IJmuider Courant Bij Hoest en Verkoudheid Rossbote? is osteite Hratis verkrijgbaar Zaterdag 25 October 1924. 3e blad. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Donderdagavond vergaderde in de jjovenzaal van Irene de Ant. Rev. Kies- vereeniging onder leiding van haar ï00rzitter J. Feitsma. 't Was de eerste vergadering na een langen tijd van ruSt, en de voorz. sprak den wensch uit dat de goede uitkomst profetie mocht zijn van verhoogde belangstel ling voorden zwaren stembusstrijd, die aanstaande is. Ingekomen was o.m. een rapport van een commissie, door het Centraal Co mité benoemd, inzake het misbruiken van 's Heeren Naam. Op verzoek van bet Bestuur zal Ds. Jansen in een vol gende vergadering over dit rapport re- [ereeren. fiog was ingekomen een rapport inza ke de samenwerking tussehen de drie X, R. Kiesvereen. in de gemeente Vel- sen, meer bepaaldelijk bij de raadsver kiezingen. De commissie bestond uit de heeren H. Fidder, G. Hamburg, T. van popta en F. Vermeulen. Met een enke le wijziging werden de voorstellen de zer heeren aanvaard. Daarna kreeg het punt propaganda een beurt. Het bestuur stelde voor een commissie te vormen, die in deze de leiding zou nemen. Het voorstel werd aangenomen, en zeven aanwezigen stelden zich beschikbaar voor dit werk. Vervolgens werd nog medegedeeld dat in den komenden winter minstens vier vergaderingen zullen worden ge houden, waarin de belangrijkste poli tieke vraagstukken van dezen tijd door ter zake kundigen zullen worden behandeld. Die bijeenkomsten zullen toegankelijk zijn voor leden der A. R.- Kiesvereen. van IJmuiden, Velseroord, Velsen en Beverwijk en voor genoodig- den. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. De heer L. den Duik ging voor in dankgebed. Gevonden' voorwerpen en dieren, waaromtrent inlichtingen verkrijgbaar zijn aan bet bureau van politie: Een getuigschrift, een grijs, cyperseh poesje, een sleuteltje, een gouden broche, een pakje, inhoudende onder- kieeding en diverse voorwerpen, een fietspomp, een sleuteltje, een grijze ceintuur, een zilveren remontoir hee renhorloge, een bruine fietslantaarn, een lederen tabakszak, en een autoband Bij de, krachtens art. 1223 B.W., ten overstaan van notaris W. A. Dolle man, gehouden verkooping van het woonhuis met erf, Koningin Wilhelmi- nakade No. 44, groot 1, 31 Are, werd het perceel gekocht door den heer A. van der Toorn, te Scheveningen, voor f 5850. SANTPOORT Men schrijft ons: Voor den tweeden maal in één week tijds haddon wij weder in de Midden dorpstraat eene aanrijding te boeken. Ofschoon geen persoonlijke ongeluk ken gebeurden, werd toch het eigen dom van anderen vernield en stuk ge reden. Het was juist twaalf uur; een drom van kleine kleuters had juist school F verlaten, toen dit ongeluk ge beurde in dezen gevaarlijken steeg. Straat mag men het niet noemen. De bewoners verkeeren elk oogenblik in spanning een nog ernstiger gebeuren te zien. Doch het is wel aan een doo- vemaris deur geklopt bij onze vroede vaderen hier verandering te brengen. Al meermalen werd van verschillende zijden hierop gewezen. Het is hoog tijd dat ons gemeentebestuur voor een be teren verkeersweg zorgt, of het steegje totaal voor rijverkeer afsluit. Men weet ons mede te deelen, dat er pogingen worden aangewend, ten einde te komen tot de oprichting van een IJsclub. Bovendien hangen er plan nen, die, zoo ze verwezenlijkt worden, de oprichting van een schietvereeni- ging tengevolge zullen hebben. SPORT. VOETBAL. STORMVOGELS—E. D. O. De tweede wedstrijd, welke