ORGAAN VOOR DE GEM VELSEN Oudejaarsavond Woensdag 24^ December 1824 10e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags IJiUlDER COURANT Nieuwjaarsgroet iMo. 16 IJMUIDER COURANT AbonnementsprijsI 1.— per 3 maanden, franco per poatfl.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente -VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO lot 0 uur v.m. en VRIJDAOS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITOEVERS Mij. .IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - - N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL - - Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmulden Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertentiea v. 11. en m. 5 regels f 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. an m. S regels 11.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertentie! uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertentiea „adres bureau van dit blad" 10 ets. extravoor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 els. verhoogd voor advertentiea van bulten de gemeenta Velten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EEBSTE BLAD. verschijnt de Advertentiën en Nieuwjaarsgroeten kunnen aangenomen worden tot uiter lijk WOENSDAGMORGEN (Oude jaarsdag) 9 uur. In het nummer, dat WOENSDAG 31 DECEMBER a.s. verschijnt, kan leder die dit wenscht, aan Familie, Vrienden en bekenden zijn brengen. De prijs van zulk een adver tentie niet grooter dan 5 regels, be draagt 50 cent. Elke regel meer 10 cent. Men wordt beleefd verzocht er voor te zorgen dat deze advertentiën zoo spoedig mogelijk in ons bezit zijn. i OFFICIEEL. Kantoor Gemeente-Ontvanger. Burgemeester en weihouders van Velsen brengen ter algemeene kennis, dat hel kantoor van den gemeente-onivanger op Dinsdag, 30 December 1024 is gesloten. Dit kantoor wordt met ingang van 31 December a.s. voorloopig gevestigd inhei perceel „Nieuwland", gelegen aan den Stationsweg te Velsen. Velsen, 18 December 1924. Burgemeester en de secretaris, j. Kostelijk. wethouders voornoemd, de burgemeester J. P. "(landgraaf I. b. BURGERLIJKE STAND. Bureau uren op 25 en 26 December 1924 (ie en 2e Kerstdag) en op 1 Januari 1925 (Nieuwjaarsdag). De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt bekend, dat op 25 en 26 December a. s. (te en 2e Kerstdag) en op 1 lanuari 1925 (Nieuwjaarsdag) het bureau van den burgerlijken stand op verzoek van een belanghebbende za| worden ge opend tussrhen 91/, en 10 uur voor middags, indien de verzoeker aantoont, dal de te verrichten werkzaamheid, in verband met de bij de wet gestelde termij nen, niet kan worden uitgesteld. Velsen, 17 December 1924. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. VAN DEN WACHTTOREN. Goud, Wierook, Myrrhe. Nurks heeft weer eens een slechten dag. Hij bromt over al dat glinsteren de prullengoed voor de kerstboomen, dat maar een hoop geld kost en al die ouwe, afgezaagde kerstliedjes en ver haaltjes, 't een al kinderachtiger dan 't ander. Vredesfeest en de menschen gunnen elkaar het licht niet in de ooigen' en als de staten wat bekomen zijn van den oorlog, beginnen ze im mers weer opnieuw! Maar de kinderen mopperen niet. Hun oogjes glanzen als de kaarsjes in den boom. En al dat goedkoope glin- stergoed is hun als kostbare schatten uit den hemel en het lukt hun de for to' en fortissimo's in hun liedjes niet al te hard uit te brullen, want de ernst van de kerk tempert hen en ze leven geheel mee met een kerstverhaal, dat begeleid wordt door het sputteren van een onwillige 'kaars of het knetteren van een brandend sparretakje en ze denken met eerbied aan dat wonder