ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN U.V.V.StoriwogcIs No. 98 Woensdag 8 October 1934 9a Jaargang IJMUIDER COURANT Wttsnlftai IJaviioa. f Sept. 1024 H. water L. Da?, en October water Y.m. n.m. v.m. n.ra. 9 0.07 0.43 8.12 8.33 10 1.08 1.36 9.09 10.29 928 U 1.54 2.17 9.57 11.20 10.14 12 V.M. 2 36 2.56 10.40 0.11 10.59 13 14 15 3.14 3.50 4.23 3.32 407 4.39 11.18 0.58 11.52 1.36 0.14 11.36 0.24 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wed strijden: STORMVOGELS 1—2 STORMV. 5—SPAARNDAM 3 6—0 A.s. Zondag wordt gespeeld: STORMVOGELS—AJAX. STORMVOGELS II geen wedstrijd. De overige elftallen krijgen bericht wat gespeeld zal worden, in verband met tegenstrijdige berichten in de of- ficieeie mededeelingen van de H. V. B. Daar het nu alreeds weer voorkomt dat spelers van een wedstrijd wegblij ven zonder bericht aan den secretaris, deelt het bestuur mede dat zij in den vervolge dergelijke handelingen als wangedrag zullen aanmerken. VOETBAL. H. B. S.—STORMVOGELS 1—2. De tweede uitwedstrijd is met een verdiende overwinning der bezoekers geëindigd. Wel domineerde H. B. S. een groot deel der tweede helft, .doch daar tegenover staat, dat in die periode de minder talrijke Stormvogels-aan vallen het in gevaarlijkheid verre won nen van de vele van H. B. S. en dat Stormvogels vóór de rust sterk in de meerderheid was. Hoe er gespeeld is. Voor de rust speelde Stormvogels een keurig spel. In de voorhoede werd fraai gecombi neerd, Visser in hoofdzaak met As- beck, Blinkhoff Sr. èn met Sint èn met Oldenburg, terwijl Sint in 't bij zonder den snellen Oldenburg aan 't werk zette. In tegenstelling met Dor drecht trok de middenlinie mee naar voren en trok het goede plaatsen onze aandacht. Daarachter speelden Haak en Koster een zeer goede partij, zoodat het niet te verwonderen is, dat v. d. Wint het vrij kalm had. Na de rust kreeg de verdediging het zwaarder. Zij toonde echter ten volle voor haar taak berekend te zijn. Het verband tusschen half-backs en backs was zeer goed. En wat zeker vermel ding verdient, is wel het feit, dat Vis ser, maar vooral Blinkhoff Sr. keer op keer den bal ging halen. En dan volgde meermalen een razend snelle ren van Oldenburg, die telkenmale het H. B. S.- doel bedreigde. Visser kreeg in deze pe riode een paar kansen, die hij bij snel ler en meer doordacht handelen zeker benut had. ^H. B. S. speelde in het veld vaak lang met slecht. Voor het doel gekomen was het binnentrio echter onmachtig te scoren. Lash was in den aanval zeker de beste. De verdediging wisselde» goede met slechte momenten af. Crompvoets en Denis begrepen elkaar beter dan Van Thiel en Vermetten. Denis trad echter lang niet zoo op den voorgrond, als an ders meestal het geval pleegt te zijn. Scheidsrechter Van Zwieteren leid de correct. De wedstrijd, De volgende elftallen stelden zich ruim twee uur voor een talrijk publiek op: i_, Zijlstra Denis Vermetten Crompvoets, Schaf er, Van Thiel de Vries, Küchlin, Kerlholz, Baer v. SI., Lash'. Asbeck, Visser, Sint, Blinkhoff Sr., Oldenburg Sprokkreeff, Snoeks Struys Koster Haak v. d. Wint 1. De Hagenaars hebben den opgooi gewonnen, waardoor Stormvogels mag aftrappen. De eerste aanval levert reeds een corner op, na goed werk van het trio SprokkreeffAsbeckVisser. De bal wordt weggewerkt, waarna H. B. S. onmiddellijk een tegenbezoek brengt. Sprokkreeff weet den aanval evenwel handig tot staan te brengen, maar via Schafer belandt de bal bij Lash, die snel opbrengt en dan fraai voorzet. Snoeks trapt den bal juist voor Kerlholz weg, waarna Blinkhoff Sr. er snel van door gaat. Een zuivere center naar