IJmuider Courant WEBER, Koningstraat Zaterdag 29 November 1924. 2e blad. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Donderdagmorgen is de arbeider D. aan de Visschershaven met zijn j fiets tegen een meerpaal gereden, waardoor hij kwam te vallen. De val t kwam flink aan, want D. geraakte in bewusteloozen toestand en verwondde zich aan het koffiekannetje, dat hij bij zich had. Men bracht hem naar de wo ning van Dr. van Leeuwen, maar on derweg kwam D. weer bij. Bij onder zoek bleek het ongeval toch nog al goed afgeloopen te zijn. De Staatscourant bevat de statu ten der postduivenvereeniging „De Stormvogel" alhier. Woensdagmorgen vroeg brak op den Alkmaarschen weg bij Wijk aan Duin de vooras van een Ford-autobus van den heer Wijker, op weg naai- hier. De autobus kwam terecht in de kui len langs den weg, die daar zijn door het opbreken der tramrails. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De passagiers hebben de reis met een andere bus voortgezet. Gevonden voorwerpen. Een bril, een bruine portemonnaie met inhoud, een bruine mantelcein tuur, een huissleutel, een bruinlederen handschoen, een doublé horlogeket ting, eenige aardappelzakken, een vlet, een zakmes, een paar groene wol len handschoenen, een huissleutel, een sigarenpijpje, een rood kindertaschje met inhoud, een paar grijze heeren handschoenen, 20 statistiekzegels, 1 bruine wolien kindermuts. VELSEROORD. Donderdagmiddag werd uit een woning der R.K. Woningbouwvereni ging in de De Weerdstraat een gezin uitgezet. Het was een zielig gezicht al de keurig nette meubeltjes op straat te zien zetten, zieliger nog, daar in het ge zin een kindje was van nog slechts vier weken oud. Gevonden voorwerpen. Een zilveren gulden, een jongenspet, een ijsmuts. Ook de tweede van de dubbele woning in de Kalverstraat is deze week afgebroken. Het geschiedde niet op last der gemeente, maar door den eigenaar zelf, die de gezinnen op straat liet zetten. De eigenaar gaat er twee nieuwe huizen zetten. VELSEN Donderdagavond heeft in eene vergadering in „Hloemoord", uitge- schreven door de afdeeling Wijkeroog van de S. D. A. P., de heer C. Thomas sen, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, gesproken over „Ont- jwapening! Recht door Macht." De heer Visser, voorzitter, opende de slecht bezochte vergadering. Hierna kreeg de heer Thomassen het woord, die begon met uit te leggen waarom de Sociaal-democraten tegen den oorlog waren, n.l. omdat oorlog vernietiging is en er is kwalijk genoeg voor ons allen. Ons streven moet zijn -productie, maar niet vernietiging. De laatste oorlog heeft voor de heeie tl menschheid een verlies van honderden i, millioenen ten gevolge gehad en thans n moeten allen hard werken om de gele- v den verliezen te herstellen, zoodat -ieder begrijpen kan, dat een herhaling >i van zulk een oorlog al zeer verschrik- - kelijk zou zijn, te meer nog, omdat men e er zeker van kan zijn, dat de strijdmid- I delen ontzettend zullen wezen, gelijk i. men uit geschreven en gesproken e woorden in den laatsten tijd te weten kon komen. - Spreker wijst er op, dat zeer waar- schijnlijk in een volgenden oorlog heel - geen verschil meer gemaakt zal wor den tusschen strijders en niet-strijders. Wij, Sociaal-democraten, zeggen, dat i|recht moet gaan boven macht, terwijl i het nu nog juist andersom is. Zoo is 1 het in de maatschappij en zoo is het - ook in den oorlog in de meeste geval len. Uit de geschiedenis is tal van ma- r len gebleken, dat de oorlog gewonnen werd door hem, die het recht niet