ORGAAN VOOR DE G! NTE VELSEN No. 4 Woansdag 18 November 1984 10e Jaargang Rooititer is onistaaita, IJMUIDER COURANT DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester ven Velsen brengt terj algemeene kennis, dat omtrent aanvragen i om vrijstelling van den dienstplicht betref fende de hieronder genoemde persoon de uitspraak is geschied, bij zijn naam vermeld. Antoon Hendrikus Osendarp, lichting 1925, voor goed vrijgesteld wegens broe- derdienst, bij beschikking van Oed. Staten van Noordholland, 5 November 1924, No. 155. Velsen, 10 Nov. 1924. J. P. Handgraaf, l.b. Waterstand IJaamldaau Nov. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 13 4.00 4.12 - 0.00 14 4.35 4.45 0.18 0.28 15 5.07 5.16 0.48 0.59 16 5.39 5.51 1.18 1.28 17 6.13 6.28 1.46 2.02 18 6.53 7.14 2.21 2.42 19 L.K. 7.43 8.10 3.02 3.28 Ingekomen personen. Au m. O. v. Lienen, C Will. Barendzsstr. 21 1—2 B. J. Cornelius, O Hagellngerweg 29 1—1 S. P. J. Stevens, E Kaiverstr. 35 5—2 F. F. Strijbosch, D Kortenaerstr. 32rd. 1—2 O. Terluin, L Corverslaan 57 13 W. v. Burgel, K Nd. dorpstraat 11 2—3 H. Struik, C Helmstraat 12 2—2 Wed. Voogt-Terwogt, C Rijksstr.weg 28 —1 H. j. Zalm, A Bloemend.str.weg 43a 1—1 O. Altink, E Stationsweg 37 3—1 K. H. van der Bom, H Hageveldstr. 6 3—1 De aankoop van Velserbeek. Als deze courant verschijnt zal aan den avond van den dag onze gemeente raad een beslissing hebben te nemen over den aankoop van Velserbeek. Er zijn drie mogelijkheden: De raad neemt het voorstel van B. en W. aan; de raad neemt het voorstel niet aan of het voorstel wordt aangehouden. Het laatste zou ons het meest waar schijnlijk lijken, als deze belangrijke aangelegenheid niet vooraf in besloten vergadering rijpelijk van alle kanten is besproken en bezien, wat echter niet denkbaar is. 't Is immers geen gewoon te zeer belangrijke voorstellen niet vooraf in besloten zittingen te behan delen (men denke aan de Ziekenhuis kwestie) en ook in 1918 is over het toen malige voorstel of liever gezegd aanbod tot aankoop meer dan eenmaal in be sloten zitting van gedachten gewisseld. De raad heeft echter toen f 450.000 ge boden, waarvoor het goed echter niet gegund werd. Het verloop der zaak toenmaals achten we bekend, omdat het raadsstuk, waarin thans wordt voorgesteld het buitengoed aan te koo- pen in extenso in ons blad van Zater dag j.l. is opgenomen. •Voor den prijs, dien de gemeente toen bood en waarvoor het niet verkregen werd, wordt de buitenplaats thans aan geboden. Indien er niets veranderd was en de meening van den tegenwoordigen raad is dezelfde als die van den raad van 1918, zou men dus kunnen afleiden, dat de gemeenteraad Woensdag tot aankoop zal besluiten. Er is evenwel niet tets, doch er is veel veranderd. Stel u voor, dat iemand u zes jaar ge leden voor zekeren prijs een huis te koop aanbood. Geen gewone woning, doch bijv. een oud patriciërs huis. Ge biedt minder en de koop mislukt. Een ander met hooger bod wordt kooper. Het blijkt den kooper, dat hij aan het huis niet de bestemming kan geven, zooals hij zich dat had voorgesteld, doch hij haalt uit het huis in den loop der jaren, de mooie wandbeschilderin- gen, de kostbare gobelins, de antieke tegelbekleedingen en de waardevolle houtbetimmeringen, die tezamen meer of ongeveer een derde van de volle waarde vertegenwoordigen. Daarna wil hij het perceel wel weer van de hand doen en herinnert zich het aan bod van den liefhebber van vóór zes jaar en biedt hem de woning aan voor den toen geboden prijs. Dan moeten er in den loop van die zes jaren wel zeer bijzondere, toenmaals onbekende, voordeelige eigenschappen van het huis aan het daglicht getreden zijn, indien de bieder van toen zijn bod van vóór zes jaar nog gestand zal doen en moet de waarde dier plots gebleken eigenschappen minstens opwegen