AAN DB INGEZETENEN YAN IJ HUIDEN Minder fraaie Handen door arbeid of weeriinvioeden, wear zacht en blank door PURÓL. DE VOORLOOPIOE COMMISSIE TOT VOORBEREIDING VAN DE STICHTINO EENER VEREENIGINO TER BEVORDERINO VAN [JMUIDEN'S BLOEI, DEELT DOOR MIDDEL HIERVAN MEDE, DAT BINNEN EENIOE DAOEN EEN OPENBARE VER GADERING ZAL WORDEN OEHOUDEN IN THEATER „THALIA", TER VERDERE EN ALOEMEENE BESPREKINQ VAN DE GEMAAKTE PLANNEN. - DATUM EN UITNOODIOINO ZULLEN NADER WORDEN GEPUBLICEERD. Ntmens de Commissie: W. JONGSTRA, Voorzitter. CAREL BRENSA, Secretaris. gen gebruikt om de graad van recht-1 Hij was streng voor zich zelf en in zinnigheid der dominé's. Alles niette-zijn eischen van anderen. Zelve leven- genstaande er nog nooit een redelijk de dagelijks van wat .Gods hand hem gaf, eisclile hij dat van zijne ge trouiven. Natuurlijk, hij had zijn fou ten, met zijn zeer sterken wil en eigenzinnigheid zelfs grove fouten. Het zijn en blijven aarden vaten, waar in de kostelijke wijn wordt opgediend. Maar toch, eindigde Ds. Creutzberg zijn schoone lezing, met God te dan ken, dat we kunnen zien naar helden des geloofs, als Buddingh. In een minimum van tijd was het gebeurd! Aldus een der getuigen Maandag voor de Haarlemsche rechtbank. De mishandeling in een café athier, waarbij de caféhoudster H. R. het slacht offer werd, hoewel het op haar niet was gemunt. De zaak was naar Hl. Dbl. meldt, de volgende. E. K. ontmoette in het café op den 5en September zijn broer tegen wien hij een veete had, omdat deze hem eens had verweten, dat zijn moeder uit verdriet over hem was gestorven. I Onmiddellijk ontstak hij in woede. Hij nam een mes en stak daarmede maar in het wilde in het rond. De caféhoudster werd daarbij per ongeluk in de hand gestoken en zóó dat ze eenige weken onder dokters behandeling had moeien zijn. va.il eenige üer nroeaeren m zvmsiei- [k zag jrl mij„ café een paar jongens dam, beriep men daar den jongen Ds. aan (,et vechten. „Niet vechten jongens" Buddingh. Deze begon daar met har rjCp jk jk kan dat in mijn café niet hebben, werken, doch na korten tijd schudde Maar jk kreeg geen antw00rd hij toch het synodale juk van zijn j jk herhaalde„Jongens niet vechten, schouders. Hij bleef echter in Zeeland, wanf anders moet je er uit". Maar weder vooral te Goes, preken. Dat ging ten geen antwoord. Ik zeide„nu ga je er uit", koste van veel vervolging. Zoo kreeg roen werd ik opeens met een dolkmes hij in den tijd van 3 jaar 98 keer pro- 'gestoken. Maar 't was op mij niet gemunt, ces-verhaal wegens het houden van j Bekl. had, naar get. verder zeide, haar verboden godsdienst-oefeningen en on-1 den volgenden ochtend verontschuldiging ze brave, liberale voorouders zorgden aangeboden en gezegd dat hij haar de er op zijn tijd ook wel voor, dat hij kosten zou vergoeden. Maandagochtend meermalen in de gevangenis kwam als bevestigde bekl. dat. de boeten, die onbetaalbaar waren, niet j Het O.M. vond het feit te ernstig om betaald werden. een geldboete te kunnen eischen. Het vor- Maar Buddingh was een man met derde tegen den bekl. die naar het O.M een ijzeren wil en hij ging voort. Ook J aanvoerde, ongunstig bekend staat, 14 dagen toen, dank zij de verontwaardiging in gevangenisshaf. argument tegen is aangevoerd, of het moest zijn dat ze niet allen zuiver inde leer zijn, wat ze met de wel gebruikte berijmingen