Bronchitis, Yastzittend Slijm, Verouderde Hoest IJl Nov. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. ■i.m. 30 5.21 5.39 0.56 1.19 December 1 6.10 6.33 1.44 2.08 2 7.05 7.34 2 33 3.03 3 EK 8.08 8.41 3.31 4.02 4 9.21 9.58 4.35 5.09 5 10.38 11.16 5.53 6.24 6 11.46 7.11 7.32 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Terugkeer Vliegers HollandIndia. Bij liet bestuur van de Vereeniging IJmuidens Bloei te IJmuiden is op haai- verzoek om de drie vliegers bij gelijktijdige terugkomst te IJmuiden een feestelijke ontvangst te mogen be reiden van bet Comité te 'sGravenha- ge telegrafisch het onderstaande be richt ontvangen: „Omtrent terugkeer vliegers nog niets bekend, vermoedelijk eerst Maart. (Koninklijke Vereeniging voor Luchtvaart Amsterdam or ganiseert huldiging bij terugkeer. Geef U in overweging met haar in verbinding te stellen", w.g. Comité. Nieuwe zaak. De heer W. H. Braam te Velseroord, heeft een tweede zaak in meubelen ge opend in het perceel Kanaalstraat hoek S. P. Kuyperstraat, hetwelk het aspect van dit gedeelte der Kanaal straat zeer heeft verhoogt. Het geheel genomen ziet er keurig uit en zal zeker niet alleen kijkers maar ook koopers trekken. E x i m e n i. Bij het op 17 en 18 dezer te Haarlem afgenomen examen der Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, slaagde voor het practijkdiploma boek- houdende heer P. Visman, alhier. Voor het op 17 en 18 Nov. j.l. te Haarlem gehouden examen van de „Ver eeniging van Leeraren in het Boekhouden" slaagde voor 't praktijkdiploma boekhouden o.a. onze plaatsgenoot, de heer jac. O. Bonekamp, opgeleid door den heer F. de Vries, alhier, en de heer J. Bosman, opge leid door den heer IJzerdraat, alhier. De loonaotie In het visscherijbedrijf. Het bestuur der Reedersvereeniging heeft aan de combinatie van vakorga nisaties in het visscherijbedrijf een schrijven gezonden, meldende dat het bereid is tot een mondelinge gedach- tenwisseling en waarin de combinatie wordt uitgenoodigd tot een vergade ring op Donderdag 4 December a.s. ten kantore der Reedersvereeniging. Gisteren werd te Haarlem aanbe steed in het bureau van den Rijkswa terstaat het maken van drie ijzeren roldeuren en van een ijzeren afsluit- caisson, voor de deurkassen, behoo- rende tot de werken voor den houw der nieuwe schutsluit alhier. De raming bedroeg f 1.150.000. Laagste inschrijfster N.V. Wilton Machinefabr. en de Scheepswerf Rot terdam f 882.500. Voorts werd ingeschreven door N.V. Werf „Gusto" Schiedam f 1.94.000 Ned. Scheepsbouwmaatschappij Am sterdam f 1.240.000. Zonder verreke ning van bindende hoeveelheden. Ned. Scheepsbouw Mij. Amsterdam f 1.240.000, overeenkomstig bestek. Steffens en Mölle Aktien Gesell- schaft, domicilie 's Gravenhage f 1.061.800 (Keulen). Rijkswerf Willemsoord Helder (na mens minister van marine) f 1.304.607 Burgerhouts machinefabriek en Scheepswerf, Rotterdam f 995.000. Aktien Gesellschaft für Brücken- bau und Industrie, Duisburg, voor f 1.138.000. Aktien Gesellschaft für Brücken bau Benrath. f 1.410.000. N.V. Mij. Expl. en Import Mij. An- dré de la Porte, Haarlem voor f 1.012.580. Guter Hoffnungs Hütte, Oberhausen en Goudriaan te Delft f 1.027.000. C. Goudriaans industrie en export maatschappij Delft f 1.147.000. F. Kloos en Zonen, werkplaatsen Kinderdijk, f 1.141.000. Friedr. Krupp, Aktien