waaraan verbonden een 4-klassige U. L. O. school; 6e. ons college uit te noodigen, in verband met deze splitsing bij uwe vergadering een plan van indeeling en kostenbegrooting in te dienen 7e. ons college te machtigen tot het nemen van al die maatregelen, welke noodig zijn om de splitsing haar beslag te doen krijgen, opdat de gewijzigde toestand op 1 September 1925 in wer 'king kan treden. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 10 uur: Ds. v.Ootlrom Soede. Sch aalcollecte. 7 uurDs. v. Oostrom Soede. Bediening v»n het H. Avondmaal. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Afd. ProL Bond. 10.30 uur: C. C. de Kloet van Purmerend GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: de heer D. C. Stemvoorl van B. en W. stellen voor te benoemen lot I tijdelijk leeraar aan Handelsavondschool alhier de heeren W. Renes voor de Engel sche taal, C. E. Coppeé voor de Nederland sche taal en J. H. de Qroot voor de Duitsche taal en het handelsrekenen. De vereeniging IJmuidens 4 Capella koor, welke door het geven van haar sublieme concerten de sympathie heeft van velen onzer ingezetenen, heeft de goede gedachte gehad een bazar te houden op Dinsdag 7 en Woensdag 8 October a. in het Oebouw voor Christelijke Belangen, waarvan de enlrée ten bate zal komen van de Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose te Velsen en waar deze slechts op 10 cent gesteld is, zal dat zeker geen beletsel zijn, dat deze door velen bezocht zal worden. Er is een damescomité ge vormd, hetwelk naar wij hopen den steun zal ontvangen van vele weidenkenden onze plaats, opdat deze bazar schitterend moge stagen en wanneer daarna de rekening opgemaakt zal worden het batig saldo de gemaakte kosten verre zal overtreffen. Verder verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. 5 uur Dezelfde. Donderdag 7.39 uur Ds. J van Bussum. EVANGELISATIE HOOGEBERG 7 uur 's AvondsOeen dienst. Dinsdag 8 uurOpenluchtsamenkomst op Bij de gisteren door de makelaars Bakker, Dijksen en Co. ten overstaan van notaris Boerlage gehouden verkooplng, zou Veenendaal.|ook verkocht worden de houten logger „Maria", I). M. 358. het schip is echter B. O. Croes|niet in veiling gebracht. Alweer 3 maal bekroond. Onze plaatsgenoot de heer D. Visser, President Steijnstraat alhier, had ter gelegen heid van de Oas- en Middenstandstentoon het Willemsplein, IJmuiden. I sje||jne> te Alkmaar wederom succes. Hij VELSEROORD. NED. BERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. J. A. L. Hovy van Wijk aan Zee. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Ds. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Ds. Rosbergen van Uitgeest. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Vunderink te Haarlem. Collecte voor de Zending. LOKAAL BETHEL. 9.45 uur: Oodsdienstoefening. 5.30 uur: Hetzelfde. Woensdag 8 uur: Bijbelbespreking. OFFICIEEL. Tijdelijke afsluiting van een weg. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat het gedeelte van den Kruisbeek- of Oude Schulpweg te Wijkeroog, vanaf den Or. Hout- of Koningsweg tot het perceel aan 10 uur: 5 uur 10 uur: wist met zijn producten r.iet minder dan 3 bekroningen ie behalen in de daar uil geschreven vakwedstrijden vcor bakkers. Dinsdag was het een eervolle vermelding de afdeeling banketbakkerij voor spe cu laas. Donderdag werd een 2e prijs (verguld zilveren medaille) toegekend aan de inzen ding zoete- en harde scheepsbeschuit en nog een 3e prijs a (zilveren medaille) voor pan> en knipbrood. Voor deze afdeeling waren 260 inzen. dingen, waarvoor 5 bekroningen werden toegekend. Ais we in aanmerking nemen het feit dat dezelfde bakker