WEBER, Koningstraat*^ Al PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV; KERK 10 uur: Ds. Van Ooslrom Soede. 5 uurDs. Erdman. Zaterdagavond 8 uurBidstond. Doopsgez. Gem. Aid. Prot Bond. 10.30 uur: Ds. Binnerts van Haarlem. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Joh. Jansen. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Docent J. J. v. d. Schuyt van Apeldoorn. 5 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagmorgen 10 uur: Zondagschool Zondagavond 7.30 uur: Samenkomst. SprekerB. Jenninga. Donderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. W. Sonneveldt uit Argentinië 5 uurDs. O. J. Wisaink. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. 5 uurDezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. (nieuwe kerk Koningsweg) 10 uur: Ds. B. van Schelven van Overveen 5 uurDs. W. Sonneveldt uit Argentinië, SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurProf. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Postma, te Haarlem. Predikant, Directeur Diaconessenhuis, 6 uurBijbelbespreking. LOKAAL BETHEL. 9.45 uur: Ds. O. J. Wlssink van Velseroord, 5.30 uur: Godsdienstoefening. KENNISOEVINO inzake tijdelijke afsluiting en weder open. stelling van wegen. Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het ge deelte van den Hagelingerweg, van den spoorwegovergang nabij de halte Driehuis Westerveld af tot aan den Biezenweg, van Maandag 24 November 1924, tot nader order, voor hef verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Tevens deelen zij mede, dat het gedeelte van den Driehuizerkerkwcg, van de noor delijke grens van het bij het Missiehuis behoorende terrein af tot aan den boven- genoemden spoorwegovergang, met ingang van gemelden datum, wederom voor alle verkeer zal zijn opengesteld. Velsen, 21 November 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. UIT DE GEMEENTE. Verbetering Corverslaan. Naar aan leiding van een adres van de N.V. Mij Camelia te Amsterdam, die zich bereid verklaart ten behoeve van de verbete ring van den hoek Corverslaan-Wijker- s traaf weg de haar toebehoorende gron den h f 5.per M2 te verkoopen, mits de gemeente medewerkt tot den bouw van twee gezinswoningen op den over- blijvenden grond, deelen B. en W. mede, dat zij de verbetering van dezen hoek noodzakelijk achten, maar dat het ver- leenen van verlof om te bouwen binnen een kring van 50 Meter van de begraaf plaats tot de bevoegdheid van Gedep. Staten behoort. Zij stellen voor hen te machtigen adressante mee te deelen, dat indien de voor wegverbreeding noodige grond- strooken om niet aan de gemeente wor den afgestaan en aan de bezwaren om trent de begraafplaats aan de bezwaren wordt tegemoet gekomen, een eventu- eele aanvrage om bouwvergunning in nadere overweging zal worden genomen De Hagelingerweg. B. en W. stellen den raad voor om op het verzoek van A. Nijman c.s. te Driehuis, om een ge deelte van den Hagelingerweg aldaar (ot normale hoogte terug te brengen en lien schadeloos te stellen voor de waardevermindering van hun perceelen en voor de kosten van ophooging van paden, tuinen enz., afwijzend te be schikken, wijl naar het oordeel van B. en VV. van een waardevermindering der betrokken perceelen geen sprake kan zijn, eer het tegendeel, n.l. dat door de verbreeding en verbetering van den weg de perceelen -in waarde zullen stijgen. Wegverbreeding. B. en W. doen den raad een voorstel inzake grondover dracht voor wegverbreeding aan den Velserduinerbuurtvveg en den Hagelin gerweg en stellen voor de kosten ad f 310 uit de loopende begrooting te be strijden, i I Door burgemeester en wethouders zijn de navolgende bouwvergunningen verleend: Aan J. Reek, te Wijkeroog, voor een woonhuis aan den Wijkerstraatweg. Aan P. P. Pruijs, te Santpoort, voor een dubbel woonhuis en een woonhuis aan den Brederoodsche weg. Aan N. A. Perquin, te Santpoort, voor een woonhuis en een woon- en winkel huis aan den Hagelingerweg. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Godsdienstige samenkomsten. Gisteravond had in de Oud-Kath. kerk de eerste plaats van de -zeven sa menkomsten, belegd door de kerkeraden der Ned. Herv. Gemeente alhier en te VelsenVelseroord, der Doopsgez. Ge meente en Chr. Geref. kerk alhier, het Kerkbestuur der Oud-Kath. kerk al hier en de afdeeling IJmuidenVelsen der Evangelische Maatschappij. De groote Oud-Kath. kerk was geheel be zet. De voorzitter van het comité, Ds. W. Luikinga, sprak een openingswoord. Spr. herinnerde aan de conferenties der paters Dominicaners hier ter plaat se. Eenigen vroegen zich af of men deze rustig moest laten gaan. Erkennende de vrijheid van Rome om haar leer en gebruiken bekend te maken welke vrijheid zij echter hier aan dankt, dat ons land een Protestantsche staat is, maar daarom meenen wij dat wij hier aan niet zonder meer moesten voorbij gaan. Vandaar dat deze samenkomsten werden georganiseerd, waaraan alle kerkeraden meedoen, behalve die der Geref. kerk. Deze samenkomsten zijn niet bedoeld als een protest, maar als een getuigenis van wat ons 't dierbaarst en heiligst is. Er was nog een tweede reden voor deze samenkomsten, n.l. het driest optreden van de Vrijdenkersvereeniging De Dageraad, die met haai' heillooze leuze „Los van de Kerk" de menschen tracht af te trekken van de eeuwige dingen. Daarom zullen eenige dezer sa menkomsten gewijd zijn aan de actie van -den Dageraad, de andere aan die der conferenties van -de paters Domi nicanen. Waar Rome overal naar voren treedt en naar de macht grijpt, is het noodig dat wij ons heerlijk beginsel verdedigen, waarop spr. nog dieper in ging en het een verblijdend verschijn sel noemde dat leden van verschillende kerken en met verschillend inzicht el kaar gevonden hadden en met elkander willen getuigen, tegenover Rome en te genover het ongeloof van hun geloof in God. De adventstijd is weer daar, die ons spreekt van de komst -van Christus, die was de hoogste openbaring van God's liefde voor de menschen. Nadat Ds. Luikinga in gebed was voorgegaan en men gezamenlijk het Te Deum Laudamus (Gezang 3 1 en 2) had gezongen, verkreeg de spreker van dezen avond, Prof. Dr. J. A. Cramer van Utrecht, het woord. Prof. Cramer zeide te willen spreken over datgene, wat het middelpunt is van het Protestantisme eif van die kerk, die het Protestantisch aanvolet, over het woord uit Rom. 5:1: „Wij dan, gerechtvaardigd zijnde uit het ge loof, hebben vrede bij God, door onzen Heer Jezus Christus.'' Spr. zeide dat men vanavond hier niet gekomen is om te kwetsen. Wij genieten hier de gastvrijheid der Oud- Katholieken in deze schoone kerk. Spr. gelooft dat in dezen tijd, waarin zooveel honderdduizenden van de eeuwige din gen niet meer willen weten, men aan eengesloten moet staan, om te strijden tegen de zonde en zinnelijkheid. Als spr. het voornaamste van onze geloofsovertuiging, de rechtvaardiging door het geloof, wil uiteenzetten, wil spr. dadelijk opmerken, dat velen dit niet weten. Spr. zegt dat het ook niet gemakke lijk is, vrede met God te verkrijgen. Dat is het geloof, dat alles tusschen ons en God volkomen in orde is. Luther heeft om dien vrede jarenlang geworsteld. Spr. herinnert aan de boetedoeningen van Luther, aan diens reis naar Rome, aan zijn zelfkastijdingen. En in het kloostër zei men Luther -dat hij moest gelooven aan de vergeving der zonden. Maar ofschoon Luther dit toegaf, zeide hij daarmede niet de persoonlijke ze kerheid te hebben, dat alles tusschen hem en God was verzoend. En iedere ernstige Protestant rust niet voor hij deze persoonlijke zekerheid heeft. Spr. zegt dat de Roomsche kerk ook leert over de rechtvaardiging uit het geloof. Maar het wezenlijke verschil is dit, dat de Roomsch-ICatholiek niet heeft de heilszekerheid, welke het hoogste goed van den Protestant is. Spr. zegt dat iedere leek over dit punt wellicht een eigen opvatting -zou geven. Maar we moeten hooren wat de kerk leeraars leeren. Als Thomas van Aquino leert dat de genade Gods in een mensch wordt uitgestort cn dat alles genade is, waardoor een mensch tot een kind van God wordt, dan gelooft een Protestant dit bijkans 't zelfde. En toch is en blijft er een groot