IJV.V.Stormvogels PUftOL 1$ |gy Hoestsiropen voor Kinderen 't bijzonder voelen we hoe belangrijk de taak der bemanningen van de red dingbooten is. Spr. hoopte dat zij nog lang hun zegenrijk werk zouden mogen verrichten. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen, terwijl ververschingen werden aangeboden. Aan de Hoogovens had een ernstig ongeval plaats. Toen de arbeiders A. en G., beide wonende op Wijkeroog, met het kanon een kleiprop wilden afschie ten in het afsluitgat van den hoogoven, sloeg de vlam naar buiten en kregen zij dien tegen de beenen en in het ge zicht. Met ernstige brandwonden over dekt werden zij per ziekenauto naar Haarlem overgebracht. Zaterdagnacht is het van Amster dam komende Duitsche stoomschip Hamburg tegen den bij de electrischê centrale liggenden kolenlichter Ha- ward opgevaren, waardoor de achter steven van de Haward geheel werd in gedrukt. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De Hamburg bleef on beschadigd en zette de reis naar Vlaar- dingen voort. Op het tweetal bij de Chr. Geref. Kerk alhier zijn geplaatst Ds. T. A. Bakker te Sliedrecht en Ds. G. Salo mons te Amersfoort. Het jubileum der N. en Z.-H0II. Redding Mij. Wij kunnen thans de juiste cijfers geven van de gehouden inzameling ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij. De opbrengst is f 1457.39, waarvan o.g. f 800 is bijeenge bracht. door de reederij en den visch- handel alhier. De speldjesverkoop bracht f 323.84 op, waarvan f 147.19 te IJmuiden, f 110.65 te Santpoort en f 66 te Velsen en Wijkeroog. De rest werd op lijsten verzameld, waarvan f 100 te Wijkeroog en f 135 te Santpoort. De Federatie Velsen der S. D. A. P. hield Maandagavond haar jaarver gadering in de zaal Flora alhier. Van de zes raadsleden der fractie waren er 2 aanwezig. De verslagen van secretaris en pen ningmeester werden uitgebracht. Hier uit bleek dat het ledental met 60 was teruggeloopen. Daarna kwam het verslag van het orgaan, Het Velser Weekblad, aan de orde. De besprekingen namen zooveel tijd in beslag, dat de vergadering op 24 November zal worden voortgezet. De Harmonie Kunst na Arbeid al hier, directeur de heer H. Amse, geeft a.s. Zaterdagavond een uitvoering in de concertzaal Tivoli, met medewer king van het Beverwijksche strijkje. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der afdeeling van de Ned. Vereen, tot Afsch. van Alc. Dranken werd tot voorzitter gekozen de heer Y. J. Reitsma en tot secretaris de heer G. J. van Wijngaarden. De heer O. G. Tand blijft penningmeester. Tot administrateur van de brochu- renverkoop werd gekozen de heer P. Polderman. De aanmonstering voor stoomtrawlers. Zooals we reeds meldden zou Maan dag de zaak van twee visscherlieden, die weigerden met een stoomtrawler van de Mij. Noorderlicht naar zee te gaan en deswege door den politierech ter tot 8 dagen gevangenisstraf waren v eroordeeld, in hooger beroep voor de Haarlemsche rechtbank behandeld worden. Thans werd ook de secretaris der IJmuider Federatie, de heer G. Blaas, als getuige toegelaten. Daar echter verschillende getuigen, die de Officier van Justitie gaarne ge hoord wilde hebben, op zee waren, werd de behandeling der zaak vier weken uitgesteld. De Staatscourant bevat de gewij zigde statuten der N.V. Halverhout en Zwart's Scheepsagentuur alhier. Openbare vergadering S. D. A. P. In de kleine zaal van Thalia was Dinsdagavond een openbare vergade ring uitgeschreven door de afdeeling IJmuiden der S. D. A. P., gewijd aan het onderwerp: Oorlog aan den oorlog, vrede door recht. Het eerst sprak mevr. C. Pothuis- Smit. Zij besprak de veranderde hou ding der S. D. A. P. inzake der bewa pening sinds 1914. Thans staat de par tij op het standpunt der ontwapening. De mentaliteit van alle partijen, vol ken en personen is veranderd door den invloed van den wereldoorlog. Sommi gen, waarbij de beroepsofficieren en diegenen die voordeel van een oorlog verwachten, verder deze regeering, die steunt op den wil van de meerderheid van het Nederlandsche volk, en dan nog een aantal