Storm vogels thuis speelt, kan gevoeglijk tot één der zwaarste gerekend worden, welke we hier krijgen te aanschouwen. In leder geval zal de strijd niet minder zwaar zijn dan tegen Ajax. De moge lijkheid bestaat, dat men ons zal tegen werpen ,dat Ajax toch heel wat meer routine zal bezitten dan E. D. O. Men kan er echter van verzekerd zijn, dat, bis dit waar mocht zijn, de Haarlem mers dit gemis volkomen zullen ver goeden door een groote dosis enthusi- asme, De Haarlemmers hebben zich tot dusver uitstekend geweerd. Met 5 wed strijden hebben zij 8 punten weten te behalen. De vorige week verloren zij, niet geheel verdiend, van R. C. H., waarbij we echter niet mogen vergeten, dat volgens honderden ooggetuigen R. C. H.'s 2de doelpunt op onrechtmatige wijze werd verkregen, E. D. O. het zon der den steun van De Kiefte, haar doel- verdediger, moest doen. Na den minder goeden wedstrijd te gen U. V. V. zijn we nieuwsgierig, of de Stormvogels hun H. B. S.-vorm-van- voor-de-rust zullen hebben terugge vonden. Dat zal dan niet alleen betee- kenen, dat de middenlinie steeds in contact blijft met den aanval en de beide backs, maar ook, dat het bin- nentrio den voorhoede het spel veel meer „open" houdt dan tegen U. V. V., tegen welken gulden regel vooral Blinkhoff Sr. zondigde. De leiding van den wedstrijd is in handen van den heer M. Bos, denzell- de, die het vorige seizoen Stormvogels- Blauw-Wit leidde. R. C. H. ontvangt het Rotterdamsche Excelsior, dat tot dusver nog niet veel gepresteerd heeft. We verwachten dan ook een Haarlemsche overwinning. D. F. C. wacht nog steeds op haar eerste overwinning. Dat deze op Ajax behaald zal worden, wil er bij ons niet in. V. O. C., dat momenteel onderaan bengelt, krijgt H. V. V. tot tegenstand ster. Dit lijkt ons voor de groote Haag- sche een goede gelegenheid haar posi tie te versterken. H. B. S.U. V. V. lijkt ons een wed strijd voor een gelijk spel. A. F. C. II—STORMVOGELS II Do wedstrijd tegen Ajax III heelt voor de blauw-witte reserves een nederlaag laag opgeleverd. Naar wat we van de zen wedstrijd mochten vernemen, te oordeelen, schijnt het tweede elftal in spelkwaliteit niet bijster vooruit te zijn gegaan. Zondag wordt in Amsterdam ge speeld tegen de reserves eener 2de klas se vereeniging, nl. A. F. C. Deze wed strijd zal naar onze meening het eerste puntje opleveren. SWIFT—V. S. V. In den wedstrijd V. S. V.Hortus is Zondag jl. een droevig ongeluk ge beurd. In dien wedstrijd kreeg de 21- jarige Jacob Druil, de doelverdediger van Hortus waarschijnlijk een duw of trap in de maagstreek, dewelke zoo ernstig aankwam, dat Druif Maandag j.l. is overleden. Morgen speelt V. S. V. tegen Swift in Amsterdam. Deze vereeniging staat momenteel met nul punten uit 3 wed strijden onderaan. V. S. V. zal haai- de 4de nederlaag wel bezorgen. Het Stormvogels-elftal. Dit ziet er waarschijnlijk als volgt uit: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Haak Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck Brusse. Mijnhardt's Emser-Tabletten 35 c. Mijnhardt's Salmiak Tabletten 40 c. Thermo Tabletten45 c. Anga Bonbons60 c. Bij Apothekers en Drogisten GEMENGD NIEUWS. De Volkenbond groeit. Nou ja, die Volkenbond is ook weer niks! Een heel duur praatcollege, ge wichtigdoenerij zonder beteekenis. Een zoethoudertje voor idealisten, die droo- men van een wereld zonder oorlog en haat. Duurt zoolang, totdat het de re geeringen begint te vervelen en ze de millioenen heter besteden, ze kunnen er immers een paar kanonnen voor krijgen, die spreken niet alleen maar zorgen tevens voor het effect. In Genè- ve wordt alleen maar met los kruit ge schoten. Zoo werd voor kort vrij algemeen over den Volkenbond gepraat. Of men zei zachter en voorzichtiger gestemd, dat de Volkenbond nog maar een zui geling is en niemand kan zeggen, wat er uit groeien zal. 