IJmuider Courant Zaterdag 27 September 1924. 3e blad PLAATSELIJK NIEUWS. ijmuiden. Naar wij vernemen is op een in café Brinkman te Haarlem gehouden vergadering van leden der Ned. Bond van Autobus-ondernemers besloten, zich zoodanig te vereenigen op het tra ject IJmuidenHaarlem, dat het pu bliek de garantie heeft steeds door ge regelde onderhouden diensten ver voerd te kunnen worden. Eventueele concurrentie, die zich tusschen de be staande diensten in willen dringen, zal door hen gezamenlijk bestreden worden. Hiermede zal dan ook be reikt worden dat de veiligheid op den weg verbeterd zal worden. Wij juichen dit plan toe en hopen dat ook het pu bliek zal willen meewerken, door aan de reeds lang bestaande diensten de voorkeur te geven. Een wensch der ge combineerde ondernemers is nog deze, dat 'de verschillende gemeente-bestu ren dan ook geen meerdere stand plaatsvergunningen zullen verleenen. Door den koopman de V. van Haarlem werd aangifte gedaan van de vermissing van vier zeemlederen lappen t van zijn wagen. De koopman kwam van Velseroord jen bemerkte op de Julianakade alhier dat hij de lap pen kwijt was. Door het Steenenfonds voor een wijkgebouw der Ned. Herv.. Gemeente in nieuw-I Jmuiden is thans f 1490.02 ingezameld. Gevonden voorwerpen en dieren. Een jonge hónd, een schippersboot, een grijswollen dameshandschoen, twee hangsloten, een grijze meisjes- hoed, een huissleutel, een zwartlede ren portemonnaie met inhoud, een Lipssleutcl, een dolkmes in schede. VELSEROORD. Als onderafdeeling der Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereeniging alhier is Donderdagavond opgericht een ge mengd 'zangkoor, genaamd „De Ont- houdersstem". Als directeur zal optre den de heer H. Klees, die tevens tot voorzitter werd benoemd. Verder wer den in 't bestuur gekozen Mej. M. G. Molenaar tot penningmeesteresse, de heer G. Koomen Jr. tot secretaris en de heer J. A. Vermaat tot muziek-com- missaris. De repetities worden gehouden Vrijdagsavonds in de consistorie der Herv. kerk. Gevonden voorwerpen. Een regenjas, een geitenpen met touw, een kralen lampenkap, een grijs jasje met een pet. VELSEN Wiiie Kruis. In het Stationskoffiehuis had Don derdagavond een ledenvergadering plaats van de af deeling Velsen van het „Witte Kruis''. Dé vergadering was, behalve door het bestuur, slechts door weinig leden bezocht. De heer J. H. Unger opende de ver gadering als voorzitter, waarna de be grooting voor 1925 werd behandeld. Daarbij werd er op aangedrongen, ter voorkoming van nadeelige saldi, de minimum-contributie te verhoogen. Over het algemeen schenen daar echter nog al wat bezwaren aan ver bonden te zijn. Toch zal het nog eens overwogen worden. De begrooting sloot in ontvangsten en uitgaven met f 13.500, waarbij een geraamd nadeelig saldo, groot f 724. Voor de kosten van beheer zijn f 1053 uitgetrokken, voor de wijkver pleging f 9613, kosten moedercursus f 35 en voor verplegingsmateriaal f 350. v fè inkomsten bedragen van contri- .oaties f 1500, aan gemeente-subsidie f 2900, van de provincie f 1550, terwijl het Rijk, dat voorheen f 500 gaf thans wegens bezuiniging niets meer geeft. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vei'gadering be sproken. Tot leden der commissie tot het na zien der boeken werden benoemd de heeren J. Deinum, W. Davidson, S. Baar da en J. W. K. de Jager. Als bestuurslid werd herkozen Ds. J. D. Boerkoel te Wijkeroog. Nadat de rondvraag enkele kleine opmerkingen naar voren had' ge bracht, werd de vergadering gesloten te 9 uur. Donderdagmiddag heeft in Hotel „De Prins" eene veiling van 3 perceelen plaats gehad. No. 1, een woon- en winkelhuis, met poort, erf en grond te Wijkeroog, Kruis straat 11, groot 2 A. en 25 c.A. Hoogste bieder de heer D. Bus voor f 2500.