personen die met hun denkleven in de 17e eeuw vertoeven, wil de ontwapening niet. Maar noch het leger, noch de vloot zijn bij den doorsnee-Nederlander populair, al moet men niet elk relletje beteekenis in het vraagstuk van het anti-militai- Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroopf 0 75 Anga siroop (ook bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. risme toekennen. Ook de persoonlijke dienstweigering, hoezeer ze eerbied af dwingt, beteekend voor de massa niets. De vooruitzichten voor den Volken bond en de ontwapening zijn pas kort iets gunstiger geworden, onder den in vloed der Engelsche arbeidersregee- ring van Mac Donald. De spreekster wekte de aanwezigen, vooral dé vrouwen, op om mee te wer ken dat er een eind komt aan de voort durende dreiging van oorlog. Vervolgens sprak de heer C. Tho massen uit Hilversum. Hij bezag het vraagstuk meer van den practischen kant. Oorlog is vernieling, dus, daar er toch niet te veel rijkdom is, is het dwaas oorlog in de hand te werken. Het is voor een klein volk als het onze onzin, omdat we ons toch niet afdoen de bewapenen kunnen. Bovendien wil len de sociaal-democraten dat de ar beiders van alle landen zich als een zullen gevoelen. Aan den eisch van ontwapening kunnen ook meedoen zij, die voor het socialisme niets voelen. Zelfs de kapitalisten zullen, als ze zien dat het ook hun belang geldt, mee doen. Maar vooral de arbeiders moeten er voor werken en strijden, opdat als de eisch eens werkelijkheid wordt, zij die weelde ook dragen kunnen. Waarvoor zij niet hebben gestreden kunnen zij niet dragen bewijst 1918. Spr. hoopt dat eens ontstaan zullen de Vereenig- de Staten van Europa, zooals ze ook bestaan in Amerika. Daar niemand zich voor debat opgaf, sloot de voorzitter met een opwekkend woord, deze matig bezochte vergade ring. Manifest. Het volgende manifest werd door on derstaande organisaties aan de opva renden gezonden: Dinsdag j.l. vond de bespreking plaats tusschen de besturen der organisaties en de directies van de „V. E. M.", „de Marezaten" en „de Praxis". De door ons ingediende voorstellen waren in hoofdzaak de volgende: 1. De schipper der stoomtrawlers ontvangen als minimum gage 4 pCt. der netto besommingen, met een garantieloon van f 200.- per maand. De bijbetaling van de garantie geschiedt aan het einde van iedere maand of bij beëindiging van het dienstverband. 2. De gages van stuurlui, machinis ten, stokers, matrozen en trem- mers worden met f 10.per maand verhoogd. 3. Het loon van den kok zal gelijk gesteld worden aan dat van sto ker en matroos. Verder werd door ons voorgesteld de 24 vrije uren na elke reis te verlengen tot 36, benevens nog een aantal voor stellen van mindere beteekenis. De drie bovengenoemde directies deelden ons onmiddellijk bij den aan vang der bespreking mede, dat boven staande loonsvoorstellen buiten be spreking moesten blijven, daar deze niet met hen, maar met de Reeders- vereeniging moesten worden bespro ken. De besturen waren van oordeel, dat de loonsvoorstellen juist het eerst be sproken moesten worden en, waar de reeders bij hun eerstingenomen stand punt bleven, werd de bespreking be ëindigd. De Besturen hebben zich nog dien zelfden dag met bovenstaande voor stellen tot de Reedersvereeniging ge wend, met het verzoek deze voorstellen BINNEN VEERTIEN DAGEN met ons te bespreken. De besturen zijn van oordeel, dat het antwoord' op dit schrijven moet worden afgewacht. Ned. Bond van Chr. Fabr.