ORGAAN VOOR D Verschoot Woensdags Zaterdags No. 1 Zaterdag 1 November 1924 10e Jaargang IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijsf 1.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Aeenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente UFI SEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- burssu P. F- C. ROELSE, IjMUlDEN. - - - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 0 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. „IJMUIDEN'.' ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties v. 11. en m. 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. an m.S regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. ROOKVERBOD—AUTOBUSSEN. De burgemeester der gemeente Vel- sen: Gelet op artikel 150 der algemeetie politieverordening dier gemeente; BESLUIT: a met ingang van heden het roo- ken in de voor het publiek toe gankelijke autobussen te ver bieden; b. te bepalen, dat één exemplaar van dit besluit in elke autobus zal worden opgehangen. Velsen, 28 October 1924. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. UIT DE GEMEENTE. Loop der bevolking In 1924. Bevolking op: mannen 15149 1 Januari 1 Februari 1 Maart 1 April 1 Mei 1 Juni 1 Juli 1 Augustus 1 Sept. 1 October 15212 15290 15342 15395 15451 15447 15465 15577 15683 vrouwen 14922 14980 15039 15071 15114 15192 15193 15211 15308 15329 totaal 30071 30192 30329 30413 30509 30643 30640 30676 30885 31012 VAN DEN WACHTTOREN. Waterleiding. De oudste waterleidingen dateeren van ongeveer een halve eeuw geleden. Vooral de cholera-epidemie van '64 en volgende jaren heeft de behoefte aan goed zuiver - water sterk doen gevoe len. Alleen in '66 vielen er in den Haag in een half jaar tijd 1016 per sonen aan die gevreesde ziekte. Het slechte drinkwater was toen een ster ke bondgenoot van besmettelijke ziek ten. Als kenmerk van de watervoor ziening in den Haag in dien tijd noem de Dl'. Pous Koolhaas waterbederf en watergebrek. Het is thans juist 50 jaar geleden, sirid's onze residentie de duinwaterleiding kreeg. De welputten werden hoe langer hoe slechter door den invloed van het grachtwater, dat door rioolvuil verontreinigd was. Thans hebben alle steden van betee- kenis een waterleiding; er zijn 79 over heidsbedrijven en 29 particulieren, j die in het vorige jaar te samen 118 milli- oen kub. Meter water hebben geleverd. Dat water is eerst op allerlei wijzen onderzocht, gezuiverd en verbeterd. Het is niet een sloot maar een meer water, dat de gezondheid, de zindelijk heid en het gemak van duizenden heeft gediend. Bij gelegenheid van de vergadering der Vereeniging voor waterleiding- belangen eenige weken geleden heeft de Rotterdamsche wethouder van der Hoeven den lof van goed drinkwater aldus gezongen: „Goed water is ver- eischt voor ons menscKen maar ook voor onze huisdieren, voor vulling on zer ketels, voor wasschen en schrob ben, voor onze fabrieken, voor koel water, voor badwater, voor ijswater, voor brandbluschwater, voor zwem water, voor sproeiwater en tal van an dere doeleinden meer." De groote verbetering van bet sterf tecijfer is voor een niet gering deel aan de waterleiding te danken. Groot is ook het gemak, dat men slechts een kraan heeft om te draaien en ook twee, drie hoog heeft men altijd goed en overvloedig water. Van het platteland kan men dver bet algemeen nog zeggen, wat Dr. Koolhaas een halve eeuw geleden zei- de van den Haag: de watervoorzie ning is watergebrek en waterbederf. !n vele dorpen heeft men midden in den zomer en in den winter na eenige weken van droogde gebrek aan water. De regenbak is leeg! Dan moet men oen grooten bak bij school of kerk be- hoorende. Uit de waterleiding van na burige steden word* per spoot; water aangevoerd. Eenige jaren