Gesellschaft Reinhausen, f 895.000. Güter Hoffnungs Hütte, Oberhausen f 997.000. Firma Louis Eilers Hannover voor f 1.147.750. Ned. Dok Mij., Amsterdam voor f 1.065.000 met eenheidsprijzen. Ned. Dok Mij. Amsterdam f 1.115.000 a prix fixe. Nog werd aanbesteed het verwisse len van 6 ijzeren deuren voor de schut sluis te IJmuiden: Ingeschreven was als volgt: P. Daalder, Alkmaar f 27300. J. C. Schermers, Nieuwendijk N. Brabant f 28970 Hoogenboezem en Tak, Dordrecht, f 27790. J. -en H. Engelhart, Velseroord, f 29975 D. Stada, IJmuiden, f 26980. Nietsche's Antichrist. In het gebouw voor Christelijke Be langen sprak Ds. C. W. Coolsma, van Groningen, voor de commissie voor winterlezingen over: Nietsche's Anti christ. Het gebouw was geheel vol. De spreker critiseerde eerst het hoek zooals het in Hollandsche vertaling in 1910 is verschenen bij Quirido te Amsterdam, vertaald en van een ver klaring voorzien door den heer Duver- gé. Komende tot het boek zelve, las de spr. eenige citaten voor, of haalde ze aan, waaruit de groote afkeer en min achting bleek, die. Nietsche had voor het Christendom en de Christenen, voor kerk, theologen en bijbel. In het bijzonder besprak hij Niet sche's houding ten opzichte van 3 eigenschappen, die hij den christenen toeschreef. Ten eerste het christendom is de leer van het medelijden, de po ging tot behoud van hét zwakke, dat door de natuur tot vernietiging be stemd is. Het kent de zedelijke waarde der hoogheid niet. Ds. Coolsma meent dat zoowel de eene als de andere stelling niet opgaat volgens de schrift. Zeker, de christen kent medelijden, doch het is onjuist te beweren dat zijn leer daarin opgaat. En als Paulus te Filippi eischt dat men hem, als Ro- meinsch burger, openlijk in eer her stellen zal, dan spreekt daaruit na drukkelijk: hoogheid van karakter. Het tweede punt was Nietsche's stel ling dat het christendom een onprac- tisch, theoretisch stelsel zou zijn. Met als voorbeeld de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, toonde de spr. aan, dat daar noch sprake is van theoretisch, noch van onpractisch handelen. Het derde bezwaar van Nietsche was dat er geen christenen gevonden wor den, zooals Jezus was. Dit bezwaar beaamde Ds. Coolsma, maar in plaats van dit als een verwijt aan het christendom te richten, zegt hij het tot de christenen. Uit het geheele boek meent spr. de conclusie te mogen trekken, dat Niet sche misschien zijn filosofie goed, maar het christen-dom en den bijbel slecht gekend heeft, een verschijnsel dat hij persoonlijk ook wel in de hoog ste, wetenschappelijke kringen in ons land heeft kunnen constateeren. Intu-sschen is hij niet bevreesd dat de voorspelling van -den heer Duvergé bewaarheid zal worden: als zou binnen 30 jaar na de vertaling van dat boek, Nietsche de geheele wereld overtuigd hebben. Daarvoor is die wijsgeer met zijn Umwertung aller Werte" te plat 'en te grof. En tegenover een Nietsche, die van het Nieuwe Testament sprekende, waarschuwde het met handschoenen aan te lezen, durft Ds. Coolsma nog al tijd den menschen, bij die lectuur te herinneren aan het woord: Trek uwe schoenen van uwe voeten, want de plaats waarop gij staat is heilig land. De spreker eindigde met dankzeg ging. Hij was ingeleid bij zijn gehoor door den heer Doevendans. Feestconceri Concordia. Donderdag vierde de Harmoniever- eeniging „Concordia" haar 30-jarig be staan met een concert, in het gebouw Thalia. Zij had daarvoor de medewerking verkregen van den heer H. Oosterwaal, die een klarinet-solo en, tezamen met den heer Tol en het korps, een duo met orkest-begeleiding voordroeg. Het ap plaus dat op die nummers volgde .