ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN No. 94 Woensdag 24 September 1914 9e Jaargang IJMUIDER COURANT HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. Butzer te 's Gravenhage, om vergunning tot bet oprichten van een steenfabriek, waarin gebezigd zullen worden 2 electromotoren, elk van 54 P.K., op het perceel kadastraal hekend gemeente Velsen, Sectie A, No. 1078 (ged.), gelegen nabij den Nieuwe Schulpweg. Op Woensdag, den 8 October 1924, des voormiddags te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten. Velsen, den 24 September 1924. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. WetwratsaS IJsaaMe®, Sept. 1024 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 24 11.59 7.03 7.31 25 0.28 1.00 8.16 8.38 26 1.20 1.45 9.14 9.32 27 2.00 2.20 10.01 10.17 28 N.M. 2.36 2.57 10.41 10.57 29 3.11 3.32 11.18 11.38 30 3.48 4.09 11.54 Oeen Zomertijd, VREEMDE DINGEN. Er gebeuren vreemde dingen. On langs wezen wij in ons artikel „Vreem de critiek" op het eigenaardige, dat in een Beverwijksche courant en nog wel onder het plaatselijk nieuws critiek werd geoefend op onzen gemeenteraad, critiek, die nog wel geheel onverdiend en onjuist was. Wijselijk heeft de schrijver van die vreemde critiek daarop gezwegen. Nu wij echter in ons blad van 17 dezer in ons artikel „Wat noodzakelijk is" (noodzakelijkheid had de zetter er van gemaakt) wijzen op een ernstig tekort in onze gemeente, n.l. samenbinding en samenwerking tusschen gemeentebestuur en gemeen teraad en burgerij, k'omt blijkbaar de zelfde schrijver van deze critiek in Kennemerland ons de les lezen. Wij zouden deze critiek voorbijgaan, temeer omdat ze weer onder plaatselijk nieuws staat en dus blijkbaar niet door de Beverwijksche redactie voor haar rekening wordt genomen (wat ze ook niet kan, als zijnde in 't geheel niet op de hoogte van onze gemeentelijke toestanden), ware het niet dat wij in dit stuk een bevestiging vinden van ons genoemd artikel. Immers de schrij ver in de Beverwijksche courant blijkt van verschillende dingen meer te we ten dan wij. En dat is wel eigenaardig, daar wij toch zonder overdrijving mo gen zeggen dat de IJmuider Courant het voornaamste nieuwsblad in de ge meente Velsen is. Zoo b.v. weet de schrijver in Kenne merland mee te deelen dat er wel een commissie is gevormd tot steun der visschersgezinnen te Arnemuiden en Vlissingen. Voorzitter van die commis sie is de heer Schneiders, directeur der Visschershaven, secretaris de heer Brutel de la Rivière, havenmeester. Wij moeten eerlijk bekennen daar niets van te hebben geweten en wij schamen ons daar niet voor. Natuur lijk heeft de redactie van een blad te zorgen zooveel mogelijk van alles goed op de hoogte te zijn, maar wij voegen er direct bij, dat een redactie niet alles behoeft te vragen. En als er voor een of andere zaak een commissie is ge vormd, voor het inzamelen van gelden enz., dan heeft men daarvoor de plaat selijke pers noodig en kan een re dactie niet anders dan verwachten, dat men haar medewerking zal inroepen. Maar alles is te verklaren, als men weet dat het initiatief voor het vormen van deze commissie van onzen burge meester is uitgegaan. Toen de burge meester hier kwam, was deze ons als oud-journalist goed gezind en steeds waren wij daar dankbaar voor. Sinds de ziekenhuiskwestie, waarbij wij ons openlijk bij de meerderheid der burge rij schaarden en de critiek niet ihebben gespaard, is alles veranderd. Wij wor den genegeerd en Beverwijksche en Haarlemsche couranten hebben de of- ficiëele nieuwtjes. Voor de goede zaak der visschersge zinnen te Arnemuiden en Vlissingen spijt het ons, dat het zoo is gegaan, want wij vreezen dat er nu niet veel van terecht komt, omdat het zoo laat is geworden. Ook weten wij