ORGAAN VOOR D No. 11 Zftterdag 6 December JJ24 10e Jmirgaajr IJMUIDER COURANT Dec. 1024 H. water L. water j Dagen 7 8 9 10 v.m. a.m. v.ro. a.m. 0.18 0.43 8.15 832 1.11 1.30 9.10 9.22 1.53 2.07 9 54 10.03 iu 2.32 2.44 10.28 10.45 ,11 V.M. 3.07 3.19 11.03 11 22 I 12 3.43 3.53 11.39 11.56 13 4.16 4.26 0.13 14 4.49 5.00 0.29 0.46 GEMEENTERAAD VAN VELSEN. L Vergadering van 3 December 1924. Voorzitter de Burgemeester, Aanwezig alle leden. 1 De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. 1 Door den lieer P. Bosman is liet vol- gen-de schrijven ingezonden: 1 „Ondergeteekende stelt, betreffende de oordracht van Burgemeester en Wethouders vervat in gemeenteblad no. 195 van 1924 het volgende voor: le. Waar gesproken wordt van „Schaalarmbestuur" te lezen „Algemeen Burgerlijk armbe- stuur'; 2e. art. 21 van het reglement de eer ste zin te lezen als volgt: „Dooi den administr.-controleur wordt voor -de armbesturen een staat aangelegd van hunne bezittin gen. Deze enz. (Dit in verband met den inhoud van art. 24). 3e! art. 30. De eerste zin te lezen al dus, De armbesturen vergaderen minstens één maal in de twee weken, in den regel in vereeni- ging. De oudste, voorzitter leidt alsdan de vergadering enz. Ingekomen is een beschikking van Gedeputeerde Staten, houdende hand having van het bestreden raadsbesluit van 17 Juni 1924, waarbij medewerking is geweigerd voor het verstrekken van 1 gelden uit de gemeentekas voor de stichting van eene bijzondere lagere school in de omgeving van de 50 nieuw-gebouwde woningen te Wijker- oog. In aanvulling van de voordracht, ge daan bij punt 14 der agenda, wordt voorgesteld, in de slotalinea van het raadsbesluit van 5 September 1911 te lezen voor „controle", boekhouding". Aan de orde is de voortzetting van het advies inzake de overdracht der Nijverheidsavondschool te Velseroord en de motie van den heer F. P. Vermeu len inzake samenvoeging van het be heer der beide nijverheidsscholen voor- jongens. i De heer Landeweert zegt dat er zoo veel over is gezegd, dat het 't beste maar is te gaan stemmen. Sprekers zienswijze in deze kwestie is ook al lang bekend. Wat het argument aan gaat dat de technische leiding beter zal zijn, spr. wijst er op dat de leerlingen allen naar IJmuiden zullen moeten gaan, terwijl de meeste leeraren van buiten IJmuiden komen. Spr. erkent dat de outillage der Ambachtsschool beter is, maar andere bezwaren nemen dit voordeel weg, b.v. het geheel onder brengen der school bij het bestuur der Ambachtsschool. Spr. blijft voelen voor de Nijverheidsavondschool als gemeen telijk instituut en wijst er op dat hij al eerder de school wilde onderbrengen in de leegstaande lokalen van school E te Velsen, welker ligging voor de leer lingen veel beter is. Spr .erkent dat de regeering liever wil het particulier initiatief, maar be staande gemeentelijke scholen zal men wel in stand houden. Spr. zegt dat er ook nadeelen aan het particulier initia tief verbonden zijn. Zoo is er b.v. een tijd geweest, waarop het mogelijk was een definitief gebouw voor de Am bachtsschool te verkrijgen. Het be stuur liet dit goede moment voorbij gaan, wat met het gemeentebestuur zeker niet gebeurd zou zijn. Spr. erkent dat de inspecteur bezwa ren heeft tegen het handhaven van den tegenwoordigen directeur, hoewel spr. gaarne hulde brengt aan andere op-1 \oedkundige eigenschappen van den j directeur. Waar naar sprekers meeuing de subsidies voor de school geen gevaar loopen, bepleit spr. de handhaving der gemeentelijke inrichting. Temeer waar spr. vreest dat bij overdracht aan de Ambachtsschool er heel spoedig aan vragen zullen komen van particuliere cursussen om subsidie. Tenslotte merkt spr. op dat waar den vorigen avond verschillende klachten werden geuit over den directeur der Ambachtsschool, hij van meening is dat men die klachten niet voor zich moet houden, maar ter kennis van don inspecteur van het Nijverheids-onder- wijs brengen. Waar ook ongunstig over de Nijverheidsavondschool