PUROL W RAADSOVERZICHT. Zitting van 25 Nov. 1924. De zitting begon op voor bijgeloovige menschen niet onder gunstige omstan digheden. De voorzitter trok n.l. num mer 13 uit de bus, waarmede de stem mingen moesten aanvangen. „0, jé" laat de voorzitter zich ontvallen, alsof hij ook daai* niet veel goeds van ver wacht. En een gemompel op de pers tribune, waar met schele oogen naar de uitgebreide raadsagenda wordt ge- loensd, getuigd eveneens v. ongerust heid. Doch het is nog al meegevallen, ofschoon 2 zaken tot uitvoerige discus sies hebben geleid n.l. het bijzonder lager onderwijs (onderricht aan ach terlijke- en zenuwzwakke kinderen) en aanwending van de onbebouwde gron den in het bezit der gemeente. Aan de school voor bijzonder lager onderwijs moeten wegens uitbreiding 3 leerkrachten verbonden zijn. Nu zijn er 2 permanente leerkrachten n.l. het hoold en een onderwijzeres. Zij ver- riohten hun zeer moeilijken arbeid met moed, beleid en trouw; genieten voor hun zwaar werk slechts f 300.per jaar meer dan andere onderwijskrach ten en blijven er gezond bij. Doch met die derde onderwijskracht wil het maar niet lukken. Nu kan niet iedere onderwijzer als leerkracht aan zoo'n bijzondere lagere school werk zaam geplaatst worden. Vereischt zijn behoudens dispensatie de lioofdacte en een acte handen-arbeid (Slöyd) de eerste is noodig om te voorkomen, dat jonge broekjes zonder routine met dit onderwijs belast worden. Zooals wij schreven wil het met de derde niet lukken. Enkele heb ben het geprobeerd, doch hebben het moeten opgeven. Het gaat boven hun krachten. Ook de tegenwoordige derde leerkracht gaat weer heen en de wet houder van Onderwijs heeft voor be noeming voorgedragen een sollicitant, die er waarschijnlijk geschikt voor is, doch de hoofdakte nog niet behaald heeft, al studeert hij er ijverig voor. We willen voor den ambitieusen jonge man hopen, dat zijn studie niet zal lei den onder zijn veeleischend werk, in dien hij benoemd wordt. In een o.i. niet altijd billijk betoog werd de wethouder van Onderwijs nog al heftig aangevallen door de heeren Sluiters, Visser en Schilling, waarvan de laatste vooral hieraan de schuld gaf, dat geschikte onderwijskrachten wegbleven, omdat de marge van f 300.- boven een gewoon salaris veel te laag was en waar andere gemeenten 500 gld. en meer marge gaven, wilde de heer Schilling nog daarboven uitgaan en dfe marge op f 600.stellen. Deze stelling is betwistbaar. Zoo min het verstand komt met het ambt, evenmin komt hier de geschiktheid met het sa laris en in een zeer duidelijk en sym pathiek betoog werd dit door den heer Landeweert uiteengezet. De heer Vermeulen deed nog zoo naïef, dat hij sprak van „roeping" die den doorslag moest geven, doch niet het salaris, maar daar geloofde zelfs de idialistische heer Schilling niet aan, die het een pure centenkwestie achtte. Zijn voorstel om de marge nog met f 300.te verhoogen, dus op f 600. te stellen werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen en met zekere inconsequente consequentie uitge breid tot de thans in dienst zijnde leerkrachten. Wij willen hopen, dat deze marge van 3 maal f 600.het beoogde doel doet bereiken en de derde leerkracht gevonden zal worden en het onderwijs aan die verwachtingen zal beantwoor den, door goede resultaten af te wer pen. De tweede zaak uitgifte in erf pacht of verkoop van gemeentelijke bouwgronden joeg veel stof op en hierbij toonde onze wethouder van Openbare Werken opnieuw welk een handig en slagvaardig debater hij is, doch ook hoe hij van de hem toever trouwde materie uitstekend op de hoogte is. Over alle liniën bleef hij meester op het tournooiveld en zelfs de puntige, vlotte spreker, de heer Ver meulen, die toch met groote slagvaar digheid den degen weet te hanteeren, moest ditmaal in het zand bijten, door een handige pareerstoot van den heer Dunnebier, die hem daarmede uit het zadel lichtte. De kwestie zelve uitgifte in erf pacht of verkoop (behoudens die ge deelten, die niet voor vervreemding in aanmerking komen) is een principiëe- le, waarbij in scherpe tendenz, het ver schil in standpunt van Soc-democraten en niet-soc.democraten naar voren kwam. De Soc.