AAN DE INGEZETENEN YAN IJMUIDEN Drukkerij Sin/'ewel DE VOORLOOPIOE COMMISSIE TOT VOORBEREIDING VAN DE STICHTING EENER VEREENIOING TER BEVORDERING VAN IJMUIDEN'S BLOEI, DEELT DOOR MIDDEL HIERVAN MEDE, DAT BINNEN EENIGE DAGEN EEN OPENBARE VER- OADERINO ZAL WORDEN OEHOUDEN IN THEATER „THALIA", TER VERDERE EN ALOEMEENE BESPREKING VAN DE OEMAAKTE PLANNEN. - DATUM EN UITNOODIGINO ZULLEN NADER WORDEN GEPUBLICEERD. Namens da Commissie: W. JONOSTRA, Voorzitter. CAREL BRENSA, Secretaris. De aanvoeren te Huil bewijzen de ge grondheid van bovenstaande. De vangsten uit de Noordzee nemen sterk af, in vier maanden van dit jaar was de vangst 1400 ton minder dan in dezelf de periode van verleden jaar; daaren tegen zijn de aanbrengsten van IJland en de Witte Zee aanmerkelijk gestegen en wel met 1700 ton. Ook hebben de trawlers van Huil bij New-Foundland goede vangsten ge maakt. Deze feiten zijn eveneens voor de techniek en den scheepsbouw van -be- teekenis geworden, daar een deel der Britsche reeders er toe overgegaan is grooter en sterker stoomtrawlers in dienst te stellen, dan tot heden ge bruikt werden. N. VI. Gt. Heilbot bi) Groenland. Een Deensche schoener is naai' de Westkust van Groenland vertrokken om daar de heilbot-visscherij te gaan uitoefenen. Het schip heeft kleine vaartuigen aan boord, die bestemd zijn om de eigenlijke vangst te be werkstelligen met Groenlanders als be manning. Op den schoener zelf wordt de visch verwerkt. SnurrevaadvisscheTij In Voor-Indië. Het eerste schip, dat met dit visch- tuig in Indië, van Madras uit, de vis- scherij uitoefent, is het motorvaartuig „Sea Scout", dat in Engeland ge bouwd werd, en welks bemanning ook uit Engelschen bestaat. Men stelt po gingen in het werk om Indische vis- schers met de behandeling van de snurrevaade bekend te maken, wat al goede gevolgen gehad heeft, zoodat er reden bestadt om te kunnen ver wachten, dat deze visscherij zich in de Indische wateren wel zal uitbreiden. De trawlvisscherij, die tot dusverre voor de vischverzorging werkzaam was, ondervindt wel eens moeilijkheid om z'n benoodigden voorraad ijs te krijgen, zoo noodzakelijk in het warm klimaat. Visschende met de snurrevaade is het mogelijk de visch levend aan land te brengen en ze ook tegen billijker prijzen te verkoopen. Daarenboven zijn de inrïchtings- en exploitatiekosten ge ringer, vooral ook daar minder be manning noodig is dan op een trawler. De Portugeesche kllpvlschlndustrie. De Portugeesche kabeljauwvissche- rij op de banken van New-Foundland, die sedert vele jaren, kwijnde, is ver leden jaar weer veel toegenomen. Deze visscherij geeft arbeid aan de Portu geesche klipvisch-industrie. Eene toe name van deze industrie kan niet zon der invloed op de afname van buiten- landsche klipvisch blijven, waarmee Noorwegen, Denemarken en Duitsch- land dus rekening moeten houden. In de laatste visscherij-periode na men 65 vaartuigen aan de vangst deel. De buit bedroeg 8'/10 millioen K.G. ka beljauw. Door den hoogen prijs, die voor vfsch betaald werd, werden goe de zaken gemaakt. Men verwacht dat dit jaar 84 sche pen aan de vangst zullen deelnemen, en in het volgende jaar wel over de 100. (Fiskeritiden-de). Najaarsharing en de Znlderzee- afsluiting. Aan de Zuiderzee waren dorspron- kelijk twee duidelijk onderscheiden haringseizoenen; de groote lente-cam pagne met den bokking-export en de najaarsvangst van veel geringer om vang. De laatste weid practisch de laatste tientallen jaren niet uitge oefend, tot verleden jaar de herfstha- ring weer onverwachts in flinken ge tale begon op te treden, ook in het zui delijk deel der zee; de Zuidwal-rooke-, rijen kregen daardoor weder eenige productie, die zelfs tot een korte ex port-periode leidde; dit jaar is men in afwachting of de „najaarstrek" op nieuw zal optreden ook omdat dit de eersee trekvisch dan zal zijn, die na den gewijzigden toestand in de „hals" der Zuiderzee (de definitieve Amsteldiep- afsluiting) naar het Zuiderbekken op- zwemt; uit den ansjovistrek-1924 is deze invloed niet meer bepaald kun nen