IJmuider Courant Zaterdag 22 November 1924. 3e blad De aankoop van Velserbeek. Nu er nogal critiek in ons blad ver schenen is tegen het raadsbesluit tot aankoop van Velserbeek, willen wij een andere stem doen hooren. Wij mee- iion, dat het heel gemakkelijk is critiek jte oefenen, als men zelve niet mede ver antwoordelijk is voor het besluit. Want kvij zouden wel eens willen hebben zien of zij, die nu allerlei bezwaren tegen uen aankoop aanvoeren, zouden hebben tegengestemd, als zij in den raad mede hadden moeten beslissen. Wij hebben raadsleden gesproken, die ook gevoel den het groote gewicht van deze zaak en die ook bezwaren hadden, maar die liet nden tegenstemmen. En dit kun- ïen wij zeer goed begrijpen. St dat er een meerderheid in den raad tegen was geweest. Dan had die de yl. ntwoordelijkheid gedragen, van jt geen er verder met Velserbeek was (gebeurd. Het had verkaveld kunnen worden en in stukjes verkocht. En de prachtige buitenplaats was versplinterd geworden. Wij gelooven met den voorzitter dat liet hier in de eerste plaats moest gaan on net ideëele. Als men eerst een exploi- jaiie- en kostenplan had opgemaakt, as men daar allicht over aan 't debat- jteeren gegaan en die had deze en een .hnder weer gene wenschen gehad. Nu (heeft men een ideëele daad gedaan en iVelserbeek gekocht als natuurmonu ment. En het was dat waard. Want laat Imen niet Scheybeeck gaan uitspelen te lgen Velserbeek. Als brok natuur is Vel- Jserbeek heel wat mooier en grootscher jdan Scheybeeck. De omgeving van het Ihuis op Scheybeeck, de vijver en de pai'kaanieg was lieflijk, de' natuur in Velserbeek is majestueus. Als men echter over Scheybeeck en Velserbeek schrijft, blijkt hoe duur Beverwijk uit is met zijn landgoed en hoe goedkoop wij Velserbeek hebben gekregen. Beverwijk betaalde voor bet 8 II.A. groote Scheybeeck f 160.000 of f 20.000 per H.A.; onze gemeente be taalde voor het 84 H.A. groote Velser- jheek f 450.000 of f 5370 per H.A. Wij zullen ons niet dik maken om wat de raad van Beverwijk deed, maar o.i. is de vroegere eigenaar van Schey beeck niet slecht af en is zijn philan- tropie ten opzichte van de gemeente Beverwijk een gebaar geweest, waar over wij onze gedachten hebben, maar hier geen oordeel zullen vellen. Onze gemeente kocht Velserbeek voor f 5370 per H.A. en wanneer er een 34 H.A. i van gehouden wordt voor wandelpark, ■komt de grond nog maar op f 9000 per TI.A. of nog niet de helft van wat Be verwijk betaalde. De gemeente kocht Velserbeek nu van de Twentsche Bank voor f 450.000. i Maar wij willen nog eens in herinne ring brengen dat zij in 1918 van de fa milie van Tuyll het landgoed kon koo- pen voor f 525.000 Toen was er 10 H.A. meer bouwterrein bij, dat meer dan f 7500" waard was. En sindsdien is er voor veel meer dan f 100.000 aan hout uitgehaald. Hieruit blijkt dus dat de familie van Tuyll onze gemeente niet overvraagd heeft, integendeel hoe bui tengewoon billijk haar aanbod was. Wij herinneren ons nog onze verontwaardi ging over het gepingel van di n toenma- ligen raad en hoe een man als de heer Schilling daar niets van moest hebben, daar hij er terecht het gevaar van zag. Daarom verdient de familie van Tuyll nog steeds den grooten dank onzer ge meente en hopen wij mede dat haar naam straks op een of andere wijze aan de plaats verbonden zal blijver. Het meest sympathiek zouden wij vinden, dat het paik, dat als natuurmonument voor het pub'iek toegankelijk zal zijn, den naam zal krijgen van: Van Tuyll- park. Wij wenschen onze gemeente dus ge luk met den aankoop en kunnen ons begrijpen dat het dagelijksch bestuur eerst zekerheid