dat voor aanstaande ingezetenen op de uitnoo- diging van den burgemeester, om in het comité zitting te nemen, een wei gerend antwoord hebben gezonden. De oorzaak daarvan is alleen de slech te verstandhouding, als gevolg van het optreden van den burgemeester. Wij hadden dus wei aanleiding ons artikel te schrijven. En als we dit alles zien, zullen we moeten eoncludeeren, dat wat wij zoo noodzakelijk achten, n.l. saamhooorigheidsgevoel, voorloo- pig nog wel een vrome wensch zal blij ven. In het artikel in de Beverwijksche courant zegt de schrijver dat hij ons artikel niet geheel en al wil volgen, alleen het tweede gedeelte. Maar het eerste deel was het voornaamste van ons artikel, de feiten, die wij noemden, zagen wij als een gevolg van datgene, waarop wij in het eerste deel wezen. En het is wel een eigenaardige manier, om den hoofdinhoud van een artikel voorbij te gaan en dan enkele punten eruit te halen en die te gaan toelichten. De schrijver toch geeft verschillende (blijkbaar op het gemeentehuis ver kregen) inlichtingen op de zaken, die wij noemden. Wij denken er niet aan die toelichtingen hier over te nemen. Voor ons was weer het voornaamste, dat een redactie niet alles moet gaan vragen aan het gemeentebestuur, waar bij wij critiseerden dat B. en W. in hun nota hij de gemeentebegrooting alleen over de financiën spraken. En daar blijven wij bij. Met geen enkel woord werd gerept over ideëele dingen en over belangrijke kwesties. Wij blijven aandringen op een ge zonde samenwerking tusschen gemeen tebestuur en gemeenteraad en burgerij. Als wij de Vlaardingsche courant le zen, vooral in den tijd der behande ling van de gemeentebegrooting, treft ons altijd hoe dat daar veel heter is. Daar een uitgebreide nota van B. en W., een degelijk onderzoek in afdee lingen, een memorie van antwoord j van B. en W., het is alles om jaloersch op te worden. Wij blijven hopen dat ook hier op j den duur een goede samenwerking zal komen. G. V. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Einde z o m e r t ij d. 5 October. De minister van Binnenlandsthe Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebe sturen verzocht, er op toe te zien, dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door het gemeentestuur beheerde klokken van 5 October 3 uur 's morgens af weer overeen stemming zij met de tijdregeling van den middelbaren zonnetijd van Amsterdam welke dan aanwijst 2 uur 's morgens. Het rooken in autobussen. Ondanks dat het rooken in autobussen door den Burgemeester verboden is gewor den en dit in verschillende autobussen met flinke letters gepubliceerd slaat, komen nog i meermalen reizigers met brandende sigaar of sigaret binnen en blijven zitten dampen, Wij kunnen meedeelen dat de poliiie opdracht heeft op deze bepaling streng toe te zien en dat overtreders gestraft zullen worden. I Oisteren zou van Utrecht naar hier vertrekken een detachement genietroepen, jiot het houden van oefeningen met kust- zoeklichten. Aan de politie alhier werd door den kapitein van het van Chili alhier aange komen Ned. stoomschip Haarlem kennis gegeven, dat zich aan boord een man bevond, die zich op het schip verstoken had. Ver zocht werd de Amsterdamsche politie te waarschuwen, om den man van boord te halen. Maandag kwam hier van Danzig aan het Noordsche stoomjacht Meteor met toeristen. Het schip is naar Amsterdam doorge varen. Protestvergadering Rijksambtenaren. Maandagavond had in „De Willem Barendz" een openbare protestvergadering plaats, uitgeschreven door het C. N. O. P. en A. C. O. P., inzake de salarisvermin dering der rijksambtenaren. Als sprekers traden op de heeren A. j. M. van der Wielen uit Amsterdam en B. O. van Sfapele uit Rotterdam. De heer van der Wielen besprak de gang der salarissen