ORGAAN VOOR DE G! No. 9 10e Jaargang Zaterdag 29 November 1924 IJMUIDER COURANT IJMUIDEN. IJmuidens Bloei, De Vereeniging IJmuidens Bloei hield Woensdagavond een vergadering in Hotel No. Een. De voorzitter van het comité, de heer Wr. Jongstra, her innerde aan de goedgeslaagde verga dering in Thalia, wat bleek door. de toetreding van 100 leden dien avond. De pers heeft van die vergadering goe de verslagen gegeven en ook in de groote bladen belangstelling voor de vereeniging gewekt. Spr. zegt dat het comité de voorbe reidende werkzaamheden verricht heeft, maar dat dit geen sinecure is, bleek al spoedig. Daarom heeft het be7 stuur gemeend te moeten adviseeren een groot bestuur te kiezen, bestaande uit 15 personen. Dit bestuur willen we verdeelen in drie groepen van 5 per sonen elk. Groep I zou dadelijk aan 't werk kunnen gaan voor de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer, et uitgeven van een wandelkaart, het jy'plaatsen van wegwijzers en zoo moge- - lijk het organiseeren van een kinder strandfeest in den a.s. zomer. Groep II zou eerst de financiën moe ten regelen. Dat is ook een belangrijk werk, zegt de voorzitter, daar bij 400 leden de contributie-opbrengst nog maar f 1000.bedraagt, wat natuur lijk voor een vereeniging als de onze niets beteekent. Er zal veel meer moe- hen inkomen. Voorts zal deze groep zich moeten bezighouden met het verkeer, waarbij de spoorwegen, booten en autobussen in het geding zijn. De derde groep van het bestuur zal zich moeten wenden tot de groot grondbezitters, de gemeentebesturen en de departementen van oorlog en wa terstaat, om de plannen der vereeni ging mogelijk te maken. De voorzitter zegt dat het comité meent dat het 't beste is, dat het comité nog een jaar aanblijft en zich nog zes leden assumeeren zal. Over een jaar zal dit bestuur dan in zijn geheel af treden. 1| De vergadering blijkt zich hiermede 1— te kunnen vereenigen. Voor den prijsvraag voor een ge- ^échikten naam der vereeniging bleken sJ drie brieven ingekomen. Geen der drie, bestaande uit IJ. G. D. A. M. en IJ. M. ïjV. O. en IJ. V. O., kon de goedkeuring der vergadering wegdragen. Op voor stel van den heer Hoogerwerf werd be sloten de naam IJmuidens Bloei te handhaven. Daartoe wordt met alge- meene stemmen besloten. Ook wordt besloten den uitgeloofden prijs aan een der drie inzenders uit te reiken. Hierna is aan de orde de bespreking van het ontwerp-statuten. Dit had heel wat voeten in de orde. Besloten werd, dat zoowel personen als vereenigingen en Naamlooze Vennootschappen lid kunnen worden. Voorts om ook de be vordering der cultureele ontwikkeling mi van IJmuiden in de statuten vast te ns leggen. De statuten zullen nog nader in een ,n'ledenvergadering worden behandeld, 'daarna worden ze gepubliceerd en ver- fr. volgens in een ledenvergadering vast gesteld. De voorzitter deelde mede dat het '^estuur den uitgeloofden prijs wilde l xaten verloten. Uit de vergadering werd y daarop een briefje getrokken en de ge lukkige bleek de heer Jongstra te zijn, die de f 10 dadelijk in de kas terug stortte. lg Bij de rondvraag wees de heer L'Epagniol er op, dat het noodig zal .zijn dat het bestuur den ingezetenen 'er op wijst, dat het volgend jaar een stroom van vreemdelingen in IJmui den verwacht kan worden en dat men net de huisvesting enz. daarmede dus ekening moet houden. De voorzitter zeide dat het comité deze zaak reeds overwogen heeft. Het ,bestuur wil stukjes over IJmuiden in de schoolbladen plaatsen en er op wij zen, dat de kinderen door een uitstap je naar IJmuiden met zijn havens, sluizen en vischhallen een dag aan schouwelijk onderwijs krijgen. Ook op andere wijze zal getracht worden men- schen naar IJmuiden te trekken. De heer Lastdrager hoopte dat de Vereeniging spoedig zou kunnen over gaan tot het aanstellen