wilde hebben, dat het niet weder een fiasco zou lijden. Men meenc niet, dat wij hierdoor in botsing komen met hetgeen wij vroeger schre ven. Wij meenen nog dat bij belangrij ke zaken, die diep ingrijpen in de prin cipes der ingezetenen, openbaarheid een eerste eisch is en de meening van de ingezetenen moet worden gekend. Wij meenen niet dat de grondpolitiek daartoe behoort. En nogmaals betogen wij, dat niemand geweten had, wat er met Velserbeek had moeten gebeuren, als do gemeente het niet had gekocht. Wij voor ons hopen, dat de gemeente financieel zóó sterk zal worden, dat zij later nog andere heerlijke brokstukken natuur in onze gemeente zal kunnen aankoopen. Onze wenschen gaan zelfs zóó vei-, dat wij overtuigd zijn, dat ze niet te verwezenlijken zijn. Als wij door het Velser- en Heereduin wandelen, zouden we willen dat dit ongerepte heerlijke stuk natuur later ons eigen dom zou kunnen zijn. En als wij het ui t' oidingsplan zien en al die straten met huizen door dit heerlijk duinter rein, is het ons als een schrikbeeld. Daarom is het zoo'n heerlijke gedachte dat er voor het nageslacht een kostelijk stuk gespaard is en dit nageslacht zal er later onzen raad zeker dankbaar voor zijn. G. V. VOETBAL. Overzicht. Nu de vorst haar intrede nog wat uitgesteld blijkt te hebben, zal een der zwaarste wedstrijden, welke in dit sei zoen den Stormvogels te wachten staan, doorgang vinden. De wedstrijden tegen R. C. H. hebben altijd tot de meest spannende behoord. Reeds toen beide clubs nog in de derde klasse speelden R. C. H. had haar „home" toen nog in Velsen gold een wedstrijd tegen de Racing als een gebeurtenis. En dat is zoo gebleven tot de Overgangsklasse toe. Als eerste klassers hebben deze clubs elkaar nog niet ontmoet. Ze behooren momenteel tot de sterkste eerste klas sers uit den lande. Ongetwijfeld ver toont R. C. H. fraaier voetbal dan Stormvogels, productiever is een ande re vraag. De fijne, berekende trapjes der R. C. H.-middenlinie en voorhoede doen werkelijk den neutralen voetbal liefhebber genieten. Om echter den kroon op een goed opgezetten aanval te zetten, ontbreekt vaak de snelle door zetter. Toch kan de R. C. H.-aanval tot dusver bezwaarlijk inproductief ge noemd worden, waar hij reeds 18 doel punten in 6 wedstrijden heeft ge scoord. Het gevaarlijkste deel van de Haar- lemsche voorhoede is ongetwijfeld de rechterwing, terwijl ook Roelfsema bij tijden aardig uit zijn slof kan schieten. Van Dam, hoewel wat langzaam, scoor de reeds zeven goals, de Koning als rechtsbuiten drie, terwijl ze in een deel der overige goals een zeer werkzaam aandeel hebben gehad. Dit duo ka.n aardig met elkaar overweg en heeft het reeds menige verdediging geducht lastig gemaakt. De middenlinie der blauw-zwarten is een hechte ruggegraat van het elftal, zoowel verdedigend als aanvallend goed te noemen. Vooral Krom is een uitstekend half-back. Het achtertrio mag er eveneens zijn, hoewel het o.i. niet het beste deel van het elftal is. Uit een en ander mogen afdoende blijken, dat de taak der Stormvogels geen gemakkelijke is. Het bevreemdt ons daarom wel eenigszins, dat naar onze meening niet het sterkste Stormvogels-elftal in het veld wordt ge bracht, waar nog bij komt, dat nu juist het zwakste deel der half-back-linie tegenover het sterkste deel der R. C. H.