IJmuider Courant PUROL W Overwerkte zenuwen. Zaterdag 13 December 1924. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 10 uurD«. Erdman, Schaalcollecte voor de Kerk. 3 uur: Ds. Van Oostrom Soede. Bediening van den H. Doop. Woensdagavond 8 uur: Bijbellezing, Ds. Erdman. Zaterdagavond 8 uur: Bidstond. Doopsgez. Gram. Afd. Prot Bond. 10.30 uur: Ds. Sijpkens van Krommenie. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. A. de Oeus van Zaandam. 5 uur: Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Oodsdienstoefening. 5 uur: Hetzelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagmorgen 10 uurZondagschool. Zondagavond 7.30 uur: Samenkomst. SprekerB. Jenninga. Woensdagavond half aeFt Meisjeskrans boven 12 jaar. Donderdagavond 8 uur: Pijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Kroese. 5 uurde heer E. Muller, zendeling te 's Oravenhage. GEREF. KERK. 10 vur: Ds. O. J. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 i;ur: Ds. V. Roos van Santpoort. 5 uur: Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. D. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurProf. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. 19 uurDs van Oostrom Soede te IJmuiden. 6 uur: Ds. Erdman te IJmuiden. LOKAAI. BETHEL. 9.45 uurDs. B. van Schelven v. Overveen. 5.30 uur Dezelfde. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN De staking. Wij vernemen, dat de Rijksbemidde laar in arbeidsconflicten het-bestuur der IJmuider Federatie op heden, Za terdag, voor een conferentie naar den Haag genoodigd heeft. Het bestuur der Federatie heeft de ze uitnoodiging aanvaard eh zal de bespreking dus heden plaats hebben. De staking in het visscherijbedrijf. Het standpunt van de Federatie. Naar aanleiding van hetgeen ons van de zijde der reeders omtrent de sta king te IJmuiden geschreven werd, ontvingen we een uiteenzetting van het standpunt van de Federatie van Transportarbeiders, waaraan het vol gende ontleend is: De reeders spreken van een „parti- eele werkstaking", de waarheid is dat alle 45 trawlers, welke binnen waren op het oogenblik dat de staking ge proclameerd werd, niet meer zijn uit gevaren. Later zijn nog een 15-tal bin nen gekomen, welke zich eveneens bij dè staking aansloten. De reeders doen het thans voorko men alsof reeds in Augustus voorstel len tot loonsverhoogingen zijn gedaan en ingewilligd. De zaak is, dat in 1923 onder heftig protest van de organisaties het be sommingspercentage met een kwart werd verlaagd; daarna is het feitelijk geen dag meer rustig geweest in het bedrijf. De reederijen werden stuk voor stuk door het volk zelf gedwon gen het ingehouden kwart procent weer uit te betalen. En den 18 Augus tus was de beurt aan de grootere ree derijen. En ook hier werd als voor waarde voor de opheffing der staking weder uitbetaling van het kwart pro cent gesteld. De reeders verklaarden zich hiertoe •bereid en gaven de wensch te kennen tot de afsluiting van een nieuw con tract te komen en wilde het contract van 1921 daartoe als basis gebruiken. Hierop is door de besturen geant woord: „Wij zijn, nadat het kwart procent weer uitbetaald is en dit con flict beëindigt is, bereid besprekingen te openen over eventueele afsluiting van een nieuw contract." Nadat nu een concept-contract van de reeders was ontvangen, zonden de organisaties hunne voorstellen in, om, na twee-en-vijf tig dagen te hebben gewacht, nog wel in een spe ciaal daartoe uitgeschreven conferen tie te vernemen, „dat de reeders niet bereid waren onze voorstellen in be handeling te nemen." Dit is sedert vele jaren de eerste maal dat voorstellen tot loonsverhoo- ging werden gedaan. Ongemotiveerd noemen de reeders deze voorstellen. De opvarenden, die zelfs in de beste tijd niet meer dan f 25.per week thuis brengen, denken daar anders over. De gevraagde loonsverhooging ver meerderd de exploitatiekosten van een trawler, welke