Tot ouderlingen in de Geref. Kerk alhier zijn gekozen de heeren T. van Popta, M. van Veelen en P. Verwoerd; lol diakenen J. Feitsma en G. Lustig. Donderdagavond werd in de Ge ref. Kerk de. eerste centrale cursusver gadering gehouden van de A. R. Kies- voreeniging van IJmuiden, Velsen, Vel- seroord en Beverwijk, onder leiding van den heer jr. Feitsma, voorzitter der Kiesverecn. van IJmuiden. De vergade ring was heel goed bezocht. Als spreker trad op de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der 2e Kamer, met het onderwerp: Godsdienst en Politiek en de invloed der geestelijke beginselen op het Staatsbestuur in de laatste parlemen taire periode. Hij toonde aan dat het Calvinisme deelneming eischt aan den politieken strijd, en dat deze gestreden moet worden door organisaties van geestelijk gelijkgezinden. Opjuiste scheidingslijnen daarbij zijn: democra ten en conservatieven, kapitaal en ar beid, stad en platteland. De spreker stond vervolgens stil bij de verhouding tot andere partijen en behandelde daarna nog eenige zaken uit de prac- tische politiek. Van de gelegenheid tot bespreking werd door 6 personen gebruik ge maakt. Na antwoord door den spreker werd de goed geslaagde vergadering gesloten. VELSEROORD. Schaakwedstrijd. In tegenstelling met de 4e ronde, bracht de 5e ronde wel eenige verras singen. In groep I de partij M. A. Post- VVoudenherg. Eerstgenoemde zijn par tij uitstekend gespeeld hebbende, raakte hierdoor èn wat stand èn wat materiaal betreft, ver in het voordeel. Voldaan over zooveel succes en met een-zekere overwinning in 't zicht, ver loor hij de noodige voorzichtigheid uit het oog en kelderde. Een buiten kansje voor Woudenberg. Ook de par tij Koene—W. C. Post ging op dit ge bied niet vrij uit, terwijl v. d. Berg een zeer goede kans op remise tegen C. J. Post liet glippen. In groep 2 kreeg v. d. Bos zijn eerste verliespunt te pakken tegen Bakker, en verloor Ruys zijn partij tegen Bal jet, ook al tegen alle verwachting in. In deze groep wisten de heeren Baljet- Erdelie hun partij in precies 12 min. 142/0 sec. te beëindigen. Wat ook een prestatie genoemd mag worden. In groep III moest Rom een veer la ten tegen Bontenbal dien we met dit resultaat feliciteeren. In deze groep werd voor de 5e ronde slechts 1 partij gespeeld. De uitslag der 5e ronde is: Wouden berg 10 M. A. Post, Koene 10 W. C. Post, v. d. Berg 0—1 C. J. Post. Groep II: Baljet 10 Erdelie, Bak kér 10 v. d. Bos, Baljet 10 Ruys. Groep III Rom */2Bontenbal. Door den heer W. A. Teune werd de ze week als extra prijs een zeer mooie tabakspijp geschonken. Het bestuur meent hiervoor haar dank te moeten betuigen en houdt zich bovendien voor meerdere blijken van belangstel ling in deze vorm aanbevolen. Lijkverbranding. In deze week gehouden vergadering der afdeeling Velsen van de Vereeniging voor facultatieve lijk verbranding, deelde de voorzitter mede dat het aantal leden der afdeeling belangrijk is gestegen, zoodat het de vijftig reeds overschreden is. In de bestuursvacature, ontstaan door het aanstaand vertrek van den heer W. van Ommen, werd voorzien door de verkiezing van den heer J. Heyligers alhier. Van het orgaan der afd. Amsterdam, .De Vlam", wordt vanaf 1025 een collectief abonnement van 20 ex. genomen. Het bestuur zal twee openbare bijeenkomsten voorbereiden te Velsen en IJmuiden. Verder hield de vergadering zich bezig met de behandeling van den beschrijvingsbrief der 29 dezer te houden algemeene vergadering te 's-Oravenhage. Vooral het punt „uitbrei ding van het crematorium" genoot bijzon dere belangstelling. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden aange wezen de heeren IJ. J. Reitsma en H. J. Zeeman. In de Ned. Herv. Kerk had Donderdag avond een lichtbeeldensamenkomst plaats. Spreker was Jhr. Mr. J. W. O. Boreel van Hogelanden uit Velsen, die vertelde van de reis, die hij eenige jaren geleden, om de wereld en, in het bijzonder, door Oost-lndië maakte. Na met kiekjes de reis daarheen verlevendigd te hebben voerde de spreker zijn gehoor dwars over Sumatra, van Padang over de hoogvlakte van Deli naar Medan. Vervolgens zagen we interessante kiekjes van Java om tenslotte te eindigen in Bali. Jhr. Boreel noemde het doel van zijn op treden bevordering te wekken voor de natuur en de kunst in Neerlandskoloniën en we gelooven dat hij daarin geslaagd is. De samenkomst, die zeer goed bezocht was, werd, telkens met een kort woord, geopend en gesloten door Ds. V. Kroese. VELSEN De Centrale commissie voor ar beidersontwikkeling hield Woensdag avond in de bovenzaal van Bloemoord eene bijeenkomst, welke dooi- een der tigtal bezoekers, waaronder ook eeni ge vrouwelijke, werd bijgewoond. De voorzitter opende de vergadering en verleende het woord aan den heer Van der Hart uit Haarlem, die een voordracht hield over Darwinisme en erflijkheid. De spreker begon met de mededeeling, dat deze lezing uit den aard der zaak niet met lichtbeelden gepaard kon gaan, omdat hij voorna melijk zou spreken over wezens, die reeds duizenden jaren geleden leefden, toen de photografeerkunst nog niet ontdekt was. Wie is Darwin en wat is Darwinis me?. Darwin werd 12 Februari 1809 te Shrewsbury geboren. Hij heeft veel studie gemaakt van planten en dieren en geologische onderzoekingen be hoorden tot zijne groote liefhebberijen. Hij kwam tot de overtuiging, dat er een groote evolutie, verandering, had plaats gehad in den loop der tijden in de planten- en dierenwereld en daar men in die dagen nog streng vasthield aan de meening, dat de planten en die ren nog steeds zoo waren, als God ze volgens den Bijbel geschapen had, werden de meeningen van Darwin niet heel vriendelijk ontvangen. Zijn geologische onderzoekingen brachten hem de wetenschap, dat planten en dieren, die voor duizenden jaren leefden, uitgestorven waren, wat ten duidelijkste bleek uit vond sten in steenkolenlagen en uit geraam ten van holenbeer en holenleeuw in Frankrijk. Reeds vóór Darwin waren er geleer den geweest, die de bestaande mee ningen omtrent plant- en diersoorten als verkeerd beschouwden, maar eerst Darwin bezat den moed de waarheid te verkondigen, dat de soorten zich gewijzigd hebben en dit nog steeds doen. Darwin verkondigde de meening, dat alle planten en dieren van weinige oorspronkelijke vormen, misschien slechts van een enkelen, afstammen. De heele planten- en dierenwereld vormt dus een keten en dat Darwin dit verkondigde, vond men nog niet zoo erg, maar verschrikkelijk vond men zijn woorden, dat de mensch den laat- sten schalm van dien keten vormde. Men zeide, dat Darwin verkondigde, dat de menschen van apen afstamden en dat vond men een verschrikkelijke beleediging voor den mensch en bo vendien was het in strijd met het scheppingsverhaal. Dit was echter iets anders dan wat Darwin verkondigde n.l. dat aap en mensch een gemeen- schappelijken voorvader gehad had den. Onderzoekingen hebben ten duide lijkste aangetoond, dat de eene soort zich .geleidelijk uit de andere ontwik keld heeft en een tijdperk uit het ont wikkelingsleven van een kikvorsch toont den overgang aan van het vischdier naar het tweeslachtige, daar een kikvorsch ook eenigen tijd dooi kieuwen ademt. Het vogelbekdier van Australië vormt den overgang van vogel naai zoogdier, evenals de kangeroe, waar van spr. vertelt, dat het pas geboren jong zeer klein is en onvolmaakt, als of het een vogel was, die te vroeg uit het ei kwam. Het dier wordt dan ver der in den buidel gestopt en aan den tepel gelegd, dien het niet meer kan loslaten, voordat het een zekeren was dom bereikt heeft. Verder spreekt de heer van der Hart over een zich verplaatsenden padde stoel als voorbeeld van overgang van plant naar dier en vertelt over