te Be verwijk is gesproken, deelt spr. mede dat de rapporten over deze school zeer gunstig zijn. De heer Schuitenmaker vindt deze zaak een zeer pijnlijke, daar het er eigenlijk om gaat een directeur, die men alleszins geschikt acht en voor wien ieder lof heeft, op zij te zetten. De heer Roelse zegt- dat eenzelfde toestand als hier ook in andere plaat sen bestendigd wordt, b.v. te Hengelo. De heer Tusenius zegt dankbaar te zijn voor den lof, door den wethouder aan de leden der commissie van toe zicht gebracht. Spr. wijst er op dat in een vergadering der commissie met al le leeraren deze erkenden dat de leer lingen uit de 5e klasse nog niet geëxa mineerd konden worden voor de 3de klasse. Spr. zegt dat dit niet de schuld is van directeur en leeraren. Spr. wil ook liever de school onder gemeente lijk beheer houden, maar het kan niet, omdat er ieder jaar op het subsidie ge kort wordt. Het is in het belang der ar beidersjongens, dat het geschiedt, daar al jaren vele jongens moeten worden afgewezen. Het voorstel is er ook niet. om het belang van den directeur dei- Ambachtsschool, daar deze er eer door achteruit gaat, omdat hij als directeur der school te Beverwijk moet bedan ken. De heer Sluiters zegt ook liever de school onder gemeentelijk beheer te zien, omdat- spr. wel het bezwaar ziet, dat in een vereeniging bestuursleden kunnen komen, die niet technisch on derlegd zijn. Maar .zooals het nu is. kan het niet langer. Spr. zegt dat het voorstel gekomen is om de urgentie der verbetering, niet om de school aan particulieren over te doen. Als B. en W. kunnen verzekeren dat het onderwijs in een ander en be ter gebouw wordt ondergebracht, zal spr. voldaan zijn. De heer Landeweert zegt dat de in specteur van den aanvang af heeft ge wild een technische leiding der nijver heidsavondscholen. Het gaat dus niet om meer of minder sympathie voor den directeur. Wat het door den heer Sluiters ge sprokene betreft, zegt spr. dat in 1921 een voorstel van B. en W. voor betere huisvesting afgestemd werd. Spr. wil liever geen toezegging doen, maar vraagt een principiëele uitspraak van, den raad. Het voorstel-Tusenius-Sluiters-Nijs- sen om de Nijverheids avondschool over te dragen aan de Vereeniging voor Am- bachtsonderwijs in Kennemerland wordt met. 129stemmen aangenomen Tegen de heeren Roelse, Schilling, Dal- meijer, Groeneveld, Visser, Schuiten maker, Bosman, Schaar en Lande- weert. De Voorzitter zegt dat het gevolg van dit besluit is, dat aan de leeraren der Nijverheidsavondschool eervol ontslag wordt verleend met ingang van den datum, waarop, de nieuwe cursus door de Ambachtsschool geopend wordt. De heer Tusenius zegt dat dit een for- meele kwestie is. Het houdt niet in*dat de leeraren niet opnieuw benoemd kun nen worden. Goedgekeurd wordt de vaststelling eener verordening tot regefing van de vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Aan de orde is de vaststelling van een nieuw reglement voor de burger lijke armbesturen en van de daaruit voortvloeiende besluiten. De heer Visser zegt dankbaar te zijn, dat B. en W. met deze voordracht zijn gekomen. Spr. uit verschillende wn- schen ten opzichte van den controle. Spr. zegt dat hij gaarne gezien had, dat B. en W. verder waren gegaan met de reorganisatie. Wij hebben hier twee burgerlijke armbesturen, wat. een uni cum in den lande is. Spr. meent dat het nu toch tijd is het R.K. Burg. Arm bestuur met het Schaalarmbestuur te vereenigen. In de praktijk heeft het meerdere moeilijkheden gegeven, b.v. over de verschillende uitkeeringen. De heer Bosman zegt vroeger wel te klagen hebben gehad over de gestes van B. en W. ten opzichte van de arm besturen. Thans is spr. dankbaar, ja zelfs verrast en als hij dit geweten had, zou spr. niet als lid van het Schaal armbestuur bedankt hebben. Spr. had ook gaarne gezien dat men de armbe sturen vereenigd had. Bijkans alle in komsten van het R.K. Burg. Armbe stuur bestaan uit bijdragen der ge meente en de tijd voor een