ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN No. 10S Zaterdag 25 October 1ÏI4 9e Jaargang [J MU IDER COU RANT Abonnementsprijs: f 1.— per 3 maanden, franco per postf 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N. V. UITGEVERS MIJ. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t. en m.5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. Waterstand OmaMes, Oct. 1924 Dagen N.M. H. water L. water v.m. n.m. v.m. n.m. 1.23 1.43 9.26 10.52 9.40 2.02 2.21 10.06 11.39 10.22 2.42 3 00 10.46 0.30 11.07 3.20 3.40 11.28 11.49 4.03 4.20 0.07 4.45 5.03 0.31 0.47 OPENBARE VERQADERING vin den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 28 October 1924, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeelin gen. 3. Verkoop van grond te Velseroord, aan de woningbouwvereniging „Velsen", verleenen van een crediet voor het bouwrijp maken van dien grond, verleenen van goedkeuring tot aankoop van grond door ge noemde vereeniging van derden en het nemen van een principieele be slissing inzake wijziging van het uitbreidingsplan in verband hiermede. 4. Verkoop van grond te Velseroord aan R. India aldaar. 5. Verkoop van een gedeelte van het langs de zuidzijde van den Terras- weg te Santpoort gelegen trottoir na onttrekking aan den openbaren dienst. 6. Verzoek van de Maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen „Het Terras" om aanwijzing van gronden te Santpoort voor gesloten bebouwing, in plaats van voor z. g. half-open bebouwing. 7 Overname van een gedeelte van den Terrasweg te Santpoort. 8. Verhuur van gemeentegrond. 9. Crediet voor het betegelen van het voetpad langs den Rijksstraatweg te IJmuiden. 10. Wijziging der begrooting voor de handelsavondschool, dienst 1925. 11. Vaststelling van de gemeentelijke bijdrage in de kosten van het bijzon der vervolgonderwijs over 1925. 12. Aanvulling der verordening op den rechtstoestand der ambtenaren. 13. Vastststelling van het presentiege'd voor de leden van het werklieden gerecht. 14. Benoeming van een lid van de com- 11 missie van toezicht op de handels avondschool te IJmuiden. PLAATSELIJK NIEUWS. r IJMUIDEN r Dinsdag 28 October zal in Thalia jpgevoerd. worden: Slachtoffers der Samenleving. Oordeel van Pers en Personen. De heer J. B. Schuil schrijft in het dagblad o.a.: „In onzen tijd, waarin de bioscoop heeft gebracht als „mogen wij iwijgen", staan wij geheel anders te- jenover het vraagstuk en wij erken- ïen allen, dat een openlijk verstandig waarschuwen beter is dan een geheim- innig verzwijgen. Dat het stuk het bij iét publiek doet, is ons op den avond fan de eerste voorstelling van „Slacht der Samenleving*' in den gebleken. Het applaus oorverdoovend en het scherm noest ha het derde bedrijf ontelbare omhoog. Trouwens heel dit ipei; uit het bittere leven deed; het seer zeker bij de volle zaal, die blij kens het herhaald applaus bij open ioek, behoefte had mede te getuigen, fïet groote succes mag voor een groot ieel toegeschreven worden aan het enorme spel van Alex Faassen en Gé Vrolik. Faassen verraste werke lijk in z'n rol en toonde 'de grootte van z'n talent. Vrolik's spel was leven dig en sympathiek cn als regisseur komt hem alle lof toe. Als geheel staat deze opvoering aanmerkelijk hoog Mr. Hattink, kunst correspondent van de groote buitenlandsche bladen schrijft o.a.: „Als bijdrage tot den kamp tegen de geesel van onzen tijd, is dit aangrijpen de spel buitengewoon goed gelukt. En met de vertolkers, als de heer Piet Ooms ons met Het Nederlandsch Too- neel-gezelschap gebracht heeft, kan het niet anders of het stuk moet overal in slaan en zijn heilzamen invloed niet missen. Het is een kennismaking met een kunstwerk van edele strekking, waarin de hoofdpersoon op waarlijk meesterlijke wijze is uitgebeeld door den jongen tooneelspeler Alex Faas sen. Het zou ons te ver voeren zelfs maar een korte schets van dit van bedrijf tot bedrijf spannender wordend drama uit het werkelijk leven gegrepen te geven. Nogmaals een eeresaluut aan Alex Faassen, als Armand, en Gerard Vro lik, als advocaat, en de ovatie aan het j. slot het geheele gezelschap gebracht, was ten volle verdiend." „De Gooi- en Eemlander" schrijft: „Aan 't slot