geleden is in Friesland zelfs water uit Engeland per Hullboot gebracht. Regenbakken zijn dikwijls vuil of lek, dicht bij riolen en kolken aangelegd. Het water uit put- ten is op veengrond gewoonlijk on- bruikbaar, leelijk van kleur, smaak en geur. Men' gebruikt voor huiselijke j doeleinden slootwater, dat weinig van gootwater verschilt. Het water in de stallen laat ook vaak te wenschen over en doet schade aan de gezond heid van den veestapel. Door het lan ge buizennet en het geringer aantal afnemers is de waterleiding op het land zeer duur. Maar zij bewijst zulke groote diensten, ze is zulk een drin gend belang voor een goede voorzie ning in een der eerste levensbehoeften, dat de waterleiding ook al weer het platteland gaat veroveren. Het kapi taal in waterleiding gestoken ren deert best in den vorm van minder ziekte en langeren levensduur. Boven dien is het een groot gemak. De uit drukking: Loop naar den pomp! be wijst, dat pompen niet precies tot onze aangenaamste bezigheden be hoort. De waterleidingskraan kan door kindervingertjes omgedraaid worden en het vuile water .wordt ook zonder eenige moeite afgevoerd. Over nog weer vijftig jaar zal men niet alleen in de steden maar ook in de meeste dor pen de waterleiding hebben. Nat of droog. De strijd fusschen natten en drogen is in Amerika nog steeds in vollen gang. Nergens wordt meer over gesproken en geschreven dan over de Verbodswet, het smokkelen en de jacht op smokkelaars. De presidents verkiezing zal in geen gevai verandering brengen, want alle drie candidafen zijn voor handhaving der Verbodswef, een bewijs, dat de meerderheid der kiezers droog boven nat verkiest. Men went vaak spoedig aan een onpopulaire wet, maar in de Ver. Staten is hel verzet en de vijandschap er tegen nog zeer sterk. De hartstochten over deze kwestie woeden als een storm en ook deze storm komt over den Atl. Öceean in Europa. Ook in ons land bestaat strijd over Plaatselijke Keuze, den eersten stap tot de Verbodswet. in het orgaan van den Bond voor Plaat selijke Keuze heeft de heer P. van der Meuten, die de werking der Verbodswet in Amerika onderzocht heeft, een rustig en verstandig artikel over de drooglegging geschreven. Hij noemt verschillende oorzaken op, die het overtreden der Verbodswet in Amerika in de hand werken. De tegen standers, zoo zegt hij, hangen een buiten gewoon ongunstig beeld op van de werking van het verbod in Amerika. Iedere wel en ook deze wordt overtreden. Een groot deel der bevolking van Amerika is in de laatste kwarteeuw uit vele landen van Europa, vooral uit het Oosten en Zuiden overge komen en deze wet is in strijd met hun zeden en gewoonten. In vele Amerikaansche staten bestaat reeds vele jaren een Verbods wet De in '19 ingevoerde Verbodswet heeft de bestaanszekerheid van een ander deel duchtig aangetast en voor nog een ander deel biedt zij een nieuwe gelegenheid, om op onwettige wijze veel geld te winnen. Dii zijn de oorzaken der veelvuldige over tredingen. Maar de nadeelen worden zoo gegroepeerd en samenvereenigd, dat zij een veel grooteren indruk maken, dan ze verdienen. Een groote meerderheid heeft zich voor de Verbodswet uitgesproken en is voor de handhaving ervan. Terecht vraagt de heer van der Meuten„Zou men uu denken, dat die meerderheid uit dwazen en dweepers bestaat, die zulk een slechte wet maar niet willen prijs geven? Waarom? Om zich en hun volk voor eeuwig bespottelijk en ver achtelijk te maken?" D a v o s. Men denkt bij dien naam dadelijk aan de „witte pest", zooals de tuberculose wel genoemd wordt. De ziekte, die zoo velen met valsche hoop tot het eind toe bedriegt. Maar ook de ziekte, die vroeger voor ongeneeslijk gehouden werd, totdat een I doelmatige bestrijding en voorkoming de sterfte eraan beperkt