^as wel het bewijs dat het publiek er van genoten had. Behalve dat, speelde Concordia nog een zestal nummers op de keurige wij ze, die we van haar gewoon zijn. Deze keer was het al zeer mooi, omdat het, met één uitzondering, allen composi ties waren van den directeur, den hr. S. Vlessing. Want de heer Vlessing en Concordia zijn in de muziekwereld tot een geworden. Dat bleek ook bij de huldiging, voor den aanvang der pauze. Daal' sprak allereerst de heer van Pel, die met -de heeren Dijksen, Boeree en Ermshau-s, dezen zomer, na het concours te Beemster, een commissie had gevormd om Concordia een hulde blijk aan te bieden. Na koor en direc teur gecomplimenteerd te hebben bood hij als materieele blijk van belangstel ling namens de burgerij: aan het koor een geschenk in couvert; aan den heer Vlessing een eiken boekenkast en aan Mevrouw Vlessing een bloemenmand. Na dien, sprak de heer Meyer, voor zitter van Concordia, over de geschie denis van het koor. De directeur ont ving een couvert, een der oprichters, die nog steeds bestuurs- en werkend lid is, de heer A. van Vrede, een vul- pen en zilveren potlood. Oebruik hiertegen Mijnhardt's Angi-Siroop, f 1.75, Bij Apoth. en Drogisten. De heer Edsius hood den heer Vles sing de puntenlijst aan, zooals die de zen zomer op het concours te Beem ster aan Concordia was uitgereikt, op perkament gecalligrafeerd door -den heer Boeree en in lijst gezet. Namens den heer Tismeer werd een foto van het met prijzen overladen vaandel aan Concordia gegeven. De heer Holtslag huldigde het korps namens „Varia" met een toespraak en bloemen. De heer de Nobel namens de IJ. V. V. Stormvogels. De laatste wees er vooral op dat het hem bij ondervinding bekend is, hoe een vereeniging, op het toppunt Van roem gekomen, met zeer groote moei lijkheden heeft te worstelen. Na afloop van het concert had in de danszaal, onder leiding van den heer Erbrink, een geanimeerd bal plaats, waaraan velen deelnamen. Daar had, en petit comité, het bestuur nog de hulde in ontvangst te nemen van „Ctader Ons". Bij monde van den voorzitter, den hr. van der Plas, deel de deze vereeniging mede, dat ze, ter herinnering aan dit jubileum, 'u eere- kruis aanbood. Tot des nachts 2 uur duurde het feest voort. De Haarlemsche rechtbank heeft S. B. alhier, -die in hooger beroep kwam van 'n vonnis van den kantonrechter wegens overtreding der Alg. Politie verordening van Velsen, ontslagen van rechtsvervolging. VELSEROORD. Nat. Chr. Geheel-Onthoud.-Vereen. De afdeeling der Nat. Chr. Geheel- Onth. Vereeniging genoot Vrijdag avond het voorrecht als spreker voor haar te zien optreden de voorzitter van het Hooldbesuur, Prof. Dr. J. R. Slo- temaker de Bruyne van Utrecht. De Ned. Herv. kerk was maar matig bezet. Na een openingswoord van Ds. Kroese verkreeg Prol. Slotemaker bet woord, die zei-de dat de afdeeling Vel seroord haai' 10-jarig bestaan ook wil de vieren in het midden der gemeente, in de kerk. Spr. zeide dat zij daar recht op had, omdat de zaak der