iüVINS's 8I8T-TAM1NETABLETTEN R001B0TEB IS (MEND DOÜR d +-> a> ti O) O» 03 d hoest :Anga lagen Hoofdpijn - Neuralgie - Indlgeitle - Oalaandoenlng - Suikerziek! Maagstoornissen. BH eiken Droglit verkr|]gbaa Eenige Importeur» N.V. ALOEMEENE HOLLANDSCHE HANDEL- e INDUSTRIE MAATSCHAPPIJ.(Aid. „Ye»st Vile") Denneweg 140 - Den Haai den was, nam voor Nederland zitting dr. Redeke en hoewel de commissie in haar geheel diverse rapporten uitge bracht heeft, documenten die gepubli ceerd zijn en zeer interessante gegevens bevatten, en tweemaal een langdurige bijeenkomst had in Kopenhagen, kon men niet tot volledige overeenstem ming komen, wat betreft de aan de verschillende regeeringen voor te stel len maatregelen. Inmiddels kunnen we mededeelen, dat de commissie dezen winter op nieuw zal vergaderen en wel te Am sterdam, om wedrom te trachten de basis te vinden waarop alle landen rond de Noordzee tot overeenstem ming kunnen komen. Dat deze volledige overeenstemming tot heden niet bereikt werd, is het logi sche gevolg van de zeer uiteenloopen- de belangen, die -de verschillende lan den bij de visscherij hebben en het spreekt vanzelf, dat wanneer b.v. zou worden voorgesteld: de kustvisscherij van een der Noordzeelanden stop te zetten, onmiddellijk in het betrokken land heftig geprotesteerd zou worden tegen zulk een voorstel. Van zeer groot belang is het echter, dat ook de internationale commissie tot de conclusie is gekomen, dat het vernielen van jonge visch en visch broed van zeer veel invloed is op den achteruitgang van den vischstand in de Noordzee. Tot goed begrip van de uiteenloopen- de belangen die hier op het spel staan, is het misschien het best de geheele visscherij in te deelen in drie hoofd groepen: Ie. de beugvisscherij. De beug is een 5 k 6000 M. lange lijn, waaraan, bevestigd aan zijlijntjes, dui zenden haken zijn bevestigd met aas, meestal kleine vischjes of stukjes os- selever. Men vangt op deze wijze voor namelijk kabeljauw en schelvisch. 2e. de haringvisscherij. Deze geschiedt met drijfnetten en dus aan de oppervlakte en vernielt eveneens niet buitensporig de onder in aatsche visch. 3e. -de trawlvisscherij. De trawlers sleepen hun netten langs den grond. Deze visscherij wordt ook wel schróbnetvisscherij genoemd. De netten zakken tot op den bodem der zee en zijn nog verzwaard door zink- stukken, staaldraad etc. Met vrij groo- te snelheid, meestal ongeveer 4 mijl per uur, trekken de sterke stoomtraw lers, gedurende eenige uren, zulk een net langs den grond. Soms zijn de „sle den", dit zijn de kanten van de borden die het net open houden, nog warm van het schuren over het zand als ze aan boord worden getrokken en wan neer men nu weet, dat duizenden traw lers dag en nacht ieder plekje van de Noordzee op deze wijze bewerken, dan is het duidelijk, dat de bodem der zee op alle vischplaatsen zoodanig om woeld wordt, dat nóch vischbroed tot ontwikkeling kan komen, nóch jonge visch in leven kan blijven. Door deze intensieve bodemvissche- rij toch worden, met uitzondering van haring, alle soorten visch, rijp en groen, in de netten verzameld en zelfs veran dering van de maaswijdte der netten zou weinig nuttig effect sorteeren, daar de groote visch, tegen de mazen aangedrukt, toch de kleine meesleurt. Dit nu is het, wat in het kamp der beugvisschers „roofbouw" wordt ge noemd. Men vangt zoowel rondvisch', kabel jauw en schelvisch als platvisch, tar bot, tong, schol, schar enz. en honder den manden ondermaatsche visch wor den dagelijks van de trawlers over boord geworpen, waardeloos voor de consumptie. De trawlvisscherij heeft zich na den oorlog in alle Noordzeelanden sterk ontwikkeld. De trawlvisscherij zonder meer ver bieden ten bate van de beugvisscherij zou natuurlijk een maatregel zijn, zoo