der psalmen gemeen heb ben Maar het is een kwestie waar men in de Hervormde en in de Gereformeerde kerken mee zit te zweeten. Over deze dingen schreef Ds. de Cock uit Ulrum een scherpe brochure met het gevolg, dat hij geschorst werd voor 2 jaren,, en toen hij, zonder voor dat geweldsargument te bukken, een nog scherpere brochure deed verschijnen, werd hij zonder pardon afgezet. Een groot deel der gemeenten hieven hem trouw en het kerkelijk conflict was een feit geworden. Ongeveer evenzoo ging het met Ds. Scholten. In de Zeeuwsche gemeente Biggekerke stond in die dagen een predikant, die ook gevaar liep om de zelfde reden afgezet te worden, maar ter rechter tijd wist hij een ander be roep aan te nemen, waar wellicht een milder classicaal bestuur de macht in handen had. Nu was er dus een vacature in het strenge Biggekerke, en op aanraden eenige der broederen in Amster- het buitenland, een compromis tot stand kwam tusschen den staat en Ds. de Cock c.s., wilde hij zich niet onder werpen. Daar Buddingh bovendien nog be zwaar zag in de gebruikelijke psalm berijming, moest hij de afgescheiden kerk pok nog weer verlaten. Daarna veroorzaakte hij nog een scheuring in zijn eigen gemeente te Goes om de wijze waarop men zong. Zoo was Bud dingh een man, wiens dogmatiek het alleruiterste wist uit te pluizen en het met zijn sterken wil wist door te zetten Tot hij in de gevangenis in aanraking kwam met een methodist, die hem, den dogmatischen wilsmensch, wist te doen gevoelen dat God bovenal Liefde is. Door dat gevoel kwam er een omme keer in den harden prediker. Hij on derwierp zich aan de regeering. Maar nog bleef het strenge in hem. Wel werd hij ruimer van blik, vooral toen hij een tijd in Amerika vertoefd had. Nadat hij uit de nieuwe wereld teruggekomen De Politierechter legde den bekl. 1 maand voorwaardelijk op onder voorwaarde dat hij binnen 2 maanden aan de caféhoudster f 41 zal vergoeden tot betaling van de doktersrekening en andere onkosten en met een proeftijd van 2 jaar. VELSEROORD. Ter a a rdebestelling O. Verhey. Maandagmiddag had onder zeer veel be langstelling op de begraafplaats De Biezen de teraardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van den heer O. Verhey, die lange jaren deel uit maakte van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Gesproken werd namens den kerkeraad door de heer D. Jongens, ouderling, ver volgens door Ds. W. Kroese en daarna nog door den 92 jarigen ouderling uit Velsen, den heer P. van Afeen. Allen her dachten de liefde van ouderling Verhey voor de Ned. Herv. Kerk en de groote trouw, waarmede hij haar vele jaren heeft gediend. Namens de familie dankte de oudste zoon, de heer G. Verhey Jr., voor de groote belangstelling. Van de schepen der firma Volker en Bos was op een wijze, die alleen mogelijk "c( knapen aernrraavowrenDo» is door een geloof, dat bergen verzet 'te 'Jmulden' waar de overleden lange jaren en een grooten wil, predikte hij op- nieuw te Goes. jnansioK. Eindelijk, te Bristol, kwam hij voor goed onder den invloed van het me- thodisme. Deze godsdienstvorm onder scheid zich niet zoozeer door het harts- werkzaam was, woei de vlag dezen dag Dam wedstrijd. Op 14 November houdt de Damclub Velseroord haar jaarlijksche groeps wedstrijden in den lunchroom Eynt- tochtelijke willen, of de verstandelijke i hoven, om fraaie