Vischzenders naar Brussel Conferenties v. niet-Katholieken Luxe Autobussen te HuurJ S. HOGELANÏJI p™ STAD HUSSEL Gh. Le Brun-Van de Velde Spaar- en Voorschotbank Beaz M. BOSMA Wz. NATIONALE BANKVEREENIGIN6 Verhuring van Safeloketten. AAN DE VROUWEN. worden er op attent gemaakt, dat geen enkele handeling van een visch- f actor door de Stad Brussel gewaarborgd wordt. - Uw belangen zijn alleen gewaarborgd door de soliditeit van uw factoor. Roomsche Gebruiken Huis met Bovostwuoiiig Een Woonhuis Een Woonhuis Ben nieuw Woonhuis Nutsspaarbank N.Y. IJmuider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Scheepsverbanden, Kapitaal f 10.000 000 - Reserve 12.200.000 j Hl Tarief uiterst billijk 1 voor gezelschapstochten door het geheele land. VISCHFACIOR Onafhankelijke Yischafslag IJMUIDEK HSSC1RP1NTIËN Adverteert in de IJmuider Courant nieuwe uitgaven. i Het October-nummer van Nijver- ,en Handel, Maandblad van de Ka- van Koophandel en Fabrieken Haarlem en Omstreken, bevat: Afdeellng Velsen ia de Kamer; Wetgeving, Uitvoer wet: Finland, Griekenland, Portu- ,1 Italië, België; Posterijen; De elfde la'rbeurs; Herijk van maten en ge- ichten;' Bibliographie. De nood dor gepensionneeiden. De dank van Nederland", is de ti- j' van een brochure, uitgegeven door ,t verbond van vereenigingen van ^-onderofficieren van het Ned.-Indi- .jje leger (Boekhandel Visser Co., I Bandoeng.) In dit geschrift wordt een pleidooi thouden ten bate van de in armoede [tallen gepensionneerden in onze dloniën. Het is voorzien van verschil de treffende foto's. Uit het voorwoord nemen wij het olgende over: Als wij dagelijks de ellende en ar- ,oede om ons heen zien van velen, Ie trachten veiligheid, orde, rust en elvaart in uitgestrekte gebieden, tot (jl van een millioenen bevolking, dan ragen wij ons af: heeft de Regeering m die mannen geen schuld in te los- ,n bestaat er voor hen dan geen Icüt? Wij willen zelfs verder gaan en vra- ,n heeft de Regeering voor die man- in geen daad van barmhartigheid te irrichten? Honden, düe dooi- [hunne meesterfs. iet gevoed worden, vinden hun voed- :1 langs den weg, wellicht ook in vull isbakken; de oudstrijders van het iederlandsch-Indische Leger, die aor hun Meester niet gevoed worden, lerven in ver afgelegen kampongs en hongerdood. Zij zijn de minderen van den hond. Wij willen, pijnlijk als wij getroffen ju door onze miskenning, niets meer ragen, wij hopen slechts dat deze brö- kure die weergeeft den „Dank van itderland", door duizenden zal wor- tn gelezen." Het Oct.-nummer van het Geïll. Ge- lecnteblad, dir-uitgever H. C. Pons te Gravenhage, bevat artikelen over de asfabriek te Zwolle, Amstelodamina; Door C. DEKKER. Huur van electricïteismeters, de St. i Lievens Monstertoren te Zierikzee, De Vereenlging tot bestr. der Tuberculose dorpen van Overflakkee en hun type, uit de oude Spaarnestad en haar om geving; de werkloosheid in Drente; ste denschoon en de Hevea-fabrieken. Wij ontvingen de nrs. van 4 en 11 October van Democratie, het orgaan der Democratische Partij. Het eerste nr. bevat o.a. een adres aan de Tweede Kamer inzake de pensioenregeling voor ongehuwde ambtenaren, het tweede een artikel over Ziektecijfers en een vervolg van „Het begrip Vaderland.'