IJmuider Courant 17 IJmoider Kunstkroniek. De Semaphoor Zaterdag 13 September 1924. 2e blad. WaUntaad ItaaUan, Sept. 1924 H. water L. 'Dagen v.m. n.m. v.m. 11.42 1.33 14 3.35 4.00 15 4.13 4.36 0.05 L 16 4.50 5.11 0.43 5.27 5.46 1.19 1 18 6.03 6.21 1.48 j 19 6.37 6.52 2.19 k 20 7.16 7.37 2.50 water n.m. 0.19 2.20 0.54 2.54 1.26 3.17 1.56 227 2.58 Oeen Zomertijd. UIT DE GEMEENTE. Aan J. Kort te Haarlem ia vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Kruidbergtrweg te Santpoort. Aan P. P. Pruijs te Santpoort is vergunning verleand tot het bouwen van drie woonhuizen aan den Terrasweg. Aan F. J. Kochx te Velseroord is vergunning verleend tot het bouwen van vier woonhuizen aan den Rijksstraatweg te Velseroord. Aan Joh. Wichmann te Driehuis is vergunning verleend tot het bouwen van twee woonhuizen aan de Kennemerlaan te IJmuiden. Aan Q. Krijgsman te IJmuiden is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan de Marconistraat. Het Balalaika- Gezelschap in „Thalia'\ In -de eerste jaren na den wereldoor log was de stad Berlijn voor de helft Russisch geworden vanwege de daar saam-gestroomde Russische vluchtelin gen. Er Waren Russische restaurants, boekenwinkels, hotels, apotheken en nog veel meer. In totaal zwierven ruim 300.000 uitgeweken Russen in Berlijn rond. En het glanspunt van het lichtere Berlijnsche kunstleven was toen de be roemde Russische Cabaret „Der Blaue Vogel" 'n kwartiertje voorbij de Nol- lendorffplatz. Het gezelschap van „Der Blaue Vogel" was gerecruteerd uit uit geweken Russen en had zich daar in een achterstraat gevestigd in een klei ne theaterzaal over een binnenplaats van een groote huurkazerne, voorbij hoopen steenkoop en oud roest Men moest die Cabaret „wetenan ders vond je haar bijna niet! Maar wat er gegeven werd was van subliem gehalte. Heel kunstlievend Berlijn en Duitschland en niet minder kunstlievend Holland ging erheen. Je kon in Berlijn gearriveerde Hollanders geen grooter dienst bewijzen, dan ze 'n avond te introduceeren in de Blauwe Vogel. En het gebeurde menigmaal dat je er 's avonds 'n stel hollandsche too- neelberoemdheden ontmoette, alsof je in plaats, van in de buurt van de Nol- lendorffplatz in de nabijheid van het Rembrandtplein te Amsterdam was Aan die wondere en onvergetelijke avonden van Die Blaue Vogel moest ik onwillekeurig terug denken, toen ik Dinsdagavond de tweede voorstelling bijwoonde van het Balalaika-Gezel schap in Thalia. Daar waren zeven en twintig van diezelfde vurige, warm voelende, temperamentvolle en tege lijk zoo muzikale en komisch aange legde Russen Daar was muziek en zang en spel en dans en potsemake rij weer in één hand, zooals toen. En als ik niet' heel verkeerd gezien heb dan hebben de aanwezigen zich buitengemeen kunnen vermaken met het gebodene! Het is geen pure kunst, wat de Bala- laï-kers geven, maar het is „Variété" van de zuiverste soort. En er is gebo den kunst in onze dagen, die ver bene den het niveau van deze amusements kunst gaat. Bovendien is er zoo buitengewoon veel te leeren uit de prachtige opvat tingen van deze werkers. Hebt ge erop gelet kunstgevoelige toschouwers, dat hier niets aan het toeval wordt overgelaten? Dat het ensemble aaneen sluitend werkt dat de stijl correct is dat de aankleeding pittoresk °n be korend is tot verhooging van het ar tistiek genot? En wat een pracht van 'n dicipline in deze zevenentwintig mensehen! En wat 'n tragiek! Want ja tragiek is er ook in, dat deze menschen, geboortig uit de Oekraïne, hun kunst moeten gaan bren gen tot in kleine plaatsen aan de zee van het ver verwijderde Holland! Maar wij kunnen er dankbaar voor zijn. Want IJmuiden heeft er recht op om