VISITEKAARTEN N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL iiMfed-hfficl-Iffiti Amerikaansche Legervoorraad. LAARZEN WANTIN 90 cent. BONTJASSEN f30, jMARINE «IJKERS, „De Kleine Stores" Wegens Nieuwjaarsdag zitting op Vrijdag 2 Jan. 7 9 uur n.m> Noo dhollandsch Landbouwkrediet N.Y. IJmuider Agenturen en Administratiekantoor Hypotheken, Seheepsverbanden, TBEGRAFENIS-YEREENÏGING TE IJMUIDEN. H. KROÖNSBMG. Jn'sianakaJe 21. MODELBOEK TER INZAGE Motordienst „DiLÖ' Dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen van\ IJmuiden 9 uur v.m, van Amsterdam 4 uur n.mIele joon 415. DKXiSDIBTEi]^ Verder alle bankzaken. ingen vastgesteld. Zij moeten vermei ien den naam van den ondernemer n het getal te vervoeren personen. In het rijtuig mogen niet worden oegelaten beschonken personen, lij ':ers aan besmettelijke ziekten of per- bnen die wegens andere redenen voor lun medereizigers gevaarlijk zijn! ook ,-een gevaarlijke of zieke dieren, tenzij nder behoorlijke waarborgen. Ook nogen in het rijtuig geen buskruit, an- iere licht-ontvlambare stoffen of gela- en geweren vervoerd worden. Verder wordt aanbevolen, om deze epalingen ook vast te stellen en de reuring ook uit te breiden tot uitslui- ond communale autobussen en tot de oogenaamde „wilde" diensten. VISSCHERIJ. De toestand der zeevisscherij in October 1924. Naar de Afdeeling Vissoherijen van iet Departement van Binnenlandsche iaken en Landbouw ons mededeelt, lamen aan de zeevisscherij in October ,1. meer vaartuigen deel, dan in de vereenkomstige maand van het vori- e jaar. Hoeveelheid en waarde der angevoerde visch bedroegen volgens oorloopige opgave respectievelijk 2.689.700 K.G. en f 5.503.800.— .912.000 K.G. en f 3.328.250.— in Oc- .er 1923). Do vangsten der stoomtrawlers wa- en iets ruimer dan in October van' het origo jaar. Vingen n.l. toenmaals de toom trawlers, welke in de Noordzee ischten en ihun vangsten hier te lan- e aanbrachten, gemiddeld 870 K.G. er reisdag, thans bedroeg dit gemicl- eld'e 894 K.G. Bovendien waren de isc'hprijzen nu hooger. Het gevolg fas, dat gemiddeld meer werd be- omd, n.l. door bovenbedoelde stoom trawlers f 321.per reisdag tegen 306.in Oct. 1923. In bovengenoem- e gemiddelden zijn niet begrepen de van een haring-trawler, die emiddeld per reisdag 5.617 K.G. ha- ving en f 767.besoiiide en in het eheel 31.700 K.G. haring aanvoerde. In verband met de gunstiger uitkom ten nam de stoomrawlvisscherij in mvang toe. Het aantal stoomtrawlers, in de vaart was, steeg n.l. tot Deze vaaruigen voerden uitslui- hier te lande aan, terwijl verleden van de 120 in bedrijf zijnde stoom- rawlers, 14 hun vangsten uitsluitend n 20 gedeeltelijk in Engeland losten. De totale hoeveelheid en opbrengst er visch, door onze stoomtrawlers, de aringtrawler niet mêdegerekend, hier lande aangevoerd, bedroegen res- ectievelijk 2.358.400 K.G. en f 1.027.400 1.980.000 K.G. en f 696.000 in October 923). De motorkust'visschers namen ook eze maand drukker, de zeilkustvis- chers minder druk aan de trawlvis- cherij deel, dan verleden jaar October, de uitoefening van dezen be- rijfstak door de loggers van geen be- bleef. De motor- en zeilkust- isschers verkregen beide gunstiger eldelijke uitkomsten, al vingen de mo- )rkustvisschers gemiddeld iets min er dan in October "van het vorige De gemiddelde vangst per reis edroeg voor de motor- en zeilkustvis- schers respectievelijk 296 en 188 K.G. (298 en 172 K.G. in October 1923). Aanvoer door trawlers van vreemde nationaliteit vond deze maand nage noeg niet plaats. De uitoefening der visscherij met de zee\;ischzegen bleef beperkt tot 3 vaar tuigen, die met de beug kromp in tot 2 zeilschepen (verleden jaar October 9) Het aantal vaartuigen, dat de drijf- netvisscherij uitoefende groeide aan vankelijk nog aan met 2 en bereikte in den loop der maand dus een totaal van 398 (verleden jaar October 293), waar van 55 stoom-, 29 motor- en 314 zeillog- gers (verleden jaar October 41 stoom-, 21 motor- en 231 zeilloggers). Enkele vaartuigen hadden intusscben reeds vóór bet einde der maand de visscherij beëindigd. De vangsten waren aanvankelijk nog klein, later werden zij ruimer, doch gemiddeld per reisdag werd toch over bét algemeen minder aangevoerd dan in October 1923. Bedroegen deze ge middelden n.l. toenmaals voor de stoomloggers 2622 K.G., voor de mo- torloggers 1476 K.G. en voor de zeillog gers 1090 K.G., thans waren zij respec tievelijk 2328, 1735 en 1007 K.G. Alleen de motorloggers hadden dus gunstiger vangresultaten. De prijzen der haring bleven hoog, zoodat de waarde der aangevoerde vangsten over het algemeen hooger was dan verleden jaar October. Gemiddeld per reisdag bedroeg zij voor genoemde vaartuigsoorten respec tievelijk f 531.f 400..en f 233. (f 413f 250.en f 183.