Kon- NecL Hoogovens on (Staalfabrieken jJjif -'liet» ^jaarverslag «deai/Kou-, (Ned. -Hoogovens I,Staalfabrieken voyèr 1923—1924 vangt aan niet dé-herden- king van,den lieer Ir. H. J.'E. Wcncke- bacïr, die op 22 Februari j.l. plotseling overleed. Het is, zeggen commissaris sen, moeilijk woorden te vinden, die warm genoeg getuigen van de hoog achting, die wij den overledene toe droegen en die naar waarheid tot haar recht doen komen de groote eigen schappen, die dezen man kenmerkten. Wij mogen constateercn, dat de tot standkoming van de fabrieken te IJmuiden zijn werk was, in alle deelen door hem overwogen, verzorgd en ten uitvoer gelegd met onverflauwde toe wijding en groote kennis. Niet bedacht op eigen roem en eigen voordeel heeft hij in de laatste jaren- zijns levens een werk tot stand gebracht, waaraan zijn naam onafscheidelijk verbonden' zal zijn. Aan het initiatief en den onverflauw- den ijver van den heer Wenckebach, aldus zegt do -directie, in haar verslag, is de tot standkoming onzer -onderne ming te danken, onder zijn leiding werden de bouwprojecten ontworpen en uitgevoerd, zijn gestie be-heerschte de moeilijke jaren van voorbereiding. Zijn heengaan op -het oogenblik, dat het bedrijf in werking kwam, was een zeer -zware slag voor -onze onderne ming. In de ontstane vacature besloot de vergadering van Commissarissen niet onmiddellijk te voorzien. De verplaatsing van de Directiezetel van den Haag naar Velsen, waartoe in den aanvang van dit jaar besloten werd, was -einde April voltooid. De heer Kessler bleef met de algemeene leiding belast, de leiding van» het be drijf -berustte bij den heer Ingenhousz aan wien reeds eind- 192-3 als bedrijfs directeur -deze taak was toevertrouwd. Bouwwerkzaamheden! eis Inbed rijf- stelling. In den loop van het jaar 1923 kon den de bouwwerkzaamheden volgens de vastgestelde ontwerpen worden be ëindigd, zoodat het in het najaar mo gelijk was de voorbereidingen voor de inbedrijfstelling aan te vangen, be staande in het -droog- en warmstok.cn van kooksovens, hoogoven en windver- hitters. Reeds in den zomer was de kraan installatie gereed gekomen en -had de aanvoer van de benoodigde grondstof fen een aanvang genomen, beginnende met het s.s. „Fafner'' dat o-p 6 Septem ber 1923 het eerste erts aanvoerde, ter wijl verdere ladingen- erts, kalksteen van -onze eigen groeve, kolen en kooks regelmatig volgden. Zoo kon op 3 Ja nuari 1924 de eerste vulling -der kooks ovens plaats vinden en werden de eer ste weken van Januari besteed aan het öp gang brengen der kooljsfabriek. Met het aansteken- van -den hoogoven nam daarop het bedrijf in zijn vollen omvang een begin. Daar de heer Wenckebach toen reeds bedlegerig was, was het hem' niet vergund, dit oogenblik bij )te woiienl. {Zijn echtge- noote Mevrouw M. Wenckebach- Snellen ontstak op 22 Januari 1924 het vuur in den oven. Het inbedrijf brengen der fabriek, hoewel in verschillende stadia moei lijkheden meebrengende verliep, dank zij mede de -groote inspanning en toe wijding van het personeel, -zonder ern stige storingen. Bij het geheel nieuwe -bedrijf waren eciiter zoowel bij het re gelen van -den gang der verschillende onderdeel-en elk voor zich, het le er en k-ennen van het effect en de meest juiste -behandelingswijze der verschil lende installaties, aisook bij het tot stand -brengen der samenwerking en •het in evenwicht brengen- der bedrijf s- afdeelingen ten opzichte van elkander, zoovele punten te onderzoeken en te regelen, dat