afzonderlijk R. K. Armbestuur is voorbij. Als men dit handhaaft, hebben Hervormden, Gereformeerden, Doopsgezinden, Oud- Katholieken enz. ook recht op een af zonderlijk bestuur. Spr. noemt de cij fers van inkomsten: het R.K. Burgerl. Armbestuur heeft f 2700 eigen inkom sten en f 29283 gemeente-subsidie, het Schaalarmbestuur aan eigen inkom steen f 1080 en f"53965 gemeente-subsi die. Spr. zegt dat het voor alles beter is, als de besturen samengevoegd worden, wat in gemeenschappelijke vergaderin gen meermalen is gebleken. De heer Vermeulen zegt aardige be schouwingen over de samenvoeging der armbesturen te hebben gehoord en dat dit te begrijpen is in de nabijheid van het huis, waar Dr. de Sopper heeft geschreven over synthese. Maar het zal alles niets geven, want er is vroeger al een poging gedaan, maar Gedep. Sta ten verwerpen een desbetreffend be sluit toch. De Vereeniging kan alleen komen, als de Roomschen dit willen. Spr. zou gaarne enkele wijzigingen in het voorstel willen, vooral ten opzich te van den administrateur-controleur, daar spr. anders allerlei botsingen ziet, of de ambtenaar moest een dictator zijn, wat spr. ook niet wil. Spr. zegt dat de vele werkzaamheden der armbesturen een gevolg zijn van den oorlogstoestand. Spr. hoopt dat het werk spoedig veel minder zal worden, want er zijn nu velen, die een Soort rentetrekkers zijn. Spr. zou veel werk van den controleur als informaties, boodschappen enz. willen overdragen aan de bevolkingsagenten. De heer ten Broeke zegt te kunnen begrijpen dat de R. Katholieken hun eigen armen willen verzorgen. Iedere kerk toch verzorgt' gaarne haar eigen armen, wat ook haar plicht is. De heer Schuitenmaker zegt dat de heer Vermeulen herinnerde aan Dr. de Sopper, spr. herinnert aan De Genestet, een ander predikant:, die zong: Op naar het stroodak in de verte, Der armen Heiland roept in guren winternacht. Spr. zegt dat men van gemeentewege bij armverzorging niet nioet vragen naar religie. Spr. dacht dat de heer Vermeulen niet zijn stem zou beslissen naar de houding van Gedep. Staten. Spr. zal voor het voorstel tot vereeni ging stemmen, omdat dit consequent is. De heer Schilling zegt tot zijn leed wezen ook met den heer Vermeulen te moeten verschillen. Spr. wijst er op dat 78 procent der bevolking niet- Roomsch is en de Roomsche minder heid maakt gebruik van onze pennin gen voor hare armen. Dit is een soort propaganda en als het niet zoo was, zou men er niet zoo krampachtig aan vast houden. Spr. zegt dat men nu schermt met Gedep. Staten, maar wij moeten dan blijven hameren, tot het anders wordt. Zooals wij sociaal-demo craten met alles wat wij voorstellen, moeten doen. Spr. waarschuwt er echter voor om te doen wat de heer Vermeulen wil, n.l. van de hulp van de boden gebruik ma ken. De heer Tusenius zegt dat de rede neering van den heer ten Broeke heel gevaarlijk is, als deze consequent wil zijn. Spr. vraagt voorts of het wodfd armenzorg niet veranderd kan worden in maatschappelijk hulpbetoon. De heer Maas zegt dat het gaat tegen Rome en dat men schermt met de 22 procent minderheid. Spr. vraagt of de soc-democratische arbeiders niet met gemeentegeld worden gesteund. De heer Schilling: Maar keeren wij dat uit? De heer Maas zegt dat men de min derheid wil onderdrukken. Spr. zegt dat de R.K. den toestand willen houden zooals die is. De heer Nijssen had liever heelemaal geen verandering gewenscht en de zorg der armen bij de armmeesters gelatpn. Spr. wil op de hatelijke opmerkin gen liever niet ingaan, hij acht dit niet in 't belang der gemeente. De heer Roelse zegt dat de heer Maas abuis had, toen deze sprak van soc- democratische armen. De soc.-demo- craten vormen een politieke, maar geen godsdienstige partij. Als wij dezen toe stand hier bestrijden, gaat het niet te gen de R.K. kerk, maar tegen de R.K. Staatspartij. De heer Maas: En de strijd tegen de nonnen-zusters dan? De heer Schilling: Ook propaganda. De heer Roelse zegt dat er onder de leden der S. D. A. P. ook R.