Asbeck volgt, die op zijn beurt mooi voorzet. Blinkhoff zet z'n hoofd er onder en het leder vliegt juist over de lat. Dit goede begin doet het beste hopen. En werkelijk, het publiek wordt niet teleurgesteld. Het spel golft geruimen tijd snel op en neer. Het verschil tus schen beider aanvallen schuilt echter hier in, dat aan die van Stormvogels de heele voorhoede deelneemt, terwijl het bij H. B. S. alleen LashBaer van Slangenburgh zijn, die de aanvallen leiden. Laatstgenoemde blijkt ook nog de minst slechte schutter te zijn. Vrij onverwacht en lang niet onfor tuinlijk komt Stormvogels aan een doelpunt. Wanneer na een goeden center van Visser, Blinkhoff hard in schiet, doet Denis den bal van richting veranderen, die nu onhoudbaar in 't doel belandt. (01). Stormvogels blijft het doel der Hage naars belagen, speciaal de rechter- wing is actief. Een paar centers van Blinkhoff bezorgen Sint en- Visser mooie kansen, doch heiden talman iets te lang. Met een center naar Oldenburg heeft hij meer succes. Deze loopt snel naar binnen en doelpunt met een mooi schot (02). Met II. B. S. wil het niet. Zoo nu en dan wordt de bal wel aardig opge bracht, maar in de buurt van 't doel gekomen is 't mis. Nu dient erkend, dat de Stormvogels-verdediging goed op dreef is. Zoowel tusschen Snoeks en de wing-halfs, als tusschen dezen en Haak en Koster bestaat een goed ver band, zoodat scoren niet gemakkelijk is. Bij dit al verwaarloozen de half backs hun steunende taak in geenen deele, waardoor de voorhoede steeds kan aanvallen. Sint lost een paar ve nijnige kanjers, die Zijlstra stopt. Een fraai stukje solo-spel, dat.hij besluit met een schot juist over de lat, bezorgt Vissser een welverdiend applaus. De eenige H. B. S.'er, die het doel der Vogels nog al eens in gevaar brengt, is de „kwieke'' Lash. Eens loopt hij snel naar binnen, om dan over te geven aan Küchlin, die in eens hard naast schiet. Even later is het Baer v. SI., die hard inkogelt, maar nu toont v. d. Wint, dat hij present is. Koster veroor zaakt -dan, even buiten het strafschop gebied een vrije trap, welke Schafer hoog over schiet. Na nog eenige ge vaarlijke aanvallen van Oldenburg— Blinkhoff is het rusten. Evenals tijdens den wedstrijd, alleen wat harder, regent het er in de rust lustig op los. De pauze wordt hierdoor gerekt, doch na ruim 20 minuten fluit Van Zwieteren opstellen. H.B.S. begint vol vuur en zit onmiddellijk voor v. d. Wint. Deze trapt den bal weg, die door Visser wordt medegenomen. Hij pas seert Denis, lokt Zijlstra uit z'n doel en schiet dan in 't zijnet. Het offensief wordt dan door II. B. S hernomen. Maar evenals vbor de rust blijkt ook nu de Stormvogels-verdedi ging, waarin allen zonder onderscheid goed werk verrichten, te sterk voor de II. B. S.-aanvallers. Schafer lost een paar ferme schoten, maar ze worden op te grooten afstand gelost, om succes te hebben bij v. d. Wint. Blinkhoff Sr. snelt keer op keer de verdediging te hulp, om in 't volgend oogenblik met de voorhoede op te trek ken. Een voorzet van Asbeck laat Vis ser tactisch voor Sint loopen, die kei hard inschiet, maar Zijlstra redt fraai. Direct zit II. B. S. nu weer voor 't Stormvogels-doel, waar v ,d. Wint na een hard schot van Kerlholz den bal laat vallen, maar zich nog juist bijtijds weet te herstellen. Oldenburg vergast in z'n eentje het publiek op snelle rennen. Na een zij ner voorzetten laat Zijlstra den bal vallen, waardoor Visser een pracht kans krijgt. Hij talmt en nu laat Zijl stra zich vlak voor 'Visser op den bal vallen, aldus een zekeren goal voorko mend. Een fraai door Asbeck geno men corner kopt