in deze tijden eens wat meer ken nis te maken met wat er aan meer be langrijks en interessants in de kunst wereld gebeurd! Het dient met vreugde gezegd: IJmuiden heeft de Oekraïners waardig ontvangen en zich de aandacht waard getoond! Carel Brensa. PLAATSELIJK NIEUWS. spel, te spelen door de reeds genoemde zijn er, dus het kan goed worden, mits acteurs, „De Vrouw, die brult en er ernstig getraind wordt. Ook in de breekt", een amusante huwelijks-ge- andere takken van de athletiek dient uitgekomen te worden. In kogelstoo- ten, discuswerpen, speerwerpen en di verse springnummers worden reeds flinke vorderingen gemaakt. Wanneer de deelnemers op deze wij ze voortgaan en de wenken van hun leider in acht nemen, dan zullen zij •zeker flinke werkers worden in de sport, die athletiek heet. IJMUIDEN. Een vroolijke avond. Men deelt ons mede dat „Het Nieu we Tooneel", dir. Frits en Adolf Bouw meester, op Dinsdag 16 Sept. in het Thalia-theater een intiemen kunst avond zal geven. Met het oog op dezen één en avond, waarop hier dit gezel schap optreedt, is voor een program ma vol afwisseling en kleur gezorgd. Wij kunnen onzen lezers een bezoek aan deze voorstelling warm aanbeve len. De heeren Frits en Adolf Bouw meester zullen met hun bekend talent de voornaamste rollen vervullen in de verschillende stukjès van spannend en komisch karakter. Ter afwisseling zal Willy Corsari, de bekende cabaret zangeres aan de piano haar populaire levens-liedjes vertolken, terwijl Frans llulleman humoristische voordrachten zal ten beste geven. Wij vermelden nog dat o.a. op het programma voorkomt „Lord Spleen" een spannend inbrekers- schiedenis in één bedrijf, zoodat de sa menstelling van het programma ons borg staat voor 'n vroolijken avond vol aangenaam kunst-genot. IJmuidens Mannenkoor. De plannen van bovengenoemde ver- eeniging zijn reeds zoover gevorderd dat Dinsdag 30 September een concert zal worden gegeven in Thalia, mede in verband met de behaalde successen van Concordia te Beemster, welke ver- eeniging dan ook hare medewerking zal verleenen. Jubilé aan de Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniiging. Men deelt ons mede, in aansluiting op ons bericht van Woensdag, dat door de Directie aan het personeel 3 dagen verlof met 3 dagen extra loon is toegestaan. Door de politie alhier is aange houden zekere P., gedomiliceerd te Sittard. Deze stond gesignaleerd in het Alg. Politieblad, daar hij door de recht bank te Maastricht veroordeeld was tot f 30 boete of 30 dagen. De man is na verhoor door den commissaris ter be schikking van de justitie te Haarlem gesteld. Athletiek-Af deeling Turnvereeniging IJmuiden. Zondag j.l. werd door bovengenoem de afdeeling deelgenomen aan de wed strijden te Bakkum. De deelnemers hieraan hebben zich weer flink gehou den. De heeren J. H. Jonker en F. de Boer behaalden No. 1 in den koppel wedstrijd, over 2500 Meter, terwijl de heeren B. Pauls en A. Bosman, No. 2 werden. Bovendien kwam de heer Jon-1 ker als No. 1 aan de finish bij den 1500 meter wedstrijd. Met de estafetteloop 4 X 100 meter werd de 3e prijs behaald door het vier- tal, bestaande uit de heeren J. H. Jon- ker, P. Heiligers, H. Blok en J. van Pel. Wanneer het overgeven en overne- j men hierin wat vlugger en handiger ware geweest, dan had dit viertal zeker een hoogeren prijs behaald. Sprinters J ORANJEDAG. Het feest werd ingezet Met koraalmuziek en regen. 