drastisch, dat die nauwelijks óverwo gen kan worden. De trawlers vangen tarbot, schol, tong enz. in groote hoeveelheid. Dit is een zeer belangrijke verkoop-visch- soort geworden, die door de beugvis schers in 't geheel niet wordt bemach tigd. Het toestaan van uitzonderingen op een algeheel verbod zou zeer moeilijk zijn te regelen en te controleeren en als men maatregelen g-aat nemen om den vischstand weer te verbeteren, althans de verdere vermindering tegen te gaan, zal men vermoedelijk slechts in overweging kunnen nemen de maatre gelen die door de internationale com missie werden aanbevolen, n.l.: I. Contróle op de maaswijdte der netten; A u II. een aanvoer- en vervoer-verbod van ondermaatsche visch in alle lan den; en III. „sluiting" van de gebieden waar visch wordt „geboren" of in de „prille jeugd" verblijft. Bij II valt al dadelijk op te merken, dat op onze kusten groote hoeveelhe den ondermaatsche visch wordt ge vangen, die als „puf" of „nest" aan de markt komt voor eendenvoedsel, mest enz. Wat III betreft, springt de moeilijk heid in 't oog, een lange kust met hon derden visschersplaatsen als de onze, te bewaken, want in dit geval zal het sluiten natuurlijk niet voldoende zijn, maar is voortdurend een kostbare controle op de kust noodzakelijk. Toch zullen, hoe groot de moeilijk heden lijken, die hierbij te overwinnen zijn, maatregelen genomen dienen te worden en de visscherij-deskundigen, die wij hierover spraken, meenden zelfs, dat men zeer spoedig tot het ne men van deze maatregelen zal moeten overgaan. Wat op onze kust de „nestvisscherij betreft, b.v. worden er meer bedrijven van deze vischvangst afhankelijk naar mate de maatregelen langer uitblijven. En, afgezien van internationale overeenkomsten, zou men toch reeds, landelijk, een verbod van invoer en vervoer van ondermaatsche visch kun nen uitvaardigen. •Een maatregel, die in Engeland reeds lang geleden genomen is. Van Roomboter niet te onderscheiden en de helft goedkooper is De Gruyter's hoogfijne Melange. Per pond slechts 85 c. Alleen in De Oruyter's winkels visscherij kan men hier alleszins te vreden zijn. Tengevolge van het slechte weer ble ven de resultaten der visscherij in de Zuidholandsche stroomen over het al gemeen beneden het middelmatige. Al leen werden met het botschutwant en met botfuiken bevredigende vangsten gemaakt. Een enkele maal werd met den ankerkuil met succes op zeebliek gevischt. Het doel van deze visscherij was het winnen van schubben. Er was echter weinig vraag naar schubben en de gewonnen schubben werden meer malen, als te vuil, geweigerd. De zeebliekvisscherij is dit jaar veel vroeger dan anders begonnen, omdat de aalvisscherij met kubben en korven niet meer loonend was en de spiering blijkbaar het meest voorkwam in de nabijheid van Klundert en Moerdijk, waar van 1 Augustus tot 1 November niet gevischt mag worden, zoodat de ankerkuilvisscherij op spiering weinig opleverde. Met den aalreep en met botlijnen werd slechts weinig bot gevangen, ter wijl ook de blieknetvisscherij weinig opleverde. Met spiering-drijfnetten werd op de Brielsche Maas tamelijk goed, op het Scheur en Hollandsch Diep echter wei nig gevangen. De garnalenvisscherij in de Zuid- hollandsche zeegaten was ongeveer van gelijken omvang als verleden jaar September, doch gaf gemiddeld klei nere besommingen. ONTGOOCHELING. PLAATSELIJK NIEUWS. De toestand der kustvisscherij in September 1924. Naai' de af-deeling Visscherijen van het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ons mededeelt, werd de uitoefening der kustvisscherij in September j.l. vaak belemmerd door stormachtig weder. In het IJoordelijk deel -der Zuiderzee en de Lauwei'zee en den Dollart was de visscherij van klei ner, in de Zuidhollandsche Stroomen en zeegaten van grooter omvang dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, toen eveneens veel ruw weder voorkwam. De geldelijke opbrengst der visscherij was algemeen veel ruimer. Hoeveel heid en opbrengst der aangevoerde visch bedroegen n.l. volgens voorloo- pige opgaven respectievelijk: in den Dollart en de Lauwerzee 282.309 K.G. en f 9190.