onafgebroken in de vaart is, met f 1200.per jaar. Er zijn kleine reederijen, welke reeds lang voor de organisaties deze eischen stelden, meer betaalden. Sommige hebben een man meer aan dek en een meer in de machinekamer. (De mees te trawlers varen met drie man in de machinekamer, waardoor er om de andere wacht slechts één man en dat op een zeeschip beschikbaar is voor machine, vuren enz.). Een acht taltal van deze kleinere reederijen hebben dan ook dezer dagen voor een jaar met de IJmuider Federatie ge- contractueerd met f 10 hoven de thans geldende gages. De reeders keuren verder de wijze af waarop tot de staking werd beslo ten. De zaak is echter tamelijk eenvou dig. De IJmuider Federatie telt onge veer 900 leden, de drie andere organi saties te samen misschien 200 (op de gecombineerde vergadering van beide christelijke organisaties werden 39 stemmen uitgebracht). Er is tweemaal vergaderd te IJmuiden en eenmaal in Egmond. Het is in het visscherijbedrijf natuur lijk nooit mogelijk met alle leden te vergaderen. De reeders kunnen echter volkomen gerust zijn de staking werd door het overgroote deel der opvaren de reeds lang noodzakelijk geacht. Mochten de reeders bij hun starre af wijzende houding blijven, dan zal onze Federatie niet gaan „razen", maar wel haar uiterste kracht inspannen om de sympathie van alle arbeiders voor de zen strijd te winnen. Omtrent de staking kunnen we nog melden, dat vanwege de Christ, orga nisaties Woensdagavond een vergade ring is gehouden te Egmond aan Zee en dat ook hier de aanwezigen met groot e meerderheid hun bereidheid om te willen blijven varen uitspraken. Verschillende kleine reederijen heb ben de overeenkomst met de IJmuider Federatie geteekend, n.l. J. Schol, P. Zwaan en de Visscherij Mij. Henriëtte, zoodat de schepen van deze reederijen kunnen blijven varen. In verschillende bladen stond dat de IJmuider Federatie niet in staat is steun uit te keeren aan de stakende leden. Wij vernemen daaromtrent, dat het reglement der Federatie luidt, (lat bij een staking de eerste week is voor eigen rekening der betrokkenen en dat de uitkeeringen de tweede week in gaan. Het hoofdbestuur der Ned. Fede ratie van Transportarbeiders heeft zich in verbinding gesteld met den Engelschen bond, teneinde te voorko men, dat de nog uit zijnde stoomtraw lers niet naar IJmuiden gaan, maar in Engeland gaan markten. Met het voortschrijden der werk zaamheden voor dén sluisbouw voidt de toestand der bewoners van de z.g. „blikken buurt" uiterst kritiek. Een 7-tal gezinnen kan naar Hl. Dbl. meldt, elk oogenblik op straat worden gezet en naar wij vernemen is voor geen dezer slachtoffers van den ijzeren man een woning beschikbaar. Het wordt hoog tijd, dat van over heidswege maatregelen worden getrof fen om een verblijf in de open lucht van de betrokken' gezinnen te voorko men. Gevonden voorwerpen en dieren. Een autoband met velg, een lederen riempje, een -vulpenhouder (merk Swan), een alpacca beursje, een paar handschoenen, een bril in etui, een portemonnaie, een gele hond, een rij wiel, een handschoentje, een ceintuur. Woensdagavond zijn op het ter rein van de sluiswerken twee zand- treinen tegen elkaar gehotst. Een der locomotieven viel om en beide machi nes bekwamen veel schade. De machi nisten wisten het gevaar te ontkomen. De dikke mist was de oorzaak van het ongeval. VELSEROORD. Het Symphonie-orkest Euphonie alhier, directeur de heer M. Adam te Haarlem, zal Dinsdag 23 December zijn eerste* winterconcert geven in de Concertzaal Tivoli. Door het bestuur van Euphonie is een verloting georganiseerd, ten bate van den aankoop van nieuwe instru menten. Een aantal mooie prijzen zijn daarvoor beschikbaar. Een aanbeve ling om loten te koopen voor dit goede doel is haast overbodig, want ze vlie gen weg. Sini Nicolaasfeesten. Woensdag hebben de ouders der kinderen van school H een mooie avond meegemaakt. In