het tot einde Maart duur de, alvorens van een regelmatig be hoorlijk bedrijf kon worden- gesproken. Bij verschillende onderdeelen, waar aan voorzieningen noodig bleken, wa ren- intusschen wijzigingen ter hand genomen, zooals uitbreiding der giet- hal, uitbreiding van het rollend ma terieel, inrichting van een ruimere ijzeropslagplaats, vergrooting van de bestaande erts- en kolen-opslagplaats 'enz. Ver-der vond in verhand met de overbrenging van -het hoofdkantoor naar de fabriek een uitbreiding van kantoorruimte plaats, waar-toe ook het Vrijgezellenhuis, waaraan als zoodanig zeer weinig behoefte meer bestond, aan zijn oorspronkelijke bestemming werd onttrokken en tot teekenkantoor en -archief werd ingericht. Geheel voor het bedrijf gereed ge maakt waren, 1 hoogoven en de bijbe- hoorend-e capaciteit aan kooksovens en stoomketels, verder de electrische cen trale en de bijproduktenfabriek, ter wijl het gereedmaken van -den -tweeden hoogoven, tweede kooksbatterij en verder benoodigde stoomketels -nog eenigen tijd was uitgesteld, zoodat het -bedrijf thans slechts de bovengenoem de enkelvoudige bedrijfsinrichtingen omvat. Bedrijf. Ofschoon het normale bedrijf eerst vanaf 1 April -gerekend kan worden geheel va&p wensehöfr Vólgende qp te te zijn aan ge vanger hot nicu\% wij d;a8$$K$i%i meri<fêiï. Technisch. Na overwinning- der aanvangsmoei- lijkheden kan geconstateerd worden dat alle onderafdeelingen van de fa briek bevredigende -technische resul taten vertoon en. In het bijzonder geldt dit voor den hoogoven, waarmede een ijzer van. uit muntende qualiteit verkregen wordt en waarvan het productievermogen het gegarandeerde cijfer van 225 ton per -dag aanmerkelijk blijkt te over treffen. Werkende op gieterij-ijzer met ca. 3 silicium blijkt -de capaci teit van -den oven te bedragen ca. 300 ton gieterij-ijzer per dag. Deze produc tie kan worden verkregen met een gunstig cijfer voor het kooksverbruik. hetwelk de beste resultaten in het bui tenland evenaardt. Gelukkig -bleek het ook mogelijk de productie der kooksovens, na over winning van tal van moeilijkheden en zonder deze te forceeren op te voeren tot een cijfer aanzienlijk hooger -dan waarvoor ze ontworpen waren, zoodat het evenwicht tusschcn deze heide be langrijkste onderdeelen van het be drijf gehandhaafd kon wordem De bijproductenfabriek waarin teer, ammonium-sulfaat, en benzol-koolwa terstoffen gewonnen worden, geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Zij werkt alleszins bevredigend. Ook het krachtstation, ketelhuis en electrische centrale, kon na overwin ning van verscheidene bezwaren', tot een re-gelmatigen zekeren bedrijfsgang worden gebracht en voldoet aan de eischen -der meest moderne techniek. Het transportwezen, kraan en spoor bedrijf, dit zoo uiterst belangrijke on derdeel der fabrieksinrichting, bleek na de inbedrijfstelling nog verschelde ne voorzieningen te vereischen, die sindsdien zijn -aangebracht. Ofschoon de kranen- nog niet ten volle beant woorden aan de gestelde verwachtin gen, -door-dat verschillende construc tiefouten, wier opheffing in verband met de eischen van het continu bedrijf slechts geleidelijk kan plaats vinden nog ten deele bestaan,.konden wij al thans de havenkranen in geregeld be drijf brengen, en daarmede bij de los sing en lading van zeeschepen, zooda nige goede resultaten bereiken, dat •onze haven wegen-s snelle „despatch" zich een goede naam heeft weten te verwerven, wat natuurlijk ten göe-de komt aan -den kostprijs onzer grond stoffen. Wij vermelden hier ter. staving van dit feit bijvoorbeeld, dat de „Gran de Gaard'' geladen met 9560 tonnen erts door ons in 69 werkuren gelost werd. Herhaaldelijk konden kolensche pen geladen met 1500 ton kolen- tus schcn zonsopgang en zonsondergang bij ons binnenvallen, gelost worden en weer -zee kiezen. Wij mogen -derhalve constateerën, dat wij in het gezamenlijk fabrieks complex een uitmuntende inrichtin: hebben, waarvan zoowel de geografi sche ligging, alsook het algemeene plan "en de technische uitvoering de be wondering van deskundigen opwek ken. Commercieel. Wij beschikken nog over te korte er varing om de marktpositie sinds de in bedrijf stelling der fabriek te kunnen vergelijken- met overeenkomstige peri odes in liet verleden en toch waren een zoodanige vergelijking gewenscht om de tegenwoordige tijden te kunnen be- oord-eelen. Normaal zijn de tegenwoor dige verhoudingen zeker niet, hetgeen reeds daaruit blijkt, dat de situatie de meest plotselinge wijzigingen ver toont. In het begin van clit kalender jaar waren de domineeren-de factoren de volgende: Snelle depreciatie van de Fransch- Belgische valuta's, dientengevolge zeer lage prijzen voor Fransch en Luxem- burgsch ijzer, hoog prijsniveau in Duitschland na de invoering van de rentemark, dientengevolge stagnatie in het bedrijfsleven ginds, laatste faze van do hoogconjunctuur in Amerika, waardoor -belangrijke export van ijzer naar dat land, zij het ook als gevolg der Fransc'h-Luxemburgsche concur- entie tegen slechte prijzen, mogelijk was. In April ónderging dit tableau algeheel©, wijziging toen door het snel le herstel van de- Fransch-Belgische valuta's die landen vrijwel volkomen van de wereldmarkt werden- uitgescha keld. Engelsch ijzer werd nu het goed koopst op de wereldmarkt, in Duitsch land werden de ijzerprijzen aanmerke lijk verhoogd, met het doel voor het bedrijfsleven aldaar een loonend ni veau te bereiken, in Amerika evenwel deed zich uiterst snel een neergaande conjunctuur -gel-den; dientengevolge loonende afzetmogelijkheid naar Euro- peesche landen en in het bijzonder naar Duitschland, belangrijke beper king van den afzet naar Amerika. Ook deze periode welker karakter tijdelijk nog verscherpt werd door de staking in den mijnbouw van het Ruhrgebied behoort weer tot het verle den. Sinds Juni is de Franscli-Bel- ig4sclii3 büxcniikwrgschc 'industrie weer ried volle tot concurrentie op de we reldmarkt in staat, zijn de Engelsche industrieelen verplicht tot voortduren de prijsverlaging hun toevlucht te ne men, ontwikkelt Duitschland als ge- volg van de credietnood zijn bekende armoeconcurrentie en is het bedrijfs- leven en ook het prijsniveau in Ameri ka gevallen tot een peil -zoo laag als men in geen jaren- gekend heeft. Waren onder invloed der tegenstrij dige factoren in de eerstë helft van dit jaar nog gelegenheden te benutten (waarvan wij trouwens uit den aard der zaak wegens onbekendheid van ons product nog weinig profiteeren konden), sinds Juni -staan wij ten volle in het teeken der malaise, zoowel in Europa als in Amerika. De afzet van on-s hoofdproduct giete rij-ijzer weerspiegelt nauwkeurig de wisselende verhoudingen boven ge schetst. Aanvankelijk werden belang rijke posten naar Amerika (voorname lijk Californië) verkocht, vervolgens kond,en wij -ons ijzer introduce er en in Duitschland, Zwitserland, Italië en Skandinavië, zoo-dat- wij tot eind Juni 1924 volop werk hadden op