PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. G. Hennemann, v»n Meester-Cornelis (N.-Indië). 5-uur: Ds. Hennemann. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Afd. Prot. Bond. 10.30 uurMevr. J. A. Mooij Endt, Bussum. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: de heer P. Dijkstra, theol. cand. 5 uur Dezelfde. GEREF. KERK. 10 uurDs. Jansen. 5 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG 7 uur 'savonds: Samenkomst, Spreker Van der Meer, van Amsterdam. Dinsdag 8 uur: Openluchtsamenkomst op het Wiltemsplein. IJmuidan. Donderdag 8 uur: Bijbelbespreking. LEGER DES HEILS, Zondag 7 uur v.m. Bidstond. 10 Heiligingsmeeting. 3.30 n.m. Openluchtmeeting. Velseroord. 8 Verlossingsmeeting. Óeleidt door Kapiteine Sitters, van Amsterdam. Dinsdag 8 Soldatenmeeting. Woensdag 8 Straatzang (Beverwijk.) Donderdag 8 Bijzondere Samen komst, leidster Kapiteine Kleys, Amsterdam. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. Kroese. GEREF, KERK. 10 uur: Oodsdlenstoefening. 3 uurDs. B. van Schelven, em. pred. te Overveen. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. B. Baljon van Halfweg. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: de heer L. Smelik van Santpoort. 5 uurde heer O. B. Wurth, ber. pred. van O. en W. Souburg. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. O. A. v. d. Bergh vanEysinga. EVANGELISATIE. 10 uurJ. de Oraaf, te Amsterdam, Evangelist Stadszending. LOKAAL BETHEL. 9.45 uurde heer O. B. Wurth. 5.30 uurde heer L. Smelik. OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijla gen van het gemeentebestuur van Vel sen, om vergunning tot het oprichten van een noodslachtplaats in het ge bouw, op het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen, sectie H. no. 4246, gelegen aan den Kanaaldijk. Op Zaterdag, den 0 September 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten Geméentehuize gelagenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Velsen, den 23 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE, l.s. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De groep vroegere leden van de Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel, direc teur Dr. Willem Rooyaards, heeft gis teravond in Thalia voor een bijkans geheel bezetten Schouwburg de 500ste opvoering gegeven van De Violiers van Willem Schürmann. Het was een schitterende opvoering, alles was af en de aanwezigen hebben zeer genoten van het prachtige spel van alle mede werkenden. Geestdriftig was dan ook telkens het applaus. Het was een avond van hoog kunst genot. De Winkelweek. Over het ontstaan van deze gedachte kan men iets vinden in ons berichtje over de Oranje-feesten, hier spreken we geheel over het feit en de organisa tie van de winkelweek. Het is een hekend verschijnsel dat de menschen, die ter plaatse wonen, slechts hoogst zelden eens werkelijk aandachtig de etalages bezien. Dat doet men als er een nieuwe winkel ge opend is of als nTën in een vreem de stad vertoeft. Gevolg daarvan is, dat men dikwijls wel weet hoe goed en mooi het daar is, maar hoe het ge steld is in eigen plaats weet men slechts voor zoover een bepaald arti kel onze aandacht yrpeg, Als keerzijde van deze eigenschap staat de onmacht van de winkeliers, om elke week opnieuw een etalage zoo te maken, dat het idee geheel frisch is en dus merkwaardig voor de men schen die dagelijks daar passé eren. Alle dingen worden gewoon, dus ook de meest fraaie etalage. Maar waar de zaak nu zoo staat en deze toestand be slist schadelijk voor beide partijen is, volgt daaruit logisch de gedachte van een speciale winkelweek. Dat wil zeg gen: het publiek gaat eens met aan dacht de winkels kijken en de winke liers doen eens speciaal moeite op de etalage voor een bepaalde week. De deelnemende winkels zijn kenbaar aan een goed zichtbare kaart voor de ra men. Als de winkelier van kijkers verze kerd is, wil hij altijd nog wel meer moeite op de etalage doen, dan als hij misschien een medaille kan winnen, waar hij in den regel weinig waarde aan hecht. En kijkers komen er in de winkelweek 30 Augustus6 Septem ber te IJmuiden natuurlijk beslist bij de