aan - zijn kant had, maar wel de macht. t In een geordende maatschappij mo- gen de mensehen niet hun eigen rech- - ter zijn. Er bestaat een college, dat i,recht spreekt en in geschillen uit- spraak doet; dien kant moet het in de Jheele wereld uit. Nu zijn er wel men- schen, die niet kunnen gelooven, dat t dit doel bereikt kan worden, maar spr. - zegt, dat de geschiedenis bewijst, dat i' de maatschappij in die richting groeit, i En waarom zouden we later niet tot de 3 Republiek der Vereenigde Staten van i Europa kunnen komen, zoo goed als - tot die van Amerika? - Spr. wijst op het verkeerde van de «preuk: „Als ge den vrede wilt, maak U dan klaar voor den Oorlog"; we moeten het laatste deel veranderen in, bereid u dan voor den vrede. Dat de volkeren zich voor den oorlog gereed gemaakt hebben, heeft juist den oorlog veroorzaakt. Bovendien is alle toerusting tot den oorlog voor ons land weggeworpen geld, omdat wij ons toch niet voldoende verdedigen kunnen, wat door militairen van naam luid ver kondigd is. Laten wij dus zoo verstandig zijn en geen geld meer verspillen aan nutte- looze en zeer gevaarlijke dingen. Onze onafhankelijkheid in den laat sten oorlog was ook toch niet anders dan een wassen neus. Onze neutrali teit werd door de strijdenden ontzien, omdat het in hun belang was en ze speelden toch den baas over ons, on danks alle schatten aan leger en vloot besteed. Is het dan geen zon'de en jammer, dat al onze millioenen aan den oorlogs god geofferd zijn? Wat zou dat geld nuttiger besteed kunnen zijn! Laten we goed zorgen voor onze ouden en voor de kinderen, wij die nu in de volle kracht van ons leven zijn? Een luid applaus was het loon voor de boeiende voordracht. Met een woord van dank sloot de voorzitter de vergadering. Donderdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand1 in een schuurtje achter de villa „De Riet vink" aan den Stationsweg. Daar het gebouwtje met riet gedekt was, dat niet brandvrij was, vonden de vlammen gelegenheid om den gehee- len omtrek te verlichten en toen de brandweer ter plaatse kwam, lag het schuurtje reeds in puin. Gelukkig was de wind van de villa af, zoodat deze ge spaard bleef. Schoonheidscommissie. Donderdag is ten raadhuize door wet houder J. C. Dunnebier de Schoon heidscommissie voor onze gemeente geïnstalleerd. Deze commissie bestaat uit dé heeren A. J. Sevenhuysen, ar chitect te Haarlem, B. T. Boeyenga, architect te Amsterdam, en Maurits Plate, architect te Haarlem. Secretaris der commissie is de heer J. Arends, adj.-commies bij Openbare Werken al hier. Het bericht in ons blad van Woensdag over de aanbieding der lichtkronen in de Ned. Herv. kerk, ver dient zoodanig verbetering, dat het nog niet vaststaat, dat die op 7 Decem ber zal plaats hebben. De leverancier der kronen is niet de firma Faks, maar de N.V. Fax te Culemborg. Voorts zul len de kronen niet ieder 18, maar 21 lichtpunten bevatten. De Haarlemsche rechtbank ver oordeelde den gewezen onder-lading- meester der Ned. Spoorwegen J. C. K. alhier wegens diefstal van een pakje tabak uit een bezending voor IJmui- den, tot 6 weken gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden. SANTPOORT In café „De Wijman"' alhier had Dinsdagmiddag de verkooping plaats van een winkelhuis met schuur en erf aan den Hagelingerweg G 22 te Sant poort, gemeente Velsen, groot ongeveer 420 c.A. Het perceel werd ten overstaan van notaris Mr. M. Slingenberg te Haarlem verkocht voor f 5800 aan den lieer B. v. d. Heyden te Santpoort. Woensdagavond hield de