— (180.932 K.G. en f 6025.— in September 1923), in de Zuiderzee 2.812.443 K.G. en f 273.397 (1.871.322 K.G. en f 205.687.— in September 1923), in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten 440.991 K.G. en f 36.762 (139.712 K.G. en f 31.403.in September 1923). Uit Zeeland werden verzonden 1.627.900 oesters ter waarde van f 157.770.en 6.747.800 K.G. mosselen ter waarde van 112.900.(verleden jaar September 1.654.000 oesters ter waarde van 126.670.— en 5.351.700 K.G. mosselen ter waarde van f 100.410. In de Zuiderzee leverde de aalvis scherij met kwak- en dwarskuil aan vankelijk goede vangsten op, in de laatste helft der maand had het ongun stige weder een slechten invloed op de resultaten dier visscherij. Voor het overige lieten de aalvangsten hier veel te wenschen over. Met botlijnen en sleepnetten werd in het algemeen vol doende bot gevangen, met staande net ten daarentegen minder. De garnalenvangsten waren in de Kom der Zuiderzee, hoewel niet groot, toch bevredigend, in den Texelstroom namen zij in den loop der maand niet onbelangrijk af. De spieringvangsten in de Zuiderzee konden over het geheel goed genoemd worden; de spiering is mooi van stuk. De mosselvisscherij op natuurban- ken in de Waddenzee nam weder een aanvang; het grootste deed der vangst werd naar Engeland verzonden. Hoe- j wel de vraag naar mosselen voor de voedering van eenden iets minder werd, was de aanvoer nog beduidend. De visscherij op mosselen voor bemes-v ting was van veel minder beteekenis. De visscherij op alikruken nam een bevredigend verloop, die op kokhanen kon vaak door hoog water niet uitge- J oefend worden. In de Lauwerzee gaf de garnalen- j visscherij voldoende resultaten. In den Dollart was de botvisscherij afgeloo-1 pen; over de uitkomsten der garnalen- VELSEROORD. A. N. G. O. B. De afdeeling Velseroord van den Alg. Ned. Geheel-Onth. Bond geeft op Zaterdag 22 November een propagan- da-samenkomst in de concertzaal Ti- voli. Op dezen avond zal de Geheel- Onth. Tooneelvereeniging „Voor uw Naaste" voor het eerst voor het voet licht treden en opvoeren „Ondergang", dramatische schets en het blijspel ,Een huis vol commensaals". De heer d. Vlerk en eenige andere heeren zullen muzikale medewerking verlee- nen, terwijl de heer Y. J. Reitsma een causerie zal houden. In café Flora had Woensdag avond een openbare vergadering plaats, uitgeschreven door den IJmui- der Bestuurdersbond. De voorzitter, de heer J. Heijligers, sprak bij de ope ning er zijn teleurstelling over uit dat maar zoo weinigen aanwezig waren. Daarna verleende hij het woord aan den heer E. Kupers, secretaris van het N.,V. V. uit Amsterdam. In een korte en -duidelijke rede be sprak deze de na-oorlogsche bloei periode, daarna de malaise en tenslot te de betere symptonen van thans. In verband daarmede de houding en de kracht van de vakorganisaties: bloei end, teruggaand en thans, uitziende naar betere tijden. Maar willen die be tere tijden komen dan moet het aantal leden der vakorganisaties toenemen, dan moeten de arbeiders begrijpen dat men niet, door een week georgani- seer-d te zijn, een rijksdaalder loons- verhooging kan verwachten. Spr., wek te de aanwezigen op door huisbezoek, enz. een krachtige propaganda te ma ken onder diegenen die niet of verkeerd georganiseerd zijn. Schaakwedstrijd. De 4e ronde had een kalm en regel matig verloop. Dat C. J. Post van Wou denberg zou verliezen was te voorzien. En