- voorhoede komt te staan. Afgescheiden hiervan behoeft het voor de bezoekers van de laatste twee door Stormvogels gespeelde thuiswed strijden geen nader betoog, dat de Stormv in 't algemeen en de voorhoe de in het bijzonder heel wat beter moe ten gaan spelen, wil ook tegen R. C. H. een succes geboekt worden. We hopen er intusschen het beste van. Flink aangepakt, Stormvogels! Het elftal ziet er als volgt uit: A. v. d .Wint Blinkhoff Jr. W. Koster Struys Snoeks Bakker Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck Brusse STORMVOGELS II—W. F. C. II Het tweede elftal, dat thans een be hoorlijke plaats inneemt in haar af- deeling het heeft slechts één punt minder dan de huidige leiders ont vangt W. F. C. II. Het komt ons voor, dat ook op deze vereeniging beide pun ten veroverd kunnen worden, al zal er dan wel wat beter gespeeld moeten worden dan tegen Blauw-Wit III KENNEMERS—V. S. V. Ook V. S. V. heeft haar derby, im mers als zoodanig is de wedstrijd tegen de Beverwijker Kennemers genoeglijk te beschouwen. Op eigen terrein slaag de V. S. V. er in de Wijkers te kloppen. Gezien echter de weinige productievi- teit der V. S. V. voorhoede in de laat ste wedstrijden en het er beter inkomen der Kennemers, meenen we thans niet meer dan een gelijk spel te mogen voor spellen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Dienstjubilé. Vrijdag 27 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. Jong stra, Chef-Commies bij de Nederl. Spoorwegen alshier als leerling-klerk aan het station te Helder bij de Hol- landsche Spoorweg Maatschappij werd aangesteld, en zal hij dien dag zijn 25- jarige dienstvervulling bij de spoor wegen gedenken. Na achtereenvolgens de rangen van klerk en commies te hebben doorloo- pen en werkzaam gesteld geweest te zijn te Helder, Noordscharwoude en Beverwijk, werd de heer Jongstra den len Sept. 1909 te IJmuiden geplaatst, waar hij sedert dien, vanaf 1 Januari 1921 met den rang van chef-commies werkzaam is. Van de 25 dienstjaren heeft de heer Jongstra er ruim 12 te IJmuiden gediend en heeft hij zich, bijzonderlijk, nadat hij den dienst van den heer Krispijn, meer speciaal be last met den drukken goederendienst had overgenomen, zich doen kennen als een buitengewoon ijverig ambtenaar, die, rekening houdende met zijn dienstvak, levendig belang stelde in de belangen van industrie, reederij en handel en dikwijls de vraagbaak was voor vele exporteurs op binnen- en buitenland, waarbij zijn ruime kennis van het internationaal vervoer velen ten goede kwam. De warme gevoelens van den jubi laris voor de ontwikkeling van IJmui den, meer bijzonderlijk wat handel en vervoer betreft mogen wij dan ook als voldoende bekend achten. Dit gevoegd bij de humane en onverdroten bereid willigheid, waarmede hij ieder te woord stond en zoo noodig met raad en daad steunde, zal zeker door be langhebbenden worden gewaardeerd en zullen hebben ongetwijfeld den 27 November a.s. vele blijken van be langstelling met zijn dienstjubilé wor den betoond. Gevonden voorwerpen en dieren. Een paar gebreide wollen hand schoenen; een groene sjaal met witte strepen; een zilveren damesarmband- horloge; een bruin-lederen portemon- naie met inhoud; een lorgnet in étui; een zwarte kinderportemonnaie met inhoud; een bruine glacé-handschoen; een grijswitte duif met ring aan een poot; een grijze jongenspet; een zwar te poes; een bruine kinderportemon naie met inboud, een blauwe muts (studentenpet), een kinderboodschap- pentasch. Het Donderdagavond hier van Java via Liverpool aangekomen stoomschip Billiton van de Mij. Neder land, had drie stow-away's aan boord. Het waren negers, die in Am sterdam aan den Vreemdelingendienst zijn overgegeven. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Hallelujah" alhier, directeur de heer Theo van Zutphen te Amsterdam, geeft Dinsdagavond een concert in de Geref. Kerk. Medewerking verleenen de dames Jo Immink (alt), Hannie van Zutphen, (viool) en Betsy v. d. Boogaard (piano) allen van Amsterdam. VELSEROORD. Gevonden voorwerpen. Gevonden voorwerpen en dieren. Een handschoen, twee stukken zeep, eien taschje met inhoud, twee 'belas tingbiljetten en een herdershond. Vergadering Bijz. Com. G. O. voor het Waterstaatspersoneel. Men schrijft ons: In hare vergaderingen van 4 en 11 November 1924 heeft de Bijzondere Commissie voor Georganiseerd Over leg in zaken, rakende het personeel van den Rijkswaterstaat en van den dienst der Zuiderzeewerken de ont- werp-salarisregelingen voor het onder haar vallende personeel behandeld. In aanmerking nemende, dat door den Minister van Waterstaat eene Commissie is ingesteld tot Reorgani satie van den Rijkswaterstaatsdienst, besloot de Commissie in de eerstge noemde vergadering den Minister in overweging te geven voor verschillen de, nader aangeduide ambtenaren eene herziening der salarissen op te schor ten, totdat het rapport dier commis sie zal zijn verschenen. Blijkens het in de tweede vergadering ingekomen ant woord heeft de Minister echter ge meend op dit voorstel niet te kunnen ingaan. In de haar voorgelegde rangschik king in de salarisschalen kwamen, naar het oordeel der Commissie, ver schillende onjuistheden en onbillijk heden voor, die zij echter wegens ge mis aan de noodige plaatselijke be kendheid zelve moeilijk verbeteren kon, waarop zij den Minister voor stelde de regeling nog eens nauwkeu rig te doen herzien, alvorens zij wordt vastgesteld. De Commissie oordeelde de salaris vermindering, welke de ambtenaren op week- of maandloon, geplaatst in de standplaatsen 3e klasse, volgens de nieuwe regeling zouden ondergaan, in het algemeen te groot en stelde mits dien voor den teruggang, evenals "oor de overige ambtenaren, voor 1925 te beperken tot 10 Met het oog op het groote belang, hetwelk in het bijzonder het Rijkswaterstaatspersoneel bij eene juiste indeeling der standplaatsen in de verschillende klassen heeft, drong de Commissie daarbij aan op eene grondige herziening dier indeeling, welke h. i. tal van onjuistheden en on billijkheden bevat. Gewezen werd op het feit, dat de- loonregeling voor de Rijkswerklieden is gebaseerd op een 48-urige werk week, terwijl het R. W.-personeel fei telijk doorloopende verplichtingen heeft, zoodat overeenstemming met de loonregeling voor de Rijkswerklieden feitelijk niet mogelijk is. Mochten in tusschen in de loonregeling voor de Rijkswerklieden alsnog verbeteringen worden aangebracht, dan meende de Commissie, dat die ook voor het on derhavige personeel van toepassing zouden moeten worden. Tegen de belangrijke verlenging van verschillende salarisschalen voor de ambtenaren, wier bezoldiging in jaar loon is uitgedrukt, had de Commissie ernstig bezwaar, te meer, waar de sa larisschalen voor de ambtenaren op week- of maandloon juist zijn ingekort. De Commissie achtte die verlenging een extra-korting naast de algemeen gel dende verlaging der minima- en maxi ma-salarissen en sprak het vertrouwen uit, dat deze aangelegenheid, die niet alleen het Waterstaats-personeel raakt, nog eens ernstig door de Regeering on der de oogen zal worden gezien. Aangezien het rectificeeren van on juistheden, welke bij de samenstelling van het Bezoldigingsbesluit 1920 wer den begaan, tot gevolg blijkt te hebben gehad, dat verschillende ambtenaren thans bijzonder zwaar zullen worden getroffen, gaf de Commissie in overwe ging voor deze ambtenaren den achter uitgang te beperken tot 10 en de nieuwe bezoldiging, voor zoodanige ge vallen vastgesteld, eerst volledig toe passelijk te doen worden op ambtena