een ovatie, 't publiek kon zich niet langer inhouden. Hulde voor Alex Faassen en Gerard Vrolik. Trouwens 't geheele gezelschap niets dan lof''. Onze plaatsgenoot de heer J. F. A Jungbacker behaalde op de Zondag jl. gehouden nationale reciteerwedstrijd te Rotterdam den derden prijs in de eerste afdeeling luim. Alhier zullen dezen winter zes samenkomsten worden gehouden, wel- ke uitgaan van de kerkeraden der Ned. Herv. Gemeente alhier en te VelsenVelseroord', der Chr. Geref. Kerk en Doopsgezinde Gemeente al hier, van het kerkbestuur der Oud- Kath. Kerk alhier en de afdeeling IJmuidenVelsen der Evangelische Maatschappij. j Deze samenkomsten worden gehou- l den naar aanleiding van de conferen- ties der paters Dominicanen voor niet- Katholieken en van de samenkomsten f der Vrijdenkersvereeniging De Dage raad. Drie der samenkomsten zullen 1 gewijd zijn aan de Roomsche actie, de andere 'drie aan de Dageraad, waar voor zeer bekende sprekers zullen wordenuitgenoodigd. Zeer waarschijnlijk zullen te Velsen en Velseroord ook eenige samenkom- sten worden gehouden. - Voor de Haarlemsche rechtbank stond terecht de 32-jarige los werk je man W. B. uit Wijk aan Zee en Duin, werkzaam aan het Hoogovenbedrijf. Hij had op 1 September „herrie*' ge- had met den terreinopzichter over een fiets, die beklaagde niet in het fietsen- rek had geplaatst maar achter op het fabrieksterrein gebracht. De terrein opzichter had* de fiets naar de portiers loge laten brengen, omdat de werk lieden hun rijwielen niet op het ter rein mogen zetten. Beklaagde was hierover boos geworden en had den 1 opzichter uitgescholden voor „vuile dief" en „smeerlap". Het O.M. requireerde f 15 boete of 15 dagen hechtenis, waarvan de Poli- t.ierechter f 8 boete óf 8 dagen hechte- nis maakte. I Twee IJmuider dames N. en S. hadden eenige woorden met elkaar gehad, iets dat Mej. S. niet erg goed scheen te kunnen zetten, tenminste toen zij haar tegenpartij opnieuw ontmoet te, gaf zij haar 'n klap met de hak van haar pantoffel in het gezicht. I Mej. N. nam hiermee weer geen ge noegen en deed aangifte bij de politie, die nu tot taak heeft te onderzoeken hij wie de schuld ligt VELSEROORD. rende het verslagjaar in deze haven De 26-jarige visscherman Pieterbinnengekomen bedroeg 1291 tegen J. R. alhier was op Zaterdagavond 1607 in het vorige jaar, welke vermin- 6 September 1.1. in eèhj café, waar werd dering een gevolg was van het minder gedanst. De vervoering, waarmede hij ter markt komen van Duitsche stoom- zich aan deze edele kunst wijdde, deed trawlers. hem daarbij zijn pet verliezen. Toen De geheele te IJmuiden marktende hij A. B., toevallig erop trappen zag, en aldaar thuisbehoorende vloot be- ontvlamde hij in woede en gaf B. na stond' op 31 December 1923 uit 102 j eenige minder malsche woorden een stomp tegen den neus, dat het bloed eruit spoot. j Wegens zoo'n onhebbelijke houding meent de Officier f 15 boete of 15 dagen hechtenis te moeten eischen, waartoe de Rechter den bekl. ook veroordeelt. VELSEN j Benoemd tot 2en gezagvoerder op de stoomponten D. Dikstaal, Pontwachter. De 21-jarige stoker Hendrik N. de R. te Beverwijk heeft 1 September in het café van B. te Wijkeroog wat te diep in het glaasje gekeken, cn toen de alcoholischen dampen 'm wat had- den overhit begon ie met 'n stoel als i 'n wildeman in 't rond te slaan, waar bij hij een electrisch lampje stuk en Suzanna, het dochtertje van den waard op haar duim sloeg, die gebroken is, en na geheeld* te zijn, toch altijd stijf zal blijven. Daar bekl. niet heel gunstig bekend staat, eischt de Officier geen boete, maar 14 dagen gevangenisstraf. Von- nis conform den eiscb. VISSCHERIJ. Staaisvisschershavenbedrijf te IJmuiden. Aan het jaarverslag over 1923 is het jaar f 5.563.472 tegen in het vorig jaar stoomtrawlers, 46 stoomloggers, 6 mo- torioggers, 54 zeilloggers en 25 'kust- visschers, tezamen 233 schepen met een totaal inhoud van 95.833 Kub. M. De aanvoer van steenkolen per spoor was vergeleken bij het vorig jaar zeer gering. De oorzaak lag in het weinige gebruik, dat de stoomtrawlers maakten van Limburgsche kolen, om dat voldoende Engelsche- en Duitsche kolen te water werden aangevoerd, welke