St Nicolaas in „De Grot" Dames- en Kinderhoeden J. G. Schaaf, Oranjestraat Spaar- en Voorschotbank Boaz Luxe Autobussen te Huur IIThogelandI Boekhandel P. F. C. HOELSE. SPECULAAS De Wiskottens' Haarlemsche Baukvereenigmg De Bijbel naverteld Woensdagmiddag 19 lov., 2 uur wordt St. NICOLAAS door de Kabouters van - 't station afgehaald - Luxe Brood- w Banketbakkerij 3E>» Visser vervormen van dameshoeden en ver anderen van Bonten het aangewezen adres N.Y. IJmuider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Scheepsverbanden, Loket Kluizen door Hendrik van Loon, St. Nicokas of Kerstmis. in een oogenblik voor gebmik gereed gezelschapstochten door het geheele land. Tarief uiterst billijk! Voor de gemeente Velsen stelden de uit gevers het verkrijgbaar te IJmüiden in den Prni. 15 43® Noordhollandsch Landbouwcrediet Tandheelkundige en Technische inrichting K. Ackema, Groote Houtstraat 125 Haarlem NERGENS koopt U zoo voordeclig uwe als bij Ook voor het Kanaalstraat 05, Ijmnlden Dir. i L, M. Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepshypotheekbank Verzekeringen Bouwcredleten, Credlethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Administrate IJMÜIDEN Beverwijk Effectun en Coupons Vreemd geld Buitenlandsche Wissels Credieten Deposito's Verstrekt credietbrieven op Binnen- en Buitenland Documentaire Credieten Zoo juist verschenen met medewerking van den schrijver voor Nederland, bewerkt door Dr. C. P. GUNNING, rector van het Amsterdamsche Lyceum. Verlucht met 200 teekeningen van den schrijver en gekleurde platen, prijs f 4.90, In prachtblad f 6.75. HENDRIK VAN LOON spreekt in zijn werken tot de geheele menschheid. Wie zijn geschiedenis der menschheid, welks verschijning het vorig jaar niet minder dan een gebeurtenis was, heeft gelezen, kent zijn frissche, levendige verhaalkant, die de belangstelling van den lezer, jong of oud, gaande houdt. Zoo ook in dit boek. De bijbel verhalen, zullen in deze bewerking meer luide spreken tot veler ge moed, onverschillig of men al of niet eerder den bijbel tot huisvriend had. De namen van schrijver en veriaier staan borg, dat aan niemands godsdienstige richting geweld wordt aangedaan. Zoo mogen de uit gevers zeker verwachten, dat dit boek voor dit najaar een der meest gevraagde boeken zai zijn, een prachtig gewaardeerd geschenk met Coöperatieve Gevestigd te Ijmulden Kanaalstraat 37 Raad van Toezicht i Ir. W. Polderman, F. J. H. Schneiders, Mr. A. W. Hellema, A. de Wit Rechtskundig Adviseur, Mr. A. W. Hellema. Deze Bank verstrekt voorschotten tegen borgstelling of zakelijke zekerheid Spaargelden worden tegen uitgifte van een boekje In bewaring genomen tegen eene rente van 4 pCt. In 't jaar, voor een jaar vast 4'/, pC. D« h.nk I» veooendi Eiken Manndap en Oonde.rdannnn 70 niirn.m. WILHELMINAKADE 27 IJMÜIDEN Zoo zal dit boek zeker helpen de oude bijbel wijsheid levend te houden, an over te dragen in den nieuwen tijd. Schriftelijke bestellingen ook te DRIEHUIS, Zeeweg D 163. Probeert mijn overheerlijke 6' maal bekroond in 1924. Hoofdkantoor: Alkmaar BijkantorenHaarlem, Lelden, 's Oravenhage, Delft, Rotterdam en Hoorn Verstrekt handelscrediet onder diverse zekerheid als HYPOTHECAIR-VERBAND, BORGSTELLING ENZ. SPAARBOEKJES