Ia hogelandI „i. il. k|! MiiitUnii", Spaar- en Voorschotbank Boaz Luxe Autobussen te Huur I Luxe Brood- en Banketbakkerij Spaarbank 4 pCt. I). Bais Jzn., Makelaar NATIONALE BANKVEREENIGING Nntsspaarbank Studieboeken en verdere Leermiddelen P. F. C. ROKLSE Yoor gezelschapstochten 1 door het geheele land. Tarief uiterst billyk Kapitaal 110.000.000 - Beaam 12.500.000 Pres. Ste|jnstraat 15 - Telefoon 138 alle soorten prima gebak. N.Y. LJ muider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, 8cheepsyerbanden, 3 DAGEN UW WA8CH THUIS T. y. d. Vis, Middenhavenetr. 24, Z. Z. W. N. y. d. Vis, Zeestr. 26, IJmuiden. 1 scnuKo SOIEEPSPPAET i GROENE TOREN 'h. ONS 12 GT.I |j BLAUWE TOREN l0 1 h-_i IJMUIDEN VELSEROORD Zitdag voor IJmuiden: 's Maandag! 7—9, Halmatr. Velseroord 's Woensdags 7-9, Wlllebr.atr. 6 R EHTE 4 Vo BELASTINOBETALERS neemt een boekje en stort daarop geregeld een zeker bedrag. Daarmede doet ge een verstandige daad. Wanneer de tijd gekomen is voor het betalen van Uw belastingen dan kunt ge beschikken over het geld, dat ge geleidelijk hebt bijeengebracht. Tevens ontvangt U 4% RENTE. Desverkiezende kan een spaarder zijn belastingbiljetten op het kantoor der Spaarbank in bewaring geven. De bank belast zich dan met de betaling, zoolang er een tegoed is op het boekje. BUFFETTEN f 45.— LINNENKASTEN f 19.75 AMEUBLEMENTEN t 29.75 SALONTAFELS, SPIEOELS, SCHILDERIJEN, THEEKASTEN, enz. enz. Zéér voordeellg in Ratelstraat 18, Vnlsnroord, bij het Postkantoor. Voor de levering der voor de H. B. S. te Velsen, houden wij ons ten zeerste aan bevolen. Wij houden die in voorraad en kunnen dus voor spoedige en correcte levering instaan. Wij verleenen onze tusschen- komst voor het aanschaffen de zer boeken 2e hands. Wie deze uit 'n vorige klas van de hand wil doen of ze voor de volgende klas 2e hands wenscht te be trekken kan zich ook hiertoe tot ons wenden. Tevens bevelen wij ons aan voor Studieboeken c.a., ev. voor het aan andere Inrichtingen voor 't middelbaar of hooger onderwijs te volgen onderwijs benoodigd. Kanaalstraat, hoek Oranjestr, IJHUTDEN. CoOparattava Oevcstlgd te IJmaiden Kanialstreit 37 Reed ven Toezicht i Ir. W. Polderman, F. J. H. Schneiders, Mr. A. W. Helleme, A. de Wit. Rechtskundig Adviseur, Mr. A. W. Helleme. Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijk! zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje In bewaring genomen tegen eene rente van 4 pCt. in 't jaar, voor een jaar vast 4'/, pC. De bank Is geopend i Elktn Maandag tn Donderdagvlo 7—9 uurn.ts. HET ADRES VOOR HANDELS DRUKWERKEN IS i-: N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN WILLEMSPLEIN WILHELMINAKADE 27 IJMUIDEN Kantoor te IJmuiden Kanaalstraat 52 beveelt zich beleefd aan voor dc levering van Beleefd aanbevelend, BRAND-, INBRAAK- EN AUTO-VERZEKERINO Vraagt inlichtingenBelaat zicb met aan en verkoop van woningen, enz. Hypotheken. KANTOOR KERKSTRAAT 5 KananlBtraat05, IJmuiden Dir.: L.M.Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scbeepsbypolbeekbank Verzekeringen Bouwcredleten, Credlethypotbeken, Voorschotten, Boekhouding en Admlniitritlén Helder gewasschen, gesleven, gemangeld, 25 cl. p. Kilo, geen ver missing. Ketel en Stokerspakken, billijke prijs. I rt&AN6E i&ONS 30 CT. 1 VAR 1 MAS 30 IJ BLANKE flARyiAMD 25 I EXTRA IfEERETIBAAI ZS I PORTOR1CO 20 OUWERWET5CHE KRUI AürtS 20 CL KWALITEI55 HEEREWBAAI 20 v 'li SMAKELIJKE PIJP 15 VOETREIS VAN DEN HAAG NAAR LYON. door M. B. O. Jr. (Nadruk verboden). 