op de Internationale Bakkerij-tentoonstelling, dezen zomer te 's-Hertogenbosch, eveneens 3 onderschei dingen verwierf, mogen we zeker wel zeggen dat de heer Visser het bewijs geleverd heeft, dat zijn producten inderdaad aan zeer hooge eischen voldoen. We wenschen hem daarmede van harte geluk. VELSEROORD. De politieke propagan faclub „Dr Schaepman" houdt Maandag, 29 September, des avonds 8 uur, een openbare vergadering in het Patronaatsgebouw. Als spreker zal optreden de Weled. Heer Chr. Jansen met het onderwerp „De verkiezingen in 1925 Dinsdagavond had een ledenvergade ring plaats van het pl. comité der K. S. A, De besprekingen liepen hoofdzakelijk over hel opmaken van het winterprogram. Het bestuur werd opdracht gegeven om in eerstgenoemden weg, wijk F No. 81, metIsamenwerking te treden met het bestuur ingang van Maandag 29 September a. s. lot nadere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen g e s 1 o t e n zal zijn Velsen, 26 September 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Burgerlijke Stand Velsen. Ondertrouwd: P. W. Janssen en H. Cremer; O. J. J. v. d. Meer en E. v. Wenf; J.v. d. Lip en J. Schuddebeurs; M. J. Ver hagen en N. ter Burg; J. F. Meijer en J. M de Ruijter; O. J. v. Donselaar en A. P. Oort- huijsen; C. v. Bugnum en M. M. v. d. Zon; P. Duijn en W. Scholten. Oetrouwd: W. F. Chr. Booy en P. K.v.Es; J. Scholts en O. J. Btinkhoff; O. J. v. d Pijl en F. Dienaar; J. F. v. Opbergen en H. Buising. Geboren; M. Oomes—Maas, d.; M. C. BakkerRemmers, d.; C. M. Jabroer Warmendam, z.; C. F. Krijger- Corell, d.; H. E. B. Roelofs—Fabrisius, z.; C. E. Oort- huijsen—Dam, d.; D. de Vriesde Boer, d.; C. Dirks—Slager, z. z; J. de Jong-Verhoeve schooJ"„: z.; A. J. v. Leeuwen—Wamsteker, z.; B. Ooossens—v. Veen, z. Overleden: Christina de Man, 17 j., dochter van A. de Man en M. M. Hollaar. de- R. K. School tot het organiseeren van een Kerstfeest voor schoolgaande kinderen, Besloten werd een program samen h stellen voor een reeks lezingen dezen winter door bevoegde personen te geven. Een voorstel van de prop.-club „Credo Pugno" om een R. K. Openbare Leeszaal op te richten zal door het bestuur in studie genomen woiden Besproken werden plannen tot oprichting van een afdeeling van het „Liefdewerk Oud Papier". De moeilijkheid1 is deze, een geschikte bergplaats te vinden. N. H. Cf. De voordracht ter benoeming van eet: onderwijzer aan school D alhier bestaat uit de heeren J. O. Ritsema te Eindhoven, R. H. Vasbinder te Kampen, W. H. Engels e Beerta en D. J. Verkerk te Rhoon. VELSEN Bij Kon. besluit van 24 dezer is be noemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Buigerschool alhier, de heer A. Jackson Ie Haarlem. Er bestaan plannen om op de avond- Wijkeroog, hoofd de heer J. Oeinum, als leervak in te voeren het onder wijs in Esperanto. In de week van 7—13 September is in deze gemeente éé.i geval van rookvouk voorgekomen. Salarisvermindering. Zooois men weet stelden B. en W. ver- Hedenmiddag speelt V. I. O. S. I tegen I |ecjen jaar voor de salarissen van ambtenaren Tramvoge j I, aan de Zandvoordschelaanl en werklieden met 8 /2 procent te verlagen. 'eI Oe raad K'n8 daarin niet mee, maar be- V. I. O. S. II speelt tegen Trekvogels I, I paalde de vermindering op 3procent. VOETBAL. Zaterdagmiddag-voetbal om 3 uur, terrein achter de Hoogovens PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer J. C. Vermeulen, chef-com mies bij de Nederl. Spoorwegen alhier, wordt met il October overgeplaatst naarI"j"" ërgaderiVig'üiteen. Haarlem, personenstalion. 