* Het October-nr. van Symphonie, uitgever J. J. Lispet te Hilversum, be vat: Muzikale opvoeding door Jhr. A. Rappard; M. W. Petri f door Henri Völlmar, Aan Willem Landré bij zijn 25-jarig jubileum als muziekcriticus door E. Elsenaar, Johan Wagenaar, Jan Feith en Albert Vogel; van het Amster.damsche Muziekleven door Herman Rutters, Brief uit Vlaanderen door Emiel Hullebroeck, Muziekbe sprekingen. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Willem, zoon van Jacob Prins en Kniertje Zwart. POSTKANTOOR VELSEN. Onbestelbare brieven en briefkaarten le helft October 1924. Brieyen Binnenland. 1. Niarshi, Amsterdam. 2. Jonge juf fr. Drieka Zweris, zonder adres. Briefkaarten Binnenland. 3. Baars U. stad. 4. Mej. J. Fleigan, Amsterdam 5. Jongejuffr. J. Hellingman, idem. 6. Mej. B. v. Hemert, idem. 7. D. Heijer, idem. 8. fam. Kleiman, Riederstraat. Briefkaarten Buitenland. 9. frau Schulz Petersohn, Blankenburg Een advertentie geplaatst in de IJMUIDER COURANT beeft steeds succei. V. Wees zindelijk op Uw lichaam en vooral op Uw .handen! Wie uwer kent ze niet, de zooge naamde klierachtige kinderen, teer en bleek, die eigenlijk nimmer volkomen gezond zijn, nu eens lijden aan verkoud heden, dan weer aan langdurig en herhaald hoesten, diarrheeën en een met dit alles gepaard gaande lusteloos heid en vermoeidheid? Welnu, onder die slechtgevoeden, dikwijls ook in andere opzichten als woning, kleeding en verzorging niis- deelden, bevinden zich in grooten ge tale de candidaten van hen, die later als slachtoffer van de tering zullen vallen. Het is derhalve de moeite waard, dat gij, moeders! al uw krachten in spant om er naar te streven, dat door doelmatig voedsel uw kind beschikke over een zoo groot mogelijk weer standsvermogen, dat het zoo gezond mogelijk zij. Laat ons dan nu eens zien, wat on der doelmatige voeding moet worden verstaan. In het kort gezegd, is dit een zooda- nige, die alles bevat wat het lichaam l van het kind tot goede ontwikkeling kan brengen, en dat van den volwas- sene in staat stelt te verrichten, wat j van hem wordt gevergd. I Daartoe moet zij bevatten alle stof- fen, die in het lichaam voorhanden zijn; ontbreekt een daarvan, dan is het i bestaan van het leven op -den duur on- i mogelijk. Ons lichaam verbruikt door het leven zelf, door onzen arbeid, I voortdurend de stoffen waaruit het be staat en deze moeten door het voedsel weder worden aangevuld. Bij het kind, en zoolang de groei duurt, moet bovendien het voedsel het lichaam opbouwen. Het is niet wel mogelijk om U in te wijden in de bijzonderheden van de wijze waarop dit alles geschiedt, en wij willen dan ook volstaan met U te zeggen, dat tot den ophouw en het on derhoud van ons lichaam noodig zijn die stoffen, welke de scheikunde heeft gedoopt met de namen eiwit, vet, kool hydraat en water met de daarin opge loste zouten. De eerste dezer stoffen, het eiwit, komt voor in voortbrengselen uit het dierenrijk en uit de plantenwereld en wel het meest geschikt voor onze voe ding in vleesch, visch, melk, kaas eieren, erwten en boonen. Het vet wordt als voedingsmiddel het meest gebruikt als boter, reuzel en olie; de koolhydraten als het meel van zaden en vruchten, (meel, rijst, havermout, boonen en erwten) suiker, siroop, aardappelen en brood. Uit deze bestanddeelen moet dus een voeding worden saamgesteld, die over eenkomt met de behoeften en de beurs der menschen. Het gemakkelijkst is aan dezen eisch te voldoen voor den