bij voorkeur door de stoomvis- scherijschepen worden gebruikt. In 1923 werd, evenals in de laatste jaren geen Noorsch ijs aangevoerd. Het aantal ijsfabrieken bleef gelijk, n.l. 7, die volgens opgaven door de Directies j der fabrieken in totaal in 1923 j 54.911.200 K.G. ijs produceerden tegen 55.440.250 K.G. in het vorig jaar. In een 'der fabrieken werd geduren- de het verslagjaar een hoeveelheid van ruim 35.000 K.G. versche visch inge vroren, volgens het systeem OTTESEN De opbrengst van de in de rijksvisch- 'hallen verkochte visch bedroeg in het versl.jaar f 10.837.732 tegen f 11.012.352 in het vorig jaar. De omzet van trawl.visch ging aanzienlijk achteruit daarentegen steeg de omzet aan drijf- net visch. De opbrengst van de door de Hollandsche stoomtrawlers aange- j voerde visch bedroeg in het verslag- volgende ontleend: De exploitatie over dit jaar leverde een belangrijk nadeelig saldo tot een bedrag van f 288.629 tegen een nadee lig saldo over het f 294.792. f 6.288.869. De omzet der beugvisschers daarentegen was belangrijk hooger cn steeg van f 480.498 in 1922 tot f 614.259 in het verslagjaar. Eveneens was de vorig jaar van i opbrengst der drijfnetvisscherij veel j hooger dan in het vorig jaar en bedr. De voornaamste bate van het bedrijf in *923 f 8J7.184 tegen m 19-2 f 46o.874, n.l. de retributie voor den afslag van *n. consignatie werden in het ver- de visch bedroeg in het verslagjaar slagjaar aangevoerd voor f 435.474 te- i f 216.759 tegen in het vorig jaar vorig jaar f 286.909. f 220.248 zijnde een gevolg van de ver--^e vermoedelijke waarde van de in minderde, aanvoeren van treilvisch. daven aangevoerde, maar niet publiek 5 De exploitatierekeningen van visch- verkochte visch bedroeg in het ver- hallen, waterleiding, electrisch net, ter-1 slagjaar f 326.818 tegen in het vorig reinen, duingronden en electrische Jaar 60.818 (Een belangrijke toename dus, terwijl van dezen verkoop geen retributie aan den rijksvischafslag wordt betaald.) De Haarlemsche Bankvereeniging kwam weder alle verplichtingen haar bij de overeenkomst met het rijk op gelegd, stipt na. De verstrekking van kasgelden door de Bank voor de uitbe talingen der besommingen aan de rea ders geschiedde weder tegen een ren tevergoeding van Vlz procent boven het wisseldisconto van de Nederland - sche Bank en bedroeg van 1 Januari tot 12 December 5V2 procent en nadien 6 procent. Evenals in vorige jaren werd ook dit jaar de hier aangevoerde visch in hoofdzaak per spoor vervoerd en be droeg in het verslagjaar 44.275.974 Kg. tegen 45.143.959 Kg. in het vorig jaar, terwijl in 1923 12.679.080 Kg. per wa ter werd vervoerd tegen in het vorig jaar 13.717.360 Kg. De verhouding van de naar de zes landen van bestemming vervoerde hoeveelheden was: Nederland 57.8 (v. j. 54.8), Duitschland 1.8 Jo (v. j. 1.2), België 22.8 (v. j. 33.3), Frankrijk 4.2 pet. (als v. j.), Zwitserland 0.7 (v. j. 0.2), en Engeland 12.7 (v. j. 6.3). Het aantal kooplieden, dat hier ge regeld versche en gedeeltelijk ook ha ring en zoutevisch kocht bedroeg op 31 December van het verslagjaar 212 tegen 222 in 1922. De algemeene toe stand van den handel was, ofschoon zich velerlei bijzondere moeilijkbeden voordeden, niet ongunstig. Ofschoon de aanvoeren verminderden nam de verzending naar het binnen land toe, mede als gevolg van de daar voor gevoerde propaganda ter gelegen- kraan gaven allen winstcijfers. Daarentegen leverde de exploitatie van de dokken en de rekening der spoorweg-inrichtingen verliezen op. j Het nadeelig saldo van de rekening der eigenlijke haven, welke geene in komsten heeft en waarop dus steeds j verlies geleden wordt, bedroeg in het verslagjaar f 314.108 tegen f 328.517 in het vorige jaar. 1 Een groot deel dezer kosten komt ten laste van intrest en afschrijving der havenwerken in engeren zin, dus ook van de wateroppervlakte, waaraan de havenbedrijven zijn gelegen, zoodat deze kosten strikt genomen niet tot de exploitatiekosten van het bedrijf kun nen worden gerekend. Het aantal binnengekomen schepen was in het verslagjaar belangrijk hoo ger dan het vorig jaar. In het geheel kwamen in 1923 1766 vaartuigen meer in de haven dan in 1922; het aantal