ORGAAN VOOR DE G! No. 14 Woensdag 17 December 1S84 10e JurguK IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. Bureau uren op 25 en 25 December 1924 Ie en 2e Kerstdag) en op 1 Januari 1925 Nieuwjaarsdag). De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt bekend, dat op 25 en 26 December a. s. (Ie en 2e Kerstdag) en op 1 Januari 1925 (Nieuwjaarsdag) het 'bureau van den burgerlijken stand op verzoek van een belanghebbende zaï worden ge opend tusschen 9*/i en 10 uur voor middags, indien de verzoeker aantoont, dat de te verrichten werkzaamheid, in verband met de bij de wet gestelde termij nen, niet kan worden uitgesteld. Velsen, 17 December 1924. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen op Vrijdag 19 December 1924, des voor middags 10 uur ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Goedkeuring der tijdelijke waar neming van het ontvangersambt S dooi* J. J. Wringer. 3. Behandeling van de volgende be- grootingen voor 1925 met de daar bij behoorende stukken: a. van het Schaalarmbestuur; b. van het R.K. burgerlijk armbe stuur; c. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; d. van de gezondheidscommissie; e. van het grondbedrijf; f. van het gemeentelijk gasbedrijf; j g. van de gemeentelijke waterlei- ding; h. van het bedrijf reinigings- on ontsmettingsdienst i. van het bedrijf openbare wer ken; j. van de gemeente. 4. Wijziging en aanvulling der veror deningen op de heffing en invor dering van leges ter secretarie 'f enz. 5. Financiëele besluiten. 6. Aanvulling en wijziging van de verordening tot regeling der loo- nen van de gemeente-werklieden. 7. Voorstel vamde leden J. A. Dal- meijer c.s. tot instelling van eene commissie ad hoc met opdracht, een uitgewerkt plan tot verbete ring van het wegennet in deze ge- meente binnen zes maanden na hare installatie aan den raad over te leggen. NIJVERHEIDSONDERWIJS. van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen; b. aan alle leeraren met een vaste aanstelling aan genoemde school eervol ontslag te vertee nen uit hunne betrekking, in gaande op het onder a bedoelde tijdstip; c. belanghebbenden er aan te her inneren, dat zij binnen 30 dagen, te rekenen van den dag, waarop dit besluit is openbaar gemaakt, in beroep kunnen komen bij den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. Gedaan ter openbare vergadering van den 2 December 1924. de secretaris, de voorzitter, (get.) J. Kostelijk. (get.) Rijkens. Velsen, 16 December 1924. VERPLAATSINO OEMEENTEL1JKE VLEESCHKEURINOSDIENST. i Burgemeester en wethouders der ge- j meente Velsen brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van Maandag, [22 December 1924 de gemeentelijke vleeschkeuringsdienst wordt verplaatst naar het gebouw gelegen aan het Noordzeekanaal naast de openbare lagere school E te Velsen. Velsen, 16 December 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, j de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. Wat#£*tSiS3l liMSidsas* Dec. 1024 H. waler L. water Da:;?n v.tn. n.m. v.m. tl.IC. 18 7.25 7.49 2.46 3.09 19 L. K. 8.17 8.46 3 31 3 58 20 Q.1S 9.53 4.28 5.00 21 10.28 11.07 5.40 6.14 22 11.37 6.59 7.26 23 0.10 0.34 8.08 8.28 24 1.05 1 26 9.08 9.24 25 1.55 2.15 1001 10.20 Burgemeester en wethouders van Velsen brengen ter algemeene kennis het volgende raadsbesluit: De raad der gemeente Velsen: Gezien het advies dd. 12 November i924 van de commissie van toezicht op /de nijverheidsavondschool voor am- achtslieden, dat de strekking heeft .m deze school over te dragen aan het bestuur der vereeniging voor Am- bachtsonderwijs in Kennemerland welk advies is opgenomen in gemeen teblad no. 193 van 1924; Mede gezien de in gelijken geest lui dende missive dd. 29 