een zoetwaterpoliep, die zich in een gla zen bak, waarin azollaplantjes gelegd worden, ontwikkelt. Deze poliep ver toont ten duidelijkste de eigenschap pen van plant en dier. Nog meer voorbeelden haalt spreker aan om te bewijzen, dat het verschil tusschen plant en 'dier maar betrekke lijk is. De geologie heeft den mensch veel geleerd. Uit verschillende aardlagen is uit de daar gevonden overblijfselen van uitgestorven diersoorten gebleken, dat het tegenwoordige paard, dat één teen aan eiken poot heeft, zich ont wikkeld heeft uit het 5, 4, 3 en twee- teenige. Het éénjarige manlijke hert heeft een gewei zonder zijtakken. Het ge wei valt af en er ontwikkelt zich in het tweede jaar een gewei met één zij tak. Elk jaar valt het gewei af en er komt een nieuw te voorschijn met voor elk jaar een zijtak meer, zoodat de leeftijd van zulk een dier naar het aantal zijtakken te bepalen is. Zoo is het hert van onze dagen, maar uit vondsten in de verschillende aardla gen is gebleken, dat de geweien van verschillende jaren een voorbeeld ge ven van verschillende tijdperken in het hertenleven. In de diepste grond lagen vindt men bijv. niet anders dan geweien zonder zijtakken. In de daar op liggende lagen vindt men respec tievelijk ook geweien met één, twee, drie enz. zijtakken. In Amerika vindt men menschen, die er geld voor over hebben om onder zoekingen te doen en dat is een geluk voor de wetenschap. Thans is er weel een expeditie uitgerust om opgravin gen in China te doen, waar de woestijn de Gobi tal van overblijfselen bevat, die voor de wetenschap van groote waarde zijn. Hierna hangt de spreker eenige tee- keningen op, die bewijzen de groote overeenkomst tusschen de geraamten van mensch en dier en wijst er op, dat organen door weinig gebruik tenge volge der gewijzigde leefwijze sterk achteruitgegaan zijn, terwijl diezelfde organen bij andere dieren door veel vuldig gebruik sterk ontwikkeld zijn. Hierna vertoont spr. eenige teekenin- gen, die het embryo in verschillende stadiën van ontwikkeling toonen van visch, hagedis, vogel en mensch, en wijst er op, dat er zooveel overeen komst tusschen bestaat. Tot verbazing van velen der toe hoorders zagen zij, dat het embryo van een mensch in één der ontwikkelings perioden ook kieuwen heeft en in de 5de en 6de maand geheel behaard is. Hierop laat spr. platen zien, waarop menschen te zien zijn, die het voorko men hebben van het behaarde embryo. Uit verschillende teekeningen blijkt, dat de theorie van Darwin door voort gezet onderzoek bevestigd is. Spr. zegt nu dat hij aangetoond heeft, dat de wijzigingen in de soorten hebben plaats gehad, maar dat hem de tijd ontbroken heeft, om de oorzaken daar van te behandelen. Op verzoek van den voorzitter verklaart hij zich be reid zich bij een volgende gelegenheid van die taak te* kwijten, maar dat zal in dit jaar wel niet meer kunnen ge beuren. Met een woord van dank aan den spreker sluit de voorzitter de bijeen komst. GEMENGD NIEUWS. Het rooken van kinderen. We lazen van een Eskimokindje, dat beurtelings een trekje nam uit vaders pijp en zich voedde aan moeders borst. Zoo erg is het bij ons nog niet, maar het rooken van kleine kinderen komt toch ook onder ons wel voor, wanneer men ten minste kinderen der lagere school tot de kleine mag rekenen. Dit was vroeger wel het geval, toen ouders tegen kinderen van een jaar of ti ennog wel eens durfden zeggen Kleine kinderen behoeven niet alles te weten Tegenwoordig voelen zulke kinderen zich niet klein meer en ze steken graag overal hun neus in. Ze rooken ook omdat zij zich oud voelen of ten minste oud willen schijnen. Boven de vijftig zou menigeen graag een verjongingskuur wilien ondergaan, maar onder de vijftien zou menigeen een p aar jaar willen overslaan. De sigaret doet dit wonder. De jongen, die een sigaret in zijn mond heeft, is op eens vijf