ORGAAN VOOR DE VELSEN No. 89 Zaterdag 6 September 1984 9# Jaargang IJMUIDER COURANT GEMEENTERAAD. Vergadering van 2 September 1924. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Een verzoek van J. Tellier te IJmui- den om ontheffing van de verordening op de winkelsluiting, teneinde zijn si garenwinkel tot' des avonds 10 uur voor het publiek te kunnen openhou den (voorgesteld wordt, op het ver zoek afwijzend te beschikken, daar de verordening de gevraagde afwijking niet toelaat); goedgekeurd. Een verzoek van den plaatselijken correspondent der Ver. Herstellings oord Rijksambtenaren („Hora") om vergunning voor den verkoop van het „Hora"-bloempje op 6 September a.s. (in handen van het college ter afdoe ning). Een adres van het afdeelingsbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te Beverwijk, waarbij verzocht wordt aan genoemde afdeeling, voor den houw van een klein ziekenhuis aan de Sparsielaan te Beverwijk, gedu rende 25 jaar een subsidie te verleenen van f 1000 per jaar (naar B. en W. om advies). Een oproeping van den Vice-Presi dent van den Raad van State om, wan neer dit noodig wordt geacht, te ver schijnen in de vergadering der Afdee ling voor de geschillen van Bestuur, ter behandeling van een beroepschrift tegen het raadsbesluit van 27 Novem ber 1923, no. 14, inzake vergoeding aan bijzondere schoolbesturen voor boven tallige leerkrachten over 1921 (daar Gedeputeerde Staten het besluit, voor zoover dit bestreden wordt, hand haafden, achtten B. en W. het niet noo dig aan de oproeping gevolg te gev.en) Een verzoek van de R.K. Vereeniging „Woningbouwvereniging" te IJmui- den, om medewerking te willen ver leenen tot het verkrijgen van een 2e hypotheek, als bedoeld in het Konin klijk Besluit van 1 Augustus 1924 no. 121, op de woningen, voor welker stich ting zij den 10 October 1923 en 24 Ja nuari 1924 de plannen enz. heeft inge diend (te behandelen bij het adres van den gemeentelijken woningraad); Een verzoek van A. de Boer en ande re bewoners van den Driehuizerkerk- weg en den Hagelingerweg om de te verbeteren gedeelten van deze wegen in geen geval met keien te bestraten (te behandelen bij punt 6 der agenda). Een bericht van den Commissaris der Koningin, dat aan J. G. Handgraaf eervol ontslag is verleend als lid van het college van zetters en dat in zijn plaats is benoemd K. Boon. Een schrijven van den plaatselijken correspondent der Ver. Herstellings- r oord Rijksambtenaren („Hora''), dat hij het door hem onder letter c der in gekomen stukken vermelde verzoek, intrekt. Een adres van het bestuur der Be- verwijksche Bad- en Zweminrichting om voor 1925 een subsidie te willen verleenen van f 750.(te behandelen bij de begrooting voor 1925) Een schrijven van de Nederlandsche Basalt-Maatschappij te Zaandam, dat zij de werken aan den Hagelingerweg en den Driehuizerkerkweg wil uitvoe ren voor een som van f 65267.—. De asphalt-beton-laag zal dan met inbe grip van de spramexlagen een dikte van 8 c.M. hebben, (te behandelen bij punt 6 der agenda). Een schrijven van den heer K. H. Tu- senius van den volgenden inhoud. Aan den Gemeenteraad te Velsen. Edelachtbare Heeren, Ondergeteekende stelt U voor de re tributie-regeling in art. 2 pagina 5 van Gemeenteblad No. 142 te lezen als volgt: Van f 3001 t/m. f 4000 f 120.— 4001 5000 160.— 5001 6000 200.— 6001 7000 240.— 7001 8000 280.— 8001 9000 320.- 9°01 10000 360.— 10001 en daarboven 400. (te behandelen bij punt 7 der agenda). Aan de agenda wordt toegevoegd punt 10e. Benoeming van een: onderwijzer aan school A en van een onderwij zer aan school D. A i De voordrachten luiden als volgt: School As 1. R. H. Vasbinder, te Kampen. 2. J. O. Ritsema, te Eindhoven. 3. W. H. Engels, te Beerta. 