October 1924, no. 18811 van den Inspecteur van het ni j verheidsonder wijs kennis nemende van: a. een schrijven dd. 31 October 1924, waarin het bestuur van i voormelde vereeniging zich be- reid verklaart, indien een aan- P vraag aan haar wordt gericht tot overname van het beheer over de nijverheidsavondschool, dat beheer te aanvaarden; b. eene mededeeling van burge- meester en wethouders opgeno men in gemeenteblad no. 201 van 1924; Overwegende, dat samenvoeging van beide scholen in het belang is van de /pleiding van a.s. vaklieden; Gelet op de bepalingen van de Nij- T u'heidsonderwijswet; BESLUIT a. het gemeentelijk nijverheids- avondonderwijs voor ambachts lieden op te heffen ingaande op het moment, dat een nieuwe cursus voor dat onderwijs wordt geopend door het bestuur der vereeniging voor Ambachts- onderwijs in Kennemerland, met j goedkeuring ran den Minister De reorganisatie der armbesturen. Men heeft in ons blad het voorstel inzake de reorganisatie van de armbe sturen kunnen lezen en ook wat er in de raadsvergadering al reeds over ge zegd is. Het voorstel, maar vooral de opmerkingen in den raad geven ons aanleiding daar een en ander over te zeggen. Hetgeen B. en W. voorstellen vinden wij geheel onvoldoende. Zij willen een administrateur-controleur voor de bei de armbesturen. Dat is uitnemend, maar uit de instructie blijkt ons dat B. en W. hem vooral willen als admi nistrateur. Hij moet zijn secretaris- penningmeester der beide armbestu ren, wordt belast met de bijhouding der aldmini strati e en voert de corres pondentie van beide armbesturen. Hij krijgt een kantoor met kantooruren van 912 en 1 x/25 u. en is driemaal per week van 9^-12 voor het publiek te spreken. Iedereen ziet, dat het op en top een ambtenaar wordt, die vooral in dezen tijd werk genoeg zal hebben. In den raad meenden verschillende leden, dat deze ambtenaar daar niet voldoen de werk aan zou hebben en daarom meenden zij, dat hij maar een "kamer op het raadhuis moest hebben, dan kon hij ook ander werk hebben. De heer Vermeulen wilde, dat de admini strateur-controleur niet de steunvra- genden zou opzoeken. Zulke bood schapjes konden best door de boden en dë bevolkingsagenten worden ge daan. Wij konden dit alles moeilijk ver staan. Als de administrateur bijkans de geheele week in de administratie der armbesturen zit, zal hij o.i. weinig van ander werk terecht brengen, als hij eens een paar uurtjes over heeft. Maar ons grootste bezwaar is, dat men van de controle bijzaak wil maken en van de administratie hoofdzaak. Wij meenen dat een controleur veel meer noodig is dan een administrateur. De administratie zou desnoods op het raadhuis gedaan kunnen worden. Als er dan toch niet een heele man voor noodig is, waarom draagt men deze administratie dan niet op aan een der ambtenaren ter secretarie, b.v. van de af deeling finajnciën? Wat de armbesturen noodig hebben is een controleur, een huisbezoeker, zooals ze in Amsterdam heeten. We achten hët zeer ongewenscht, wat de heer Vermeulen wil, n.l. dat de boden en bevolkingsagenten er allen op uit! gaan, om zoo even aan de deur eenige inlichtingen in te winnen. Dat is prutswerk en er loopen veel te veel menschen met de zorgen van de armen te koop. Men wil voortaan spreken van maat schappelijk hulpbetoon en niet meer van armbestuur. Wij vinden dit uit nemend, maar dan moet men er ook een goed sociaal werk van maken. Niet een soort gemeentelijke armendienst, waar de administrateur drie maal per week 3 uur zitting houdt om de pa tiënten te ontvangen. Hiertegen heb ben wij het meeste bezwaar. Er komt een wachtkamer en de een ziet de el lende van den ander. Laat men toch dezen weg niet opgaan. Wij hebben noodig een ontwikkeld