tegen de belangrijke waardevermindering, die het perceel heeft ondergaan. Is zulks niet het geval, dan zal geen ern stig koopman zijn bieding van voorheen gestand doen. Zoo staat dunkt ons op het oogenblik ook de koop van Velserbeek er voor. Het Velserbeek van 1925 is bij lange niet meer het Velserbeek van 1918. Er is inwendig en uitwendig geducht ge sloopt en de tand des tijds heeft zich ook niet onbetuigd gelaten. Vooral „het hout" is zeer in waarde verminderd, als gevolg van het rooien van een groot aantal kostbare boomen. Er verluidt, dat er voor een paar ton gouds aan hout gekapt is. Is dit juist, wat ter openbare vergade ring van den raad allicht zal blijken, dan moeten er dus nieuwe gezichtspun ten naar voren gekomen zijn, die moti- veeren, waarom men het goed, desniet temin nog evengoed de groote som waard acht, als voor zes jaar geleden, j Is dit zoo, dan komt de beslissing van den vorigen raad in een eigenaardig j daglicht, omdat men toen' de koop liet afspringen op een prijsverschil van f 75.000, terwijl men het thans nog, na de waardevermindering, de volle f 450.000 waard gaat achten. Is dit niet zoo, zijn er dus geen bijzondere waarde- j teekenen naar voren gekomen, dan j mag het bevreemding wekken, dat men j er thans nog het volle pond voor zou j willen geven. j „De tijd is kort" zeggen B. en W. „om thans met den raad nader overleg te plegen om in details aan te geven hoe en door wie de exploitatie van Velser beek zou zijn te regelen en voor behoor lijke, nauwgezette overweging van alle vraagstukken, die zich zullen voordoen en wat van groot belang is, ook daar voor is de tijd te kort." Natuurlijk, als vóór 1 December 'a.s. de beslissing van den raad moet vallen en daaruit zoude af te leiden zijn, dat ampele besprekingen in geheime zitting nog niet heeft plaats gevonden. Dus eerst koopen en dan onderzoe ken of de koop den prijs waard is. In den volksmond noemt men dat een kat in den zak koopen. Eilieve, vragen we ons af, is het aantal gegadigden voor Velserbeek zóó groot, dat men den ge meente niet den tijd kan laten eerst be hoorlijk de rentabiliteit van het buiten te onderzoeken; en het zoude dunkt ons geen onvoorzichtige politiek zijn te trachten het goed wat langer in optie te krijgen om vooraf het zoo noodige on derzoek te doen en het zoo noodige overleg te plegen. Wat hebben B. en W. met Velserbeek voor? We hopen het Woensdagavond te hooren, doch ieder jaar, dat het goed zonder bestemming is of productief ge maakt wordt, kost den gemeente een schat aan rente. De heer Dalmeijer heeft in de vorige raadsvergadering gezegd, dat de wet houder van Openbare Werken een po litiek van grondverkoop volgt. Heeft men dit ook voor met Velserbeek? Ver- koopen to make money? •De Raad staat weer voor een gewich tige beslissing. Wij wenschen den leden wijsheid en helderheid van inzicht toe. Velserbeek. In de Kenn. Ed. lezen wij het volgen de: Hedenavond komt in de raadsverga dering te Velsen in behandeling het voorstel van B. en W. om het landgoed „Velserbeek" aan te koopen en daar voor aan te gaan een geldleening van f 500.000. De Raad staat dus zonder twijfel voor een belangrijk besluit; maar er kan, dunkt ons,geen twijfel over de uit spraak zijn, omdat het voorstel den juisten weg zoo duidelijk aanwijst. Wij hebben in deze eens de meening i gevraagd van jhr. mr. J. W. G. Boreel J van Hogelanden, oud-burgemeester van Haarlem, die tot oordeelen wel zeer bevoegd kan worden geacht. De tijden zijn zoo veranderd, zei j jhr. Boreel; men koopt als particulier geen groote landgoederen meer in dit dure land. En ze zijn om die reden ook onverhuurbaar. „Velserbeek" vindt daarom ook geen koopers, evenmin als andere landgoe deren in deze streek. Er zijn dus twee wegen: verkoopen voor bouwterrein; dan komen er