Indien echter het laatste voorstel door nemen, dat ik dit van hem niet geloo den Raad mocht worden aanvaard, ge loof ik, dat het gemeentebelang daar mee niet gediend is. A. Wiedemeijer. Mijnheer de Redacteur! De Reorganisatie van School A. Naar aanleiding van de artikelen van de heeren Tusenius, Wiedemeijer en Bremerkamp over bovengenoemd on derwerp verzoek ik U beleefd ook mij .eenige plaatsruimte in Uw geacht blad te willen afstaan. Bij voorbaat mijn dank! Laat ik achtereenvolgens de ver schillende meeningen zoo beknopt mo gelijk weergeven. I. Wat was het advies van het per soneel van school A? Om de school te splitsen in tweeën: 1. een 6-klassige lagere school een vierjarige Mulo- school en 2. een 7-klassige lagere school; het advies aan B. en W. luidde ieder om de beide lagere scholen te be stemmen als opleidingsschool voor de H. B. S. enz., zoodat het onderwijs zelfs de te gebruiken boeken in de bei de lagere scholen (in de eerste 6 klas sen natuurlijk) volkomen gelijk moes ten zijn. Dit was noodzakelijk, omdat de leerlingen uit de 6e klassen van de beide lagere scholen daarna hetzelfde onderwijs ontvingen, n.l. een deel in het. 7e leerjaar als voorbereiding van de H. B. S. en een ander deel in de eer ste klas van de Mulo-school. B. en W. hebben dit voorstel overge nomen en nu lijkt het eigenaardig, dat ondergeteekende nu een eenigszins an dere oplossing wil. Wat is de reden daarvan? Alleen deze: Toen het. perso neel in 't begin van dit jaar dit advies gaf was de Wet op het L.O. anders dan nu; toen was het nl. voor de gemeente met het oog op het aantal leerlingen tamelijk veel voordeeliger als de op lossing, zooals ik die nu voorsta. Dat „meenden'' we niet, zooals de heer Bremerkamp het zeer onduidelijk uit drukt, maar zoo was het inderdaad. Nu is de wet echter anders, en nu komt het voor de Gem. financieël vrijwel op hetzelfde neer, als de beide lagere scho len één geheel blijven. Want dit is steeds de meening van het personeel geweest, dat school A in wezen onver anderd moet blijven. De practijk heeft hier al jaren aangetoond, dat er in IJmuiden behoefte bestaat aan een school als school A. Én als minister Visser, wat zeer waarschijnlijk ls, weer zal toelaten, dat er in de 5e ëii 6e klasse van de lagere school weer Fransch zal mogen worden onderwe zen, dan moet noodgedrongen ook aan school A dat onderwijs weer gegeven worden. Gesteld nu, dat er 2 lagere scholen zijn, dan moet het personeel van beide scholen toch gezamenlijk vergaderen over de dan weer noodzakelijke wijzi ging van het leerplan en de te gebrui ken boeken, want nog eens: in de prak tijk moeten beide scholenJ volkomen aan elkaar gelijk zijn. Welk voordeel is er nu na de wetswijziging voor het on derwijs in om die 2 scholen geseheiden te houden? Ik kan er niets anders in zien dan onnoodigen omslag en een dubbele administratie; en hiertegen over zie ik geen enkel voordeel. 2. Wat willen nu de heeren Tuseni us en anderen? Die willen 2 verschil lende lagere scholen, één als oplei dingsschool voor de H. B. S. enz. en een gewone lagere school. Op de ouder vergadering heb ik al gezegd, dat dit idee practisch onuitvoerbaar is. Want gesteld, .dat de Raad op dit idee zou ingaan, wat gebeurt er dan? In Sep tember melden zich in den regel 70 leerlingen voor de eerste klassen aan; men zou de ouders dan natuurlijk moeten' vragen, voor welke school hun kind bestemd is en dan vermoed ik dat verreweg de meesten, misschien wel allen, zouden antwoorden: „Voor de opleidingsschool