afd. SantpoortBloemendaal van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoh. Dran ken een openbare vergadering, waarin als spreekster optrad Mevr. Straal manKremer. De vergadering, die maar zeer matig bezocht was, werd ge opend door den heer Frankfort, die z'n teleurstelling uitsprak over de slechte opkomst. Hierna gaf hij het woord aan de spreekster, die in haar rede de ellende schetste, die voort spruit uit het alcoholisme. De heer L Cozijnsen verleende met eenige fraaie orgelnummers zijn wel willende medewerking. Daartoe uitgenoodigd door de zoog. „Vrije Groep" trad Woensdag avond in het lokaal der geheelonthou ders aan het Kerkplein in een openba re vergadering op de heer A. L. Con- standse met het onderwerp „Anarchis me en Sociaal-democratie". De avond werd geopend door den heer Overstee gen. Hij heette de aanwezigen welkom en sprak er zijn verwondering over uit, dat geen enkele Vrijzinnig-Demo craat of S. D. A. P.'er aanwezig was, hoewel er verscheidenen waren uitge noodigd. Toen nam de heer Constandse het woord. Onze hedendaagsche samen leving aldus spr. kent in hoofd zaak twee pertijen, die der uitbuiters en der uitgebuitenen. De ware uitbui ting van het proletariaat wordt gevon den in de bedrijven. De arbeider wordt van zijn „meerwaarde" beroofd en de patroon belegt de winst. Het is pu zaak het proletariaat economisch te bevrijden. Teneinde dit te verhinderen heeft de bourgeoisie een abstracte macht boven zich gesteld: De Staat. In dit opzicht zijn de bourgeois het vol komen eens, al zijn er veel onderlinge geschillen. De Staat dient om de eigen dommen te handhaven. De Anarchis ten nu zijn tegen allen eigendom, wat niet van de S. D. A. P. gezegd kan wor den. Deze is slechts tegen het particu lier eigendom. „Eigendom" aldus Marx „moet er zijn, maar we kun nen hem pas aan de gemeenschap brengen, als we hem aan de Staat brengen". Hier worden dus de Staat en de Gemeenschap vereenzelvigd. De Anarchisten onderschrijven deze ver eenzelviging echter geenszins en heb ben zich als doel gesteld de opheffing van de Staat, teneinde den arbeider economisch te bevrijden. Marx zegt: De Staat is het machts apparaat van de heerschende klasse. Dit wapen moeten de arbeiders ver overen en dan de heerschende klasse haar wil op leggen. Dit lijkt heel mooi, maar wie verovert de Staat? Dat doen de leiders en niet de arbeiders. Dan worden de leiders staatsautoriteiten en de arbeiders worden weer gere geerd: Zij zijn slechts van meester veranderd. „Maar", zal men zeggen, „die nieuwe meester zal met de Staat heel iets anders doen dan de oude". Gezag zonder uitbuiting kan echter niet bestaan, en daarom kan de arbei dende klasse geen heerschende klas zijn. Verder gaande betoogt spr., dat de S. D. A. P. reactionair is. De bour geois in Amsterdam handhaven Wi- baut, om door een vooraanstaand po liticus, die zich vooruitstrevend noemt, reactionaire maatregelen te doen nemen, teneinde het volk te misleiden. De sociale wetgeving en de medezeg- gingsschap der S. D. A. P. schat spr. al evenmin hoog. De sociale wetgeving wordt altijd door de arbeiders betaald. Eerst neemt de Staat den arbeider al les at en dan geeft zij hem een kleinig heid terug. Het beste bewijs van de on deugdelijkheid der Sociale maatrege len noemt spr. wei het feit, dat de bourgeoisie haar vermogen in 20 jaar tijd met 6000 millioen zag vermeerde ren. En de medezeggingschap komt eigenlijk neer op dezen regel: „Gaat het 't bedrijf goed, dan gaat 't den werknemer van zelf goed." De S. D. A. P. is