't Is wel een stakker tje maar het heeft toch levenskansen. Maar nu zeggen we: Kijk die kleine eens een mooie kleur krijgen en groei en als kool. De Volkenbond begint een beetje te lijken op een bond van vol ken, die beloven elkaar voortaan fat soenlijk te zullen behandelen, als ze het niet eens zijn, eerst eens rustig met elkaar te zullen praten en elkaar niet dadelijk naar de keel te vliegen. Dat Herriot en MacDonald het de moeite waard gevonden hebben, naar Genève te gaan, bewijst, dat de Volkenbond in de tegenwoordige wereld toch een plaats van gewicht inneemt; immers deze mannen hebben te weinig tijd, om beleefdheidsbezoeken af te leggen. Als ze op reis gaan, is het om belangrijke Van Roomboter niet te onderscheiden E en de helft goedkooper is De Gruytèr's 1 hoogfijne Melange. Per f pond slechts 80 ct. Alléén in De Oruyter's winkels|j zaken. En daarna heeft de Volkenbond gewichtige beslissingen genomen; die hoogst waarschijnlijk door de meeste regeeringen bekrachtigd zullen worden. Ook staat Duitschland op den drem pel van den Volkenbond en draait daar èen beetje besluitenloos heen en weer en van binnen komt nog wel niet een uitbundig: Kom toch binnen! maar men zet er toch een niet onvriendelijk gezicht tegenover den dralenden be zoeker. Als Duitschland toegetreden is, krijgt de Volkenhond meer recht op zijn naam, thans is hij meer een hond van geallieerden en neutralen. Een der afgevaardigden uit ons land, Mr. J. Limburg heeft in den Haag een rede gehouden over de laatste ver gadering van den Bond. Hij deelde me de, dat Herriot en MacDonald, voordat zij spraken, met elkaar overleg hadden gehouden en daardoor in dezelfde lijn spraken. Beiden hadden samengewe- ven de drie gedachten: arbitrage, vei ligheid en ontwapening. Veiligheid is noodig, om de bewapening te kunnen verminderen; de veiligheid moet door arbitrage verzekerd worden. Daarna is het veelbesproken protocol opgesteld, een tractaat, dat reeds door tien staten is onderteekend en meerderen zullen volgen. Hierbij verbinden de staten zich tot arbitrage. Hij, die ten oorlog trekt in strijd met zijn verplichtingen, is de aanvaller, en krijgt den Volken bond tegen zich. Maar hoe zal men uit maken, wie de aanvaller is? Men heeft het nog steeds niet vastgesteld voor den wereldoorlog. Hij, die het eerst de wa penen gebruikt, behoeft nog niet de aanvaller te zijn. Iedere aanvaller houdt zich zelf voor een verdediger. In het protocol wordt echter op zeer ver nuftige wijze bepaald, wie eigenlijk de aanvaller is. De staat, die na het uitbreken der vijandelijkheden, de arbitrage weigert, zal als aanvaller worden beschouwd. Kan de Raad van den Volkenbond niet spoedig genoeg uitmaken, wie de aan valler is, dan gelast hij een wapenstil stand. Wie daaraan niet gehoorzaamt, wordt wederom als de aanvaller be schouwd. Terecht wordt hier als aan valler aangewezen de staat, die tot el- ken prijs oorlog wil. Vindt dit protocol voor Mei '25 vol doende instemming, dan wordt in Juni de ontwapeningsconferentie gehouden, die belangrijk zal zijn, ook al geeft ze zeker niet, wat haar naam belooft. Al wordt alleen maar de wedstrijd in be wapening stop gezet, is er reeds iets goeds gebracht. Door een en