bestelling. Sindsdien.is de afzetmogelijkheid veel beperkter geworden, zoodat een inten sieve bewerking van de markt noodza kelijk is en een uitbreiding van het fa- bricatieprogram teneinde meerdere soorten van giet er ij-ijzer te kunnen le veren. Gelukkig wordt onze koopman schappelijke taak -ze-er gesteund door de goe-de qualiteit van ons artikel,, dat bezig is zich een goeden naam te ver werven. Wat den afzet in het eigen land be treft, -de Nederland-sche .gieterijen ma ken moeilijke tij-den door en 'hun be hoefte aan ijzer is dientengevolge zeer beperkt. Wij mogen het grootste gedeelte der Nederland-sche gieterijen tot -onze af nemers rekenen -en -zullen niet. rusten voor dit.met allen-, -die ons ijzer -gebrui ken kunnen, het -geval is. Bijkans onverdeeld wordt ons ijzer gunstig beoordeeld, meerdere bekend heid met de speciale wenschen der af nemers zal er nog verder toe bijdra gen, dat hét inheemsch artikel volle dig gewaardeerd zal worden. Voor -den afzet onzer nevenproducten, te weten: teer, ammoniumsulfaat en benzol koolwaterstoffen, werden over eenkomsten aangegaan, die ons den regelmatigen afzet verzekeren. Verre weg het voornaamste nevenproduct is het kooksoven-gas en hoogovengas, dat wij winnen. Wij streven ernaar het kooksovengas als licht- en -warmtebron aan naburige gemeenten te verkoopen en slaagden erin met het bestuur van de gemeente Velsen een contract af te sluiten volgens welke deze gemeente vanaf 1 Juli 1925 het benoodigde gas (ca. 3.000.000 per jaar) van ons zal betrekken. De noodzakelijke bestellin gen voor -deze gaslevering -zullen -bin nenkort -geplaatst worden. Intusschen. is met deze levering nog slechts 'een klein gedeelte van ons kooksovengas- o ver schot ondergebracht. Voor de rest onzer kooksovengassen, alsmede voor het geheele overschot van de hoogoven- gassen bestaat voorloopig slechts één middel deze waardevol te mak-en, nl. door ze te benutten voor de opwekking van. electrische energie. Met dit doel werd reeds in het vorige jaar een over eenkomst aangegaan met -de Provin ciale en Gemeentelijke Electriciteits Maatschappij. Wij zijn evenwel in staat belangrijk veel meer electricische ener gie op te wekken, dan de P. E. G. E. M. zich verbondenheeft af te nemen, als gevolg waarvan aanstonds met -dit li chaam hernieuwde onderhandelingen werden ingeleid om ook voor -dit meer dere plaatsing- te vinden. Deze onder handelingen hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid, doch wel tot provisorische regelingen, waardoor ons een veel gr-ootere afzet kon worden toegestaan, dan waarvoor aanvanke lijk met -de P. E. G. E. M. gecontrac teerd werd. De lioogovenslakken die wij verkrij gen en -die voor de verharding van we gen ongeschikt zijn moe-sten tot nu toe nog in de duinen gestort worden. Wij verwachten evenwel binnenkort ook dit product gedeeltelijk in gegranuleerden vorm, (waarvoor een granulatie-in richting gebouwd werd), te kunnen af zetten en mitsdien inkomsten te beu ren en uitgaven te besparen. Ook het hoogovenstof, dat thans nog verloren gaat, hopen wij binnenkort in zoodanigen vorm te kunnen brengen, dat het weer aan den hoogoven- kan worden toegevoerd. De marktpositie voor teer is in over eenstemming met de ontwikkeling van de kolenmarkt sinds den aanvang van het jaar voortdurend zwak geweest, zoodat de prijzen zeer sterk zijn terug- geloopen. Ook voor benzol zijn -de prij zen in overeenstemming met de benzi neprijzen zeer gevallen. Ammonium- sulfaat wordt in den