SPORT. VOETBAL. Zaterdagmiddagcompetitie. Beide leidende elftallen hebben Za terdag een nederlaag geleden, V I. O. S. verloor verdiend van Ulysses met 32 terwijl Trekvogels een 21 nederlaag boekte. Ulysses speelde een fraaie partij, waarbij vooral de midvoor uitblonk, toch had de uitslag anders geweest als do V. I. O. S.-keeper den tweede goal, welke makkelijk te houden was, niet had laten gaan; dit werkte zoo ont moedigend op V. I. O. S., dat in minder dan geen tijd de stand 31 geworden was. Over de wedstrijden 'het volgende: Als de heer Hartman, die dezen wed strijd op uiterst correcte wijze leidde, de elftallen in het veld blaast, blijkt, dat V. I. O. S. invallers heeft voor v. Dongen en v. d. Pijl, voor wien v. d. Steen Jr. en Visser meedoen. V. I. O. S. wint den toss en Ulysses trap af. Dadelijk krijgen we een vlug spel met Ulysses in de meerderheid, stond hij in buitenspelpositie, wat den arbiter ontging. Er is dan 10 min. ge speeld. Trekvogels valt heftig aan en liet Bato-doel ondergaat een ware be legering, echter niet met het ge- wenschte gevolg. Rust gaat in met 20 voor Bato. Na de rust weer een overwicht van de IJmuidenaren, eindelijk weet v. d. Steen de eer te redden met welken stand het einde komt. De scheidsrech ter was een totale mislukking. STORMVOGELS—U. V. V. 1—0. Overzicht. Ook deze thuiswedstrijd heeft weer niet gebracht, wat we gehoopt had den. Een pittigen, technisch hoog- staanden wedstrijd. Wel zijn de Storm vogels verreweg de meerderen ge weest van Buitenweg en zijn mannen, maar het spel was toch verre van ide aal, in 't bijzonder voor de rust. Toen la'g er bovendien een zekere matheid over het spel der Stormvogels, vooral over dat van Snoeks. In hevige mate werd het korte spel gespeeld. Snoeks, Sint en Blinkhoff Sr. lieten de vleugels vrijwel werkloos. Voor Sint valt moge zij ondernemen enkele aanvallen, wel-lijk een verontschuldiging te vinden Ita met moeite. af<reslflfmn worden Tie'u;^ dat z'n reChterbuurman nage- ke met moeite afgeslagen worden. De V. I. O. S. voorhoede brengt geen op luchting, zoodat de druk op het doel steeds grooter wordt. Als Steekman dan naar don linksb., welke geheel vrij stond, plaatst, maakt deze den eersten goal. V. I. O. S. wordt plotseling wak ker geschudt en het spel wordt naar de andere zijde verplaatst, waar de Ulysses-kecper druk werk krijgt. En kele schoten van de v. d. Steens en v. d. Velde stopt hij naar behooren. Er is nu zelfs van een gering over- hierin, noeg alle ballen naar hem centerde, zelfs in de meest ongunstige omstan digheden, zoodat hem in 't algemeen weinig tijd restte naar den vleugel te plaatsen. Na de rust vlotte het iets beter. Ol denburg kreeg toen meer werk en ver richtte dat bovendien ook beter dan voor de rust. U. V. V. kreeg zoo goed als geen voet aan den grond. In deze periode verrichtte de U.V.V.-doelman schitterend werk. Slechts één ontzet- ^er '^lu*sc\uk sprake, welke ein- ^ond hard schot van Visser was hem ilnlïil.' i li n ri mnA, rl Artl.nnnf vrnvi ^/ïm1 (lelijk in een mooi doelpunt van „Wim wordt uitgedrukt. Tot aan de rust gaat het spel dan gelijk op, gedoelpunt wordt er niet meer, zoodat met gelij ken stand gedraaid wordt. Na de thee ziet het er uit of V. I. O. S. winnen zal, eenige goede aanvallen worden ondernomen, maar de doel wachter toont zich onverbiddelijk en retourneert alles, vooral viel het schie ten van den invaller v. d. Steen op, een zijner goede schoten had zeker beter lot verdiend. Geheel tegen verwachting maakt Ulysses dan een goal, als Steek man van verren afstand een schot in zendt dat de V. I. O. S.