ander is de September- vergadreing van den Volkenbond meer geweest dan een lieflijke woorden stroom; er zijn besluiten genomen, die voor de toekomst der wereld van groo te beteekenis kunnen zijn. In onze buitenlandsche politiek zijn we uiterst voorzichtig. Mr. van Karne- beek is geen zwijger, maar bezit wel de behoedzaamheid van den Zwijger. Tot spontane daden van geestdrift komt hij niet. licht. Hij is een diplomaat en geen profeet. De eerste ziet de kat uit de boom, de tweede gooit ze eruit. On ze regeering heeft het protocol nog niet geteekend. Het zal eerst nog wel van alle kanten bekeken moeten worden, maar hoogstwaarschijnlijk gaan we mee. Dit is ook geheel in overeenstem ming met hetgeen er thans leeft onder het volk. Dat voelt ook alles voor vei ligheid en beslechting van geschillen door arbitrage en niet door geweld. De oude spreuk: Als gij den vrede wilt, bereidt u tot den oorlog! heeft voor de meesten afgedaan. Wij zeggen thans: Als gij vrede wilt, houdt het recht hoog en strijdt voor arbitrage De lummel. De spiegel is de beste vriend, die ons onze feilen toont. Maar in gebogen spiegel ziet men alles verwrongen, het leelijke nog leelijker. Een schets van den heer W. E. van Wijk, die jarenlang leider is geweest van de rijpere jeugd in Rotterdam, doet denken aan een ge bogen spiegel. Hij teekent er de „meer derheidsjongen" het overheerschenide type in als een afschuwelijken jongen. Waarschijnlijk was hij wat humeurig en mismoedig, toen hij schreef cn kwam hij daardoor tot overdrijving. Hij tee kent een lummel in al zijn leelijke ma nieren en zijn onaantrekkelijk wezen. Met al zijn lawaai en onrust en ge spuug is de lummel levend dood, niet denkend aan den dag van morgen en zonder ideaal. De meerderheidsjongen is lang van stuk en slap van lendenen, zijn knieën staan een beetje naar el kaar toe en zijn rug is gebogen. Als hij staat, staat hij ergens tegen aan en als hij zit, dan hangt hij. Zijn armen flod deren als leege mouwen langs zijn lijf. Hij heeft een harde stem en veronacht zaamd gebit. Hij loopt slungelachtig op sche;efgetraptc schoenen. Hij moet olie noten eten of caramels, snoepen of roo- ken. Hij is onbeschrijfelijk onhandig. Sleutels draait hij kapot, schroeven tc vast, schakelaars den verkeerden kant uit, deurknoppen verwringt hij. Als hij schrijft, zit in een oogenblik de heele boel vol inkt en als hij een boek gelezen heeft, ligt het uit elkaar. Hij moet al tijd koopen en zal dus nooit iets bezit ten. Hij is volkomen onkunstzinnig en geniet van een krassende grammofoon en slentert heele middagen achter een pirament. De Kleine Johannes vindt hij flauw, mooi vindt hij verhalen van Raffles, den gentleman-dief. Hij kan niet zingen, maai- hij lalt. Als een raam openstaat, spuwt hij eruit op voorbijgangers; als hij gevat wordt, ontkent hij. Hij wil u liever in een na tuurwonder doen gelooven, dan in zijn schuld. Oneerlijk in den zin van dief achtig is hij niet, behalve, wanneer het steelbare kan worden gegeten. Hij is slordig vooral op den boel van een ander. Hij verveelt zich gauw en wordt dan landerig, hij kankert spoedig en is makkelijk ontevreden te maken behal ve op zichzelf. Zonder weerstand geeft hij zich over aan dch sleur van rooken, kaarten, dobbelen, op bepaalde avon den straten af slenteren Ziedaar een greep uit het felle re- quisitor van den heer van Wijk. Wat een hond van een jongen, denken we bij het lezen ervan. Juist een hond en wel een jonge hond. Kan men zich lummelige]- dier voorstellen, alles ver scheurt