1 Ter benoeming van een tijdelijk lee raar in de practische scheepswerktuigkunde aan de visscherijschool alhier wordt door B. en W. voorgedragen de heer L. M. Lavoo alhier. Thans stellen B. en W. opnieuw voor de ambtenaren en werklieden de geheele pensioenbijdrage ad 81/, procent te doen betalen, dus de salarissen met 5 procent te verminderen. Dit voorstel is deze week in het georganiseerd overleg behandeld, maar daar slecht ontvangen, zonder resultaat De Huurcommissie, De IJ muider Bestuurders Bond heeft aan Oedep. Staten een adres gezonden, met verzoek het voorstel van B. en W. tot opheffing der Huurcommissie niet in 4e, willigen. In het adres wordt er op gewezen, dat in het eerste halfjaar van 1924 door de Huurcommissie 147 zaken behandeld werden, zoodat het voortbestaan daarvan noodzakelijk wordt geacht. De klerk bij de Ned. Spoorwegen alhier, A. M. J. Oravendaal is bevorderd tot commies. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leeraar aan de Nijverheids avondschool de heeren J. S. C. Rink voor natuur- en werktuigkunde, Ph. A. Risch voor vakteekenenJ. Th. Verzijlberg voor vakteekenen en J. F. Kipperman voor lij teekenen en vakteekenen. VELSEN Te Wijkeroog in de Corverslaan heeft een vierjarig jongetje van een in aanbouw zijnd winkelhuis een spiegelruit stuk ge gooid. Daar de ruit nog niet verzekerd was, heeft de aannemer een schadepost van f 95.tenzij de vader van den schuldige over de brug komt. Op de tentoonstelling te Alkmaar, waar de heer H. H. Meijer te Wijkeroog jury-lid was voor de afdeeling koek en banket heeft hij meegedongen in de af deeling brood en daar een derden prijs behaald, een zilveren medaille met diploma, In aanmerking genomen het groole aan tai van 260 inzendingen is dit een mooie prestatie. Vrijdagavond is in Hotel „De Prins' te Wijkeroog eene vergadering gehouden, teneinde een Winkeliersvereen. op te rich ten. Een 54 tal personen hadden schriftelijk hun sympathie betuigd en 31 waren hier van op de vergadering aanwezig, waaronder 1 dame. Een voorloopig comité had zich gevormd en nameds dit comité opende de voorzitter, de heer B. van Jelgerhuis de vergadering met de volgende toespraak Dame en Heeren Door een voorloopige commissie van eera eventueel op te richten Winkeliers, vereeniging is aan mij verzocht deze eerste vergadering te willen inluiden en te leiden waaraan ik gaarne wil voldoen, als alle aanwezigen mij hierbij terzijde willen staan, en dan twijfel ik geenszins aan het,goede, ordelijke en vruchtdragende van deze bijeenkomst. Dame en Heeren Uit naam van de voorloopige commissie heet ik u allen welkom. Ik breng u tevens onzen dank voor de goede opkomst en voor de handteekeningen, die wij hebben vergaard. Een speciaal woord van dank moet ik hierbij richten tot den heer van Roon, die zoo volijverig zich aan de voor loopige werkzaamheden heeft gewijd, waar bij hij zeker een paar zooien en achter lappen heeft versleten. Ook aan den eigenaar, van Hotel „De Prins" breng ik gaarne een woord van dank voor het bereidwillig kosteloos ver strekken van een onderdak voor deze avonduren. De vele handteekeningen waren een treffend bewijs van de noodzakelijkheid, dat er onder en door de winkeliers en zakenmenschen iets moest worden gedaan Een der onderteekenaars merkte zelfs terecht op, dat dit reeds 10 jaar eerder had moeten gebeuren. Alleen de winkeliers uit de om ringende plaatsen vinden het zoo of zoo en nog wat. Evenwel zal niemand ontken nen, dat het Wijkeroog van vóór 10 jaar V. Koone niet meer hei tegenwoordihe Wijkeroog is Wed. Amse Er is nu veel bedrijvigheid en veel ver- v. d. Mark keer en het is een centrumplaats geworden H. Klaver tusschen IJmuiden en Beverwijk. Q. Fennell Wijkeroog ontwaakt en ontwikkeld zich