sinds 1914 toen ze juist voldoende waren om een mensch voor honger te vrijwaren. - Oedurende de oorlog bleven ze dat echter niet, maar als ze dan al te klein bleken, gaf men een toeslag, tenzij de Eerste Kamer f 20 ineens te veel vond en het betrokken wetsontwerp verwierp. Maar eindelijk in 1917 verscheen het rapport der staatscommissie Stork, waarin op het onvoldoende van den toestand scherp gewezen werd. Het gevolg was dat minister Treub voor stelde de salarissen te regelen overeen komstig 75°/0 van de minima, gevraagd in het rapport Stork. Zoo waren dan de belooningen geregeld eenigzins overeenkomstig andere arbeiders groepen toen de reactie kwam. De kapi talisten begrepen dat het verhoogde levens peil van de arbeiders kwam ten hunnen koste en men begon dat peil omlaag te drukken. Verschillende particulie werk gevers gingen voor en het rijk, als een zeer slechte groot werkgever deed mee. Zoo kwam de pensioenaftrek en daarna de intrekking van art. 40 van het bezol digingsbesluit.- Vooral die intrekking was kenschetsend voor de regeering. Eerst trachtte men met drogredenen de mede werking van de Commissie van overleg te krijgen doch toen dat niet ging gebeurde het als een njachtsuiting. Zelfs had de regee ring de brutaliteit om daarop wettelijke sanctie voor te stellen die echter, dank zij de Tweede Kamer, biet verkregen werd Dazrop werd met 1 Mei op de salarissen gekort 5° 0 voor de gehuwden en 10% voor de ongehuwden, terwijl de gehuwden thans, met ingang van 1 October opnieuw 5° moeten missen. Bovendien dreigen met I Januari 1925 verdere verslechteringen. Dat is het brutale machtstandpunt eener regeering, waarvan een lid, op de vergadering van den volken bond meende, dat het eerewoord der re geeringen om arbitrage te aanvaarden, steeds voldoende zou zijn. Maar dat de reegeering deze houding durt aan te nemen dankzij aan de kruiperige gestes der centrales van contessioneele organisaties, van hoogere ambtenaren en de centrale van Perdok. Spr. echter spreekt de hoop uit dat deze dingen voldoende zullen zijn om de ambtenaren en hunne vrouwen wakker te schudden opdat men desnoods de regeering een vuist kan toonen. De tweede spreker, de heer B. O. van Stapele uit Rotterdam ging eerst na dat er noch aan de personen, noch aan hun be hoeften, iels aan de ambtenaren is dat hun onderscheidt van andere arbeiders. Zij voeren den gewonen loonstrijd om hunne arbeiderskracht zoo duur mogelijk te ver- koopen. En de regeering voelt zich homo geen met de klasse waaruit hare leden voortkwamen, die der werkgevers. Men beroept zich voor het korten op de salarissen op den toestand van de lands kas, doch dat is slechts goochelen met cijfers. Die toestand is en was zeer goed want elk jaar van deze malaise, is men met de ontvangsten ver boven de raming. De tekorten zijn dan ook slechts gefixeerd om tot die aanval op salarissen te kunnen over gaan en Colijn zegt eenvoudig dat ze weg gewerkt zijn nu de verkiezingen in't zicht komen en het volk ook hem de rekening kan thuis sturen. Het is niet alleen spr. maar ook de ambtenaar van het ministerie van financiën, belast met het opmaken van de weekstaten der Ned. Bank, die zoo op timislisch oordeelt over den toestand van 's Rijks kas. Het pensioenfonds voor Rijks ambtenaren kan geen obiigatiën van het rijk meer koopen omdat deze boven pari noteeren. En in een interview verklaarde Sir Henry Deterding, directeur der Konink lijke shell combinatie en een zeer goede kennis van minister Colijn, dat Nederland, na Amerika, een der landen was die er financieel het best voorstaan Trouwens de regeering zelve verklaart, in de troonrede, dat de toekomst willicht eenige verlaging van de meest drukkende directe belastingen brengen zal. Dat zijn de vermogensbelas