hij en maakt hij vuil, altijd gromt en knauwt hij, onnoozeler gang is niet mogelijk dan van een half vol wassen hond op zijn slungelachtige pooten. En toch kan daar een pracht- dier en volkomen vertrouwbaar en ge hoorzaam uitg roeien. De heer Van Wijk heeft alle moge lijk lummelachtigheden in een type ge teekend. Maar hij schijnt te vergeten, dat er vlegels en vlegeljaren zijn. En de meeste jongens gelijken in menig op zicht op het door hem geteekende beeld. Maar 'menige lummel van acht tien wordt een ferme, kranige kerel van vijf en twintig. bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleding over Pijnloos Scheren met be hulp van PUROL. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. Be een verkeeTsrichting» De groote vraag in alle groote steden is, het verkeer zoo vlot maar ook zoo veilig mogelijk door de straten te lei den. We lazen onlangs van een chauf feur, die niet uit een stad kon komen. Hij reed de stad in, maar stuitte al spoedig op een bord met rijverbod en moest terug. Hij ging een andere straat in en werd weer door een bord -gestuit. Door verschillende straten beproefde hij zijn geluk maar het was overal het ongelukkige bord. Eindelijk hielp een man, die alle straten -en stegen kende, hem om door een doolhof van wegen den weg te vinden. Voor vreemdelingen zijn die roode horden inderdaad een last. In de groote steden wordt vaak de stroom aan den eenen kant van de straat in een andere richting geleid als aan den andere. Dan botst men ten minste niet telkens tegen elkander aan. Maar alleen bij zeer breede wegen kan men dezen regel ook toepassen voor rij en voertuigen. Op de kruis.punten be wijzen de verkeersagenten uitnemende diensten, als men ten minste let op de gebartaal en die verstaat ook:. Maar ook de knapste waterbouwkundige zal een stroom niet binnen de oev<;rs kunnen houden, als er te veel wate>r is, om in de bedding te blijven. Met de knapste verkeersregelen kan men het verkeer niet meer regelen, als er meer men- schen en rijtuigen zijn dan. de straten bevatten kunnen. In New-York met nog drukker ver keer dan in Londen heeft men met een eenvoudige nieuwe regeling een proef genomen. Straten mogen alleen in een richting bereden worden. Het verkeer van Oost naar West zal alleen door straten met even nummers en in om gekeerde richting alleen langs straten met oneven nummers mog-en geschie den. Er komt dus een een-verkeers- richting. Het is het ei van? Columbus, een doodeenvoudige vond/st, die vele moeilijkheden wegneemt en ongeluk ken voorkomt. Alleen kan het zijn, dat men een grooten omweg moet maken, om zijn doel te bereiken. In New-York bovenals is tijd geld, me .ar boven het geld gaat toch het levei ,i en boven de snelheid de veiligheid. D aarom zal de ze nieuwe verkeorsrege (ling wel weer algemeen worden toegepast en het ver keersprobleem oplossen, totdat bet ver keer weer drukker en de behoefte naar snelheid nog weer grooter wordt. Een op deYi duur afdoende regeling lijkt wel onmogélijk te vindon. Be Zeppelin. De Zeppelin is in den oorlog geen suc ces geworden. Het groote luchtschip is een al tc mooie schijf voor afweerge schut en de snelle vliegtuigen. liet kan niet hoog genoeg komen, om aan zijn vervolgers te ontkomen. Bovendien is het gevaar van schipbreuk in tic lucht zeer groot. Verreweg de meeste lucht schepen zijn op allerlei manieren ver ongelukt; in het geheel zijn er 116 ge bouwd. De Amerikaansche reis is schitterend gelukt. Ook hier zijn tegen slagen een prikkel geweest, orn verbe teringen aan te