en wij zijn allen verplicht aan onze zaak en haar voortbestaan, hard mee te werken aan die ontwikkeling. Waar in Nederland staan zulke indus- triën als in Wijkeroog? En toch ontglip pen ons zooveel leveranties aan die indus- triën en aan de vele omwonenden en wanneer wij hier ter phatse daar niets tegen doen, zullen omringende plaatsen daarvan profiteeren en on§ uitlachen. Wij kunnen door .gepaste reclamerniddelen steeds meer de aandacht op onze winkels vestigen en bevorderen, dat de oude sleur van naar De Wijk te gaan worden veran derd in een nieuwe gewoonte om eerst naar Wijkeroog te gaan. Steeds komen hier nieuwe zaken zich vestigen en dat kan alleen onzen winkel stand ten goede komen, hoe meer zaken, hoe meer reclame en al mag het spreek woord waar zijn, dat vele varkens de spoe ling dun maken, toch is het ook waar, dat waar geen concurrentie is, ook geen koopers ;i en waar geen koopers zijn, komt ook geen concurrentie, waarbij nog komt, dat concurrentie zich wel laat leiden, doch niet weren is. De beste winkelstraten in eene stad, zijn die, waar de meeste winkels zijn. Een winkeliersvereniging kan ook hier zeèr nuttig zijn, deze zal onderlinge vriend schap en waardeering bevorderen en kan voor alle leden een steun zijn bij mogelijke verschillen met leveranciers en cliënten Een groote steun, dien wij al vast hebben aangenomen is eene milde toezegging van het rechtskundig bureau der firma Hoffslag en Co. alhier, welke zich bereid verklaard heeft om de jonge vereeniging een jaar lang kosteloos adviezen te verstrekken. Wij twijfelen er niet aan, dat, als straks tot U de vraag gericht wordt, is U vóór of tegen de oprichting? U allen vóór zult zeggen en dat ge u tegelijkertijd voor een jaar als werkend lid opgeeft. De contributie is gedacht op een dubbeltje per week te stellen, doch dit kan op een latere vergadering beter behandeld worden. Als de oprichting slaagt, dan dienen wij een definitief bestuur te kiezen en verzoek ik U allen om daarvoor mannen te kiezen, die Wijkeroog door en door kennen. Na deze toespraak deelde de Voorzitter nog mee, dat er te Wijkeroog een adres circuleerde in verband met de aanstaande verandering in zake het postkantoor verzocht den aanwezigen hierop trouw teekenen. De op te richten winkeliersvereniging zou zich ten doel stellen de belangen van winkeliers en zakenmenschen te behartigen en strikt neutraal zijn. Van de Beverwijker Winkeliersvereeniging was ai eens eene poging beproefd bij enkele winkeliers alhier, om ze daar in op te nemen, zoodat zoo langzamerhand de Wijker Breestraat zich tot de stoompont zou verlengen, maar de Voorz. vond dat Wijkeroog maar zelfstandig moest blijven, al zou misschien samenwer king bij enkele gelegenheden wel wen schelijk zijn. Nadat door eanige aanwezigeminlichtingen gevraagd en verkregen waren, werd met algemeene stemmen besloten totdeoprich ting der vereeniging met den naam „Winkeliersvereeniging voor Wijkeroog." Hierna werd een bestuur gekozen. Voorzitter werd de heer B. van Jelgerhuis, terwijl de overige functies zouden verdeeld worden onder de heeren L. W. Kuiper, H. Post, H. H. Meyer, 1. Hagen, Jac. Oroot en K. de Boer. Hierna kwam in stemming of de ver eeniging gebruik wenschte te maken van het aanbod der firma Hoffslag en Co. Met bijna algemeene stemmen werd dit aanbod aanvaard. Met een woord van dank aan ailen, het bijzonder Mevr. Hoffslag, die notulen van deze vergadering had gehouden, sloot de voorzitter de goedgeslaagde vergadering, die op verzoek van den heer Post in vervolg niet meer op Vrijdagavond ge houden zou worden. SANTPOORT. Donderdag stond te Haarlerti terecht J. J. M. 26 jaar