4. D. J. Verkerk, te Rhoon. School D: 1. J. O. Ritsema, te Eindhoven. 2. R. H. Vasbinder, te Kampen. 3. W. H. Engels, te Beerta. 4. D. J. Verkerk, te Rhoon. Bij het verzoek der Protestantsche Dragersvereeniging te Santpoort om aanschaffing van een automatische inrichting voor het nederlaten van lijkkisten op de algemeene begraaf plaats De Biezen betreurt de hèer Slui ters dat'H/a jaar noodig was om een prae-advies op dit verzoek te geven. De heer Dunnebier maakt daar ex cuses voor. Waar echter deze automa tische inrichting wel eens weigert, meenden B. en W. afwijzend te moeten adviseeren. De heeren Vermeulen en Tusenius pleiten vóór de aanschaffing. De heer Schilling vraagt de zaak aan te houden en nog eens te bekijken. Aldus wordt besloten. Het voorstel tot inbreng van gron den in het grondbedrijf wordt goedge keurd. Bij de vaststelling van straatnamen stellen B. en W. voor de straten nabij den Zeeweg en den Velserduinerbuurt- weg te Velseroord de namen te geven van Iepenstraat, Lindenstraat en Beukenstraat. Goedgekeurd. Bij het voorstel tot vaststelling van algemeene bepalingen voor uitgifte in erfpacht van onroerend goed, behoo- rende tot het grondbedrijf der gemeen te Velsen, zegt de heer Vermeulen dankbaar te zijn dat aan enkele zijner bezwaren is tegemoet gekomen. Ech ter is spr. het met de algemeene lijn der voorwaarden niet eens, maar spr. gelooft dat het beter is ze al of niet te aanvaarden en niet om deze te gaan wijzigen. Daarom, al is spr. het er niet mee eens, zal hij geen stemming vra gen, want beter is deze voorwaarden, dan geen enkele, zooals tot nu toe. Het voorstel wordt goedgekeurd. In behandeling komt het voorstel tot beharding van gedeelten van den Ha gelingerweg en den Driehuizerkerk- weg. De heer Dalmeijer zegt vernomen te hebben dat de laagste inschrijfster voor iden asphalt-betonweg wel voor een flink bedrag minder dezen weg zou willen maken, als dit in het voor jaar kon geschieden. Spr. meent dat dit best kan en zou daarom tot het voorjaar willen wachten. De heer Bosman is van meening dat de* verbetering dezer wegen niet kan wachten, waarom spr. voor een klin kerbestrating is. De heer Sluiters zegt te geloovcn dat de aannemersfirma er eenige duizen den guldens heeft opgelegd; spr. zegt daar erg op tegen te zijn en noemt dit diefstal. Spr. zou hier gaarne een ge- ruischloozen en stofvrijen weg hebben en meent dat de wegen nog wel tijde lijk voorzien kunnen worden. Spr. is er voor tot 't voorjaar te wachten. De heer Nijssen dringt op een beslis sing aan, daar de zaak geen uitstel kan lijden. De heer ten Broeke wijst er op dat de firma, die de nieuwe aanbieding doet, den betonweg slechts 8 centimeter dik maakt. De heer Tusenius begrijpt niet hoe een feit als de te hooge aanbieding kon voorkomen. Spr. noemt dit een smeri ge streek, die B. en W. in alle bladen en in het orgaan der Ver. van Nederl. gemeenten hadden moeten bekend ma ken. De heer Vermeulen zegt dat deze heele zaak op hem een onaangenamen I indruk heeft gemaakt. Wat nu het i nieuwe voorstel aangaat, spr. zegt er sterk op tegen te zijn om het werk in eigen beheer uit te voeren, j De heer Dunnebier zegt dat de kwes- tie der rioleering het groote bezwaar vormden voor B. en W. Met een as phalt-betonweg en een verhard voetpad zouden deze wegen met een hoeveel heid regen, als den laatsten tijd ge vallen is, onbegaanbaar zijn geweest. Wat de aanbesteding betreft zegt spr. dat de opgave der raming niet aan den lagen kant was. De inschrij vers hebben na de aanbesteding nooit meer wat gevraagd, alleen de Petro leum Mij. in den Haag wel, die het be- noodigd materiaal levert. Deze was zeer boos over den gang van zaken en zeide er over te denken zelf eea