verschil. De zuivere Prote stantsche opvatting is die uit de gelijke nis van den verloren zoon. Men moet als spr. Oostersche bedelaars gezien heb ben, om deze gelijkenis goed te verstaan. Deze naakte, afschuwelijke bedelaar werd door den vader gewacht. Op het schilderij van Bumand staat de vader afgebeeld met de hand turende boven 't oog, wachtende zijn zoon. Toen hij kwam was alles in orde en de zoon be hoefde niet eerst te werken om de lief de des vaders te verdienen. Dit is ons Protestantsch geloof, zegt spr. De Roomsche kerk daarentegen leert dat God wel de zonde vergeeft, maar dat de zonden moeten worden goedgemaakt door boetedoening en goede werken. Maar is deze zekerheid er altijd en kan men die hebben, waar de mensch toch telkens weer zondigt. Spr. wijst dan op den man, die Petrus vroeg hoeveel maal men zijn broeder moet vergeven. „Pe trus antwoordt zeven maal, maar Jezus zegt niet zevenmaal, maar zeventig maal -zevenmaal. Dat is dus altijd. En, zegt spr., waar God dit van den mensch verwacht, mogen wij dit ook van God verwachten. Spr. zegt dat de R.-Katholiek geen ze kerheid heeff dat tusschen hem en God alles in orde is. Want altijd moet hij zijn zonden verzoenen in het vagevuur. Spr. zegt dat er ook Protestanten zijn, die meenen dat als zij de liefde Gods hebben ervaren, zij nu zelf mee moeten helpen en bewijzen in hun leven dat zij God lief hebben. Spr. 'zegt dat dit zuiver Roomsch is. De echte Protestant weet dat zijn strijd tegen de zonde hem wei nig geeft. Een gezangvers zegt zoo juist: Hoe ik dieper poog te delven, Hoe ik meer bederf ontmoet. Spr. zegt dat de leer der rechtvaardi ging voor Luther een zware taak was, omdat hij vastzat aan het Roomsche dogma, dat hij door zijn liefde moest bewijzen dat God zijn zonden vergeven had. Het lezen der Duitsche mystieken en van Romeinen 911 hebben hem ge holpen. Iemand zei eens tegen spr. dat het Protestantsche geloof toch maar ge makkelijk is. Spr. vroeg toen waarom dan alle menschen niet dadelijk Prote stant werden. Spr. gelooft dat het zoo moeilijk is, omdat het zoo gemakkelijk is. Met sprekende voorbeelden maakt spr. duidelijk hoe dit is. En als ook de Protestanten het gelooven niet zoo ge makkelijk vinden, dan is het omdat zij nog zoo aan de aardsche dingen vast zitten, dat ze den hemel niet verwach ten. God zet Zijn deuren wijd open en wij mogen binnenkomen. Met de grootste aandacht werd de schoone rede, helder en begrijpelijk, door de schare gevolgd. Daarna zong men staande twee verzen van het Lu- therlied „Een vaste burg" en machtig ruischten de tonen door de hooge ge welven van het kerkgebouw. De collecte bij den uitgang bracht 94.70 op. Voor de afd. IJmuiden van den Ned Christen Vrouwenbond trad gis teravond op, in het gebouw voor Christ. Belangen, Mej. Mr. C. Frida Katz uit Amsterdam, lid der Tweede Kamer, met een lezing over: De Christenvrouw en de arbeid. De spreekster schetste de groote ver andering die sinds de aanvang der vori ge eeuw in het maatschappelijk leven gekomen is, niet het minst in de positie der vrouw. Voordien was de vrouw, met zeer en kele uitzonderingen, bestemd om in huis, huiselijken arbeid te doen en daarmede haar leven te vullen. Sinds dien zijn scholen, betrekkingen en ambten voor haar geopend geworden. Zoo erg zelfs dat de maatschappij uit haar evenwicht geraakte, doordat men laag neer zag op de vrouw die nog lief de had voor het werk in -de huishou ding. Doch thans is daarin ook weer een kentering. Men begint weer te ge voelen, dat het niet altijd het hoogste is, als de meisjes verstandelijk hoog ontwikkeld zijn en gelijk aan den man staan in het leven. De taak, die de vrouw had, door de intuïtieve raadgeef ster te zijn van den man, wordt weer meer naar waarde geschat. Men ge voelt dat met het dalen van het moree- le peil der vrouwen, mede ontstaan door al dat werk buitenshuis, de meest kostelijke goederen verloren gaan. Bo vendien brengt de duurte van werk krachten voor huiselijke diensten ook mede dat de meisjes weer beter thuis kunnen blijven. Hoezeer spreekster dit j echter een