deelnemers. Want niet alleen dat die groote kaart voor de ramen hangt, maar in de etalage zichtbaar zijn ook nog een aantal andere kaarten. Die liggen niet netjes op een rij voor het raam langs, maar tusschen de artike len of misschien wel tegen de zolder gespijkerd. In het kort ze kunnen overal zijn, mits zichtbaar voor den kijker. Dus is het een kleine moeite even die kaarten te tellen en dat doet elkeen bij al de deelnemers. Men tee kent het dan maar even op en zend de opgave van het aantal voor 6 Septem ber in. Voor de moeite ontvangt men dan cadeau een prijs, als men het goed geraden heeft. Geen kinderprijsje maar een bon waarop men voor f 40 artikelen bij de deelnemers kan koo- pen. Zijn er toevallig eenigen die beter geteld hebben, geen nood, er zullen een groot aantal prijzen, natuurlijk iets kleiner zijn. Mochten voor een prijs verschillende personen in aanmerking komen, dan beslist het lot. Dus ver wachten de winkeliers en ook wij, dat in die week elk die nog f 40 gebruiken kan, even de kaarten komt tellen. Opdat alles strikt eerlijk ga zijn maatregelen genomen dat niemand vooraf precies kan weten, hoeveel kaarten er zijn en berust de regeling in handen van menschen die zelf niet belanghebbende, dus geen winkelier zijn. Donderdagmorgen reed een 14-ja- rige jongen aan de Zuidzijde der Vis- schershaven op de -fiets. Dat ging wel een beetje erg ruw, want zonder bellen of seinen, schoot hij de menschen van achteren voorbij, dikwijls zeer kort langs hen heen. Op een gegeven oogen- blik reed hij tegen een man aan, die daar slecht tegen bestand was, omdat hij slechts een been heeft en dus op krukken gaat. De man kwam er goed af maar een zijner houten steunsels was door midden gebroken. De jongen ging lachende weg en ver klaarde geen geld te hebben de schade te Vergoeden. Gelukkig dachten zijn ouders eenigszins verder door en be grepen dat zij allicht daartoe beter in staat waren dan een arme invalide. Althans na eenigen tijd kwam de jon gen met zijn vader terug om den kreu pele nieuwe steun te verschaffen. We willen hopen, dat het jonge menseh èn door het ongeluk èn door de leiding van zijn vader geleerd heeft eenigszins voorzichtiger, vooral bij gebrekkiggn, te zijn. Oranjefeesten. Door het bestuur der Oranje-Vereen, is thans definitief vastgesteld dat de feesten, ter gelegenheid van de a.s. verjaring van H. M. de Koningin, dit jaar, wijl 31 Augustus op Zondag valt en de eerste dagen der week plaatselijk minder geschikt zijn, te vieren op Vrij dag 5 September a.s. Alsdan zullen des morgens kinder feesten plaats vinden en des namid dags volksspelen. Des morgens en des avonds is er muziek. Nog een nummer van het program ma heeft een aanzienlijke gedaante verwisseling ondergaan. We bedoelen de etalagewedstrijd, die is omgevormd tot een winkelweek, te houden van 30 Augustus tot 6 September. Uiteraard verliest dit nummer nu eenigszins het karakter van een oranje-demonstratie en wordt meer een poging om onze winkeliers de gelegenheid te geven eens extra reclame te maken voor hun ne artikelen, waarvoor alleen het ini tiatief van de Oranje-Vereeniging uit ging en waarvoor de week bepaald is, waarin de Oranjefeestdag wordt ge vierd. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Een gouden horloge, een sleutel, een zweep, een rozenkrans. Het nieuwe hulppostkintoor. Onlangs stond in de groote bladen dat het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie healt afgezien van de stichting van een hoofdpost- en telegraafkantoor alhier. Daar toe heeft het ernstig voornemen bestaan en het zullen wel hoofdzakelijk bezuini gingsmaatregelen zijn, die er nu van hebben doen afzien. Ofschoon we dit nog moeilijk kunnen verstaan, want onze plaats met haar 8000 zielen heeft toch zeker recht op een hoofd kantoor, dat den geheelcn dag geopend is. Dat er vroeger fouten gemaakt zijn door de autoriteiten is te begrijpen, men kon moeilijk vooruit zien hoe onze gemeente zich ontwikkelen zou. Toch had men wel kunnen weten, dat het groote postkantoor te Velsen aan den zuidelijken oever op een zeer ongeschikte plaats stond. Met de bewoonde buiten plaatsen was daar