ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 87 Zaterdag 30 Augustus 1934 9« Jaargang IJMUIDER COURANT DIT NUHMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. orriciEEL. SLUITING van Bureaux en Werkplaatsen op 1 September 1924. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter algemeene kennis, dat in verband met den ver jaardag van H. M. de Koningin, op Maandag 1 September a.s. alle bu- reaux en werkplaatsen der gemeente en van hare bedrijven den geheelen dag gesloten zullen zijn. Velsen, 27 Augustus 1924. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. BURGERLIJKE STAND. Bureau-uren op Maandag 1 Sept. 1924. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt be kend, dat in verband met de viering van den verjaardag van H. M. de Ko ningin, het bureau van den Burger lijken Stand op Maandag 1 September a.s. slechts van 9,/ï10 uur v.m. voor het publiek geopend zal zijn. Velsen, 27 Augustus 1924. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op het ver zoek van B. van Geldorp te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van eene inrichting voor machinale hout bewerking, waarin gebezigd zullen worden 4 electromotoren, resp. van 4, 2, 2 en I'1/» P-K. voor het aandrijven van verschillende werktuigen en machines, I op het perceel kadastraal bekend ge- meente Velsen, af deeling IJmuiden, Sectie I, No. 1292, plaatselijk bekend Bik- en Arnoldkad'e, Wijk C no. 32, door hen is verdaagd op grond dat het technisch onderzoek nog niet is ge- eindigd. Velsen, 27 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Het feest van Concordia. De Harmonievereeniging Concordia heeft feest gevierd, naar aanleiding van de lauweren behaald op het con cours te Midden-Beemster, en het pu bliek heeft bewezen mee te leven als Concordia juicht. We hebben opnieuw kunnen consta- teeren dat Sam. Vlessing en zijn man nen een van de meest algemeen ge waardeerde en populaire vereeniging te IJmuiden vormen. Een buitenge woon groote menigte bevond zich op 'het plein, Donderdagavond half negen. Het korps speelde de Feestmarsch toen de leider de tent binnenkwam. Vervolgens een driewerf hoera voor hem, waarmede de menigte op het plein voor een groot deel instemde. De voorzitter der vereeniging, de heer Meyer, sprak den heer Vlessing toe. Hij roemde zijne directie en de muzikale opvatting van hem, die ge woonlijk de juiste blijkt. Verder prees hij den directeur voor de vriendschap pelijke omgang met de leden en bood hem uit aller naam een lauwerkrans aan. Het programma werd daarop uitge voerd op een wijze zooals we dat van Concordia gewoon zijn, dus uiterst correct en mooi. We kunnen begrijpen dat het korps met deze muziek op die -wijze uitgevoerd haar succes behaal de. Elk nummer werd beloond met een Stormachtig applaus. Nu we zoo zijn gekomen van het korps op het publiek, willen we even een gunstige verandering aanwijzen, die, naar we hopen, blijvend zal zijn. Is er meermalen geklaagd over het lawaai tijdens een concert, op het plein was het nu, in het algemeen, wel stil. 