Luxe Brood- en Banketbakkerij Een fopje Sabina Openbare Yerkooping Het Woonhuis met erf, Studieboeken en verdere Leermiddelen P. F. C. ROELSE Pres. Stejjnstraat 15 - Telefoon 138 alle soorten prima gebak. Inrichting voor Heilgymnastiek en Massage N.Y. IJmuider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, 8cheeps?erbandenf LSCMIKQ SCIIEEPSPRAET1WIJKER TOREN 1 PonroRico 20 m tc IJ muiden' Icrachteni art. 1223 B. W. op Vr(Jdag 29 Auguitna 1024 in Hotel „NUMMER EEN" des middags 2 uur (precies), ten overstaan van Notaris W. ADólle man te IJmuiden van met vrij opgaande Bovenwoning, aan de Kanaalstraat No. C 5 zwart en rood te IJmuiden, groot 1.17 A. Eigendom van Mej. T. v. d. Wiele te IJmuiden. Nadere inlichtingen verstrekt de makelaar O. Bais Jzn. te IJmuiden en genoemde notaris. Voor de levering der voor de H. B. S. te Velsen, houden wij ons ten zeerste aan bevolen. Wij houden die in voorraad en kunnen dus voor spoedige en correcte levering instaan. Wij verleenen onze tusschen- komst voor het aanschaffen de zer boeken 2e hands. Wie deze uit 'n vorige klas van de hand wil doen of ze voor de volgende klas 2e hands wenscht te be trekken kan zich ook hiertoe tot ons wenden. Tevens bevelen wij ons aan voor Studieboeken c.a., ev. voor het. aan andere Inrichtingen voor 't middelbaar of hooger onderwijs te volgen onderwijs benoodigd. Kanaalstraat, hoek Oran|estrn IJMUIDEN. beveelt zich beleefd aan voor de levering van Beleefd aanbevelend, Pnt - >t>- Thans is bewezen hoe ontwikkeld de smaak is in Holland. Naast het beste merk voor thee of koffie gebruikt men het fijnste mefk biscuits. Waarom zoudt ge niet eiken dag tot een feestdag maken door bij Sabina thee of Sabina koffie eenige heer lijke Sluis' biscuits te ge bruiken? Uw winkelier heeft beide merken voorraad. HET ADRES VOOR s-s HANDELS DRUKWERKEN :-i IS i-i N V. DRUKKERIJ 31NJEWEL IJMUIDEN WILLEMSPLEIN Firma H.W.Holsmuller Alkmaar Opgericht 1842 VOETREIS VAN DEN HAAG NAAR LYON. door M. B, O. Jr. (Nadruk varboiun). 22 „Gevaarlijk is het", antwoordde de ze, „maar men zou er een paar aparte menschen voor moeten zetten om dat geregeld uit te dooven. Soms gebeurd en dat nogal dikwijls, dat de haren van de vrouwen in brand vliegen. Dat komt doordat bij het vullen der doos jes de lucifers met de versche zwavel tegen elkander strijken, dat vlamt dan." De meisjes konden er vlug mee uit den weg. Mijn geleider vertelde nog dat men hier per stuk werkte. Dan moest men toch heel wat doosjes ver werken om aan een goed loon te ko men. De laat9te afdeeling die wij nu betraden was de verzendingzaal. Hier werd alles beplakt en ingepakt. Het was ook in deze zaal dat de kommiezen hun bureaux hadden. Niets ging er uit deze zaal of het werd gecontroleerd. Het sloeg juist zes uur, toen het werk voor dezen dag was gedaan.'Onze ge leider-kommies scheen zijn keus tij dens z'n verblijf in de fabriek al ge vonden te hebben, want een stevige, vroolijke bunette vroeg of hij mee ging. Hij noodigde ons ook uit verder mede te gaan. Na een kwartier loopens kwamen we bij een café waar de jonge dame woonde. Het bleek de zuster te zijn van een der bekende Belgische wielrenners. We waren dus wel in een sportmilieu geraakt. Na een paar fles- schen wijn op eikaars gezondheid te hebben gedronken stapten wij op daar wij om 7 uur aan Hotel „De Goizer" moesten zijn. We waren dan ook juist op tijd. Er stonden reeds enkele pad vinders te wachten die ons zouden hel pen met kaartenverkoop in het circus. Tegen acht uur gingen wij naar 't cir cus toe. We konden met onze padvin ders zoo binnen gaan. Zoo zagen we tot de pauze eerst de voorstelling. Juist even voor de pauze wenkte ons» de directeur. We sprongen gedrieën in 't midden van 't cirque, waarna de di recteur om stilte verzocht. G. presen teerde ons nu op korte en duidelijke wijze aan het publiek. Daarop begon nen wij met de kaartenverkoop in het volle circus, wat ons onvermijdelijk een goede recette moest geven. Met den verkoop ontmoette ik den master der jonge padvinders, die mijn vrienden en mij uitnoodigde voor een bezoek ten zijnent den naasten middaer. wat ik acepteerde. Tegen elf uur was het cir cus af geloop en en zochten wij onze tent op om spoedig te gaan slapen. 