van een gesa- larieerden administrateur-propagan dist. De voorzitter bracht de prestatie der Holland-Indië-vliegers ter sprake. Spr. stelde voor dat de Vereeniging zich in yerbinding zou stellen met het comité voor den vliegtocht, opdat dit zal trachten te bewerken, dat de drie vlie gers gezamenlijk naar Holland terug- keeren. Mochten zij dan in IJmuiden binnenkomen, dan zou spr. willen dat IJmuidens Bloei den vliegers alhier een grootsche ontvangst bereidde, wat natuurlijk duizenden menschen in IJmuiden zou brengen. Met applaus werd het voorstel van den voorzitter aangenomen. De heer Hoogerwerf, rijksontvanger, bracht daarna namens de vergadering een woord van dank aan het comité voor het voorbereidende werk en aan den voorzitter voor de leiding der ver gadering. De voozitter zeide dat men 't hem al zeer gemakkelijk had gemaakt, omdat men eenswillend is in doel en streven der Vereeniging. Jubileum W. Jongstra. Van de stationsgebouwen der Ned. Spoorwegen woei Donderdag de drie kleur. Dezen dag vierde de heer VV. Jongstra, chef-commies, zijn 25-jarige dienstvervulling van de spoorwegen. In het havenstation waren des mor gens zeer velen van het personeel sa mengekomen, om den jubilaris, wiens kamer mooi versierd was, te huldigen. Ook waren er eenige leden van het be stuur van de IJmuider Vischhandel- vereeniging, met den administrateur. Nadat de jubilaris met zijne familie was aangekomen en Mevrouw Jongstra een bouquet was aangeboden, nam allereerst de heer Boumeester, adj. in specteur der Ned. Spoorwegen het woord. Deze sprak namens de directie een woord van hartelijken geluk- wensch en wees op de mooie 'carriere, die de heer Jongstra had gemaakt. Spr. zeide dat het meer dan gewoonte was, als hij zeide dat de trouwe plichts betrachting van den jubilaris door de directie op hoogen prijs wordt gesteld. De heer Bouwmeester voegde er zijn persoonlijke gelukwenschen bij en bood daarop den jubilaris de gebrui kelijke enveloppe en oorkonde aan. Vervolgens sprak de stationschef, de heer Donkers, die namens het perso neel hulde bracht aan den jubilaris, die met zijn groote werkkracht en ken nis het respect van zijn superieuren wist te winnen. Spr. wees er op dat de heer Jongstra is de vraagbaak voor den vischhandel en de steun voor het per soneel. Groote kennis heeft de jubila ris van den spoorwegdienst en immer is hij er op uit om den bloei van IJmui den te bevorderen. Spr. zeide dat de heer Jongstra 'n sieraad is bij de Ned. Spoorwegen en dat het een lust is, om met hem samen te werken. Namens het personeel bood spr. den jubilaris een pendule aan. De voorzitter der IJmuider Visch- handelvereeniging, de heer J. C. Slis, zeide dat het bestuur dezen dag gretig heeft aangegrepen, om den heer Jong stra te kunnen huldigen. Wij hebben, zeide spr., vele jaren lang gezien uw kennis, uw ijver en groote werkkracht. Ook ongevraagd waart gij steeds de vraagbaak voor de vischhandelaren. Daarom willen deze u danken en hul digen met een blijvend geschenk. Spr. biedt het ontwerp van een boekenkast aan en hoopt dat deze kast straks in de woning van den heer Jongstra een goede plaats zal krijgen, als een blij vende herinnering aan de vischhande laren, die zooveel aan u te danken heb ben. Op verzoek van den heer Slis wordt een driewerf hoera aangeheven voor den jubilaris. Bij verhindering van den vice-voor- zitter, sprak namens de Vereeniging IJmuidens Bloei de heer G. Voet. Spr. zeide dat de heer Jongstra, naast zijn hooge plichtsbetrachting bij de Ned. Spoorwegen, ook de plicht gevoelt om wat te zijn voor de samenleving. Toen de Vereeniging IJmuidens Bloei werd opgericht, was de heer Jongstra de aangewezen persoon, om daarvan de leiding op zich te nemen, omdat de bloei van IJmuiden hem zeer ter harte gaat. Hoe de heer Jongstra in die lei ding