velijk 100 K.G. en f 43.(246 K.G. en f 95.— in Juli 1923). In het geheel werd aangevoerd 32200 K.G. beugvisch ter waarde van f 11900.(147000 K.G. ter waarde van f 55200.in Juli van het vorige jaar). Het aantal vaartuigen, dat zich met de drijfnetvisscherij op haring bezig hield breidde zich in den loop der maand nog uit. Aan het einde der maand omvatte het 52 stoom-, 22 mo tor- en 282 zeilloggers (verleden jaar Juli 34 stoom-, 19 motor- en 194 zeil loggers). Over het algemeen werden de vang sten beter, hoewel ze kleiner waren, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. In zooverre zij in den loop van de maand binnenkwamen hadden de stoomloggers gemiddeld per maand gevangen 1609 K.G. (1705 K.G. in Juli 1923), de motorloggers 735 K.G. (841 K.G. in Juli 1923), de zeillog gers 554 K.G. (736 K.G. in Juli 1923). Zoowel dank zij de betere afzetmo gelijkheden in Duitschland als door de verbetering van de kwaliteit der ha ring, waren de prijzen der haring ech ter gestegen en hooger, dan in Juli van het vorige jaar. Er werd thans dan ook beduidend meer besomd. De waarde der gemiddel de vangsten bedroeg n.l. voor de stoom-, motor- en zeillogers respect. 1 275.—, f 125,— en f 111.— (f 106.—, f 51.— en f 45.— in Juli 1923). Hoeveelheid en waarde der aange voerde drijfnetvisch bedroegen resp. 6757500 K.G., waarvan 07169 kantjes pekelharing, en f 1132300.tegen 5105000 K.G., waarvan 50747 kantjes pekelharing, en f 314650.in Juli 1923. Gedurende de week van 4 t/m. 10 September 1924, kwamen alhier do na volgende vaartuigen binnen: 64 Hollandsche-, 1 Duitsche stoom trawler, 1 motorlogger, 1 Deensche tno- torkotter, 5 zeil-, 2 motorharingloggers, 18 Engelsche haringdrifters, 3 stoom- haringtrawlers en 115 kustvis3chers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van 1 378 tot f 5789; Duitsche stoomtrawler van f tot f 3605motorloger van f tot f 274; Deensche motorkotter van f tot f 953; Zeil-haringloggers van f 1317 tot f 9134; motor-haringloggers van f 4009 tot f 4150; Engelsche harin- drifters van f 1141 tot f 3024; stoom- haringtrawlers van f 1717 tot f 3551, terwijl de kustvlsschers totaal f 4689 besomden. De aanvoer bestond uit 594950 K.G. trawlvisch, 1569 kantjes en 0703 man den haring. De totaal opbrengst bedr. f 249.932.06. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Alg. Ned. Geheel-Onthouders Bond Afd, IJmuiden. Men deelt ons mede: Enkele oud-A. N. G. O. B.-leden, aan wien het bekend was, dat er te IJmul den personen waren, die zich bij den Alg. Ned. Geheel Onthouders Bond wenschten aan te sluiten, belegden op Donderdag hl. eene vergadering, waar- in werd besloten eene afdeeling IJmui- den van bovengenoemden Bond op te richten. Aanvankelijk traden 7 leden toe. Het ligt thans in de bedoeling binnenkort eene openbare vergadering uit te schrij ven, waarop doel en werken van den Bond zullen worden uiteengezet. Het Secretariaat van de afdeeling is gevestigd: H. Rutgers, Julianakade 63 rood, te IJmuiden. Zij die zich wenschen aan te sluiten, gelieven zich tot bovenstaand adres te wenden. De Storm. De Duitsche zeesleepboot Johann Reinecke, die Woensdagmiddag was uitgevaren om den van de sleep losge- J slagen lichter Kathe te zoeken, is hier Donderdagmiddag met dezen lichter binnengekomen. De opvarenden waren j aan boord. j De lichter Irmgard, waar de sleep boot Woensdag mede binnenkwam, is door de sleepboot