zomer bijkans niet verhandeld. De prijzen voor het volgend seizoen laten zich niet -ongun stig aanzien nu in Amerika zoo talrijke kooksovens gedoofd zijn. Algemeen» Het behoeft wel geen betoog, dat voor onze -onderneming (temeer, waar slechts één hoogoven in bedrijf is) de uiterste zuinigheid en -de grootste con centratie van aandacht noodzakelijk is, op-dat wij erin slagen mogen, te midden der ons omringende land-en met hoog ontwikkelde ijzerindustrie, een be staansrecht te veroveren. Aan de toe wijding der beambten van hoog tot laag ontbreekt het allerminst. Zoowel de inbedrijfstelling als de verhuizing naar Velsen stelden hooge eischen aan het geheele technische en administra tieve personeel aan welke eischen, met ontzegging van elke persoonlijke voor keur, ten volle beantwoord werd. Wij koesteren de overtuiging, -dat onze on derneming aan een logische grondge dachte haar ontstaan te danken heeft en dat hare uitnemende geografische ligging en goede technische uitrusting •haar tal van voordeelen verstrekt, die allengs hun gewicht zullen doen .gel den, -zoo-dat haar instandhouding slechts een zaak is van kennis, geduld en toewijding. Ten nauwste echter hangt onze toe komst samen met de welvaart en de wetgeving van het land. Het is niet ons voornemen uitvoerig stil te staan bij de wetgevende maatregelen, die ons be drijf direct of indirect beïnvloeden. Wij vermelden echter, dat een wets ontwerp is ingediend, volgens hetwelk ook na 24 October van dit jaar de ar beid in continu bedrijf met 3 ploegen zal kunnen worden- voortgezet (overi gens een onafwijsbare noodzaak), doch dat ook deze werkindeeling ons veel ongunstiger plaatst dan de Duitsche industrie, waar dezelfde arbeid door 2 ploegen verricht wordt. Van harte hopen wij, dat binnenkort 's lands financiën zoodanig hersteld mogen zijn, dat de belastingdruk ver mindering kan lij-den. De Nederland- sche industrie heeft slechts een toe komst, indien ondernemingsgeest, fi- iiantieel gesteund, weer nieuwe doel einden kan nastreven. Deelneming in aanverwante onder nemingen. Ned. Staalfabrieken vjh. de Muinck Keizer. Over het boekjaar 1922/23 kon geen dividend worden uitgekeerd. Nadat de -afzet van knuppels naar het buitenland, waarvan ons vorig verslag gewaagt niet langer tegen loo nende prijzen mogelijk bleek, moest ook -het -bedrijf der Siemens Martin- ovens worden stopgezet. Door ernstige bezuiniging is de Di rectie er m geslaagd in hoofdzaak met de vervaardiging van staalgietwerk de kosten van het bedrijf te dekken. Société Anonyme Carrières de Namêche. Het afgeloopen boekjaar moest met verlies worden afgesloten, evenwel uit sluitend ten gevolge van de daling van de valuta, waardoor de vordering die onze vennootschap op deze -onderne ming heeft en welke in guldens luidt i voor aanzienlijk hooger bedrag, in de j balans moest worden opgenomen. De j bedrijfsresultaten als zoodanig waren niet -onbevredigend en lieten -een aflos sing op -de bedoelde vordering toe. In het loop end e boekjaar werd een- aan grenzende kalksteengroeve verworven, waardoor de exploitatie meer systema tisch en economisch zal kunnen ge schieden. De koopsom kon uit eigen middelen voldaan worden. Het loopen- de boekjaar laat zich gunstig aanzien. De onderneming voorziet ons bedrijf regelmatig met de door ons benoodigde kalksteen. Phoenix A. G. De gebeurtenissen in Duitschland', de beëindiging van het lijdelijk verzet in het Ruhrgebied en de daarop volgen de Micum verdragen met de