-democraten wenschen slechts uitgifte in erfpacht. Waartoe deze con sequentie leiden kan werd door den wethouder van O. W. sterk belicht en willen wij met een voorbeeld verduide lijken. In een Haarlems blad verscheen en kele dagen geleden een brief van een oud lid van Velsen's Raad, behoorende t ot de Soc.democratische Arbeiders partij. Dit oud-Soc.dem. raadslid schreef daarin, dat hij, indien hij nog raadslid was of zoo spoedig hij het weer zou worden, onmiddellijk zou voorstellen op het aangekochte Velser- beek 500 arbeiderswoningen te bou wen. O, schoone illusie van villa- en wandelpark. Velserbeek eeii arbeiders kwartier. Niet, dat we het de menschen niet gunnen in een mooie streek te wo nen, het tegendeel is waar, doch men late dan de gedachte aan een villapark, waar eigen bouwers natuurlijk niet op erfpachtsgrond te midden van arbei derswijken zullen gaan bouwen, maar varen. Het oud-Soc. dem. raadslid, niet bij machte persoonlijk zijn voorstel in den raad te doen, endosseer-de zijn idee aan zijn partijgenooten in den raad. Zouden ze de consequentie niet moeten aanvaarden als ze ooit de meerderheid in den raad weten te bemachtigen. De leer gaat hier boven de natuur. Er staat immers reeds zooveel op zijn kop. De Raadsoverzichter. Visacfaerij. Gedurende de maand October van dit jaar zijn te IJmuiden aan den rijks- vischafslag aangekomen 366 stoom trawlers met f 1.032.026 besomming te gen in October van het vorig jaar 266 stoomtrawlers met f 697.907 'besom ming en in de eerste 10 maanden van dit jaar 3101 stoomtrawlers met f 7.441.-928 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 1906 stoom trawlers, die f 4.341.694 besomden. Ver der kwamen van de trawlvisscherij in October van dit jaar aan de markt: 3 motorloggers met f 2086 besomming te gen in October van het vorig jaar 10 dier vaartuigen, die f 7341 besomden en in de eerste tien maanden van dit jaar 113 motorloggers met f 79.504 besom ming tegen in de eerste tien maanden van het vorig jaar 101 motorloggers, die f 59.399 besomden; geen zeilloggers tegen in October van het vorig jaar 125 zeilloggers met f 51.046 besomming en in de eerste tien maanden van dit jaar 785 zeilloggers, die f 364.880 besomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 1594 zeillog gers met f 717.840 besomming; 2 sleepboottrawlers met f 1975 be somming tegen in October van het vo rig jaar 2 dier schepen met f 854 be somming en in de eerste tien maanden van dit jaar 26 sleepboottrawlers met f 14.309 besomming tegen in de eerste tien maanden van het vorig jaar 39 dier stoomschepen, die f 27.274 besom den; 359 motorkustvisschers met f 22.239 besomming tegen in October van het vorig jaar 243 dier vaartuigen met f 13.549 besomming en in de eerste tien maanden van dit jaar 3536 motorkust visschers, die f 228.806 besomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 2908 dier vaartuigen met f 176.685 be somming; 60 zeilkustvisschers met f 1340 be somming tegen in October van het vo rig jaar 51 dier vaartuigen, die f 883 besomden en in de eerste tien maan den van dit jaar 428 zeilkustvisschers met f 10.088 besomming tegen in de eerste tien maanden van het vorig jaar 403 zeilkustvisschers, die f 7198 besom den; 7 open booten met f 32 