Nestor van Bureau Wijsmuller leeggepompt. Behalve de slagzijde heeft de lichter heel wat stormschade bekomen, n.l. over dek en j in het volkslogies. De nabij het Badpaviljoen gestrande zeilllogger Geertrulda Johanna M. A. 173 zit daar nog. Het bergen is opge dragen aan L. Smit en Co's Sleep dienst te Rotterdam. Donderdagmid- dag hebben sleepbooten aan den log ger getrokken, echter tevergeefsch. De lading haring wordt bij laag wa ter met wagens van boord gehaald. De leerlingen der Ambachtsschool hebben Donderdag onder leiding van den directeur een reisje gemaakt naar Amsterdam, waar zij het Veiligheids museum hebben bezichtigd. De reis werd gemaakt met een boot der Alk maar Packet, waarop de machineka mer werd bezichtigd en aldus het nut tige met het aangename werd verwis seld. Na bezichtiging van het Veiligheids, museum te Amsterdam werd ook nog een bezoek gebracht aan de Brand weer-tentoonstelling, terwijl daarna de brandwacht aan de Haarlemmerpoort werd bezichtigd, waar de manschappen zeer welwillend alles verklaarden, o.a. ook de Vechtleiding. Zeer voldaan keerden de jongens huiswaarts. Gevonden voorwerpen en dieren- Een ceintuur, een wollen muts, een lederen ceintuur, een grijze mantel ceintuur, een lorgnet, een grijze heeren ceintuur, een mansportret, een gouden medaillon, een hond, een bankbiljet, een kinderhandtaschje met koralen enz., een hoornen haarspeld, een man telceintuur, een melkkoker, een- regen jas, een bloedkoralen armband, een machetknoop, een medaillon van hor logeketting; een zilveren bril in lede ren étui, een zwarte gymnastiekschoen, gemerkt J. de B., een grauw papiertje met eenige centen. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen en dieren Een -hond (foxterrier), een portemon- naie met inhoud, een bril in étui. Het bouwen van twee woonhuizen aan den Driehuizerkerkweg voor reke ning van den heer J. Jansen te Haar lem is opgedragen aan de N.V. Aanne mers Mij. Velsen alhier. Bij de Woensdag ten overstaan van notarii Boerlage gehouden verkooping werd het woenhuis aan de Trompstraat 121 ge kocht door den heer W. K. Nieborg te Santpoort voor f 3100. De houten palen langs de wegen gaan gelukkig meer en meer verdwijnen. Men is nu bezig met het leggen van onder- grondsche telefoonkabels. Wanneer die palen eens weg zijn, zal dit een mooie! aspect geven aan onze wegen. VELSEN. Dinsdagmiddag is naar hl. übl. meldt: aan de rubberfabriek „Holland" te Wij- keroog, een conflict uitgebroken onder de daar werkzame meisjes. De aanleiding hiertoe is een verlaging der stukloonen van 31/, op 3 cent, die ia ingevoerd zonder overleg met de betrokkenen. De meisjes wilden over deze lornsver- laging een onderhoud hebben met de directie, doch deze weigerde hierover met hen te spreken. De zaak is in handen gegeven van het bestuur der Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders afd. Velsen, de organisatie waarbij het personeel is aangesloten. Donderdag hebben we weer eens eene machine der stoomtram it\' het dorp gehad. Ze heeft eenig bruikbaar materiaal uit de remise naai- Haarlem vervoerd. Naar ons van betrouwbare zijde werd verteld, zou dien dag van Alkmaar en Schoten uit begonnen, worden met het opbreken der rails. Fabrieksarbeiders. Dinsdagavond hield de afd. Velsen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbei ders een ledenvergadering in „Bloem- oord" die goed was bezocht. Bij de