de gymnastiek zaal was het zoo vol, dat allen lang geen plaats konden krijgen. Het hoofd der school, de heer G. ten Napel, heette de ouders met een gedicht welkom. De kinderen hebben de voordrachten en spelletjes gedaan, die ze den vorï- gen middag voor de andere kinderen hadden ten gehoore gebracht. De ou ders hebben hiervan ook veel genoten. Stukjes als „De gouden gans" en „Als meester weg is" hebben ten zeerste geboeid en ook de andere stukjes heb ben vaak de lachspieren danig in be weging gebracht. De heer -Starrenburg bracht namens de ouders hartelijk dank aan het hoofd en het onderwijzend personeel, voor dezen schitterenden avond. Leuk was dat. de heer Starrenburg dit ook op rijm deed. Gevonden voorweTpeö en dieren. Twee schoolschriften, een jonge hond, een kip. Donderdagavond heeft de afdee- ling Velseroord van de Ned. Vereen. De Hoop der Toekomst den kinderen een Sinterklaasfeest bereid in de zaal Flora. De groote zaal was nog te klein, lang niet alle ouders en familieleden konden een plaatsje krijgen. De leider der jongensafdeeling, de heer G. Voet, sprak een openingswoord en wees er op dat het aantal kinderen steeds grooter wordt, daar er nu bijkans 200 meisjes en jongens op zijn. Vandaar dat er weer minder ruimte voor de ouders was. Een aantal kinderen kwam nu op het tooneel en zongen den binnenko menden zwarte Piet een welkomstlied toe, waarop Piet den Sint ging halen. Een andere groep kinderen zong Sin terklaas het welkom toe en dat deden natuurlijk alle kinderen. Daarop heb ben de kinderen zich vermaakt met het grabbelen naar pepemoten, het draaien op een draaibord en het ste ken van een staart op een ezel, waarbij ze allerlei lekkers kregen. De kinderen deden stukjes en kre gen lichtbeelden te zien, benevens twee aardige films, die de heer Bakker ten beste gaf. In de pauze heeft Ds. Kroese een woord gesproken, die het een uitne mende zaak noemde, dat de kinderen reeds in hun jeugd wordt gewezen op de gevaren van den alcohol, maar dat dan ook noodig is dat de ouders ten voorbeeld zijn. De heer G. Voet heeft de hoofdleid ster der meisjes, Mej. B. Vijlbrief ge huldigd, die met de vier klassen met. 150 meisjes een zware taak heeft, maar die schitterend volbrengt. Haar werd een bloemenmandje en een pot aange boden. Mej. Vijlbrief dankte en hoopte dat zij nog lang dit werk zou mogen verrichten. Alle kinderen kregen lekkers en een geschenk en keerden voldaan huis waarts. Donderdag is. met de hamwed strijden een begin gemaakt. Aanvan kelijk opgericht met 15 leden onder den naam D. C. Velseroord, wordt thans gespeeld in 3 groepen, tezamen met 25 leden. Het zaaltje van den heer Eynthoven leent zich uitstekend voor deze wedstrijden, hoewel het, indien de bloei dezer vereeniging zoo blijft toenemen, spoedig te klein zal blijken. De heer Eynthoven heeft daarom reeds plannen voor uitbreiding gemaakt. De uitslag der eerste ronde luidt: Groep I. Eynthoven vrij. KoelemeyVeuger uitgesteld. RietdijkVersteeg idem. C. PostEngelhart 20 Knegjesv. d. Bos 02 Groep II. BartelsMertens uitgesteld PutSteenmeyer idem. Nieuwenhuisv. d. Kolk 20 Visser—De Ruyter 2—0 Groep III. W. v. d. BergeGroenendijk 02 W. Post—J. Böhm J 2—0 Servaasv. d. Berge Jr. 20 De BoerDouwstra 20 VELSEN Velserbeek. Bij het gemeentebestuur kwam het volgende schrijven in: „Met belangstelling volgde het be stuur van den Bond Heemschut de be richten omtrent het landgoed Velser beek en vernam met groote vreugde, dat dit landgoed op de goedkeuring van uw raad door de gemeente werd aangekocht. Wij kunnen niet nalaten u hulde te brengen en dank te zeggen voor deze, voor het behoud der schoonheid van Nederland zoo belangrijke zaak. Voor het dagelijksch bestuur van den Bond Heemschut, w.g. L. Knap pert, voorzitter; A. A. Kok, secretaris." In de week van 30 November—6 December is in deze gemeente één ge val van diphtheritis voorgekomen. Ds. A. B. W. Kok, vroeger predi kant der Geref. kerk alhier, thans te Wommels, heeft voor het beroep naar Mijdrecht bedankt. Door Mej. K. werd aangifte ge daan dat zij opgelicht was door een rondreizend fotograaf, die vergrootin gen maakt. Zij had een paar vergroo tingen opgedragen en eerst geld gege ven. Sinds dien kwam de man echter •niet terug. Men zij dus gewaarschuwd voor zulke rondreizende fotografen. Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes PUROL in Dooien 30.60.90c' Tube 80e» Bii Apothekers en Drogisten 369 Donderdagavond hield Ds. W. F. van Leeuwen, predikant der Ned. Her vormde Gem. te Velsen, in de gym nastiekzaal der school met den bijbel te Wijkeroog eene lezing over het on derwerp: „Een menschwaardig be staan." De bijeenkomst werd geopend met een gezamenlijk gezang van psalm 89 vers 7, waarna Ds. van Leeuwen een gebed uitsprak. Spr. begon met er op te wijzen, dat men met leuzen altijd voorzichtig moet zijn, wat ten duidelijkste is ge bleken uit den wereldoorlog. Van de leuzen vervat in de 14 punten van Wilson is weinig terecht gekomen. Spr. zal het onderwerp niet volledig kunnen behandelen. Hij wil zich bezig houden met de geschiedenis cn den inhoud der leuze. In Amerika in 1776 en in Duitschland en Frankrijk later, vinden wij de geboorteplaatsen dei- leuze: „Een menschwaardig bestaan". In de revolutie in 1789 in Frankrijk was de leuze „vrijheid, gelijkheid on broederschap." Daaruit is geboren de leuze van het menschwaardig bestaan. De vorige eeuw heeft groote'veranderingen en verbeteringen gebracht, maar daar naast ook veel ellende. De leuze vindt haren inhoud in. een 12-tal punten, op genoemd door prof. Quack, waarvan spr. slechts een 7-tal opnoemde. Hier na herinnerde hij er aan, wat Fichte daaromtrent zeide, waaruit bleek, wat zulke mannen onder een menschwaar dig bestaan verstonden. Thans ging spreker over tot een per soonlijke beschouwing. Hij wilde laten zien, waarin Christus een mensch waardig bestaan zag. Deze stelde het geestelijke boven het stoffelijke, zonder het laatste te ver- waarloozen. Gij zult bij brood niet le ven, zoek eerst het koninkrijk Gods. Jezus spreekt niet van de rechten, al leen van de plichten van den mensch. Spr. wijst er op, dat Jezus geen wat wij noemen menschwaardig be staan gehad heeft, ofschoon hij er toch wel recht op had. Hij heeft een menschwaardig be staan, die het rechtvaardige hart aan vaardt, -dat God hem aanbiedt. Spr. wijst er op, dat tegenwoordig halaas de menschen weinig hart voor elkaar hebben. Er is wel veel zooge naamde liefde, maar het hart neemt er geen deel aan. Er bestaan wel wet ten, die voor de armen en ouden van dagen zorgen, maar helaas dit ge schiedt slechts uit dwang. De drang naar weldoen ontbreekt. Offer en zelfverloochening komt te weinig voor. Het koninkrijk 'Gods is niet beperkt tot dit leven. Spr. eindigde met eene legende, waarin de geest der gestorven^ 19de eeuw in de verblijfplaats binnen treedt der verzamelde geesten der vo rige eeuwen. Tot slot wordt gezamenlijk gezongen Gez. 50 vers 4, waarna spr. met een dankgebed sluit. Woensdagavond heeft „Zang "Ver edelt" in hotel De Prins te Wijkeroog een goed geslaagde uitvoering ge ge wen, waarhij de Vereeniging mede werking ontving van Mej. Jo. Luit, mezzo-sopraan, den heer L. de Graaf, violist en Mej. Jo. Misset, begeleiding, allen van Haarlem, terwijl de heer Otto uit Haarlem een Schiedmayer Vleugel afgestaan heeft. Uit de door het koor gezongen num mers bleek, dat er flink gestudeerd was onder leiding van den ijyerigen di recteur Leo Pielage, maar jammer is het, dat niet meerdere liefhebbers en liefhebsters, in het bezit van een goe de stem zich bij dit gezelschap aan sluiten. Den 27sten Januari a.s. hoopt de Muziekvereeniging „De Eendracht" haar 25-jarig jubileum te herdenken. Er zal dan een feest uitvoering gegeven worden, waarbij ook de Tooneelvereeniging „Co'cordia" en de