typograaf alhier, die be schuldigd was van diefstal van lood- en letterspecie ter waarde van ongeveer f 200. Verzachtende omstandigheden kwamen naar Hl. Dbl. meldt, hier in aanmerking. Beklaagde was op de drukkerij te Santpoort meesterknecht, en zijn patroon kon niet dan zeer goede getuigenis van hem afleg gen. Een slechte vriend, een knecht van de drukkerij, oefende een heel slechten invloed uit. Bovendien kwamen in beklaag- des leven nog andere omstandigheden, die het hem zeer moeilijk maakten, De Officier yap Justitie zeide in zijn requisitoir, dat het hier om een ernstig feit ging, toch wilde hij in dit geval geen zwa re straf vragen. Ook de reclasseeringsraad had clementie verzocht. De Officier van Justitie, eischte ienslotte weken gevangenisstraf met aftrek van preyeniieve hechtenis. Het verzoek van den verdediger, om onmiddellijk invrijhddsstelling werd, beraad in raadkamer door de rechtbank ifgewezen. Uitspraak in de*e zaak 9 October. Sngskomen personen, D De Weerdstraat 20 L Wijkefstraatw. 226 C Zeestraat 41 C II Zeestraat 9 rood Aan Lal m. 2—2 GEMENGD NIEUWS. Eien paar grepen uit de beroeps telling. Bij de tienjaarlijksctie volkstelling gaat het niet alleen, om de neuzen te tellen maar worden tevens allerlei an dere bijzonderheden verzameld. De volkstelling is daarom voor de kennis van het volksleven van groote waarde. Met de verwerking van de cijfers der volkstelling gaan eenige jaren heen. Thans zijn pas cijfers omtrent de be drijfsgroepen gepubliceerd. Onder de cijfers, die we hierna noe men, zijn niet inbegrepen de bedrijfs leiders noch degenen, die wel in het bedrijf werken, doch eigenlijk niet tot het bedrijf behooren. Daarmee wordt bedoeld administratief- en magazijn- personeel, vaklui voor het onderhoud der gehouwen en voerlui enz. Bij de landbouwbedrijven, waartoe ook groenten- en ooftteelt behooren, waren in '20 werkzaam 343456 man nen en 59669 vrouwen, ongeveer zes maal meer mannen dan vrouwen; dus de vrouwenarbeid blijkt dus in den landbouw nog veelvuldig voor te ko men. Toch is deze aan het afnemen; het werk is over het algemeen niet licht, het moet verricht worden ook bij slecht weer en er worden lange werk tijden gemaakt, voor vrouwen is dit werk daarom over het algemeen min der geschikt. Bij de diamantbewerking waren in '20 8787 mannen en 989 vrou wen werkzaam. Men zou hier een an dere verhouding verwachten. Het dia- mantslijpen is uiterst fijn werk; li chaamskracht is er niet bij noodig, daar machines het grovere en zwaar dere werk verrichten. Is het aantal mannen in dit bedrijf wellicht zoo groot, omdat er hooge. loonen in ver diend worden en er dus geen reden is, dat de vrouw meewerkt? In vele ge vallen toch werkt de vrouw, de huis vrouw of de dochter om het gezinsin komen te vermeerderen. In het bedrijf van den metselaar,' timmerman en schilder werken geenj vrouwen. In dat der grond-, dijk- en kribwerkers zijn 22778 mannen en 3 vrouwen. Een vrouw als timmerman' of schilder kunnen we ons nog voor stellen. Maar de vrouw lijkt wel aller minst geschikt voor het vuile en zwa re grondwerk. Bij de kleeding en reiniging (was- scherijen) zijn 25009 mannen en 6423(( vrouwen. Al het werk, dat de kleeding aangaat, is speciaal vrouwelijk. Dit werk heeft de vrouw in het huishouden te doen en vereischt verder een han digheid en smaak, waarin de vrouw den man overtreft. In de steenkoolmij nen werken alleen mannen, te weten 20977. In de textielnijverheid en de be reiding van voedings- en genotmidde len komt de vrouwenarbeid veelvul dig voor. Maar ook in den handel, te genover 44727 mannen staan daar 24851 vrouwen. Er zijn veel meer vrou wen dan