opening releveerde de voorzit ter, de heer P. Honig het verloop der actie en den uitslag der stemming over het ultimatum. Van de N.V. had 81 voor de staking gestemd, van de R.K. 43 en van de Chr. 28 zoodat de vereischte meerderheid lang niet was behaald. Na de actie is het ledental iets achteruit geloopen, doch het zekerste bewijs dat de actie goed is geleid, be wijst het feit dat op het beleid van Hoofd- en afdeelingsbestuur geen cri- tiek wordt geoefend en zij die zijn gaan loopen, hebben dit enkel gedaan om de slappe houding der confessioneele or ganisaties. Wij zijn teruggedrongen, doch moe ten trachten het verloren terrein terug te winnen. Hierna was het woord aan den heer K. de Jonge, Bondsvoorzitter, die be gon met het spreekwoord: „Wie werkt maakt fouten", en daar de Ned. Ver. in deze actie veel heeft gewerkt, kan het haast niet anders of er zijn fouten ge maakt. Uitvoerig behandelde spr. het ver loop der actie, waarbij de R.K. en Chr. organisaties eerst op het standpunt stonden „afwijzen" en later zonder eenige reden omvielen. Alles is door de N. V. gedaan hen op hun besluit te doen terugkomen maar zonder resultaat, waardoor aan de Directie gedemon streerd werd de verdeeldheid onder de organisaties en die aan de Directie^het middel aan de hand deden alles af te wijzen. Spr. beweert dat de loonsverlaging niet noodig was daar aan de aandeel houders nog 4 kon worden uitge keerd. Met een ernstige opwekking trouw te blijven aan de organisatie, waaraan de arbeiders zeer veel hebben te danken, al was het maar alleen den achturen- dag, besloot de Keer de Jonge zijn rede. Debat werd niet gevraagd, waarop de heer Honig de vergadering met een woord van dank aan den spreker sloot. Kenn. Maandagavond a.s. zal het beken de Russische Balalaika-orkest in ho tel „De Prins" te Wijkeroog optreden. Door den storm die in den nacht van Dinsdag op Woensdag woedde, is aan de papierfabriek een vlet, geladen met ongeveer 30 ton steenkolen omge slagen en gezonken. Aan den duiker Engelhart te Veiser oord is opgedragen aan de gezonken vlet stroppen te bevestigen teneinde haar te lichten. Door de politie te Wijkeroog is Woensdagmiddag proces-verbaal op gemaakt tegen drie studenten, die zich ophielden in de buitenplaats Rooswijk en zich na waarschuwing niet wilden verwijderen. Hl. Dbl. SANTPOORT. Het te Velsen gevestigde onder steuningsfonds „Eendracht is Macht" vergaderde Dinsdag in café „de Uilen boom" alhier. Van de ongeveer 350 le den was er slechts een twintigtal te genwoordig. Voor de afd. Velseroord werd naar Hl. Dbl. meldt, als commis saris in plaats van den heer F. v. d. Zwet, de heer Koster aangewezen. De verslagen van den penningmeester en secretaris konden de goedkeuring der vergadering wegdragen. Nieuw kerkorgel. Nadat de Ned. I-Ierv. kerk alhier, welke door brand was verwost, weder was opgebouwd, ontbrak daarin nog steeds een goed bespeelbaar orgel. Thans is de kerkvoogdij er in kunnen slagen de gelden voor een pijporgel be schikbaar te krijgen en heeft zij de firma Steynnman en Vierdag te En schedé den bouw opgedragen. Het orgel zal bevatten twee klavieren en pedaal. De dispositie zal bestaan in: Onderklavier. Bourdon 16 voet, Pre- stant 8 voet, Roerfluit 8 voet, Octaaf 4 voet, Woudfluit 2 'voet en Cornet 4 sterk. Boveniklavier. Viola di Gamba 8 voet, Aeoline 8 voet, Vox Celeste 8 voet en Fluit 4 voet. Pedaal. Subbas 16 