besomming tegen in October van het vorig jaar 8 open booten, die f 69 besomden en in de eerste tien maanden van dit jaar 281 open booten, die f 5062 besomden tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 282 open booten met f 2520 besom ming; Van vreemde nationaliteit kwamen in October van dit jaar aan de markt 1 Engelsche stoomtrawler met f 3076 en 1 Deensche motortrawler met f 1688 besomming tegen in October van het vorig jaar 70 Duitsche stoom trawlers met f 164.675 besomming, 3 Duitsche motor trawlers met f 1870 en 3 Deen sche motortrawlers met f 4325 besom ming en in de eerste tien maanden van dit jaar 2 Engelsche stoomtrawlers met f 6911 besomming, 3 Engelsche zeiltrawlers met f 1455 besomming, 107 Duitsche stoomtrawlers, die f 335.415 besomden. 1 Duitsche motortrawler rnet f 493 en 22 Deensche motortraw lers met f 29.743 besomming; en in de eerste tien maanden van het vorig jaar 7 Engelsche stoomtrawlers nfet f 4895 besomming, 660 Duitsche stoomtraw lers met f 1.656.304 besomming, 18 Duitsche motortrawlers, die f 14.714 en 74 Deensche motortrawlers die f 88.100 besomden; Van de beugvisscherij kwamen in October van dit jaar hier aan de markt 2 zeilbeugers (sloepen) met f 2570 be somming tegen in October van het vo rig jaar 11 zeilbeugers met f 11.084 be somming en in de eerste tien nl&anden van dit jaar 187 stoombeugers met f 404.348 en 125 zeilbeugers inet, f 1 i 9.505 besomming tegen in de eerste tien maanden van het vorig jaar 188 stoombeugers met f 380.972 besom ming, 16 motorbeugers, die f 16.083 en 168 zeilbeugers, die f 202.862 besomden; Van de haringvisscherij kwamen in October van dit jaar aan de markt 13 stoomloggers met f 58.443 besomming, 7 motorloggers, die f 39.579 besomden, 38 zeilloggers met f 171.402 en 177 En gelsche stoomharingdrifters met f 429.428 besomming tegen in October van het vorig jaar 12 stoomloggers met f 18.648 besomming, 4 motorloggers met f 10.045 besomming, 32 zeilloggers met f 115.727 en 90 Engelsche drifters met f 172.611 besomming en in de eer ste tien maanden van dit jaar 26 stoom loggers met f 117.850 besomming, 16 motorloggers, die f 86.033 besomden, 141 zeilloggers met f 617.324 en 306 En gelsche drifters met f 702.026 besom ming tegen in de eerste tien maanden van het vorig jaar 14 stoomloggers met f 21.557 besomming, 10 motorloggers, die f 15.338 besomden, 85 zeilloggers met f 212.331 en 114 Engelsche drifters met f 224.255 besomming. In October van dit jaar kwamen aan de markt 1036 visschersvaartuigen tegen in Oc tober van het vorig jaar 930 vaartuigen en in de eerste tien maanden van dit jaar 9206 vaartuigen tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 8587 vaar tuigen. De opbrengst van de in October van dit jaar aangevoerde visch be draagt van de in consignatie aange voerde visch f 19.470, die van de in Oc tober van het vorig jaar aangevoerd f 40.164, terwijl de opbrengst van de in de eerste tien maanden van dit jaar in consignatie aangevoerde visch be draagt f 207.854 tegen f 273.919 in gelijk tijdvak van het vorig jaar. De oppbrengst van de in October van dit jaar in totaal aangevoerde visch is f 1.785.170; die van October in het vo rig jaar f 1.310.806 terwijl de totaal opbrengst van alle in de eerste tien maanden van dit jaar aangevoerde visch is f 10.773.543 tegen in gelijk tijd vak van het vorig jaar f 8.443.947, al- zoo een vermeerdering in 10 maanden van" dit jaar van ruim 2 millioen 'gul den. Gedurende de week van 20 t/m. 26 November 1924, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 74 Hollandsche-, 7 Duitsche stoom trawlers, 10 Engelsche haring-drifters, 1 stoom-, 7 zeil-, 1 motor-haringlogger en 90 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 