natuurlijk!" Want de meesten zullen dien weg willen uit gaan, als natuurlijk hun kind latei- blijkt. geschikt te zijn voor de H. B. S. Dit kan men op 6-jarigen leeftijd na tuurlijk van geen enkel kind weten, waarom de ouders in elk geval den veiligen weg zullen willen bewandelen en hun kind op de opleidingsschool zullen willen doen. Gevolg: parallel klassen op de opleidingsschool en voor de andere school weinig leerlin gen of in 't geheel geen. Dus: wat de heeren Tusenius e.a. willen is niet uit te voeren. De heeren weten dit natuur lijk even goed als ik zelf. Misschien hoopt de heer T., dat op deze manier de boel in de war zou loopen, zoodat meer ouders dan nu iets voor een nou-1 tralê school zouden beginnen te voelen, want, dit is voor mij zeker, dit blijft het ideaal van den heer Tusenius. Waarom ik die meening heb? De heer X- schrijft in zijn antwoord aan den heer Wiedemeijer o.a. dit: geen drijverij naar splitsing, maar een zuivere wil tot behoud van wat goed was." M.a.w. de heer T. beweert hier, dat de toestand aan school A goed was, en nu moet de heer T. het mij niet kwalijk ven kan. Want als de heer T. werkelijk die meening heeft, waarom drijft hij dan al jaren naar de stichting van een neutrale school? Laat de heer T. dit drijven eens in het publiek verdedi gen! En dan nog iets! Nu schrijft de heer T., dat hij een 7-jarige opleiding wil voor de PI. B. S. enz. Maar in het regie ment van de vereeniging voor het stichten van een neutrale school staat in een afzonderlijk artikel, dat die op leiding in 6 jaren moet plaats hebben Is de heer T. nu in een paar weken to taal overstag gegaan, of retireert de heer T. nu maar tijdelijk om bij ee gunstiger wind weer van koers te ver anderen? Ook op deze vraag had ik graag een onomwonden antwoord. De heer Bremerkamp is zoo naïef te gelooven, dat standsverschil 'bij de voorstanders van een1 neutrale school geen rol meer speelt. Ja, geachte kolle- ga, dit is toch al te naïef. 't. Volgende is historisch: „Een leerlingetje uit een der middelklassen van school A zei kori geleden eens tegen een klassege- nootje: ,,'t Volgend jaar ga ik naar een ander school, waar alleen nette kinde ren naar toe gaan", waarop de anden onmiddellijk zeer ad rem vroeg: „Dus wij zijn niet netjes genoeg?" Kijk, geachte kollega, „wij (en daar bedoel ik een groot deel van de tegen woordige leerlingen van school A mee) zijn niet netjes genoeg! Want het stre ven om van school A 2 verschillende lagere scholen te maken berust alleen hierop, dat de bevolking van school A naai* de meening van de heeren T. e.a. nog te „gemêleerd(gemengd) is Mocht ik me hierin \ergissen, wat ik zeer zou wenschen, dan wil de heer Tusenius die vrees van mij wel eens wegnemen. 3. Wat heeft de Raad nu onlangs besloten? School A te splitsen in twee- en: één dubbele 6-klassige lagere school, en één Muloschool, maar daar aan verbonden de opleidingsklas voor de IL B. S. enz. Deze oplossing heeft mijn sympathie niet gehad. Er is na tuurlijk wel iets voor te zeggen, maar. behalve het wettelijke bezwaar, is het ook mijn meening, dat de opleidings klas voor de H. B. S. bij de lagere school hoort, dan blijft het onderwijs het beste één geheel. Dit is echter hét goede in het besluit van den Raad, dat de Muloschool apart zou komen. In al le plaatsen van eenige beteekenis is de Muloschool tegenwoordig een zelf standige. inrichting. Organisatorisch heeft de Muloschool nu niets meer te maken met een lagere school; zelfs als de raad mocht besluiten