drankbe strijding ook de zaak van de Christe lijke gemeente is. Spr. deed dit naar aanleiding van Exodus 17: 812 en wees er op dat naast de strijders, die bet werk doen, op den heuvel moet staan de gemeente, die den zegen daarop afsmeekt. Met zijn schitterende redenaar,sga)-\ ven riep de spreker zijn hoorders op om niet onverschillig te staan tegen over den drankstrijd. Spr. hoopte dat als straks de Plaatselijke keuze in ons land wordt ingevoerd, de kerk daar deel aan zal hebben en niet onzijdig zal staan. Met groote aandacht werd dit krach tig getuigenis aangeboord. Er was voor en na zeer mooie zang van de dames Bertba de Vries en Jo de Ridder en mooie muziek van een strijkorkest uit Haarlem, welke dames en musici onlangs ook den feestavond zoo schit terend deden slagen. Ds. Kroese sprak een slotwoord, waarna met het zingen van den Avondzang gesloten werd. Voor de af deeling was het een prachtavond, want zij ,won acht nieuwe leden en negen begunstigers. Schaakwedstrijd. De 6e ronde kenmerkte zich door een zeer mooie partij tusschen de hee ren Koene en Woudenberg. Beide spe lers schenen er alles op gezet te heb ben de partij te winnen. Het resultaat was een overwinning voor den heer Koene. Ook de partij C. J. PostC. E. Post werd prachtig gespeeld, maar he laas op het laatst door een blunder van beide kanten ontsierd. In groep II kreeg v. d. Bos zijn 2e nederlaag te pakken, ditmaal van Ver hoog, die ook door zijn remise tegen Bakker blijk geeft, wel te kunnen. In groep III handhaafde C. C. Post zich op de eerste plaats door van Weij te winnen, terwijl Rom een der ern stigste candidaten in deze groep, zich met remise tegen Kufhus tevreden moest stellen. De uitslag der 6e ronde is thans: Groep I. Koene 10 Woudenberg, C. J. Post 1—0 C. E. Post, M. A. Post 0—1 W. C. Post. Groep II. v. d. Bos 01 Verhoog, Ruijs 01 Baljet, Bakker 10 v. Doorn. Groep III Kufhus V2 Rom, Engel hart 0—1 Bruggemans, C. C. Post 10 Weij. De stand is thans: Groep I C. J. Post 4 p. uit 5 partijen, C. E. Post 3 uit 4, Woudenberg 4 uit 6, Koene 3 uit 4, ten Vaarwerk 1 uit 2, W. C. Post en M. A. Post 1 uit 4, v. d. Berg 0 uit 5, Groep 2 Bakker 41/» uit 5, v, d. Bos 4 uit 6, Verhoog 2 uit 4, Oderkerk 2 uit 4, Ruijs 3 uit 6, Baljet 3 uit 5, Erdelie l'/a uit 5, v. Doorn 1 uit 5, v. d. Vlerk 0 uit 2. Groep III C. C. Post 5 uit 5, Rom 3 uit 4, Kufhus 2i/2 uit 4, Bruggemans 2 uit 4, Bontenbal 2'/s uit 5, Streetland 1 uit 4, Weij 1 uit 5, Engelhart 1 uit 5. In groep 1 zal de strijd dus gaan tus schen de heeren Koene, C. E. Post, Woudenberg en C. J. Post. De andere 4 zullen door hun achterstand wel een ondergeschikte rol spelen. In groep II is Bakker de candidaat voor de eerste plaats. Voor de overige prijzen komen de heeren v. d. Bos, Oderkerk, Verhoog en Ruijs in aan merking. In groep III zal de strijd wel gaan tusschen C. C. Post en Rom om den len en 2en, en Kufhus, Bruggemans en misschien Bontenbal om den 3en prijs. Maar alle voorspelling is moeilijk en kleine verrassingen kunnen nog voor komen. St. Nicolaasfeest. Door een aantal winkeliers alhier wordt op Zaterdag 6 December een groot Sint-Nicolaasfeest georganiseerd voor kinderen. Dit leest zal plaats heb ben des middags in de feestzaal De Griffioen aan de Trompstraat. Het CentraalJ-Drankweer-Comité in de gemeente Velsen heeft heden in