ORGAAN VOOR DE QEM VELSEN 9« Jaargang No. 8r Woensdag 3 September :I9f4 IJMUIDER COURANT Watantua* IJautfu Sept. 1024 H. water L. waler Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 3 5.24 5.48 1.15 1.27 3.24 4 6.06 6.28 1.54 2.06 3 6.48 7.12 2.32 2.44 6 E.K. 7.39 8.07 3S13 3.28 7 8.43 0.18 4.03 4.29 8. 10.06 10.50 5.15 5.52 0 11.41 6.40 7.25 10 0.15 0.56 8.12 8.42 Oeen Zomertijd. TER WAARSCHUWING. Al meermalen hebben wij in ons blad gewaarschuwd, dat ons gemeen tebestuur een taak heeft ten opzichte van het noordelijk deel onzer gemeen te, van Wijkeroog. Wij hebben immer geschrven, dat wij aan de schrijverij in de Beverwijksehe pers, die meer malen een annexionistischen geest ademde, geen waarde hechten, omdat wij niet gelooven dat de regeering er toe zou medewerken om het deel aan den noordelijken oever van het Noord zeekanaal van onze gemeente af te scheuren en bij Beverwijk te voegen. En in deze overtuiging zijn wij nog niet veranderd. Maar ernstiger is, dat de industrie in dit noordelijk deel onzer gemeente zich steeds uitbreidt en dat de inwoners van dat deel zich steeds meer coneen- treeren op Beverwijk. Nog ernstiger, dat honderden arbeiders, die in dat deel arbeiden, in andere gemeenten, Beverwijk, Wijk aan Zee en Haarlem, wonen. En dat men er in Beverwijk steeds meer mee rekenen gaat, als zou dit een blijvenden toestand zijn, blijkt b.v. uit de memorie van toelichting bij het exploitatieplan van de buitenplaats I Scheybeeck te Beverwijk. De Rotter- damsche architecten, die dit rapport uitbrachten, schrijven in hun inlei ding: „Reeds heeft het Hoogovenbe- drijf Beverwijk in zijn invloedssfeer betrokken; de bebouwing van de pa pierfabriek te Wijkeroog raakt de grenzen van Beverwijk." Nu is dit laatste lichtelijk overdre- - ven, want de terreinen der papierfa briek gaan niet benoorden den weg naar Rooswijk, terwijl de grens van onze gemeente langs Scheybeeck loopt. Maar één ding is juist, n.l. dat zoowel het Hoogovenbedrijf als de Papierfa briek Beverwijk in hun invloedssfeer i hebben betrokken. Daarom ligt er voor onze gemeente een belangrijke taak ten opzichte van het noordelijk deel. Ten eerste de een- beid onzer gemeente bevorderen. Daar i is al 't een en ander van verspeeld, b.v. dat de ingezetenen van Wijkeroog hun belastingpenningen moeten beta- i len te Beverwijk. Wij bezien de vesti- i ging van een hulppostkantoor op Wij keroog dan ook als een belangrijk feit, al zagen wij gaarne met den heer Groe- neveld, dat dit vanuit Velsen zou be- 1 diend blijven. Want aan de Zuidzijde van bet kanaal ontwikkelt zich lang- I zamerhand ook een belangrijk deel, f vooral te Driehuis, dat toch het best vanuit Velsen bediend kan worden. Een zeer belangrijk ding blijft ook het verkeer over, het Noordzeekanaal. Wij hebben vroeger al gezegd dat, wan- neer de nieuwe schutsluis klaar is, een veel beter geregeld verkeer over het kanaal, ook nabij de sluizen, zeer noodzakelijk is. Het Hoogovenbedrijf s zal zich op IJmuiden moeten concen- j treeren en niet op Beverwijk. IJmui- den is veel dichter bij en biedt velerlei „op 't gebied van ontwikkeling en ont spanning. Maar dan zal later, een vlugge verbinding, b.v. met flinke mo torbooten, noodzakelijk zijn. j Stemmen als die in het rapport over Scheybeeck moeten ons ter waarschu- wing strekken. Wij moeten blijven wa- 1 ken voor een ondeelbaar Velsen, want eerder moeten wij ijveren voor een in lijving van Beverwijk bij onze groote ,1 gemeente, dan dat een deel van onze gemeente zou worden afgerukt. G. V. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Zaterdag had hat tankboofje voorde binnenvaart, Othello 13 uit Utrecht, een lading teer aan het Hoogovenbedrijf inge nomen. Hat wat gtretd tot var trek toen plofeeting de kok, de 63 jarige J. Visser uit Rotterdam, onwel werd. De ontboden geneesheer kon slechts de dood tengevolge van hardverlamming constateeren. Het lijk werd naar de algemeene begraaf plaats vervoerd waar het zal worden ter aarde besteld. - De Ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, brengt ter kennis dat zijn kantoor op 5 September gesloten zat zijn. Politietoezicht op de Vlsscherij. Zondagmiddag kwam alhier binnen en meerde aan den toeristensteiger het Fransche marinevaartuig Quentin Rooseveldt. Dit schip is belast met het uitoefenen van het politietoezicht, op de Noordzeevisscherij en voert de in ternationale visscherij-politievlag. De volledige uitslag van de Vrij dag te Haarlem gehouden aanbeste ding voor het maken van zes ducdal- ven in de Haringhaven alhier is als volgt: I-I. Ploeger, Amsterdam, f 10850; Th. Smeuler, Dordrecht, f 10800; N.V. W. Uitslager's Aannemersbedr., Amster dam, f 10491Joh. v. Hoven, Dordrecht, f 10340; Firma C. Kastelein en Zn., id., f 10180; J. de Vries, Amsterdam, f 10140; Firma P. Heere en Zonen, IJmuiden, f 9900; G. Schermers, Nieu- wendijk, (Gom. Almkerk), f 9795. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is bevorderd tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau de heer F. J. H. Schneiders, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf alhier. Al was het o.i. heel wat aardiger ge weest wanneer de heer Schneiders de ze onderscheiding op 1 Juli bad gekre gen, toen het 25-jarig bestaan der Rijksvisschershaven werd herdacht, het verheugt ons toch dat de energie en werkkracht van den directeur nu ook officiéél worden erkend. Aangehouden. De heer B. kwam bij de politie aan gifte doen, dat een zekere S. uit A-, op- meter bij de kadaster, bij hem in de kost was gekomen op 18 Augustus, maar weigerde kostgeld te betalen. Hij is daarop als verdacht van oplich ting aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. R.K. Vereeniglngsgebouw. Het bouwen van het R.K. Vereeni- gingsgebouw met een woonhuis aan de Tasmanstraat is opgedragen aan den heer B. van Geldorp alhier. Weinig bekeuringen. Alhier zijn maar weinig rijwielen in beslag genomen, omdat ze nog niet voorzien waren van een plaatje. Door de commiezen werden er in 't geheel drie gesnapt, terwijl de politie te Vel- seroord het rijwiel van zekeren D. in beslag nam. VELSEROORD. De Oranjefeesten. Maandag was het de eerste dag der feesten alhier, georganiseerd door de Velseroordsehe Oranje-Vereeniging. Des middags had de optocht plaats. Men houdt in Velseroord van optoch ten en men heeft er slag van ze in el kaar te zetten. Al was hij ditmaal niet zoo groot als verleden jaar, toch was hij alleraardigst. Hoe mooi was die Vredeswagen-met die lieftallige meis jes in 't wit, hoe leuk was die boeren bruiloft met de vele wagentjes met personen in oud-Hollandsch costuum en wat is er gelachen om de groep „Naar de Markt". Zeer veel publiek was dan ook op de been en velen heb ben den optocht op verschillende pun ten gezien en telkens weer bewonderd. De jury, gevormd door het bestuur der Oranje-Vereeniging, dat in lan dauers in den optocht meereed, had geen gemakkelijke taak. De prijsuit reiking had des avonds plaats in de zaal Flora. De uitslag was als volgt: ie prijs, een verguld zilveren medaille, -geschonken door den heer Bakker te IJmuiden, vertegenwoordiger van Hei- neken's Bierbrouwerij, de Vredeswa- gen; 2e prijs de Boerenbruiloft; 3e pr. de groep „Naar de markt"; 4e pr. ruiter te paard; 5e pr. jongen op schimmel; 6e pr. zigeuners; 7e pr. circusmeisje; 8e pr. rijjool; 9e pr. Voetbalclub V. S. V.; 10e pr. drie personen te