worden, daar het bedrijf in Juli werd beëindigd en de demping daarna voltooid werd. Voor Huizen heeft de herfst-export het vorige jaar nog pl.m. 35 wagons be dragen. Het zoeken van haring door vliegtuigen De proeftochten, die tot heden in En geland en Schotland zijn gehouden om de plaats van haringscholen op te spo ren, zijn nog niet met succes bekroond. Geen haring werd gezien onder de wa teroppervlakte op gronden, waar vol gens de vangsten met het net, wel ha ringscholen aanwezig waren. Men mag dus de conclusie trekken, dat het niet mogelijk is uit met een zekere snelheid zich voortbewegende vliegtuigen de aanwezigheid van haring te bepalen op een diepte, waar deze visschen zich gedurende den dag ophouden. N. VI. Ct. Gedurende de maand September van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijksvisehafslag aangekomen 364 stoomtrawlers met f 1.026.212 besom ming tegen in September van het vo rig jaar 212 stoomtrawlers, die f 517.794 besomden en in de eerste ne gen maanden van dit jaar 2734 stoom trawlers met f 6.409.902 besomming te gen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 1642 stoomtrawlers met f 3.643.786 be somming. Verder kwamen van de trawlvisscherij in (September van dit jaar aan de markt: 3 motorloggers met f 1282 besom ming tegen in September van het vo rig jaar 11 motorloggers met f 5812 be somming en in de eerste negen maan den van dit jaar 111 motorloggers, die f 77.418 besomden tegen in de eerste negen maanden van het vorig jaar 91 motorloggers met f 52.057 besomming; geen zeilloggers tegen in September van het vorig jaar 130 dier vaartuigen met f 59.283 besomming en in de eerste negen maanden van dit jaar 785 zeil loggers met f 364.880 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 1469 zeilloggers met f 666.793 besom ming; 4 sleepboottrawlers met f 3133 be somming tegen in September van het vorig jaar 2 dier vaartuigen, die f 646 besomden en in de eerste negen maan den van dit jaar 24 sleepboottrawlers met f 12.333 besomming tegen in de eer ste negen maanden van het vorig jaar 37 dier schepen met f 26.420 besom ming; 461 motorku-stvisschers, die f 26.619 besomden tegen in September van het vorig jaar 515 dier vaartuigen met f 34.331 besomming en in de eerste ne gen maanden van dit jaar 3177 motor kustvisschers met f 206.566 besomming tegen in de eerste negen maanden van het vorig jaar 2665 -dier vaartuigen, die f 163.135 besomden; 61 zeilkustvissch'ers met f 1893 be somming tegen in September van het vorig jaar 98 dier scltiepen met f 1784 besomming en in -die eerste negen maanden van dit jaar 368 zeilkustvis- schers met f 8747 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 352 zeilkustvissehers, die f 6314 besomden; 11 open booten met f 114 besomming tegen in September van het vorig jaar 3 open booten met f 17 besomming en in de eerste negen maanden van dit jaar 274 open booten, die f 5030 besom den tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 272 open bootèn, die f 2451 besomden; Van vreem/de nationaliteit kwamen van de trawlvisscherij hier binnen in September van dit ja:ar 1 Engelsche stoomtrawler met f 31835 besomming, 1 Duitsche idem met f 3605 en 2 Deen sche motortrawlers met f 1583 be somming tegen in September van het vorig jaar 1 Engelsche. stoomtrawler met f 486 besomming, 50 Duitsche stoomtrawlers met f 143.600 besom ming, 1 Duitsche mot ortrawler met 571 en 5 Deensche moto rtrawlers met f 8794 besomming en in de eerste ne gen maanden van dit jaar 3 Engelsche zeiltrawlers met f 1455 besomming, 1 Engelsche stoomtrawler met f 3835 besomming, 107 Duitsche stoomtraw lers met f 335.415 besomming, 1 Duit sche motortrawler met f 493 ien 21 Deensche motortrawlers met f 28.055 besomm. tegen in de le 9 maand. v. h. vorig jaar 7 Engelsche stoomtr. met f 4895 besomming, 590 Duitsche stoomtrawlers met f 1.491.628 besom- der H. O. V., die zich in den lutiten tijd meermalen heeft doen kennen alj uitmun tend Orkesl- en Operetteleider, voorname- aan hen die de uitvoeringen van Manja, the Pagoda of