tingen en de zakelijke belasting op hetbedrijf waarvan de arbeiders toch werkelijk niet zooveel last hebben. Spr. echter meent dat de ware schuldigen zijn, niet de regeeringspersonen die deze maatregelen kunnen en durven uitvoeren, maar de duizenden arbeiders die in de laatste jaren hunne vakorganisaties verlaten hebben. Hij wil, dan ook alle ambtenaren opzeilen zich jte organiseeren, opdat ze kunnen verdedigen datgene wat ze hebben verkregen en de regeering niet het verdiende loon van hare ambtenaren gebruiken kan voor het tot stand brengen van een nieuwe vlootwet. Nadat nog de voorzitter, de heer Semeins, een opwekkend woord gesproken had werd met aigemeene stemmen aangenomen de volgende MOTIE. De openbare vergadering, uitgaande van C. N. O. P. en A. C. O. P. en gehouden te Ij muiden, op 22 Sept. 1924, gehoord de sprekers, levendig betreurende, dat de voor stellen van de vertegenwoordigers van C. N. O. P. en A. C. O. P. in de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg ir, Ambtenaarszaken, strekkende 1. om de voorgenomen salarisverlaging voor gehuwden en kostwinners op 1 October met opnieuw 5 pCt. niet door te laten gaan 2. om voor de niet-kostwinners een overeenkomstigen maatregel te doen treffen 9 September 1.1. in gezegde Commissie geen meerderheid hebben kunnen verwerven (4 st. voor, 5 st. tegen) van oordeel, dat aanneming dezer voor stellen voldoende rechtvaardiging zou heb ben gevonden in het feit, dat de prijzen der meest onmisbare levensmiddelen van dag tot dag omhoog gaan en een duurtegolf in aantocht schijnt te zijn Overwegende, dat de finantiëele toestand van het land aanmerkelijk blijkt te zijn verbeterd, getuige o. a. de Millioenennota, terwijl verder vele teekenen er op wijzen, dat de economische toestand nog meer zal optieuren met waardeering kennisnemende van de beslissing van de Comm. voor Overleg voor de Landmacht, waar wèl een meerder- heid aanwezig bleek te zijp voor gelijklui dende voorstellen, als door C. N. O. P, en A. C. O. P. bij de Centrale Commissie ingediend dringt er ten zeerste bij de Regeering op aan, geen gevolg te geven aan haar voor nemen, om 1 October e. k. opnieuw een salarisverlaging ad 5 pCt. op te leggen aan gehuwden en kostwinners dringt er verder bij haar op aan ook de niet-kostwinners op dien datum tegemoet te komen besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering en van de pers en gaat over tot de orde van den dag. IJmuiden, 22/9 1924. Daarna werd om half elf de goed be zochte vergadering gesloten. De 21-jarige IJmuidenaar P. V. had zich te Haarlem te verantwoorden wegens mishandeling van den 2en luitenant der kustartillerie A. J. H. Zanino. De mishandelde zeide naar Hl. Dbl meldt, dat toen hij op den lOen Augustus te Ijmuiden in burger liep de bekl. hem tegemoet kwam. Hij nam een houding als wilde hij boksen. De luitenant duwde hem terug en ontving daarna een klap tegen het rechteroog. Een week te voren had bekl. den luitenant ook al lastig gevallen bij het wegrijden op de motorfiets. De reden Eerst bleek die niet, Maar later kwam het bij den bekl. er uit De luitenant, aldus bekl. is gehaat in IJmuiden. Hij heeft eens op een bal gezegd Al die IJmuidenaars stinken naar visch. Dat heett kwaad bloed gezet. Heel IJmuiden leeft eenmaal van de visch Een jong meisje dat als getuige moest optreden was geheel ontdaan en trad hui lende naar voren. Zoo verschrikkelijk vond ze het tegen een IJmuidenaar te moeten getuigen. Kom zoo erg is het niet, zeide de Politierechter. Het O. M. requireerde tegen den beklaagde 140 boete of 20 dagen; tot welke straf de Politierechter hem ook veroordeelde. Ds. D. Driessen te '9 Gravenzan de heeft voor het beroep naar de Chr. Gerei. Kerk alhier bedankt. Tot lid van het Bataatsch