21 Het toeval wilde dat juist een muziek corps klaar stond om aan den een of den ander zeker een serenade te bren gen en juist op het moment dat wij aankwamen en ons ongeveer achter hun bevonden zette het corp9 zich in be weging. Wij bleven er netjes in de maat achter marcheeren en zoo werden wij met muziek binnengehaald. Jammer ging 't corps een zijstraat in, wij moes ten de hoofdstraat blijven volgen. Zulks deden we dan ook. Plotseling werden we door iemand aangeroepen. Al omkijkende ontdekten we een jongedame die in de deur van een flink café stond. Op den gevel lazen we met groote letters „Hotel De Kei zer". Dat was het hotel dat de Burge meester van Meerbeke ons had gezegd. Lachend kwam de jonge dame op ons af en stelde zich voor als de dochter van den Hotelhouder. „Zijt gij de padvin ders waarover de burgemeester van Meerbeke telefooneerde?" vroeg ze. Ik antwoordde bevestigend; inmid dels liepen we met haar mee naar bin nen en bracht ze ons in de huiskamer, waar we kennis maakten met de verde re familie van het meisje. Er werd ons medegedeeld, dat wanneer we een oogenblik wilde plaats nemen, de Mas ter der Ninover Padvinders zou gauw komen. Zulks deden wij -en onder 't ge not van een kopje koffie en een boter ham etende, verstreek de tijd v. wach ten, totdat de Master kwam. Deze bleek een jonge, gezellige kerel te zijn. Hij was student te Gent. Hij ging met ons mede naar een grasveld achter het café langs een beekje. Daar plaatsten wij onze tent. Stroo kregen wij van den hotelier, zoodat ons kamp gauw in orde was. We gingen nog even mede naar binnen. Daar von den we vele oude heepen, allemaal le den van de Ninoofsche Sociëteit in de huiskamer vereenigd. Zij moesten de padvinders ook eens zien die zooveel stof tot praten gaven. Nu, dat ze naar ons kwamen zien, na men wij hun niet kwalijk, maar zonder een kaart van ons te koopen kwamen zij er niet af. Dus zoo verkochten wij onverwachts nog op den laten avond een aantal kaarten. Na nog eenigen tijd gepraat te hebben wenschten wij de heeren een goeden nacht. De vader van den Master liet ons niet gaan alvorens we hem beloofd hadden om den volgen den morgen bij hem te komen ontbijten. Nu wij accepteerden dat volgaarne. De Master bracht ons tot aan de tent en nam daar afscheid. Hij zou ons morgen om zeven uur halen voor de Mis, waar bij we tevens de kerk en haar schatten zouden bezichtigen. Zondag 12 Augustus 1923. 's Morgens ten zes uren was ik op. Het eerste wat ik deed was een heerlijk bad nemen in de heldere, diepe beek. Dat frischte op, daar zulks niet meer gebeurd was sinds dat we te Brussel j waren. Daar hadden wij het laatste bad gehad. R. en G. volgden mijn voorbeeld. Juist waren we aangekleed en hadden we de tent dichtgemaakt of de Master kwam ons halen. We gingen direct met hem mede. Typische mantels droegen de vrouwen in Ninove wanneer ze ter kerke gingen, doch tevens zeer prac- tisch. Ze geleken veel op een zwarte do mino die men wel op een bal-masqué draagt. Lange cape's met een kap. Na de Mis bezichtigden wij de kerk. De Muurbeschilderingen met de levens- groote figuren zijn beroemd in deze Parochiale Kerk. Deze verschillende tableaux stelden den Kruisweg voor. Ook de biechtstoel in den linkerhoek der kerk is een waar kunstgewrocht met z'n 4 levensgroote engelenbeelden en de levensgroote figuren van Petrus en Judas, voorstellende het Goede en het Kwade. Ten laatste bezichtigden we de prachtige zwartbruin-marmeren wij waterbak, een kunststuk op zich- zelve. Jammer konden wij de schat ten der kerk niet zien, daar de deur die toegang daartoe verleende gesloten was We gingen nu met den Master mede naar zijn huis. Hij bewoonde een groot heerenhuis in een der hoofdstraten. Met groote letters stond er op de deur te lezen „Import en Export van Likeu ren, Wijnen en Champagne". Toen we de poort door waren bleek er achter het huis ook een fabriek te staan. De vader van den Master heette ons hartelijk welkom. Na het ontbijt noodigde hij ons uit