man, vooral sociaal ontwikkeld, met een warmvoelend hart en toch niet sentimenteel. Deze moet gaan naar de gezinnen der steunvragenden en daar onderzoek doen. En dan zal hij op ver schillende factoren moeten letten. Deze ambtenaar moet zeer streng zijn tegen simulanten, tegen luie kerels, die te lamlendig zijn om te werken; zeer streng ook tegen hen, die het verdiende geld in de kroeg brengen en de vrouw naar het armbestuur zenden. Hij moet de vertrouwensman van de armen zijn en ook een opvoeder, die tracht het vertrouwen in de toekomst bij de on dersteunden aan te moedigen en de lust voor arbeid aan te moedigen, lust voor huisvlijtarbeid b.v. in d'agen van werkloosheid. Wij zouden nog veel meer kunnen noemen, want deze taak van zulk een man is een buitengewone. Alleen zij zijn er voor geschikt, die zich geroepen gevoelen. Moeilijk is het, maar een heerlijk werk. Wij hebben een vriend, die in Amsterdam dit werk doet. En weten er dus wat van. Maar veel meer noodzakelijk is deze man, dan een ambtenaar als B. en W. willen en wij hopen dan ook zeer, dat de raad zich nog zal bezinnen en iemand benoemen, die in de eerste plaats is controleur, de bezoeker in de gezinnen en op wiens advies dan ondersteuning gegeven wordt. Met zulk een ambtenaar kon men volstaan met één enkel armbe stuur van 3 of 5 leden. G. V. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De neutrale school en school A. Mijnheer de Redacteur! Nu naar het schijnt niemand van de vriendelijke uitnoodiging van den hr. Tusenius, om met hem over boven staand onderwerp te discussiëeren, ge bruik maakt, wil ik met bet oog op bet groote belang, dat er voor onze ge meente aan die zaak verbonden is, u vriendelijk verzoeken dit artikel in uw blad op te nemen. In de allereerste plaats wil ik wijzen op eenige onjuistheden in het ingezon den stuk van den heer Tusenius. Hij begint met te zeggen, dat de L. Onder wijswet 1920 ons Gemeentebestuur verplicht over de geheele linie te reor- ganiseeren. Men kan er versteld van staan, dat een lid der Onderwijscomm. zoo'n enormiteit in 't openbaar uit. Want niets is minder waar. De wet. noodzaakt alleen het gemeentebestuur om school A te splitsen. De andere scholen kunnen blijven, zooals zij nu zijn. En wat school A betreft zou men kunnen volstaan met de 4 M.U.L.O.- klassen een apart hoofd van school te geven zonder verder in de organisa tievorm in te grijpen. Het is slechts deze gelegenheid, die het gemeente bestuur aangrijpt, om een door velen noodzakelijk geachte reorganisatie van het geheele Openbaar Onderwijs in deze gemeente tot stand te brengen, al laat die reorganisatie wel wat heel lang op zich wachten. Onmiddellijk laat de heer Tusenius daarop volgen, dat diezelfde wet de gemeentebesturen verplicht tot het in richten van de z.g. eenheidssehool met uniformleerplan. Men zou gaan ver moeden, dat de heer Tusenius die wet nooit gezien heeft. Want veronderstel, dat hij gelijk had, dan zou het toch voor de'hand liggen, dat de Minister op zijn departement een leerplan liet vervaardigen en dat aan alle schoolbe sturen en gemeenteraden toezond. Neen, die eenheidssehool heeft een ge heel andere beteekenis. De minister heeft in de L. O.-wet laten vastleggen welke vakken in de eerste 6 klassen moeten worden onderwezen, en welke niet mogen onderwezen worden. Zoo mag b.v. in geen enkele school voor bet zevende leerjaar onderwijs gege ven worden in Fransch of Wiskunde. En als de voorstanders van de neutrale school uit de beschouwingen van den heer Tusenius hadden opgemaakt, dat op die school, dat wel zou kunnen ge beuren, dan zijn zij daarin leelijk be drogen. Maar wel mag men voor iedere school een afzonderlijk leerplan vast stellen, waarbij dan bepaald wordt hoeveel er van ieder vak in 'n bepaal de klasse mag onderwezen worden. Zoo zou men b.v. in het leerplan van school A kunnen zetten, dat in de le klasse den kinderen de getallen van 1 tot 25 geleerd moet worden, terwijl de neutrale school zou kunnen bepalen, dat men er de getallen van 1 tot 26 moet leeren. Natuurlijk ligt het voor de hand, dat men voor scholen van gelijke strekking eenzelfde leerplan maakt. Zoo had men in deze gemeente, voor nog de L. O.