IJmuider Courant De Semaphoor Zaterdag 27 September 1924. 2e blad. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Verwarming raadhuis. B. enW. deelen mede dat de ketel der centrale verwarmings-installatie in het raadhuis defect is en vernieuwing daarvan noodzakelijk. Voorts is het gewenscht de nieuwe archief ruimte op die verwarming aan te sluiten en mogelijk te maken dat enkele vertrekken beter verwarmd worden. Daarvoor vragen zij een crediet van f 1750.—. R. K. Woningbouwvereniging. B. en W. stellen den raad voor aan de R.K. Vereen. Woningbouwvereniging, het tekort, ontstaan door te hooge berekening van den erfpachtscanon ad f 2482.49 en het bedrag, dat door het Rijk niet voor bijdrage in aanmerking wordt genomen ad f 902.48, telken jare, van het begin der exploitatie af, uit te keeren. Jaarwedde gemeente ontvanger. Hierover schrijven B. en W. aan den raad het volgende: In de raadsvergadering van 2 September j.l. werd aangehouden onze voordracht betreffende het bovengenoemde onderwerp, opgenomen in gemeenteblad no. 141 van 1924, teneinde nader advies van de com missie van bijstand voor de financiën te kunnen inwinnen. Dit advies luidt als volgt: „Wij hebben de eer U mede te deelen, dat uw voordracht aan den gemeenteraad tot regeling der jaarwedde van den ge meente-ontvanger wederom in de vergade ring onzer commissie is behandeld. Aangezien ons thans gebleken is, dat de werkzaamheden van den gemeente-ontvan ger, belangrijk minder zijn geworden, adviseeren wij U, aan den gemeenteraad voor te stellen, de jaarwedde voor een eventueel nieuw aan te stellen titularis te bepalen op f3000.— met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 150.tot f 3600. Voor den tegenwoordigen titularis kun nen wij ons vereenigen met Uw voordracht. In dit verband meenen wij tevens Uw college te moeten adviseeren om bij het eventueel ontstaan van de vacature van commies ten kantore van den gemeente ontvanger, deze niet meer te vervullen, doch een ambtenaar met een lageren rang aan te stellen". Met dit advies, voorzoover het betrekking heeft op de bezoldiging, kunnen wij niet instemmen en handhaven dan ook de voordracht opgenomen in gemeenteblad no. 141 van 1924. Een overzicht der werkzaamheden van den gemeente ontvanger, toen de heffing der plaatselijke inkomstenbelasting nog door de gemeente plaats vond en van die, welke thans worden verricht, is bij de stukken gevoegd. Ruiling van grond. Door P. G. Handgraaf te Santpoort en J. Lindeman te Bloemendaal is verzocht met het oog op een regelmatige bebouwing van hunne teireinen eene grondruiiing met hen aan te gaan en wel aan den Duinlustparkweg. Aangezien hierdoor een belangrijk betere toestand zal worden geschapen, zeggen B. en W. zich daarmede te kunnen veree nigen. Tegen het voornemen om een wegge deelte aan den openbaren dienst te ont trekken, zijn geen bezwaren ingebracht. De kosten van omlegging worden geraamd op f 1000, terwijl B. en W. het gewenscht achten om den weg in zijn geheel te be straten, wat ook op f 1000 wordt geraamd B. en W. vragen den raad daarvoor een crediet van f 2000. De Huurccmmissie. De heer D. F. G. Schilling heeft het hieronder vermelde schrijven aan burge meester en wethouders ingezonden „De ondergeteekende D. F. G. Schilling verzoekt Uw College de volgende vragen te willen beantwoorden Is het waar dat Uw College advies heeft verzocht aan de Huurcommissie inzake al dan niet opheffen van dat lichaam Is het waar dat de Huurcommissie heeft geadviseerd tot niet opheffen? Is het voorts waar daf Uw College, tegen genoemd advies in een voordracht tot op heffing heeft gedaan bij Gedeputeerden van Noordholland en zoo ja is Uw College dan bereid de beweeg redenen die U tot die voordracht hebben geleid in openbare zitting aan den Raad mede te deelen Hierop wordt door burgemeester en wethonders het volgende medegedeeld. De eerste drie vragen kunnen bevesti gend worden beantwoord. De laatste vraag heeft blijkbaar-ten doel in openbare raadsvergadering uii te lokken 'eene