jaar, ouder. De Amsterdamsche aid. van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft bij de school kinderen onzer hoofdstad een onderzoek ingesteld naar het rooken. Bijna 800 onder wijzers en onderwijzeressen van 170 scholen hebben een vragenlijst daarover ingevuld en opgestuurd. Het onderzoek ging over 12627 jongens, leerlingen van de lagere scholen dus van den leeftijd van zes tot veertien jaar. Het bleek, dat 896 of 7°/„ daarvan geregeld rooktennu en dan, bij gelegenheid dus, rookten er 2992 of 23°/„. Er waren ook nog 25 pruimers. Op het groote aantal is dat weinig. Komt het wel licht, omdat de pruim wat al te sterk als verouderingskuur werkt. Immers een jongen van twaalf, die pruimt, wordt allicht voor een dwerg van dertig gehouden. Algemeen wordt het tabakgebruik van kinderen door de medici afgekeurd en toch rookt meer dan een vierde deel der Am >ter- damsche schooljeugd. Van de jongens van 12 en 13 jaar rookt 42'/, min of meer ge regeld. Van de geregelde rookers had meer dan de helft toestemming daartoe van hun ouders. Van alle rookers behoorde 13°/, tot de besten en ruim 35tot de slechte leerlingen Dit geeft te denken een groot aantal onderwijzers merkte dan ook op, dat de intelligentie door het rooken lijdt. Op de vraag naar de schadelijkheid van tabak voor kinderen hebben 26 artsen geantwoord. Zij zagen er nadeel in voor de werking van het hart, de hersenen, de spijsvertering, de oogen, de keel en de ziel. Het is te wenschen, dat de ouders door den uitslag van deze enquete ertoe komen hun toestemming te veranderen in een streng verbod en sigaretten en pijpjes niet toestaan voor den zestienjarigen leeftijd. Alles, wat eens mans is, is nog niet eens kinds I Schijndood door electriache ongevallen. Hoewel het tegenwoordig niet ontbreekt aan onderricht van allerlei aard in de eer ste hulp bij ongelukken, staat menigeen nog glad verlegen, als er een drenkeling bewusteloos uit bet water wordt gehaald. Wie dan de kunstmatige andemhaling kan toepassen,' komt er licht toe, na een minuut ofjdien den moed op te geven.|Meestal is er een omstander, die eens even denpols voelt of een spiegeltje voor de mond houdt en dan op zeer beslisten toon zegtWe kunnen wel ophouden, er is geen leven meer in. Ondeskundige deskundigheid is een groot gevaarMen geeft de pogingen, om de levensgeesten te wekken maar op, in plaats van door te gaan, totdat een dok ter gekomen is, die met vrije groote zeker heid den dood kan constateeren. Dit alles geldt in nog sterkere mate van bewusteloosheid door een electrisch ongeval. Op het 29e Congres voor Openbare Ge zondheidsregeling hebben twee deskundigen over eiectrische ongelukken gesproken. De eene was de heer Doppler, adviseur bij de Arbeidsinspectie. Deze wees er op, dat de electriciteit eiken dag dieper in het maat schappelijke leven ingrijptin fabriek en werkplaats, op straat en in de huishouding wordt de aanraking met den stroom steeds veelvuldiger en neemt het aantal ongevallen geregeld toe. Lichtzinnigheid, roekeloosheid en onvoorzichtigheid zijn de hoofdoorzaken der eiectrische ongelukken. Men staat daar gewoonlijk tegenover een bewustelooze, wellicht met stilstand van ademhaling en polsslag. Kunstmatige ademhaling moge in den regel niet helpen, het aantal uitzon deringen op dien regel is groot genpeg om er mee te beginnen en lang genoeg door te zetten. De ervaring leert toch, dat het on mogelijk is uit te maken of zelfs aannemelijk te maken, dat een electrisch getroffene dood of schijndood is. Daarom noemt de heer Doppler het een fout de kunstmatige adem haling gedurende voldoenden tijd (minstens twee uur) na te laten. In dienzeltden geest sprak op heizelfde Congres Dr. W. R. H. Kranenburg. Hij noemt het een der moeilijkste beslissingen voor een medicus, of iemand dood of schijn dood is. De eerste minuten na het ongeval zijn