-keeper wel stopt maar niet door hem wordt weg gewerkt, de bal wordt hem ontfutselt en Ulysses heeft weer de leiding. Dit is het sein voor Ulysses om heftig aan te vallen en in de volgende min. wordt een voorzet van rechts ineens inge schoten. Er heerscht groote vreugde in het Ulysses-kamp. V. I. O. S. is een gesla gen elftal en speelt verder een kal- men wedstrijd, totdat v. cl. Velde den achterstand weet te verkleinen. Nu begint de thuisclub weer, maar dan is het te laat en als de heer Hartman einde aankondigt, heeft Ulysses ver diend revanche genomen en V. I. O. S. van de bovenste plaats gestooten. Trekvogels verloor met 21 van Bato na ongeveer drie kwart der wed strijd in de meerderheid te zijn ge weest. Als v. d. Steen Sr. voor eigen doel zet heeft de mid-voor geen moei te om zijn club de leiding te geven. Even later weet dezelfde speler een tweeden goal te maken; ons inziens te machtig. In de Stormvogels-verdediging had den Koster en Blinkhoff hun dag niet. Speciaal de captain miste z'n anders zoo groote trapvastheid. Haak speelde in de middenlinie een goede partij, Snoeks minder dan tegen B. C. PI. Struys ploeterde onzettend, maar dwaalde in z'n'ijver wel eens te ver naar het midden af. v. d. Wint ver richtte het weinige naar behooren. U. V. V. als aanvallende partij maak te een zwakken indruk. Slechts een heel, heel enkelen keer bliezen Wal- der en Buitenweg wat vuur in dc voorhoede. Verdedigend hebben de U. V. V.'rs zich goed geweerd, vooral Balt, Rumbrink en Swarttouw. De wedstrijd. Scheidsrechter van Bisselick blies de volgende elftallen in 't veld: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Haak Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck Brusse Den eersten goeden Stormvogels- aanval ondernemen Visser en Asbeck. Deze plaatst hoog voor 't doel, Balt loopt uit, maar komt te vallen. Swart touw weet echter erger te voorkomen door Sint af te houden. Kort hierna doet zich een soortgelijk geval voor. Thans is het Oldenburg, die voorzet. Weer mist Balt het leder, maar nu schiet Sint naast. Geruim en tijd valt er voor den neu tralen bezoeker nu weinig te genieten. Meermalen valt er niets dan een doel loos heen en weer getrap te aanschou wen. Een gevaarlijk moment voor het Stormvogels-doel ontstaat, wanneer Buitenweg een snellen aanval leidt. Blinkhoff Jr. en Snoeks grijpen mis, Huyser schiet in en slechts met groote moeite kan v. d. Wint den bal stoppen. Direct hierop vliegt C. Oldenburg met den bal naar voren, loopt naar binnen en schiet dan rakelings langs de ver ste paal. U. V. V. blijkt voorloopig al haar kruit verschoten te hebben. Stormvo gels wordt steeds sterker, zoodat het weldra een partijtje „aanvallen en verdedigen" lijkt, zonder dat we elk oogenblik een goal kunnen verwach ten; daarvoor is het spel der voorhoe de te slecht en verdedigt U. V. V. te goed. Een corner schijnt tenslotte re sultaat te zullen opleveren. Asbeck plaatst fraai voor 't doel en Visser kopt schitterend in. Balt weet echter nog juist bijtijds een goal te voorkomen. Stormvogels zet dan weer een tijdje de belegering voort, zonder het don kee per lastig te maken. Buitenweg brengt eenmaal opluchting, hij brengt handig op en schiet links in, waarna v. d. Wint met succes ingrijpt. Een missen van Blinkhoff Jr. doet* Walder ont snappen. Hij zet goed voor, zoo zelfs, dat Haak slechts ten koste