kunstvoorwerpen, scherpe dogmatiek, als wel door de Heeren dammers, welke aan deze warm, gevoelde daad. Ook op dezen wedstrijden wenschen deel te nemen, weg. volgde hem zijn trouwe gemeente te Goes. Natuurlijk, bij al wat veranderde, bleef Buddingh de man met exentrie- k en wil en belijdenis. Maar zijn evangelie was ruim ge worden, zoo, dat hij niet alleen tot grooten zegen voor eigen gemeente was, doch ook voor de andere kerken in zijn stad. Hij bad voor de HervoVm- de-, de Gereformeerde-, ja zelfs voor de Roomsche kerk en zag door zijn ge- heden, verbeteringen in die kerken tot stand komen. kunnen zich Donderdagsavonds in ge noemd lokaal aanmelden of anders hij den secretaris, P. Versteeg, Wil- lembeeksweg. Het bouwen van vier woonhui zen aan de Trompstraat, voor reke ning van den heer G. Zegel, is opge dragen aan den heer C. M. Blok te Driehuis. VELSEN Door de politie te Wijkeroog is aangehouden de grondwerker de B„ wonende in een polderkeet, die gesig naleerd: stond in bet Alg, Politieblad, daar hij nog f 5 boete of 5 dagen hech tenis te goed had. De man betaalde de boete en is daarop weder vrijgelaten. De heer II., rijwielhandelaar op Wijkeroog, deed aangifte dat te zijnen nadeele vermoedelijk een heerenrij wiel is verduisterd. Vorige week Dins dag kwam zekere van L. een rijwiel huren. Hij zeide in de kost te zijn bij S. en denzelfden dag nog terug te ko men. Hij is nu echter nog niet terug. Bij nader onderzoek bleek hij nooit bij S. in de kost te zijn geweest. De po litie stelt een onderzoek in. In het Alg. Politieblad wordt ge waarschuwd tegen de Wed. P. A. Deur- meyer, wonende Donkschelaan 53 te Bolnes. Al wat aan haar toevertrouwd wordt, is weggeworpen. |Men izij Idus op zijn hoede. Intrede Ds. W. S. van Leeuwen. Na een vacature van ruim een jaar heeft de Ned. Herv. Gemeente Zondag weer een herder en leeraar gekregen in ds. W. S. van Leeuwen, overgekomen van Ellewoutsdijk Deze werd des morgens bevestigd door dr. H. H. Meulenbelt van Oosterhout, die tot tekst had gekozen Richteren 11 vs. 11b En Jephta sprak al zijne woorden voor het aangezicht des Heeren". Na de beves tiging zong de gemeente haar nieuwen leeraar toe Oezang 91 vs. 3„Och dat Uw geest den leeraar sterk". Des middags had voor een overvolle kerk de intrede plaats. Ds. van Leeuwen hield een schoone predikatie over Joh. 7 vs. 37b Zoo iemand dorst, die kome tot Mij en drii ke". Na de preek richte ds. van Leeuwen de gebruikelijke toespraken tot de verte genwoordigers van het gemeentebestuur, wethouder J. C. Dunnebier en den gemeen te-secretaris, den heer J. Kostelijk tot zijn ambthenooten, zijn bevestiger, kerkeraad enz. Ds. W. Kroese van Velseroord richtte woorden van welkom tot den nieuwen leeraar en hoople op een vruchtbare sa menwerking: de heer J. Deinum riep het welkom toe namens de kerkvoogdij. Daarna sprak ds. J, D. Boerkoel, Oeref. predikant, die hoopte dat men op verschillend terrein van Christelijke arbeid zou kunnen samen werken. Op verzoek van ds. Kroese werd den nieuwen predikant Psalm 212 vs. 4 toegezongen. Onder de aanwezigen merkten wij op de predikanten ds. van Oostrom Soede van IJmuiden, ds. Snethlage van Heemskerk, ds. Hovy van Wijk aan Zee, ds. Blauw van Schoten, ds. van Lindonk van Hoedekens- kerke enz. Voorts deputaties van den kerke raad der Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden en het bestuur der Evangelisatiete Santpoort W. J. de R. van Beverwijk, die op den lsten September in een cafe te Wijker oog den boel op stelten had gezet, er een lamp had stuk geslagen en het dochtertje van den caféhouder een klap met een stuk hout op den duim had gegeven die zóó was aangekomen dat de duim wel stijf zal blijven, werd 14 dagen gevangenisstraf opgelegd. De afdeeling Velseroord der Na tionale Christelijke Geheelonthouders Vereeniging had Maandagavond een propaganda-bijeenkomst belegd in de concertzaal van het gebouw „Concor dia" te Wijkeroog. Vertoond werd Ons dagelijksch brood" in een zeven tal tableaux, voorstellende het ploe gen, het eggen, het zaaien, het groei en van het graan, het maaien, het dor- schen en het graan tot brood bereid. Vóór tot de vertooning werd over gegaan, sprak de voorz. der afdeeling Velseroord", de heer G. Voet, een woord van welkom tot de niet talrijk opgekomen aanwezigen en een woord van dank tot de Directie der Papierfabriek, die door haar welwil lend afstaan van het gebouw gele genheid gaf de dezen zomer door het minder gunstige weer in Velserduin mislukte demonstratie beter tot haar echt te doen komen. Hij sprak den wensch uit, dat allen een genoeglijken avond zouden doorbrengen, waardoor de kans vergroot werd, dat de afdee ling „Wijkeroog" der N. C. G. O. V. uit hare assche zou herrijzen. Op het tooneel kwamen de tableaux, beschenen door electrisch licht van allerlei kleur, zeer goed uit. Een zang koor, begeleid door orgelspel, zong daarbij passende liederen. Bij het 4de tableau, het groeien, was het tooneel ledig en werd gezongen Psalm 104 vers 7. De heer Voet gaf hierbij eenige in lichtingen en las voor 1 Corinthe 3, vers 7, Psalm 65 vers 10 en Psalm 104 vers 14. Dat de vertooningen zeer in den smaak vielen, bewees het luid applaus heel duidelijk. Na afloop der vertooningen volgden voordrachten. De heer J. Wolfman, lid der afd. „Velseroord" bracht er 4 ten ge]hoore, nl.: „De Herdersfluit", „Vlie genvreugd en Dichtersmart", „Over een Dominee met 10 kinderen" en „Jantje huilt en Jantje lacht". Vervolgens droeg de heer Voet voor: „De vrouw van een dronkaard" en zong het koor tot slot „Plaatselijke Keuzelied". De heer Voet dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling en hoopte, dat deze bijeenkomst rijk vruchten mocht dragen, blijkende uit de op richting van eene nieuwe afdeeling „Wijkeroog" en tevens sprak hij den wensch uit, dat de verstrekte kaarten bij inlevering bij den uitgang, iets goeds bleken te beloven. Tot toelich ting diene, dat op deze kaarten te Ie- zen stond: „Ondergeteekende, over tuigd van de noodzakelijkheid van de bestrijding van het alcoholisme, wil hieraan zijn (haar) medewerking ver- leenen door: a. zich bij de plaatselijke afdeeling der N. C. G. O. V. aan te sluiten (mi nimum contributie 10 ct. per maand); b. indien er geen plaatselijke af deeling bestaat, zich bij het Districts- Comité te laten inschrijven (minimum contributie f 0.60 per jaar); c. met een jaarlijksche bijdrage van fhet werk financieel te steunen. Woonplaats en naam moesten daar bij nog ingevuld worden, terwijl een hokje zwart gemaakt moest worden voor a, b, of c. Door den heer Voet werd hierna de bijeenkomst met gebed gesloten. Wat voor een halve eeuw een gewone zaak was, is nu een zeld zaamheid. Dit was