—, die het bij afslag op f 200.— mijnde. No. 2, een woon- en winkelhuis te Wijker oog, Burgemeester Weertstraat, groot 1 A. en 90 c.A., werd opgehouden. No. 3, een woonhuis Wijkerstraatweg 78, groot 2 A. en 20 c.A., werd eveneens opgehouden. Woensdagmiddag is een jongentje van Velseroord, de Graaf geheeten, bij het plukken van eikels, uit een boom aan den Driehuizer Kerkweg gevallen. Bewuste loos werd hij in de boerderij „Lievendaal" gebracht. Na eenigen tijd kwam hij weer tot bewustzijn en verklaarde geen pijn te hebben en naar zijn huis te willen gaan. Het is dus zeer goed afgeloopen. SPORT. VOETBAL. Overzicht. Ons eerste overzicht in het nieuwe seizoen. Wat zal het den Vogels bren gen? Een nieuw kampioenschap? Een niet te beantwoorden vraag, daar liet behalen van een kampioenschap van zooveel verschillende factoren afhangt. Maar dit durven we wel verzekeren: Een belangrijke rol zullen de Storm vogels in het nieuwe stuk zeker spelen. De strijd wordt, evenals het vorige seizoen, ingezet tegen een Dordsche vereeniging. Was het toen O. D. S., dat naar IJmuiden trok, thans trekt Stormvogels naar den Markettenwe; om D. F. C. te bekampen. Er is dus wel even verschil tusschen beide openingswedstrijden: Ongetwijfeld is de huidige heel wat zwaarder dan die van het vorige jaar. Een nederlaag behoeft zeker niet ge leden te worden. Wanneer er van 'i begin tot het eind hard gewerkt wordt, zouden we niet weten, waarom Storm vogels niet evenals E. D. O. een over winning zou weten te behalen. Zooals uit de opstelling, die wij hier onder geven, blijkt, ontbreken van de voorloopig uitverkorenen Bakker en Blinkhoff Jr. op 't appèl. Toch gelooven we niet, dat de nieuwe formatie in kracht voor de oude behoeft onder te doen. Haak heeft zich in de beide wed strijden tegen H. F. C. een waardig plaatsvervanger van Blinkhoff Jr. ge toond en hoewel hij wel zal ondervin den, dat een competitie-wedstrijd iets anders is dan een friendly-game, ver trouwen we, dat hij ook tegen D. F. C. zich zijn plaats waard zal toonen. Ten opzichte van Sprokkreeff, die thans links half speelt, verwachten we, dat deze genoeg aanpassingsver mogen zal bezitten, om ook op deze plaats to voldoen. Thans de voorhoede. Hierin is Blinkhoff Sr. weder opgenomen. Hij bezet weer z'n oude plaats, terwijl Ol denburg rechts-buiten speelt. Naar on ze meening is deze opstelling qua pro ductiviteit te prefereeren boven de of- ficiëele. Of we hierin goed gezien heb ben, zal otis de dag van morgen lee- ren. D. F. C.—STORMVOGELS. Stormvogels trekt naar Dordrecht met de volgende ploeg: v. d. Wint Haak Koster Struys, Snoeks, Sprokkreeff Oldenburg, Blinkhoff Jr., Sint, Visser. Asbëck Brusse, STORMVOGELS II—O.V.A. I De Stormvogels-reserves spelen morgen op eigen terrein een vriend- schappelijken wedstrijd tegen de Ont houders Voetbalver. „Aurora". V. S. v.—KENNEMERS. Deze wedstrijd zal zich, mi het eer ste elftal van Stormvogels niet thuis speelt, ongetwijfeld in een groote be langstelling mogen verbeugen. En gëen wonder, want èn voor de Velser- oorders èn voor de Beverwijkers is het dè wedstrijd van het seizoen, waarin bet zeer zeker aan geen spanning zal ontbreken. In het V. S. V.