van een corner kan redden. Van der Kamp neemt dezen hoekschop volgons de re gelen der kunst, waarna Walder in het zijnet trapt. De laatste minuten zijn weer geheel voor Stormvogels, edoch doelpunten blijven uit. Tijdens de rust wordt druk bespro ken, dat Stormvogels beter moet gaan spelen, willen de beide punten op IJmuiden blijven. Gelukkig blijken de j meeste spelers zelve deze meening ook toegedaan en wordt er direct na de her- j vatting flink aangepakt. Sint lost een U. V. V. kan maar niet loskomen, on danks het feit, dat Koster soms raar staat te schutteren. Pas tegen het ein de, als Stormvogels nog menigen aan val, meestal geleid door Sint of Olden burg heeft gedaan, komt ze wat opzet ten. Blinkhoff Jr. veroorzaakt een vrije trap, maar hij maakt veel goed door het keiharde schot uit het doel te koppen. Dan fluit Bisselick spoedig tijd en heeft Stormvogels een benauw de, doch niettemin verdiende over winning behaald. INGEZONDEN. Oeachfe Redactie Uw Raadsverslaggevér legt mij in het laatste raadsverslag een bewering in den mond, waartegen ik mij moet verzetten. Reeds het] feit dat ik persoonlijk vrij gere geld de bioscoop in Thalia bezoek en hoop te blijven bezoeken, zou een kwalificatie als aan mij toegesehreven op z'n zachtst uitgedrukt zeer vreemd doen schijnen. Ik meen dan ook dat een bezoek van een bioscoop meer een kwestie van smaak dan van fatsoen is. Dat het bezoek op de duurdere rangen weieens beter geweest is dan in den laatsten tijd, moet misschien gezocht worden in de omstandigheid, dat door de autobussen het bezoek in de bios copen in Haarlem zooveel gemakkelijker maar toch ook volgens mijn meening in het feit, dat de waarde van de films niet meer zoo hoog in de smaak van het betere publiek is aangeschreven, als vroeger wel het geval was. U wilt dus, mijnheer de Redacteur, wei van mij aannemen dat ik mij niet heb be moeid met het meerdere of mindere „fatsoen" van de Ijmuidensche bioscoopbezoekers. Hoogachtend, TUSENIUS. Naschrift. Wij meenen wel degelijk, dat de heer Tusenius gezegd heeft wat wij schreven, 'i Kan echter zijn, dat hij zeide„Een fat soenlijk mensch durft er haast niet meer heen". Volgens het officieële raadsverslag heeft de heer Tusenius gezegd„Als ik zie wat in IJmuiden de bioscoop bezoekt, meisjes en jongens van 18 en 19 jaar, dan is het meer dan erg, wat af en toe vertoond wordt". Wij merken nog op, da! de heer Tusenius zeer vaak interrumpties maakt en dat wij zoo'n zinnetje wel eens opvangen en neer- schrijven. Dit staai vast, dat de heer Tusenius ferm schot dat Balt stopt. Een tweetal 'n den raad krachtig meedeed aan de critiek snelle rushes besluit Oldenburg met °P c'e bioscoop en nu een beetje terug- even zooveel schoten, die beiden wor- i krabbelt, den gestopt. Voorzetten was hier naar onze meening beter geweest. Buitenweg vergast vervolgens de j aanwezigen op een aardig stukje solo-j" spel; hij doet enkele Stormvogels er j 9®sbedrijf te Beverwijk, leelijk naast grijpen, doch tenslotte j In de commissie voor dc bedrijven ziet hij zich den bal ontnomen. En dan kwam eenigen tijd geleden ter sprake! gaat het maar weer op Balt af. Sint en de aanbouw van eenige kamerovens Visser nemen den jeugdigen Utrechte- aan de gasfabriek voor uitbreiding dei- naar geducht onder schot, maar deze j productie en voor reserve. Een der 1c- stopt alles. Pas als er 27 minuten ge- den kon zich daarmee niet vereenigen speeld is en hij er talrijke moeilijke en besprak de mogelijkheid