niet, wat velen den ken, anti-militairistisch. Zij is niet voor ontwapening. In Nederland rede- neertzij aldus: „Wij hebben geen geld om 't vaderland te verdedigen, laten wij 't dus maar niet doen." Maar in Engeland en België o.a. handelt zij wel anders en in 1916 sprak Kleerekooper ook andere woorden. En 't is nog niet zoo heel lang geleden, dat zij zelts een munitie-bedrijf steunde. Hierna werd gelegenheid gegeven tot gedachtenwisseling. Er werden slechts enkele vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. Dinsdagavond gaf het fanfare korps „Wilhelmina" een concert in de groote zaal van „Zomerlust", met me dewerking van een tooneelclubje en een instrumentaal kwartet. Alsvorens het korps zich deed hooren, meende de voorzitter, de heer Krom, eenige woor den te moeten spreken. Hij wenschte n.l. mede te deelen, dat „Wilhelmina" een flinke reorganisatie achter den rug had, die nu nog niet, maar zeker in de toekomst, goede vruchten zal afwer pen. Hij vroeg daarom de aanwezigen nu nog mild in hun critiek te zijn. Voorts deelde hij nog mede, dat één der beste leden hedenavond door ziek te verhinderd was op te treden, zoodat het solo-bugel-nummer moest komen te vervallen. De eere-voorzitter, de heer Th. J. Wynoldy Daniels, sprak daarna nog eenige woorden. Hij hoopte, dat de re organisatie zal mogen gelukken en dat de nieuwe voorzitter, de heer Krom, in tegenstelling met z'n naam, de za ken recht zal weten te zetten. Hierna kon Wilhelmina zich doen hooren. Onder directie van den heer Dekker werden „En Vesse" van F. Roussau en „Le val des Prés" van E. Mullot vrij behoorlijk uitgevoerd. Het volgend nummer van het programma „Air Varie", een solo voor piston van P. Platteel, welke uitgevoerd werd door den uitstekenden pistonist van het korps, den heer W. Breek, bleek er echter nog verre van goed in te zitten. De begeleiding althans liet vrij veel te wenschen over. Nog voor de pauze viel er echter iets moois te genieten. Het instrumentaal kwartet, bestaande uit de leden van het korps Wagenaar, Krom en Bruin- oogen, benevens de directeur F. Dek ker, die den heer v. d. Ende verving, bracht nl. op uitstekende wijze „Le Heraut" en „Petrouwska Polonaise van J. Christophe ten gehoore. Vooral „Le Heraut" werd kranig uitgevoerd, zoo zelfs, dat dit nummer nog eens herhaald moest worden. Na de pauze liet „Wilhelmina" zich nog in een drietal nummers hooren, waarbij wij met genoegen constateer den, dat het korps zich nu van een be tere zijde liet zien. Na afloop van het concert voerden een aantal dames en heeren „Williel- mina-enthusiasten" de klucht in één bedrijf „De inkwartiering bij Jaap Beyersch" op, waarbij zij veel succes hadden. Het woonhuis benevens 1905 M" grond, eigendom van den heer J. Rut- te, bracht Donderdagavond in de vei ling op f 7515. Kooper werd de heer C. Maarschalk. Notaris was de heer Daa- men. 11 December a.s. hoopt de assi stent bij den stationsdienst alhier, de heer J. v. d. Toorn, den dag te herden ken, waarop hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. GEMENGD NIEUWS. H. Heyermans. Waarschijnlijk de grootste maar ze ker de meest populaire tooneelschrij- ver is met Heyermans heengegaan. Hij heeft ook ondervonden, dat in het bij zonder de tooneelkunst een worsteling is met geldelijke moeilijkheden. Er zijn in ons kleine landje te veel too- neelgezelschappen. En bovendien lijdt het tooneel door de bioscoop. De men- schen prefereeren de doode filmkunst boven het levende tooneelspel. Als too- neeldirecteur heeft Heyermans een