kind1, dat herders en wijzen kwamen opzoeken. Wat gekhoor ik een keine man zeg- gen, dat ze zulke rare cadeaux gaven.1 Hij vond een paar wollen sokjes, een kapertje of jurkje, een rammelaar of bal geschikter. En de kleine man heeft gelijk. Wie geeft nu aan een zuigeling een stuk goud of wierook, die op het j altaar ontstoken door een kerk zoete geur verspreidt of de myrrhe, de wel riekende zalf, die nog wel als medi cijn gebruikt wordt. In dit opzicht liet de wijsheid de wijzen in den steek; an ders hadden ze wel geschikter ge schenken voor een wieg bedacht. Of schuilt er een verborgen zin in de ze bijzonderheid? Zoekend naar een kerstgedachte, geschikt voor een leeke- preekje, schiet me een verklaring te binnen, die ik eens gelezen heb, ik weet niet meer, waar of gehoord heb, ik weet niet wanneer. Het goud, de rijkdom, de wierook, de kunst, de myrrhe, de wetenschap moe ten naar Jezus gebracht worden, in zijn dienst aangewend, dan eerst worden zij den mensch werkelijk tot zegen. Is dit wellicht weer een staaltje vaii een uitlegkunde, die beter inlegkunde mag heeten? Is deze gedachte geheel vreemd geweest aan den Evangelie- schrijver? Het is in elk geval een ge dachte, om er een oogenblik over na te denken. Het goud, dat is de rijkdom, het kapi taal, elke bron van welvaart. De zwar te steenkool en het ijzer en de vette klei en een veestapel en een stoomboot en een' hoogoven, dat alles is goud. Vooral in de laatste eeuwen zijn vele nieuwe bronnen van welvaart gevon den en aangeboord. Maar de N. R. Ct. wees dezer dagen op het verschijnsel, dat er bezig zijn wereldtrust in ijzer, petroleum, kali, steenkool te konn-n, die de gemeenschap geheel in hun macht zullen krijgen en tot een en bloedige revolutie kunnen leiden. En niemand ontkent meer, dat de gruwe lijkste van alle oorlogen grootendeels om handelsbelangen is ontbrand. I's dat het goud' brengen naar het Christus kind? De kunst is een verheffende, godde lijke macht maar niet altijd. Er zijn boeken', die vergift zijn voor de ziel, muziek, die de lagere driften in den mensch streelt, schilderijen die niet voor de schoonheid maar voor de marlet zijn gemaakt, er is in winkels een prullenrommel van goedkoope dingen, die wat lijken en niets zijn, die de smaak bederven, vaasjes, beeldjes, tafeltjes', enz. Er is een perverse dans, een geschuivel, waarbij de duivel divi- geermeester is? Men' spreekt van gewij de kunst; alle kunst moet. gewijd zijn. Is dat wierook brengen naar het Christuskind. De wetenschap is het licht, waarbij we den weg tot kennis kunnen vinden, is de gids, die ons leidt tot de verbor genheden, ook de schatten der natuur. Een der jongste wetenschappen, die ontzaggelijke vorderingen heelt ge maakt is de scheikunde. Door haar haalt men schitterende kleurstoffen uit de kolen: en heeft men het rechte inzicht gekregen in dé voeding. Maar in alle landen zoeken de scheikundigen naar nieuwe springstoffen en gifgas sen naar een nieuwe verbinding, waardoor men zooveel mogelijk kwaad kan doen en -dooden1 maken en ook het radium, dat zij voor ons vond, is in de macht van een trust gekomen en blijft daar om voor velen, die zijn genezen de kracht, noodig hebben, onbereik baar duur. Is dat myrrhe brengen aan het Christuskind? Als wij kapitaal, kunst en weten schap eens brachten naar Hem, die ons de hoogste wijsheid en zedelijkheid bracht, opdat hij ons het rechte gebruik ervan leerde, zou er niet zulke pijnlij ke tegenstelling tusschen de werke lijkheid en onze Kerstliederen en pre diking zijn. Men heeft eeuwenlang gestreden over de vraag; Wat dunkt u van den Chris tus? Als men die vraag eens