vooralsnog geen uit breiding van de bevolking te wachten. Terwijl Velseroord toen al zienderwijze sterk groeide. Een post- en telegraafkantoor nabij het station, b.v. op het Hanenland, was dus hier zeer goed op zijn plaats geweest. Maar we zullen er nu nog jaren op moeten wachten en zullen het voorloopig met een nieuw hulpkantoor moeten doen. Naar wij vernemen zal dit-nieuwe hulp kantoor komen aan de De Ruyterstraat bi; den Velserduinerbuurtweg, dat is dus vee meer in 't midden van Velseroord. Behalve het kantoor, komt er een publieke telefooncel en een kamer voor de bestellers. Zooals we reeds meldden, worden alle diensten in dit kantoor vereenigd. Het geheel zal dus wel groofer en ruimer worden dan in het bestaande kantoor. Echter zal het nog wel even duren, alvorens het nieuwe kantoor in gebruik kan worden genomen, want het moet nog gebouwd worden. De nieuwbenoemde kan toorbediende zal echter 1 September in dienst treden. Wij zouden gaarne zien dat de kantoor uren werden uitgebreid. Het eene uurmidden op den dag is veel te weinig. Minstens moest het van 12—2 uur open zijn. VELSEN. Voor het examen nuttige hand werken is te Amsterdam geslaagd Mej. J. J. M. Mulder alhier. Een monument voor wijlen J. T. Cremer Wij lezen in de „Deli Ct.": De denkbeelden tot oprichting van een monument voor wijlen den heer J. T. Cremer nemen vasteren vorm aan. De inzameling onder de planters Ver- eeniging en de Avros heeft rond f 12.000 opgebracht. In vervolge daarvan zijn verschillende denkbeelden naar voren gebracht. Eerst heeft men gedacht een monu ment te stichten op den hoek van het plein tusschen het gemeentehuis en het terrein van de Ned. Handel Mpij., vervolgens heeft men het denkbeeld geopperd een plaats te kiezen op de Esplanade; daarna viel het oog op het terrein voor het kantoor van het Deli Planters Comité eri daarna op den viersprong Boolweg, Deli Mpij.-laan en Serdangweg, waar men een oogenblik gedacht heeft door afronding der hoe ken een plein te maken, waarop in het midden een of ander monument zou verrijzen. Bij verder onderzoek bleken echter aan al die plannen groote practische bezwaren verbonden te zijn. Toen heeft men het denkbeeld geop perd om wel de laatstgenoemde plaats daarvoor uit te kiezen, doch het monu ment niet in het midden van den vier sprong te plaatsen, doch aan den kant van het terrein der Deli Mpij., midden in de te verbreeden Deli Mpij.-laan, die de mooie entrée vormt naar het kantoorgebouw van die maatschappij, waar de heer Cremer een belangrijk stuk van zijn levenstaak tot stand bracht. Men heeft daarbij het voordeel, dat alleen aan de Deli Mpij. afstand van grond behoeft te worden gevraagd, waarvan de uitslag niet twijfelachtig behoeft te zijn. Zoodat wij veronder stellen, dat wel binnenkort een voor stel in dien geest aan de gemeente zal worden gedaan. Op die plaats zal het monument aan elk bezoeker van onze veste opvallen. Het schijnt dan verder in de bedoe ling te liggen, een commissie voor de uitvoering van het denkbeeld aan te wijzen, die ongetwijfeld verschillende kunstenaars zal vragen, een sierlijk monument voor dit doel te ontwerpen, zooals b.v. voor het gedenkteeken voor den heer Nienhuis is geschied, waar aan we de fraaie Nienhuisfontein dan ken. 1NOEKOMEN PERSONEN. A. Wigemans, O Kruidbergerweg 47. H. Bloem, O Burg. Enschedelaan 28. Wed. J.P. Schouten, H Hagelingerweg222. P. H. Raaphorst, H Hagelingerweg 222. P. A. Gooyer, C Pr. Krugerstraat 7. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: M. Bergwerf en L. Blom; P. Karsten en O. v. d. Plas; J.Duijn en H. F. Chr. de Graaf; J. den Buitelaar en A. M. Asma; J. Houtenbos en O. Spanjaard; P. Siewertsen en W. Zwart; J. Jonkman en O. Mui. Getrouwd: E. van Os en M. F. W. Schmidtmeijer; T. Ettema en M. C. Barn- hoorn; W. Hoekstra en M. H. Kruiswijk; F. S. Oekers en H. C. Ebbeling; J. D. Krispijn en C. S. v. d. Plas; A. Slreefland en E. Ras O e b o r e n H. C. Rollfs of Roelofs— Koster, z.; W. Kok —Stam, z.; E. Bloem Rademakers, z.; G. Koffman—de Vriei z.: M. ZandslraSurstedt, z.; M. P. Lammers— Huijbens, z.; M. Borstv. 