-team spelen mede de ex-Stormvogels Heilig en Terhorst, wat ongetwijfeld een versterking be teek ent. We hebben dan ook allen moed, dat de punten op Velseroord blijven. Grisel naar Vitesse. De ex-Theole-speler Grisel, die aan vankelijk voor Stormvogels zou uitko men, heeft zich als lid opgegeven van Vitesse (Arnhem). Athletiek-Afdeeiing Turn vereeniging „IJmuiden". Uilslag van de wedstrijden op Zondag 21 September te Haarlem. 1500 M. Hardloopen P. Heiligers, 1ste prijs; B. Pauls, 3e prijs. 100 M. Hardloopen J. van Pel, 3e prijs. Slingerbal-verwerpenJac. Bart, 2e prijs. seur is een belangrijk personage bij het verzekeringwezen. En het aantal ver zekerden en maatschappijen is zeer toegenomen. De grootste post, die wel ooit afgesloten zal zijn, bedraagt 125 millioen gulden; daarvoor heeft de di rectie van de Northern Pacific Rail road haar personeel van ongeveer 25000 man verzekerd. Vroeger bewaarde menigeen zijn geld in de kous. Vooral door het Nut en de Posterijen is het sparen door een bank in zwang geraakt. Het geld heeft daarbij een veiliger plaats dan in de kous en bovendien brengt bet jaarlijk- sche rente op. „Het Kompas1' noemt de verzekering een verbeterde spaarwijze. Aanvankelijk wilden de. meesten er niet van weten. Zelfs een man als Dickens heeft er den spot mee gedre ven. Hij vertelt, dat Nickleby met het plan rondliep zijn leven te verzekeren en dan per ongeluk van den top van een monument te vallen. Thans hebben sommigen nog gods dienstige bezwaren; ze meencn, dat verzekering wantrouwen is in de god delijke voorzienigheid. Deze bezwaren worden echter almeer prijsgegeven. Wantrouwen in de finantieele ver trouwbaarheid van sommige maat schappijen heeft den laatsten tijd kwaad gedaan en menigeen weerhou den, om de verbeterde spaarwijze toe te passen. Kortzichtigen redeneeren: Ik kan zelf wel sparen, dan heb ik geen kos ten van administratie te betalen. Dat is kortzichtig. De verzekering heeft het voordeel, dat men de volle uitkeering krijgt, al heeft men ook maar een jaar gespaard. Tot de gevaren bij het zelf- sparen behoort ook, dat men zoo licht den spaarpot aanspreekt, als men geld noodig heeft. De verbeterde spdarpot der levensverzekering gaat niet zoo makkelijk open. Domme en zelfzuchtige menschèn willen van de verzekering niet weten, omdat men dan geld opbrengt voor anderen. Zij vergeten, dat die anderen ook geld op brengen voor hen .De verzekering rust op een gezond en mooi beginsel: harr monie tusschen eigenbelang en het be lang der medemenschen. Zij is een ge meenschappelijke spaarpot, waaruit alleen zijn krijgen, die het noodig heb ben. De papieren polis stelt allen gerust, die bang zijn voor de toekomst. Hij is e'én schild, dat vrouw en kinderen be schermt tegen armoede en nood. Te genover de toekomst staan we niet ge heel machteloos. De polis is als een parapluie, die we kunnen opsteken, als eens buien over ons gezin losbarsten. namen vermeld waren op de lijsten, overgelegd door „Volksonderwijs" een gelijksoortig onderzoek ingesteld. De uitslag van dit onderzoek was, dat de ouders van 16 kinderen schriftelijk verklaarden, dat zij op het oogenblik, dat zij hun handteekening plaatsten op de lijst van het adresseerende schoolbestuur, inderdaad niet van plan waren liun kinderen naar de nieuw te stichten school te zenden. Het aantal kinderen, bovenbedoeld, werd daardoor teruggebracht op 72 16 56. Op 22 September j.l. werd evenwel van bet aanvragende schoolbestuur een aanvullingslijst ontvangen, waar op 6 ouders, niet bedoeld in de vorige alinea, verklaarden hun eerstgeplaat- ste handteekening, (op de lijst van „Volksonderwijs" teruggenomen) thans weider gestand te -doen, terwijl daarop 'i UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Nieuwe school. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der Ver eeniging voor Chr. Volksonderwijs te Velseroord om de benoodigde gelden uit 'de gemeentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school aldaar deelen B. en W. aan den raad het volgende mede „Nadat de aanvrage was ingekomen, zijn wij in overleg getreden met het be stuur van genoemde vereeniging en mét bet bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal schoolon derwijs te Velseroord, teneinde ons op de hoogte te stellen of samenwerking van beide vereenigingen mogelijk was, om daardoor den bonw der school te voorkomen. Uit de gevoerde besprekingen bleek evenwel, dat de mogelijkheid om tot een vergelijk te komen uitgesloten was. Bij de indiening der aanvraag zijn overgelegd verklaringen van de ouders van 74 kinderen, die de op te richten school zullen bezoeken. Bij controle, van deze verklaringen bleek echter, dat zich onder deze kinderen zich twee bevonden dié de o.i. school niet meer bezochten, ,zoodat overbleef een tal van 72 kinderen. Bij schrijven van 9 September j.l., zijn door de afdeeling „Velseroord IJmuiden" van de vereeniging „Volks onderwijs", ingezonden twee lijsten, waarop de ouders van 31 kinderen verklaren hun handteekening, ge plaatst op de door het adresseerende schoolbestuur overgelegde lijst, terug te nemen. Bij Koninklijk Besluit dd. 20 Juni 1924, no. 142 is ten aanzien van een dergelijk geval, voorgekomen in de ge meente Gouda, beslist, dat de overge legde verklaring aan de wettelijke vereischten voldeed, ondanks de ach teraf opgekomen omstandigheid, dat De verbeterde snaarwiize eenlge dcr op de bij de verklaring 0VCI'- ue verbeterde, spaarwijze. gelegde lijst voorkomende kinderen .de In het maandblad „Het Kompas" la-1 te bouwen school niet zullen bezoeken. zen we, dat de eerste levensverzeke- jj Blijkens inlichtingen, ingewonnen De voorzitter dcr commissie wensclit de school te splitsen als volgt: 1. een 6-klassigc lagere school, waaraan verbonden een 4-klassige U. L. O. school, 2. een 6-klassige lagere school, waaraan verbonden een centrale 7e klasse, opleidende voor H. B. S. en Gymnasium. Omtrent dit voorstel staakten de stemmen. De lieer Vermeulen stelde hierna voor de splitsing te voltrekken in drie- en, waardoor men krijgt drie aparte scholen, n.l.: 1. een 6-klassige lagere school, 2. een 6-klassige lagere school, 3. een 4-klassige U. L. O. school, waaraan tevens verbonden een speci ale klasse opleidende voor I-I. B. S. en Gymnasium. Ook omtrent dit voorstel staakten bovendien voorkwamen de handteeke- j de stemmen. ning van ouders van 9 nieuwe leerlin- 'i Als derde voorstel kwam aan de orde gen. Bij controle bleek, dat zich onder een voorstel van den heel Roelse om deze negerij 'twee kinderen bevonden de splitsing te voltrekken in tweeën, die niet meer schoolgaande waren.n.l.: Tevens bleek nog dat één kind, ver- 1. een dubbele 6-klassigc lagere meld op de eerste lijst inmiddels de/school, o.i. schoool had verlaten en was ge-] 2. een 4-klassige U. L. O. school plaatst op de Hoogere Burgerschool. waaraan verbonden een speciale klas- In totaal bleven dus over een aantal se opleidende voor II. B. S. en Gymna- van 56 -f- 9 3 62 leerlingen. De ge-1 sium. vraagde medewerking zal derhalveDit voorstel kon geen meerderheid moeten worden verleend. van stemmen verkrijgen, ofschoon de Overeenkomstig het verzoek van het heer Vermeulen verklaarde, als com- schoolbestuur komt het ons gewenscht.' promis vóór dit