RENTE 4'/, Agentschap IJmuldan Kantoor Kerkstraat 5 timmerman, metselaar i—i en aannemer i—i WILLEM BA RENDSZSTRAAT 18 TELEFOON No. 467. Wilhelminastraat 43, Haarlem, houdt voortaan weer persoonlijk spreekuur met Dokter. Te Beverwijk Dinsdags 10—12 uur. AdresBreestraat 35. Te Haarlem, Avondspreekuur 7—9 uur, Wilhelmastraat 43, op Maandag ien Donderdagavond. II 74. door RUDOLF HERZOO. „Die heit de voorname dame, die ook de nacht bij 'm gewaakt heit, mee in 'r rijtuig genome." „Was hij dan weer beter?" „De jongeheer was nog slap, maar bij zulk 'n groote dame zal dat wel overgaan." „Heeft hij schulden achtergelaten?" „Wat er te betalen viel, heit de dame betaald. Maar al die angst en zorg, die ik oud mensch uitgestaan heit „Geef haar een daalder, Paul." Toen stommelden ze de trap weer af. „In de frissche lucht!" „Dat Ewald het in dat hok uitgehou den heeft. Dat is toch heldhaftig!" „En Emilie twee dagen en twee nach ten. Dan zit ik toch liever bij Oweram in de kroeg, al is 't er nog zoo benauwd. Dan weet men ten minste, wat het is!" „Gustav, nu moeten wij naar tante Josephine- Scharwachter." „Wij?" „Ja, Gustav, wij!" Gustav Wiskotten trok de wenkbrau wen samen. Zwijgend schreed hij voort. Toen. zeide hij kortaf: „Begrijp 't dan toch. In dat huis leven drie menschen, die bij mij behooren. Bij mij in Barmen! Ik ik kan niet! „Maar je verlangt toch naar hen," zeide de andere zacht. „Mijn verlangen zal ik wel de baas worden. Maar het hun toonen, terwijl zij het mij niet toonen? Zoo verzoo ver zijn wij toch nog niet." „Ik zal er dan alleen -heen gaan. Waar en wanneer tref ik je?" „Tegen tienen aan het station. Ik zal onderwijl eens rond kijken, waar Ewald nog schulden achtergelaten heeft. Doe de groeten." Ze scheiden. „Luister eens, Paul!" „Ja?" Gustav Wiskotten kwam terug. „Zorg er voor, dat je de kinderen te zien krijgt Je je begrijpt mij wel Paul schudde hem de hand. „Dat spreekt van zelf." Gustav Wiskotten nam een kijkje in Düsseldorf. Wat zou hij met de rest van den middag en avond' aanvangen? Maar het rondslenteren verveelde hem. Hij kende de stad van haver tot gort. Uit de Alleestraat sloeg hij de Bolker straat in. Hier woonden de Zinters! Achter de kleine ruitjes lokten de flesschen met groenen, gelen, rooden en witten inhoud. Een pak tabak „Hendrik Oldenkott" was er bovenop gestapeld. Daarboven kruisten elkaar twee lange Hollandsche pijpen. „Regelrecht het hol naar binnen." Hij trad met den hoed op het hoofd op het buffet toe. „Bent u mijnheer Zinters?" „Zoowat 'n vijftig jaartjes is dat ten minste zoo geweest." „Mijn naam is Wiskotten. Mijn broer Ewald heeft bij u gewoond." „Wat u zegt! Die charmante jonge heer was mijnheer uw broer? Gret chen, kom 's gauw hier. Kijk 's, wat 'n eer! Die heer is 'n broer van mijnheer Wiskotten." Gretchen Zinters - kwam naderbij, mat den bezoeker met een bliksem snellen blik, boog, en reikte hem onbe vangen lachend de hand. Gustav Wis kotten nam den hoed af. „Jammer, dat mijnheer Ewald dat genoegen niet meer gehad heeft." „Waarom hebt u hem dan laten loo- pen?" „Och," zeide ze aarzelend, „hij begon zoo vrij te wórden. En daarvoor was hij toch nog te jong." Gustav Wiskotten lachte. „Stelt u dan in ouderen meer vertrouwen?" „De