verantwoording van burgemeester en wethouders nopens hun besluit tot ophef- fing der huurcommissie. Aangezien de ver antwcordelijkheid, bedoeld bij artike 1183 der gemeentewet, slechts betreft het dagelijksch bestuur van de huis houding der gemeente en geens zins doordringt tot de taak van burge meester en wethouders, waarbij zij gelijk in dit geval, ter uitvoering van wetten en algemeene maatrege len v a n b e s t u u r a 1 s o r g a a n v a n hooger gezag optreden, bestaat er bezwaar tegen om aan den in die vraag uitgedrukten wensch te voldoen. Aan de huurcommissie is gelijktijdig een afschrift van het gemotiveerde besluit toe gezonden, zoodat zij in de gelegenheid is, vóór de beslissing omtrent de goedkeuring hare bezwaren bij Gedeputeerde Staten in te brengen. Verder zij opgemerkt, dat ingevolge artikel 18 van het Koninklijk Besluit van 14 Juni 1923 (Stbld. no. 269) het besluit tot opheffing der huurcommissie, vóór het inwerking treden, op de in de gemeente gebruikelijke wijze zal worden openbaar gemaakt en tegen betaling der kosten in afschrift zal worden verkrijgbaar gesteld. Tuberculosebestrijding. B. en W. deelen den raad het volgende mede Bij circulaire van 26 Maart 1924 no. 134, opgenomen in Provinciaal Blad no. 18 van dit jaar, deden Gedeputeerde Staten dezer provincie mededeeling van nieuwe voorschriften voor het verkrijgen van bij dragen der Provincie in de verpleegkosten van tuberculoselijders, vastgesteld ter uit voering van het besluit der Staten van 18 December 1923 no. VIII. Deze regeling treedt in werking den 1 Januari 1925. Het oude stelsel van rechtstreeksche subsidëering der inrichtingen, waarin on- en minvermogende tuberculoselijders worden opgenomen, is opgegeven en het provin ciaal subsidie zal met ingang van bovenge- vermeide datum alleen worden verleend aan de gemeenten, welke zich voor zoo danige tuberculoselijders uitgaven getroos ten. Alleen ten behoeve van plaatselijke ver- eenigingen tot bestrijding der tuberlose, welke voor rijkssubsidie in aanmerking komen en daartoe aan verschillende voor waarden moeten voldoen, wordt een provin ciale bijdrage verleend. De nieuwe regeling zal echter niet tot gevolg kunnen hebben, dat de lasten, welke de gemeente thans voor bovenomschre ven doel op zich neemt, worden verminderd, maar wel beslaat de. mogelijkheid, dat ver hooging van het subsidie voor 1925 en volgende jaren, voorloopig niet ten laste der gemeente behoeft te komen. In het algemeen kan aangenomen worden, dat door Gedeputeerde Staten werkelijk gamagdGi Wanneer ge tot dus- I vérre nog geéif proef fl genomen hebf-metl J3 a b i n a" i T h*é e of r „Sa bi na" -Koffie, dan p raden- wij-' U san ÜvJ l Winkelier' eënsTnaardif h merk te"yragêjtGezultft irfelkopzicht leyreden zijn over Uwé. proePj neming gemeente van door haar eventueel terugont vangen kosten aan de provincie een gelijk percentage vergoeden, als aan haar is uit gekeerd. Wij stellen U voor, verhooging van de bestaande gemeentelijke bijdrage f het ver- leenen van nieuwe bijdrage binnen de gren zen van bovenomschreven regeling iti gun st;ge overweging Ie nemen én te vo'dv.i aan de genoemde voorwaaiden De commissie van bijstand voor de finan ciën kan zich hiermede vereenigen. PLAATSELIJK NIEUWS. verhooging of toekenning van subsidie aan plaatselijke vereenigingen wordt beoogt, omdat er op wordt aangedrongen, een ge meentelijke bijdrage beschikbaar te stellen tot zoodanig bedrag, dat de provinciale regeling tot haar recht komt en op deze wijze ook de steun der provincie aan even- tueele lijders in deze gemeente wordt ver zekerd, terwijl daarbij nog wordt naar voren gebracht, hoe noodzakelijk de financiëele medewerking der overheid is bij de bestrij ding van de tuberculose. Zooals reeds terloops werd opgemerkt, zal, indien reeds vóór 1925 bijdrage wer den verleend (in deze gemeente is dit het geval), er rekening mee zijn te houden, dat het bedrag, hetwelke in de toekomst, als de gemeente door de Provincie wordt gesub sidiëerd, ten laste van de