voorstel te willen voor, de medewerking te verleenen instemmen, om tot een resultaat te ko- den voorm van beschikbaar stellen van J men. het gebouw der Nijverheidsavond- Hoewel het de commissie spijt niet school voor ambachtslieden te Velser- met een meerderheidsvoorstel te kun- oord. De Inspecteur van het lager- nen komen, meent zij hiermede aan onderwijs in de inspectie Zaandam, bet verzoek van Uwen raad te hebben heeft tegen de beschikbaarstelling van voldaan." dit gebouw geen bezwaar. Ons college heeft met belangstelling Het nijverheidsavondonderwijs voor kennis genomen van bovenvermeld ambachtslieden zou kunnen worden ondergebracht in de thans leegstaande lokalen van de o.i. school E te Velsen, welke in gebruik zijn geweest voor de Rijksdagnormaalschool. De Inspecteur van het Nijverheids-1 onderwijs acht dit gebouw voor de huisvesting van de Nijverheidsavond school voor ambachtslieden, geschikt en merkt daarbij op, dat het hem voor komt, dat de ligging zelf, met het oog op de zich aan de overzijde van het kanaal ontwikkelende industrieën, gunstiger is dat te Velseroord." B. en W. stellen daarom voor, over wegende, dat de aanvraag met de daarbij behoorende stukken aan de wettelijke eischen voldoet, te besluiten le. de gevraagde medewerking te verleenen, rapport. Met de commissie zijn wij van oor deel, dat de splitsing van school A don bouw van <?on 19e lokaal niet noodza kelijk maakt. Eveneens deelen wij het gevoelen van de commissie omtrent, het aantal leerjaren der te vormen IT. L. O. school, terwijl wij ons tevens kunnen vereenigen met haar stand punt omtent de uitbreiding van het speelterrein. Naar onze meening is het gewenscht tegelijk met de voorgenomen vergroo ting over te gaan tot een algehcele be strating van dit terrein, waardoor af doende in de behoefte aan een behoor lijke speelgelegenheid bij deze school wordt voorzien. Ook de splitsing van de m. u. l. O. school A waaromtrent in de commis- 2e. het gebouw der Nijverheids-sie geen eenstemmigheid hecrschte avondschool voor ambachtslieden te Velseroord, nadat dit voor het geven van lager-onderwijs geschikt zal zijn gemaakt ingevolge het bepaalde in ar- tikel 80, 2e lid der lager-onderwijswet 1920, overeenkomstig den dertienden titel van het Burgerlijk Wetboek aan het bestuur der vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, te Velser oord, gemeente Velsen, in bruikleen te geven; 3e. er aan te herinneren, dat bin nen dertig vrije dagen te rekenen van den dag, waarop dit besluit is open baar gemaakt, ieder ingezetene en het schoolbestuur daarvan bij Gedeputeer de Staten in beroep kan komen. Reorganisatie school A. Hierover schrijven B. en W. aan den raad het volgende: „Van de commissie ad hoe ingesteld bij raadsbesluit van 17 April 1923 no. 23, met de opdracht de reorganisatie van het lager onderwijs in de gemeente voor te bereiden, is het volgende rap port d.d. 4 September j.l. gericht aan uwe vergadering ontvangen: In Uwe vergadering van 15 Juli j.l. werd besloten de reorganisatie van de M. U. L. O. school A wederom in hand den te stellen van onze commissie voor nader advies. Deze aangelegenheid heeft in onze vergadering van 3 Sep tember een punt van bespreking uit gemaakt. De commissie is eenstemmig van heeft in ons college een punt van be spreking uitgemaakt. O.i. dient deze splitsing te worden doorgevoerd in den vorm, voorgestaan door den voorzit ter der commissie. Door het kiezen van dezen vorm wordt het minst in den bestaanden toestand ingegrepen, de minste stagnatie in het onderwijs ver