om z'n verschillen de antiquiteiten te bezichtigen. We za gen daarbij zooveel waardevolle stuk ken, dat we maar een half oog er op sloegen. Tegen 10 uur ging de Master met ons mede. We zouden bij het uitgaan der kerk een aantal kaarten verkoopen. Dit slaagde uitstekend, zoodat we een groot aantal kaarten kwijt raakten. Daarna zouden wij den Aalmoezenier van de Padvinders een bezoek brengen. Deze ontving ons zeer hartelijk. Hij noodigde ons uit te blijven middagma len, wat wij accepteerden. Het middag maal verliep zeer gezellig, voor een 1 goede nastemming zorgden eenige goed gekozen flesschen wijn. Zoo was het ongeveer drie uur dat we met den aal- moezenier opstapten en naar het club- 1 gebouw der Padvinders liepen. We zou- den dezen namiddag een wandeling maken met de Padvinders. 12 Augustus 1923. Wanneer wij in het clublokaal arri veerden, stond daar de troep reeds ge reed om uit te rukken. Wij besloten mede een wandeling te maken. Het was prachtig weer dus genoten wij van de wandeling die in de omgeving van Ninove wel de moeite waard is. Tegen zeven uur des avonds waren wij weer terug. De aalmoezenier noodigde ons uit om het avondeten te gebruiken, wat wij accepteerden. Dit avondmaal verliep onder gezellig gekout, waarna wij den verderen avond doorbrachten in den tuin van den aalmoezenier. Een heerlijke zomeravond welke wij dan ook vroolijk passeerden en waarbij de stemming nog verhoogd werd door een voortreffelijk glaasje wijn. Zoo was het omstreeksch 10 uur dat wij afscheid van den aalmoezenier namen en op weg naar onze tent gingen. 13 Augustus 1923. Den morgen van dezen dag brachten wij door met eerst een heerlijk bad te nemen, waarna we opgefrischt zijnde onze dagboeken bij gingen schrijven. Tegen een uur of elf liepen wij de stad in. Op het moment dat wij een café wilden passeeren kwam er iemand naar buiten loopen in z'n hemdsmou wen al naar ons schreeuwende: Hé, boy-scouts een potteke bier?" Nu dat sloegen wij niet af en we stapten het café binnen. Daar troffen wij een „pracht", gezelschap aan. Wel een man of vijftien zat daar en allen bleken reeds meer gedronken te heb ben dan een normaal mensch kon ver dragen. „Jongens," riep men ons toe, „neem een pot bier en drink op de gezondheid van de Ninoofsche Maandaghouders!" Nu daar hadden wij niets op tegen. Het was een vroolijk stel. Ik vroeg aan dengene die naast mij zat of dat iede- ren Maandag zoo was. „Iedere Maandag mejong," was het antwoord, „en altijd de vaste kamera den, m'n broer de kleermaker bijge naamd bierslikker, de hoofdcommies bijgenaamd papierslikker, de onder- j commies onze zanger enfin het hqele stelletje." „Zijn het soms allemaal slikkers?" j „Allemaal, kom we nemen er nog ©en!" en daar ging het weer. De onder- commies bleek zijn bijnaam eer aan te doen want hij beschikte over een uit- stekende stem. Enfin het was een voordragen en lachen waaraan allen ook wij dapper mee deden.. Zoo was het omstreeksch drie uur geworden. Door een der aanwezigen wiens zoons ook padvinders waren werden we uit- genoodigd mee te gaan eten. Misschien deed hij zulks omdat hij wellicht te veel over tijd was en dacht wanneer ik deze drie boy-scouts mede neem kan mijn vrouw niet veel zeggen. Enfin dit was ons onverschillig. Nadat we ge geten hadden namen wij afscheid en gingen naar 't Hotel de Keizer, waar onze tent stond. Doch daar troffen wij de Maandaghouders weer aan. Ze waren nog vroolijker en rumoe riger dan de eerste maal. Wij besloten echter niet bij hen te blijven. Juist op 't moment dat we door de zaal wilde gaan kwam een der heeren van het ge zelschap naar ons toe. Het bleek een commies te zijn. Hij vroeg ons of we er geen belang in zouden stellen om een lucifersfabriek te bezichtigen. Dit