Ge nootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam is benoemd de heer Ir. J. A. Ringers alhier. Vrijdag is bekend gemaakt welke agenten, in verband met de opzegging door het Rijk van de overeenkomst in zake de bewaking der terreinen aan de Zuidzijde der Visschershaven, den ge meentedienst gaan verlaten. Het heeft wel lang geduurd, met Januari was het contract reeds opgezegd en al dien tijd waren de menschen in spanning gehouden. Negen man gaan het corps verlaten waarvan drie met pensioen en zes met wachtgeld. Voor enkelen der betrokkenen is het ontslag, naar Hi. Dbl. meedeelt, een groote tegenvaller, daar door hen hier in het minst niet op was gerekend. Vrijdagnacht is in het café van Mej. Z. in de Bloemstraat een spiegel ruit ingedrukt ter waarde van ruim honderd gulden. Zekere H. uit do Kru- gerstraat zou er door zijn gevallen. Mej. Z. vroeg de bemiddeling der poli tie, ter bekoming van schadevergoe ding. De commissaris van politie te Hilversum verzoekt ieder, die handels relaties wenscht aan te knoopen met Anthonie Blankenstein, -geboren te Maartensdijk 18 November 1899, los werkman, wonende te Groenekan (U.) zich tot hem te wenden om inlichtin gen. Politle-Schietvereenigmg. De Politie-Schietvereeniging Velsen houdt a.s. Maandag een schietwed strijd op de banen in de Breesaap en wel 's morgens van 10—12 uur en 's middags van 25 uur. Des avonds zal in Thalia de uitrei king der prijzen plaats hebben, waar na men gezellig bijeen blijft. Aan de firma II. Butzer te 's Gra venhage is vergunning verleend tot het bouwen van een steenfabriek op het terrein der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken alhier. Kamermuziekavonden. Men deelt ons mede: Verschillende ingezetenen van IJmui den hebben reeds herhaaldelijk den wensch geuit, hier ter plaatse des win ters kamermuziek te hooren. Ton einde dit doel te bereiken heett zich een voorloopig comité gevormd, dat bij voldoende deelname zal trach ten minstens drie keer per seizoen een kamermuziekavond te organiseeren met bekende solisten (reeds werd ge-- tracht de Bohemers hier te krijgen). De namen der solisten alsmede de data der avonden, waarop de concerten zullen plaats hebben worden nader be kend gemaakt. Het voorloopig Bestuur bestaat uit: den heer N. Gonlag, Mevr. De Vries Robles, secr.esse, Kanaalstraat, den heer A. Kool, penningm., den heer F. Thiel, Mevr. Oud, den heer H. K. Tusenuis, Mevr. Teilegen. Het gouden jubileum van Marie van Westerhoven. Dinsdag 30 September viert Marie van Westerhoven haar Gouden Jubi leum als tooneelspeelster in het Grand Theater, Amstelstraat te Amsterdam. Vijftig jaar is het dan geleden, dat zij haar eerste contract teekende in dat zelfde theater, hetwelk toen onder directie stond van A. van Lier. Al die jaren is Maric van Westerhoven de kunstenares gebleven. In blijspel, dra ma, operette; waar en wanneer ook, toonde zij groote gave te bezitten, qen gave, die zij geërfd had van haar on vergetelijke moeder, Christine Stoetz. Marie van Westerhoven zwierf door het geheele land en zelfs door Indië. In den Haag (18751914), in Rotter dam (18761879), maar vooral in Am sterdam werd zij door duizenden toe gejuicht. Wie herinnert zich niet haar creaties in de operette bij Prot (1879— 1892), bij Kreeft en Buderman (1893) en in de laatste jaren bij Bouwmeester Jr. In „Hart en Hand", in „Amor in den regen", in „Erminie", in „De Vice- Admiraal", in er zijn er zoo vele. De jongste creatie, waarin zij lauwe ren oogstte, is die van „de Schoon moeder", in ,,'N NIEUW STUK", welk stuk nu reeds meer dan honderd op voeringen beleefde in het Grand Thea ter te Amsterdam. In deze rol en in dit stuk, zal zij Vrijdag 3 October a.s. ia

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1