Blinkhoff keurig in, Zijlstra raakt nogmaals den bal kwijt, die nu door Visser wordt ingeschoten. Vermettcn had echter Zijlstra's plaats ingenomen en trapt den bal het veld in. Twaalf minuten voor het einde krijgt de Vries 2 corners te nemen, waarvan Kerlholz er' één onberispelijk benut (1-2). Er wordt nu aan beide kanten hard geploeterd. II. B. S. is sterker, maar Oldenburg zorgt voor een aantrekke lijke afwisseling: nek-aan-nek races met Vermetten, dewelke hij meestal wint, maar die, onbegrijpelijk, geen doelpunt opleveren. Een minuut voor het einde kogelt Lash een voorzet van rechts hard in, maar v. d. Wints stevi ge \uisten weten van geen wijken. Zoo wint Stormvogels met 21. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De werken voor den Sluisbouw. Heden, Woensdag, hebben de -leden van het Kon. Instituut van Ingenieurs een bezoek gebracht aan de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis, In Thalia heeft de hoofdingenieur J. A. Ringers een uiteenzetting gegeven van het werk, in het bijzonder van den stand op heden. Daarna had eveneens in Thalia een lunch plaats, waarna de werken in oogenschouw zijn genomen. In De Ingenieur, orgaan van het Kon. Instituut van 27 September heeft Ir. W. G. C. Gelinck een artikel ge schreven ..De werken te IJmuiden in -verband met den bouw van de groote sluis." In hetzelfde nummer schreef Ir. J. A. Ringers een inleiding tot het bezoek op heden door de afdeeling Bouw- en Waterbouwkunde vaii het Instituut, n.l. de voorbereiding van den bouw. In het nr. van 4 October worden ook de onderdeelen van den bouw behandeld, n.l. door Ir. C. Teilegen den bouw der schutkolkmuren, door Ir. J. P. Jose- phus Jitta de stabiliteitsberekening der schutkolkmuren en door Ir. F. E. Mulder de remstoelen van gewapend beton. Uit het artikel van Ir. J. A. Ringers nemen wij het volgende over: Zooals uit de op 29 Mei 1920 door jhr. ir. C. E. W. van Panhuys gehouden voordracht (De Ingenieur 1920, No. 39) bekend is, bestond destijds het plan om de nieuwe schutsluis te bouwen volgens de natte- of caissonmethode. Hoe men daarbij te werk dacht te gaan is in het kort beschreven op blz. 714 en 715, waar ook een schetsontwerp van een sluishoofd volgens deze methode is te vinden. De voornaamste reden, waarom aan deze werkwijze boven andere de voor keur werd gegeven, was de ongunstige invloed, welken men van een droge bouwwijze vreesde voor de omliggen' de watervoorzieningen. liet was wel niet bewezen dat een bouwwijze in den droge hinderlijk zou zijn, maar men meende, dat als geen water uit den bodem zou worden ont trokken, in elk geval zekerheid zou be staan, dat geen schade aan die groote belangen zou worden toegebracht. Een ander voordeel van de natte bouwwijze scheen te zijn, dat men vroeger kon beginnen met de uitvoe ring van het kunstwerk. Immers de bouw der onderstukken van de cais sons kon worden ter hand genomen in ondiepe werkputten (zie schets A van fig., 12 op blz. .715 van De Ingenieur 1920) en deze putten konden reeds in het voorjaar van 1921 gereed zijn. De reden om spoed met de uitvoering te maken was, wat betreft den groei en de afmetingen der schepen, door den invloed van den oorlog wel verdwenen, maar de tweede, niet minder klem mende, reden: dat de nieuwe sluis een reserve moet bieden voor den toegang van den Oceaan bevarende schepen naast dien door de bestaande Groote Sluis, blijft in vollen omvang bestaan en geldt nog steeds. Alvorerfs een aanbesteding voor den bouw uit te schrijven, moest ech ter vaststaan of het noodzakelijk was voor te schrijven, dat uitsluitend een bouwwijze in den