gasleve- schoten heeft uitgehouden, moet hij j ring door het Hoogovenbedrijf. voor een formidabel schot van Vis's er Dit leidde tot een correspondenlië De Raadsverslaggever. GEMENGD NIEUWS. Walder, v. Aalst, Buitenweg, Huyser, v. d. Kamp Vos Smelt Tap Swarttouw Rumbrink Balt zwichten (1—0). Het mooie vrij maken U. V. V. trapt af en opent onmiddel-van den bal en den dito voorzet van zijde van dit bedrijf, lijk het offensief, evenals in Utrecht. Oldenburg mag hier niet onvermeld j In een uitvoerig verslag zet de diror De rechtsbinnen lost een aardig schot, blijven. Geen drie minuten later den-tie de voordeelen van levering door hejt waarmee v. d. Wint echter geen lastken we het duo Oldenburg—Visser heeft. U. V. V. houdt het spel eenigen dit spelletje te zien herhaleii, uiaar nu tijd op de IJmuider helft, zonder even- stopt Balt het harde schot. Een corner, wel gevaarlijk te zijn. kopt Blinkhoff Sr. juist over de iat. en tenslotte tot een voorstel van de Hoogovenbedrijf uiteen. Het gasbedrijf te Beverwijk zou worden een distribn tiebedrijf en de gasfabriek zou kun nen worden stopgezet. Volgens opgaven van de commissie bedragen de directe productiekosten per M3 gas 3.93 cent, waarbij dan nog komen de indirecte kosten a 4.57 cent per M3, zoodat de totaalkosten per M* zouden bedragen 9.5 cent. Hiertegenover stelt het Hoogovenbe drijf een prijs van 3.5 cent per M3 voor de eerste 1.000.000 M3 en van 2.5 cent voor elke volgende M3 meer bij een ko- lenprijs van f 12 per 1000 K.G. Daalt of stijgt de kolenprijs dan daalt of stijgt de gasprijs met 1.25 maal het verschil per 1000 K.G. kolen. Stel dus het geval dat de indirecte productiekosten dezelfde blijven dan zou daardoor toch reeds een voordeel behaald worden van 0.43 cent per M3. Indien de raad mocht besluiten het aangaan van een overeenkomst met het Hoogovenbedrijf dan zou dit wenschen te leveren voor onbepaalden tijd met een opzeggingstermijn van 1 jaar voor de gemeente en van 3 jaren voor het Hoogovenbedrijf. In geen ge val zou deze opzegging plaats hebben voor het jaar 1941, tenzij voor dien tijd het Hoogovenbedrijf mocht besluiten tot opheffing van het cokesovenbedrij f. Dat hiervoor de kansen niet zoo groot zijn bewijst de geregelde produc tie en afzet der thans bestaande wer ken en de mogelijkheid van uitbreiding, der productie is zeer groot. De gemeente mag van het door haar betrokken gas ook leveren aan de na burige gemeenten, zooals dit nu reeds het geval is met, een deel der gemeente Wijk aan Zee en Duin, en in dat geval zal het bedrijf der Hoogovens gascon- tractcn voor levering afsluiten met de ze gemeenten. Het is te hopen dat deze voorstellen in de commissie eerst en later in den Raad ernstig zullen worden bekeken en dat een beslissing in deze zaak zich niet te lang zal laten wachten. Kenn. Ed. Het autobusverkeer in Noord-Holland. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft thans, paar De Tel. meldt, aan de gemeentebesturen aanbevolen bij politieverordening om trent het gebruik der autobussen en kele wenschelijke veiligheidsvoor schriften vast te stellen, die niet in de dooi- hem getroffen keuringsregelen konden worden opgenomen. Volgens de ontworpen politiebepa- lingen zal het aan bestuurders verbo den zijn in de autobus te rook en of tij dens het vervoer alcoholhoudend en drank te gebruiken, voorts op andere dan door burgemeester en wethouders aangewezen plaatsen reizigers in of uit te laten of een ancle,re autobus voorbij te rijden als