omkeerde en stelde: Wat dernkt Christus van ons, van onze personen, onze maatschappij, onze kei-k en onze mejischenwereld? Hij zou waarschijnlijk niet oordeelen maar wel gebieden; Weest het zout der aarde, alle verderf werende! Weest het licht der wereld, alle duisternis verdrijvende! Er i3 Kerstpret, Kerst vreugde, Kerstvacantie, Kerstversna pering, maar dé Kersternst en de Kerstonrust bij de donkere harten en de donkere wereld en het Licht, dat eens, in Bethlehem verscheen, mogen daarbij niet ontbre ken. Zoeker. PLAATSELIJK NIEUWS. de spelers afzonderlijk noemende rollen geven er geen aanleiding toe. Maar wij zouden den heer J. J. Roza en mejuffrouw Karreman onrecht doen al wij hen niet afzonderlijk vermeldden voor hun 1 alleraardigst gespeelde Ulrich en Marthe Dat was nog eens een stelletje bedienden j Eiken keer werd hun opkomst met dave- rend gelach begroet en voor hun tweeën gedachte aan de j was zelfs een der open doekjes van den avond. Dat zij dit bereikten zonder eenige charcheering was hun groote verdienste. Van Lennep en Varia kunnen beide te vreden zijn over dezen allergenoeglijkslen avond. Hel was voor Varia en dus ook voor de gastvrouw een zeergroot succes. De leden van Van Lennep zullen zeker gaarne Varia meer in hun midden zien. J. O. O. B. Op de j.l. gehouden algem. huish. leden- vergaderirg werd besloten een Kerslver gadering te houden. Het programma werd als volgt vastgesteld1 Opening 2 Bak- marsch, (J. O. O B. Bondslied)3 Viool en Pianomuziek, (Mej. Tol, piano en de heer T. Meeken, viool); 4 Rede door de heer IJMUIDEN „Varia", opvoering van .De weg naar Over de Hel" door „Varia" j.l. Vrijdagavond in Haarlem schreef de heer j. B. Schuil in Haarlem's Dagblad het volgende De leden van Jacob van Lennep hadden aan het optreden van Varia uit IJmuiden in den wedstrijd van verleden jaar de A Ro||oos a|h,er onderwe Cymbool beste hennneringen bewaard. De opvoering Wf,rkellikheid" 5 Declamatie 6 Pauze van „Sonna" was zóó goed geweest, dat Varia een groote opkomst mocht verwach ten. Onze stadsschouwburg was dan ook stampvol, nu de IJmuidenaren als gasten het optreden van Jacob van Lennep bij Varia met een voorstelling van „De Weg naar de Hel" reciproceerden. Varia had het zich ditmaal met Kadel- burg vrij wat gemakkelijker gemaakt dan verleden jaar met Fabricius. Men zou na de gezellige opvoering van gisteren al een verschrikkelijke kniesoor moeten zijn, als men aanmerking zou willen maken op de keuze van het stuk. Zoo'n enkele maal een oude Kadelburg bij het dilettanten- tooneel, wie zal er bezwaar tegen hebben Hei publiek, dat zich gisteren blijkens de lachsalvo's en het warme applaus opper best amuseerde, zeer zeker niet. En de critici ook niet, als zulk een Dullsche klucht zoo vlot en aardig gespeeld wordt als gisteren. Wat ons in deze voorstelling van Varia opviel was, dat het stuk over de geheele lini zoo goed bezet was. Zelfs bijrolletjes als de bedienden Ulrich en Marthe waren in uitstekende handen En dan, dat de regie tot in de kleinste bijzonderheden prefect verzorgd was. Er werd voortdurend met entrain, in een vlot, levendig tempo en met juiste iypeertng gespeeld en de regi- seur de heer A P. Roza verdient dan ook een afzonderlijk woord van lof voor de leiding, die hij aan het geheel heeft gegeven. Veel moeilijkheden biedt zoo'n Kadel burg geroutineerden dilettanten nietDe heer Bais en mevrouw List—Daalder be hoefden zich bijvoorbeeld maar den schoon papa en de schoonmama uit vroegere Duitsche kluchten te herinneren en klaar was KeesDat zij al verscheidene keeren in dit emplooi zijn opgetreden bleek uit deze goed