arbeiderswoningen en de gemeente Velsen zal er veel van haar aantrekkelijkheid door verliezen; of de gemeente moet het koopen en dan kan zij het gedeeltelijk voor park, gedeelte lijk voor het bouwen van villa's be stemmen. Het is nu maar de vraag of het ge meentebestuur iets voelt voor een mooi stuk grond of dat het alleen gevoel heeft voor den voondeeligsten verkoop. Meent u, dat een villa-park in de gemeente gewaardeerd zou worden? Zeer zeker, antwoordde de heer Boreel. Er is voor Velsen nog een mooie toekomst weggelegd; maar men moet wat durven, men moet even heenzien over die rente van ongeveer f 30.000, die op de leening voor den aankoop van „Velserbeek" zou te betalen zijn. Bij een goede exploitatie van het landgoed, dat is een goed aangelegd villapark, zal de gemeente die rente ruimschoots te rug ontvangen; want een dergelijk park zal een attractie zijn voor de gemeente. Men zal daar gaarne wonen, zoo goed als in Bloemendaal en in Santpoort. Maar als de bedoeling zou zijn er ar beiders- en middenstandswoningen te bouwen dan zal het een mislukking worden. Voor den Raad is 't dus een kwes tie van durf en vertrouwen in de toe komst. Wij kunnen ons bij deze laatste woorden aansluiten. De gemeenteraad van Velsen zal het moeten wagen. Tevo ren kan men van een dei-gelijken koop niet zeggen of er voordeel of nadeel uit volgen zal. Maar in elk geval kan de gemeente een mooi gedeelte van Kennemerland voor ondergang behoe den, wanneer zij dezen koop sluit. Men kan in dergelijke zaken nu een maal niet met het onmiddellijk voor deel rekenen, maar heeft zich ook af te vragen, wat een besluit voor de toe komst beteekent. Opheldering gewenscht. Wij moeten iets zeggen over de wij ze, waarop het voorstel tot aankoop van de buitenplaats Velserbeek het eerst bekend is geworden. Toen wij de vorige week Donderdag Haarlems Dagblad ter hand namen, zagen wij daarin dat B. en W. den raad het voorstel deden tot aankoop van Velserbeek. Er was zelfs een plaatje van de buitenplaats bij. Nu kunnen wij er best tegen, dat een col lega een primeur heeft en wij wenschen hem daar altijd geluk mede. Maar dan moet die primeur niet op minder faire wijze, niet langs achterdeurtjes ver kregen zijn. Waar wij meenden dat dit hier het geval was, belden wij een lid van het college van B. en W. op en vroegen hem hoe dit mogelijk kon zijn, daar wij het raadstuk nog niet eens in huis hadden. De wethouder antwoord de ons, dat het besluit van B. ên W. des middags 12 uur gevallen was en dat besloten was het raadsstuk direct aan de raadsleden toe te zenden. Dit stuk werd 's avonds half zeven bij ons in de bus gedaan en naar wij verno men hebben ook eerst 's avonds bij de raadsleden bezorgd. Een onzer colle ga's ontving het eerst den volgenden middag. Niettemin stond het voorstel anderhalf uur nadat B. en W. het ge nomen hadden in Haarlems Dagblad. Men voelt dadelijk dat hier iets ach ter zit en dat dit geen goede persma nieren zijn. Wij vernamen dan ook, dat het B. en W. niet bekend is, op welke wijze Haarlems Dagblad dit be richt zoo spoedig heeft verkregen. Maar wij mogen dan ook vertrouwen dat hiernaar een onderzoek zal wor den ingesteld en dat degene, die hier misbruik van vertrouwen heeft ge maakt, een berisping zal ontvangen. Nu wij dit toch schrijven, willen wij nog op iets anders wijzen en wel dat het ons ongewenscht voorkomt, dat raadsleden van hun positie als zooda nig gebruik maken, om officiëele stukken te publiceeren. Toen wij Vrij dagmiddag Het Velser Weekblad op sloegen, stond daarin de raadsagenda voor hedenavond, welke agenda wij eerst 's avonds ontvingen. Maar nog vreemder vinden wij, dat raadsleden vragen stellen en dat zij die aan redac ties van bladen zenden, alvorens die vragen als raadstuk verschenen zijn. Zoo kwamen er Zaterdag in Haarlems