ook v. d. Berg kon het tegen het massieve spel van ten Vaarwerk niet bolwerken. Dit wat groep I betreft. In groep II behaalde v. d. Bos zijn 4e overwinning, ditmaal op v. d. Vlerk, terwijl in groep III C. C. Post door een overwinning op Engelhart zijn voor sprong behield en zijn kans op de eer ste plaats in deze groep versterkte. Hoewel ook Rom hier nog wel een woordje mee zal spreken. De uitslag is als volgt: Groep I.M. A. Post XX W. C. Post; C. E. Post X—X A. Koene, Wouden berg 10 C. J. Post en ten Vaarwerk 10 v. d. Berg. Groep II. v. d. Bos 10 v. d. Vlerk; Erdelie 0—1 Oderkerk; Ruijs 1—0 v. Doorn; Bakkér XX Verhoog. Groep III. C. C. Post 10 Engelhart, Rom 10 Streefland; Bontenbal 01 Bruggemans; Kufhus 1—0 Weij. De X gemerkte partijen werden uit gesteld. De stand is thans: C. E. Post 3 pun ten uit 3 partijen, Woudenberg 3 uit 4, C.. J. Post 2 uit 3, M. A. Post, ten Vaar werk en Koene elk 1 uit 2, W. C. Post 0 uit 2, v. d. Berg 0 uit 4. j Groep II. v. d. Bos 4 uit 4, Bakker 1 2 uit 2, Oderkerk 2 uit 3, Ruijs 2 uit 4, Al was ze niet jong meer, met innig verlangen Hadt ze altijd nog hoop, blankette haar wangen, En leefde in een droomerigen roes met haar poes, Bij gebrek aan wat anders, was hét beestje haar snoes. Ze leefde zoo zuinig als de vrek van Molière, At nooit vleesch en nooit visch, maar in haar secretaire Was de buidel v erstopt, en niet één kwam er an, 't Was het huwelijkscadeau voor den toekomstigen man. Met het eten was het altijd het zelfde liedje, „Kook maar boonen of rijst," zei ze telkens tot Grietje, Doch opeens was het uit met dien dagelijkschen sleur, Een man met een brief stond al vroeg voor haar deur. Ze las het biljet, „gunst! ze kreeg inkwartiering." Van angst kroop Grietje, de meid, op de vliering. Maar de dame herleefde, vol stralend geluk Zucht ze innig ontroerd, „ik krijg heuschjes nog tuk". Ze aten tezamen, thans geen schraalte van vet, 't Was vleesch, 't was visch, en tot slot omelet. v En al schopte mijnheer, de off'cier naar de poes. Geen klacht werd gehoord, want ze vond hem een snoes. Ze was zoo gelukkig, al kon hij soms plagen, Ze hoopte in stilte, dat hij haar zou vragen, En droomde v an hem in het warme dons, Kocht vleesch en kocht visch, en schonk 's avonds pons. Tot eindelijk, na weken van hopen en wachten, Ben-evens een twintigtal slapelooze nachten, Ontmoet ze in het licht van een winkel op straat, Haar piepjonge nicht, met mijnheer, den soldaat. Met knikkende knieën, van nijd rood en geel, Verhaast ze haar tred, ziet verwrongen en scheel, Kruipt snikkend in bed, en met nijdigen stem Riep ze 's morgens aan Griet: „kook maar boonen voor hem" Jungbacker. o ■O ÊS •rH Erdelie l'/2 uit 4, Baljet 1 uit 3, v. Doorn 1 uit 4, Verhoog '/2 uit 2 en v. d. Vlerk 0 uit 2. Groep III. C. C. Post 4 uit 4, Rom 2 uit 2, Kufhus 2 uit 3, Bontenbal 2 uit 4, Bruggemans 2 uit 4, Weij 1' uit 3, Streefland 1 uit 4, Kuiper 0 uit 1 en Engelhart 0 uit 3. Doos 60'90ch Bij ApoFken Drogisten. 324 GEMENGD NIEUWS. Haariemsche Orkestvereeniging. Men schrijft ons: Het tweede ondersteuningsconcert der H. O. V., hetwelk zal plaats hebben op Donderdag 20 November a.s. zal, met het oog op de keuze van soliste, er een worden van buitengewone kunst. Heeft op het eerste concert Eugenia Weller- son ons begeesterd met haar wonder baar talent als violiste, thans treed haar tweeling-zuster Mila op als vio- loncel-virtuose, die op haar jeugdige leeftijd reeds kan bogen op een we reldvermaardheid. In Amerika speelde zij onder den di rigent: Eugene Ysaye, in Parijs onder Gabriël Pierné, in Holland onder Max Fiedler en in vele plaatsen van Duitschland trad zij met enorm succes op. Rudolf Kastner schrijft o.a. in de Morgenpost van 3 Mei 1923: ,Die kleine Wundercellistin Mila Wellerson spielte