de Mulo school met een lagere school te ver binden, dan blijven het even goed, niet alleen wat het onder wijs betreft, maar ook wat de verdere organisatie aangaat 2 afzonderlijke scholen. Organisatorisch heeft ook dan de Muloschool niets meer te maken met de lagere school A, dan met de scholen B, C of welke dan ook. Plet Mu- lo^onderwijs heeft al jaren bewezen in een groote behoefte te voorzien en nu is het mijn meening, dat het in 't be lang van het Mulo-onderwijs is, dus in het belang van een groot aantal ouders, als het, evenals in alle andere plaat sen, een aparte inrichting wordt. Zeer zou ik het toejuichen, als de Raad be sloot ook in Wijkeroog zoo'n school te. stichten; in Wijkeroog met z'n eenige duizenden inwoners moet de behoefte aan Mulo-onderwijs toch eveneens ta melijk groot zijn. Mijnheer de Redacteur! Onwillekeu rig is mijn uiteenzetting langer ge worden dan ik dacht, maar de zaak is, geloof ik, van genoeg helang om van alle kanten bekeken te worden. Blijft school A in wezen dezelfde school als altijd, dan is de kans voor een neutra le school m.i. zeer klein. Plet gezond verstand van de meeste ouders zal dan wel groot genoeg zijn om de gemeente Velsen niet onnoodig op tamelijk groo te kosten te jagen. Laat ons aller stre ven zijn om van school A te maken: één goede lagere school en één goede Muloschool. IJmuiden, 20/12, '24. J. KOOI. Geachte Redactie! uw blad van Zaterdag 2ö Dcc In komt voor het raadsverslag der ge meente Velsen. Bij behandeling van post 83 vraagt de heer Schaar bezuiniging, of dat de commissie op de keuring der films haar taak beter opvat, want er worden nu draken in de bioscoop vertoond. Ons geacht gemeenteraadslid, de heer Schaar was onlangs aan het dwalen, en toen dwaalde genoemde heer toe vallig in de bioscoop en zag daar de vertooning van de film „Londen bij Nacht", die grensde aan pornografie. Ik geloof, geachte heer Schaar, dat u deze film niet begrepen heeft, of u weet absoluut niet wat het woord por nografie beteekend. „Londen bij Nacht" is werkelijk een leerzame film, en wanneer u, geachte heer Schaar, nog eens mocht verdwalen in de eeijj of andere groote stad, wat misschien uit hoofde van uw betrekking als ge meenteraadslid wel eens voor zou kunnen komen, dan had u toch werke lijkt iets uit de film „Londen bij Nacht geleerd1, indien u haar begrepen had, Wat betreft de keurings-commissie hier ter plaatse, welnu die is volkomen voor haar taalk berekend, dat kan ik met bewijzen aantoonen. Films die in groote steden zijn vertoond voor eiken leeftijd, worden hier afgekeurd, dus een bewijs van strenge controle. Ook nu wreer met de vertooning van „Bea trijs", er wordt hier wel eens te streng gekeurd. Ik zou u dus een raad willen geven, geachte heer Schaar, gaat nooit op dingen af waar u geen verstand van heeft, maar onderzoekt eerst de dingen goed waarover het gaat, dat is u toch zeer zeker verplicht als verte genwoordiger uit het volk. Wij zullen de film Londen bij Nacht nogmaals voor een onpartijdige com missie vertoonen, om te laten consta teeren of daar pornografie in aanwe zig is. Wat betreft de leeftijdgrens tot 20 jaar, het voorstel van den heer Slui ters, dat daarmede verbiedt dat zelfS gehuwde menschen een film, die in roote steden is goedgekeurd en die hier wordt afgekeurd, te gaan zien, daar is Velsen de eenigste plaats van in Nederland. Plet wordt hoog tijd dat Amsterdam IJmuiden annexeert. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, F. A. v. Opberg, n. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Concert „Looft den Heer". Voor een talrijk publiek, gaf deze zangvereeniging haar eerste uitvoering in dit seizoen en, laten we er dadelijk bijvoegen, met zeer veel succes! Het koor, dat vooral ihet laatste jaar, duidelijk sporen van inzinking ver toonde, is bezig zich krachtig te her stellen, onder de bekwame leiding van haar nieuwen directeur, den heer Jan de Nobel. Alle koornummers gaven blijk van ernstige studie der leden, en van zeer muzikale intenties bij den directeur. Wat goede voordracht en beschaafd zingen, zelfs van de eenvoudigste mu ziek vermag te maken, bleek wel bij de koren „Onze Troost en Gemeenschap met God". Niet altijd nog wisten de sopranen hun tonaliteit te bewaren, en klonken de tenoren soms wat geforceerd maar waar de heer de Nobel in 3 maand studie, niet alleen oude fouten moest herstellen, maar geheel nieuwe bedoelingen aankweeken, is het resul taat voorwaar schitterend te noemen. Met dezen directeur aan het hoofd, er voldoende ijver der leden, zal Looft den Heer weer spoedig aan den spits staan van de koren in onze gemeente. De keuze der solisten voor dezen avond, was niet minder een zeer gc lukkige. Mevrouw van Tienhoven— Kauweling is een zangeres met een warm donker-getinte altstem. Haar voordracht is muzikaal en oprecht en spreekt tot het hart. In „Verborgen- heit" van Hugo Wolf Lassf dies Herz allein haben, Seine Wonne, seine Pein, kwamen al haar schoono gaven, als zangeres, naar voren; dit lied voor al was aangrijpend mooi. In „Avondcantate" van Cath. van Rennes, was ook haar Altsolo het glanspunt, al werd deze cantae door het dameskoor zeer verdienstelijk uit gevoerd. Na de rustpoos, was het koor niet zoo gelukkig. „Land'kneehtstandchen" van Orlando Lasse was in de pp. ge deelten niet teer en fijn genoeg. In de twee laatste koorwerkjes schommelde de stemming nog al eens, waren de stemvei'houdingen niet altijd evenwichtig. De heer Willem Knikker, is een vio list van beteekenis, zijn techniek is gaaf en af, maar hieraan offert hij geen oogenblik zijn voordracht en warmte van uitbeelding op. Gaarne had ik dezen kunstenaar in ernstiger werk, sonaten of concerto ge hoord, maar de kleinere werken die hij nu speelde, bewezen wel zijn veelzij dige gaven als violist; zijn parelende staccati in „Schön Rosemarin" van F. Kreizler, zijn mooi cantiléne en ontroe rende toon in Romance van H. Wie- niawski, zijn schitterende techniek in Danse Hongroise van F. Nachez, ga ven hiervan blijk. De ondankbare en zware taak van begeleider der solisten was in goede handen. De heer W. J. Ruinen bleek een zeer volgzaam pianist, die hier en daar de bedoelingen der solisten met reserve wist te versterken. Het klavier sprak blijkbaar moei lijk en dof aan, dit kwam vooral in de vlugge passages van Danse Hongroise het meest naar voren; jammer dat men zich voor dergelijk werk, niet steeds de weelde van een goede vleugel kan troosten. Dit vooral zou een dergelijk concert zeer veel ten goede komen. V. De heer K. in de Oranjestraat had de vorige week zijn rijwiel voor zijn woning staan. Toen hij er weer op weg wilde gaan, bleek dat men een der banden had laten leegloopen en het belastingplaatje er af genomen. De politie doet onderzoek. Aan het politiebureau werd gebracht een minderjarig meisje, de B. genaamd Dit meisje was hier heen komen loopen van Bloemendaal, waar zij diende op de buitenplaats Wildhoef. Zij had ongenoegen mei Mevrouw gehad en was er daarom maar vandoor gegaan. Bij onderzoek