kostbaar en men kan met de kunstmatige ademhaling niet vroeg genoeg beginnen. Deze deskundige gaf den raad, om de kunst matige ademhaling altijd, onmiddelijk, in langzaam tempo, op de juiste wijze toe te passen en voort te zetten, al duurt het ook een uur. De ondeskundige deskundige moet dus zijn mond houden en niemand zijn levens kansen ontnemen door de verklaringDe man is dood Onbekwame huisvrouwen. We hoorden onlangs van twee gezinnen van arbeiders, die naast elkaar woonden. De inkomens waren volkomen gelijk. Beide mannen gaven voor zichzelf alleen per week eenige stuivers voor tabak uit. Het aantal kinderen was gelijk en evenzeer hun leeftijd. In beide gezinnen was, behalve enkele gewone kwaaltjes, in jaren geen ziekte geweest. En toch maakte het eene gezin den indruk van betrekkelijke welvaart en het andere van groote armoe, werd een verzoek om schoolvoeding van het eene afgewezen en van het andere ingewilligd. De lezers begrijpen het geheim wel. In het eene gezin regeerde een bijzonder flinke, overleggende huisvrouw de vrouw in het andere gezin was een „slons", vuil, onbe kwaam, ordeloos Met het dubbele inkomen zou zij het nog niet zoo gezellig en net en welvarend in haar huis kunnen maken als de eerste met het inkomen van ruim twintig gulden en vrije woning. De maatschappelijke oorzaken overheer- schen bij de armoe, maar de persoonlijke oorzaken mogen niet voorbijgezien worden. Ook de knapste vrouw kan niet goed huishouden met een onvoldoend inkomen, maar de eene brengt het met een sober inkomen veel verder dan de andere en sommigen kunnen zelfs mei een groot loon niet rondkomen en alles in orde houden. Commandant Estill van het Leger des Heils in Amerika schrijft, dat er in vele gezinnen vreeselijke en ongelooflijke toe standen heerschen, niettegenstaande maat schappelijke bloei en goed onderwijs ook het volk ten goede zijn gekomen. In dui zenden eenvoudige gezinnen maken de jammerlijke onbekwaamheid der vrouw en haar onverstand, om het geld goed uit te geven, het leven voor het geheele gezin ellendig. De kinderen lijden eronder, voor dat zij de wereld ingaan. Deze vrouwen houden in den regel even veel van haar man en kinderen als andere vrouwen, maar zij is zelf opgegroeid zonder leiding, zonder eenig onderricht en heeft de verantwoor delijkheid van het huwelijk op zich ge nomen met absoluut geen ervaring van de kunst der huishouding. Het geeft niets liefdadigheid in den gewonen zin aan deze gezinnen te bewijzen. Zij hebben een meer opbouwende hulp noodig. Dagelijks ont moeten onze offcieren huisvrouwen, die nooit een naald in handen hebben gehad en in het geheel geen verstand hebben van het herstellen van de kleeren der kinderen vrouwen, die nooit een tanden- of nagel borstel hebben bezeten en slechts eens of tweemaal per week zeep gebruikenvrou wen, die kousen en andere kleedingstukken weggooien, zoodra er een gat in is, omdat zij niet weten, wat ze er anders mee zuilen doen vrouwen, die nooit de haren kammen en niet meer dan twee, drie van de een voudigste gerechten kunnen koken, waar van hun mannen al spoedig meer dan genoeg hebbenvrouwen die er niet het geringste idee van hebben, hoe zij de kleine kwaaltjes en kwetsuren hunner kinderen behandelen moeten. Men vindt zulke bekwame vrouwen niet alleen in Amerika, men vindt ze overal in stad en dorp. Het Leger des Heils wil deze ongelukkige gezinnen helpen, door toezicht op de vrouwen te houden en hun te leeren van hun huis een' tehuis te maken en goede moeders voor hun kinderen te zijn. Wie een groote reis begint, maakt er zich in alle opzichten voor klaar. Maar menigeen stapt in het huwelijksbootje, zonder te bedenken, dat voorbereidingen voor deze groote en vaak moeilijke reis even noodig zijn. Onze Limburgsche mijnen. In het tijdschrift „De Ingenieur" deelt oudminister van Ysselsteyn bijzonderheden