noch einmal mit Or- chester im Beethovensaal Paganini's Violonkonzert, von ihr selbst für Cello ubertragen und mit einer halsbreche- rischen Cadenz versehen. Es wird einem heisz und kalt bei der verwegenen Sicherheit von Technik und Musikalischer Geistigkeit, -die das Kind lachelnd kundgibt. Es ist eines der gröszten, ja genialisten Musikwun- der, die man seit Jahrèn erlebt." Amerikaansche, Duitsche, Fransche en Hollandsche bladen spreken in ge lijken trant van dit wondertalent, en het zou te veel plaats innemen om den lof der verschillende criticie hier te plaatsen. Haarlem kan dus trots zijn dat de in gezetenen in de gelegenheid gesteld worden tegen een weinig verhoogd ta rief deze Celliste te kunnen bewonde ren in haar voordracht van het Con cert van Dvórèk en het hier nog nim mer gespeeld Vioolconcert van Pagani- door haar zelf bewerkt voor Cello met eigen cadenz, een prestatie, die nog niet is geëvenaard. Voor Orkest komt op het programma o.a. voor: Smetana's Symphonische Dichtung aus der Cyklus „Mein Vater- land" (Ma Vlast). Voor de instandhouding van ons Haarlem's Orkest is het gewenscht dat deze concerten belangstelling wekken, maar ze zijn het ook ten volle waard. De voorverkoop der kaarten zal dig plaats hebben en nader in de b den bekend gemaakt worden op wel wijze dit zal geregeld worden. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Eg mond aan Zee. Overleden: Maartje Hennem 71 jaar, weduwe van Jan Ruigewaa Maartje Stam, 74 jaar, echtgenoote'v Krijn Visser. Een vonkenwedstrijd. We praten allen-over radioteleg fie, alsof we er alles van begrep Hebben we een toestel in huis, d gaan we ermee om als met lepel vork. We gebruiken allerlei vakt men, we stellen en verstellen en eig lijk begrijpen we er even weinig i als een Papoea, die voor het eerst i lucifer ziet afstrijken. Eigenlijk is al even wonderbaarlijk en ondoorgron lijk, ook al zijn we er aan gewend, z( het ontvlammen van de lucifer, m- het wonder in de dingen gaat voor i v erloren, als we het vaak hebben op merkt. Als het nieuws van het niei licht af is, denken we niet meer f het wonder, dat de kamer plotsel helder verlicht is, wanneer we knopje omdraaien en dat de kracht, ons dit licht bezorgt, afkomstig is een centrale op grooten afstand, in ondenkbaar klein oogenblik langs 1 bels en draden vandaar naar ons he geleid. Er zijn al heel wat boekjes schreven en lezingen met aardige pi ven over de draadlooze gehouden dan verbeelden we ons, na ze gelezci gehoord te hebben, dat we het zoo snappen, maar bij eenig nadenken n ten we toch erkennen, dat we er lang niet achter zijn. Er is in New-York een radio-telef fische tentoonstelling gehouden. De dio heeft allang de nieuwe wereld 1 overd en men vindt er zelfs in de kenhuizen wel toestellen, om de tiënten wat afleiding en tijdverkorl te bezorgen en iedere jongen knut zijn toestel in elkaar en er zal zc groote belangstelling zijn in deze toonstelling. Daar is een zeer bijzoi re wedstrijd gehouden. Een hardvli- rij om de wereld! Men zond twee 1 ken uit. De letter S ging naar Oosten en de letter C naar het Wes De onderscheiden stations zondei vonken zonder oponthoud door ei letter S won het in vijf secon« De andere letter deed een halve sei de langer over deze reis om de wei De bezoekers konden op een landk den interessanten wedstrijd volgen In een paar tellen een bericht se naar onze tegenvoeters, is zeker een wonder, dat voor eenige jaren ongelooflijk gehouden zou zijn. H nog een wonder maar over eenige j; even gewoon geworden als het aff ken van een lucifer of het ontst< van het electrische licht. Feitelijk 1 we nog in een donker woud van vei genheden, maar de meesten mee dat het licht is, ook waar de duiste heerscht.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2