voet, Violoncello 8 voet. Als hulpregisters worden aange bracht: Manuaalkoppel 21. Pedaal koppel 1, Pedaalkoppel 2, Superoctaaf- koppel in 1 en 2. Tremulant over het geheele orgel en een electr. windmachine, alsmede 4 knoppen voor vaste combinatiën. Het geheel wordt samengevat in een generaalcrescendo, wat de organist de mogelijkheid verschaft onder het spe len alle registers automatisch in te schakelen, waardoor van het zachtste pianissimo tot het volle werk en om gekeerd kan worden gebruik ge maakt, zonder een hand van de klavie ren te lichten. Het front, dat evenals de dispositie, is ontworpen door den heer H. C. van Heyst, organist te Velsen, bevat drie torens en twee vlakke schilden en wordt in Slavonisch eikenhout uitge voerd in overeenstemming met de meubelen der kerk. De Speeltafel komt geheel vrij vóór het front te staan, wat in vergelijking bij het oude systeem, hetwelk de speel tafel aan de zijkant van het orgel heeft, een niet te onderschatten voordeel is, daar de organist zijn orgel hetzelfde hoort als de gemeente in de kerk. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! Ik behoor tot hen die uit beginsel zoo min mogelijk in couranten schrij ven, niet omdat ik het altijd zoo met den inhoud eens ben, integendeel, maar omdat het nu eenmaal niet aan gaat een debat te openen over alles waarmede men het niet eens is. Voor een enkele maal wil ik van de ze regel afwijken en omdat ik u zoo weinig lastig val, vertrouw ik dat u mij ditmaal wel eenige ruimte zult wil len afstaan, vooral omdat ik het nu te gen uzelf wil hebben. Ik meen dat de IJmuider Courant al tijd heeft willen zijn een neutraal blad, een plaatselijk nieuwsblad, dat geen bepaalde partij of richting voor staat of tegenstaat. Dat dit niet altijd gelukt zal wel lig gen aan de gewoon menschelijke on volmaaktheid en zullen we dus van el kander moeten verdragen. Maar M. de R. wat niet kan en mag worden verdragen is dat door u in uw blad ruimte wordt gegeven om dingen te plaatsen, waardoor vele uwer lezers in hun heiligste overtuiging worden gekwetst en hun kinderen worden voorgegaan in het profaneeren en er ger dan profaneeren van Gods naam, zooals dit geschiedt in de rubriek van Carel Brensa met een gedeelte van Psalm 134. Wij hebben in deze rubriek reeds meermalen dingen aangetroffen die doen vragen of we zulke dingen kun nen toelaten onder de oogen onzer kinderen en of u uw blad daarmede niet voor vele gezinnen gaat onmoge lijk maken Ik geloof wel dat C. B. dit niet aldus schrijft om een deel der burgerij te kwetsen, ik wil zelfs wel aannemen dat hij niet gevoelt hoe hij anderer ziel hierdoor beleedigt, maar dan wordt het toch tijd dat hij voor hij ten be hoeve van het publiek als voorlichter optreedt eens goede kennis neemt van de grondslagen waarop onze Maat schappij, die nog altijd een Christelij ke Maatschappij heet, is opgebouwd. Het zal mij en velen met mij in IJmuiden genoegen doen wanneer de IJmuider Courant zich voortaan van dergelijke dingen verre houdt en zich als een bescheiden openbaring van de Koningin der aarde er meer op toelegt om in IJmuiden op hooger peil te ko men, want zelfs al wil uw blad zijn en blijven een neutraal blad, dan kan het daarom toch wel medewerken om de levensernst te helpen vermeerderen en dat zonder andersdenkenden te kwet sen. IJmuiden, 6 Sept. 1924. VERMEULEN. Wij kunnen den geachten inzender meedeelen dat bedoelde