hebben en een stijgend aantal genezingen bracht. Volgens het Jaarverslag over '23 zijn er thans in het Ned. Sanatorium in Davos 89 bedden. De resultaten zijn goed. De gemiddelde gewichtstoename bedroeg 7.7 K.Q. Een patient nam 45 pond in gewicht toeDe resultaten der verpleging bij de ,66;(patiënten,'die in,i,'23. het Sanatorium verlieten zijn gunstig. Immers 27 patiënten gingen heen met volkomen gunstig resultaat. De anderen verbeterden veel. Slechts 5 bleven gelijk ent,7 gingenJAchteruit. Er is een droeve toon in het verslag. Er kwamen 156 aanvragen lot plaatsing, maar 87, de grootste helft dus, moesten wegens plaatsgebrek worden afgewezen. Er is gebrek aan sanaforiumruimle. Het aantal t. b. c.-lijders wordt voor ons land geraamd op 40000; velen ervan blijven door geldgebrek buiten de sanatoria. Er is slechts een bed op 19 patiënten aanwezig De achttien anderen blijven dus thuis en hebben niet de beste kans op genezing. Een staatscommissie van 18 noemde dan ook verdubbeling van het aantal bedden noodig. Hiermee wordt deze misstand verminderd, echter niet weggenomen. Het voorkomen der t. b. c. is uiterst belangrijk werk. Maar het werk der genezing mag niet verwaarloosd worden. Daarvoor is nieuwbouw en vergrooting van sanatoria dringend noodig. Voor de Ver. tot Bevor dering van de Belangen van Tuberculose patiënten is er nog veel werk aan den winkel. Maar waar vindt men de miliioenen, om al de 40000 lijders onder het bescher mend sanatoriumdak "ïe brengen? De zwaarste stof in het heelal. Volgens den Engelschen sterrenkundige Prof. A. S. Eddington is er een ster, die uit een stof bestaat tweeduizendmaal zwaar-, der dan eenige ster, die wij op aarde ken- j nen. Een theelepel ervan weegt 391 pond, het gewicht van twee bijzonder zware j mannen. De ster Serius bestaat eigenlijk uit twee sterren, een bijzonder en een minder helder schijnendezij hebben een gemeenschappelijk middelpunt, waarom zij zich bewegen. Uit de verhouding dezer beide sterren, door spectroscoop en teles coop vastgesteld, heeft Prof. Eddington het totaal gewicht van de zwaklichtende der beide sterren berekend. Een theelepel van de stof, waaruit deze ster bestaat, weegt dan op tegen twee dikkerds. Niet tegenstaande de bijzondere dichtheid dezer stof is Prof. Eddinglon van meening, dat zij niet vast maar gasvormig is. Het ten is al even zonderling als het andere. Maar wie weel? Er kunnen allicht op andere sterren gansch andere toestanden en verhoudingen hterschen dan op de onze en dan krijgt men een wonderwereld, waarvan wij ons geen begrip kunnen vormen. Wij kennen slechts drie afmetingen, weliichl kent men er op andere planeten vier. Er zijn zeer fantastische onderstellingen gebouwd op de mogelijkheid eener vierde dimensie in elk geval geldt van de werelden rondom ons in de oneindige ruimien, dat er meer is, dan waarvan onze wijsheid kan droomen. Reikt de wijsheid van Eddinglon een wei nig verder dan de onze Nieuwe onder zoekingen en ontdekkingen zullen hel uit maken. Onze armen zijn echter op een gewicht van bijna 5400 pond in een thee lepeltje niet berekend en het is gelukkig, dst de stof van de Siriustweeling hier niet voorkomt. Het genoegelijke boerenleven. Sinds de dagen van Poof en wellicht lang voor dezen dichter is de burger over tuigd, dat het leven van den boer op wieletjes gaat. Het rolt genoegelijk heen naar het rentenierschap, dat den boer zijn levens avond nog genoeglijker en geruster doet genieten dan de jaren van zijn volle kracht en arbeid. De boer wordt voor een stiekemen potter gehouden. Hij stelt zijn inkomsten altijd te laag voor. Hij houdt zich zoo arm, dat zelfs de fiscus het gelooft en meelijden met hem krijgt. De boer klaagt echter, dat zijn leven moeilijk is en zijn inkomen heel