ma chine aan te schaffen. Spr. is 't met den heer Vermeulen eens en heeft ook bezwaar tegen eigen beheer, alleen voor dit geval niet, daar wij ons tegenover het bestuur van het Seminarie verplicht hebben den weg spoedig in orde te hebben. Het voorstel van B. en W. wordt met 129 stemmen aangepomen. Tegen de heeren Dalmeijer, Visser, Roelse, Schil ling, Schaar, Sluiters, Vermeulen, Tu senius en Groenevekl. Tegen eigen be heer verklaarden zich de heeren Ver meulen, Tusenius en Maas. Bij het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Haarlem omtrent de toelating van leer lingen uit de gemeente Velsen op in richtingen van middelbaar- en hooger onderwijs in eerstgemelde gemeente stellen B. en W. nog een wijziging in hun voorstel voor betreffende de retri butie. De heer Tusenius handhaaft zijn voorstel, dat wil tegemoet komen aan de lagere inkomens. De heer Schilling vindt dit sympa thiek, maar spr. vindt het verschil met het nu gewijzigde voorstel van B. en W. zóó gering, dat spr. voor het voorstel van B. en W. zal stemmen. De heer Visser hoopt dat de heer Tu senius dezen maatregel ook in andere gevallen zal toepassen. De heer Tusenius zegt dat men bij een inkomen van f 6000 de menschen blijkbaar voor vol aanziet. Spr. vond zijn voorstel echter billijk en dit zou gelijk zijn aan de rijksregeling, die Haarlem echter royaal verworpen heeft. De heer Landeweext merkt op dat het sociaal kunnen dér gemeente toch ook een einde heeft. Het voorstel van den heer Tusenius wordt verworpen. Vóór de heeren Ver meulen, Sluiters en Tusenius. De verordening wordt goedgekeurd Naar aanleiding der circulaire van Gedeputeerde Staten inzake de rege ling der jaarwedde van den gemeente ontvanger zegt de heer Roelse er wel iets voor te gevoelen, omdat de werk zaamheden van het ontvangerskan toor toch wel verminderd zijn. Spr. is er niet voor om de jaarwedde van dezen ontvanger te verminderen, maar als deze, zooals de geruchten lui den, heengaat, wil spr. wel spreken over de jaarwedde van diens opvolger. De heer Vermeulen zegt in de Finan- ciëele commissie voor het voorstel van B. en W. te zijn geweest, maar sinds dien is spr. van meening veranderd. Daarom zou spr. gaarne het voorstel willen aanhouden. Daartoe wordt besloten. De heer Sluiters vraagt B. en W. dan eenige nadere inlichtingen. De wijziging van de begrooting der gemeente en die voor het gasbedrijf en de waterleiding, dienst 1924, wordt goedgekeurd. De leden der commissiën voor open bare werken, financiën en de strafwet geving werden met flinke meerderheid herkozen; bij de stemming voor de le den der commissie voor gas en water werden 4 aftredende leden herkomen en in plaats van den heer Bosman de heer Schuitenmaker. Bij de benoeming van onderwijzers werd geprotesteerd tegen de eerst he den verschenen voordrachten. De heer Landeweert zeide dat dit kwam door de verwisseling van den inspecteur. Bij de stemming voor een onderwij zer aan school A werden 11 stemmen blanco uitgebracht en 9 op den heer R. H. Vasbinder, te Kampen, die dus benoemd werd. De benoeming van een onderwijzer aan school D werd daarop aang3hou- den, waarop de vergadering werd ge sloten. VAN DEN WACHTTOREN. Een proef-mobilisatie. In Nov. worden de Amerikaansche kiezers gemobiliseerd tot den strijd om het presidentschap. Dat brengt heel Amerika al lang te voren in rep en roer. De campagne tusschen de ver schillende partijen en hun candidaten is in vollen gang. Er gaat een politieke hittegolf door het Amerikaansche volk. De hoofden zijn nog wat heeter ge worden door het besluit der regeering, den 12 Sept. te maken tot een „Defen- se-Day", Verdedigingsdag, waarop de legermacht gemobiliseerd wordt. Een proefmobilisatie dus, die