ren, die den werkkring nieuw zullen aanvaarden. Vergelijking van verschillende sala risnormen vestigde bij de Commissie den indruk, dat verscheidene ambtena ren (in het bijzonder die, ressorteerende onder het Departement van Marine) gunstiger zijn behandeld dan overigens volkomen gelijkwaardig te achten ander Rijkspersoneel, welke bevoordeeling haar onbillijk en ongewenscht voor kwam. De Commissie gaf den Minister in overweging hierop ook de aandacht van zijn ambtgenooten te vestigen. Ten aanzien van de verschillende sa larisgroepen en salarisschalen stelde de Commissie den Minister onderscheide ne verbeteringen voor. Ten slotte werd in de vergadering van 11 November jl.. nog behandeld een door den Minister aangegeven nieuwe regeling voor den aftrek wegens ver strekking van dienstkleeding, waarme de de Commissie zich vereenigen kon. En wij dan? Op de vergadertng van den Volken bond lossen de heeren niet alleen in ternationale, sociale en economische vraagstukken op, neen ze debiteeren ook van tijd tot tijd kwinkslagen, uit vallen en geestigheden. De Franschen doen het in de eerste plaats natuurlijk dié zijn nu eenmaal het volk van den „esprit." Maar daarnaast worden er toch wel eens rake zetten geplaatst door vertegenwoordigers van andere landen. Zoo publiceert „l'Intransi- geant" deze definities, door een En- gelschman gegeven, Eén Engelschman een stommerd; twee' Engelschen een wedden schap; drie Engelschen een groote natie. Eén Duitscher een pedante vlerk; twee Duitschers bierbrouwerij; drie Duitschers oorlog. Eén Amerikaan een milliardair; twee Amerikanen ,twee drinke broers drie Amerikanen drooglegging. Eén Franschman een kletskous; twee Franschen een conferentie; drie Franschen een fijn diner, en alles wat daar uit voortkomen kan. En wij? vraagt het Hbl., zonder ant woord op deze vraag te geven. Dit is evenwel zoo moeilijk niet, zegt het „Centrum". Eén Nederlander een partij; twee Nederlanders een debat; drie Nederlanders een motie. UIT DE GEMEENTE. VOOR DEN RAAD. Rekening-courant. B. en W. stellen den raad voor een rekening-courant- overeenkomst te sluiten met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Turnartikelen. B. en W. stellen den raad voor een aantal turnartikelen aan te schaffen voor het gymnastiek-onder- wijs aan de scholen A en E en hen daar voor credieten te verleenen van f 900 en f 45. Voorts stellen zij voor vanaf 1 Jan. j.l. aan de Turnvereeniging IJmuiden een vergoeding toe te kennen van f 100 per jaar voor het gebruik van de aan die vereeniging behoorende turnartike len. Levering brandstoffen. Naar aan leiding van het adres van de N.V. IJmuider Brandstoffenhandel, waarom haar als laagste inschrijfster niet de le vering van brandstoffen voor de ge meentegebouwen is gegund, deelen II. en W. mede dat adressantc reeds vroe ger van de levering werd uitgesloten en dat na onderzoek door een deskundi ge de brandstof, te leveren door de N.V. Vereen. Steenkolenhandel, de beste werd geacht en in verband met den prijs de voordeeligste, waarom aan haar de leverantie werd opgedragen. B. en W. stellen voor op het verzoek van adressante, om haar de levering van het nog benoodigde kwantum op te dragen, afwijzend te beschikken. Zekerheidsstelling. B. en W. stellen voor het bedrag, waarvoor de te benoe men gemeente-ontvanger zekerheid moet stellen, te bepalen op f 25000. Aankoop grond. B. en W. schrijven aan den raad het volgende: „In Uwe vergadering van 28 October j.l. werd door den heer Vermeulen het volgende amendement ingediend op ons voorstel, opgenomen onder c in ge meenteblad no. 169 van dit jaar. „De gemeente