verblijdend feit vind, toch waarschuwd ze ook in dezen voor over drijving. Laat de meisjes worden, waar toe ze aanleg hebben, maar laat vooral gevoelen dat de huiselijke arbeid niet de minstwaardige is. Dan zullen de meesten hunner zich daartoe aange trokken weten. Tenslotte besprak zij nog den arbeid van de gehuwde vrouw buitenshuis, welke arbeid dikwijls voortkomt uit een verdraaide opvatting van de posi tie van man en vrouw in het huwelijk. De vergadering was matig bezocht. Oewetensgeld. Ingekomen is bij den ontvanger der directe belastingen, enz. alhier,, onder letters T. X. f 70, wegens te weinig betaalde Rijksinkomctenbelasting. De Donderdag van Danzig alhier aan gekomen Duitsche zeelichter Zukunft heeft op zee door slecht weer een mast verloren en schade over dek bekomen. Voorts ging een deel der deklading balken verloren. Door de politie van het bureau Vis- schershaven zijn aangehouden A. D. T. en K. L., beiden verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte. Zij zouden zich eenige bedragen aan geld hebben toegeeigend door ten name van schepelingen van stoomtrawlers geld te innen bij de Mij. .Praxis". Beiden zijn in arrest gesteld. Ook worden ze verdacht van vernieling en diefstal van een net. VELSEROORD. Van twee onbewoonbaar verklaarde huizen in de Kalverstraat werd er gisteren één afgebroken. Het andere is nog be woond en daar het huizen waren onder één dak, kon men, daar de binnenmuur zeer beschadigd was bij de afbraak, bij het nog staande huis op den zolder kijken. Gisteravond gaf de afdeeling der Nat. Chr. Oeh. Onth. Vereen, haar eerste licht beeldensamenkomsten in de consistorie der Herv. Kerk. Bij de kindersamenkomst moesten er velen terug en 's avonds was het gebouw ook geheel bezet. De Onthou- dersstem, het zangkoor der afdeeling, ver leende dezen avond zijn medewerking. De geschiedenissen op het doek werden met aandacht gevolgd. De afdeeling won dezen avond twee nieuwe leden. POLITIEPOST WIJKEROOG. Gevonden voorwerpen en dieren, een hond (Duitsche Herder). BURGERLIJKE STAND VELSEN. Ondertrouwd: W. Zeeuw en P. v. Buuren; A. L. Ëammens en C. M. Kayk Gehuwd: J. Meijer en J. H. v, d. Dool; D. R. Houtgraaf en E. Michiels; A. C. H. v. Lieshout en J. Pannekoek; J. Th. Veldhoven en A.M. E. Rulle; M. v. Brugge en M. C. A. de Rooy; J. Dil en K. R. Hein. Geboorten: A. Ruis—Twuiver, d, F. S. Acda - Lader, d.; J. Zwart—v. Veen, d. N. C. v. d. VeldtKoelemeijer, z.; M. Ch. Hijnen—Huyboom, z; N. E. v. Delft—v. d. Pijl, d.; C. li. KabelBesteman, z.; M. E. SintenieSchoorl, d.; I. H. v. Kuyk— Ro- chat, z. Overleden: Maria Gezina Elizabeth v. Egmond 87 j., wed. v. J. H. Hanneking; Anna Margaretha v. Citters 57 jechtgen. D. v. d. Wel. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Waarschuwing aan Ouders! Vier jongens door hun ouders van een Noorsch stoomschip afgehaald. Dat de gevaren van het zeemansleven niet denkbeeldig zijn, en het aan boord van zeeschepen nog geen eldorado is, moge uit het volgende blijken. Vier jongens, resp. 14 tot 16 jaar, wer den ongeveer de helft der vorige maand, door een „zoogen." ronselaar op mooie voorspiegelingen aangenomen op een Noorsch S.S. Met goed vertrouwen werd de reis vanuit IJmuiden naar Fin land aangevangen. De brieven door de jongens van uit Finland gezonden, waren van dien aard, dat om hen voor algeheelen ondergang te behoeden, besloten moest worden, dat zij van het schip zouden worden afgehaald. Politie-autoriteiten werden in kennis gesteld en maatregelen geno men om de boot zoo mogelijk te kun nen volgen, daar ongeveer bekend was dat de boot aan den Hoek van Holland zou kunnen binnenloopen om kolen te bunkeren, om daarna de reis te kunnen vervolgen naar Alexandrië. Voor- en Achter-Indië enz., met onbekende be stemming. Vermoedende dat de boot Vrijdag of Zaterdag (door de mist op gehouden) daar zou kunnen zijn, werd vooraf overlegd met den Hoofd-Inspec- ter der rivierpolitie te Rotterdam, dooi' een der ouders, welke aldaar de boot zou afwachten. Zaterdagmorgen werd de boot gesignaleerd en zou ongeveer 11 uur te Vlaardingen-Pernis