Dagblad vragen van den heer Visser Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Oruyter's hoogfijne Melange. Per pond slechts 85 ct. Alléén in De Oruyter's winkels! j aan B. en W. voor, welke tot nog toe niet als raadsstuk gepubliceerd zijn. I Wij vinden dit toch vreemde manie ren. Want het zou best mogelijk zijn voor ons, om raadsleden bereid te vin- den ons hun vragen aan B. en W. af te staan en onze Roomsche collega zou dan natuurlijk van de vragen van de R.K. raadsleden de primeur hebben. Maar wij achten dit niet den weg; de vragen, die de raadsleden stellen en alle andere officiëele stukken, die de gemeentezaken aangaan, zijn gemeen goed en moeten alle bladen gelijk ont vangen. Wij meenen dat raadsleden misbruik van hun positie maken, als zij officiëele stukken, die hen natuur- lijk in den regel eerder bekend zijn, j aan bevriende of partijbladen meedec- len. j Wij zullen dezen weg in geen geval gaan en wij willen zoo geheel en al vrij staan ten opzichte van het gemeente bestuur of de raadsleden, dat wij al tijd volkomen vrij zijn om waar noodig critiek te oefenen. En nog liever zullen wij het raadhuis geheel mijden, dan te trachten met een wit voetje primeurs te verkrijgen. G. V. PLAATSELIJK NIEUWS. Een Schoolfilm. Aanvankelijk hadden we gedacht het volgende een plaatsje te geven on der de rubriek „Malle Gevallen", doch zijn daar van teruggekomen omdat de zaak daarvoor feitelijk te ernstig en te principieel is. De zaak is deze. Het nu alhier ieder lezer begrijpt welke vereeniging bedoeld wordt geeft voor zijn leden en tegen geringe entree voor niet-leden een wetenschappelijke «film, „De Eeuwige Stilte". Over de zuiver we tenschappelijke of paedagogische strekking van deze film, die een tocht naar de poolstreken in beeld gebracht heeft zal zeker geen verschil van mee ning bestaan. De film Shackleton was (geen zuivere rolprent; was zeer dikwijls een vertooning van lichtbeel den, van foto's. Misschien is dit met deze film ook het geval. Haar zuiver opvoedkundig doel getrouw wenscht de Vereeniging Het Nut, deze geheel of gedeeltelijke rolprent ook te vertoonen voor de daartoe in aanmerking komen de schoolkinderen. Hier wordt dus o.i. een zuiver onderwijzend, opvoedkun dig doel beoogd en allerminst een pu blieke vermakelijkheid. Toch is namens ons gemeentebe stuur medegedeeld, dat de vertooning van deze „Schoolfilm" valt onder de verordening op de publieke vermake lijkheden en is daarom de volle 30 pro cent belasting verschuldigd, die het bestuur van het Nut natuurlijk gaat verhalen op de bezoekende kinderen. Inplaats dus het bezoeken van over heidswege van deze ongetwijfeld leer zame vertooning zooveel mogelijk te bevorderen, door voor min- en onver- mogenden de toegangsprijs zoo gering mogelijk te maken, worden de waar schijnlijk niet te vermijden netto-on- kosten verhoogd met 30 procent belas ting. Voorziet werkelijk de verordening niet in gevallen als deze, dat voor on derwijsdoeleinden ontheffing verleend kan worden? Zoo niet, dan moeten wij het hoofd buigen voor de afdeeling financiën in ons gemeentebestuur, doch dan hopen we, dat de afdeeling Onderwijs zoo spoedig mogelijk zal trachten de mogelijkheid van onthef fing in de verordening te doen opne men. Wij stellen voorop, dat hier niet de bedoeling voor zit op enkele centen te pingelen. Ouders van kinderen, die 15 cents leergeld kunnen en willen beta len, zullen het bezoeken van deze licht beelden door de kinderen niet om 5 centen laten, doch we hebben gemeend, dit „geval" niet „mal" te mogen noe men en laten aan B. en W. de beslissing IJMUIDEN. Het jubileum der Redding- Maatschappijen. Gisteren was het den dag van het 100-jarig bestaan der Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Mij. en van de Zuid-Hollandsche Mij. tot redding van