regelen onze aandacht ontgaan zijn, doch kunnen tevens verklaren dat de heer C. B. niet de minste bedoeling heeft gehad hier mede andersdenkenden te krenken en de zienswijze hiervan dan ook verre van zich afschuift. Red. blttGitdane jl fiefa/ffertftXfr sewaagae/a- Waïineer*;ge tö> cfu^ I tfer?»fiög/ge§f pföef ft geitómen hebt rmef 11 kSabrnaSTWfe fcffl iSablna-^Kofftes da*! I Vmkötó-'eöis'jfÉfar ilIf W t mérk te Vrageif Ge'Mt ft iftffelk ópzichtfèvtédetf V Üjn SvtéJ* l/wév proePj nemirigi Brea WVHcJnmJhrAUweae GEMENGD NIEUWS. Bij Ameland is een tjalk gestrand. Bergingsvaartuigen en de sleepboot Stortemelk zijn van Terschelling ter assistentie vertrokken. De bemanning is gered door de reddingboot van Ame land. Door de storm en het hooge vloed getij is te Schiermonnikoog vijftien meter duin weggeslagen. De laatste jaren zijn de vaste duinen voor den vuurtoren over een afstand van 500 meter weggeslagen. De Lemster nachtboot Amsterdam, kapitein Jonker, Dinsdagavond om 9 uur met tien passagiers en stukgoede ren van Amsterdam naar De Lemmer vertrokken, is eerst Woensdagmiddag 12 uur, met tien uur vertraging, in de Lemmer aangekomen. De boot had na overzetting van den deklast bij stormweer een toevlucht in de haven van Schokland gezocht. De passagiers hadden een angstigen nacht gehad. De autobus-misère. Een Ford-autobus van den dienst Lischplein-Bloemhof te Rotterdam is Zondagmorgen ten gevolge van het aanrijden van een grooten hond nage noeg geheel vernield. In den wagen zaten twee chauffeurs en één passa gier. In de Jonker Fransstraat, ter hoogte van de Dirk Smitstraat geko men, reed de bus tegen een grooten hond. Ten gevolge van den schok brak de vooras van de bus, waardoor de chauffeur het stuur kwijtraakte, de bus de stoep opgleed en in volle vaart botste tegen den gevel van pand Jon ker Fransstraat 26, alwaar gevestigd is de speelgoedwinkel van den heer J. H.. De winkelruit brak en 't hardsteen van de winkelpui scheurde. De auto zelve was geheel aan gruizelementen geslagen. Scherven, latten en stukken metaal, ziedaar alles wat overbleef van wat eens een Fordbus geweest was. De experts van de gemeente waren on middellijk ter plaatse en constateerden, dat de bus reeds vaker beschadigd was. Thans verkeerde de bus in zulk een wankelen toestand, dat de enkele aanrijding van een hond voldoende was om te maken, dat de vooras zich begaf, met het reeds beschreven gevolg. Da inzittenden kwamen er wonder boven wonder met eenige lichte ont vellingen af. In aansluiting aan dit ongeval kun nen wij mededeelen, dat door het ge meentebestuur binnen enkele weken zeer strenge en beperkende maatrege. len voor de autobussen te Rotterdam ingevoerd zullen worden. Al iiet Ford.! materiaal zal verdwijnen. Bovendien worden alle bestaande trajecten opge. heven. De ondernemers kunnen ziel dan allen opnieuw aanmelden om on der nieuwe voorwaarden verlof te krij gen tot exploitatie van een autobuslijn. Bij de nieuwe voorwaarden wordej bijzonder strenge eischen gesteld aan het materiaal, terwijl bindende voor. schriften komen ten aanzien van het aantal zitplaatsen en het maximum aantal passagiers. Het college van B.