deze reizigers in- of uit laat. De politie kan verbieden de reis voort te zetten, indien het vervoerde gewicht of gebreken aan het rijtuig gevaar op leveren voor de veiligheid. Ook mag geen alcoholhoudende drank worden meegevoerd en mogen in liet rijtuig geen volle of ledige bon- zineibussen aanwezig zijn. Verder moe ten in het rijtuig een brandbluschappa- raat en een verbandtrommel voorhan den zijn. Koffers of rijwielen mogen niet in het rijtuig worden vervoerd, evenmin hinderlijke handbagage. Voor de gewone motorrijtuigen voor reiziigersverv oer worden tevens bepa- „De Wiskotfeni door 86 RUDOLF HERZOO. „Kinderen!" riep Gustav Wiskotten. Ze sprongen van de canapé op, ze stormden tegen hem aan en klauter den tegen hem op, nog harder schreeu wend dan hun vader, zij lieten zich lcnssen en drukken en kusten en druk ten weder. En alle drie ravotten ze over het kleed, de kamer met hun kin derlijk lawaai vervullend, en Gustav Wiskotten was de kinderlijkste van alle (Jric. Toen trok hij eene andere jas aan en sloop heimelijk met de kinderen de poort uit. Heden zouden ze hem alleen toehehooren. Geen mensch zou hom ook slechts een vierde lood ontstelen. Nu pas bemerkte hij hoe hij hunkerde. Vlug draafden ze de steile straten door. Pas in het bosch voelde hij zich veilig. En daar boven, te midden der ontluikende lente, brak de vreugderoes zich opnieuw baan en was het een ja gen1 en vliegen, een schreeuwen en fluisteren, een ravotten en stil liggen. Dat was nog het kostelijkste fn liet bosch restaurant „Villa Fores- ta" liet hij zich een middagmaal ge reedmaken. Hij hond de kinderen de servetten voor, bediende hen en vergat zelf toe to tasten. Dc kleintjes voelden zich ais vorsten en aten als polderjon gens. Dat behaagde den vader. En na tafel ging het weer diep 't bosch in,1 „Mama is altijd zoet." naar de zwijgende beek, en Gustav „En mooi! Wiskotten riep zijne vroegere vaardig-1 Hij drukte den jongen vaster tegen heid op en sneed een molenrad voor. zich aan. „Mooi? Vertel me dat hen, dat In het water vroolijk draaide.1 eens.' „U moet mijn zeilschip uit Düssel-„Dat heeft oom Ewald gezegd. En dorf halen,'' zelde de kleine Gustav, veel mooiere kleeren moest ze dragen, „dat laten wij hier dan varen. Tot in heef hij gezegd, en léderen dag wat de Wupper, en tot in den Rijn en tot in anders, opdat iedereen zou kunn.m de zee. Dat is veel verder dan van zien, dat zij de allermooiste is, papa." Düsseldorf tot aan zee." I „En daar heeft mama allemaal „En mama en ik varen er op naar naar geluisterd?" papa," ging de kleine Emilie voort. t „En zoo verschrikkelijk blij was zij „Hebben jullie dat al eens meer ge- er om!" speeld?" i „Ga naar je molenrad, jongen!' hield zich in de schaduw en spiedde naar de verlichte vensters. Tweemaal was de portier wantrouwend buiten de poort getreden en had haar door zijn verschijnen verjaagd. Toen ze voor de derde maal terugkeerde, riep hij haar over de straat heen aan. Toen verdween ze. En Emilie Wiskotten schreed door stille straten op de binnenstad toe. „Indien ik slechts meer'van hem ge zien had 'dan de donkere omtrekken.... Zijn gezicht, om te weten wat hij denkt Hij kan niet huichelen Of hij gelooft, dat ik van vaders plan „Met mama." j Hij lag in het mo's dat de zon ver-1 af wist?" j "En is mama met jullie naar papa warmd had, een droom in de oogoii en 1 's Middags was ze met den trein aan gevaren?" het gejuich der kinderen in de ooren. het station Unter-Barmen gearriveerd. ja èn als