koope den grond en drage aan de bouwvereeniging over dat gedeelte van den grond dat voor bebouwing door de vereeniging in aan merking komt." In verband hiermede werd de beslis sing op dit onderdeel van onze voor dracht aangehouden. Wij kunnen U thans mededeelcn, dat wij hebben gemeend, ons bovenbedoeld voorstel ongewijzigd te moeten hand haven en wel om de volgende redenen. Het ligt in de bedoeling van de Wo- ningbouwvereeniging „Velsen" om het betrokken perceel, met uitzondering van het gedeelte daarvan dat buiten de rooilijn is gelegen, in zijn geheel te be bouwen. Ter vermijding van dubbele over drachtskosten is het dus gewenscht, dat de aankoop daarvan direct door de ver eeniging geschiedt. Wel zal zij dan het buiten de rooilijn gelegen gedeelte aan de gemeente over dragen, doch deze overdracht kan bij onderhandsche akte geschieden, zooals in den laatsten tijd ten opzichte van alle voor wegverbreeding geschikte grondstrooken de gewoonte is, waar door de kosten aanmerkelijk minder zullen bedragen. Wij stellen U mitsdien voor: a. alsnog goed te keuren, dat de Wo- ningbouwvereeniging „Velsen" het per ceel kadastraal bekend gemeente Vel sen, afdeeling IJmuiden, sectie M no. 1679, voor den prijs van f 5000.aan koopt; b. van de Woningbouwvereniging „Velsen", nadat het onder a genoemde perceel aan haar zal zijn overgedragen, in eigendom te aanvaarden, met be stemming voor den openbaren dienst en wel ter verbreeding van den Stations weg, het gedeelte van dat perceel, dat buiten de rooilijn is' gelegen, zulks onder voorwaarde: dat de grond zal worden overgedra gen voetstoots, in den staat waarin de ze zich thans bevindt, met alle daar aan verbonden heerschende en lijdende erfdienstbaarheden, zichtbare en on zichtbare gebreken en in het algemeen met alle rechten, lasten en bezwaren als aan den eigendom verbonden zijn; dat alle aan de overdracht en de le vering verbonden kosten door de ge meente zullen worden gedragen en be taald. Tevens stellen wij U voor, Uw besluit van 15 Juli 1924, no. 3 sub VI, aan te vullen in dien zin, dat in afwijking van het daarbij bepaalde, dat voortaan zullen gelden de rooilijnen, aangegeven op het bij dat 'besluit vastgestelde uit breidingsplan, de rooilijnen voor den Stationsweg en de Kal verstraat te Vel- seroord worden vastgesteld zoodanig, dat een breedte voor die wegen wordt verkregen van 20 M. tusschen de gevel lijnen en wel in dier voege, dat de zui delijke rooilijn 5 M. naar voren wordt gebracht. Met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken zijn wij nl. van meening, dat, waar in het uitbrei dingsplan, even ten zuiden van de ge noemde wegen en daarmede evenwijdig loopende, een breede weg is geprojec teerd, welke beter en spoediger geschikt zal zijn te maken om het toekomstige hoofdverkeer op te nemen, het streven daarop moet zijn gericht en het dus zoo min in het belang van de gemeente als van de aangrenzende eigenaren moet worden geacht, voor de opgemelde we gen de vastgestelde breedte van 25 M. te handhaven. Bovendien is het oogenblik om tot herziening over te gaan thans nog gun stig, omdat nog niet op de huidige rooilijn is gebouwd en dus niemands belangen worden geschaad. Keurloonen. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een nieuwe verordening op de heffing en invorde ring van keurloonen van slachtdieren, vleesch en vleeschwaren en van rechten voor het gebruik van inrichtingen van den Vleeschkeuringsdienst. Voorts een aanvulling der Verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de Vleeschkeuringswet.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 9