overmati ge lasten voor de Duitsche industrie, de invoering van de rentemark, die ten koste van uiterste credietnood op peil wordt gehouden, met niet minder ern stige gevolgen voor het Duitsche be drijfsleven, mogen van zoodanig alge meene bekendheid worden^, geacht, dat daarbij niet lang behoeft te worden stilgestaan. De Phoenix A. O., zoomin als de ove rige groote ondernemingen in het Ruhr gebied kon over het boekjaar 1922/2 een -dividend uitkeeren. Toch overtrcj hij het uitbrengen van -dit verslag d marktwaarde van ons bezit -de -boei waarde zeer aanzienlijk. Balans* en Winst- en Verliesrekening, De winst- en verliesrekening slu met een nadeelig sal-do van f 167.969.6i Evenals in de boekjaren 1918/19 c 1919/20 stellen wij U voor, -dit bedra ten laste van de „Bouwrekening" brengen. Balans per 31 Maart 1924. Kosten van voorbereiding en oprichting f 840.862,8' Kosten van inbedrijfstel ling 320.997,6 Terreinen, Kantoorgebouw, Woonhuis 1.713.642,6f Bouwrekening 14.879.013,5! Deelneming in aanverwan te ondernemingen 9.315.629,41 Voorraden grondstoffen en producten 1.307.996,6) Debiteuren 298.256,1)1 Kas en Kassiers 2.213.409,1: f 30.8 Aandeel-enkapitaaJ Gewoon f 34.250.000, Preferent 750.000, f 35.000.000,— Af. Ongeplaatst: Gewoon f 4.750.000,— Preferent 125.000, f 4.875.000,— f 35.000.000, 4.875.000, f 30.125.000,- Reserve 10.448,1 Afschrijving op deelne ming in aanverwante ondernemingen 221.880,1 Crediteuren 532.479, f 30.889.808,- Verlies- en Winstrekening over het boekjaar 1923/1924. Algemeene Onkosten f 312.779,1 Baten uit de deelneming in aanverwante onder- 1 nemingen f 17.188,1: Interest 104.799,4! Exploitatie terreinen en woningen 22.821,79 Saldo overgebracht naar Bouwrekening 167.969,6' f 312.779,02 Toelichting op de balans per 31 Maart 1924. i Kosten van voorbereiding en opricl ting f 840.862,87. In verband met -de laatste storting de gewone aandeelen werd op -deze kening een bedrag vóór betaald re stratierecht bijgeboekt. Kosten v. inbedrijfstelling f 320.997,60 Op deze rekening werden alle koste geboekt, welke tot de kosten van inh drijfstelling gerekend moeten w-ordei waarbij dan -de waarde -der ontstar producten en de baten uit het be-dr voortgesproten tijds -deze periode, te bate van de rekening geboekt wer-det Terreinen, kantoorgebouw en woon huis f 1.713.642,66. Deze rekening onderging wijzigin door den aankoop van een woonhui en bovendien -door *den verkoop va enkele stukjes grond. Bouwrekening f 14.879.013.585. Behalve uitgaven voor den bouv werd op de-ze rekening het verliessal-d van het afgeloopen boekjaar geboet Magazijn- en Inventarisgoederen zijl wederom in deze rekening opgenomeii Deelneming in aanverwante ondeii nemingen f 9.315.629,40. In dit cijfer ontstond -geen- verandt ring en is dit actief wederom voor dei aanschaffingsprijs in de balans opge! nomen. Voorraden Grondstoffen en Produi ten f 1.307.996,60. Grondstoffen zijn tegen inkoopsprij zen berekend. De producten zijn tegei kostprijzen berekend. Debiteuren f 298.256.16 Deze post bestaat in hoofdzaak ui gewone hedrijfsvorderingen ,en het re kening-courantsaldo van de Carrière de Namêche. Kas en Kassiers f 2.213.409,llr'. De vreemde valuta's in dezen post omgerekend- -tot -de koersen van 3: Maart 1924, bedragen f 97.762.72. Crediteuren f 532.479,73. Naast nog. te -behalen gelden aai bouwcrediteuren bestaat deze post ii hoofdzaak uit schuld aan leverancier van grondstoffen.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6