-Katholie- ken zijn, die om een uitkeering moeten naar het R.K. Burg. Armbestuur. De heer Sluiters zegt te kunnen be grijpen dat de R.K. leden hun armbe stuur willen behouden, maar men moet begrijpen dat wij het gaarne anders willen. Spr. vraagt of de historische rechten der R.-Kath. niet kunnen wor den afgekocht. De heer v. d. Steen heeft ondervon den dat de controle bij het R.K. Burg. Armbestuur heel goed is. Spr. heeft in zijn bond een lid, die klaagde dat 'het R.K. Armbestuur maar f 5 gaf, terwijl het Schaalarmbestuur f 7.50 gaf. Daarom is het in het belang der gemeente, het R.K. Burg. Armbestuur te handhaven. De heer Handgraaf zegt dat men tornt aan een recht, dat de R.-Kath. nu bijkans 200 jaar hebben. Spr. zegt dat de R.K. nooit misbruik heeft ge maakt van het bestaan van het Room sche armbestuur. Eerst sinds men het in 1908 tot verkiezingsleuze heeft ge maakt, wil men het weg hebben. Maar spr. zegt dat men er gemakkelijker een armbestuur bij krijgt, dan er een weg te krijgen. De Voorzitter vraagt of men de re plieken niet wil laten vervallen, ieder heeft toch al zijn stem bepaald. De heer Dunnebïer erkent dat het R.K. xArmbestuur gekomen is onder een R.K. meerderheid. Spr. weet niet of de raad toen rechtsch was, maar wel dat de R.K. toen geen schuld had den, omdat de Protestantsche arm- verzorgers Roomsche kinderen lieten opvoeden in Protestantsche gestichten. Spr. vindt één armbestuur ook het ideale, maar het is nu eenmaal zoo. De heer Schuitenmaker: Als u er te gen is, moet u er tegen zijn, maar niet, m ar ch an de er e n De heer Visser zegt bij het voor stel geheel niet aan Gedep Staten ge dacht te hebben. Er zijn andere manie ren om het R.K. armbestuur weg te krijgen. De heer Tusenius: Ze vergeven,. De heer Visser zegt dat men niet- R.K. leden in het R.K. armbestuur zou kunnen kiezen. Spr. zegt dat er vele bezwaren zijn tegen het R.K. armbe stuur, b.v. ook dat de ondersteuningen in natura bij R.K. winkeliers moeten koopen. De heer Schilling zegt dat hier geen sprake is van een vertrappen der min derheid, het is juist andersom. Hier heeft de mindeidreid een voorrecht. Als men nu spreekt van historisch ge groeide rechten, wil spr. er op wijzen dat het niet-toestaan der processies ook historisch gegroeid is. En toch wil len zij de processie-vrijheid terug. En daar zullen wij sociaal-democraten vóór stemmen. De heer Sluiters zegt dat de heer Handgraaf feiten vroeg. Spr. vertelt een geval van een Protestantsche vrouw uit een gemengd huwelijk, die vanwege den arts direct, naar een spe ciale inrichting moest. De heer^ Hand graaf weigerde echter den brief van den arts te lezen en wilde de vrouw al leen in de Mariastichting laten opne men. De heer Handgraaf: Omdat de ge meente een contract heeft met de Ma- riastichting en we anders veel meer moesten betalen. Spr. komt tegen deze bestrijding op. De heer Sluiters: U is mis, dan kan ik het nog wel anders. Het voorstel van de heeren Visser, Schaar en Roelse, om in aid".} te zen: In de gemeente Velsen is één Bur gerlijk Armbestuur;", komt in stem ming. Het wordt met 10-11' stemmen ver worpen. Alle rechtsche leden stemden tegen, behalve de heer Sluiters. De heer Schuitenmaker: Leve de coa litie De heer Vermeulen stelt voor den administrateur-controleur te doen be noemen door B. en W. Dit wordt met 1011 stemmen verworpen. Eveneens wordt verworpen een voor st el-Vermeulen om te schrappen de zinsnede dat de controleur advisee- rend lid en secretaris-penningmeester der armbesturen is. Art. 3 wordt goedgekeurd met 156, stemmen. Aangenomen wordt een motie van den heer Tusenius, om te onderzoekon de mogelijkheid of de naam der armbe sturen kan veranderd worden in Alge meen Hulpbetoon en R.K. Hulpbetoon. Verdere behandeling van het voor stel wordt aangrehou den. In behandeling ko mt het prae-advies op het adres van de N.V. IJmuider Brandstof fenhandel inzake levering van brandstoffen voor de gemeentegl- bouwen. Daarbij was een tweede brief