-wet in werking trad, voor alle gewone lagere scholen reeds een zelfde (dus een uniform) leerplan ge maakt. Daardoor werd verhinderd, dat, wanneer iemand van IJmuiden naar Velseroord verhuisde, zijn kin deren - een klasse teruggezet werden, omdat zij nog zoover niet waren. En dat zal natuurlijk iedereen toejuichen. Maar dat gewone lagere scholen en opleidingsscholen eenzelfde leerplan mooted hebben, is pure fantasie. Voor ik nu overga tot de eigenlijke reorganisatie van school A, wil ik nog wijzen op een uitlating van den heer Tusenius, die zijn streven voor een neutrale school stellig bij iederen voorstander van Openbaar Onderwijs in miscrediet zal brengen. Nietwaar, men begint niet z'n eigen zaak te ver dedigen door een ander verdacht te maken. De heer Tusenius toch heeft het in z'n ingezonden stukje noodig geoordeeld de lezers op den mouw te spelden, dat het Openbaar Onderwijs zoo bar slecht is. Als ernstig man kan de heer Tusenius een zoo grove be schuldiging niet uiten, zonder daar voor steekhoudende bewijzen te heb ben. Wij hopen, dat hij die bewijzen zal publiceeren, want zonder bewijzen is het toch niet fair om zulke uitlatingen te doen. Wij zijn nog altijd overtuigd dat het openbaar onderwijs zeer goed is en kunnen dat met uitspraken van zeer bevoegde autoriteiten bewijzen. Nu de reorganisatie van school A. Zooals men weet bestaat school A uit twee 1ste tot en met twee 6e klassen. Na de 6e klasse worden de leerlingen gesplist. Zij, die voor de H. B. S. be stemd zijn, gaan naar de speciale op leidingsklasse en de rest gaat naar de M.U.L.O.-afdeeling. Daar zoo'n gecom bineerde school hoogstens 350 leerlin gen mag tellen, .moest school A ge splitst worden. Daartoe benoemde de raad een speciale commissie van 5 personen, n.l. de heeren Landeweert, Vermeulen, Tusenius, Nijssen en Roel se. En werden daar oorspronkelijk twee plannen geopperd. Deze plannen werden aan de schoolvergadering ter beoordeeling toegezonden. Als sociaal democraat meen ik, dat dit verkeerd was. M.i. is er bij die reorganisatie een groot gemeentebelang betrokken en daarom toch diende men allereerst de vak vereeniging te hooren. Als men zoo graag een oordeel van deskundigen wilde hebben, was men daar zeker op z'n plaats. Bij de leden van de schoolvergadering komt ook eigenbe lang om den hoek kijken. Ik schakel mij zelf daarbij niet uit. En jammer ge noeg zijn juist de vakvereenigingen over deze belangrijke zaak niet ge hoord. De twee plannen waren als volgt: I. Splitsing in tweeën, n.l. in 1 school van le tot en met 7e leerjaar opleidende voor H. B, S. en 1 Mulo-school van le tot en met 10e leerjaar. II. Splitsing in drieën, nl. 1 school met 6 leerjaren, en 1 school met 7 leerjaren, beide op leidende voor H. B. S. en dan apart nog 1 Mulo-kopschool, be staande uit een 7de, 8ste, 9de en 10de leerjaar. De schoolvergadering verklaarde zich met zeer groote meerderheid voor het eerste plan. Alleen het hoofd der school was een fel tegenstander fvan dat plan. De Onderwijscommissie vergaderde jiii nog vele malen en eindelijk kwam •men in den raad met drie voorstellen n.l. Voorstel I van B. en W. als voorstel I (zie boven). Voorstel II van den heer Vermeulen pm de school te splitsen in drieën, n.l. 