gespeelde schoonmoeder mei aplomb en den daarbij prachtig aanslui- tenden pantoffelheld. Een „schoonzoon" als de heer Boeree zal elke dilettantenvereeniging Varia be nijden. De heer Boeree heeft het tempo en werkelijkheid"5 Declamatie6 Pauze. Na de pauze 'n speech over J. O. O. B., opr. 1912 tot nu, door A. Lindhout, alhier, naast de declamatie muziek. Deze vergadering, voor genoodigden alleen toegankelijk, wordt gehouden in het Kon. Willemshuis, ingang groote zaal Am- stelstraat, des namiddags 4 uur precies aanvang. Tol secretaresse werd gekozenMarie Rasch, Huygensstraat 59, IJmuiden. De vischvoorziening tijdens de staking. Een der eerste gevolgen van een sta king in het stoomtrawlerbedrijf is na tuurlijk vermindering van den visch- aanvoer, waardoor natuurlijk de han del in ernstige mate wordt gedupeerd. Doch daarnaar wordt bij een st.akings- besiuit niet gezien; ook niet dat hon derden medearbeiders broodeloos wor den. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok. Het is echter niet onze bedoe ling hierover in dit bericht uit te wei den, hoe belangrijk deze aangelegen heid overigens is, zoowel van werkge vers als van werknemerszijde te be zien. Met de vischvoorziening is 't tot heden nogal losgeloopen. Zelfs kon op sommige dagen van ruimer aanvoer gesproken worden en ofschoon de aan voer Maandag, wat de IJmuider stoomtrawlers betreft, zeer gering was. n.l. slechts drie booten, werd dit tekort vrijwel gecompenseerd door den aan voer van 11 Duitsche stoomtrawlers. Aangezien deze schepen buiten het conflict saan, worden ze hier na tuurlijk van ijs en kolen en alle andere benoodigde proviand voorzien en is dus na de kerstweek een geregelden aanvoer van Duitsche schepen te ver wachten, als de staking na de jaarwis seling nog mocht voortduren. De consequentie van de boycot der reeders ere ijs- en kolenhandelaren brengt uit den aard mede, dat de Duit aar deze opvoering gegeven, hij heeft door gche gezagvoerders van hun voorra zijn aldoor opgewekt en goed genuarceerd den niet mogen overdoen aan de uit spel de anderen meegasieept i Hij was gesloten reederijen, op gevaar af ook voortdurend de spil, waarom alles draaide.uitgesloten te worden. En wat het meest te waardeeren viel zijn spel is zoo lichtQeen oogenblik ver-Het antwoord van den slapie hij. De heer Boeree heeft de zeldzame j Rijksbemiddelaar. eigenschappen voor een jonge rol en zoo'n bezit is voor een vereeniging goud waard. Ook mejuffrouw Moolenaars had als Lola Camera een gelukkigen avond. Het was wel merkbaar, dat deze Spaanrche danseres nog Hollansch bloed in de aderen had en nu en dan zou men gewenscht hebben, dat men in haar spel de lichtheid van haar partner had overgenomen, maar voor een dilettante was hel toch verdienste lijk. zooals mej. Moolenaars deze verreweg moeilijkste rol uit het stuk speelde. Zij had alleraardigste momenten zooals haar woede-uitval legen den impressario en zij gaf de ral genoeg kleur om het tweede bedrijf tot een groot succes ie hei- Bij de besturen der Reedersvereeni- ging en de vakorganisaties in het vis- scherijbedrijf is van den Rijksbemidde laar, Mr. S. de Vries Cz. het volgende schrijven ingekomen Na allo bij de staking in het vissche- rijbedrijf te IJmuiden betrokken par tijen gehoord te hebben, kom ik tot de volgende conclusie: Op 8 October 1921 is tusschen de Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen te IJmuiden en de 5 organisaties van arbeiders in het vissoherijbedrijf een collectieve beidsovereenkomst gesloten, waarin o.m. de loonen werden vastgesteld. pen maken. Een afzonderlijk compliment welke overeenkomst tot October 