< c-n W. stelt de trajecten vast, die ïede-i ren ondernemer wordt toegewezen! Iedere ondernemer moet genoegen ne men met het hem door B. en W. aan, gewezen traject. Daardoor zal voorko-i men worden, dat de ondernemingen elkaar op een bepaald traject een; moordende concurrentie aandoen, con currentie, die vaak ontaardt in levens^ gevaarlijke races. Tevens zal bij hel vaststellen der trajecten zooveel moge lijk het volgen van tramlijnen wordet vermeden. Blei redden van drenkelingen Er zijn weinige landen, die zoo door- sneden zijn door rivieren, vaarten er slooten als ons waterland, geen lanf ook, waar men zooveel in gevaar ver keert, om erin te vallen en te verdrin ken. Bijna ieder kind is wel eens kopje onder geweest en heeft op het punt ge staan, van te verdrinken. Toch is hel aantal zwemmers in ons land gerinf en geringer nog het aantal zwemmers die daarbij de kunst verstaan, om tl redden. In meerdere steden hebben dezi laatsten zich georganiseerd o.a. it Amsterdam en deze Reddingsbrigadi heeft de vorige week een voorstellinj! gegeven in het diepe en breede wate: van den Amstel, hoe men den drenke ling moet behandelen. Van de Amstel brug werd door redders gekleed in he water gesprongen. Er volgde een voor stelling van het gebruiken der red dingsladder, die op eenige punten de stad geplaatst zijn. Dames en heeivi sleepten om het hardst een drenkelini over een bepaalden afstand. Een num mer van het program liet zien, ho men wel en hoe men niet moet redder. Er werd ook gedoken naar poppen. D drenkeling moet immers soms uit d diepte opgehaald worden. Een demon stratie volgde van allerlei drijvend voorwerpen, waarmee men den dren keling te hulp kan komen. Ook de hu mor ontbrak niet. Er was een voorstel ling van een gouvernante, die me kinderen een roeitochtje maakte waarbij allen te water raakten, om ge red te worden door een gezelseha oude dames, juist op weg naar ee naaikransje. De Reddingsbrigade bestaat uit fei me mannen en vrouwen, die in he water bijna even goed thuis zijn ai wij op het land en die bovendien de ge vaarlijke onderneming aandurven ee vaak tegenspartelenden drenkeling o den wal te brengen. Twee honderd de Brigadeleden hebben bordjes aan hu deuren, zoodat men het adres kent va hen, die helpen kunnen en wille waar de meesten niets anders doen e kunnen doen dan schreeuwen, zenuv achtig heen en weer loopen en kijkei De Reddingsbrigade is niet alleen ee prachtig voorbeeld van gemeenschap: zin maar ook van de grooter waard van organisatie. Hoe sterker de vei eeniging wordt, des te minder slach offers zal het water krijgen. NIEUWE UITGAVEN. Van den Nat. Bond van Handel: en Kantoorbedienden Mercurius on vingen wij een brochure: „Wat hee een volwassen kantoorbediende noodi om in zijn behoeften en in die van zij gezin te voorzien?" Van de Vereen, tot Evangelisat in en ten bate der Ned. Herv. Kerk vo< Wormerveer en omstreken ontvingf wij een Gedenkboekje 19091924. De C. B. P. T. T. zond ons een bri chure „De Brievenbesteller, zijn werl kring, beoordeeling en bedreigde to komst." Hierin wordt stelling genomi tegen de aangekondigde salarisve: mindering. Het is aardig geïllustreei door Ton van Tast. Wij ontvingen het September-r van het Maandblad, uitgegeven do< de Vereeniging tegen de kwakzalver onder redactie van H. van Gelder. H is interessant den strijd tegen de ve kwakzalverijen in ons land te volgi en raden onze lezers aan deze Vereer ging te steunen. Secr.-penn. is N. Ke lemans, Kloveniersburgwal 82, Amste dam. BESTELT UW DRUKWERK BIJ DB N.V. DRUKKERIJ SINJBWEL WILLE MSP LB1B. IJMUIDEN.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2