2 zesklassige lagere scholen, 1 Mulokopschool met daaraan ver bonden een "opleidingsklasse voor de H. B. S. Voorstel III van den heer Roelse om Üe school te splitsen in tweeën n.l. 1 twaalfklassige school, en 1 Mulokopschool met daaraan verbonden een opleidingsklasse voor de H. B. S. Deze beide laatste voorstellen zijn niet in de schoolvergadering geweest, dus kan men m.i. niet zeggen, dat de schoolverg. het le voorstel de voor keur gaf boven de beide andere, al denk ik, dat, uitgezonderd de onder wijzers uit de Mulo-afdeeling, dit bij de óverigen wel het geval is. Daar ik getuige ben geweest van de besprekingen in den raad, meen ik over de bedoeling van de voorstellers wel een oordeel te kunnen vormen. Als sociaal-democraat had het voor stel van den heer Vermeulen voor mij de meeste bekoring, omdat ik meen, dat het diens bedoeling is radicaal een einde te maken aan een standenschool. Maar het voorstel-Roelse was prac- tischer uitvoerbaar, zoowel wat het gebouw als wat de instandhouding van school A betreft. Wat is nu de ver dienste van het voorstel van den heer Roelse. In de eerste plaats wordt de overgang van uit het zesde leerjaar van een lagere school naar de speciale H. B. S.-klasse of naar de M.U.L.O.- school voor knappe arbeiderskinderen gemakkelijker, in de 2de plaats geeft het alle leerlingen, die voor de H.B.S. te Velsen bestemd zijn een betere voor bereiding en in de 3e plaats blijft school A z'n speciaal standenkarakter behouden, waardoor de oprichting van een neutrale school niet in de hand gc- Werkt wordt. Wat het eerste punt betreft het vol gende. Een arbeider stuurt in 't alge meen z'n kind niet naar school A. Men behoeft de schoolbevolking van de scholen te IJmuiden slechts te ver gelijken om de waarheid daarvan in te zien. We zullen de reden er van niet bespreken. Maar veel erger is het feit, dat de meeste flinke arbeiderskinderen na het zesde leerjaar niet verder stu- deeren. Daardoor gaat heel wat intel lect verloren. De gemeenteraadsleden, die de belangen van de geheele ge meente hebben te behartigen, mogen hun oogen daarvoor niet sluiten. En wanneer men nu de H. B. S.-klasse en de 4 Muloklassen tot een aparte school vereenigd, zal die school beter een centraal punt voor de gemeente wor den, dan wanneer die klassen aan een andere school verbonden blijven. Ze ker, het leerplan van de gewone scho len is niet ingericht voor voortgezet onderwijs, maar terwijl het 6e leerjaar in de gewone scholen met April ein digt, begint het 7e leerjaar van school A met September, zoodat de kinderen, die van de gewone scholen naar school A overgaan, dan een half jaar spe ling hebben om hun tekort aan ken nis (in een bepaalde richting) aan te vullen. Het 2de voordeel van het voorstel- Roelse is ook in 't belang van de tegen woordige ouders van sohool A. De moeilijkheden waarmee jonge kinde ren op de H. B. S. te kampen hebben, zijn meestal de overgang van den klasseonderwijzer naar het leeraren- systeem, de vele moeilijke vakken als vreemde talen en wiskunde en de zelfstandige wijze, waarop ze moeten werken. Wanneer nu de H. B. S.-klas se aan de Muloschool verbonden werd, zouden zij daar beter op voorbereid worden. Dan zou die klasse door z'n bewerkt leeraarsysteem een betere overgang vormen tusschen opleidings school en de H. B. S. te Velsen. Het 3e punt vormt het eigenlijke verschil met het voorstel van den heer Vermeulen. De school behoudt er z'n karakter van Standenschool door. Dat het de bedoeling van den heer Roelse niet is, dat karakter te veranderen heeft hij duidelijk in een artikel in het Velser Weekblad uiteengezet. Dat school A een wijkschool zou worden

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1