't Was een onvervalschte regendag. Daardoor liep alles tegen. Na afloop hiervan, kinderfeest, Wat zielig voor de bloedjes, De Oranjeregen liep met straaltjes Van de Oranjesnoetjes. Zoo om het uur een lichte plek Aan het loodgrijs firmament, Men hoopte en er kwam ook hoop: Een hoop regen zonder end. Het filmdoek op het Plein stond strak Als het vel der groote trom, En toch nog regenen, hard of zacht, Maar 't regende ja, waarom? Wij zijn van elk soort vocht niet bang, 't Zij welke kleur of smaak, Maar altijd nat van dezelfde soort, Loopt op den duur toch spaak. Gelukkig waren er in de stoet, Ter verhooging van de pret, En hulp bij een verdrinkingsramp, Een scheepsboot, en een vlet. Ik dacht: als 't nu toch regenen moet Laat ze er 's avonds mee beginnen, Wij grooten blijven toch wel droog, Al worden we nat van binnen. Als ik dien dag baas was geweest Van het regenmagazijn, Geen droppel had ik afgestaan, Maar gezorgd voor zonneschijn. Het baat niet of men klaagt en zegt: „Het was voor groot en klein een strop", Men neemt er zelfs geen nota van, Ook al zoekt men het hoogerop. Jungbacker. *1 door Carel Brensa 8 21 DOOR DEN KIJKER. De Winkelweek. Van de Winkelweek heb ik niet al te veel gezien. Want op den dag, dat ik er speciaal voor uitging, nou toen re gende 't 'n beetje en ik was er net zoo erg aan toe als die kleine jongen, waarvan Jungbacker j.l. Zaterdag ver- lelde. Van armoede ben ik maar de krant gaan zitten lezen in hotel Willem Ba- rentz. Toen het even mooi weer was, moest ik voor dag en dauw naar Haarlem! Zoodat het noodlot in deze lichtelijk met me gesold heeft en het me niet vergund is geweest een volledigen in druk te krijgen van dit streven van de IJmuider Winkeliers! Dat neemt niet weg, dat ik iets heel eigenaardigs ontdekt heb! Waarover ik u hieronder wat vertel len zal: Verschillende kleine ervaringen in het algemeen hebben mij de overtui ging gegeven, dat de IJmuidenaren meer gesteld zijn op verrassende din gen, dan menigeen zou denken. Meer dere malen reeds heb ik van menschen gehoord: „Och dat is toch niks voor IJmuiden" En dan was het in de meeste geval len WEL wat! Hoewel ik natuurlijk niet weet of de IJmuidenaren over het algemeen wel tenvolle waardeeren, wat er in het be lang van de plaats gedaan wordt Zoo b.v. nu die winkelweek. De meest nuchtere IJmuidenaar zal begrijpen, dat zoon akkevietje voor de betrokkenen 'n aardigheid is, die geld, moeite, tijd en soesah kost! Maar zoon winkelier doet dat in de hoop, dat het 'm niet alleen 'n soort platonische waardeering, maar ook een practisch-daadwerkelijke waardee ring zal opbrengen. Dat wil zeggen: dat de menschen 'n beetje spontaner zul len gaan koopen Doen de IJmuidenaren dat nu? Ik weet het niet! Maar ik weet wel, dat ze het zonder gevaar KUNNEN doen. Want ik heb ervaren, dat IJmuiden niet hoeft te lijden aan de eigenaardige ziekte, waaraan veelal kleinere plaat sen lijden U weet het allemaal: Kleinere plaat sen, die liggen onder den rook van een groote stad, loeren altijd met 'n scheef oog naar die groote stad. De menschen hebben de zonderlinge trek om zoo veel mogelijk in die groote stad te koo pen, in de meening, dat ze dan hun belangen dienen En het eigenaardige, dat ik meen te hebben ontdekt, dat dit voor IJmuiden niet noodig is! Als IJmuiden inderdaad lijdende is aan de ziekte van betooverd te we zen door Amsterdam en Haarlem dat het dan spoedig van die ziekte ge- neze Want ik zal u het volgende „histo risch" feit meedeelen: o Voor 'n paar weken geleden moest ik op 'n dag bij m'n baas wezen. Ik zei dus tot m'n vrouw waarmee ik over het Willemsplein liep te slenteren „wacht even'', en ik schoot het kan toor binnen. En als er nu getrouwde mannen zijn onder de lezers van de „IJmuider" dan zullen ze zoo goed als ik weten, dat je 'n vrouw nooit 'n kwartier alleen kunt laten of ze heeft wat gekocht! Zoo ook mijn vrouw! Nog geen tien minuten later ben ik weer op 