321 lot f 6023; Duitsche stoomtrawlers van f 1519 tot f 3954; Engelsche haring drifters van f 2891 tot f 6622; stoom- haringlogger van f tot f 4720; zeil- haringloggers van f 625 tot f 10491; mo tor-haringlogger van f tot f 1261, terwijl de kustvisschers totaal f 3599 besomden. De aanvoer bestond uit 729.975 K.G. Irawlvisch, 5279 manden en 1469 kant jes haring. De totaal opbrengst bedr. f 290.405.60. Maandag kwamen hier van Lowrstoft aan de zeilvrachtloggers P. J. van Leeuwen IJ. M. 11 en Julie IJ. M. 210 en de motor- vrachtlogger Cornelia Clasina K. W. 176 met ladingen haring resp voor de V.E M., de firma Oroen en de firma Parlevliet. De ligplaats van de Katwijksche zeevisschersvaartuigen. De minister van waterstaat heeft ten vervolge op de beantwoording van vra gen van het lid van de Tweede Kamer, den. heer Lovink betreffende intrekking van den maatregel, waarbij aan Kat wijksche zeevisschersvaartuigen verbo den wordt,als ligplaats gebruik te ma ken van den binnenkant der kleine sluis in het Noordzeekanaal, welke vra gen luidden: 1. Is het den minister bekend, dat de Katwijksche zeevisschersvaartuigen, die sinds vele jaren ligplaats hebben aan den binnenkant van de kleine sluis in het Noordzeekanaal, voortaan van die ligplaats geen gebruik meer mogen maken voor het uitrusten ter visscherij en voor het lossen van hun lading en dat voor deze vaartuigen een plaats is aangewezen in de haringhaven te IJmuiden? 2. Zijn de bezwaren tegen het behoud van deze ligplaats, in verband met het scheepvaartverkeer door de kleine sluis, van dien aard en is het, gevaar voor het toebrengen van schade aan voorbijvarende schepen inderdaad zoo groot, dat tot dezen maatregel moest worden overgegaan? 3. Is het den minister bekend, dat de haringhaven te IJmuiden nog in zulk een toestand verkeert, dat deze niet geacht kan worden een veilige lig plaats voor de visschersvaartuigen te bieden, terwijl vooral bij ongunstig weer de lichters, die, zooals gebruike lijk is, de lading haring van de vis schersvaartuigen overnemen voor ver voer naar Katwijk, gevaar voor onge lukken zullen loopen, wanneer zij van uit de haringhaveh vol geladen naar de kleine schutsluis moeten varen. 4. Is het den minister bekend, dat door den genomen maatregel de Kat wijksche reederijen niet alleen zeer in haar bedrijf zullen worden geschaad, doch haar hoog noodige kosten worden opgelegd, die het visscherijbedrijf in den slechtsten toestand, waarin het thans verkeert, bezwaarlijk kan lij den? Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen Wn.9 en Huidwondjes PUROL in Doozen 30.60.90c» Tube80c« Bil Apothekers en Drogisten 369 5. Is de minister in verband met het bovenstaande bereid, den genomen maatregel in te trekken en weder aan de Katwijksche visschersvaartuigen te vergunnen tijdens de haringvissche rij, van Juni tot eind December, ge bruik te maken van de oude ligplaats aan den 'binnenkant van de kleine sluis in bet Noordzeekanaal? alsnog bet volgende meegedeeld: 1. Het antwoord op deze vraag luidt 'bevestigend. Inderdaad zijn in h$t belang van het scheepvaartverkeer maatregelen geno men om alle schepen, welke binnen de kleine sluis in het Noordzeekanaal plachten te liggen, uit het Noordzeeka naal en in het bijzonder uit de binnen- toeleidingskanalen naar en in het bij zonder uit de binnentoeleidingskana- len naar de sluizen te IJmuiden te ver wijderen. 