1923 ook voor haar dansWij zullen niet alle gegolden heeft. In November 1923 is wel tusschen de N. V. Vereenigde Exploitatie Maat schappij (V. E. M.), die over ongeveer 1/3 der IJmuider vloot beschikt en do 5 organisaties van arbeiders een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst gesloten, doch niet tusschen de overige reederijen en de arbeiders-organisa ties, ofschoon practisch de loonen, in het collectief contract der V. E. M. vastgesteld, golden voor en betaald werden door alle reederijen. In -deze collectieve arbeidsovereen komst werden in hoofdzaak de loonen uit de overeenkomst van 1921 overge nomen, verminderd met der netto besomming. In Augustus 1924 had een kortston dige staking plaats met het doel dat dat in November 1923 was afge nomen, terug te krijgen. In dezen hebben de reederijen toege geven, zoodat vanaf Augustus 1924 in hoofdzaak de loonen van 1921 weder golden. Ofschoon het collectief contract met de V. E. M. nog had moeten doorloo- pen, behoudens opzegging, tot 31 De cember 1924, waren alle partijen het er over eens, dat het als vervallen kon worden beschouwd, behalve een enkele bepaling, zoodat op de IJmuidensche schepen dus contractloos gevaren werd. Reeds in Augustus 1924, toen het 'U weder werd toegestaan, werd tusschen de geheele Reedersvereeni- ging (dus nu niet meer alleen de V. E. M.) en de arbeiders-organisaties overeengekomen, dat men weder on derhandelingen zou openen voor het sluiten van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Bij deze onderhandelingen werden door de arbeiders-organisaties nieuwe looneischen gesteld en wel van f 10.— per maand en per man verhooging, terwijl de Reedersvereeniging van meening was, dat na het weder toe staan van het 1/4 er geen sprake mocht zijn van nieuwe looneischen en dat In geen geval loonen boven die in 1921 konden worden toegekend. Het mag van algemeen bekendheid worden verondersteld, dat het vis- scherijbedrijf in de laatste jaren groo te verliezen heelt opgeleverd en dat in de laatste maanden daarin gelukkig eenige verbetering is gekomen, een verbetering echter, die allerminst een eisch kan wettigen om thans loonen boven die van 1921 te eischen. De staking tot het doorzetten van den eisch van f 10.loonsverhooging per maand is eenzijdig geprola- meerd door een der arbeiders-organi saties, n.l. door de IJmuider Federatie van Transportarbeiders; is afgekeurd door twee andere n.l. de Nederl. Bond van Chriselij-ke Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders, afd. IJmuiden en den Christelijken Zeemansbond in Ne derland, afd. IJmuiden; is zijdelings afgekeurd door den Centralen Bond van Transportarbeiders, afd. IJmui den, die zijn leden adviseerde in de ge geven omstandigheden niet te gaan varen, terwijl de Nederl. R.K. Haven en Transportarbeidersbond „Sint Bo- nifacius'', aid. IJmuiden, zoo goed als geen leden bij de opvarenden had. Onder deze omstandigheden is er voor mij geen aanleiding voor verdere tusschenkomst. Naar mijne meening moet het werk zoo spoedig mogelijk weder hervat worden op de in Augus tus j.l. overeengekomen loonen. Van reederszijde wordt gemeld, dat het conflict voort zal duren on in alle scherpte moet worden uitgestre den, omdat de zeeliedenorganisaties niet tot onderhandelen bereid zouden zijn. Wij vernemen, dat dit beslist on juist is en dat de besturen der organi saties alle dagen bereid zijn om met de Reedersvereeniging te onderhande len. Een vischhandelaar, door wiens bemiddeling Maandag aan een stoom trawler ijs werd geleverd is daarna door de Feeders geboycot.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1