'Natuurlijk niet in de straat er om heen. Maar wat niet is, kan komen. Voor de aanvankelijke verbetering danken wij het publiek in het alge meen, de politie en tenslotte de bur gers die, waar noodig, ingrepen. Nadat de laatste tonen verstorven waren en de meeste menschen nog on der den indruk van iets moois gehoord te hebben, huiswaarts keerden, bega ven de leden xan Concordia zich naar Hotel No. Een, waar een receptie plaats vond. Daar voerde eerst opnieuw de heer Meyer het woord, die wees op het gestadig vorderen van het korps onder de directie van den heer Vlessing. De prijzen, waarmee het vaandel nu zoo overdekt is, dat men voor de nieuw verworvenen nog geen plaats weet, zijn op enkele uitzonderingen na, ver diend tijdens de leiding van dezen di recteur. Steeds hooger ging het tot nu bereikt is, wat zelden of nooit eerder in Nederland door een zuiver ama teurskorps bereikt is, in de hoogste afdeeling van een nationaal concours den eersten prijs met alle beschikbare punten. Op zijn vraag aan een der jury leden wat nu nog hooger te. bereiken was, had hij ten antwoord gekregen, dat deze het niet wist, omdat ze niet meer hadden weg te geven. Dank bracht hij verder aan de huldigings commissie, die den leden het vernede rende bedelen voor hun uit de handen had genomen en hij hoopte dat de po gingen van deze commissie zouden slagen. De voorzitter eindigde met een dronk te wijden aan den heer yiessing. Ingekomen waren schriftelijke en te legrafische gelukwenschen der too- neelvereeniging Varia, de muziek ver eeniging Kunst na. den Arbeid te Vel- seroord, IJmuidens Mannenkoor, de Oud-Katholieke zangvereen. „Eensge zindheid" en de Turnvereeniging IJmuiden. Van het Chr. Muziekkorps .Wilhelmi- na was bericht ingekomen, dat zij ver hinderd was te komen en van de Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer" pen gelukwensch met een groo te krans. Na mededeeling daarvan, voerde na mens Varia de heer Holtslag het woord, om de gelukwensch nog mon deling te onderstreepen en een mand bloemen aan te bieden. Daarna sprak de heer de Nobel namens de IJ. V. V. Stormvogels. Deze verklaarde dat hij als voorzitter van Stormvogels dezen avond bijna jaloersch was op Concor dia, zooals het publiek daarvoor be langstelling toonde. Zoo kent Storm vogels het niet. Maar toch', hij wist dat Concordia en haren directeur het waard waren en verwonderde zich er over dat de bladen in het algemeen zoo weinig aandacht schenken aan het feit dat de hoogste onderscheiding behaald is met alle punten. Hij sprak de hoop uit dat het resul taat van deze huldiging zal zijn het oprichten eener vereeniging tot steun aan Concordia en bood namens zijne vereeniging ook een mand met bloe men aan. Na hem sprak de heer van der Plas namens de tooneelvereeniging Onder Ons en bood een krans aan. De heer Meyer bedankte voor de ve le wenschen. De heer Vlessing wilde eens een an dere zijde van het succes bezien. Veel hulde is hier gebracht aan den direc teur en hij gevoelde zich vereerd, maar wilde er toch op wijzen dat de schuld ook op de leden drukt. Het is onmoge lijk dat zij de muzikale intenties van den directeur weergeven, indien daar niet een vriendschappelijk vertrouwen tusschen leden en directeur bestaat. Waar dat, zooals hier wel is, zijn won deren mogelijk, zooals dat men slechts 2 weken gestudeerd heeft over het 6e deel van het ballet. De heer Edsius ging nog eens de „ups and downs" van Concordia na en wees er op dat men straks het 30-jarig be staan denkt te vieren, terwijl nog 4 le den van de oprichting af lid zijn. Na dit meer officiëele gedeelte ging men over in een gezellig samenzijn, waarin een aantal der leden bewees meer te kunnen dan blaasmuziek ma ken. Eenigen haalden een piano op, die een ander kon bespelen, terwijl weer een ander een goed violist bleek te zijn. Op deze wijze werd het feest .tot 2 uur doorgezet' met zang, muziek en dans. Concordia hieeft feest gevierd en is entré-nous gehuldigd. De algemeene hulde moet nog komen als het publiek bewijst het werken der kranige mu zikanten zoo op prijs te stellen dat het