-, Haven- en Transpartarbei- ders, afd. IJmuiden. Chr. Zeeliedenbond in Ne derland, afd. IJmuiden. Centr. Bond van Transport Arb., afd. IJmuiden. IJmuider Federatie. Zooals we onlangs reeds hebben medegedeeld, zal op 28 November a.s. door den hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat alhier worden aanbesteed het maken van drie ijzeren roldeuren en een ijzeren afsluitcaisson voor de deurkas- sen van de in aanbouw zijnde groote sluis te IJmuiden. Thans is het bestek verschenen en daar uit blijkt, dat de deuren eene lengle van 53 M., een hoogte van ongeveer 20 M. en een breedte van niet minder dan 7.30 M. zullen verkrijgen. De deur is hol en heeft in het midden een luchtkist, waardoor zij in drijvenden toestand kan worden gebracht, haar constructie heeft dus veel overeenkomst met een drijvend droogdok. De deur zal loopen op twee rolwagens over rails op den sluisvloer. Op de deur komt een loop brug ter breedte van 3 M. Voor de samenstelling van het drietal zoo enorm groote deuren zijn natuurlijk geweldige hoeveelheden materialen noodig, o. a. eenige millioenen K.G. ijzer, pl.m. 86.000 K.O. staal en 120 Ms hout. Het geheele werk moet gereed zijn uiterlijk 3 jaren na den datum van aanvang, een vrij lange tijdsduur dus, welke waar schijnlijk verband houdt met den voor het bouwen van het binnenhoofd benoodigden tijd. Dat hoofd toch, waarvan de aanbeste ding op 5 December a.s. zal plaats hebben, moet natuurlijk gereed zijn alvorens de deur kan worden geplaatst. De kosten van de deuren met bijkomende werken worden geraamd op f 1.150.000. In het voorloopig verslag derWater- staatsbegrooting lezen we dat verscheidene leden der Tweede Kamer aandrongen op bespoediging van het herstel der groote schutsluis alhier. VELSEROORD. Bij de familie Plugboer in de Trompstraat alhier is bericht ontvan gen, dat hun 19-jarige zoon J. P. die deel uitmaakte van de bemanning van het stoomschip Oberon van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., in West-Indië ge storven is. Of hij verdronken is, is nog niet bekend. Op Donderdag 20 November zal Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden in de Ned. Herv. Kerk alhier een lezing met lichtbeelden houden over Ned. Indië. Door de politie is aangehouden D. v. d. O., die nog f 5 boete of 5 dagen met de justitie had te vereffenen. Hij betaal de de boete en is daarop weer vrijgela ten. De afdeeling der Nat. Chr. Geh. Onth.-Vereeniging geeft Vrijdagavond haar eerste lichtbeeldensamenkomsten in de Herv. Kerk, eerst voor kinderen, daarna voor grooten. Het zangkoor De Onthoudersstem verleent 's avonds zijn medewerking. Hosanna. De Chr. Zangvereeniging Hosanna, die vroeger in zoo hloeienden toestand heeft verkeerd, en een tijd van 100 le den heeft gekend', was den laatsten tijd aan het aftakelen. Er waren echter leden, die betreurden dat de Vereen, geheel te niet zou gaan en die nu hun best doen, om het koor weer op dreef te helpen. Er zijn nu weer een 25 leden en men hoopt dat dit getal weer spoe dig zal toenemen. In de gisteravond gehouden vergade ring werd tot. directeur, tevens voor zitter benoemd de heer H. Klëes. Ver der werden in het nieuwe bestuur ge kozen: J. Piet, secretaris; P. Schaap, 2e secretaris; Me j. A. Luyt, penning- meesteresse, Mej. A. Zwaay, 2e pen- ningmeesteresse en J. Verhey, biblio thecaris. De repetities worden gehouden op Dinsdagavond in de consistorie der Herv. Kerk. Gevonden voorwerpen en dieren. Een bruine hond, een collier, een boodschappenmandje VELSEN Maandagmorgen, bij den aan vang van den werktijd, werd naar Hl. Dbl. meldt, ondekt., dat gedurende den Zondag inbrekers een bezoek aan den oud papierzolder hadden gebracht. Verschillende kastjes waren openge broken, doch behoudens een schaaf, wordt er niets vermist. De bezoeker(s) hadden minder aangename bewijzen van hun bezoek achtergelaten. Zondag jl. hebben de Gereformeer den voor het laatst hunne bijeenkomst gehouden in het lokaal, staande in de Burgemeester-Weertsstraat. Aanstaan den Donderdag zullen ze het gebouw aan den Koningsweg in gebruik nemen, des avonds om 8 uur. De bekende or ganist van Zaandam, de heer Cor Kee, zal dien avond het orgel bespelen. Maandagmorgen had eene bot sing plaats nabij de stoompont tus schen een auto en een melkwagen, tengevolge waarvan de straatgoot melk en pap naar het riool moest ver voeren en de straat met glaswerk be zaaid werd. Het blijkt ernst te worden met het verwijderen van de teekenen van de vroegere aanwezigheid eener stoomtram, daar de machineloods na bij de stoompont te koop aangeboden wordt en de lijn bezuiden Santpoort zoogoed