zwaren tijd gehad. Zelfs zijn gezel schap moest vaak voor meer stoelen en banken dan voor menschen spelen. En hoe productiet de pen van Heyer mans ook was, wie van de pen moet le ven leeft niet in weelde. Een comité van vrienden was daarom van plan dezen schrijver 3 Dec. op zijn zestigsten verjaardag niet alleen te huldigen, maar een heel dikke enveloppe te over handigen. In plaats van een jubilee een begrafenis! De steun voor vrouw en kinderen zal echter niet uitblijven. Echte volkskunst heeft Heyermans in zijn meeste tooneelwerken gegeven. Ruw en toch vol fijn gevoel, eenvoudig maar niet oppervlakkig, dol kluchtig en tot tranen ontroerend en boven alles echt. Heyermans heeft onder de vis- schers, de landarbeiders, de mijnwer kers verkeerd, voordat hij het spel van hun leven en lijden gaf. Hij heeft ge zien met het hart en met het oog. Hij heeft ide bonkige, sterke taal uit hun mond geleerd. Hij heef de werkelijk heid beschenen met het zachte, schoo- ne licht van zijn fantasie. Hij heeft met bewogen ziel het leed der armen geteekend en al de teederheid, de vrees, de pijn, de droomen der kinde ren. De tijd zal ook onder zijn werken groote opruiming houden, maar zeker zullen over een halve eeuw velen zijner spelen en schetsen nog gelezen worden. Hij doet in veel opzichten aan Justus van Maurik denken, maar is grooter dan deze, dieper van gevoel en dichter bij de werkelijkheid. Z'n humor is vaak ongebreideld, zijn geestigheid is soms een wilde rondedans van woordspe lingen, aardigheden, grappen. Maar ook onder de Falklandjes zijn er van blijvende waarde om den fijnen, voor namen spot en het zuivere, warme ge voel. Het meest populaire woord van Hey ermans, dat als een bijbeltext in vele huiskamers prijkt is: Zooals het klok je thuis tikt, tikt het nergens. Het is ontleend aan Ghetto, waar de oude rabbi, de gemoedelijke, hartelijke raadsman het waarschuwend zegt tot den jongen Rafaèl, die met het geloof, de traditie, het oude volk, waartoe hij behoort, wil breken. Ook een woord, dat getuigt van een gevoelig hart. De opvoering van sommige stukken van Heyermans is als zedekwetsend of goddeloos in enkele plaatsen verbo den. Wij meenen, dat de grondtoon van geen enkel stuk van Heyermans zoo genoemd mag worden. Heyermans heeft geloovigen geteekend als gemee- ne huichelaars, als femelaars en praat jesmakers maar ook als edele, zachte karakters. En vuil zijn zijn werken ook niet, al worden er woorden in gesproken, die voor kinderoor zeker ongeschikt zijn. Maar men zal zelfs niet van den bijbel elke bladzijde voor kinderen geschikt achten. Heyermans was lid der S. D. A. P. maar daarom nog geen partijman. Hij was van heel het Nederlandsche volk en heeft bij zijn dood en begrafenis ook eer ontvangen van velen, die zijn soci ale idealen niet aanvaarden. Een ge niaal schrijver en een fijnvoelend hart is ontvolk armer geworden. Van Amsterdam naar Batavia. Een nieuwe verbinding tusschen moederland en het overzeesche gebied is gevonden. Het zal nog moeten blijken, of die verbinding teer is als een draadje dan wel sterk als een kabeltouw. De enor me afstand, het vliegen over zee en INGEZONDEN MEDEDEELING. Driekwart-eeuw reede, vindt in Haarlem ieder die niet goed kan kien, baat aan bet adres van op nummer tien. Driekwart-eeuw ie dair geveztigd, 't beate Opticiens- adres Driekwart-eeuw koopt men diar brillen, met ket allermeest succes. Wendt voor üw brillenglas* steeds tot J. J. WBBER ZOON, Wat de firma WBBER levert, he<-t mat r ach tbnitr-Dgewoon l 't Is roor 't