onzeker. Hel hangt van het weer, vin de markt prijzen, vin dtn welstind vin zijn veeitipel en vele andere factoren af. Hij stut het vroegst op en zijn werk is het iiatst gedaan. Hij heeft altijd zorgen. En er is meer kans, dat hij zich arm dan rijk boert. Mocht men Eraat geiooven, dan wordt de boer onderdrukt en uitgezogen door de stedeling. De regeering houdt geen rekening met zijn belangen, leder geeft op den boerenstand af en tracht er tevens van te plukken. Van hem verwacht men goedkoope aardappelen, vruchten, eieren. De waarheid is deze, dat er wel een groep boeren is, wier leven door Poot terecht verheerlijkt is. Maar er zijn ook vele anderen. Jonge boeren, die in de dure jaren begon nen zijn, veel kapitaal in het bedrijf hebben moeten steken, hooge huren moeten be talen, zij moeten pompen, om boven water te blijven. Er zijn ook zandboeren, die even arm zijn en blijven als de grond, waarop zij leven en werken. HetDrentsch Landbouw blad publiceert de finantieele uilkomsten van enkele landbouwbedrijven, gecontroleerd door een commissie voor hei landbouwboekhouden. We nemen maar het eerste, het beate als vootbeeld. Er zijn ge vallen met meer maar ook met minder winst. Een bedtijf op goeden zandgrond, deels leemhoudend. Oppervlakte 15 H.A. groen land en 5'/, H.A. bouwland. Het bedrijf verkeert in goeden staat en wordt voor f 900 gepicht. De totale inkomsten zijn f 8044, de totale uitgaven f 6620; de zuivere opbrengst is f 1423. Daarvan moet de boer met zijn gezin leven. Van genoegelijkheid en gerustheid is bij zulk een inkomen geen sprake. En de arbeid op dit vrij groole bedrijf kost voortdurend veel zorg en over leg; het neemt den geheelen man voort durend in beslag. Dit is de finantieele uitkomst van Mei 23 tot 24. Een ongunstig jaar voor den boer. Hei weerde niet mee en de prijzen der producten daalden. Maar al zal de uitslag dit jaar wat gunstiger zijn, reden om jaloersch j te zijn, bestaat er niet. Hard werken en zuinig levenis de leuze voor de meeste zandboeren. De risico in het bedrijf maakt het leven onzeker. Bovendien moet de boer met een vrij aanzienlijk bedrijfskapitaal werken. Dat is vaak geleend geld en die finantieele afhankelijkheid maakt mede, dat het leven van menigen boer eer hort en sloot dan rolt. Het protocol van Oenève. Oificieele personen ioopen gewoonlijk met hun hoofd boven de wolken en zien daarom het publiek niet. Er zit in eiken diplomaal iels van den geest, die doet onderhandr len en beslissen over maar tevens zonder iemand. Als hij zich laat intarviewen, zegt hij in vele, aangename woorden precies niets. Het parlement plaatst hij bij voorkeur voor alreeds genomen besluiten. Het publiek beschouwt hij als onmondighet heeft geen verstand van regeeringsxaken. De geest van Oenève is anders. De Volkenbond waagt het met de demokratie. Hij poogt de publieke belangstelling te trekken, zoekt kracht bij de instemming der volkeren zelf. Een uiting van dien geest van Oenève is hel verzoek van eenige der afgevaardigden naar de vergadering van den Volkenbond dezen zomer in samenwerking met een paar bekende pacifisten, tot de redacties ook der kleine bladen gericht, om een hun toegezonden populaire weergave en toe lichting van het protocol te willen opnemen. Als eerste hoofdlijn van het bekende anti-oorlogsprotocol geven zij deze omschrij ving: „Voor 1914 rekende ieder land zich gerechtigd om aan elk ander land den oorlog te verklarenhetzij om onrecht te herstellen of te wreken, hetzij om onder die mom zijn begeerten bot te vieren. Vrijwel alle grondwetten, ook de Neder- landsche, laten dan ook oorlogsverklaring toe zonder beperking tot bepaalde gevallen. Het protocol van Oenève nu keert dezen toestand om, bepaalt dat geen enkel land, in welk geval