bleek het meisje onder toezicht van den voogdijraad in Rotterdam te staan. Zij is per auto naar Bloemendaal gebracht en daar aan de politie overgegeven. Zondag is door de politie proces-ver baal opgemaakt tegen zekere S. en L wegens overtreding van art. 67a der alg! politieverordening, dat is het zonder ver gunning van B. en W. verhuren van voer tuigen op den openbaren weg, in dit geval autobussen. Te Haarlem is Vrijdag aanbesteed het opnieuw maken van een opgeruimden remstoel in het buitentoeleidingskanaal naar de oude Noordzeesluizen te IJmuiden, be- hoorende tot de werken van het Noordzee kanaal. Raming f 4940. Ingeschreven was als volgt N. V. Zaanlandsche Hei Onderneming, Koog a. d. Zaan, f 4734D. Stada, IJmui den, f 4650O. Schermers, Nieuwendijk (N.Br.), f 45.40N.V. Aanneming Mij. v, Dongen en v. Hoven, Dordrecht, f 4321 Oeb. J. B. en C. Uitslager, Amsterdam, f 3246. Voorts het gedeeltelijk vernieuwen van de ijzeren deuren der oude Noordzeesluizen alhier. Raming f 19400. Eenig inschrijfster was de firma Penu en Bauduin te Dordrecht met f 18300. Bij de Maandag te Haarlem gehouden aanbesteding van het eenjarig onderhoud der militaire gebouwen en werken van het noordelijk gedeelte van het westelijk front der stelling van Amsterdam, met IJmuiden, was laagste inschrijver de heer A. Qroot te Woude bij Akersloot met f 14976. De raming bedroeg f 16000. Voor het machinisten examen, voorloo- pig diploma, zijn te 's-Gravenhage geslaagd de heeren J. A. Smakman en H. Qomes alhier. Maandagavond werd assistentie der politie ingeroepen door den heer R. winke lier in de Visseringstraat, hoek Zeestraat, daar een dronken Duitscher bij hem den winkel den boel overhoop wilde halen. Toen de politie kwam was de Duitscher er echter al van door. Beslaggelegd. Wegens een vordering groot f1180. door de Vereenigde Ijsfabrieken te IJmuiden beslag gelegd op den stoomtrawler IJ.M. 197 Zaanstroom IV van de reederij Zaanstroom. VELSEROORD. De R ij k s H. B. S. De volledige uitslag der gehouden aan besteding voor het bouwen der Rijks Hoogere Burgerschool met conciërgewoning alhier is als volgt Firma Nauta en Hetiema, Leeuwarden f 252500; C. v. d Vliet, den Haag f 250000 Doedens en Schilder, 't Zand, f 248824 A. G. Jansen en O. K-oon, Santpoort, f 247000 J. v. d. Wal, den Haag, f 2394908. Kep- pel, Apeldoorn, f236400; j. Veeneman, id., f 232000; firma E. Warffemius en Co den Haag, f 225812; H. Boekei, Medemblik, f 227300 Th. H. Jansen, Rijswijk, f 232000; firma Geuzenbroek en Boekei, Medemblik, f225383 K. v. 't Veer, Assendelft, f 225000 firma P. Heere en Zn., IJmuiden, i 224350 O. Höfte, Amsterdam, f 223000 P. van Nes, den Haag, f 222400 Q. H. M. 's Gra- vendijk, id., f 222915 Gebr. van cPutten, Heemstede, f 221003 firma Verwoest en La- fébre, Amsterdam, f 219277 ;-W. Thunissen A J. W. Sambeek, Heemstede, f219200 Tuin, 't Zand, 220000; F. Camerling, Dordrecht, f 218500M. v. d. Velden en P. de Jong, Rotterdam, f 218490; J. H. Kruize, Rotterdam, f 21777 G. Lastdrager, Helder, f 216887; J. L. v. Ommen, Rotter dam, f 217270; J. W. v. d. Schoot, Tilburg, f 215900; P. A. v. Wijnen, Dordt, f 212000 J. Weijts, Bergen op Zoom, f 207000 W. Bunnik, Amersfoort, f 207000H. See- gers, Nijmegen, f 206350W. v. Heijst, Vel- sjn, f205000 M. v. Ooijen, Utrecht f205000 Broertjes, Heemstede-Bloemend., f202400 N. Ph. Braun Zn., Beverwijk, f 197000; Aannemers-Maatij. „Noordholland" Heems kerk, f 194960; C. A. Willemse, Vreeswijk, f 199500 J. Feitsma, Bloemendaal, f 193674 