ORGAAN VOOR DE G! NTE VELSEN :«o. 17 Zaterdag S7 December 1924 10e Jaargang^ IJMUIDER COURANT OFFICIE EL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouderi der gemeen te Velsen brengen ter openbare kennis, dat hun verzoek aan Gedeputeerde Staten van Noordholland, om op het perceel, kadaatraal bekend gemeente Velsen, Sectie H No. 4574 (gedeeltelijk), gelegen ten oosten van den Doodweg te Wijkeroog, eene inrichting tot bewaring van iteenkoolgas te mogen op richten, door dat college is toegestaan. Velsen, 24 December 1924. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. Kostelijk. Rijkens. BURGERLIJKE STAND. Bureau-uur 1 Januari 1925 (Nieuwjaarsdag). De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen maakt bekend, dat op 1 januari 1925 (Nieuwjaarsdag) het bureau van den burgerlijken stand op verzoek van een belanghebbende zat worden ge opend tusschen 9'/j en 10 uur voor middags, indien de verzoeker aantoont, dat de te verrichten werkzaamheid, in verband met de bij de wet gestelde termij nen, niet kan worden uitgesteld. Velsen, 17 December 1924. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen, op Dinsdag 30 December 1924, des namid dags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van de Dames-Gymnas- tiekvereeniging „Gratia" te Velser- oord om één- avond per week ge bruik te mogen maken van -de gymnastiekzaal en de daarin aan wezige gymnastiektoestellen van school D. 3. Verlenging benoeming van J. H. van Dalen als tijdelijk lèéraar in de Engelsche taal aan de Vissche- rijscbool. 4. Benoeming van: a. twee leden van het schaalarm- bestuur. b. één lid van het Roomseh-Katho- liek burgerlijk armbestuur. c. twee leden der commissie van overleg voor de ambtenaren. d. twee leden der commissie van overleg voor de werklieden. e. twee leden der commissie van overleg voor de politie. f. acht leden der schouwcommis- sie. g. drie leden en twee plaatsvervan gende leden van de reclame commissie inzake vergunnings recht. h. twee leden -der commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burgerschool. i. één lid der commissie van toe zicht op de Handelsavond school. j. één lid der commissie van toe zicht op de Nijverheidsavond school voor ambachtslieden. k. één lid der commissie van toe zicht op de Visscherijschool. 1. vijf leden der commissie van plaatselijk schooltoezicht te Vel sen. m. leden1 der commissiën tot we ring van schoolverzuim. n. één lid der schattingscommis sie voor het grondbedrijf. 5. Besloten vergadering. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 10 uurDs. Erdman. 5 uurDl. Kroese van Velseroord. GEREF. KERK. 10 uur: Da. Joh. Jansen. 5 uurDezelfde. Doopsgez. Gun. Afd. Prof. Rond. 10.30 uurGeen dienit. CHR. GEREF. KERK. 10 uurOodsdienatoefening. 5 uur: Hetzelfde. EVANGELISATIE HOOGEBERG Zondagmorgen 10 uur: Zondagschool. Zondagavond 7.30 uur: Samenkomat. SprekerB. Jenninge. 10 uur: 5 uur 10 uur: 5 uur 10 uur 5 uur 10 uur: 5 uur 10 uur: 9.45 uur 5.30 uur 10 uur: 6 uur VELSEROORD. NED. HERV. KERK. Ds. W. Kroese. Ds. T. j. van Oostrom Soede van IJmuiden. GEREF. KERK. Ds. O. J. Wissink. Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. W. S. van Leeuwen. Dezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Ds. J. D. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Prof. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL. Da. O. R. Kuyper van Haarlem. Dezelfde. EVANGELISATIE. Ds. v. Oostrom Soede. Geen dienst. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN De entree van Ds. T. A. Bakker, thans te Sliedrecht, die het beroep naai' de Chr. Gereformeerde Kerk alhier, aannam, is bepaald op 15 Februari 1925. De kerstbijeenkomst in „Th-alia", 2e Kerstdag uitgeschreven, ging niet door, op last van den burgemeester. Daarop had do federatie van bouw vakarbeiders een gelijksoortige bijeen komst belegd in de Cycloop. Toen de eigenaar daarvan echter bezwaren maakte tegen deze blindeering, bleek hij door een contract met -de federatie gebonden. Als spreker trad op de heer Joh. de Haas over het onderwerp: De culturee- Ie waarde van het kerstfeest. Bij de gelegenheid tot debat werd een persoon, die zaken van de Dageraad wilde bespreken, het woord geweigerd. Een ander echter, die zijn beginsel te genover dat van den spreker .telde, kreeg daartoe gelegenheid en werd be antwoord. De vergadering eindigde zonder int i- denten. De Dageraadssamenkomstec verbaden. De afd. Velsen der Vrijdenkersver- eeniging De Dageraad had gistermor gen een kunstochtend georganiseerd in den schouwburg Thalia alhier. Daarin zou de heer Jo de Haas spreken over „Het gehuichel der kerken- op Kerst mis" en „De ziel overwint". Medewer king zouden verleenen de heer Meyer- se, baritonzanger te Amsterdam en het Beverwijksche strijkje, dat o.a. een foxtrot zou spelen. Deze samenkomst is echter niet doorgegaan, daar zij door den Burgemeester is verboden gewor den. Liefdadigheids-Uitvoering „Looft den Heer". Naar wij vernemen geeft bovengenoemde vereeniging Donderdag 15 Januari een uitvoering in het Gebouw voor Chr. Belangen, geheel ten bale vandeVereeniging lot bestrijding der Tuberculose, terwijl hel gebouw hiervoor gratis is beschikbaar gesteld. Wij hopen dat deze daad van de ver. „Looft den Heer" door meerdere gevolgd zal worden. Met ingang van 1 Januari a.s. heeft de heer D. Klut ontslag aangevraagd als organist van de Oereformeerde kerk alhier. Gedurende 12 jaar heeft hij deze functie waargenomen. VELSEROORD Op de Dinsdag 1.1. gehouden ver gadering werd een Schaakclub opge richt, aanvankelijk met 16 leden. De tweede vergadering zal gehouden wor den op Dinsdagavond a.s. te 8 uur bij den heer Eynthoven, Lunchroom, Sta tionsweg, Velseroord, om over te gaan tot het kiezen van een definitief be stuur. H.H. schakers, die nog lid vvenschen te worden, kunnen zich dezen avond alsnog opgeven. Woensdagmiddag was er een faeele drukte in de Lagersstraat. Tén huize van Mej. W. aldaar vervoegden zich de redhter-commissaris, de offi cier van justitie en de griffier der rechtbank te Haarlem. Naar aanleiding van bij de politie ingekomen mededee- ltogen is Mej. W„ verdacht va.n het plegen van abortus provocatus, aange houden en gevankelijk naar Haarlem overgebracht. Een huiszoeking werd gehouden, waarbij plaatselijke politie en rijks veldwachters assistentie verleenden. Verschillende zaken werden daarbij in beslag genomen. De heer G. Voet, alhier, is benoemd tot gewoon lid van het Historisch Ge nootschap te Utrecht. VELSEN De heer L. Natte, gemeenteontvanger alhier, welke 1 Januari den dienst gaat ver laten, herdenkt op dien datum den dag waarop hij voor 40 jaren werd aangesteld als rentmeester bij de familie Boreel van Hogelanden. Bij de door het bedrijf Openbare Werken gehouden' aanbesteding voor het verrichten van het los- en rijwerk gedurende het eerste halfjaar van 1025, waren laagste inschrijvers de heeren .1. van Gameren alhier, N. Redeleer te Wijkeroog en G. Spanjaard te Sant poort. Zondagavond gaf de gymnastiek- vereeniging „Vlug en Lenig", beslaan- ,-d'e uit personeel van „Hoogovens" een- uitvoering in de bioscoopzaal van het Luxor Theater en wel In de pauzen tusschen de verschillende nummers. Deze nog jonge vereeniging, die staat onder leiding van don heer Onstenk, beschikt over uitnemende krachten die vooral aan brug en hoogrek een uitste kend figuur maken, doch ook de vrije oefeningen waren correct. Bij den aanvang deelde de leider me de, dat dit optreden, bedoeld is als pro paganda voor de gymnastiek, een der meest gezonde lichaamsoefeningen. Naar de bijvalsbetuigingen te oordee- len is naai' Kenn. meldt, deze avond bijzonder in den smaak gevallen en dus wel aan het gestelde doel beantwoord. Door burgemeester en wethouders van Velsen zijn de navolgende bouw vergunningen verleend: Aan Ir. G. C. Bremer, Rijksbouwmees ter, voor een Rijks Hoogere Burger school op het zg. Hanenland te Velser oord. Aan de Woningbouwvereeniging „Velsen" voor 87 woningen op het zg. Hanenland en aan de Tuindersstraat, te Velseroorü. Aan P. Gjaltema en H. Jonkman te