DE FAAM" Stempels Overhemden 6. J. Sneenk Bedden, Dekens, Ledikanten, Matrassen enz. it „De Wiskottens" Icekhandel iMtiMriii FILMAVOND De Eeuwige Stilte. F J. NAUTA i Oranjestr. C 25 Nergens grooter keuze en nergens Toordeeliger prijzen dan Uitsluitend prima kwaliteit P. J. NAUTA Oranjestr. C 21 Hoek Trompstraat VELSEROORD. Adverteert in dit blad. P. J. NAUTA Oranjestr. C 25 Pc Gruyter's 10 pet. Korting- RECLAME-COUPON Om U te overtuigen van onze superieure kwaliteiten geven wij by wijze van reclame tegen inlevering van dezen contrdie-bon by aankoop van minstens f 150, 1 pot De Gruyter's heerljjke Extra Jam k 70 cents GRATIS. P DE GRUTTER ZOON ORANJESTRAAT 1JM.UIDEN Maatschappij tot Nnt van 't Algemeen. op Yrjjdag 14 November in Thaiia. DE SAMQU1NOSE SANTPOORT. In allen eenvoud, zonder bruikelijke drukte, werd Zonda gen de nieuwe predikant voor het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Sant door ds. Roos, den afgetreden pret bij deze inrichting, in zijn nieut Bergh van kerkje 'beter bezet dan gewoon maar van overgroote drukte was niets te bespeuren, zoodat de kc geen moeite had, de kerkgangei bergen. De voorzitter en de secret van 't classikaal bestuur hadden richt gezonden van verhindering. Nadat Gez. 208 vs. 1 en 2 gezongen en Lukas 14 vs. 16—23 gelezen waren ging ds. Roos voor in gebed. Hierna sprak de predikant naar aanleiding van de ge lijkenis uit Lukas 14 en imeer speciaal van de vs. 16 en 17. Spr. verklaarde deze bijbelwoorden in dier voege, dat Jezus een boodschap bracht uit den hemel aan de aarde, dat hij van alle bedroefden, zieken, ver dwaalden, verschoppelingen de lasten wil wegnemen en hen wil troosten en 't noodigo geven. Thans staat de nieuwe leeraar gereed als geschenk Zijner lief de. De feestdisch staat gereed en de ge meente is welkom. Dat zij zich niet ver ontschuldigen als de afkeerigen uit de gelijkenis. Want 't is een voorrecht te worden genoodigd en zulk een uitnoodi- ging mag men maar niet voor kennis geving aannemen. Hierna werd de nieuwe leeraar, Hen drik Jan Visser in zijn ambt bevestigd. Na op de gebruikelijke vragen uit 't be vestigingsformulier geantwoord te hebben met 't: „ja ik, van ganschcr harte!" werd de nieuwe leeraar nog toegesproken door ds. Roos, waarbij de ze den wensch uitsprak, dat de nieuwe herder evenveel erkentelijkheid, liefde en dankbaarheid van zijn gemeente zal ontvangen, als spr. gedurende de vele jaren van zijn ambtsbediening ontvan gen heeft. Na 't dankgebed, uitgesproken door ds. Roos, en 't zingen van Ps. 119 vs. 9, beklom ds. Visser den preekstoel, voor 't houden van een korte intreepreek Allereerst bracht spr. dank aan ds. Roos, dat deze de taak van dr. Van den Berg van Eysinga had willen overne men. Aan de vrienden uit zijn vorige standplaats in Zeeland, welke voor deze gelegenheid naar hier waren overgeko men, richtte spr. woorden van welkom en dank. Hij sprak verder den wensch uit, dat de kennismaking met zijn ge meentenaren een wezenlijke ontmoeting zal zijn, een ontmoeting van hart tot hart, van ziel tot ziel en dat de verhou ding tusschen hem en zijn gemeente zal worden, als beschreven is in Joh. 6 vs. 68 en 69. Als slotzang werd gezongen Gez. 221 vs. 4. Na den dienst was er in de ontvang kamer van 't ziekenhuis gelegenheid, met den nieuwen leeraar kennis te ma ken. Van deze gelegenheid werd door ve len gebruik gemaakt. Kenn. Ed. IETS APARTS IN Door in de 1JMUIDER COURANT te edverteeren ie succee verzekert. Velen kunnen niet begrijpen, hoe het mogelijk is, dat wij jaar in jaar uit 10 procent korting aan onze klanten uitkeeren, door voor iedere f 10.- aan cassabons onmiddellijk een gulden uit te betalen. En toch is de verklaring zeer eenvoudig! Voor de 130 De Gruyter's winkels worden alle artikelen bij geweldige hoeveel heden uit den aard der zaak buitengewoon voordeelig ingekocht, de geheels bewerking hiervan heeft plaats in eigen fabrieken en de verkoop uitsluitend in eigen winkels, waar U alles afhaalt en contant betaalt. Deze extra voordeelen van het De Gruyter's winkdsysteem komen in den vorm van onze 10 procent korting geheel ten bate van onze klanten. Lange da atlppeUt|n uitknippen. 