accepteerden wij volgaarne daar zulks zeer interessant moest zijn. Onmiddel lijk gingen wij gezamenlijk op weg. De fabriek was niet ver afgelegen, zoodat wij spoedig ter plaatse waren. De com mies stelde ons, toen wij in het kan toor gekomen waren, aan den directeur voor en deze die zeker den commies tot goede vriend wilde houden gaf bereidwillig zijn toestemming voor de bezichtiging. We liepen over het binnenterrein, waar aan beide kanten van het ter rein vijf a zes hooge rijen ruwe boom stammen lagenv Aan het einde der binnenplaats gekomen zagen wij het begin der behandeling. Men begon eerst de ruwe schors van de stammen af te hakken. Daarna werden de van de schors ontdane boomstammen i|n een takel geheschen en onder een elec- trische zaag geplaatst, die ze in stuk ken van een Meter zaagde. Vervolgens zaagde men de stammen aan dunne planken, enfin men kon bijna zeggen de stammen gingen van de eene zaag op de andere ongeveer zes in getal, totdat de planken een breedte van een d.M. hadden met een dikte van 1 c.M. Vervolgens kwamen we in een zaal waar vier groote schaven stonden. Zoo op het eerste gezicht leeken het ronde trommels. De d.M. breede planken werden nu aan Meterlange dunne schijven geschaafd ter dikte van de lucifers. Deze schijven deed men nu in j een andere machine gaan die ze aan i stokjes zaagde, welke in groote bakken I werden verzameld die voorzien waren van verschillende zeven. Deze bakken schudden electrisch heen .'én weder, waardoor de stokjes heen en weer ge gooid werden en zoo gesorteerd wer den. De stokjes werden nu in verschil lende kleurbakken gegooid rood en groen, daar in geweest zijnde bleven ze een oogenblik in een droogkamer, een ruimte welke electrisch .werd ver warmd. Daarna kwamen we in een zaal waar lange rijen tafels stonden. In wagentjes op rails loopende werden de gekleurde stokjes binnengebracht. Vervolgens deden de respectievelijke personen de stokjes in de gaatjes die in de tafels aanwezig waren. Het boven ste der tafels waren afneembare pla ten. Juist de plek waar de kop aan het stokje moest komen bleef boven de plaat steken. Wanneer de stokjes ge- placeerd waren op de tafels werden de uiteinden die boven de plaat uitstaken met zwavel ingesmeerd en vervolgens in de droogkamer gebracht. Zoo wa ren de lucifershoutjes gemaakt. De doosjesfabricatie werd in een andere afdeeling uitgevoerd. Dit ging zeer snel en eenvoudig in z'n werk. Men nam een aantal van de aan een Meter- lange en ter dikte van 1 c.M. gezaagd planken. Deze werden vervolgens ge spleten totdat men het dunne hout kreeg der lucifersdoosjes. Huls en doosje werd appart behandeld. Het dunne hout is reeds op maat afge zaagd voordat het in de zaal komt waar ongeveer 60 kleine machines staan voor de hulzen en 60 voor de doosjes (bakjes). Het voornaamste van zoo'n kleine machine bestaat uit een vierkant blokje staal (de vorm van de huls). De meisjes die achter de machi ne stonden hadden naast hun een bak met 't op maat gezaagd dun hout. Met een slag ging 't dun hout om 't staal-blok heen; de machine ging in beweging, een klem met dun blauw pa* pier wat in lijm was geweest klemde dit papier om de huls heen en daarna viel de huls klaar in een daarvoor ge reedstaande mand. De bakjes werden op een soortgelijke manier behandeld. Vervolgens deed men alles in droogka- mers. Wanneer alles goed gedroogd was deed men er de verschillende eti ketten op. De volgende zaal waar we in kwamen werkten wel een goede 100 meisjes. Hier werden de doosjes ge vuld. We zagen op den grond verschil lende kleine vlammen. Het bleken lu cifers te zijn die daar branden. Ik vroeg aan mijn geleider of dat niet ge vaarlijk was. Wordt T«rolfd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 4