Velseroord voor 9 arbeiderswoningen aan de Piet Heinstraat. Herplaatsing wegens misstelling. De wedstrijd, uitgeschreven door de Kegelclub „Excelsior" heeft den volgenden uitslag gehad: Vrije baan Hamburgertelllng. Ie. Prijs J. Wientjejs, Velsen met 100 houten, 2e pr. J. Nan, Velsen met 96 houten; 3e pr. J. Kuiper, Velsen, met 88 houten; 4e pr. G. Schoo, Velsen, met 85 houten; 5e pr. H. Post, IJmuiden, met 80 houten; 6e pr. J. Tabois, Velsen, met 78, 76, 74 houten; 7e pr. C. de Lief de, Velsen met 78, 76, 71 houten; 8e pr. Deden, Beverwijk, met 78, 70 houten; 9e pr. J. de Groot, IJmuiden, met 78, 62 houten; 10e pr. G. Bouman, Velsen, met 76 houten. Vrije baan gewone telling. Ie Prijs Luyt, Beverwijk, 39 houten; 2e pr. J. Koevoets, IJmuiden, 38 h.; 3e pr. J. de Groot, IJmuiden, 36, 36 h.; 4e pr. G. Schoo, Velsen, 36, 35, 33 h.; 5e pr. Deden, Beverwijk, 36, 35, 32 h.; 6e pr. H. Post, IJmuiden, 36, 32 h.; 7e pr. Gakenholtz, Beverwijk, 35, 34, 34 h.; 8e pr. J. Aalderink, IJmuiden, 35, 34 h. De prijsuitreiking zal op Zaterdag 27 December a.s. plaats hebben in de kegelbaan van hotel „De Prins", des avonds om 8 uur. koop; J. v. Alphen en A. J. Heilig; W. W. T. W. Kooiman en O. E. de Jonge; Wolff en G. Tol; J. Snijder en L. G. Kool Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: H. M. Hamersv. Zon, z.; M. P. DingerdisWarmen-dam, z. Ondertrouwd: W. v. d. Pijl en C. Meijboom. Gehuwd: F. J. Heykoop en C. Hey- Ingelcomen personen Afcntal m. t. C. van Putten, Sluiseiland in een keet van Volker en Bos, 1—1 Oorbeek, geb.Munnink,D. lepenstr. II, 1—1 E. Schaap, D. Velserduinerbuurtw. 113,1—1 J. Kolk, E. Stationsweg 40, 3—1 C. Bekooij, E. Zeeweg 72, 1—3 C. Schippers, F. Noorderlaan 14, 22 Wed. Hama—Lanoy, C. Huygenstr. 24, 1 Leeftijdsgrens. Wanneer je binnen korten tijd De bioscoop eens wil bezoeken, Dan moet je ja het is werkelijkheid! Tweemaal tien jaren kunnen boeken. Wanneer je negentien jaren telt, Hetzij man of vrouw, 't is om het even, Dan trouw je voor de Wet, dat geldt. Voor bioscoop moet je langer leven. Dus om te trouwen oud genoeg, Mij wordt het werkelijk wat te mach tig, Maar om een film te gaan bezien Is men dan nog te kinderachtig. Bon je negentien plus een half jaar En ouders van een kleinen peuter, Je trouwboek meldt dit zonneklaar, Voor de bioscoop ben je nog een kleuter. Je loot ook vóór je twintigste jaar, Draagt soms al militaire kleeren, Maar naar -de film! dat denk je maar! Zoo'n aap! dat moest hij eens pro beeren! Het is niet zoo moeilijk te ordonnee- neeren Dit mag je wel, dat mag je niet, Maar eerst te denken, dan .te spreken Dat leeren heel veel menschon niet. Jungbacker. CONSULTATIE-BUREAU. Vereeniging tot bestrijding der Tnbercnloae. Brlnlostreat, Velseroord. Dinsdags geopend van 23 nnr. Het onderzeek te kosteloos en ge scbledt door Dr. VAN SLOOTEN van Haarlem. Ouders Iaat vooral nw kinderen oh derzeaken. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De reorganisatie van school A. Mijnheer de Redacteur! De heer Wiedemijer insinueert wie zei ook weer, dat de heer Tusenius dit niet mocht doen? en wordt ha telijk. Dit heeft voor mij ook een pret- tigen kant, wan het is voor mij een be- wijs, dat het hem aan steekhoudende argumenten ontbreekt. In de eerste plaats beweerde ik in mijn ingezonden stuk, dat de heer W. de zaak verkeerd toelichtte door te be weren, dat op de schoolvergadering twee voorstellen binnen kwamen. De heer W. geeft dit toe. Of de heer W. een groot of minder groot voorstander van het huidige voorstel van B. en W. was, laat mij koud. Een feit is, dat hij vóór stemde. Zou dit te verdedigen geweest zijn, wanneer de Wethouder van Onderwijs gezegd had: „Kies uit deze twee voor stellen" de heer W. had dan kun nen zeggen „in 's hemels naam, het minst erge dan maar" thans, nu ge noemde wethouder advies vroeg om trent den besten reorganisatie-vorm zeker niet. Ik vraag mij dan ook nog steeds af: „Waarom stelde de heer W niet voor te gaan in de richting, die thans de heeren Roelse of Vermeulen gaan, of