geslaagd is, spr. herinnerde er aan hoe dat den vorigen avond nog bleek op de vergadering. Daarom had het bestuur ook deze gelegenheid aan gegrepen om den heer Jongstra te hul digen en spr. hoopte dat de heer Jong stra niet slechts een jaar voorzitter zou zijn, maar dat de leiding van IJmuidens Bloei nog lang bij hem zou mogen berusten. Namens IJmuidens Bloei bood spr. een mooie bloemen mand aan. De heer Jongstra nam daarop het woord en zeide met welgevallen deze hulde in ontvangst te nemen. De jubi laris voelt zich 'n evenwichtig mensch en wil de poëzie van het leven niet gaarne missen. Spr. dankt voor de vele goede woorden en wijst er op, dat ieder die in IJmuiden komt, onder den in druk komt van de groote werkkracht van het geheele personeel. Hier toch is arbeidslust en arbeidskracht tot een hoogte opgevoerd. Spr. is blijde dat hij hier gekomen is, hij gevoelt zich thuis in een zeeplaats, waar veel handel en leven is. Spr. is dankbaar voor de aan gename samenwerking, ook met de Vischhandelvereeniging, in 't bijzonder met den administrateur. Spr. dankt ook voor de hulde van IJmuidens Bloei en zegt dat hij gevoeld heeft, dat IJmuiden niet alleen kan drijven op de visscherij, maar dat ook de haven, en de badplaats tot ontwik keling moeten worden gebracht. Hiermede was de plechtigheid geëin digd en werd het feest verder in den huiselijken kring voortgezet. IJmuidens a Capella koor. Maandagavond gaf IJmuidens a Ca pella koor, directeur de heer Henri Pielage te Haarlem, een uitvoering in het Gebouw voor Chr. Belangen. Laat ons dadelijk zeggen, dat wij niet kun nen begrijpen, dat er niet meer belang stelling was. Want deze was alleszins verdiend geweest, daar het koor ons een avond van hoog kunstgenot heeft verschaft. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer P. J. Hilvers, sprak de heer Langen veld een openingswoord, waar in hij nog eens de liefhebbers van den zang opriep zich bij het koor aan te sluiten. Het koor trad daarna op met „Avondlied" van v. TLienen, een een voudig werkje. Later hoorden wij het koor nog eenige malen. Waarom nu altijd die Latijnsche versjes gezongen moeten worden, begrijpen wij niet. Het mag dan mode zijn, maar wij voelen er niets voor. Met veel meer genoegen hoorden wij „Mijn hof" van den fijnen Hollandschen componist Ph. Loots. De vertolking was goed, maar had nog mooier gekund. Het beste zong het koor o.i. Hymne an die Nacht van Beethoven. De zang van het koor is beschaafd en er zijn veel goede krach ten bij. Daarom hopen wij dat het koor de noodige versterking zal krijgen. Medewerking werd verleend door de heeren Casper Stentrop, bariton, Bus- sum, Douwe Draaisma, viool, Haar lem, Jac. van Kempen, tenor, Bloemen- daal en Jan Booda, begeleiding, Haar lem. Dit viertal kunstenaars heeft ons een heerlijken avond bereid. De heer Stentrop hoorden wij voor 't eerst, maar wij hebben van zijn mooi geluid zeer genoten. Alleen hadden we gaar ne Hollandsche liederen van hem ge hoord. Deze gaf ons wel de beroemde zanger Jac van Kempen, die op sublie me wijze „Am meer" van Schubert en „Daheim" van Hugo Kann vertolkte. Vooral 't laatste vonden wij prachtig. Maar hoe leuk waren die twee liedjes van Hendr. C. van Oort. Geestdriftig was het applaus en vereerders boden den zanger een prachtige bloemen mand aan. 