paard; 11e pr. versierd rijwiel. De prijzen werden met een toepasse lijk woord door den voorzitter der Oranjevereeniging uitgereikt. De lei ders of leidsters der groepen ontvingen den prijs, maar alle deelnemers kregen ook een geschenk. Alle geschenken waren beschikbaar gesteld door inge zetenen. De commissie voor den optocht, be staande uit de dames Bakker en de Wit en de heeren Mertens, van Dongen en Vermeer, verdient hulde voor het welslagen. Den gansehen avond was het druk op straat. Op het veld tegenover de R. K. school stond een zweefmolen, waar druk gebruik van1 werd gemaakt, voorts zorgden de pierements voor mu ziek en was er openbaar bal in de ca- fé's. Men verzoekt ons te verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie, betreffende de Evangeli satie Hoogeberg, waarin hare samen komsten aangekondigd worden en waarin verschillende predikers het woord zullen voeren. De heer A. van Beek, surveillant bij het Hoogovenbedrijf, is met ingang van 25 Augustus j.l. aangesteld tot Rijks veldwachter te Velseroord. VELSEN .Door de Rijks- en Gemeentepolitie te Velsen is aldaar aangehouden zeke ren C. V., als verdacht van diefstal van timmermansgereedschap op een bouw werk van M. te Velsen. Na voor den commissaris van Politie te zijn geleid is hij overgebracht naar Haarlem en aldaar aangehouden. Vrijdag 10 uur reed op de IJmui- derstr.w. nabij dén Iloogenb. de auto mobiel van den heer Hildering, bis- quitfabrikant te Westzaan, toen plot seling de stuurstang brak, waardoor de voorwielen uit elkander liepen en bet vooreinde van ■de'auto op de straat- steenen terecht kwam. Gelukkig werd met matigen gang gereden, zoodat de vier inzittenden met de schrik vrij kwamen. De defecte auto werd terzijde van den weg gereden en den volgenden morgen met een vrachtauta wegge haald. Door de Rijksveldwacht werd in den nacht yan Vrijdag op Zaterdag controle gehouden op de naleving der Arbeidswet. Drie broodbakkers die te vroeg met hunne werkzaamheden begonnen en dus in overtreding waren, werden verbaliseerd. Zaterdag heeft een ongeval plaats gehad op het terrein der papierfabriek. De arbeider Van der Z. S. van Vel seroord raakte bekneld tusschen de lo comotief en een vat, waarop palen rustten. Terwijl de dokter gehaald werd, deed de verbandmeester, wat hij kon om de pijn in de borst zooveel mogelijk te verminderen. Op last van den dokter werd de bezeerde per rij tuig naar Velseroord vervoerd. Door de politie zijn Vrijdag eeni- ge personen aangehouden wier fietsen waren voorzien van valsche belasting plaatjes. Door een hunner is bekend, dat het plaatje door hem zelf was ver vaardigd, niet direct uit winstbejag, doch om te zien hoe het zou uitvallen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 30 Augus tus 1924: 3 schilders, 1 metselaar, 4 timmerlie den, 3 bankwerkers, 1 loodgieter, 4 si garenmakers, 1 bakker, 51 diversen. Zondag werd door den 'caféhouder D. aan den Schulpweg aangifte gedaan, dat in den nacht een vat Pilsener bier, inhou dende 42 liter en liggende aan de achterzijde van het huis, was ontvreemd. Na onderzoek werd het vat bier op o. g. 400 meter afstand in de Qiidelaan gevonden, begraven in den grond en bedekt met brandnetels. De kurk was van het vat verwijderd en o. g. een derde van den inhoud was verdwenen. De rest was onbruikbaar geworden. De politie zet het onderzoek voort. Aangehouden werd zekere D., die gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad, daar hij nog 16 boete of 6 dagen te ver effenen had. Daar de man de boete niet betalen kon, is hij ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. Bij de politie op Wijkeroog is door den heer A., wonende Wijkerstraatweg, aan gifte gedaan van optnbare schennis der eerbaarheid, gepleegd door P., fabrieksar beider alhier. Proces-verbaal is opgemaakt. Tegen A. M. en J. D. werd door de Rijks- en Gemeente-politie procesver baal opgemaakt, terzake het mishan delen van een paard. Ingekomen personen. Aantal m. t. G. Hoogeboom, C. Julianakade 7 1—1 J. II. Gableu, D Trompstr. 