S. IJ. Bakker, Avenhorn, f 189500; Gebr. H. V. enj. de Vries, Purmerend, f 179850 M. Masereeuw en J. S. Goedhart, Alkmaar, f 178400. VELSEN Ds. J. D. Boerkoel alhier heeft voor het beroep naar de Oeref. Kerk van Hazera- woude bedankt. De commissie, die zich gevormd heeft voor de restauratie der Ned. Herv. Kerk alhier, maakt bekwamen spoed Nog maar kort aan 't werk, heeft zij reeds twee prachtige koperen kronen ieder met 21 electrische kaarsen, aangeboden. Gisteravond zijn deze in gebruik genomen. De kerk was geheel bezet. Toen de predikant den kansel had bestreden, werden de nieuwe lichtkronen ontstoken. Er is nu een zee van licht in de kerk. Ds. van Leeuwen preekte naar aanlei ding van Math. 5: 14: „Gij zijt het licht der wereld". Door een aantal kinderen werd een toepasselijk lied gezongen. De commissie stelt zich ook vcor om het kerkorgel te doen restaureeren. Zij zal zeker zorgen, dat bij de twee kronen er nog twee komen in de plaats der andere^ lampen. Zooals men heeft kunnen lezen in het raadsverslag is aan de centrale com missie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten te 's-Oravenhage een bijdrage van f 150.— verleend. Alhier be staat jfeen comité van deze organisatie, waar van in de plaats van den heer W. Kremer, den pas afgetreden gemeentelijke genees kundige, als voorzitter is opgetreden Ds. W. Kroese te Velseroord. Verder hebben daarin zitting Zr. de Beurs, secretaresse; Zr. Danser, penningmeesteresse Mej. Lust te Velseroord, Mej. Raat te Wijkeroog, Dr. P. C. de Weerdt te Velsen en de heer IJ. J. Reitsma te Velseroord. Binnenkort zal ten bate van dezen arbeid een bazar worden gehouden en wel in den huize „Stormveld" te Velseroord, daar toe welwillend afgestaan. Door de politie te Wijkeroog is voor den commissaris te IJmuiden geleid een zekere H., zonder vaste woonden verblijf plaats, wegens verzet en belediging tegen de politie. Na verhoor is de man weder vrijgelaten. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente werd herkozen als ouderling de heer D. Jongens en als diaken de heer W. L. Kuiper, beiden te Velseroord. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 20 Dec. 1924 20 timmerlieden, 5 metselaars, 11 schilders, 1 wagenmaker, 1 steenhouwer, 1 scheeps timmerman, 1 typograaf, 1 meubelmaker, kuipers, 6 bankwerkers, 2 chauffeurs, stokers, 3 loodgieters, 1 gereedschap maker, 2 plaatwerkers, 1 boormeester, 2 zeilmakers, 1 bakker 2 sigarenmakers, 8 matrozen, 2 kantoorbedienden, 206 diversen. De staking in het visscherijbedrijf is de oorzaak der groote toename van het aan tal werkloozen. SANTPOORT - Bij de M iandag te Haarlem gehou den aanbesteding van het éénjarige ondei- houd der militaire gebouwen en werken te Haarlem, Overveen en Schoten was aagste inschrijver de heer L. H. Rings alhier met f 13900. De raming bedroeg f 15300. Naar de Tel. verneemt zijn Ged. Stalen van Noord-Hol'and voornemens, in de eerstvolgende statenzitting afschaffing van den vacantietoeslag voor het provinciaal oersonee! voor te stellen. Waterstand IJmuiden. Dec. 1924 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 25 1.55 2.15 1001 10 20 26 N. M. 2.46 3.04 10.46 11.12 27 3.34 3.50 11.37 28 4.22 4.41 0.02 0 27 29 5.13 5.31 051 1.15 30 6.01 6 23 1 37 2 02 31 6.53 7.17 2.23 2 52 Vereeniging tot bestrijding der T.B.C. Het onderzoek op Dondermorgen zal - aanvangen om 8.30 v.m. In verband met Nieuwjaarsdag zal het onderzoek zijn op Vrijdag 2 Jan. 8.30 v.m.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 6