ouderen zijn net zoo gek kis de jongeren. Het liefst zijn mij nog de be- zadigden." „En onder welke categorie rang schikt u mij?" „Die zoo vraagt, kent het antwoord. Zal ik jenever brengen? „Voor mijn part. Ik hoop, dat er geen vergift in zit." „Vergift", mengde zich de oude Zin ters in het gesprek en knipoogde sluw. „Waar in Holland de Rijn uitmondt, dat weet zelfs zoo'n ouwe Rijnschipper als ik niet, bij mijn ziel en zaligheid. Maar hoe je in Holland aan de echte snaps komt en hoe je 'm voordeelig en onvervalscht over de grens krijgt, dat mag u mij gerust 'snachts in den slaap vragen. Dat is te zeggen als er geen douanen bij zijn." Gretchen bracht het glaasje op een blad. „Wel bekome 't u!" Zij knikte en keek hem terluiks aan. „Drinkt u niet mee, mijnheer Zin ters? Met z'n tweeën gaat zulk eene ontduiking der belasting makkelijker." „Gretchen, 'n glas. Zeer aangenaam, mijnheer Wiskotten. Wilt u niet gaan zitten? Dan is 't dadelijk gezelliger. Wat zegt u? Daar brengt het meisje waarachtig de heele flesch. Je hebt goeie plannen, Gretchen." „Zal ik 'm weer wegbrengen?" „Laat maar staan, juffrouw!" Hij ledigde het glas in één teug. „Naar be- neden met alles, wat ons kwelt. Wat kan men hier te eten krijgen?" „Prima Edammerkaas. Haal eens 'n flink stuk, Gretchen." i Gretchen verdween in de keuken, om dadelijk daarop met een rood geverf- den bol terug te keeren. Zij legde fluks een servet over de tafel, droeg bordjes, boter en brood aan en zette de jenever er naast. „Dat is genoeg voor de heele fami lie," lachte Wiskotten. „Wat dunkt u? Zullen we dat met ons drieën gemeen- schappelijk te lijf gaan?" „Mij goed, mijnheer Wiskotten. Maar 't brood heel dun snijden, Gretchen, en de kaas dik. We zijn geheel onder ons." Gustav Wiskotten keek toe. Hij voel de zich heel behaaglijk naast het mooie kind met de levendige bewegingen. „Oogen hebt u, zoo zwart als kolen, juffrouw." „Bijna precies zoo heeft mijnheer Ewald 't gezegd." „Goed, dat u mij aan hem herinnert. Mijnheer Zinters, hoe hoog staat de jonge man nog bij u in !t krijt?" „Niet de moeite waard, mijnheer Wiskotten. Daarvoor behoeft u niet in uw portemonnaie te tasten. Dat draagt u los in uw vestzakje." „Geef dan maar's hier, opdat u die rekening schrappen kunt." De waard stond op, zocht achter z buffet rond en kwam met een lah reep papier te voorschijn. Gustav W kotten vloog het door. Hij zette grot oogen op. Daar bespeurde hij de aj raking van een zacht lichaam en l1 zonder zijne verwondering over de geteekende posten te kennen te gevl verder. Gretchen Zinters had zich i toevallig tegen hem aangedrukt. I donkere kopje over zijn schouder i rekt, keek ze met hem tegelijk de rel ning na. „Al 't extra goede, dat we 'm geda hebben, dat hebben we niet eens op{ schreven. Hij kon soms ook erg las zijn." „Zoo, zoo.Wat hebt u 'n mt zwart haar!" „Dat heeft mijnheer Ewald ook i vonden." „Dien hebt u zeker aardig het hoe op hol gebracht?" „Hij wilde het mijne op hol brengei „En dat is hem niet gelukt?" „Ik geef geen zier om zulke jon heeren." „Zou ik meer geluk hebben?" sche ste hij. Ze stiet hem zacht met den schc der, als een katje, dat eeh hoogen r zet en snorrend kopjes geeft. Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 4