14 Augustus 1923. Na deze iporgen opgestaan en ons aangekleed te hebben, richten wij onze schreden weder naar den fabriek daar wij den commiezen beloofd hadden hun nog een bezoek te brengen alvo rens dat we zouden vertrekken. De concierge liet ons ongehinderd passee- ren. Na een paar uur nog met de com miezen over het een en ander gepraat te hebben, gingen wij de stad weer in, waarbij zij ons vergezelden. Bij de plaats waar onze tent opgeslagen stond namen wij afscheid van hun, daar wij voor ons eten moesten gaan zorgen. ,Het is me hier toch een mooi stel in Ninove," begon R., „kijk daar sehuiven ze met ze allen weer het café binnen, die lui hebben ook niet te klagen over een slecht leven." „Ach ja," antwoordde G. „ze moeten toch wat doen om hun tijd te verdrij ven, anders vervelen zij zich dood." Wanneer we gedaan hadden met eten, bleek het dat we nog een paar uur den tijd hadden voordat de mas ter ons zou komen halen. „Het beste is dat we onze dagboeken nog wat bijschrijven." stelde R. voor. Zoo gezegd, zoo gedaan, behalve G. die van schrijven een groote afkeer had. Tegen 4 uur kwam de master binnen-1 stappen. „Goeden middag, ik ben juist op tijd hè," riep hij. Wij ruimden onmiddellijk onze boeken op en gingen met hem S mede op weg naar z'n huis. Daar wer- j eten wij hartelijk verwelkomd door z'n I moeder en zuster. I „Zoo zijn dat de reizigers," begroette ons de moeder, „komt binnen en doe alsof je thuis bent." Het was weer de echte Vlaamsche gastvrijheid. We brachten daar dan ook een paar gezel lige uren door, waarbij de stemming nog verbeterd was door den appelwijn. Tegen zeven uur namen wij van de familie afscheid en wandelden wij terug naar ons „Hotel". De verdere avonduren brachten wij door met le zen en schrijven. 15 Augustus 1923. Deze dag zouden wij uit Ninove, wat voor ons een gastvrije plaats was geweest, vertrekken. We braken dan ook onze tent af en pakten onze ran sels in. Tegen 10 uur waren wij daar mede klaar. „Zeg", zei G. eensklaps, „weten jullie dat het vandaag hier processie is." „Processie," vroeg ik „hoe weet jij dat?" „Wel, de master vertelde mij gister dat de padvinders vandaag erin mee moesten loopen." „Zeg, voordat wij vertrekken, moes ten we dat eerst zien," stelde R. voor. „Best," antwoordde G. en ik, „dan zullen wij onze ransels hier zoo lang laten liggen." Zoo gezegd, zoo gedaan, de ransels met de tent lieten wij in het café liggen en gingen de stad in. Je kon wel zien dat Ninove goed Katholiek bevolkt was. De 1 straten waar de processie door moest komen waren door de be woners met wit zand, bloemen en groen bestrooid. Voor de ramen der huizen branden kaarsen, zelfs stonden voor verschillende ramen Christus beelden. Juist waren wij de hoofdstraat uitgeloopen toen we de tonen van een trommel hoorden. In langzame pas kwam de stoet aangeloopen. Aller eerst de padvinders, daarna vérschil- lende figuren uit de bijbelsche ge schiedenis. De ernst waarmede ieder z'n rol speelde gaf aan het geheel een plechtig iets. Op het moment dat de Deken- met de Heilige Hostie voorbij kwam knielde de menigte eerbiedig neer. Na een half uur was de stoet ge passeerd. Wij spoedden ons naar de L J. W. O. ODINK, gedipl. Heilgymn.-Misseur, Leeraar M. O Lich. Oefening, gevestigd ie SANTPOORT, Terrasweg 8. Gemakkelijk per autobus te bereiken. O.a. 10-jarige succesvolle praktijk te Wageningen en Arnhem. Behandeling van: Rheumatiek, Ischias, Circulatie- en Adem halingsstoringen, Tabes, Asthma, Constipatie, Hoofdpijn, Verstuiking, Schrijfkramp, Ruggegraatsverkromming en Slechte houding, Platvoeten en andere voetbezwaren, x Knieën, Vermoeidheid, Slapeloosheid e.a. Nabehandeling van fracturen. Behandeling uitsluitend op Medisch advies. Ook aan huis. Kanaalstraat65, IJmuiden Dir.: L.M.Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotierdamscbe Scheepshypotheekbank Verzekeringen Bouwcredieten, Crediethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administrator* i P.SCHUCKIffl kool Lbreestr. 