133 32 K. Garreifs, D Trompstraat 133 22 J. A. C. Tempelaar, C Corn. Dreb- belstr. 42 2—3 Wed. D. HieminkKoops, G Rijksstraatweg 9 11 J. v. Zeeland, K Rijksstr.w. 26b 12 P. Sommeling, D Trompstraat 173 22 A. B. Bumping, F de Lethstraat 25 21 WIJKEROOG. Begunstigd door mooi weer, want het regende en woei niet, en zelfs scheen de zon nu en dan haar gelaat te willen toonen, vierden de buurt- vereenigingen van het zuidelijk deel van Wijkeroog Maandag feest. Om 9 uur schaarden zich een 500- tal schoolgaande kinderen van bijzon dere en openbare scholen tot een op tocht en onder de opwekkende tonen van de Muziekvereeniging „Juliana" ging het over Wijkeroog. Om half elf waren allen op een stuk land bij school G, om spelletjes te doen. Er waren 8 groepen van jongens en evenveel van meisjes. Ze vermaak ten zich met houtjes rapen, balletjes uit 'n tonnetje met zaagsel zoeken, balle tjes dragen op een blaadje, tonkruien, touwtrekken, ringwerpen, jas- en hoedspel, wortelen slaan (alias het oude katkneppelen), zakloopen, hoe- pelspel, korfbal en hoogspringen. Voor een en ander waren 50 zeer aardige prijzen beschikbaar. Onder de bedrijven door werden de kinderen onthaald op grenadine, koek en chocolade. Na afloop werden de prijzen uitge reikt door den voorzitter, den heer M. Kooger. Daar de kinderen, die niets gewon nen hadden, tenslotte nog een troost- prijsje ontvingen, keerden allen onge veer 1 uur tevreden huiswaarts, te meer daar het weer zeer goed' geble ven was. De commissie, die niet roemen kan op veel medewerking, integendeel, kan zeer tevreden zijn over den uitslag barer pogingen en we twijfelen er niet aan of de contribuanten voor dit kin derfeest zullen het volgende jaar vol vertrouwen hunne penningen aan deze commissie ter beschikking stellen. 's Middags om 2 uur vingen de fees telijkheden voor Wijkeroog-Noord aan. Het begon met een optocht, alweer met medewerking der Muziekvereen. „Juliana". 't Was een mooie optocht, waaraan veel werk besteed was en waar bloe men en groen eene belangrijke plaats innamen. De commissie had plaats genomen in twee rijtuigen, getrokken door met oranjepluimen prijkende fiere rossen. Daarachter volgden 13 versierde kin- der- en poppewagentjes, een zeer schoone praalwagen, onder meer de Nederlandsche Maagd dragende, 7 ver sierde rijwielen, 12 versierde hoepels en 2 vliegmachines, behalve nog een aan tal feestelijke uitgedoste kinderen. Voor dezen optocht waren prijzen be schikbaar gesteld. De jury bestond uit de dames Mevr. P. van Geelen en Mej. M. van Houten en den heer E. W. de Boer. Deze jury had een moeilijke taak, want er was .veel moois. Voor de- groep kinder- en poppen- wagentjes werd de eerste prijs toege kend aan C. Siks, de 2e aan W. Sand- berg, de derde aan B. van der Laan en een troostprijs aan C. Burger. Voor de groep hoepels werd de eer- .ste prijs behaald door D. Hovius, de 2e door de groep Santberg en de der de door F. van Egmond. De vliegmachines waren zoo mooi, dat na loting de 1ste prijs wérd gege ven aan J. Min en de 2de aan II. Deun. De praalwagen bleef buiten mede dinging, maar de Nederlandsche Maagd, S. de Haan, ontving een extra prijs, bestaande in een boèk, behelzen de de geschiedenis van Vadertje Langbeen. Bovendien werd nog een prijs toe gekend aan den jongsten deelnemer aan den optocht, J. Min, oud bijna 2 jaar