binnen komen. In overleg met den heer Waterschout van Vlaardingen, werd wederom aan den heer Waterschout van Pernis, po- litiehulp ingeroepen, waar bleek dat een auto, welke Vrijdagavond met de ouders van de jongens van IJmuiden naar de Hoek van Holland was ver trokken aldaar wachtend om de jon gens af te halen. Direct werd door den heer Burge meester van Pernis assistentie ver leend, waarna het aan het tactvolle optreden van den majoor der Rijksveld- wacht en rivier-politie en zijn man schappen mocht gelukken de jongens met een motorboot van boord te halen. Uitgehongerd kwamen zij aan den wal. Om 5 uur werd met een auto van Vlaardingen vertrokken en zijn ze om 10 uur 's avonds in IJmuiden aangeko- INGEZONDEN MEDEDEELING. Driekwart-eeuw reeds, vindt in Haarlem ieder die niet goed kan Eien, baat aan het adreB van op nummer tien. Driekwart-eeuw is dair gevêBtigd, 't beste Opticiens- adres Driekwart-eeuw koopt men dAar brillen, met het allermeest buccbb. Wendt TJ voor Uw brillenglazen, steeds tot J. J. WEBER ZOON, Wat de firma WEBER levert, heet met recht: buitengewoonl 't Is voor 't welzijn van Uw eogen als ge U tot WEBER wendt; WEBER ZOON is drie-kwart-eeuw reeds aan hetzelfde adres bekend. Toer Optiek en voor Bandage en voor 't allerfijnste staal, is de firma J. J. WEBER. in e 1 k opzichtideaal! J. J. WEBER ZOON zyn vaklui, met reeds drie-kwart-eeuw praktijk Niemand dan de firma WEBER, is zóó lang ervaring rijk, (Auteursrecht voorbehouden). men. De verhalen van de jongens gren zen aan het ongelooflijke, het werk dat zij aan boord moesten doen, mishande ling en het eten dat zij daarvoor moes ten incasseeren was van dien aard, d° een beest het nog beter heeft. Woorden van dank aan allen, die hebben medegewerkt, zijn zeker hier op hun plaats, doch tevens ook een waar schuwing aan ouders van de jongens^ welke nog de zee willen bevaren, oriï vooral eerst serieus te informeeren met welk schip wordt uitgevaren. D. School A te IJmuiden. Geachte Redactie. Gaarne zag ik een plaatsje ingeruimd - j voor het volgende, hetgeen van groot- belang is voor de ouders der leerlingeny van school A aan de Kerkstraat, alhierr Het besluit tot splitsing dezer school in één voor gewoon- en één voor uitge breid onderwijs heeft, naar men mij mededeelde, een kleine groep ouders aanleiding gegeven een vereeniging op* te richten, welke vereeniging eventueel zou overgaan tot stichting van een particuliere school. Om tot deze stichting te geraken, zal men de handteekeningen noodig hebben van een aantal ouders. Het lijkt mij 1 daarom niet overbodig den ouders dei J leerlingen v. school A te verzoeken hun handteekening vooralsnog niet op een dergelijk verzoek te plaatsen. Zonder twijfel zal de Ouder-Commissie dezer school zeer spoedig een vergadering bij een roepen, waarin deze zaak ernstig zal worden besproken. Voorshands kan ik niet anders doen, dan bedoelden ouders te raden zicA goed te vergewissen, hoe hoog het lid? maatschap dezer vereeniging zal kos- ten. Indien men een school wil stichten, welke minstens even goed zal zijn als thans school A, dan zal deze contribu tie zeer hoog moeten zijn. Men wachte dus den onder-avond af, voordat men zich tot iets verbindt. Met dank voor plaatsing. j Hoogachtend, JAC. DE NOBEL, Voorzitter Ouder-Commissie school A Den Óen December hopen once geliefde Ouders, Behirwd- en Grootouders P. TACK C. A. TACK—LOUWER5E hunne 40-jarige Echtvereeni- ging fe herdenken. Dat zij nog lang gespaard moge blijven is de wensch van hunne liefhebbende kinderen, behuwd- en kleinkinderen P. C. v. d. Wiele—Tack S. van der Wiele J. J. P. Tack A. Tack—de Best C. J. de Haas—Tack H. A. de Haas J. E. Cossee—Tack C. Cossee D. J. Tack E. A. Tack— Kramp, en kleinkinderen. 1884 1924 Den 4en December a.s. hopen onze geliefde Ouders JOHAN FREDERIK LETTENMEIJER en MARIA HARING, den dag te herdenken dat zij voor 40 jaar in den Echt verbonden werden. Namens hun kinderen, be huwd- en kleinkinderen. .a J. F. Lettenmeijer Jr. ^g320g=X?li=X=g 'y't

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 10