binnengekomen stoomtrawlers bedroeg in het verslagjaar 3641 tegen 4127 in het vorig jaar, terwijl het aantal stoombeugers van 103 in 1922 steeg tot 213 in het verslagjaar. De achteruitgang in het verkeer der haringschepen over de laatste jaren kwam in het verslagjaar tot stilstand. De export van versche haring op Duitschland kwam in het verslagjaar nog niet tot herstel. Levering na'ar dit land* kon alleen geschieden tot zeer lage prijzen. De Engelsche visschers, die op eigen markten vrij hooge prijzen voor hun vangsten konden bedingen, hadden dus geen redenen hier haring voor den Düitscheri export aan te voe ren. Het aantal vreemde schepen, gedu- heid van de voedingstentoonstelling te Amsterdam gehouden. De voorheen zoo belangrijke export- handel op Duitschland bleef in het verslagjaar nog steeds verlamd. De handel op België ging in het ver slagjaar sterk achteruit. De levering op bestelling, dus tegen vooraf over eengekomen prijzen nam belangrijk toe, welke handel uit den aard gezon der is dan de verzending in consigna tie. De handel op Frankrijk en Zwitser land bleef van weinig beteekenis als gevolg van de groote vervoermoeilijk- heden en de hooge invoerrechten. De aanhoudende en snelle daling van het vangstcijfer der stoomtraw lers en stoombeugers zette zich over het verslagjaar op onrustbarende wij ze voort. De gemiddelde vangst per reisdag bedroeg thans slechts 783 K.G. tegen 976 in 1922, 1274 in 1921, 1869 in 1920, 2325 in 1919 en 2611 in 1918. Deze sterke achteruitgang van de vangsten in de laatste jaren trekt uiteraard' in sterke mate de aandacht van belanghebbenden bij de visscherij en houdt deze blijkbaar verband met de sterke bevissching van de Noord zee en in het bijzonder met de overma tige vernietiging van jonge visch. Uit de kringen van de reeders wordt daarom meer en meer aangedrongen op maatregelen tot bescherming van den vischstand. Dusdanige maatrege len worden thans door de Regeeringen van de bij de Noordzeevisscherij be trokken staten overwogen, doch hier bij is reeds gebleken, dat de oplossing van dit vraagstuk, deels wegens de kosten daaraan verbonden, deels we gens de uiteenloopende belangen der verschillende staten bij de visscherij groote moeilijkheden zal opleveren. Waar echter de achteruitgang van de vangsten zulke afmetingen aanneemt, als thans' het geval is het vangstcij fer over het af geloop en jaar is het laagste wat in de betreffende stati stiek van de visschershaven voor komt zullen die maatregelen toch noodig blijken, om onze trawlvissche- rij voor verval te behoeden. Van een loonend bedrijf kan in de meeste ge vallen over het verslagjaar niet ge sproken worden, daar de bedrijfskos ten over het algemeen te hoog waren in verhouding tot de besommingen en moest in verband daarmede van de zij- de der werkgevers worden overgegaan tot loonsverlagingen voor de werkne mers aan den wal en in sommige ge vallen ook voor de opvarenden. De stoomtrawlers zoeken verder gelegen vischgronden op. Door de steeds bedenkelijker wor dende afname der vischvangstèn in de Noordzee, waarschijnlijk tengevolge der al te intensieye bevissching van dit sedert eeuwen her beroemd vischwa- ter, laten vischreeders van verschillen de landen reizen ondernemen naar verder gelegen vischgronden. Naast IJsland en New-Foundland komt vooral de Witte Zee (Barends- zee) hiervoor in aanmerking, hoofd zakelijk door Britsche visschers. De Witte Zee, hoewel veraf gelegen heeft nog óver weinig bevischte visch gronden met een overvloedige visch stand te beschikken, die betere resul taten beloven op te leveren dan de vischgronden in de Noordzee, waar al le landen druk de vangst uitoefenen, j Ook de IJslandsche wateren schijnen j nog onuitputbaar rijk aan visch te zijn; ongelukkig echter zijn in de laatste twee jaar de territoriale wateren van IJsland binnen eeu limiet van 5 K.M. van de internationale visscherij ont- trokken' én alleen aan den IJslander visscher overgelaten. New-Foundland, dat jaarlijks al een uitgebreide vloot uit verschillende Europeesche landen tot zich trekt, zal in de toekomst een nog grooter arbeidsgebied voor de vischvangst worden.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1