de geheele gemeente gratis verspreid de Sint-Nicolaasbode in 7000 exempla ren. De Haarlemsche rechtbank Heeft uit spraak gedaan in de zaak van J. O. H., alhier, die in appèl was gegaan van een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij was veroordeeld wegens overtreding der arbeidswet (het wegbrengen van cou ranten door kinderen). De rechtbank heeft hem vrijgesproken. De Haarlemsche rechtbank heeft in de appelzaak van J. v. d. H-, chauffeur alhier, door den kantonrechter aldaar ver oordeeld wegens overtreding der Motor en Rijwielwet, dit vonnis bevestigd. VELSEN De Haarlemsche rechtbank veroor deelde E. P. fabrieksarbeider alhier, wegens overtreding art. 239 wetboek van strafrecht tot 3 maanden gevangenisstraf. Voor de Centrale Commissie van Arbeidsontwikkeling zal Woensdag 3 Dec. 's avonds 8 uur in de bovenzaal van Bloemoord ie Wijkeroog door den heer De Groot van IJmuiden eene lezing ge houden worden over vóór historische tijden. Ten bate van het nieuwe kerkgebouw der Gereformeerden zal een bazar gehouden worden in Concordia ie Wijkeroog op Dinsdag en Woensdag 2 en 3 Dec. a s. van 's middags 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur en Donderdag 4 Dec. alleen 's middags van 2 tot 5 uur, terwijl des avonds van 7 lot 10 uur veiling der onverkochte goederen gehouden zal worden ten overslaan van Notaris Boerlage. De Tooneeivereeniging „Varia" van Santpoort zal Zondag 30 Nov. a.s. 's avonds half acht in Hotel „De Prins" te Wijkeroog eene uitvoering geven van „De Vrijbuiter", een tooneelspel in 3 bedrijven door Hans Mariin. Burgerlijke Stand Velsen. Onder trouwdC. Cossee en P. Fouzerl Ph. v Hoven en A. Kistenmaker. Oeh uwd: D.H,v.d. Velde en A. Olas A. F. Bouchier en A. A. Bank B. C. Vendel en M. H, Kors. Geboren: M. Smit Witziers z.A. SchoorlStet, z.M. M. Weberv. Roon, z. Arbeidsbemiddeling Velsen. 5 timmerlieden, 5 schilders, 1 metselaar, 1 stratenmaker, 1 steenhouwer, 1 kuiper, 2 meubelmakers, 4 sigarenmakers, 1 zeil maker, 1 bakker, I typograaf, 3 kantoor bedienden, 3 bankwerkers, 1 boormeester, 79 diversen. VELSEN—WIJKEROOO. Deze week slaagde te Amsterdam voor het diploma Boekhouken der Ver eeniging van Leeraren de heer S. Luttik, alhier, leerling van den heer J. Deinum. Ieeraar in Boekhouden en Handeisrekenen alhier. SANTPOORT. AI was de zaal dan ook nog niet geheel bezet, er viel toch vooruitgang te bespeuren in de belangstelling voor de Volkszangavonden. Als gewoonlijk werd er door de aanwezigen onder leiding van den heer Sixma weer dapper op los gezon gen. Deze avond was er bovendien een soliste, n.l. Mej. Wortman uit Amsterdam, die over een mooie, heldere sopraanstem beschikte. Haar succes was zeer groot. Haar werden bloemen aangeboden. De jongens hadden den heer Sixma een aardige attentie bereid. Ook hij werd met bloemen btdicht. Het wu tea mooie avond. Volgens de Tel. zouden Oed. Stat van Noordholland bij meerderheid v stemmen besloten hebben, Inog in de winterzitting van deJStaten het voorstel te dienen om den arbeidsduur van t verplegend personeel in de provincii ziekenhuizen van 48 'op 54 uur per we te brengen. Naar aanleiding van dit ^bericht zeide Griffier der Staten aan Hl. Dbl. bij e informatie dat Oed. Staten in dezen n geen voordracht hadden ingediend en dus niets over medegedeeld kon wordi Bij het op 17 