Dinsdag op Wij keroog duidelijk te zien. Opgewonden was de jeugd over het feit, dat er een man met een beer over Wijkeroog liep en dat de beer op de achterpooten een dansje deed op de muziek van den leider. Uit de gesprekken der kinderen bleek, dat ze zoo iets voor het eerst beleefden en zooals we boven reeds zeiden was voor een 50 jaar terug een man met een beer in het dorp vol strekt geen zeldzaamheid, evenmin als de man met den doedelzak, terwijl bij de tegenwoordige jeugd een derge lijk instrument onbekend is. Maandagmiddag was te Wijker oog een man zoodanig onder den in vloed van alcohol, dat hij per bran card naar het politiebureau gebracht moest worden. Maandag is de melkprijs weer met 1 cent per liter verhoogd en alzoo ge bracht van 18 op 19 cent. Gevonden voorwerpen eil dieren. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een zwarte hond, een kinder-taschje (wil.) Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: J. M. Oosterveer Twisk, d.; M. Stolkde Rijke, z.; M. DeventerReinds, z.; B. v. d. Mey Stam, z. A. Koenes-v. Dinkelaar, d.; K. LeursLippes, z.; A. Oudendijk Post, z.; G. DuineveldPirovano, d. en z.; J. KuijierLauwereijs, d.; A. Kleij- nev. d. Veen, z. Overleden: Hendrik Zwaan, 78 jaar, wedn. van G. Huyer. SANTPOORT. - Een 16-jarige zoon van den heer II. uit de Prins Hendrikstraat te IJmui den werd in de Wüstelaan aangereden door een auto van den grossier W. te Beverwijk. Tiet rijwiel van den jon gen werd geheel vernield, terwijl de jongen lichte verwondingen opliep, o.a. aan het dijbeen. De oorzaak zou zijn dat de bestuurder geen signalen heeft gegeven. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. - In Staatsblad no. 467 is, afgekon digd het besluit van den 6den October j.l. tot nadere wijziging van het K.B. van 2 December 1918 (Staatsblad no. 771) houdende reorganisatie van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort. Bepaald is o.m. dat in het gesticht voor Krankzinnigen niet meer dan 1190 krankzinnigen, 285 mannen en 905 vrouwen verpleegd mogen worden. - Onder groole belangstelling werd Zaterdagmiddag half vijf door den voorzitter der bazarcommissie, den heer A. A. Cor- negge, de bazar geopend, welke opbrengst zal komen aan ons plaatselijk symphonie- orkest „Caecilia". Dt heer Cornegge meende, dat er mogelijk menschen zullen zijn, die de opmerking meken, dat de bijzondere tijdsomstandigheden nu juist niet pleiten voor het houden van een bazar. Men moet echter niet vergeten, dat er een bijzondere reden voor wis, n.I. het blijven voortbestaan en het zich verder kunnen ontwikkelen van „Caecilia". Spr. dankte dan alien, die de voorbereidende werkzaamheden hebb« deelgenomen. Ook de milde gevers geefsters hadden een woord van dank i, ontvangst te nemen. De heer Cornegge knoopte hieraan 4 opmerking vast, dat ook de „kleine luyd«g hun „penninkske" hadden geofferd, H hoopte, dat dit voor „Caecilia" een aan sporing zou zijn, ook de zulken in 4 gelegenheid te stellen de concerten bij 1 wonen. Met den wensch, dat de bazar alle opzichten zou mogen slagen, eindigd spreker. Toen kon de pret beginnen, want ai attracties was geen gebrek. Den meeslr aftrek vonden alras de Amerikaanse)! hoepla en de schiettent, wat niet te verwor deren was, daar hier mooie prijzen te verdii nen waren. Maar ook 't schilderijen-museug het fotografisch atelier „Modern", de wat zegster en de sjoelbak mochten zich weldj in een druk bezoek verheugen. De stemmig) onder de talrijke aanwezigen was, merf dank zij een orkestje onder leiding vr den heer Ant. de Vries, opperbest, en dat gebleven tot Maandagavond tl uur to Dien avond was er tot tien uur gelegenhei tot het maken van een dansje, waarvi druk gebruik werd gemaakt. Om elf uur werd de bazar gesloten. Hi batig saldo kunnen we momenteel nogni opgeven, doch we gelooven wel, dat commisssie bestaande uit de heeren Cv negge, Bremerkamp, van Leeuwen, Wijngaarden, Bonarius en Jak tevreden z kunnen zijn. Morgen avond wordt in de zaal vi Zomerlust" weer een zangavond, uitgas de van de Vereeniging tot verbetering vs den Volkszang, gehouden. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Bijdrage kosten bijzonder vervol| onderwijs. De Lager Onderwijswet 1920 bepaa dat tedere gemeente, waar openbaar ve voigonderwijs wordt gegeven, toekenna aan de besturen der bijzondere lage scholen een bijdrage toekennen in kosten van het bijzonder vervolgonderwij mits dat onderwijs voldoet aan de vo: waarden, door de wet voor het openba vervolgonderwijs gesteld Ten laste der gemeente is in 1922 g bleven f 106.80 of per leerling over h geheele jaar f 1.10. Ingevolge het tweede lid van bovenaa gehaald wetsartikel moet de bijdrage a het bijzonder vervolgonderwijs op hetzdfi bedrag per leerling en per jaar wordi gesteld. Het bedrag per leerling, te vi goeden voor de cursussen, die slechts het voorjaar zijn gegeven, dient o.i. worden bepaald op de helft van f 1.10. Ais gevolg hiervan kunnen de betrokki schoolbesturen aanspraak maken op i volgende bedragen Qemidd besturen der aantal leerl Chr. school te Wijkeroog 18 R. K. Jongensschool te W'.oog 26 R.-K. Meisjesschool R.-K. Jongensschool R.-K. Meisjesschool R -K. longens^chool R.-K. Meisjesschool 53 V.'oord 15 11 IJmuiden 9 24 biji van ge f 19. 28 58 16 12 4 13 Totaal f 153. B. en W. stellen voor de gemeentelij bijdrage in de koslen van het bijzone vervolgonderwijs over 1922 op laatstgen» bedrag te bepalen. Het Nijverheidsonderwijs. De Heer K. H. Tusenius heeft de volgen vragen gesteld te. Is het juist dat het nijverheidsondi wijs zal worden ondergebracht in de lee staande schoollokalen in Velsen, zooals plaatselijke bladen melden 2. Indien dit juist is achten B. en 1 dan thans niet den tijd gekomen om overwegen de motie-Vermeulen inzake co: binatie ambachtsschool en nijverheidsavon school in den gemeenteraad in besprek» te brengen? 3e. Is hef aan het College bekend, ci de inrichting van de ambachtsschoollokali meer geschikt is tot het geven van nijvi heidsavondonderwijs dan de thansin gebr» zijnde lokalen en eventueel andere lokalei 4e. Kan het College mededeelen of bestuur van de ambachtsschool bereid it| deze mede te werken Hierop wordt door burgemeester t wethouders opgemerkt, dat de beantwoo ding van vraag één afhangt van de omstr digheid of het tegenwoordige gebouw z worden beschikbaar gesteld ten behoti van de vereeniging voor Christelijke Volk onderwijs te Velseroord, voor bijzondf lagere school. Met betrekking tot vraag 2 marken het volgende op Reeds vroeger werden door B. en pogingen aangewend om de ambachtischi P jjnen In Tandan an Kiezen verdrijft men door Mljnhardt's Sanaplrln-Tableti

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2