zorgt voor nieuwe, goede instrumenten Dat verzoek zal natuurlijk niet te vergeefs zijn. De volgende week wor den de ter zake rondgezonden circu laires teruggehaald door de commis sie en, dit moet vast staan, de hulde worde niet alleen in luisteren maar ook in klinkende munt betoond. „CONCORDIA". Ze heeft lang gedut, Maar is ontwaakt, Ze hebben er in 't Beemsterland Eens kennis mêe gemaakt. De adem was er bijna uit, 't Oing zakken op den duur, Maar nu de punt bij het paaltje kwam, Kwam ook het oude Vuur. Harmonisch was „Concordia", Dat blijkt thans zonneklaar, In leden en in instrument Zit harmonie voorwaar. Wij zien dat aan de mond van het IJ, Met Vlessing aan het hoofd, Een clubje harmonieërs woont, Dat nog héél véél beloofd. Ik weet bitter weinig van muziek Maar toen ik de uitslag hoorde, Neuriede mijn Caruso keel „Marions" balletaccoorden. Want „Marion" bracht het succes Zoo werd er mij beweerd, Toevallig ken ik het goeie mensch, 'k Heb lang met haar verkeerd. Wij zien uit dezen wedstrijd weer Niet waar „Concordia"? Dat gij door en met harmonie Zoo iets bereikt, mijn gelukwensch J. T. A. Jungbacker. Men deelt ons mede dat IJmui- den's Mannenkoor een feest-concert zal organiseeren, hetwelk in de maand September gegeven zal worden in het Gebouw Thalia alhier. O.m. zal opge voerd worden „Hollandscli Glorie" en waar de Muziek-Vereeniging „Con cordia" haar medewerking zal verlee- nen, wacht den bezoekers een avond vol kunstgenot. Moge deze avond te vens ten doel zijn aan den opbloei van een werkzaam en aangenaam vereeni- gingsleven voor beide vereenigingen en dat zij in deze gesteund moge wor den door het meerendeel van de inge zetenen van IJmuiden en omstreken. Donderdagmiddag vervoegde zich aan het. politiebureau zekere K. uit Velseroord, die een rijwielplaatje depo neerde, dat hij op den Rijksstraatweg gevonden, had. Daar dit vermoedelijk een valsch plaatje was, is het door de politie in beslag genomen. Donderdagavond werd aan de po litie van het bureau Visschershaven kennis gegeven, dat de schipper van den Urker botter U. K. 164, genaamd K., op de Noordeze overboord geslagen en verdronken is. Gevonden voorwerpen. Een bloedkoralen ketting met gou den slot (in twee stukken), een grijs- gestreept vest, een bruine damesporte- monnaie met inhoud, een bruinge- streepte bastaard herdershond, een Lipssleutel, no. 42330, een donkere kras-postduif met aluminiumring, een blauwe ceintuur, een grijze Duitsche herdershond. De Woensdag ter visscherij uit varende stoomtrawler Bertha Y.M. 122 is nabij het fort in aanvaring ge komen met een sleep zandbakken, ten gevolge waarvan een der bakken bui ten het vaarwater zonk. Vanwege den Rijkswaterstaat is een wrakscheepje uitgelegd. VELSEROORD. De feesten der N. C. G. O. V. In de deze week gehouden vergade ring van de afdeeling der Nationale Chr. Geheel-Onth. Vereeniging, werd wegens het bedanken van Mej. van Vark-Knegjes tot 2en penningmeester gekozen de heer B. Oldenburg. De avond werd verder besteed aan de voorbereiding van de feestweek. De Drankweer-tentoonstelling zal a.s. Dinsdagmiddag te 2 uur worden ge opend, waarbij Burgemeester en Wet houders zich zullen doen vertegen woordigen. De tentoonstelling, waarbij ook de collectie is van de Ned. Vereen. De Hoop der Toekomst, wordt geheel ondergebracht in de consistorie der Ned. Herv. Kerk. De hoogste klassen van eenige scholen zijn uitgenoodigd de tentoonstelling gratis te komen be zichtigen. Aan de tentoonstelling zijn verschil lende attracties verbonden, die worden ondergebracht in het nieuwe lokaal