't Schoonste van den avond was echter het vioolspel van den heer Draaisma. Deze jonge kunstenaar heeft ons in verrukking gebracht. De techniek van zijn spel moge nog lang niet die van de Bohemers bereikt heb ben, zijn ongekunstelde, warme bezie ling boeide ons veel meer. Men kon het hem aanzien, dat hij zijn heele ziel gaf in zijn spel en het bevreemdde ons niets, dat in „Zigeunerweisen" van Sa- rasate er een snaar aan ging. Het was heerlijk, wonderschoon en meeslee- pend. Het kan niet anders of deze jon ge kunstenaar moet een mooie toe komst hebben. De heer Jan Booda begeleidde alle solisten en had een zware taak. Maar hij vervulde die op lofwaardige wijze, zijn spel te hooren was ook een waar genot. En zeer terecht deden zijn kunst broeders hem in de hulde deelen. Nogeens, 't was een prachtvolle avond en IJmuidens a Capellakoor had daarvoor een overvolle zaal verdiend. Het tekstboekje was gelukkig niet j tot een dik boekwerk vol advertenties gemaakt. Maar de correctie was bui tengewoon slordig, we betwijfelen zelfs wel of de tekst der liederen gecorri geerd was. t Oprichting neutrale schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken". Men deelt ons mede: Maandagavond 1.1. werd opgericht de bovengenoemde schoolvereeniging. Reeds geruimen tijd bestond bij ouders van wie kinderen de openbare lagere scholen in deze gemeente bezoeken het plan een neutrale schoolvereeniging op te richten. De afkeer echter om door nog meerdere splitsing het openbaar onderwijs nog meer afbreuk te doen weerhield nog langen tijd velen om van de hun bij de wet gegeven facili teiten gebruik te maken. Nu echter door het raadsbesluit tot reorganisatie van school A, zonder eenig overleg met de ouders en tegen de wil van de meeste ouders school A wordt gemaakt tot een gewone lagere school met een leerplan dat niet is ingericht op voor bereiding tvoor 'H.BtS., Gymnasia of ander middelbaar onderwijs, werd het oprichten van een schoolvereeniging een dringende noodzakelijkheid. Uit de onderstaande artikelen uit statuten en huishoudelijk reglement blijkt dui delijk dat het de bedoeling is dat de nieuwe school toegankelijk zal zijn voor kinderen uit alle gezinnen zonder dat hiervoor bijzondere financiëele of fers noodig zullen zijn. Op de statuten werd reeds de Konin klijke goedkeuring verzocht. Aan het benoemde Bestuur werd op gedragen alsnog te trachten het be wuste raadsbesluit gewijzigd te krij gen, alvorens stapperr te doen tot het openen van een eigen school. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren: Ir. Ringers, Dr. Rutten, Mr. Wester ling, S. Koster, Mare>es, Joh. Polder man en K. H. Tusenius. De statuten bevatten o.m. het vol gende: Doel en Middelen- De vereeniging heeft ten doel het verstrekken van gewoon lager onder wijs en tracht dit doel te-bereiken door het stichten, inrichten en in stand houden van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs op den voet van het in de art. 72 en volgende van de Lager-Onderwijswjet 1920 bepaalde. Zij kan hare werkza/amheid ook uit breiden tot het doen geven van fröbel onderwijs en uitgebreid lager onder wijs. Deze school zal meer in het bijzon der bestemd zijn voor kinderen van le den der vereeniging, zonder onder scheid van godsdienstige gezindheid. Het bestuur is echter bevoegd om in ■gevallen, te zijner beoordeeling ook kinderen van niet-leden tot de school toe te laten. De wijze en voorwaarden van toelating worden geregeld bij het in art. 15 dezer statuten bedoelde huis houdelijk reglement met dien verstan de, dat het Hoofd der school steeds de bevoegdheid heeft de plaatsing te wei geren van leerlingen, die volgens hem niet in het klassenverband passen. Bestuur. Het bestuur bestaat uit 7 leden, wel ke door de ledenvergadering uit de le den der vereeniging en hun echtge- nooten worden gekozen. Minstens 4 bestuursleden moeten zijn ouders, waarvan kinderen de school bezoeken. Jaarlijks in de gewone ledenvergade ring, voor het eerst in die in 1925 te houden, treden twee der leden van het bestuur af volgens rooster, door het bestuur bij loting op te maken en op welken rooster een nieuw benoemd bestuurslid de plaats inneemt van hem, ter wiens vervanging hij gekozen is. Een bestuurslid, aan de beurt van aftreding zijnde, is dadelijk herkies baar. Uit het Huishoudelijk