natte was toegelaten, dan wel of ook, mits zekere waar borgen worden gesteld, fundeering in den droge mocht worden uitgevoerd. Dat laatste kon echter niet worden uitgemaakt vóór do bezwaren tegen dezen bouw uitvoerig waren bestu deerd, waarvoor veel tijd noodig zou zijn. De uitwerking van het „natte ont werp" bleek echter evenzeer veel tijd te koeten, zoodat het zich liet aanzien, dat het nadere onderzoek naar de mo gelijkheid van een bouw in den droge gelijktijdig met de uitwerking van het natte ontwerp gereed zou kunnen zijn. Geldt in het Algemeen voor elk bouwwerk dat Üe ingenieur ver plicht is naar de meest zuinige oplos sing te zoeken, aan dezen eisch moet nog strenger de hand worden gehou den, wanneer een kostbaar bouwwerk uit de openbare 'kas wordt betaald en vooral wanneer 'deze kas niet dan met moeite gevuld wordt gehouden. Daarom moest de vraag gesteld worden of, in het licht der verander de tijdsomstandigheden, nu de lust om Leviathans'' te bouwen voorloopig verdwenen is en het 20.000 tons schip als het grootste scheepstype in de toe komst aangenomen wordt, de groote afmetingen der sluis nog verdedigbaar zijn, of de reserve, voortspruitende uit de aanwezigheid van vier deurkassen en uit de drooglegbaarheid der sluis- hoofden met de bedrijfsdeuren, niet te duur gekocht is en of verder nog ande- bezuinigingen mogelijk waren, met name op den bouw der schutkolk muren. Reeds was besloten de sluis geheel in onbekleed beton uit te voeren, welke echter met zeewater in aanraking zou komen. Het lag voor de hand, nu het zich ontwikkelde programma toch eenigen tijd zou vorderen, ook het vraagstuk van cement in zeewater na der te bezien, terwijl eindelijk de groo te hoeveelheden duinzand, welke op te ruimen zijn, als het ware dwingen om te overwegen of dit ook niet kan wor den verwerkt in de betonsamenstel- ling. Inmiddels was nader overwogen om het werkterrein belangrijk in te krim pen ten einde de transportkosten op het terrein te verminderen. Dit kon bij de natte bouwwijze geschieden door het aantal phasen in den bouw met één te verminderen en de eerste cais son te bouwen in een dieperen werk- put op korteren afstand van de te maken sluis. Het in uitvoering zijnde grondwerk moest daartoe worden ge wijzigd; hetgeen een jaar zou kosten, Daarmede was tijd gewonnen voor de verschillende (nadere onderzoekingen, maar tevens konden betere tijden wor den afgewacht met het oog op den prijs van grondstoffen en arbeidsloonen. welke zich in dalende richting bewo gen. Thans kan gezegd worden, dat de verwachting op dat punt tot dusver niet beschaamd is. Het prorgamma voor de nadere on derzoekingen omvatte dus de volgende punten: a. overweging van de handhaving der voorgeschreven afmetingen; b. overweging van de noodzakelijk heid van vier deurkassen; c. onderzoek naar de noodzakelijk heid om de hoofden drooglegbaar te maken; d. onderzoek naar dè mogelijkheid van een bouw in den droge; e. onderzoek naar de technische uitvoerbaarheid van een bouw in den natte; f. onderzoek naar een besparing op den bouw der schutkolkmuren; g. bestudeering van het vraagstuk „cement in zeewater"; h. bestudeering van de mogelijk heid van de toepassing van duinzand in beton. Deze onderzoekingen zijn, voorzoo ver het mogelijk was, voltooid. Deze resultaten worden dan meegedeeld. De sluisbouw. De werken voor den sluisbouw krij gen thans veel bezoek. Gistermiddag waren hier de burgemeester van Am sterdam, de heer W. de Vlugt en- alle zes wethouders. Voorts de gemeente secretaris, Mr. Ph. Falkenburg; de di recteur der gemeentelijke handelsin richtingen, Ir. R. de Kat; de