wellicht ieder jaar herhaald zal worden. Het is meer dan 'n wapenschouw of manoeuvre op grooten schaal. Het geldt hier een proef, om de geheele weermacht in den kortst mogelijken tijd op de been te krijgen. Tegen dienVerdedigingsdag is een krachtig verzet gekomen. Men vindt het na-aperij van het militair vertoon van Wilhelm voor dén oorlog. Men spreekt zelfs van een feestdag voor de hel. Het heet een verheerlijking van den oorlog door de militairisten. De gouverneurs van vier staten heb ben het plan openlijk afgekeurd en Coolidge zelf heeft er eenige woorden ten guns,te voor gesproken. Sommigen vreezen, dat de rust der wereld er door verstoord zal worden. Terwijl de Vol kenbond samen is, waaraan Amerika nog steeds geen deel neemt laat 't de wereld zien, hoe sterk het is. In Japan zal men ook niet op zijn gemak zijn over dit sabelgekletter. Over het algemeen wil het Ameri kaansche volk werken en niet vechten, den vrede en niet den oorlog. Maar toch heeft zijn machtige positie in de wereld en de zekerheid, door velen be nijd te worden, vele Amerikanen zijn met trots vervult over leger en vloot. De oorlog heeft ook in de nieuwe we reld een boozen geest nagelaten; het is de geest, die in het zwaard kracht en veiligheid zoekt en het zwaard- met. een gevoel van hoogmoed in de hand houdt. Algemeen is die geest echter bij de Amerikanen echter niet; vandaar een sterk protest tegen de proefmobilisa tie, die ook wel eens minder vlot van stapel kan loopen, dan de regeering hoopt. Het pacifisme heeft zich al vast gemobiliseerd tegen den Verdedigings dag en deze mobilisatie getuigt geluk kig van een sterken wil en sterke macht in Amerika, om met de oorlogs methoden en middelen te breken ep niet daarin het heil en de kracht te zoeken. We hebben oorlogsdagen ge noeg gehad; we wenschen ze niet te rug ook niet in schijn. Tusschen de grafteekenen van de tallooze gevallen ziet Europa verstomd en bedroefd naar Amerika, dat heel de weermacht tot een oorlogsspelletje roept. Het was beter, den 12 Sept. door on ze velé verminkte oud-gedienden een betooging te doen houden, schrijft een Amerikaansche 'courant met bitter heid. Een rapport over gifgassen. Een commissie uit den Volkenbond, benoemd ter bestudeering van de uit werking der ontdekkingen op schei kundig gebied in toekomstige oorlo gen, heeft een studie gepubliceerd over het gebruik van gifgassen en ziekte kiemen in den oorlog. Aan het bacte riologische wapen hecht zij niet veel waarde. De eenige manier zou zijn, om uit vliegtuigen glazen bollen met ziektekiemen te laten vallen. Maar er zijn beschermende maatregelen te treffen, waardoor het kwaad, hierdoor veroorzaakt, geen groote afmetingen zou kunnen nemen. Anders staat het met de gifgassen. Die openen verschrikkelijke moge lijkheden voor een komenden oorlog. De moderne wetenschap geeft door hen de meest krachtige vernielingsmidde len. Alle volkeren moeten zich bewust worden, welk ontzettend gevaar hun hierdoor bedreigt. De commissie bestaat uit Lord Cecil en drie hooge militairen. Zij geeft ter waarschuwing een treffende beschrij ving van een gif gasaanval op een stad. Toen de oorlog uitbrak, kende men slechts 30 verstikkende gassen, thans reeds meer dan 1000. Er zijn geen grenzen aan de macht en uitwerking en veelheid van deze strijdmiddelen. De artsenijkunde en de scheikunde ge ven voortdurend iets nieuws. Staten met veel chemische fabrieken beschik ken over dit vrèeselijke wapen ten al len tijde. De stoffen kunnen in groote hoeveelheid gemaakt worden en onver wachts gebruikt tegen een onvoorbe reide bevolking. Deze zal in het geheel geen weerstand kunnen bieden. We hopen niet, dat de Volkenbond de gifgassen als een ongeoorloofd wa pen zal