en 18 dezer te Haarli afgenomen examen der Vereen, van Leerar in het boekhoudenl te Amsterdam slaag voor het praktijkdiploma boekhouden heer J. j. Korsdam, alhier. Te Sassenheim werd Donderdag ar besteed het bouwen van een bloembolh schuur met bijbehoorende werken. Hoog: inschrijvers waren Jansen en Krom, alh met f 30705, laagste de fa. E. Pieters S alhier met f 16493. SPORT. VOETBAL. StormvogelsD. F. C. In verband met onze beperkte pias rnimte volstaan we ditmaal met de opga van het elftal der Stormvogels in. v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Bakker Oldenburg Blinkhoff Sr. Sint Visser Asbei Onze voorspellingen. StormvogelsD. F. C. Stormvoge H. B. S.—R. C. H. gelijk. AjaxV. O. C. Ajax. U V. V—H. V. V. gelijk. E. D. O.—Excelsior E. D. C MALLE GEVALLEN. Aphorisme Foetsie. „DE BRANDING" was slechts ei zeepbelletje zóó mooi, zóó foetsie. Op z'n smalst. 'n Generaal, 'n korporaal en 'n sc daat namen een vesting zij kregi allen de Willemsorde. 'n Generaal, 'n admiraal en 'n ger aal vlogen door de lucht naar Indi De generaal en de admiraal kregen ei ridderorde; de geniaal een „blikkie' Aanwinst Naar aanleiding van de opmerki: gen van een lid van het bestuur va IJmuidens Bloei heeft de Vereenigii van Zuigelingen besloten hoofdeli; tot IJmuidens Bloei toe te treden. Een ramp. Het maagdelijk schuim van „1 Branding" heelt de Semaphore ve zwonden. Bij deze ramp zijn Jaab Co. helaas omgekomen. Voor de plechtige teraardebestellii worden bijdragen verzocht. Alle) rijksdaalders. Geen Japansch. Slakken slijmen, wespen steken. VISSCHER1J. Woensdagmiddag stelde de Ra; voor de Scheepvaart een onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring ti schen den stoomtreiler „Victor" Y 149 (reederij N.V. Vei'eenigde Steent lenbandel te IJmuiden) en het Br sche stoomschip* „Elizabeth" op Noordzee op 27 September jl. Als eerste getuige hoorde de Ra; den schipper van de „Victor". De zeide op genoemden dag des avon ter hoogtè van Terschelling te hebl) gevaren in Z.Z.W. richting, het w. goed weer en helder zicht. Wind t Z.-Westelijke richting, 's Avonds w. de schipper aan dek geweest; toen naar kooi ging, hadden stuurman matroos de wacht. Het zicht was n steeds goed. Schepen waren niet zien. Om drie uur in den ochtend is wacht aan twee matrozen overgedi gen; half vier werd de schipper do den schok der aanvaring uit zijn kc geworpen. Naar de brug snellende Z de schipper dat de telegraaf vei kracht vooruit stond; de machiti had echter de machine reeds stop 1 zet. In het verhoor, den stuurman aff nomen, verklaarde deze, dat kwa voor drie aan s. b, boeg het stoomscl- in zicht kwam; twee kopvuren en e rood licht waren zichtbaar. Bij 1 overgeven van de wacht was het b der weer; aan de volgende wacht is 1 vel gegeven in Z.Z.W. richting door varen. Omstreeks half vier hoorde 1 tuige fluitsignalen; toen hij daat aan dek kwam was de aanvaring ree gebeurd, de treiler werd midden-s ernstig beschadigd. De matroos aan wien de wacht e drie uur was overgedragen, erker het schip op anderhalf mijl afstand hebben gezien. De koers van den tr Ier was nog steeds Z.Z.W. Getuige h s.b. roer willen geven, doch op ra van zijn kameraad week hij naar 1 uit waarop de aanvaring plaats had Da mad zal later uitspraak doen,

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 10