achter de kerk. Deze bestaan uit grab belton, sjoelbak, terwijl een theetent een gezellig zitje zal bieden, waar Keg's thee en koffie Hag zullen worden ge schonken. Voorjmuziek zal worden ge zorgd; zoo zegden de heeren Gebr. Klut te IJmuiden hun medewerking voor Donderdagavond toe. Ook wordt een z.g. bloemen- en fruitmarkt in dit lokaal gehouden, waarvan de inge brachte planten en het fruit op den sluitingsavond zal worden verkocht. De tentoonstelling duurt van Dins dag tot Donderdag. Ten besluite van de feestweek wordt Vrijdagavond op Velserduin het mooie tableau „Ons da- .gelijksch brood" van Ds. IJ. Visser vertoond. Hierover hopen wij echter Woensdag nog nadere mededeelingen te doen. De viering van den Koninginnedag. Omtrent de door de Velseroordsche Oranjevereen. georganiseerde feesten kunnen wij het volgende meedeelen: Maandagmiddag heeft, een optocht plaats van versierde wagens en rijwie len. De opstelling heeft te 2 uur plaats op het land bij de R.K. school aan den Zeeweg. De stoet, vergezeld van mu ziek, neemt dan de volgende route: langs Rijks H. B. S., Velserduiner- buurtweg, Eikenstraat, Tuindersstr., Zandersstraat, Willemsbeekweg, Zee weg, Stationsweg, Willebrordstraat, Trompstraat, Kortenaerstraat, IJmui- der straatweg, Kanaalweg, Kalverstr., Velserduin erbuurtwe s\ Willemsbeek weg, waarna ontbinding van den stoet op het terrein. Des avonds 7 uur heeft de uitreiking der prijzen plaats in de zaal Flora, waarna er muziek is op straat en in de café's. Dinsdag is het feest voor de school kinderen. Te 9 uur worden de klein tjes van de verschillende scholen met muziek van de R.K. Harmonie St. Fi- delis afgehaald en gaat het in optocht naar het feestterrein achter Tnfizej Stormvelcl aan den Velserduinerbuurt- weg. Daar hebben verschillende spe len plaats en worden de kinderen ont haald. Des middags 2 uur worden de grootste kinderen van de scholen af gehaald en is 't voor hen optocht en: feest. Het is te hopen, dat de feesten door mooi weer begunstigd zullen worden. R. K. Jongensschool. Met den bouw der nieuwe R.K. Jon gensschool aan den Zeeweg is reeds een aanvang gemaakt. Deze komt niet dadelijk naast de bestaande school, maar een eind verder, naast de woning van het hoofd. Gevonden voorwerpen en dieren. Een achterlamp van een auto, een schooltasch, een portemonnaie metj inhoud, een carbidlantaarn, een auto sleutel, twee postduiven. VELSEN Het aantal verkeersongevallen^ neemt in onze gemeente den laatsten, tijd onrustbarend toe. Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur geraakte naar Kenn. meldt, een ongeveer 18-jarig wielrijd- ster, wonende aan de Kanaalkade op Wijkeroog, onder een auto bestuurd; door den heer B., wonende in het ca sino van het hoogovenbedrijf. Het meisje kon slechts uit haar benarde positie, worden verlost door het voor-' stel der auto op te lichfcn. Wonder bo ven wonder kwam zij er ongedeerd af, doch het rijwiel was ernstig bescha digd. Het ongeval ontstond, doordat de wielrijdster bij het afrijden der pont niet wist welke richting zij nemen moest. V Door den heer A. Eikelenboom, uitgever te Bloemendaal, is in bewer king genomen een Adresboek voor de Gemeente Velsen, hetwelk vermoede lijk in het najaar zal verschijnen. Het werk zal met medewerking van het Gemeentebestuur zoo volledig mogelijk gemaakt worden en zal het dan ook zeker een vraagbaak voor velen zijn. Wij hopen dat de uitgever met zijn uitgave, hetwelk met zeer veel werk en hooge kosten gepaard gaat, in deze mag slagen. SANTPOORT. De heer G. B. Wurth, die de Geref. Kerk van Bloemendaal