we eens ondeugend wa-1 „Ah zeide hij, en rekte zich uit,1 Ze had zich in Düsseldorf na de een- f ren, 'zeide ze, dat papa alleen maar 1 „die lentelucht daagsche scheiding van de kinderen zoete menschen in Barmen gebruiken Aan iedere hand een kind, keerde door zulk een heftig verlangen aange- kon. Daarom waren we in Düsseldorf, hij tegen den avond naar huis terug, '.grepen gevoeld, dat zij besloten had om dat te leeren. En nu kunt u ons ge- Met hoog opgericht hoofd schreed hij hen heden nog bij haar vader af te ha- bruiken." door de poort, welke hij dien morgen len. En haar vader had haar koud af ar al vluchtend verlaten had. wijzend medegedeeld, dat hij hen naar Hij greep naar hen en trok hen naar zich toe. belang was als ook zij zich daarheen begaf, waar ze behoorde. Was zij eer op die gedachte gekomen, dan behoef de hij nu de Wiskottens niet om gun sten te bedelen. Nu echter moest hij „Stuur dadelijk iemand naar mijn- haar man gebracht had en Jiet in^ zijn j 1 Heeft mama ook nooit over jullie heer Kölsch," droeg hij den portier op, behoeven te huilen?" „ik laat hem verzoeken met juffrouw „Over ons natuurlijk niet," meende Kölsch direct bij mij te komen." de kleine Gustav verwonderd. „Anna moet voorloopig bij de kinde rver wie dan?" ren blijven," zeide hij bij zichzelf. „We 1 Dat weten we niet Gehuild heeft zetten nog een bod in de kinderkamervoor zijne toegevendheid tegenover de I ze'dikwijls. Maar sinds oom Ewald er bij." j bespottelijke kuren zijner dochter boe- is en tante Anna zoo dikwijls uit ÏDüs-j Nu geen scheiding meer! Hoe had ten. Met verliezen! Met verliezen! En seldorf komt, is ze altijd vroolijk. Weet hij bij mogelijkheid van het kinderge-1 hij had, zijnb afgepaste waardigheid u wat ik geloof?" .'babbel afstand kunnen doen. De ge- vergetend, buiten zichzelven van woe- Wel, wat geloof je dan, slimmer- dachte alleen reeds benam hem den de op het kasboek geslagen. „Ander- II je?" adem, legde 'zich als een ijzeren klem-half maal honderdduizend! Ben jij dat I „Ze denkt zekér, dat ze nu ook weer om zijne borst. waard? En je man, die kerel? 1 naar Barmen mag komen." „Kindéren kinderenDe kinderen had hij naar Gustav ge- „Als men toch zoo lang heeft moeten „Papa?" [bracht om hem toegevend te stemmen. huilen Was ze niet zoet?" Om het huis sloop eene gedaante. ZeMoest Gustav met aan een doorgesto ken kaart denken? Moest hij niet den ken, dat ze zich nu, nu alles in haar naar hem verlangde, ter wille van haar vader, ter wille van een groot verlies in zaken, aan hem verkoopen wilde! De slag had haar zwaar getroffen. Nu stond ze weer buiten en had de knop van -de deur, die tot hem voerde, reeds in de hand gehad. Zoo kon ze niet ko men. Hij moest met ziende oogen haren vrijwilligen terugkeer gewaarworden. Slechts geen argwaan koesteren, ■- slechts geen oude draden aanknoopen. Emilie Wiskotten matte haar brein af, totdat het denken haar pijn deed, totdat ze geheel apathisch door de stra ten schreed. Ze bereikte het hoog ge legen stadsplantsoen en wist niet wat ze hier zocht. Ach, eenzaamheid „Emilie?" Was zij bedoeld? Neen, neen. En in dien ook „Emilie Wiskotten?" Nu moest ze uit beleefdheid wel blij ven staan. Maar toch ging ze verder. Eene hand legde zich op haar arm. Een gehandschoende vrouwenhand. Dat voelde ze door hare japon heen. „Wil je mij ontloopen, wegloopster? Ik heb recht op eene belooning voor mijne vondst. Blijf toch eens even staan." Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 2