fiowera, de Oude Molen en andere orkestwerken hebben bijgewoond te Haarlem, Amsterdam en den Haag. Voor menigeen dus geen onbekende, lijkt het ons een gunstige gedachte om dezen dirigent eens de leiding toe te ver trouwen van ons Haarlems Orkest en hem in de gelegenheid te stellen van zijn ming, 15 Duitsche motortrawlers, die dirigeertalent blijk te geven, temeer waar f 12.844 en 71 Deensche motortrawlers, die f 83.775 besomden. Van de beugvisscherij kwamen in September van dit jaar hier 'binnen 8 zeilbeugers (sloepen) met f 10.689 be somming tegen in September van het vorig jaar 2 stoombeugers met f 2467 besomming, 2 motorbeugers met f 1664 en 18 zeilbeugers met f 18.101 besom ming en in de eerste negen maanden van dit jaar 187 stoombeugers met f 404.348 besomming en 123 zeilbeu gers met f 116.935 besomming tegen in de eerste negen maanden van het vo rig jaar 188 stoombeugers met f 380.972 besomming, 16 motorbeugers met f 16.083 en 157 zeilbeugers met f 191.778 besomming. Van de haringvisscherij kwamen in September van dit jaar binnen 4 stoomloggers met f 15.065 besomming, 3 motorloggers met f 16.847 besomming, 45 zeilloggers die f 208.787 en 81 En gelsche stoomharingdrifters, die f 195.590 besomden tegen in Septem ber van het vorig jaar 1 stoomloggei' met f 2771 besomming, 2 motorloggers met f 3187 besomming, 15 zeilloggers, die f 41.014 en 14 Engelsche drifters, die f 32.316 besomden en in de eerste negen maanden van dit jaar 13 stoom loggers met f 59.417 besomming, 9 mo torloggers met f 46.454 besomming, 103 zeilloggers, die f 445.921 en 129 Engel sche drifters, die f 272.777 besomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 2 stoomloggers met f 2928 besom ming, 6 motorloggers met f 5293 be somming, 53 zeilloggers, die f 96.604 be somden en 24 Engelsche drifters met f 51.644 besomming. In September van dit jaar kwamen aan de markt 1049 vaartuigen tegen 1082 in September van het vorig jaar en in de eerste negen maanden van 1924 8170 vaartuigen tegen ïn gelijk tijdvak van het vorig jaar 7657 vaar tuigen. De in consignatie aangevoerde visch- zendingen brachten in September van dit jaar op f 8579 tegen in September van het vorig jaar f 26.561 en in de eerste negen maanden van dit jaar f 188.383 tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar f 233.755. De opbrengst van de in September van dit jaar aangevoerde visch is f 1.523.840 tegen in September van het vorig jaar f 901.026, terwijl de totaal opbrengst van alle in de eerste negen maanden van dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 8.988.374 tegen in ge lijk tijdvak van het vorig jaar f 7.133.141. GEMENGD NIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Belgisch Douanetarief. De Kamer van Koophandel en Fa brieken deelt mede, dat zij zich Zater dag j.l. in telefonische verbinding heeft gesteld met de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel, een en ander in verband met de ge ruchten, welke over het nieuwe Belgi sche douanetarief de ronde doen. Medegedeeld kan worden, dat in geen -enkel opzicht met zekerheid is vast te stellen, wanneer het nieuwe ta rief in werking treedt. Een en ander is afhankelijk van de onderhandelingen, welke gevoerd wor den tusschen België en Duitschland, inzake een nieuwe handelsovereen komst. Voor belanghebbenden ligt thans een compleet ontwerp-tarief op het Bureau der Kamer van Koophandel ter inzage. Intusschen dient er de nadruk op gelegd te worden, dat de mogelijkheid bestaat, dat dit tarief ten slotte nog wijzigingen 'ondergaa of in het geheel niet ingevoerd zal worden. Kamer van KoophandeL In September 1925 zal te Genève een internationale tentoonstelling voor draadlooze telegrafie en telefonie ge houden worden. Belanghebbenden verzoeken wij zich in verbinding te stellen met de Kamer van Koophandel, Kruisweg70, Haarlem Haarlemsche Orkcstvaraaniglng. Men schrijft om: Als buitengewone attractie voor de be zoekers der concerten tegen een entree van 50 cent, wacht ons Woensdag 29 October a. s. in het Oemeente-concertge- bouw, het