eenige jaren als hulpprediker heeft gediend, speci aal voor den arbeid alhier en die het beroep naar Oost- en West-Souburg heeft, aangenomen, zal morgen af scheid nemen van den kring alhier in de ochtendgodsdienstoefening in het lokaal Bethel. VISSCHERIJ. .Gedurende de week van 21 t/m. 27 Augustus 1924, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 68 stoomtrawlers, 3 sloepen, 1 stoom- snurrevaarde, 4 zeil-, 2 motor-, 2 stoom-haringloggers, 2 stoom-haring- trawlers, 3 Engelsche haring-drifters en 141 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van f 1258 tot f 5597; sloepen- van f 1134 tot f 1517; stoom- snurrevaarde van f tot f 2142; zeil-haringloggers van f 3784 tot f 9260; motor-haringloggers v*an f 768 tot f 11489; stoom-haringloggers van f 2076 tot f 10550? stoom-haringtraw- lers van f 2326 tot f 3765; Engelsche haringdrifters van f 3081 tot f 3751, terwijl de kustvisschers totaal f 9778 besomden. De aanvoer bestond uit 379.680 K.G. trawlvisch, 8348 K.G. beugvisch, 1684 kantjes en 1267 manden haring. De totaal opbrengst bedr. f 249.135.94. De Noordzeeharingvisscherij. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": In April van dit jaar werd in de „N. R. Ct." de meening uitgesproken, dat de toekomst van het haringbedrijf zich gunstiger liet aanzien dan sedert lang het geval was geweest Het is op dit. oogenblik mogelijk na te gaan, of die verwachting ook in vervulling is ge gaan. Het aantal schepen, dat aan de ha- ringvisscherij deelneemt, is aanzien lijk groo.ter dan dat in 1923, maar toch ligt nog altijd een groot aantal sche pen werkloos in de havens. Dit zijn uit sluitend zeilloggers; de stoomschepen varen, misschien op een of twee na, alle. Dit laatste heeft verschillende oorza ken. In de eerste plaats is het opmer kelijk, dat het vooral en bijna uitslui tend de stoomschepen zijn geweest, waarmee in de laatste jaren een bevre digende bedrijfsuitkomst is behaald. Dit heeft natuurlijk de animo, om ge leidelijk weer alle vaartuigen van deze soort in de vaart te brengen, zeer be vorderd, zulks in tegenstelling met de .zeilschepen, welke de laatste drie ja ren onveranderd verlies hebben opge leverd en den financieelen weerstand der reeders ernstig hebben verzwakt. Hierbij komt, dat afgescheiden daar- van in het algemeen de reederijen, weflke (stoomschepen exploiteeren, reeds tot de meest kapitaal- en draag krachtige behooren, zoodat zij zich prestaties kunnen veroorloven, welke vele andere reederijen wel genood zaakt zijn achterwege te laten. En in de derde plaats is het vraag stuk van de bemanning der schepen heel wat gemakkelijker op te lossen voor .de stoom- dan voor de zeilsche pen. Op de stoombooten, welke zooveel hoogere besommingen behalen, heeft ook de visscherman een veel betere kans een behoorlijk loon te verdienen, en bovendien is èn voor de verrichting van de werkzaamheden èn voor de huisvesting van de menschen de stoomboot veel geriefelijker ingericht dan de zeillogger. De meeste visschers, die op stoom schepen geplaatst weten te worden, hebben bovendien de zekerheid om het heele jaar onafgebroken aan het werk en in de verdienste te kunnen blijven: Zij zijn in den waren zin de vaklieden onder de visschers, met een goede en vaste positie. Uit een en ander volgt, dat zoowel voor reeders als voor visschers de stoomschepen een veel breedere en hechtere basis opleveren, en vooral de laatste jaren kan men dan ook meer en meer de voorspelling hooren, dat in het zeevissch'ersbedrijf de toekomst aan

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1