mee over onze staatsmijnen. De productie der Limburgsche mijnen steeg van ongeveer twee millioen ton in 14 tot vier millioen in 20. In de moeilijke oorlogsjaren hebben wij veel profijt gehad van eigen kolenmijnen. Vroeger werden de Limburgsche kolen bijna allen uitgevoerd. We gebruiken meest Duitsche en Engelsche kolen en hadden ongeveer tien millioen ton noodig. In de oorlogsjaren hadden we echter veel minder noodig, omdat de scheepvaart voor een groot deel verlamd was. Bij de rantsoenee ring konden we met vier millioen ton toe, in 18 leverden de mijnen ongeveer drie millioen. Volgens van Ysselsteyn zouden we ons vrijwel zonder aanvoer uit het buitenland kunnen redden, als we weer eens zulke moeilijke jaren moesten doorworstelen, als achter ons liggen. Het mijnbedrijf kost aanvankelijk heel veel geld, zonder in de eerste jaren balen af te werpen. De „Maurits" heeft tot 1 Jan. van dit jaar f 14700000 gekost en daar deze mijn nog niet in exploitatie is, kan er van eenige opbrengst geen sprake zijn. Als er geen staatsbedrijf was geweest, zou men in de oorlogsjaren niet voortgewerkt hebben aan het openen van nieuwe mijnen noch de ontzaglijke sommen hebben uitgegeven voor de huisvesting van het zeer groote aantal mijnwerkers, dat met duizenden is toegenomen. Aan de staatsexploitatie hebben we het ook te danken, dat Zuid-Limburg niet overstroomd is met vreemde werk krachten en daardoor veel minder vast zich aan Nederland hecht en er zich mee een voelt, dan in de jaren van het dreigende Belgische annexionisme het geval bleek. NIEUWE UITGAVEN. Symphonia, tijdschrift gewijd aan de instrumentale muziek, uitgever J. J. Lispet te Hilversum. Het October-nr. bevatMuzikale opvoe ding door Jhr. A. Rappard; M. W. Petri door Henri Völlmar; Willem Landré door E. en Johan Wagenaar; De Advendo-uit. voering door Jan Feith Van het Amster- damsch Muziekleven door Herman Ruiters Brief uil Vlaanderen door Emiel Hullebroeck. Verder de gewone rubrieken. Wij ontvingen een proefnr. van Üe| Vaderlandsche Kroniek, algemeen Weekblad tot opwekking der nationale energie, ondet leiding van Ur. Emile Verviers. Het blad wordt uitgegeven door de Ned. Alg. Pu biiciteits Ondern- ming te 's Gravenhage. Hel November-nr. van Nijverheid er Handel, maandblad var: de Kamer var Koophandel en Fabrieken voor Haarlem er Omstreken, bevat: H. KreiageUit d< Kamer; Beverwijk; IJmuiden; Int Kamei van KoophandelNederland en het Lucht verkeer; Uitvoerhandel; Posterijen Jaar beurzen Tentoonstellingen en congressen Het Esperanto en de handel. Handelsoverzicht NederlandBelgië, orgaan der Ned. Kamer van Koophande in België. De inhoud van het Octobernr is als volgt Algemeen GedeelteBlijft ons Handels overzicht Maandblad Het Hof var Arbitrage van de Internationale Kamer van Koophandel. Nieuwe Leden. Berichten uit BelgiëEenige Economi sche Aanteekeningen - Het Nieuwe douane tarief. De Oogst. Vraag en Aanbod. Wij ontvingen het jaarverslag over! 1923 der Noord- en Zuid- Holl. Redding Mij. Het verslag verhaalt van verschillends reddingen in dit jaar. Meegedeeld wordi dat te IJmuiden verbeteringen werden aan| gebracht aan de bootwagens, in verband met het gebruik van tractors tot het in zee brengen. Het November nr. van het Maandblad tegen de kwakzalverij bevat weer belangj rijke artikelen, o.a. over de regeling vat de bereiding en den verkoop van verpakte geneesmiddelen. Wij ontvingen van J. M. Bredée'i Uitgevers Mij. een catalogus van Zondagi school-uitgaven, Chr. literatuur, feestge ichenken en wandtekiten. CONSULTATIE-BUREAU. Vsroenlglng tot boa tri] ding dor Tnbercnlose. Brlnlostraat, Volsoraord. Dinsdags geopend van 23 nar. Hot onderzoek ls kosteloos en ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN var Haarlem. Ondeza laat vooral aw kinderen oa derzoeken.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2