't Hof, d.; W. M. de Jongv. d. Steeg, d. Overleden: Pieter van Til, 71 jaren, wedn. van I. de Wit. SANTPOORT. Donderdag werd een bewoner van een perceel aan het Kerkpad, niet wegens huurschuld, uit zijn huis gezet, wat natuurlijk het noodige bekijks trok. Den geheeien nacht en gedeeltelijk ook den daarop vol genden Vrijdag heeft de inboedel buiten gestaan. Op een te Heilo gehouden concours hippique werd door onzen plaatsgenoot, den heer H. Schipper, in het nummer éénspannen een derden prijs behaald. SPORT. VOETBAL. Jubileum Huarl. Voetbalbond. Ter gelegenheid van het jubileum van den Haarlemsche Voetbalbond heeft het bestuur vandezen een z. g. stedentournooi uitgeschreven. In het Haarlemsch elftal zijn niet minder dan 4 Stormvogels gekozen. Dit elftal is als volgt samengesteld. Vermeulen (H.F.C.) Verwey (H. F. C.) Koster (St.) Dik (Haarl,) Snoeks (St.) Krom (R.C.H.) Koning (R.C.H.) Oldenburg (St.) Breeuwer (Haarl.) Perncal (E.D.O.) Visser (St.) De nieuwe Stormvogels-doelman. Naar we vernemen is de kans zeer: groot, dat de ex-doelman van R. C. H., Radsma, in het komend seizoen voor Stormvogels zal uitkomen. Morgen zal hij tegen Go Ahead reeds in 't doel staan. Hopen we, dat hij met succes de blauw-witte kleuren zal verdedi gen. STORMVOGELS—GO AHEAD. Morgen wordt te IJmuiden het voet balseizoen geopend met een wedstrijd tegen Go Ahead, de club, welke reeds zoovele malen het Oostelijk kampi oenschap mocht behalen en zich ook In het afgeloopen seizoen, al werd zij dan geen kampioen, een geducht tegen standster. heeft getoond. In Deventer werd de vorige week gespeeld met een gelijk spel als resul taat. De wedstrijd van morgen zal dus beslissen, welke club het sterkst is, al kan dan ook van een juiste krachtme ting niet gesproken worden, waar bei de clubs wel eenige Invallers zullen hebben. Bij Stormvogels ontbreken Sprokkreeff, Sint en Koster. De opstel ling zal nu zijn: Radsma Blinkhoff Jr. Grisel Struys Snoeks Bakker Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Visser, Asbeck Brusse, Oldenburg Sr. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 20 Augus tus: Livorno, St., Hamburg, ledig; Hoogovenbedrijf, om ijzer te laden; Ce res, St., Wiborg, lost hier de deklading hout en is verder bestemd voor de Pa pierfabriek te Velsen. Velsen. Aangekomen 20 Augustus: Watzlof Vorofsky, st., Leningrad, pa pierhout, Papierfabriek. IJmuiden. Het Amerikaansche oor logsschip Pittsburgh, dat bijkans twee weken in Amsterdam heeft gelegen, is gisteren weer van hier naar zee ver trokken. GEMENGD NIEUWS. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Maandagmiddag weder van Lerwick vertrokken, om den arbeid onder de haring- visschcrs op de Noordzee voort te zetten. In het geheel zijn gedurende dit seizoen 145 pitiënten aan boord van het schip behandeld, tegen 50 tot op denzelfden datum in het vorige jaar. Thans zijn hiervan nog 3 patiënten aan boord van het schip onder behandeling. Deze drie behoor den tot de bemanningen van de M.A. 3, M.A. 68 en SCH. 263. Het betreft echter geen ernstige gevallen. Van visschers tot sigarenmakers. De Naamlooze Vennootschap India na, voorheen de Gebroeders Sollie, si garenfabrikant te Kampen, heeft thans besloten, tot oprichting van een siga renfabriek op het eiland Urk. De N.V. heeft daarvoor aangekocht een ge bouw, waar voorheen een vischdrogerij gevestigd is geweest. De Regeering heeft aan deze ven nootschap subsidie toegezegd. De N.V. is o.a. verplicht om het gebouw te laten veranderen, zoodat het voor een siga renfabriek doelmatig is ingericht en tevens voor technisch personeel uit Kampen te zorgen, dat bereid is den Urkers het sigarenmaken te leeren. Zooals bekend is, hebben de sigaren makersbonden zich steeds tegen dit plan verzet, in verband met de slapte in het bedrijf. (Volk). Het bezoek aan de visschershaven van Ostende door een zestigtal Hol. landsche professoren, ingenieurs en technische studenten, die in Septem ber een studiereis naar de Belgische kusthavens ondernemen, is bepaald op 22 September. Ameiika's trots. De Russische staatsman Witte heeft kort voor het uitbreken van den oor. log in '14 voorspeld, dat de oorlog langdurig en bloedig zou worden. Europa