van adressante ingekomen, meldende dat er onregelmatigheden moeten ge beurd zijn bij de proefneming. De heer Schilling zegt dat hij wel zou willen weten hoe de proefneming heeft plaats gehad. Spr. heeft voor zich een verklaring van een scheikundig ingenieur, die dezelfde anthraciet on derzocht en verklaarde dat déze goed was. Spr. heeft vooral bezwaar dat deze zaak publiek in de pers behan deld is. De heer Groeneveld zegt dat deze on aangenaamheden vermeden kunnen worden, als men de monsters opzendt aan het Rijksbureau voor brandstof- fcneconomie. Do heer Tusenius zegt ook dat men andere proeven kan nemen. Maar als men adressante schadevergoeding wil betalen, laat deze dit dan doen over 1923, dan zijn we quitte. De heer Maas vraagt waarom een firma, die voor een partij laagste in- schrijfster was met de N.V. Ver. Steen kolenhandel, niet voor loting in aan merking kwam. De heer Dunnebier zegt dat deze zaak volkomen recht is en dat zij open baar is behandeld, ligt aan adressanto zelf. Spr. betreurt dat de heer Schilling eenzijdig heeft geïnformeerd. Aan den heer Maas zegt spr. dat de levering in massa is opgedragen. De heer Tusenius noemt het briefje van den ingenieur geen analyse. Na veel discussie wórdt het prae- ulvies goedgekeurd. Daarop wordt de vergadering geslo ten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Een tweetal artikelen, voorkomende in Uw blad van Zaterdag 29 November, nopen mij tot een wederwoord, hetwelk u wel in uw blad zult willen opnemen. In de eerste plaats een antwoord aan uwen medewerker O. V. naar aanleiding van zijn artikel „Vreemde Manieren" en wel voor zoover hij mij persoonlijk daarin betrekt. Collega O. V, is boos op mij, hetgeen ik zeer jammer vind, aangezien ik niets liever doe dan in eendracht en vrede met mijne medemenschen te leven, in het bij zonder met mijne collega's. Mijn artikel over de gemeentebegrooting in Haarlems Dagblad van Donderdag 27 November heeft zijne verontwaardiging opgewektik meen echter, dat deze verontwaardiging geheel misplaatst is. Ter raadszitting ontvingen de raadsleden Dinsdagavond (25 November) een exem plaar van de Memorie van Toelichting op de gemeentebegrooting. Ik heb mij den volgenden dag dirict tot den chef der af- deeling Financiën gewend en hem verzocht, mij een exemplaar ter inzage te verschaffen. Mij werd echter medegedeeld, dat er nog geen exemplaren voor de pers beschikbaar waren. Teneinde de gemeentenaren in staat te stellen, zoo spoedig mogelijk kennis te nemen van den inhoud van dit zeer belang rijke werk, heb ik mij tot een der raads leden gewend en dit raadslid heeft mij zonder eenig bezwaar zijn exemplaar afge staan. Ik zou wel eens willen weten, wat hiertegen is te zeggen. De Memorie van Toelichting is een open baar stuk en als collega O. V. zich de moeite had gegeven, ook even bij een raadslid aan te kloppen, zou hij onge twijfeld niet teleurgesteld naar huis zijn gegaan. Collega O. V. kent den weg even goed als ik; daarvoor heeft hij tenminste avonden genoeg aan de perstafel doorge bracht. Als O. V. denkt de journalistiek te kunnen dienen door achter de berichten aan te loopen, heeft hij het glad mis. En als genoemde collega wil trachten, mij deze „praktijken" onmogelijk te maken, hij ga gerust zijn gang. Ik wacht vol belang stelling zijne maatregelen af. Collega O. V. heeft zich ook nog in een ander opzicht over „deze collega" te beklagen en wel naar aanleiding van het plaatsen van een verslag van een voort gezette vergadering van de Federatie der S. D. A. P. Ook dit beklag had collega O. V. wel voor zich kunnen houden want op die vergadering was ik niet aanwezig. Het bedoelde verslag is dan ook niet van mij afkomstig. Collega O. V. spuwt vuur en vlam over de „vreemde manieren" van anderen. Hij veegt echter voor andermans deur en ver geet de vuilnishoop op zijn eigen straaije. Wil collega O. V. bewijzen Voor mij ligt de bladzijde met O. V.'s

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1