mannen onder de winkeliers. Welk een voorname plaats het ver keerswezen in de maatschappij in neemt, kan blijken uit 't groot aautai personen, daarin werkzaam. De cijfers zijn 170634 mannen en 11655 vrouwen.j Vooral bij posterij, telegrafie en tele fonie zijn vele vrouwen werkzaam. Eindelijk wijzen we nog op het verzeke ringswezen. Dit heeft zich ook in kor ten tijd enorm uitgezet. Het is een boom, waaraan telkens weer een nieu we tak 'groeit. Als men zich in alle op zichten verzekeren wil, kan men zeker zijn, dat men de helit van zijn inkomen daarvoor wel mag uitgeven en komt men even zeker tekort. Niet minder dan 11472 mannen en 3513 vrouwen zijn in dit bedrijf werkzaam. Ook in dit bedrijf komt vrouwenarbeid dus veelvuldig voor. De vrouw is een ge vaarlijke concurrent voor den man, omdat haar werk over het algemeen lager beloond wordt. Dat is ook niet in orde; men mag gelijke belooning voor gelijken arbeid eischen. Maar dan moet de vrouw ook niet bij den man achtergesteld worden, doch een eerlijke concurrentie, tusschen beiden plaats vinden. De cijfers over het bedrijfsleven ge ven een kleinen kijk op de gewelige veranderingen, die de laatste halve eeuw in het maatschappelijke leven hebben plaats gegrepen. Wedstrijd tusschen rekengenie en rekenmachine. Wie weinig met getallen werkt, staat verbaasd over- de vlugge manier, waar op b.v. een kantoorbediende optelt, af trekt enz: Hij gaat met zijn potlood snel langs een lange reeks cijfers en klaar is Kees. Bovendien moet de eer ste nog eens overtellen en dit vaak nog eens herhalen, omdat de uitkomst ver schilt en na tien minuten weet hij er niets meer van. Oefening maakt dei: meester. Maar er zijn ook menschen met een bijzonder rekentalent. Reeds onder kinderen treft men hen aan, diel met groote getallen vlug ien accuraat het hoofd kunnen rekenen. Oude en zijn soms ware rekentoovenaars, tfehben zij ook de tafels van vermenig vuldiging ook van de grootere getallen in hun hoofd, gebruiken zij de formu les, die de wiskunde leert, om het re kenen te vereenvoudigen en te verge makkelijken? Hebben zij een zeef scherp voorstellingsvermogen, zoodat zij de getallen in den geest voor zich zien, ais stonden ze op een bord ge schreven voor hen? De Franschman Jacques Inaudi is zulk een „bliksemrekenaar''. In tegen woordigheid van een professor der po lytechnische school te Parijs heeft hij eën wedstrijd gehouden tegen een aan tal rekenmachines. Soms won hij het, soms w-erkten zij sneller dan hij. Hoeveel minuten zijn er in 37 jaar] Na korten tijd kwam zijn antwoord: 19447200. En hij voegde er aan toe: Dat 1166832000 seconden. Onmiddellijk hij het goede antwoord op de' vraag, welke dag een zekere datum in het jaar 1876 was. Bij een groote reken som was Inaudi klaar, voordat de ma chines de uitkomst hadden. Bij een lange aftrekking verliest hij het echter van de machines, ook tellen ze snelle! op, dan hij kan doen. Maar in wortelt trekken is hij de baas. In een opzicht moet Inaudi het ech ter van de machines afleggen. Na een uur is hij aan het eind zijner krachten en de typisten zijn nog even frisch als aan het begin. Ook werken de machi nes feilloos, als de typisten geen foul maken. Maar de knapste rekenmeester maakt wel eens een foutje. Het rekengenie is een wondermensch maar veel nut van zijn gave heeft hij niet. Men vindt hem een rariteit, maai als hij geen bijzondere opleiding heefl gehad, kan men hem op geen kantoof gebruiken en bovendien is een reken! machine goedkooper dan een reken- munsch. De eerste kost minder, als de laatste ieder jaai; aan loon ontvangen

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 10