als opgebroken is. A.s. Zondag heeft de verkiezing van zes leden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente plaats. Aftredend zijn de heeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, K. H. Rühland en G. van Karsbergen alhier en A. Rolloos, H. Klees en R. C. de Vroom te Velseroord. Door de politie op Wijkeroog werd aangehouden zekere D., werkzaam als grondwerker in den Breesaap, die ge signaleerd stond in het Alg. Politieblad en nog f 3 boete of 3 dagen met de justi tie te vereffenen had'. Hij betaalde de boete en is toen weer vrijgelaten. Bij de Zondag gehouden verkiezing voor twee leden van het college van no tabelen der Ned. Herv. Gemeente wer den de aftredende leden, de heeren D. den Broeder en M. Markerink, met 80 en 79 stemmen herkozen. Op de heeren D. Jongens en G. Voet te Velseroord wer den ieder 43 stemmen uitgebracht, op den heer D. Bruyn te Velseroord 1 stem, In de gehouden ledenvergadering van de afd. Velsen der Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders is naar Hl. Dbl. meldt, o.m. besloten om in den zomer van het volgende jaar, voor de kinderen der modern georganiseerden een feestje te organiseeren. Een commis sie die dit feest zal voorbereiden werd benoemd. Tevens gaven verschillende leden zich op voor een te vormen debating club. Tot bestuursleden in de plaats van de heeren A. de Ruiter en G. Heine- kamp werden gekozen R. Vel en P. Met-, selaar. - Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: J. M. Vosv. d. Mast, z.; E. G. PostmaSchoonens, z.; A. NijssenGroot, d.; M. MulderRente naar, z. Overleden: Marijtje Singer, 73 jaar, wed S. Krap, Gevonden voorwerpen en dieren. POLITIEPOST WIJKEROOG. Een sleutel, een hond (Duitsche her der). SANTPOORT. Naar Kenn. verneemt mag thans als vaststaande worden aangenomen, dat Duin- en Kruidberg met Januari a.s. ongeveer zal worden betrokken door den heer Herb. Cremer, terwijl diens tegenwoordig buitengoed Kennemer- gaarde dan in eigendom overgaat aan diens zwager, den heer* P. W. Jansen. -—■7— Men schrijft ons: Komt uit Uw hoven en huizen en hallen, Komt naar den zingenden Bard. Deze bekende woorden van den dich ter Bern Verhoeve, zullen a.s. Donder dag weer klinken door de concertzaal „Zomerlust''.- Immers dan komt de be kwame en onvermoeide leider van de Nederl. Ver. v. d. Volkszang de heer K. Sixma, met z'n bekwamen pianist, den heer Vink, weer naar Santpoort om zijn schare, welke steeds in aantal toe neemt te onderrichten in het zingen van het Nederlandsche lied. Om ech ter meer bekendheid aan het mooie streven van den Volkszang te geven, roepen wij een ieder toe: „Bezoekt de Volkszangavonden, ze zijn gezellig, leerzaam en brengen u in een opgewek te stemming. Hebt u éénmaal een der- gelijken avond bijgewoond, dan ver langd u stellig naar den volgende." Voor hen, die nog niet behooren tot de schare van den heer S., memoree- ren wij het volgende uit het verslag van den eersten Volkszangavond: „De heer Sixma is het, die eiken aanwezige doet zingen, of hij het van te voren van plan was of niet. Hij heeft getoond een leider te zijn, die voor der gelijke avonden geknipt isNadat het Volkszanglied nog eenmaal door de zaal had geschald, trok men in op gewekte stemming huiswaarts." Wij hopen dan ook op aller komst, temeer waar de contributie, en de en tree voor niet-leden, zoo laag mogelijk is gesteld. De voorloopige commissie voor georganiseei'd overleg heeft zich, naar de Tel. mededeelt, met 6 tegen 4 stem men. vereenigd met het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land om den arbeidstijd van het ver plegend personeel aan de provinciale ziekenhuizen te brengen op 55 uur per week. Onlangs besloten de Staten tot verlenging van 45 op 48 uur. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen j.l. Zondag gespeelde wed strijden. STORMVOGELS I—H. V. V. 3—0 WATERGR.SM. II—STORMV. II 1—4 R. C. IJ. III—STORMV. III 6—0 ZANDVOORT IIÏ—STORMV. IV 4—1 STORMVELD—STORMV. V 11—0 A.s. Zondag wordt gespeeld: STORMVOGELS I geen wedstrijd. STORMV. II—BLAUW-W. III 2 nnr. STORMV. Ill—V. V. H. 12 nnr STORMV. IV—Q V. A. II 2 nnr Stormvogels V en VI geen wedstrijd. 