en C. Siks, van denzelfden leef tijd. Bijna zouden we nog de groep van 7 fietsen uit den optocht vergeten te melden. Den eersten prijs ontving C. van Heijst, -den tweeden M. de Waard, den derden C. Duin en een troostprijs F. Blaauw. De prijzen bestonden uit doelmatige en mooie voorwerpen, zooals fietslan taarns, potloodétuis, fleschjes odeur, poppen, kleurboeken, leesboeken enz. in het geheel 24 prijzen. I Aan (len optocht Sla men ongeveer 70 personen deel. Om half 4 kwam de optocht, die ook over Wijkeroog-Zuid gegaan was, bij ,,'t Schulpen" terug en was begun stigd door goed weer en nu begonnen de wedstrijden op een stuk land van den heer Langendijk. Ze bestonden in 5 wedstrijden voor jongens: blokjes rapen, ringsteken, sprietloopcn, zakloopen- en touwtrek ken en eveneens 5 voor meisjes: ring steken, vlagsteken, blokjes rapen, loo- pen met een aardappel op een lepel en hardloopen verbonden met een mantel aantrekken en een parapluie opsteken. De lucht werd al dreigender en toen eenigo spelletjes gedaan Waren begon het zoo te regenen, dat in korten tijd het- terrein verlaten lag. Gelukkig waren de wedstrijden zoo ver gevorderd, dat de heer Hoffseh.lag met de prijsuitreiking in den koepel kon beginnen. Er waren heel wat aardige voorwerpen bij, zoodat vele jeugdige feestvierders(sters) gelukkig gemaakt werden. Het weer begon weer op te knappen, de zon kwam zelfs nog een kijkje ne men, zoodat velen in hoopvolle stem ming den avond verbeidden, als wan neer dan door illuminatie de versie ring der huizen en straten nog meer tot haar recht zou komen. Voor deze versiering waren door de Commissie van het noorden nog twee prijzen uitgeloofd, welke behaald wer den door de heeren L van Egmond en B. van Jelgerhuis. Bij het avondlicht bood de verlichte versiering vooral in het noordelijk deel van Wijkeroog een aardigen aan blik en een stroom van menschon be woog zich dan ook langs de straten. De Christelijke Muziekvereeniging „Juliana" zorgde in het noorden en de R.K. „Caecilia" in de Burgeineester- Weertsstraat voor muziek, waarnaar velen aandachtig stonden te luister, n. In hotel „De Prins" en in „Bloemoord" vereenigden zich de danslustigen, zoo dat ieder wat wils had. Jammer, dat het later weer begon te regenen, zoodat er een ontijdig einde aan de vreugde langs de straten ge maakt werd. De buurtvereeniging „Kanaalkade" en „Burg. Weerisstraat" was Zondag nacht en Maandagmorgen nog druk in de weer geweest om eerepoortcn en straatversiering te maken, maar we gens den dreigenden regen en wind waren aan de Kanaalkade geen lam pions opgehangen. Het is zeker, dat we namens (le kinderen en hunne ouders spreken, als we een woord van hulde brengen aan do Commissies van noord en zuid voor hare bemoeiingen en aan den heer Brugman, directeur van Velsens Bouwrnaterialenhandel, die gratis voor het vervoer dei' benoo- digde bouwstoffen zorgde en ook den Wagen leende, die tot praalwagen werd ingericht. De prijzen, welke de harmonieka pel „De Eendracht" onlangs op het concours te Wormerveer behaalde, worden ten toon gesteld in de etalage van den rijwielhandelaar, N. Kat, te Wijkeroog. Maandag heeft de Papierfabriek, in verband met de viering van den Ko ninginnedag te Wijkeroog, niet gewerkt Zaterdag tegen den middag, was de arbeider G. aan de papierfabriek bezig met het lossen van balen oud pier. Doordat de haken, waarmede de ze balen worden aangeslagen losge schoten, kreeg G. een duw van een baal en viel in het kanaal terwijl de baal papier achter hem aan kwam zonder hem evenwel te raken. G. was nu vrij spoedig op het droge en kwam er behoudens een nat pak, ongedeerd af, HL Dbl.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1