Gymnastiekvereeniging „Sparta" hare medewerking zullen verleenen. SANTPOORT. Het bouwen van een bloembol- lenschuur met bijbehoorende werken te Sassenheim is opgedragen aan den heer E. Pieters Sr. alhier voor i 16493. SPORT. VOETBAL. Ajax—Stormvogels. Overzicht. Op het moment dat we deze regels schrijven, is het nog niet zeker, of deze voor beide partijen zoo belangrijke wedstrijd door zal gaan, maar gaat hij door, dan kan men er op rekenen, dat de belang stelling geweldig zal wezen. Voor Ajax is het morgen de dag van „to be or not to be". Moet zij, evenals op het Stormvogels terrein, de eer der over winning aan de Stormvogels laten, dan is er, practisch gesproken, op een Ajax-kam- pioenschap geen kans meer. Een nederlaag van Stormvogels daarentegen zou Ajax weer aardig in de „running" brengen en de spanning tusschen Stormvogels, H. B S. en Ajax in niet geringe mate verhoogen. Hoe staat het nu met de kansen van beide partijen? Sinds de vorige ontmoeting hebben beide partijen tal van wedstrijden gespeeld waarin nu juist niet van hoogstaand spel kon gesproken worden. Een uitzon dering daarop maakte voor beiden de uit wedstrijden tegen R. C. H. het verschil echter ligt hierin, dat Stormvogels na dien wedstrijd weer in slechter vorm is aan spelen, terwijl men in het Ajax-kamp hoopt en o. i. met grond dat de nieuwe opstelling, welke tegen R. C H. op Zondag j.l. zoo goed voldeed, een blijvend succes zal zijn. Ons pessimisme gaat voornamelijk uit naar de Stormvogels-verdediging en wel naar het systeem, dat deze toepast. Het ko.mt ons voor, da het minder goede spel van Snoeks in de wedstrijden tegen D. F. C. en H.B. S. voor een niet gering deel te wijten is aan den weinigen steun, dien hij van zijn collega half-backs ontvangt en dit weer een gevolg is van het feit, dat de wing-half-backs zich te vaak ook met den buitenspeler van de tegenpartij moeten be moeien. 't Gevolg van één en ander is daarenboven ook nog, dat de steun van de middenlinie aan de voorhoede niet groot kan zijn. We hebben echter hoop, dat na de ont moeting van Zondag j.l., waarin H. B. S zoo duidelijk gedemonstreerd, dat haar systeem van verdedigen het juiste is, de Stormvogels in dezen zullen beteren En dit is, naar onze meening, een gebiedende eisch, wanneer men tegen Ajax met succes wil optreden. Men moet wel bedenken, dat men, vleu gelspelers als de Natris en Hamel niet, zooals de Vries van H. B. Songestraft een te groote vrijheid van beweging laat Stormvogels verschijnt waarschijnlijk met hetzelfde elftal als tegen H.B. S.alleen is de kans zeer groot dat Asbeck weer van de partij is. Het elftal zou er dan als volgt uitzien v. d. Wint. Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Haak Oldenburg Blinkhoff Sr. Sint Visser Asbeck. De leiding berust bij den heer Van Zwieteren. „Good luck Stormvogels". Onze voorspellingen. H.B.S.— D. F. C. H. B. S. E. D. O.—V. O. C gelijk Exelsior— H. V. V. gelijk U. V. V.—R. C. H. gelijk V.S.V.—Helder. V. S. V. ontvangt een der Heldersche clubs, welke beiden nog een gooi naar het kampioenschap doen. 't Belooft dus een aardige wedstrijd te worden. Den vorjgen Zondag wist Kennemers het in den Helder nog wel tot een gelijk spel te brengen na eerst met 20 te hebben achter gestaan. Het komt ons voor, dat V. S. V. ook best tot een dergelijke prestatie in staat is. Zelfs zou ons een Velseroord- sche overwinning niet verwonderen. hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. Mljnhardt'a Zennwtabietten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 et. Bij apothekers en Drogisten. 204 CONSULTATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Brlniostraat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 nnr. Het onderzoek ls kosteloos en ge schiedt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Oudere Iaat vooral i* kindaren on- dtrzoaken.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 5