1 Ruwe enSchraleHuid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten l'hatm. I'übiiek A. Miinhardt - Zeist 272 De trainer zal gedurende eenig< avonden voor de werkende leden be handelen de theorie over het voetbal spel. Voor het eerste en tweede elftal a.s Vrijdagavond te 8 uur in Hotel No. 1 boven. De collecte op het terrein jl. Zondaj gehouden ten bate voor de nagelatei betrekkingen van den- overleden Hor tusspeler heeft opgebracht f 166.35. Di bedrag vermeerderd met het bedraj van de biljartclub, wordt door de Ver eeniging aangevuld tot een totaal vai f 225.en opgezonden aan de com missie te Amsterdam. SPORT. VOETBAL. StormvogelsH. V. V. 3—0. Er is gewonnen, doch. niet bepaali door superieur spel. De voorhoede lie] vrijwel den geheelen middag naa eenig onderling verband te zoeker terwijl het binnentrio met uitzonderinj van Visser voor de rust er niet in slaa'g de het spel open te houden. In de eer ste helft heeft Visser getoond, welk ee: mooie openingen een voorhoede ka; bewerken, wanneer de linksbinnen 00! eens plaatst naar rechts-binnen c rechts-buiten. Voor de rest vielen e alleen eenige individueele staaltjes t bewonderen, 't Schieten was slecht. In de middenlinie kunnen- Snoeks e Struys, behoudens 'n kleine inzinkin in de tweede helft, op een goeden wet strijd terugzien. Bakker kon ons 00 nu niet bekoren. Gelukkig werkte Ko: ter voor twee en verzuimde I V. V. op Snouck Ilurgonje te spelei v. d. Wint heeft niet veel moeilijk wer gehad. Alleen het stoppen van een har schot van Huygens in den uiterste hoek verdient vermelding. IJ. V. V.'s-voorhoede kon ons al evei min behagen. Ook hier zagen w slechts zelden staaltjes van vlug, co: reet samenspel, 't Schieten der Hagj naars was zoo mogelijk nog slecht( dan dat van Stormvogels. Tweema| hadden zij pech, toen n.l. lat en pat den Stormvogels-keeper behulpzaai waren. In de verdediging vielen de be de Campioni's het meest op. Mac Nei verrichte vrijwel den geheelen midda goed werk, doch den tweeden goal ha hij kunnen .voorkomen. Scheidsrechter Van Gessel had de wedstrijd wel in handen. Zijn te lat fluiten deed het echter wel eens voo* komen, of hij het niet hij het juist eind, hoewel zulks inderdaad wel hi geval was. 3 De wedstrijd. De elftallen zagen er als volgt uit: R. Mac Neill v. Karnebeek Campioni Jr. Campioni Sr., A. de Beus, v. Heel Snouck Hurgonje, Sandberg, Neuer- burg, Jansen, Huygen Q Asbeck, Visser Sint, Blinkhoff Sr„ Oldenbu! Bakker Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. v. d. Wint. Van den aftrap af wordt flink aa gepakt en reéds in de eerste minu' noteeren we een corner op het H.VA| doel. Een goede gelegenheid tot doe punten doet zich hieruit voor, maar jongste Campioni is den Storvogel ie te vlug af, waarna hij zijn linker-vle gel aan het werk zet. Blinkhoff J weet echter tot tweemaal toe een aa val af te slaan, de tweede maal doi miraculeus kopwerk. Dan is het Storr vogels' beurt weer, Oldenburg legt et deel der H. V. V.-verdediging in de 1 ren en komt dan alleen voor Mac Nei te staan. Een doelpunt schijnt onve mijdelijk, doch 01d.enburg denkt 1 zelf blijkbaar anders over en stapt n< jes over den bal heen. Langzaam maar zeker komt Storr vogels nu in de meerderheid. De voc hoede der groote Haagsche, waar Jansen nog het minst slecht Snouck Hurgonje kunnen we vr wel buiten beschouwing laten, daar 1 nagenoeg op non-actief staat zi meestal haar aanvallen reeds in kiem gesmoord door Struys en Snoei- terwijl in laatste instantie Koster Blinkhoff ze'er trapvast blijken. Viss geeft een paar mooie, lange cente naar Oldenburg, wiens voorzett echter niet worden benut, aan d eenen kant door niet al te doortaste' optreden van Sint en Blinkhoff S aan den anderen kant door goed we van een deel der H. V. V.-verdedigir Als er 18 minuten gespeeld is, ge» Snoeks een langen center naar heck, die op zijn beurt direct aan Vi

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2