't plein..... Geen vrouw te zien Ik wacht en ik wacht Eindelijk komt ze voor den dag uit een manufacturenwinkel op de hoek van 't plein. Ik heb 'n klein doekje gekocht zegt ze want aan 't strand waait m'n haar zoo om m'n hoofd Kijk 's! 3 Negen en dertig cent! En ik krijg te zien zoo een klein imi- tatie-battik lapje vol kleuren van blauw en groen en rood en paars, zoo als je ze in alle moderne winkels te genwoordig ziet! Drie dagen later loopen we in Haar lem en ineens grijpt m'n vrouw me vast. En wijst in de etalage van 'n ma nufacturenzaak Kijk 's zeg ze daar ligt dat zelfde doekje, dat ik in IJmuiden ge kocht heb voor 69 cent! 'n Week later zijn we in Amsterdam en telkens wijst m'n. vrouw me op dat bewuste doekje. Ik begin er ook op te letten en ik constateer zeer nadrukke lijk, dat ik in tien, twaalf winkels tot heden dat zelfde grillig gekleurde doekje heb zien liggen geprijsd tus- schen de 50 (vijftig) en 71 (een en ze ventig). Alleen in IJmuiden kostte het 39 (Negen en dertig cent)! Dat wilde ik u even vertellen. Het is maar 'n kleinigheid, maar het kan tee kenend zijn. En ik wil hierom in het geheel niet generaliseeren. Ik wil de IJmuidensche winkeliers geen ongevraagde pluim op de hoed steken. Ik wil geen reclame maken Ik wil alleen 'n onrechtvaardige mee ning rechtzetten, die wij allen weten, dat bestaat! In de groote stad gaan de menschen van een afgelegen buurt naar het schitterende en müt snorkende recla mes overdonderende Stadsmidden. En laten de buurtwinkels in den regel 't nakijken In een dorp of een kleine plaats, die in de nabijheid ligt van een groote stad, houden de inwoners er een marktdag of een stadsdag of een „Boo-schappen- dag" op na om de zaken in hun eigen plaats voorbij te-gaan en in de naast bijzijnde stad in te koopen En als de menschen uit de provincie eens wisten hoe ze als provincie-men- schen in de lichtpaleizen van de groo te stad behandeld worden Ik zal er voor 't oogenblik niets va,n zeggen Maar ik zeg alleen: E e r e wien eere toekomt. Als de plaatselijke winkelier en han delaar in aanmerking komt om bij te koopen, zonder schade voor eigen beurs doe 't dan! Als een handelaar in IJmuiden prijs- noteeringen maakt, waarvan ge over tuigd wéét, dat ze kwaliteit in aan merking genomen hooger zijn dan in de stad Amsterdam Zeg dan te gen hem: Ik heb het recht om mijn eigen belang te dienen, dus ik koop in de stad Maar als een 'winkelier in IJmuiden bewijst, dat hij dezelfde artikelen ver koopt tegen nieteens dezelfde, maar nog lagere prijzen, dan in Amsterdam koopt dan bij den winkelier in IJmuiden en beloon daarmede den ijver van den plaatselijken winkelier en help daardoor den bloei .en de betee- kenis van uw plaats vergrooten Brensa. OP 'T WACHTUUR. De Letterkunst! Een lezer sprak er zijn twijfel over uit, dat het evengoed niet zoo gemak kelijk was om te rijmen, zooals ik de vorige week zei Maar ik houd vol: Dichten is de ge makkelijkste kunst en het gemakke lijkste vak, wat denkbaar is Oordeel zelf, lezer 'n School om dichten te leeren be staat niet Dus je hoeft er geen re gels voor te leeren en geen groote som men cursusgeld voor uit te geven! Exa mens - waarvoor je grandioos zakken kunt zooals voor dokter, advocaat of zoo iets, bestaan niet Je hoeft er, als je je vestigt als rijmer, geen woning voor te huren op goeden stand, zooals 'n tandarts of 'n notaris dat moet doen. Je hebt om rijmen te maken geen fabriek ook noodig Je gebruikt er geen dure grondstof fen voor Je hoeft je niet eerst kostbare ma chines aan te schaffen Vergunning van B. en W. inzake de Hinderwet heb je niet noodig! De Arbeids-inspectie schrijft je geen bepaalde werktijden