directeur van Publieke Werken, de heer A. W. Bos; de heer Roovers van Publieke Werken; de havenmeester, de heer W. N. v. d. Poll en Mr. Dr. J. H. van Zan ten, directeur van het Bureau voor de statistiek. Loonregeling Visscherijbedrijf. De vakorganisaties in het visscherij bedrijf alhier hebben aan de reeders eenige voorstellen gezonden met op- en aanmerkingen inzake de arbeidsover eenkomst voor de trawlvisscherij, zoo- als deze in concept door de reeders wa- en gezonden. De organisaties wenschen de rege ling der gages als volgt: het garantie loon voor de schippers te berekenen op f 200 per maand en het loon per maand of bij beëindiging van het dienstverband te verrekenen,. De maandgage van het dek- en ma- chinepersoneel met f 10 te verhoogen. De gage en het percentengeld van den kok in overeenstemming te bren gen met die van een matroos. De andere voorgestelde wijzigingen betreffende de arbeidsvoorwaarden. Zaterdagmorgen had op den hoek van Prins Hendrikstraat en Amstel- straat een aanrijding plaats tusschen de autobus van Gebr. R. en een branti- stoffenwagen van M. Geen van beide bestuurders kon er veel aan doen, het kwam door een samenloop van om standigheden. Het ongeval liep ook goed af, daar slechts een der spatborden van de auto bus wat beschadigd werd. Maandag liad zich voor den llaar- lemsche politierechter te verantwoor den G. B. van hier, die in Augustus ruzie kreeg met een collega en wel aan boord van een Amerikaansch stoom schip. B. werd zoo driftig dat hij den ander in neus en lip beet. Thans hoor de hij hiervoor f 25 boete of 10 dagen hechtenis tegen zich eischen. Vrijdag is te Haarlem aanbesteed het maken en inhangen' van een paar groenhartkouten ebdeuren in de uit wateringssluis der oude Noordzeeslui zen alhier. Ingeschreven was als volgt: Comm. Venn. G. J. de Beus en Zn., Haarlem, f 3890; J. v. d. Tak, Papen- drecht, f 3324; L. Zandstra, Buiksloot, f 3250; P. v. d. Straatcn, Hellevoetsluis, f 3100; ,T. de Vries, Amsterdam, f 3090; J. H. Gruijters en v. d. Zijden, Amster dam, f 3048; D. Stada, IJmuiden, f 2940; J. v. d. Plas, IJmuiden, f 2822,50; Lucas Schermers, Nieuwendijk gem. Alm- kerk (N.-Br.), f 2790. Twee biljetten waren ongeldig. De raming bedroeg f 3350. Het leggen der buizen voor de gaslevering door het Hoogovenbedrijf is niet opgedragen aan de firma Kohier te 's Gravenhage, zooals wij abusieve lijk hebben bericht, maar aan de firma van Maanen te Utrecht. Aan de firma Kohier is opgedragen het maken der zuiveringsinstallatie voor het gas (wasscherij), terwijl het stellen van het ijzerwerk is opgedragen aan de firma George Wilson te 's Gravenhage. De Minister van Waterstaat brengt a.s. Vrijdag een bezoek aan onze plaats, ter bezichtiging van de werken voor den bouw der nieuwe schut sluis alhier. De vorige week hebben de commis saris der Koningin in Noord-Holland en vier leden van Gedep. Staten deze werken bezichtigd. De levering van brandstoffen ten behoeve van de Ambachtsschool is na gehouden aanbesteding opgedragen aan de N.V. Vereenigde Steenkolen handel alhier. De eerste uitvoering vanwege de Tooneelvereeniging Varia zal in Nov. plaats hebben. Varia zal dan echter niet zelf optreden, maar „Jacob van Lennep" van Haarlem zal dan hier op voeren „Grond", met welk stuk de ver- eeniging zal uitkomen op een wed strijd. Varia zal dan op een uitvoering van „Jacob van Lennep" in Haarlem optreden. Door Varia zelf zal in December hier een uitvoering worden gegeven. (BESTELT UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWFL IJMUIDEN. W1LLEMSPIEIN.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1