ook, een ander land met oorlog mag bespringen, en verklaart den aanvallenden oorlog, als die desondanks plaats heeft, tot een misdaad, die alle landen tegenover zich vindt". Dit beginsel wordt dan verder uilgewerki in het protocol, dat reeds door een dozijn staten geteekand is. Onze regeering moet er hear hand nog onder zetten en het moet nog goedgekeurd worden door Tweede en Eerste Kamer. De bedoeling is, om de mechlsverhouding tusschen de sleten door een rechtsverhou ding Ie vervangen. In plaats van anarchie zal er organisatie iusschen de staten komen. Wij vertrouwen, dat ook In ons land re geering tn parlement er zich voor zullen verklaren. Maar, het is goed, dat het publiek weet, waarom het gaat en dat er een sterke drang van uitgaat, dat aan de willekeur en eigenmachtigheid van staten en regeering, om den vrede te verbreken een einde komt. GEMENGD NIEUWS. Legalisaties. Van het Ministerie van Arbeid, Han del en Nijverheid ontving de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor- Haarlem en Omstreken een schrijven van onderstaanden inhoud: Onder verwijzing naar de door mijn Ambtgenoot van Financiën in de „Ne- derlandsche Staatscourant" van 14 de zer geplaatste kennisgeving heb ik de eer U mede te deelen, dat het verrich ten van legalisaties aan mijn Departe ment in het vorvolg niet meer koste loos zal geschieden. Voor zoover de betreffende stukken niet ambtshalve voor legalisatie worden aangeboden, zal daarvoor eene vergoeding van t 0.50 per legalisatie in rekening wor den gebracht. Ik zal het zeer op prijs stellen, in dien U in voorkomende gevallen bij uitreiking van door U gelegaliseerde stukken, welke verder ook bij mijn De partement moeten worden gelegali seerd, belanghebbenden op het boven staande zoudt willen wijzen. Indien het stuk door belanghebben den per brief bij mijn Departement wordt ingediend, behoort te blijken, dat het daarvoor aan den Staat ver schuldigde bedrag is voldaan. De beta ling kan geschieden door gelijktijdige inzending van een postwissel, of wel door storting van het verschuldigde bedrag op de postrekening (No. 1) van 's Rijks schatkist. In dit Laatste geval zende men tegelijk met het te legali- seeren stuk het stortingsbewijs bij mijn Departement in. Postzegels kun nen in geen geval als betaling worden aangenomen. Is het de bedoeling, dat het betref fende stuk na behandeling dezerzijds voor verdere legalisatie aan een of meer andere Departementen wordt doorgezonden, dan dient zulks uit drukkelijk te worden vermeld. Voor die verdere legalisaties is alsdan geen recht verschuldigd. Ik maak overigens van deze gele genheid gebruik om u in herinnering te brengen, dat artikel 17 der Zegel wet verbiedt om handteekenlngen te legaliseeren op aan zegelrecht onder worpen stukken, vóórdat dit zegel recht is voldaan. Voor overtreding van dit voorschrift wordt eene boete ver beurd, Mijn Ambtgenoot van Financiën, aan wiens toezicht de uitvoering van dit zegelrecht meer in het bijzonder Is toevertrouwd, stelt zich op het stand punt, dat dit voorschrift ook op de se cretarissen der Kamers van Koophan del en Fabrieken van toepassing ts. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN De tweede luitenant A. A.J. M. Zanlno van de kustartillerie alhier wordt gedeta cheerd bij den opleidingscursus voor de bereden artillerie Ie Bergen op Zoom. Het gisteren alhier van Sundivall aangekoman Duitsche sloomichip Badenia had twee verstekelingen aan boord, n.l. een Hollandsche en een Duitsche jongen. Zij werden hier aan het politiebureau ge bracht, waar de Hollandsche jongen reis geld kreeg naar Amsterdam, tarwijl de Duitsche jongen, K. genaamd, nog wat verder moei, daar deze In Dortmunt Ihuia- bahoort.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1