schipbreukelingen. Ter gelegenheid daarvan heeft de regeering verschil lende onderscheidingen verleend, o.a. de eeremedaille, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau, in brons aan H. Retz en P. de Haas, resp. vuurpijlrich ter en assistent-vuurpijlrichter alhier, terwijl de schipper van de redding boot IJmuiden-Noord, de heer P. Y. A. Kramer, de De Ruyter-mcdaille in zilver ontving. Gistermorgen 10 uur kwam het be stuur der afdeeling IJmuiden van de Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij. in het reddingboothuis op het Sluiseiland bijeen. Op het reddingboothuis was de nieuwe vlag der Noord- en Zuid-Hol landsche Redding Mij. geheschen, be staande uit twee oranje en twee blau we banen, met in 't midden een red dingboei, waarin de initialen der Red ding Mij. Na bezichtiging der redding boot recipieëerde het bestuur in het ge bouw van den Rijkswaterstaat op het Sluiseiland. Onder de genoodigden wa- i ren de loco-burgemeester, wethouder j J. P. Handgraaf, de havenmeester, de heer Brutel de la Rivière, de comman- dant van het Pantserfort, de hoofdinge- nieur, belast met den sluisbouw, Ir. J. A. Ringers en de bemanning van de reddingbooten. j De voorzitter der afdeeling, Dr. Rut ten, begroette de aanwezigen en zeide J dat het bestuur gemeend had de her- denkingsplechtigheid zoo eenvoudig mogelijk te moeten houden, lieden, zei- de spr., bestaat de Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij. honderd jaar en zij heelt in die 100 jaar vele menschen van een 5 wissen dood gered en wel door de man- nen, aan wie de redding is opgedra gen. De stelregel der Redding Mij. is dat de kustbewoners voor de redding zor gen en dat de Maatschappij de midde len daarvoor beschikbaar stelt, j De voorzitter brengt hulde aan de opvarenden van de reddingboot. De zwaarste taak hebben de roeiers, die niet allen aanwezig konden zijn. Enke len uwer zijn gisteren in den Haag ge- weest, zeide spr. en gij hebt daar ge- zien, hoe uw arbeid ook door de regee ring gewaardeerd wordt. Spr. brengt ook dank aan alle anderen, die bij de reddingen hulp verleenen; het perso neel van het semaphoor en van het ha venkantoor, die zorgen voor den waar schuwingsdienst. Spr. dankt den heer Handgraaf als eere-voorzitter van het comité en als zoodanig den vertegenwoordiger der ingezetenen, voor het ingezamelde be drag, dat werkelijk mooi is in verhou ding tot het totaal in ons land ingeza melde bedrag. Spr. dankt ook den com mandant van het Pantserfort voor zijn aanwezigheid en is overtuigd dat als de reddingboot van de Noordpier ge bruikt moet worden, alle noodige hulp van het fort zal worden verkregen, i Dr. Rutten richt daarna een woord van gelukwensch tot de heeren Kra- I mer, Retz en de Haas, die van de re- geering een onderscheiding ontvingen t en hoopt dat zij daar nog lang plezier van mogen hebben (instemming). Ook het Bureau Wijsmuller, dat steeds hulp verleent bij het naar buiten brengen van de reddingboot, verdient dank j voor haar bereidwilligheid. De voorzitter zegt dat het tot nu toe niet mogelijk was om te komen tot een vaste bemanning voor de reddingboo ten,. maar het bestuur hoopt dat het nog eens zoo ver zal komen. Spr. bood daarna aan de leden van het vaste personeel der reddingbooten een hout snede in lijst aan, welke door het Hoofdbestuur beschikbaar zijn gesteld en deelde mede dat ook het havenkan toor en het semaphoor zulk een her innering zullen ontvangen. Daarna nam wethouder Handgraaf het woord, die zeide te spreken wegens uitstedigheid van den burgemeester en die het bestuur hartelijk geluk wensch- te met het 100-jarig bestaan der Red ding Mij. Voelt men in iedere aan zee gelegen gemeente het nut van het red dingswerk, in de gemeente Velsen in

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1