Reglement ha len wij aan: Art. 2. Op de school worden zoowel meisjes als jongens toegelaten. Contributie. Art. 4. Het bedrag der contributie wordt telkenjare vastgesteld op een zoodanig] bedrag, dat uit de opbrengst daarvan alle kosten, welke ten laste van de deren de schoolvereeniging bezoeken, niet meer zal bedragen dan f 10. Voor de leden uit wier gezinnen kin deren de school bezoeken zal eene con tributie-regeling worden gemaakt, welke verband houdt met het aantal kinderen dat uit een gezin tegelijker tijd de school der vereeniging bezoekt. Het bestuur heeft de vrijheid ook kinderen van niet-leden tot de school toe te laten. Het bestuur beslist alsdan of en zoo ja, welk bedrag deswege aan de vereeniging ter tegemoetkoming in hare onkosten verschuldigd is. Schoolgeld. I Art. 5. De vaststelling van het schoolgeld geschiedt door het Gemeentebestuur volgens de voor de openbare lagere scholen geldende verordening en het wordt door de vereeniging geïnd. Toelating van leerlingen. Art. 7. Gedurende de maanden September tot en met Januari van elk cursusjaar bestaat in het schoolgebouw op de spreekuren van het hoofd der school voor de leden gelegenheid tot inschrij ving van leerlingen voor de eerste klasse van den cursus, welke in Sep tember d. a. v. aanvangt. Om te kunnen worden toegelaten moet het kind, waarvoor de toelating gevraagd wordt, uiterlijk in de maand December van het eerste cursusjaar den zes-jarigen leeftijd bereikt hebben. Uitzonderingen hierop mogen niet worden toegestaan. Onderwijs. Art. 10. Het onderwijs omvat de vakken als aangegeven in art. 2 a tot en met k dei Lager Onderwijswet 1920 en wordt zoo danig ingericht, dat, na het met succes doormaken van 6 leerjaren de kinde ren zoover gevorderd zijn, dat zij kun nen overgaan naar de eerste klasse van H. B. S., Gymnasium of daarmee gelijk te stellen inrichting voor onder wijs. Het bestuur beslist of ook een of meerdere der vakken genoemd in art. 2 1 tot en met u in het het leerplan zul len worden opgenomen. Alle kinderen zijn verplicht deel te nemen aan alle vakken waarin onder wijs zal worden gegeven voor zoover daartegen van medische zijde geen be waar wordt gemaakt. St. NICOLAAS. Voor een grooten speelgoedwinkel Staan een viertal kleine boys, Trappelend met de houten klompjes, Turende naar al dat moois. Met de koude roode knuistjes Klemmen zij de raampost vast. De trieste regen wordt vergeten, Acht kinderoogen gaan te gast. Henkie! zie je daar dat aapie Naast dat karretje en dien beer? Toe ga weg! schei uit met dauwen! Je doet me kleine broertje zeer. Nou wat fijn hè! glundert Toontje, Floortje! kijk 's wat een groot fornuis! Ik wou maar dat mijn vader thuis was, Maar die ligt in het ziekenhuis. Huiverend, schurkend van de koude, In zijn dunne zomerkiel, Staat, echt zielig, kleine Floor Terwijl de regen tergend viel. Heel zijn wezen hangt als het ware Aan het moois daar in die kast, Bevend van een fel begeeren, Grijpt hij Henk zijn vingers vast. vereeniging komen, kunnen worden j gedekt, met dien verstande dat de con- j tributie van leden, van wie geen kin- Luid gepraat en stil genieten, Smachtend naar wat is te koop, Onbereikbaar voor de stumperds, Tartend moois en ij dele hoop. Al maar babbelend, al maar wijzend, Zie je daar die bromtol Piet? Kinderzieltjes vol verlangen, En toch krijgen zij het niet. Ik hoop dat vader maar gauw thuis komt, Zegt het jongske, vol geluk. Mijn moeder zegt: „ze zou graag kij ken" Maar d'r schoenen zijn zoo stuk. Wat een leed „ligt er verborgen In dit kinderlijk gepraat, Wat een wereld vol illusies Voor die ramen daar op straat. Gaat jou moeder ook méé kijken? Want morgen is het vast mooi weer! Floortjes kinderblik zegt alles Het knaapje had geen moeder meer. Jungbacker.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1