pasgeborene wanneer deze namelijk het voorrecht geniet van met de moedermelk te worden gevoed. Daarin vindt de jon ge werelburger alles wat hij noodig heeft, en de vrouw, die aan dezen eer sten moederplicht voldoet, wordt rij kelijk daarvoor beloond, doordat zij niet alleen zeer matig berekend, vijf maal zoo\eel kans heeft haar kind door het eerste levensjaar heen te hel pen, maar ook het vorrecht geniet, dat kind minder onderhevig te zien aan verschillende ziekten en krachtiger te zien worden, dan zijn minder ge lukkige broeder, die het met een kunst matige voeding moet stéllen. Krachtiger beteekent: toegerust met een grooter weerstandsvermogen ook dan wanneer de tuberkelbacil het kind bereikt. Daarom kan nimmer met te veel klem worden aangedrongen bij de jonge moeder, om zelve haar kind te voeden! Er zijn zoo bitter weinig vrou wen^ aan wie dit geheel en al onmoge lijk is en aan wie het, met goeden wil en volharding bezield, niet geheel of ten deele zal gelukken. Ons heeft de ervaring geleerd, dat het vermogen tot horstvoeding voor een goed deel vyordt beheerscht door het doorzet tingsvermogen of de gemakzucht der vrouw, die in deze de jonge moeder terzijde staat: de baker of verpleegster. Aan sommigen dezer gelukt het bijna zonder uitzondering den kinderen borstvoeding te verschaffen, aan an deren daarentegen, wanneer de moe der zelve niet krachtig medewerkt, of niet alles voor den wind gaat, nage noeg nooit. Dit moge u de overtuiging geven, dat het streven van onzen tijd, om te zor gen voor goede hulp in het kraambed en voor onderricht aan jonge vrou wen, alleszins uw aandacht en steun verdient. (Moeder-cursussen a. h. Witte Kruis te Velsen). Door verschillende omstandigheden zullen er evenwel altijd kinderen over blijven, die de zegeningen der borst voeding moeten ontberen en voor de zen is men aangewezen op kunstmati ge voeding, terecht zoo genoemd, daar zij staat tegenover de natuurlijke, die aan het kind toekomt. Gij begrijpt, dat ook op dit onder werp hier niet nader kan worden in gegaan; slechts dezen raad willen wij geven aan hen, die geroepen zijn, om te waken over de eerste levensperiode van den mensch: wendt n, met het oog op het groote belang, dat een doelma tige voeding in de jeugd, voor het gansche volgende leven heeft, nimmer om voorlichting tot onbevoegden. In allerlei vorm en dikwijls onge vraagd, wordt deze u gegeven, maar gij zijt niet verantwoord, indien gij u daarop verlaat. Om te weten, welk voedsel aan het teere lichaam van het jonge kind ten goede komt, is slechts hij in staat, die volkomen met den gang van zaken in dat lichaampje be kend is: do geneesheer. Hetzelfde geldt voor den tijd waarop de bron van het natuurlijke voedsel ophoudt te vloeien en het kind door de ontwikkeling van zijn gebit niet meer op geheel vloeibare spijzen is aange wezen. Vraag ook dan geen raad omtrent de voeding aan welwillende maar on wetende buurvrouwen of tantes, maar getroost u een gang naar uw genees heer. Wordt vervolgd. Velseroord, October 1924. PROP. is u al lid? In de R. K. Kerk, Rijksweg 46, IJ muiden, wordt op WOENSDAO 29 OCTOBER, des avonds OM 8 UUR wederom een conferentie gehouden, uitsluitend voor niet-Katholieken. Onderwerp: door Pater OTTEN. Toegang op vertoon van kaart. Oeen personen onder 18 jaar. Kaarten f 0.25. Adressen voor kaartenverkoop A. Koene, koster, Rijksweg 42, IJmuiden R. K. Boekhandel „Dr. Schaepman", Prins Hendrikstraat 103, IJmuiden C. Maas, Casembroodstraat 59, Velseroord C. Hamers, Willem Beeks- weg 4, VelseroordJ. Molenkamp, Velserduinerbuurtweg, Velseroord. 