oorzaakt en handelt men het meest in het belang van de school. I Tevens zouden wij tegelijkertijd wen- schen over te gaan tot de aanschaffing van turnartikelen en de verbetering van den vloer in het gymnastieklokaal van deze school. Een groot deel van de turnartikelen, waarvan door de leer- lingen gebruik gemaakt wordt, be hoort aan de „Turnvereeniging IJmui den". Het lijkt ons ongewenscht dezen toestand te handhaven; wij achten het beter dat de gemeente voor haar gym nastiekonderwijs over eigen toestellen beschikt. De vloer in het gymnastieklokaal splintert en eischt verbetering. De mo gelijkheid bestaat, dat deze verbetering is te bereiken doordat de vloer wordt opgenomen, afgeschaafd en wederom gelegd. Mocht het echter blijken, dat een afdoende verbetering op deze ma nier niet is. te verkrijgen, dan zal moe ten worden overgegaan tot het leggen van een nieuwen vloer, i Het hierop betrekking hebbend ad- vies van de commissie voor openbare werken is bij de stukken gevoegd. oordeel, dat afgezien van derwijze wii stellen u daarom voor te beslui- waarop de splitsing van de school zal ^en: worden doorgevoerd, deze splitsing 5 ^e- speelterrein van de tegen- den bouw van een 19e lokaal niet nood-woordige m. u. l. o. school a te ver zakelijk maakt. grooten; de daarvoor benoodigde ruim- Met betrekking tot de te vormen u. te af te nemen van het naastliggend L. O. school meenen wij, dat deze school gemeenteterrein en het gebouwtje, moet zijn een 4-jarige, waaraan het vr°eger bestemd tot berging van lokaal bestemd voor het onderwijs in brandweermateriaal en staande op het teekenen verbonden wordt. j tegenwoordige speelterrein, in te rich- Het speelterrein moet naar onze j ten voor rijwielbergplaats; onze meening worden vergroot. De^e* *iet geheele speelterrein te be daarvoor noodige ruimte moet worden stratenJ afgenomen van het naastliggend ge-^e. ten behoeve van deze school meenteterrein, terwijl het gebouwtje over te- gn-an tot de aanschaffing van ringmaatschappij de „Hollandsche So ciëteit van Levensverzekering,, in 1807 werd opgericht. Het verzekering wezen heeft zich sinds dien tijd enorm ontwikkeld. De statistiek heeft er groote diensten aan bewezen. Men kan wel spreken van een verzekerweten- schap, die de polissen in allerlei ge tallen vaststelt. De wiskunstige advi- naar aanleiding van een schrijven van den Raad van State, kon toch ten aan zien van ieder der. ouders redelijker wijze worden aangenomen, dat hij één of meer kinderen de betrokken school, nadat deze zou zijn geopend, zoude laten bezoeken. Naar aanleiding van dit Koninklijk besluit hebben wij bij de ouders, wier vroeger bestemd voor de berging van brandweermateriaal en staande op het tegenwoordige speelterrein, dient te worden ingericht als rijwielbergplaats. Omtrent de wijze van splitsing der school kon geen overeenstemming -worden bereikt. ,Wij meenen daarom goed te doen de in bespreking geweest zijnde voorstel len te Yeleveeren, teneinde Uwen raad in de gelegenheid te stellen zich een oordeel te vormen omtrent de in de commissie heerschende meeningen. de volgende turnartikelen: 3 rekstokken, 5 klimpalcn, 3 klim- touwen, 2 horizontale ladders, 2 esta- fettenstokjes, 1 polstok; 4e. de vloer van het gymnastieklo kaal in dit gebouw te verbeteren; 5e. de m. u. l. o. school a te split sen als volgt: a. een 6-klassige lagere school, waaraan verbonden een centraal 7e jeerjaar speciaajl opleidendq voor II. b. S. en Gymnasium, b. een 6-klassige lagere school,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9