zal doodbloeden en geruit, neerd worden. Zij zal een slaaf worden, die schatting moet betalen aan Ame-I rika. Al het goud van Europa zal over den oceaan gaan." Deze voorspelling van den Russi. schen graaf is voor een goed deel uit- gekomen. Europa is buitengewoon ver- zwakt en verarmd door den oorlog en al hebben we goede hoop, dat ons we-1 relddeel er-bovenop zal komen, ieder erkent, dat zijn toestand nog buiten gewoon ernstig is. Het goud van Europa is inderdaad over de zee gegaan. Wij zijn schulde- naars van uncle Jonathan geworden, Vroeger leende hij van ons; thans staan wij bij hem in het krijt. In finan. tieel opzicht beheerscht thans de nieu we de oude wereld. Amerika was op de Conferentie te Londen niet vertegen woordigd en nam aan de beslissingen geen deel. Er was alleen een Ameri kaansche bijzitter en toeschouwer, die geraadpleegd kon worden. Maar zon- der bereidwilligheid van de Ameri kaansche bankiers, om Duitschland geld te leenen, kon de kwestie der schadevergoeding niet geregeld worden en telkens werden deze bankiers ge- polst, of ze na getroffen regelingen nog bereid waren hun beurs te openen. De Amerikanen hadden eigenlijk hel meest te zeggen in Londen. Uit bijna alle landen der wereld verlangen velen Amerika binnen te gaan, daar te werken en de welvaart te vinden, die men met alle inspan ning in het eigen vaderland niet krij gen kan. De trek naar Amerika uil Europa is na den oorlog heel sterk ge worden. Maar uncle Jonathan wil maar niet iedereen in zijn huis heb ben. Hij let op de kleur. Zwarten er bruinen heeft hij al genoeg. Alle Azi aten moeten buiten de deur blijven. Verder laat hij alleen gezonde men schen, die eenige ontwikkeling heb ben, een beetje Engelsch verstaan en wat geld in hun beurs meenemen, bin nen. Hij krijgt de besten en energiek- sten uit andere landen. Maar hij is niet gesteld op te veel bezoek. Hij heeft voor ieder volk het aantal vast gesteld, dat ieder jaar wordt toegela ten. Zoo groot zijn de aanvragen, om toegelaten te worden, dat Amerikaan sche gezanten de lijst tijdelijk afslui ten en gegadigden verzoeken, later maar eens weer te komen. De oorlog heeft in Amerika den trots op leger en vloot geprikkeld, Het aantal militaire opleidingsscho len is legio. Groote sommen worden uitgegeven voor proefnemingen met chemische wapenen. In den gifoorlog zal Amerika vooraan staan. Ook aan de verbetering van het luchtwapen wordt hard gewerkt. De gedachte, dal de toekomst vrij zeker een oorlog met de gehate Japanners zal brengen, is in Amerika vrij algemeen. Het Ameri kaansche volk is met den Pruisischen geest besmet. Het zoekt zijn kracht en stelt zijn eer in militaire uitrusting. In Sept. heeft het Departement van Oorlog een „Verdedigingsdag" uitge schreven, waarop een proeimobilisatic gehouden zal worden en het heele volk in gevechtshouding zol gaan staan, Het zal maar een proef, een spel zijn, maar het is teekenend voor den geest, die een deel van het Amerikaansche volk thans bezielt. Daarbij heeft Amerika een hoogen economischen welstand bereikt, ter wijl Europa slechte tijden beleefd. Vele goede vakarbeiders verdienen een uurloon van een dollar, ongeveer een rijksdaalder. Het is volstrekt geen uit zondering, dat ook de flinke arbeider zijn eigen „car" heeft en in zijn Fordje met vrouw en kinderen een uitstapje maakt. De cijfers der spaarbanken, le vensverzekeringmaatschappijen, de sterftecijfers wijzen allen op een bloei periode. Door dit alles zet uncle Jonathan thans een hooge borst op. Vele andere volken hangen van hem af. Waar groot te nood heerscht, rekent men op hem en niet zonder goeden uitslag, want Jonathan is een royale oom. In de Europeesche politiek wordt het oog op Amerika gericht. Men moet rekening houden met zijn steun en vriendschap. Hij is de welwillende patroon van de Europeesche staten. Zoo is Amerika tegenwoordig een beetje parmantig. Als het zich maar niet het uitverkoren volk der aarde gaat voelen, want de geschiedenis leert, dat zulke volkeren heel licht uit- geworpenen worden. Daarvan weten de Joden en de Duitschers mee te pra ten!

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6