47 Qeldlg vanaf Donderdag 13 November tot en met Woensdag 19 November. behalve onze 10 proeent korting bon, DEPARTEMENT IJMUIDEN. H. O. Poniy's Wetenschappelijke Film. De ontdekking vin de Zuidpool, door Captain R. F. SCOTT. Een nobel verhaal van een ware gebeurtenis met toelichting van Ds. W. LUIKINGA. Aanvang 8 uur. Toegang voor Nlet-ieden 50 ct. p. p. bel- Zuiver Plantaardig Versterkingsmiddel. De SANGUINOSE heeft nog uitkomst en redding gegevi in vele gevallen, waar alle hoop rreds opgegeven was. Ho derden, ja duizenden in ons vaderland danken aan de Sanguino nieuwe levenslustlichamelijke en geestelijke werkkrachtkorto eene geheel nieuwe levensopgewektheid. Wanneer gij lijdt door een der verschijnselen van verzwakkin van algeheeie slapietoestanden die vaak voorkomen en d men niet mag verwaarJoozen zou het dan niet tijd zijn o het te probeeren met de Sanguine se die reeds zooveler. geholpi heeft Neemt eens een proef. Maar zorg dat gij de echte Sa guinose hebt en wacht U voor namaak! SANQUINOSE wordt verkocht In flacons van goed 300 g*ai Prijs per flacon f 2.—, 6 fl. f 11.12 fl. f 21.—. Bij alle Apothekers en voorname Drogisten. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Haag door RUDOLF HERZOO. 74. „Weet je, Gustav, wat Albert Kölsch mij straks zeide, toen ik mijne verwon dering te kennen gaf? „Menschen zon der tehuis," zeide hij, „staan elkander altijd bij!" „Paul kan meegaan," besloot Gustav Wiskottcn na eene stilte. Hij nam zijn pet van de vensterbank er. zette baar achter op zijn hoofd. „Maakt, dat jullie aan het werk komt.' Zwijgend voldeden ze aan dit bevel. „Moeder," zeide August Wiskotten, die alleen op het privé-kantoor met de oude vrouw achtergebleven was, ,,ga nu naar vader en houd hem gezelschap. Als u wilt, stuur ik om dominee Schirrmacher, opdat u eenige aan spraak hebt." Juffrouw Wiskotten stond op. „Als je dat maar wilt laten, August. Er zijn dingen, waarbij eene moeder alleen de dominee is. Laat je moeder je dat zeggen." August Wiskotten trok de dunne wenkbrauwen op. „In alle geval zal ik eens naar Anna Kölsch gaan, om na dere bijzonderheden te vernemen." „Dat is iets anders. En je kunt het meisje van mij groeten." August Wiskotten keek de post ver der door. Toen het elf uur sloeg, nam hij zijn hoed en ging door de fabriek, om Wilhelm te verzoeken, een uur zijn wille van moeder, nadere bijzonderhe xiniaAr, 'riDn willen vernemen, juffrouw i plaats te willen innemen. Aan de Wup per trof hij Kölsch, die de partijen tel de, welke uit de ververij kwamen. Alleen maar 'n paar kleuren, mijnheer August. Maar van de volgende week Daar was de schrik weer. En de angst deed haar verbleekcn. „Nu is de uitslag van deze aangelegenheid tusschen ons nog altijd twijfelachtig. Misschien misschien is het wel mogelijk, dat u onderwijl tot andere gedachten geko- den willen Kölsch.' „Toen ik gisteren uit Düsseldorf ver trok, was hij nog heel zwak. Dien dien aanval van zwakte zal hij wel Af wordt dat anders. Als de patronen gauw te hoven komen, want Emilie, men bent. van Ewald op de weefgetouwen komen,mevrouw Wiskotten, verpleegt hem. Zij nam haar hart in beide handen en zullen de ververs zich in de handen Maar de hoofdzaak blijven de aange- al haar moed er hij. kunnen spuwen, om met de fabricatie taste zenuwen. Daar\oor kan slechts „Neen, mijnheel Wiskotten, zeide gelijken tred te houden." goedheid helpen, die zich niet af laat ze, en keek hem met hare reine oogen „Ik zou uwe dochter graag willen schrikken.