gemeentekas blijft, niet wordt verminderd. Overigens zal de provinciale bijdrage, v/orden verleend tot een maximum van 50° der gemeentelijke bijdrage, met dien ver stande evenwel, dat zij in gemeenten bene den 10000 zielen niet meer zal kunnen be dragen dan f 500.en overige gemeenten niet meer dan een bedrag, berekend naar f 0 05 per inwoner. In bijzondere gevallen kan hiervan worden afgeweken. Verder is in de regeling als voorwaarde opgenomen, dat vanwege de gemeente be hoorlijk wordt onderzocht, in hoeverre de lijders zelf of degenen, die wettelijk tot zijn onderhoud verplicht zijn, de kosten voor rekening kunnen nemen. Daarom moet de gemeentelijke bijdrage aan de plaatselijke vereeniging voor eiken patiënt afzonderlijk worden bepaald in verband met den uitslag van bedoeld onderzoek, terwijl na afloop van het jaar, ter verkrijging van het provin ciaal subsidie, aan Gedeputeerde Staten moet worden ingezonden een specifieke opgave der patiënten, met vei melding van de ver leende gemeentelijke bijdragen. Ook zal de IJMUIDEN. Nat Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging. Woensdag vergaderde de afd. IJmuiden der N. C. G. O. V. Bij de mededeelingen werd o.m. de wenschelijkheid uitgesproken, in verband met het thans door het bestuur geleide reclasseeringswerk, opnieuw een commissie voor dat werk te benoemen. Voorts werd mededeeling gedaan van het schrijven, door het bestuur aan den burgemeester gezon den, aangaande de wanordelijkheden op 6 September j.l. Besloten werd een adres aan den gemeenteraad te richten, waarin gewezen wordt op de gevallen van drank misbruik ter gelegenheid der viering van den Koninginnedag en de daarop volgenden dag. Naar aanleiding van een verzoek, gericht aan B. en W., om een bierverlof voor den houder van het schaftlokaal nabij de visch hal, zijn reeds stappen door het bestuur gedaan, om de exploitatie van een dergelijk verlof te verhinderen, als het mogelijk is. Voor verdere maatregelen zal men deze zaak bij het Centraal Drankweer Comité aanhangig maken. Nog werd medegedeeld dat 1 Novem ber hier de najaarsvergadering van het district Noord-Holland der N. C. G. O. V. zal plaats vinden. Het programma van dien dag werd kort besproken. Nog hield een der leden een inleiding met het oog op de lauwe geest en de a.s. wlntercampagne. Tevens werd in den loop der vergadering een nieuw lid geïnstalleerd. Conferenties voor nlet-Katholleken. Wegen3 ziekte van Pater v. Gijlswijk is de eerste conferente te IJmuiden, verleden j Woensdag, gehouden door Pater M. Winkel, S en wel over de „Mariavereering in de Room- sche Kerk. Woensdag 1 October zal Pater v. Gijlswijk spreken over „Gewetensvrijheid jen Roomsch Leergezag". Zie verder de advertentie in dit blad. door Carel Brensa 24 DOOR DEN KIJKER! „Ruimen5 met de 5,IJmuider"! Ha-ha! Nou heb ik eindelijk en werkelijk het lek gevonden! Als mijn toekomst nou niet dubbel en dwars verzekerd is, dan weet ik er niemendal meer van! Luister zelf, geachte lezer: Lang heel lang, heb ik al gezocht naar een goed baantje. Want dat kran- tenschrijven, nu ja 't is heel aardig, maar 't is toch lang niet alles. Zoo maar 't eene potlood na 't andere te zit ten verslijten aan de tafel Er zit zoo niks manmoedigs in. Je kunt er nooit 's 'n soort heldendaad bij verrichten. En aangezien ik erg manmoedig van aard ben (als 't niet al te gevaarlijk wordt!) zocht ik allang naau wat beters En nu heb ik het gevonden! Want ik heb u in 'n onbewaakt oogenblik al verteld, dat ik zoo mach tig veel van de zee hou. En toen ik nu op IJmuiden kwam, heb ik dadelijk moeite gedaan 'n werkkring te krijgen, die op 'n heldhaftige manier met de zee in verband stond. De zee dat is mijn roeping, stel ik me zoo voor maar 't moet evengoed 'n beetje dicht aan den wal blijven. Dat ik minstens zoo 's avonds naar de „Cycloop'' kan gaan om te dansen! Dus ik dacht bij mezelf: Wat zal ik nou gaan doen. Eerst wou ik op staan- den voet op de trawler gaan varen, maar dat leek me niet heel best. Want als ik in de vèrte 