voor! Je hoeft er geen zegeltjes voor te plakken en geen belasting voor te be talen 't Eenige wat je noodig hebt is 'n stukje papier en 'n peukie potlood En 'n heel stel rijmwoorden! Maar die hoef je ook al weer niet te koopen of te huren of te maken of van den reiziger of van 't magazijn te laten komen Die kun je eenvoudig wegnemen! Je neemt 'n woordenboek en daar staan ze allemaal in. Je neemt er net zooveel als je er noodig hebt en geen sterveling zal er kwaad in zien! Daarom is dat vak van rijmen en schrijven zoo makkelijk en daarom ben ik er ook „in" gegaan! B. De Prijsvraag! Hoe het nu na de hierboven ge openbaarde beroepsgeheimen verder zal gaan, weet ik niet maar op het oogenblik schijnen de IJmuidenaren beter te kunnen rekenen dan dichten. Dat komt vermoedelijk, omdat ze zich in het eerste meer oefenen Want ik heb 'n hoeveelheid oplossin gen van de laatste prijsvraag gekre gen daar stond ik waarlijk versteld van! En alle oplossingen waren goed! De vraag was, zooals u weet: Als er het eerste jaar drie en het tweede jaar zes en zoo vervolgens steeds het dubbele aantal badgas ten komen, hoeveel badgasten zul- len er dan in het twintigste jaar dus in 1944 den zomer in IJmuiden doorbrengen? En het antwoord was: 3.145.728 DRIE MILLIOEN HONDERD VIJF EN VEERTIG DUIZEND ZEVEN HON DERD ACHT EN TWINTIG!! Zei u iets? O! Ik dacht het o Commentaar zal ik voor het oogen blik op dit cijfer niet geven! U begrijpt heel goed dat de doodeen voudigste consequenties op dit aantal 'n heele IJmuider Courant zouden kun nen vullen. Maar ik kom er op terug! De prijs is na eerlijke loting ten deel gevallen aan deïi heer L. IJMUIDEN VOORUIT! Laten we dat probeeren! Een inzender schreef mij bij zijn antwoord op de prijsvraag: Als het in dat jaar 1 zegge Een honderste van het bedoelde aantal is, dan kan IJmuiden m.i. tevreden zijn! Ik vind het ook! 1 van het aantal is 31.457 badgas ten. Welnu: Ik geloof stellig dat IJmui den (met Velsen als achterland) op den duur tot dit permanente aantal zal kunnen komen Als er maar trouw aan wordt ge werkt! B. WEES OP UW HOEDE .1 Het Groote Voordeel! We hebben eerlijk afgesproken, dat de „Sub-commissie", die niet lang ge leden in een Duinpan ter behartiging van de belangen van IJmuiden als badplaats is opgericht, geen verdere plannen en ideeën zou publiceeren als- vorens iets was vernomen van de tege lijkertijd benoemde „Raads-commis sie" en van de V. V. V. V. Dat neemt niet weg, dat wij onmid dellijk plaats inruimen, zoodra een schrander en belangstellend inwoner van IJmuiden blijk geeft van inzicht in de belangen van IJmuiden en met eigen idee-ën komt Zoo b.v. schrijft de bovengenoemde heer L.: .„Met zijn verschillende bedrij ven als de Visscherij, Hoogovenbedrijf, enz. enz., zou IJmuiden op andere plaatsen vóór hebben, dat de prijzen niet opgeschroefd behoeven te worden! In de wintermaanden is hier genoeg te doen. In de zomermaanden kunnen daardoor normale prijzen berekend worden Hebt u daar wel eens aan gedacht, IJmuidenaren? Is dat 'n reclame ob ject in dezen tijd of niet? IJmuiden de Goedkóópste Badplaats van het Vasteland! 't Is maar 'n kleinigheid B. GOED ZICHT. 'n Stem uit de Verte! In Nieuwediep ben ik geboren, Op IJmuiden is mijn lot beschoren. In 't Veen voel ik me als bevroren, Want zee en strand heb ik verloren. Dat de IJmuidenaren dit nu hooren, En hun stad waardeeren als ooit tevoren. Carel Brensa verdiend zijn sporen, Met zijn seinen van den toren In de beroemde „Semaphoren". Ziet IJmuiden's nieuwe toekomst gloren, Wat een ieder moet bekoren Die tot IJmuiden wil behooren. L. J. Hopman, Heerenveen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5