°Peri aan-_ spreken, mijnheer Kölsch. U hebt daar „Zal hij die ook bij Emilie vinden? toch niets tegen?" I „Mannen hebben daar geen verstand „Het meisje is groot genoeg, om al- van. leen bezoeken te ontvangen." »En u, juffrouw Kölsch?" „Tot ziens dan." j „Ik? Ja> ik help mevrouw Emilie." ^Smakelijk eten, mijnheer Wiskot-August Wiskotten trok aan de vin ten." gers zijner handschoenen. Op zijn voor- August liep met zakelijken tred de lioofd jertoonden zich peinzende rim- ,U houdt van een ander meer." „Ja", antwoordde ze kortaf en rimpel de toornig het voorhoofd, j „Dat doet me plezier, juffrouw Kölsch, want ik ben in deze zaak ook tot ande re .gedachten gekomen." 1 Geheel overrompeld keek ze hem aan. „Andere?" De toon veranderde in een lachen. „Maar waarom vraagt u straat over, beantwoordde zakelijk den pels. Hij overlegde. groet der agenten, die zich van !het„Gerechte hemel,' dacht het jonge aai\- eene fabriekskantoor naar 't andere meisje, „hij zal zijn aanzoek toch niet„Omdat ik mij door het polsen van willen herhalen? Had ik hem toch dommee Schirrmacher in zekere mate •haastten, en sloeg met het ernstige ge- zicht van den zakenman de straat in,f niets van de goedheid der vrouwen ge- f gebonden gevoelde. Men kan toch geen waai* zich de woning van Kölsch be-zeê1^ 1 1 rekenïne: onaf laten, als men een nieu- vond. Hij belde, Anna zelf deed open. i „Juffrouw Kölsch nu kwam „Goeden morgen, juffrouw Kölsch.het. Een ontsnappen was niet meer mo- Mijnheer uw vader veroorloofde mij u een oogenblik te storen." „O, mijnheer Wiskotten, u stoort mij in 't geheel niet. Hij zat tegenover haar, zag hare jeugdige, slanke, kranige gestalte, de zware vlechten om haar voorhoofd, en keek langs haar heen. De stilte werd drukkend. ,Komt u misschien in verband met Ewald, mijnheer Wiskotten?" „Ja, ik moet u de groeten van moe der overbrengen. Ik zou gaarne, ter 'gelijk. „Ja, mijnheer Wiskotten?"Dit klonk zeer benauwd en zacht. „Het is nu een jaar geleden, dat ik door dominee Schirrmacher bij u on derzoek liet doen, of Nu, u weet wel wat." „Ik weet het." „Ik heb toen eene gi'oote fout begaan." „Ja", zeide ze en baalde verruimd adem. „Omdat ik niet zelf gekomen ben. Dergelijke aangelegenheden moeten persoonlijk afgehandeld worden," rekening onaf laten, als men een nieu we openen wil?" „U wilt zich engageeren, mijnheer Wiskotten? Ik wensch u veel geluk!" „Dank u," zeide August Wiskotten en stond op. „En daar ik u toch een soort revanche schuldig ben, zult u ook de eerste zijn, die het vernedmt. Het is de eenige dochter van dominee Groszman, uit Elberfeld." „O dan wensch ik u dubbel geluk." „Bevalt ze u?" „Zij bezit zooveel waardigheid, en die ontbreekt mij geheel." „Die zal ook bij u nog wel komen," zeide August Wiskotten op troosten- den toon en reikte haar de hand. En plotseling kreeg hij haast. De vroolijke oogen van het meisje beroofden hem, van zijne kalmte, en weer moest hij, langs haar heen zien. „U draagt mij dus geen kwaad hart toe?" Toen lachte ze hem uitgelaten in zijn, gezicht uit. „Neen, zeker niet, mijnheer Wiskot ten." Hij nam snel afscheid en had moeite, buiten weder in den zakelijken tred te geraken. „Eigenlijk," dacht het jonge meisje, toen ze weer in de kamer terugkeerde, „eigenlijk was dat toch eene onbe schaamdheid." Met den middag-sneltrein reisden Gustav en Paul Wiskotten naar Düs seldorf. Aan het station namen ze een rijtuig naar de Ratingerstrasze. „Ver duiveld", zeide Gustav Wiskotten in de gang, „het stinkt hier als de heilige pestilentie." Het waren de eerste woor den, welke hij gedurende de reis ge sproken had. Ze klauterden de trap op en zochten- de kamer der dagloonersweduwe. „Paul!" „Ja, Gustav?" „Als Emilie binnen mocht zijn,' dan wacht ik je hier." „Wil je haar niet spreken, Gustav?" „Zij kan hier bij mij komen." De oude verhuurster droeg een em mer vuil water uit het vertrek. „Is mijnheer Wiskotten tehuis?" „De jongeheer, die hier gewoond heit?" „Gewoond heeft? Woont hij dan niet meer bij u?" Wordt verrol fd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 4