optreden als Gastdirlgent van den Hoog Welgaboren Heer Ernest Baron van Heacktran van Walien, late secretaris hij ons de kennismaking opent met een eerste uitvoering van de vierdeelige Suite van Landon Ronald, getiteld .The Oarden of Allah, (Het Paradijs) bestaande uit a. Prelude, b. In the garden of Count Anteoin, (Viool-solo) c. Kyrie Eleison en d. Dance of the Ouled Nail, over welks musikalen inhoud zeer veel goeds werd gehoord. Verder zuilen onder zijne leiding worden ten gehoore gebrachtde Symphonic no. 2 (D dur) van Haydn, de Ouverture Oberon en Vorspiel zum 3 en Akt uit Lohengrin. Voor de concertbezoekers belooft dit een intressanten avond te zullen worden. De strijd over ontwapening. Het debat van den Dierentuin wordt voortgezet. We zullen den volgenden zomer bij de algemeene verkiezingen alle mogelijke argumenten pro en contra ont wapening telkens weer kunnen hooren. Ontwapening zal toch vrij zeker de cry zijn, die de aandacht der kiezers sterk zal trekken. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Vrouwen Vredebond heeft aan de verschillende politieke partijen de vraag gesteldZal uw partij in de komende regeeringsperiode ontwapeningsvoorstellen doen of tenminste de afschaffing van den dienstplicht in haar program opnemen? Als de partijen die vraag beantwoord heb ben, kan de strijd beginnen. Hij is al gaande en waar vuur is, is ook rook, deze strijd wekt de felle hartstochten en wordt lang niet> altijd waardig en waar gevoerd. De voorstanders van ontwaping worden materialisten gescholden, die niets voor hun vaderland over hebben, slappe lingen, die bang zijn voor strijd en een rechtmatigen oorlog vreezen en eenlafhar- tigen vrede liever hebben. Maar de voor standers van bewapening krijgen ook op hun brood. Zij heeten ook materialisten, die geen geloof hebben in zedelijke beginselen en idealen en hun toevlucht nemen tot geweld, bloeddorstige onmenschen enz. enz. Zoo schrijft Mevr. Drucker in „Evolutie1 dat menschen te dooden, hen te verwonden heel hun leven rampzalig te maken, iets doodsgewoons is voor generaal Snijders Men is sterk tegen het gebruik van gifgassen. Maar woorden kunnen ook gifgassen zijn en het is te hopen, dat de strijd voor en tegen ontwapening zonder de booze over drijving gevoerd zal worden, zonder de giftige dampen van hatelijkheden en laste ringen. De strijd is buitengewoon belangrijk en van zoo groote gevolgen de uitslag ervan dat daarom mede hij eerlijk, beschaafd en nobel gevoerd moet worden. De vraag naar kracht. Nog niet zoo heel lang geleden werd de meeste arbeid verricht door de kracht van mensch en dier. Thans zien wij een groote stoomboot, waarop plaats is voor de bevolking van een groot dorp, krachtig en snel door de hoogste en wildste zee zijn weg nemen naar verre landen. De machines van het stoomgemaal werpen enorme mas sa's water uit en doen in enkele uren het water in een heele provincie zak ken. Lokomotieven trekken vele wa gons, die zwaar geladen zijn, alsof het speelgoed was. Een kleine motor doet een groot gevaarte van honderden ki lo's als een lichte vogel tienduizenden meters stijgen. Electrische boormachi nes geholpen door de ontzettende kracht van ontploffingsstoffen banen een weg dwars door de Alpen heen. De stoomhamer plet met een slag -dikke blokken metaal zoo dun als papier. Aan de kaden ziet men kranen als de armen van een monster zware lasten uit het ruim der schepen op den wal zetten. De vuren in de electrische cen trales bedienen de fijn uitgedachte ma chines, waardoor de wonderbare kracht gewekt wordt, die dan langs Vele draden ver de wereld in gaat en den mensch tot licht in den nacht, tot steun bij zijn arbeid en tot hulp voor het snelverkeer is. Het zijn vooral de krachten, die slui meren in steenkool en olie, waarvan de mensch zich bedient en nu en dan komt niet zonder eenige angst de vraag hoven: Zal de beschaving in eenstorten, als eens de mijnen en bron nen leeggehaald zijn? We zijn nu reeds -zoover, dat we zelfs uit Spitsber gen onze kolen halen en uit het verre Indië onze