2. Aan het liggen van schepen langs de oevers van het binnentoelei- dingskanaal naar de oude sluizen te IJmuiden zijn steeds bezwaren voor de scheepvaart verbonden geweest. i\let het grooter worden en de toeneming van het aantal der zeeschepen, welke het Noordzeekanaal bevaren, zijn die bezwaren geleidelijk van meer beteeke- nis geworden en klachten van de groo te reederijen en van het loodswezen zijn den laatsten tijd niet uitgebleven. De toestand is dan ook thans zóó gewor den, dat de bedoelde maatregelen dbor de omstandigheden volkomen gewet tigd zijn. Hierbij moge worden opge merkt, dat naar zijn bestemming het Noordzeekanaal is een scheepVaartka- naal en geen lighaven. 3. De ondergeteekende kan niet toegeven, dat de haringhaven te IJmuiden geen veilige ligplaats voor visschersvaartuigen zou bieden. Zij is gedeeltelijk reeds voorzien van de noodige dukdalven en gelegenheid tot meren, zoodat in dit havengedeelte tal van visschersschepen een veilige lig plaats vinden. Het aantal dukdalven wordt bovendien nog uitgebreid. Wat de bezwaren voor de lichters betreft, die van de hari'nghaven naar de sluis varen, zij aangeteekend, dat de geval len, waarin die tocht voor de lichters werkelijk gevaarlijk is, zeer zelden voorkomen. Medegedeeld kan worden, dat er tot nu toe reeds een vrij geregeld verkeer met dergelijke lichters (motorboofen) van en naar de visschershaven bestaat voor het vervoer van visch, enz. 4. Dat door den genomen maatre gel de Katwijksche reederijen in haar bedrijf zullen worden geschaad of dat haar daardoor onnoodige koeten wor den opgelegd, schijnt niet juist. In de visschershaven c.a. behoeft toch even min als in het Noordzeekanaal haven geld te worden betaald. Voorts kan on dergeteekende niet inzien, dat de kos ten van overlading der vangst in dr hierboven bedoelde motorbooten en het opnieuw uitrusten der vaartuigen in de visschershaven höoger zullen zijn dan in het Noordzeekanaal. Ten hoog ste zal voor belanghebbenden uit de ge wijzigde omstandigheden eenig onge rief voortvloeien, dat echter wel op weegt tegen de verbetering in den plaatselijk en toestand. Uit het bovenstaande kan worden af geleid, dat de ondergeteekende geen termen aanwezig acht om den genomen maatregel in te trékken en de bedoel de vergunning voor de Katwijksche visschersvaartuigen te verleenen. Intusschen zal hij de toepassing van den maatregel in bijzondere gevallen voor zooveel noodig rekening worden gehouden met bepaalde omstandighe den als daar zijn gevaar voor worm aantasting voor'houten schepen en stormweer. Visscherij in Denemarken. Volgens de officiëele statistifek heb ben de inkomsten der visscherij in De nemarken in 1923 bedragen 34.100.000 kr. tegén 26.900.000 in het vorige jaar. Bovendien zijn er 1.250.000 oester ge raapt *en /verkocht. Op het eind van 1923 telde de visschersvloot 15776 sche pen, waarvan 5172 voorzien van een motor. De totale waarde der vloot be droeg ongeveer 28 millioen en die der werktuigen 17.200.000 kr. De opbrengst der visscherij van de Faroer beliep 5.900.000 kr. Gageregeling zeevisschers. Door het Bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders, vak groep Zeevisschers, is aan de Reeders- vereeniging het verzoek gericht, om alsnog te willen bevorderen, dat aan de bemanningen der stoomvisscherij- vloot het verhoogde percentage van besommingen boven de f 60.000.- zooals dat in vroegere loonlijsten (19: bijv.) staat afgedrukt, worde uitb taald. Het bestuur heeft de verwachtir uitgesproken, dat de billijkheid van d verzoek door de leden der Reedersve eeniging zal worden erkend, en derhe ve dit verzoek zal kunnen worden i gewilligd. N. VI. Ct. Naar de Tel. verneemt heeft Bulgaarsche regeering het voornemt om aan het Comité, dat gekozen z worden uit de Vereeniging van Nede landsche Reeders van Visscherssch pen, op te dragen een onderzoek in stellen naar de mogelijkheid van m derniseering van het Bulgaarsche Ze visscherijbedrijf. Een mijn, welke tegenover Grev lingen aan de Fransche kust door et