brandmerken en daardoor mee doen aan het onderscheiden tusschen beschaafde en barbaarsche oorlogs methoden. In de praktijk wordt dit on derscheid toch opgeheven. Beschaaf de oorlogsmethoden zijn er evenmin als zachtzinnige tijgers of vegetarische menscheneters. Is er ook wel reden, om het chemi sche wapen als zoo bijzonder gemeen en wreed af te beelden. De dumdum- kogel, die afgeplat of ingekerfd is, omdat zoo leelijke wonden ontstaan, is ongeoorloofd, maar een regen van scherpe splinters en scherven metaal door middel van een granaat behoort tot den beschaafden oorlog. Indertijd heeft een van onze militai re scheikundigen verzekerd, dat de gifgassen niet zoo afschuwelijk wer ken, als men gewoonlijk meent. Ze be dwelmen den vijand, ze maken hem benauwd, ze bezorgen hem longontste king en zijn in het algemeen gevaar lijk voor zijn ademhalingsorganen. Maar is een gezicht, onkenbaar ge schonden door granaatsplinters, een afgeschoten arm of been, een afschu welijke wonde door een bajonetsteek zooveel ver kiezelijker? Men maakt ook bezwaar tegen het onverwachte en verraderlijke van den gifaanval. Maar gewoonlijk wordt de vijand ook niet gewaarschuwd met een: Daar komt een kogel aan! wan neer een kanon afgeschoten wordt of men een mijn laat springen. Bij voor keur tracht men den vijand te verras sen en te overrompelen en hem zonder dat hij tijd heeft zich te beschermen of te verdedigen, te verwonden of te dooden. Heel de moderne oorlog is een af schuwelijke moordpartij en alle wape nen daarin zijn af te keuren als on- menschelijk. Hooren over grooten afstand. Zoo kan men de grootste ontdekking dezer eeuw wel noemen, die wij aan Marconi, een Italiaanschen senator te danken hebben. Hij geeft ons een mond, om over grooten afstand te spre ken en een oor om over grooten af stand te hooren. Voor het overseinen van nieuws over de wereld in den kortstep tijd, voor de veiligheid van de zeevaart, voor verbinding met hen, die op een of andere wijze van de wereld afgesneden zijn, den vlieger en de aar de b.v., en voor amusement heeft de draadlooze groote waarde. Om klei ne kinderen te sussen, wordt ze zelfs gebruikt. In sommigen kinderzieken huizen in Amerika krijgen de patien tjes draadloos zachte muziek te hoo ren, om hen stil te houden of tè maken. Bijna nooit wordt een uitvinding ge daan, die dadelijk geheel kant en klaar is. Er valt nog altijd veel te veranderen en te verbeteren. Marconi is nog voort durend aan het zoeken. Zijn jacht „Electra" is een drijvend laboratorium. Kort geleden heeft Marconi een radio revolutie voorspeld. In 1903 gelukte het hem, een draadlooze verbinding te vinden. Toen reeds noemde hij het mo gelijk en waarschijnlijk, dat eens de verste uiteinden draadloos met elkaar verbonden zouden worden. Velen hiel den dat voor bluf. Maar Marconi is al les, politicus, wetenschappelijk vor- scher, zakenman, behalve een bluffer. Dat ziet met zijn streng, rustig, wils krachtig gezicht wel aan. Een man, die met alle krachten een doel nastreeft en zich om zijn medemenschen weinig bekommert. Geen ijdeltuit, die graag de aandacht op zichzelf vestigt. We hebben allen wel eens zijn uit vinding in werking gezien en hooren uitleggen en we hebben geroepen: Wonderbaarlijk! en er weinig van be grepen. We zagen vreemde instrumen ten en hoorden vreemde technische uitdrukkingen en de uitlegger vond al les zoo klaar als kristal maar het bleef ons zoo helder als koffiedik. Mar coni gaat zijn kracht zoeken in de „korte golflengte". Die uitdrukking is ons al Hebreeuwsch. Maar die korte golflengten beteekenen een groote ver betering in de radiotelegrafie. Men krijgt er volgens Marconi een makke-

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1