'n hooge golf zie, dan wordt ik al benauwd om m'n maag Toen heb ik gedacht om dekknecht te worden op de „Roland II", maar die plaats is bezet en bovendien is dat maar 'n seizoensbetrekking. Dan sta ik in den winter op den, kant. Vletterman kon ik ook niet worden, want ik ben niet in den Gouden, noch in den Koperen Ploeg. Bovendien heb ik geen verstand van vastmaken in de sluis en van al wat daarbij te pas komt. Toen wou ik loods worden! Buiten- loods tusschen de sluis en de pieren (verder niet) en enkel op erge groote schepen en alleen als 't mooi, kalm weer was Dat ging niet zei de inspecteur! Ik was te oud en er waren te weinig mooie dagen bij ons in 't jaar. Als laatste mogelijkheid heb ik ge probeerd om me te verhuren voor uit- j kijk! Ik stelde voor, dat ik op de punt van de Zuiderpier zou gaan zitten en dan zou uitkijken of er in de verte 'n I schip ankwam Kwam ér een dan j zou ik op 'n holletje naar de sluis loo- pen om te waarschuwen Maar dat was ook niks zei de chef van de kustwacht want met dat loe- der van 'n kijker op de „Semaphoor" kunnen ze halverwege 't Engelsche kanaal zien, dus Nou daar kon ik niet tegen con- cureeren! Zoo ziet u alweer, dat al die machinerie en die instrumenten tegen woordig 'n eenvoudig mensch 't brood uit'den mond stooten! Maar daarom niet getreurd, dacht ik Wacht maar af! En nou heb ik 't ineens gesnapt! In eens! Ik word Runner! o Ik zal u vertellen hoe ik 'daaraan ge komen ben! Een van mijn liefste bezigheden is tegenwoordig om onder het platvorm van de Semaphoor te staan. (Erin mag ik niet, dus behelp ik me maar met ernaast te staan). En vandaar kijk ik dan uren lang naar het binnen ko men van de schepen. En nu langzamer hand was me daarbij wat opgevallen. Dat was dit: Voor sommige schepen hebben ze in de haven een buitengewone belang stelling. Nauwelijks is de romp aan den kim verschenen of er tjoeke-tjoekt- tjoeke-tjoekt. 'n nap tor vlet je naar bui ten Vijf minuten later nog een En dan komt er van den toeristen- steiger 'n vletje met twee man op de riemen Voor dat je omkijkt is er al 'n vierde vletje in aantocht met drie man op de riemen. Ze roeien en ze trekken en ze rooken en ze transpiree- ren En ze hebben 'n haastGe weldig! i Eersf begreep ik er niks van. Ik dacht waarom reppen die mannen j zich zoo? Dat schip komt toch vanzelf j hier! Of zouwen ze bang wezen, dat het doorging naar Nieuwe Diep? Maar nee! Een oud-matroos heeft me de zaak uitgelegd. Dat waren „Run ners". En omdat ieder IJmuidenaar weet wat runners zijn, hoef ik het hier niet over te vertellen. Maar ik heb er van genoten. Van dat sjorren met zoo'n vletje tegen den vloed op tusschen de pieren En van dat enteren van 't schip 't. Is meer dan heldhaftig. En ik ben vast besloten runner te worden van m'n ambacht! Ik word Runner! Maar omdat ik nou in de eerste plaats geen spectakel wil hebben met m'n collega's in -de vletjes en in de tweede plaats omdat ik toch geen ver stand heb van koloniale waren of olie- en van al die andere dingen waar al runners voor zijn zoo heb ik wat spiksplinternieuws bedacht! Ik ga runnen met de IJmuider Courant! Onze collega G. V. is kort geleden in Spanje geweest en heeft daar ervaren zoogoed als ieder, die in buitenland- sche havens kwam dat er in •vreem de havens wel degelijk krantenrun ners zijn! Nou en of! Kranten en prentbriefkaarten en alle mogelijke mooie plaatjes. Maar in IJmuiden bestond dat nog niet! Daarom ga ik 't doen! Ik richt 'n vletje in met de laatste nummers van de IJmuider en zoo dra er een Amerikaan of 'n Griek of 'n Deen of 'n Noor in zicht is, zet ik me op de riemen en steven erop af! Ik hoef me niet te haasten, want ik heb geen concurrenten, zooals die andere run ners En zoodra 't schip binnen de pieren is, enter ik met ware doodsverachting aan boord en ik verkoop aan alle schepelingen het. laatste nummer op 'n prentbriefkaart van mooie plek jes en onze plaats! En m'n kostje is gekocht! En ik heb m'n roeping vervuld! En dan zal het mij net gaan als wij len Hyronimus