waltün van Uw eogan als ga U tot WEBER wendt: WEBER ZOON is drie-kwart-eeuw reeds aan hatselfde adrea bekend. Voer Optiek en voor Bandage en roor 't allerfijnste staal, is de firma J. WEBEK. in o 1 k opzichtideaal! J. 1. WEBER i ZOON ejjo vaklni, met rseds drie-kwart-eeuw praktijk; Niemand dan de firma WKBER, ie sdó lang ervaring rfjk, (Auteursrecht voorbehouden). bergen, de gevaren van de wilde krachten der elementen, die in de Tro- penwereld zooveel woester en sterker zijn dan bij ons, dat alles zal nog wel lang de luchtreis naar Indie tot een drieste onderneming maken, een waaghalserij alleen voor moedige menschen. Door een kleine hapering aan een onderdeel der machine kan de reis voor hen licht tot 'n laatste reis worden. In elk geval kan dit een langdu rige vertraging veroorzaken. In theo rie kan men in een dag of vijf, zes naar Indië vliegen, viermaal zoo snel als per zeeschip, maar theorie en praktijk liggen in dit opzicht nog even ver van elkaar als Amsterdam van Batavia. Wat zullen de inlanders wel gedacht hebben, toen ze de groote vogel uit de lucht zagen neerstrijken, een trekvo gel, die ver uit het hooge Noorden ge vlogen kwam? Wat ze nu nog won derbaarlijk vinden, zal op den duur wel gewoon worden. Enkele vliegtui gen in militairen dienst zweven soms al over het uitgestrekte eilandenrijk. Het zal wel niet uitblijven, of inlan ders wagen zich zelf ook in de lucht, doen dienst als mechanicien, worden zelf ook luchtpiloot. De inlanders heb- hen ook spoedig het fietsen geleerd, ze zijn dol op de stoomfiets en vele Euro peanen hebben een bruinen chauffeur. Nu was er nog groote verbazing en verrukking en niet alleen hij de inlan ders, ook de Europeanen waren opge togen en hebben den vliegers een zeer warme ontvangst bereid. Ook hier is op allerlei wijze uiting gegeven aan respect over de groote prestatie. Als de vliegers langs den veiliger weg over zee terugkeeren, want de Fokker blijft in Indië, zal men hun hier ook wel een grootsche ontvangst bereiden. Ondanks den tegenslag in liet begin, hebben zij volhard en de verdere route zelfs binnen den vastgestelden tijd af gelegd. Het weer was hun mee en veel steun hebben zij gehad van de autori teiten op de vliegvelden, waar zij neer streken en van de vliegers, die hun als loods dienden. Het is verwonderlijk dat alles zoo goed reeds georganiseerd is en men nu reeds kan spreken van een luchtlijn over Azië met meerdere stations, waar den vliegers alle des kundige hulp ook voor hun toestel ten dienste staat. Met eenige jaren wordt wellicht een vaste dienst Amsterdam—Batavia ge opend. Dan behoeft er niet meer met den handschoen getrouwd te worden, maar komt de bruidegom tot de bruid gevlo gen! KENNISGEVING. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de vergadering der SCHOONHEIDSCOMMISSIE voor de gemeente Velsen zal worden gehou den op Donderdag 4 December 1924, des voormiddags 9.30, ten kantore van het bedrijf Openbare Werken, Stati onsweg K 13, te Velsen. Velsen, 27 November 1924. De secretaris der commissie, J. ARENDS. SCHEEPVAART. In de week ven 17 lot 24 November 1924 zijn te IJmuiden uit zee binnen ge komen 65 stoomechepen en 2 zeelichters en zijn neer zee vertrokken 77 stoomsche pen en 2 zeelichters. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Klaas, z. van Engel Gravenmaker en Wilhelmina Zwart. Ondertrouwd: Engel Conijn en Dirkje Prins; Jan Visser en Aafje Sloot Overleden: Jan Blok, 70 jaar, we duwnaar van Grietje Gouda.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5