waarom stemde hij niet blan co, als hij op dat moment niet aan een dergelijke richting dacht? Is de heer W. van inzicht veranderd, mij best. Maar dat hij zulks dan ook ruiterlijk erkenne en niet den indruk tracht te vestigen, als zoude hij nood gedwongen vóór het voorstel der schoolvergadering het huidige voor- stel van B. en W. hebben gestemd Nogmaals hij was volkomen vrij. Hoe de heer W. dan ook voor een voorstel kon stemmen, dat volgens hem onver biddelijk naar een neutrale school leidt, is mij een raadsel. Een goeden, laat staan een besten1 reorganisatie- vorm lijkt ons dit dan toch lang niet. Om zoo'n neutrale school te voorko men wil de heer W. zelfs zijn princi pe prijs geven, wat de voorstanders van openbaar onderwijs zeker in hom zullen prijzen, maar daarom dringt de vraag nog meer: „Waarom heeft ile heer W. dan toch op de schoolvergade ring vóór dit voorstel gestemd?" Heeft hij dit groote nadeel eerst later ont dekt, of vond hij de kleinere klassen, die het voorstel der schoolvergadering toén waarborgde, grooter voordeel dan het stichten eener neutrale school een nadeel zou zijn? Wat het eerste betreft, zouden we willen vragen, waarom de heer W. de schoolvergade ring dan niet even omtrent z'n veran derde inzichten heeft ingelicht, de le den ervan zouden dan, voor een mij hekend deel althans, niet zoo perplex op den ouderavond gestaan hebben. Het doet den heer W. genoegen, dat- noch de heer Tusenius, noch onderge- teekendo de voordeelen van het voorstel Roelse hebben bestreden. Den heer W. zij medegedeeld, dat dit ook absoluut mijn plan niet was. Ik ben van mee ning. dat al dit geschrijf de menschen, die het tenslotte te zeggen hebben de raadsleden toch „niet zal beïn vloeden. Als ik iets van één van heide voorstellen gezegd heb, was dit om de eigenaardige houding van den heer W. te teekenen, of iets recht te zotten1, dat naar mijn meening zulks niet geheel was. De heer W. is anders "wel een aange name tegenpartij. Wee den-gene, die het niet met hem eens is, zijn ban vloek treft d'en onverlaat onverbidde lijk! Wanneer de heer W. zegt, dat de hr. Jansen een fel tegenstander van het voorstel der schoolvergadering was dat hieruit d'o noodige conclusies uit zijn getrokken, snapt de heer W. na tuurlijk zeer goed en je bent zoo vrij hierin met hem van meening te ver schillen, den grond', waarop die moo ning berust, even nader omschrijvend, dan heet dat ongevraagd de gewijzig de houding van den heer Jansen1 ver dedigen-, waarvoor de dank je niet zal ontgaan! Moet ik hieruit concludeer™, dat de heer W. in dit blad niet schrijft, omdat hij meent een goede en recht vaardige zaak te moeten verdedigen, maar omdat hij den dank des heeren Roelse eni die -der S. D. A. P. hoopt deel achtig te worden? Zooals -de waard is, vertrouwt hij zijne gasten, nietwaar? Wanneer dé heer W. In de IJm. Cou rant beweert, dat de arbeiders in 't al gemeen hun kinderen niet naar school A zenden en je vraagt naar de reden er van, nieuwsgierig zijnde, of de schuld bij de organisatie der school of bij de arbeiders ligt, dan heet diezelfde krant niet -de plaats om dat te he spreken en' heeft één en ander niets met de reorganisatie te maken. Waar om brengt de heer W. het dan in zijn betoog naar voren? En waaruit con cludeert de heer W., dat ik voorstan der eener standenschool zou zijn? Geachte Redactie, ik wil het hierbij laten, 't Zij mij alleen nog vergund neer te schrijven, diat ik ook thans nog niet inzie, dat de aanneming van het voorstel van B. en W. onverbiddelijk tot een neutrale school leidt.. Gezien en gehoord de stemming op den ouder avond verwacht ik zulks eer bij aanne ming van het voorstel-Roelse. G. J. Bremerkamp. Santpoort, 24 Dec. '24. Waterstand IJmuiden. Dec. 1924 H. water L. water Dasen v.ra. n.ra. v.m. n.m. 28 4.22 4.41 0.02 0.27 29 5.13 5.31 0.51 1.15 30 6.01 6.23 1.37 2.02 31 6.53 7.17 2.23 2.52 Januari 1925 1 E.K. 7.47 8.14 3.15 3.44 2 8.43 9.14 4.09 4.37 3 9.47 10.25 5.06 5.37

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 1