Jobs in den ouden tijd. Een waarzegster voorspelde hem, dat hij van zijn machtige stem zou leven. En zijn vader dacht trotsch: O! Hij wordt zeker een beroemd redenaar Maar hij werd stadsomroeper! En mij is voorspeld, dat ik een roe ping zou hebben, die met het groote water in verband stond En mijn vader zei vroegerj toen ik altijd met 'n scheepje van 'n ouwe klomp aan den wallekant speelde en om de haverklap in 't water lag: Jij wordt zeker nog 's admiraal van de vloot! Maar 't zal erop uitdraaien, dat ik runner wordt in de haven van IJmui den! Enfin: Dan komt de zee er toch aan te pasi Wie weet er 'n schappelijk vletje voor me te koop? Brensa. GOED ZICHT. IJnmidenfs Glorie Mijn jeugdige vriend Hugo van der Vlis, Beweerde onlangs bij kras en bij kris: Er is in ons land géén fijne Visch, Als ze niet van IJmuiden afkomstig is! En hij keek me aan met 'n paar oogen: Niet mis! We liepen gezamelijk langs de sluis En ik zei maar: „Ja!" (bang voor 'n abuis). Totdat Hugo stil stond voor 'n huis, En zei: Kijk, neem nou zelf eens de proef! En overtuig je ervan, dat ik niet snoef! Nu dat leek 'n idee, de moeite wel waard En ik heb dus 'n maand of wat zak geld gespaard. Toen bracht ik mijn familie in Am sterdam, 'n Ton met haring 't leek wel ham! 't Was zeebanket, nee: fondant! Nee: Room! 't Leek wel oester, nee: Zalm! Nee: Kaviaar! 't Was visch met zoo'n heerlijk en smaak'lijk aroom, Dat 't wel tien fijne dingen leek bij mekaar! En geen van ons allen kent zorg noch verdriet, Als hij een van die lekkere haringen ziet! En van 's morgens vroeg tot 's avonds heel laat, Leven we nu in een vischoverdaad! En het woord van mijn vriend Hugo van der Vlis Is waar: Er is geen fijne visch, Die niet van IJmuiden is Alleen: Ik zeg u deez' keer niet waar ik ze kocht! Opdat men weer niet eens denken 5 mocht, 1 Dat ik in 't geniep reclame maak Voor d' een af d' andere haringzaak! B. j PRAATJE VAN DEN VLETTERMANI De Goedkoope Kreeft! Kreeften komen in onze vischhal niet j erg veel voor. Lang geleden, toen de particuliere vischafslag nog bestond 1 op de hoek van de Kanaalstraat, kwam 5 het vaker voor. En van een zonderling geval uit die dagen wil ik u vertellen. Op een morgen stond daar een af slager, die 'n paar geweldige kreeften had liggen, toevalligerwijze meegeko men met de andere visch. In gezelschap van zijn wandelstok en zijn trouwe hond kwam daar een oude heer langs loopen, die gepensioneerd was en op deze wijze zijn ochtenden zoek bracht. Bij de kreeften gekomen stak hij voor de aardigheid zijn stok tusschen de scharen en in minder dan geen tijd had de kreeft toegeknepen! Dat is toch maar aardig -van die beesten, he? zei de oude heer. Dat zou ik denken! antwoord de de afslager. Gelukkig dat 't uw vin gers niet zijn, mijnheer! Welnee sprak de heer ik heb wel eens gehoord dat ze alleen maar in hout knijpen De afslager lachte luidkeels! Ha ha nou laat uw hondje dan z'n staart er maar 's tusschen houwen, mijnheer! Zou die kreeft vasthouden? vroeg de heer. Reken maar! zei de afslager. En de heer riep zijn hond, greep diens staart en deed die tusschen de scharen van de kreeft We zullen de proef eens nemen voor de aardigheid! zei hij. En de kreeft greep toe. De hond maakte 'n sprong van pijn en zette 't op 'n loopen met de schaalbewoner aan z'n staart. He hee meneer! riep de afslager verschrikt uit wil je je hond wel 's terug roepen! Ik denk er niet aan zei de oude heer rustig roep jij jliever je kreeft terug! Inmiddels was de hond als 'n dolle allang buiten de hal en het duurde niet lang of er was 'n opstootje De ouden heer zag dat hij moest hande len. Nu zei hij we hebben nu wel gezien dat de kreeft ook wat an ders beet grijpt Hou jullie je nou maar rustig, dan zal ik de hond ach terna gaan En hij ging! En toen gebeurde hetzelfde als er deze week gebeurde met de firma Van der H. in de Oranjestraat, die een mo torrijwiel zou verkoopen De hond is nog onderweg De bewuste kreeft werd nooit ge veild! B.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5