'I het „Friesche Koffiehuis", op 'oensdag 29 October 1924, im. 2 uur precies, ten overst v. d. Velsen gev. notaris O. D. BOERLAGE, a de nav. onr. goederen, alle Velseroord. Een woonhuis, :t erf en grond Willemsbeekweg 52, kad. gem. Velsen (afd. nuiden), sectie M, no. 3033, groot i. 27 c.A. Een werkplaats :t grond aan den Willemsbeekweg, i. gem. Velsen (afd. IJmuiden), :tie M, no. 3209, groot 64 c.A. Mos. 1 en 2 behooren tot den llieten boedel van den Heer Oarstenveld. Een huls i erf en grond Lagerstraat 42, 1. gem. Velsen (afd. IJmuiden), lie M, no. 2080, groot 1 a. 54 c.A. Eig. v. d. Heeren H. Betlehem S. H. Quatfast. Een huls t erf en schuur, Casembrootstraat i kad. gem. Velsen (afd. IJmuiden), :tie M, no. 1764, groot 77 c.A. Eig. v. d. Heer H. Betiehem. Een woonhuis werkplaats en erf asn den 'Iserduinerbuurtweg no. D 330, 1 gem. Velsen (afd. IJmuiden), die M, nos. 2913 en 2914, samen oot 1 a. 96 c.A. Eig. v. d. Heer E. C. Servaas. 1>d. int. ten kantore van notaris Ullage te Vslun ZEER BILLIJK TE KOOP: een aan de Bik- en Arnoidkade. aan den Rijksstraatweg bij de Hoogeberg. aan de Wilhelminakade. aan de Julianakade. Te bevragen bij K. Boon, Bouw kundige, Kanaalstraat 81, IJmuiden. IJMUIDEN VELSEROORD Zitdag voor IJmuiden: 's Maandags 7—9, Helmstr. 9 Velseroord 's Woensdags 7-9, Willebr.str. 6 RENTE 48/o BELASTINGBETALERS neemt een boekje en stort daarop geregeld een zeker bedrag. Daarmede doet ge een verstandige daad. Wanneer de tijd gekomen is voor het betalen van Uw belastingen dan kunt ge beschikken over het geld, dat ge geleidelijk hebt bijeengebracht. Tevens ontvangt U 4'/, RENTE. Desverkiezende kan een spaarder zijn belastingbiljetten op het kantoor der Spaarbank in bewaring geven. De bank belast zich dan met de betaling, zoolang er een tegoed is op het boekje. Kanaalstrust 05, IJmuiden Dir.: l. m. Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamscbe Scheepsbypotbeskbank Verzekeringen Bouwcredleten, Credietbypothcken, Voorschotten, Boekhouding en Administratis Kantoor te IJmuiden Kanaalstraat 52 I Effecten Coupons Deposito's Spaarbank Handels- j credieten Vreemde Valuta's Reiscredietbrieven op binnen- en buitenland Incasso's Giroverkeer. WILHELMINAKADE 27 IJMUIDEN WILHEL Firma gesticht In 1840. 33 Braadhoutkaal, Brassal GEWAARBORGD KAPITAAL 1.500.000 Frea. LAAGSTE COMMISSIELOON. Tel. 228,97 - Telegrafisch adres „NURBELCHAR", Brutaal Bankreferentiên Société Oénérale de Belgique, Agence Léopold. Union du Crédit Brussel. CoBparatlava Oevestigd te IJmuiden Ksnsststrssf 37 Rssd vsn Toezicht i Ir. W. Polderman, F. J. H. Schneiders, Mr. A. W. Hellems, A. de Wif. Rechtskundig Adviseur, Mr. A. W. Heilama. Deze Bank veretrekt voorachotten tegen borgittlling of zaktlljkt zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje In bewaring genoman tegen eene rente van 4 pCt. In 't jaar, voor een jaar vaat 4'/, pC. De bank is geopend i Eiken Maandag ta Donderdaggen 79 uur n.m. IJMUIDEN, Telef. No. 456 Trawlerkade C 37. BLOEMENDAAL, Telef. No. 22050 Prof. v. Vlotenweg 16.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3