stoomtrawler was opgevischt, is aa boord ontploft, waardoor negen van opvarenden werden gedood. De ontploffing op den Franschen treiler „Yvonne''. Over de ontploffing van een zeemi; aan boord van den Franschen treil „Yvonne" in het Kanaal bij Greveli: gen, lezen wij in de bladen nog de vo gende bijzonderheden: De bemanriir was bezig de netten in te halen, toen s plotseling een ruk voelde, welke c aanwezigheid van een zware mass aantoonde. Het was te laat om te vii ren en eensklaps rolden twee mijne op het dek. Zij botsten tegen elkaar een luide ontploffing volgde. Toen drié stokers boven kwamen om te zie wat er gebeurd was, vonden zij de ove blijfselen van vier visschers, die stukken waren gescheurd. De kapitei en de vier overige leden van de bemai ning waren in zee geslingerd. De stokers lieten de sirene loeie waarop een andere treiler hen kwa halen. De „Yvonne", die uit Boulogi afkomstig is, werd zwaar beschadig naar Duinkerken gesleept. De tweeo mijn, welke niet ontploft was, wei door artilleristen gedemonteerd. Hevige stormen hebben de laatsi dagen gewoed en in het Noorden va Noorwegen. Vele huizen zijn verwoest. Van ve schillende plaatsen werden schikbrei ken en wrakken gerapporteerd. Voon de visschersvloot heeft ernstige schi de geleden. Ontoelaatbare gezinnen. Een stadhuisuitdrukking voor 'n droj ve zaak. Er zijn gezinnen, die men ii een nette woning niet kan toelaten; orf dat zulke woning hen niet verhef maar zij de woning neerhalen. Er zij gezinnen, die in korten tijd een knapp woning tol een krot maken. Er zijn vul le huisvrouwen, die nooit liuisvrouj hadden moeten worden en in het gi heel hun best niet doen, om hun omg< ving wat helder en gezellig te makei Er zijn leegloopers en dronkaards, dj hun vrouwen allen lust en moed bent men, om aan te pakken en den boi proper te maken en te houden. Arme werkt dit alles in de hand. Maar er zij ook gezinnen, waar ondanks armoe a les brandschoon is. Water kost gee geld en zeep is niet duur en vervuilin kost ten slotte meer dan schoonmakei Dan zijn er kinderen, in vuilheid geb( ren en opgegroeid, die niets begrijpt- van het kinderversje over het liefst plekje van heel deez' groote aard'. 7. zijn tevreden met een woonwagw woonkar moet men soms zeggen, en eel woonschip, woonschuit is vaak juiste: en een kelder of hok, die niet voc menschelijke woning bestemd zijn. In de groote steden doet men zij best, deze „ontoelaatbare" gezinnen i' een behoorlijke woning onderdak 1 brengen en ze daar onder toezicht l leeren den boel heel, ordelijk en zindi lijk te houden. Zoo is in Amsterdar onlangs besloten 200 woningen „me bijzondere bestemming" .te bouwer Daarin zullen gezinnen komen ui woonwagens en schepen en afgekeui de, onbewoonbaarverklaarde woningen De huur zal f 4 per week bedragen. Hé is een heel bedrag voor deze armen, dij tot nu toe weinig of niets voor hu| huisvesting betaalden, maar voor eel behoorlijke, nieuwe woning is het toe! ook niet te veel. Utrecht gaat 70 kleine woninge voor ontoelaatbaren bouwen. Het he stuur der stichting komt in handel van voormannen uit de armenzorg reclasseering, drankbestrijding en: Ook den Haag heeft voor woningen ge zorgd, die betrokken zijn door gezir- nen, dip. leeren moeten van een hui[ een tehuis te maken. Door voortdurend en streng toezicti waakt het gemeentebestuur, dat dez huizen goed bewoond worden. He mooist is, dat dit toezicht overbodi; wordt en het ontoelaatbare gezin d waarde van een goed huis leert waar deeren en alles doet, om alles heel ei proper te houden. Niet dadelijk maa op den duur onder den prikkel van he toezicht zal menig gezin zich verbete ren met en door de woning.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6