brengen cn de veilig heid en zekerheid grooter te maken. Of het luchtschip echter tegen een storm had kunnen optornen? Of het zijn reis had kunnen voortzetten, als er onderweegs een ernstig defect geko men was? Er zijn al plannen in de maak voor verbindingen per lucht schip. Zijn snelheid 120 K.M. in ecu uur geeft het een groote voorsprong bo ven de stoomboot. De Zeppelin vaart in drie dagen van Berlijn naar New- York, de snelste boot heeft een week noodig, om van de oude in de nieuwe wereld te komen. De omvang en draag kracht zijn groote voordeelen van de Zeppelin boven het vliegtuig. Het. lucht schip heeft plaats .voor een veertig man aan boord en het kan lading van beteekenis meenemen. Voor zeer groo te afstanden gebruikt men liefst niet de groote passagiersvliegtuigen, die toch al niet meer dan een tiental reizi gers bergen. Maar de enorme kosten en de onzekerheid zijn in het nadeel van het luchtschip. Met een Zeppelin gaan eenige millioenen verloren, met een vliegtuig slechts duizenden. Ook de landing van zulk een luchtkolos brengt groote'bezwaren mee. In T7 is Duitsch land opgehouden het luchtschip als oorlogswapen te gebruiken. Het heeft den luchtoorlog verloren voornamelijk door het afweergeschut. Zal het lucht schip toekomst hebben voor vredes doeleinden? Het zal daartoe nog meer verbeterd moeten worden. Maar onmo gelijk is het zeker niet. Wat is op technisch gebied onmogelijk? Toen men in ons land de eerste spoorlijn wilde aanleggen, schudden wijze lieden hun hoofd. Gevaar voor brand, voor verstikking door de groo te luchtdruk zouden de spoorwagen onbruikbaar maken. Ook het vee zou niet meer rustig in de weide kunnen grazen, als de helsche vuurwagen er doorheen rolde! Den uitvinder van de stoomboot heeft men als een krankzin nige opgesloten. Hoe kon men dan ook een vuurhaard gebruiken in plaats van den wind! Men is in onzen tijd nog niet zoo heel veel verstandiger. Een door den toenmaligen keizer in '95 benoemde commissie, om het plan van graaf Zeppelin tot den bouw van een lucht schip te onderzoeken, kwam tot de conclusie, dat een luchtschip dóelloos zou zijn, omdat het geen voldoen de snelheid zou kunnen ontwikkelen, om den luchtweerstand te overwinnen. Daarom ontving Zeppelin ook geen subsidie van het rijk en moest hij uit eigen beurs de groote kosten van zijn eerste luchtschip betalen. Het luchtschip, dat 120 K.M. per uur aflegt tegen de 48 K.M. van de snelste „oceaan-racer*', de Mauretania, dat sneller gaat dan de meeste sneltreinen, eens doelloos verklaard, omdat het geen vaart genoeg zou kunnen krijgen! En dat nog maar weinig jaren gele den in 1895 door een commissie van knappe mannen. Een kleine waarschu wing, om niet dadelijk: onmogelijk te zeggen. Een Jaarbeurs onder den grond. In Leipzig, wordt volgens „Het Bouwbe drijf", het jaarbeursgebouw aan de Markt de z.g. „Reklameburg" afgebroken en door een jaarbeurs onder den grond vervangen. Het zal een hal zijn van één verdieping hoog met een tentoonstellingsoppervlak van 1800 M2, waar stands van ongeveer 200 inzenders zijn. Voor dit werk moeten ca. 18.000 Ms grond weggevoerd worden. De geheele constructie wordt uitgevoerd in gewapend beton. Bij zondere zorg zal aan de luchtverversching gescho' ken wordende hal wordt met heete lucht verwarmd. Verwacht wordt, dat de voorjaarsbeurs 1925 al in deze onderaardsche ruimte ge houden kan worden BESTELT UW DRUKWERK BIJ DE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN WILLEMSPLEÏN.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9