1 90 v'fiet wapen der/ EEN GOEDE PIJP TABAK^ffVr ÏN\K is een genot Jfr, 1 MELANGE '/20ns 30 CI. S I VARIHAS 30 u H I BLANKE MARYLAND 25 a H 1 EXTRA NEERENBRAI 25 H ouwerketscne krul Aons 20 cru groene toren A ons 12 ct. KWAUTEiTS HEERENBAflJ 20 f BLAUWE TOREN 10 'N SMAKELIJKE PIJP x. 15 9 «CODE TOREN -v Q plaats waar onze ransels lagen. Na afscheid van den eigenaar genomen te hebben liepen wij naar de kerk, daar we ook afscheid van de padvinders wilden nemen. Doch hij de kerk moes ten wij nog wachten daar de dienst in de kerk nog niet afgeloopen was. Na een 10 minuten gewacht te heb ben, bleek de dienst gedaan te zijn. Wij liepen met de padvinders mede naar hun clublokaal. Daar namen wij har telijk afscheid vair de jongens en gin gen op weg. Buiten Ninove gekomen lieten wij den steenweg rechts liggen, maar gingen door een binnenweg over Denderhaiitem naar Aalst. Tegen half drie bereikten wij het dorpje Dender- hautem. Het was een klein dorpje. Ieder huis scheen tevens café te zijn, daar we niets dan opschriften lazen van café en estaminet. Aan een paar vrouwen, die buiten stonden, vroegen we waar de secretaris woonde. Een dochtertje van een dier vrouwen zou ons den weg wijzen. Langs allerlei smalle landwegen kwamen wij bij de woning van den secretaris. Doch deze bleek niet thuis te zijn, hij was naar Ninove. De vrouw van den secretaris teekende onze boeken af. Intusschen was het beginnen te regenen. We beslo ten zoolang in een café te gaan schui len. Na een kwartier geschuild te heb ben, besloten wij toch maar door te te trekken, daar het bleef regenen. Buiten Denderhautem kwamen we op een open weg. Nu hadden wij veel te lijden van de felle regenvlagen. Doch we waren nu eenmaal op weg dus we zouden maar doorzetten, ondanks het onaangename weer. Langs bochtige wegen kregen we tegen vier uur de torens van Aalst in 't zicht. Om half vijf bereikten we de eerste huizen van de stad. We liepen de lange hoofd straat in en kwamen zoo op de groote markt, waar het standbeeld prijkte „Thiery-Maertens". Juist zagen we het laatste gedeelte van de groote, middagprocessie de richting van de kerk Saint-Martin" inslaan. Allereerst liepen wij nu naar het po litiebureau. Terwijl wij de groote hal doorliepen van 't bureau, zagen wij aan beide kanten groote marmeren gedenkplaten, waar de namen op ver- meld stonden van de in den wereldoor log gesneuvelde soldaten, behoorende tot de inwoners van Aalst. Ook in deze stad waren verscheidene slachtoffer^ van den grooten oorlog gevallen. Nadat onze boeken gestempeld wan ren, liepen wij de groote Markt oven en stapten een café binnen. Na iets gebruikt te hebben, vroegen wij inn lichtingen naar een Vlaamsch Hui3^ Dit bleek in Aalst niet te bestaan,; maar we konden het beste gaan naar het Christelijk volkshuis. Na het adres bekomen te hebben, liepen wij daar naar toe. Zoo gauw wij ons bekend gemaakt hadden als Hollanders, wer den wij door den lokaalhouder zeeri harteijlk ontvangen. We gebruikten daar het avondeten. Inmiddels waren verschillende menschen binnen geko men en wanneer wij dan ook gingen informeeren naar een boerderij, was onmiddellijk eer. der aanwezigen be reid om met ons mede te gaan. Dit ac-( cepteerden wij. We gooiden onze ran sels om en pakten de honden. Na ver schillende straten doorgeloopen te zijnL waren we buiten Aalst. We liepén eorij qindje den steenweg op naar Gent. Na( een kwartier loopens op dezen steen- weg, kwamen we bij een zijweg, waarr een kleine boerderij stond. De eige-^ naar bleek niet thuis te zijn, deze was^ naar de Juweelenstoet te Antwerpen, doch de vrouw stond ons na eenig pra-^ ten toe om onze tent in den boomgaard N op te slaan. Deze stond spoedig over-^ eind. G. en R. gingen terug naar Aalst om kaarten te verkoopen; terwijl ikj er op uit ging om stroo te vinden. Dit,: gelukte mij. Ik moest het stroo op een andere boerderij halen. Juist naast de ,1 boomgaard stonden een twintigtal hui- zen. Zoo gauw de inwoners zagen wat er aan de hand was, moesten ze de zaak natuurlijk van dichterbij bekij- ken. Doch daar er geen kaart aan te verkoopen was en ik er dus maar last r, van had, gelukte het mij spoedig ze van den boomgaard af te krijgen, waarna ik het hek sloot. Worli vtrrolfd, 3

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 8