olie. Ieder jaar -hebben we grootere hoeveelheden noodig en ieder jaar wordt de voorraad, die zich in den aardbodem bevindt, kleiner. De heele aarde is nog niet doorwoeld en er zullen nog wel nieuwe mijnen en bronnen gevonden worden, maar als we den geheel-en winter stoken, wordt de voorraad brandstof al geringer, tot dat het laatste stukje turf en nootje anthraciet verdwenen is. Zoo zal eens de enorme voorraad kolen en olie i, de aarde opgebruikt zijn. Wat dan? Bijna niemand laat zich door a, vraag bang maken. De meesten gerust door de zekerheid, dat er kok en olie genoeg zij-n, zoolang zij lev„ Het nageslacht moet maar voor ziek zelf zorgen. Wij hebben aan den da van heden genoeg. Maar ook ernstig; menschen met meer gevoel van vei antwoordelijkheid vreezen in dit op zicht niet voor de toekomst. Zij hebbei toch een groot vertrouwen in de vv; tenschap. Die zal wel zorgen, dat v»j toegang krijgen tot nieuwe krachtbrot nen, als de ouden geheel leeggehaai, zijn. De kracht van zonnewarnit; stroom en getijden der zee is onuitpm telijk groot. Die kracht gaat nog grO0 tendeels voor ons verloren. Maar ii;,-- zal ook haar al meer leeren aanwen den, om in onze behoeften te voorzien De jonge hoogleeraar Ir. van Mouri] Broekman heeft zijn ambt aanvaar; met een rede over het water als krachi Hij spreekt van de groene en blau» kolen, het water van watervallen t- stroomende wateren en van de z;( Daar liggen voorraden van kracht, di slechts voor een zeer klein deel aang; sproken zijn. Die kolen kunnen echte niet als de zwarten vervoerd worden De mensch moet de waterkracht te: plaatse ontginnen. Dat geldt ook van -;i; getijden en van Mourik Broekman ver, klaart dan ook, dat voorloopig een eco nomische productie van energie slecht: mogelijk zal zijn, indien de plaatselijk! omstandigheden bijzonder gunstig zijn Dat woordje „voorloopig" getuigt oo) van kracht: de kracht van den men schelijken wil, zijn geest en zijn gelool De natuur biedt ons onmetelijke rijk dommen ook van kracht aan, maar s wil, dat we werken, zoeken, strijden denken zullen en anders sluit zij haa: hand. Als de mensoh daarin slecht sterk is, zal het ons aan kracht voo; onze machines, verkeersmiddelen enj niet ontbreken. HET RIKSPROBLEEM. Zit u daar zoo over in? Weet u daar niet uit te raken? Vraagt u daarom in de krant? „Menschen wil 't mij makkelijk maken' „Geef mij raad in deze zaak"? Het vraagstuk der beruchte riks, Is voor mij een heel zacht kostje, Is voor mij gewoonweg niks. Betaalt u niet, -dan geen bewonderini Betaalt u wel, dan is 't bed Dat is zeer juist mijn w aarde heer, „Om der wille van de smeer, Likt de kat de kandeleer". Heel goed hebt u dat gezien, Daarom betaalt u niet misschien. Vraag drie: is de bewonderaar wel gesteld Dan heeft hij maling aan uw geld. Vraag vier: is hij geen centje rijk? Welnu dan is hij vlug een lijk. Over veertien wordt -betaald, Magere Hein heeft hem dan al gehaat Een dooie heeft niets aan uw riks, Daarom betaald u dan ook niks. Schuift men niet af, dan spreekt men kwaa Zoo wordt er in vraag vijf geschreve Of het niet altijd zoo gaat, Wij beiden zullen het niet beleven, Dat het schrijverspad klaar wordt belich Of dat men voor u een standbeeld stiel Ze wenschen u, zoowel als mij, Heel dikwijls op de „Mookerhei". Maar al die haat beteekent niks Het ontslaat u toch niet van dien rik Maar de laatste vraag, genummerd ze Bewijst, u bent al op de flesch. Gij zijt' al bang dat men uit sleur Weer binnenkort staat voor uw deur Dat hij brutaal het weer zal wagen, U om een tweede riks te VTagen. Wat moet ik doen, ik weet geen raa- Bent u zoo vlug al disperaat? Wees kalm, geachte heer C. B. Hoort naar mijn raad, begin er mee, Altijd te varen „recht door zee". Want al die vragen in de krant Beteekënen geen jota, want p U hebt, als ik, geen enkele riks. Ik voorspel, bewonderaar krijgt niks. Jungbacker. Wlllemspleln II en 10 Livirt allt Both- en Handelsdrukwerken spoedig, net afgewerkt en tegen billffkit berekende pr(/stn m Tel. 153

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2