— in Octo ber 1923). De totale hoeveelheid en waarde der aangevoerde drijfnetvisch beliepen respectievelijk 16.798.100 K.G., waarvan 166.794 kantjes pekelharing, en f 3.867.900 (verleden jaar October 12.830.000 K.G., waarvan 125.822 kant jes pekelharing en f 2.122.100). ■Een belangrijke hoeveelheid versche haring werd bovendien, evenals verle den jaar» door Britsche stoomdrifters aangevoerd'. Schadevergoeding van de Britsche regeering aan reeders van opgebrachte Nederlandsche vlsschersvaartulgen. Op de vragen van den heer Lovink be treffende toekenning van schadevergoeding door de Britsche regeering aan reeders van Nederlandsche visschersvaartuigen wegens hei opbrengen van han vaartuigen in de oorlogsjaren 1. Is het den minister bekend, dat de reeders van Nederlandsche* visschervaar- t"igen, die in de oorlogsjaren, voorname lijk in 1916, ten gevolge van het opbren gen van hun vaartuigen naar Engelsche havens, groote schade hebben geleden, er nog steeds niet in geslaagd zijn, van de Britsche regeering vergoeding van die scha de te verkrijgen, waartoe reeds geruimen tijd door vertegenwoordigers van die reeders onderhandelingen zijn gevoerd met de Britsche regeering? 2. Is het den minister voorts bekend, dat de Britsche regeering steeds het stand punt inneemt, dat zij gerechtigd was de mas sale aanhouding en opbrenging van die vaartuigen naar Britsche havens, uitsluitend voor het instellen van een onderzoek naar vermeende contrabande, te doen plaats heb ben en over te gaan tot verkoop van lading en visscherijgoederen van vele dier vaartui gen, zonder de daardoor geleden schade te vergoeden 3. Weet de minister, dat de Britsche' regeering van de onjuiste onderstelling uit-; gaat, dat de door bedoelde vaartuigen ge-i vangen haring bestemd was voor uitvoer naar Duitschland, niettegenstaande bekend is, dat die uitvoer ook naar andere landen geschiede en een groot deel van die aam gevoerde haring in Nederland bleef; dat de Britsche regeering ten slotte die vaar tuigen eerst heeft vrijgelaten na het sluiten van een voor de Nederlandsche reeders bezwarende overeenkomst, die noodge- dwongen werd aanvaard en waarbij o.a. is bepaald, dat slecht 20 pCt. van de vangst jnaar de centrale landen zou worden uitge voerd, en dat niettemin na het sluiten van die overeenkomst toch nog visschervaar- tuigen zijn opgebracht? 4. Is het ten slotte den minister bekend, dat deze overeenkomst door de betrokken Nederlandsche reeders stipt en loyaal is nagekomen, waaromtrent door britsche autoriteiten de meest gunstige getuigenissen zijn afgelegd, doch dat de wijze, waar op de Britsche regeering de uitvoering van de overkomst heeft opgevat, voor de Neder landsche belanghebbenden zoo teleurstellend1 is, dat zij zich daarover ernstig meenen te moeten bekladen? 5. Is de minister, in verband met het bovenstaande, bereid bij de Britsche regee- ring onverwijld stappen te doen tot afwik keling van deze sinds jaren hangende aan- gelegenheid j heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord 1. Het is den ondergeteekende bekend, dat de reeders van een aantal Nederland- 'sche visschervaartuigen, die in de oorlogs jaren, voornamelijk in 1916, ten gevolge y van het opbrengen van hun vaartuigen naar Britsche havens, niet onaanzienlijke schade hebben geleden, van de Britsche regeering geen vergoeding hebben ontvangen voor de ontstane schade in haar vollen omvang. 2 en 3. Het den ondergeteekende be kende standpunt der Britsche regeering stond, evenwel trouwens de afwikkeling van deze aangelegenheid gedurende 1916, in hei algemeen reeds omschreven op de bladz. 19 21 van het Oranjeboek, houden de mededeelingen van den toenmaligen minister van buitenlandsche zaken aan de Staten-Generaal over het tijdvak Juli December 1916. Aan het slot van die pas sage uit genoemd Oranjeboek wordt mel ding gemaakt van het in vraag 3 bedoelde vergelijk, dat tusschen de Nederlandsche belanghebbenden en de Britsche regeering omtrent de in de hier beantwoorde vragen behandelde aanhoudingen en haar gevolge is tot stand gekomen. In dat vergelijk heeft, naar den ondergeteekende bekend is, de (Britsche regeering zich o.m.verbonden,op opbrengst van de verkochte ladingen aan ide Reedersvereeniging voor de Nederland sche Haringvisscherij uit te betalen. Na het tot stand komen van het vergelijk zijn nog eenige visschersvaartuigen ten onrechte op gebracht, waarop spoedige loslating volgde. 4. De ondergeteekende heeft van Britsche zijde nimmer vernomen, dat de vergelijk- overeenkomst door de Nederlandsche be langhebbenden niet stipt en loyaal zou zijn nagekomen; ook is hem bekend dat ter; zake van de uitvoering van de overeenkomst, bedoeld in vraag 3, verschil van gevoelen bestaat tusschen de belanghebbenden en de Britsche regeering, welke laatste zich op het standprnt stelt, dat de reeders niet de formaliteiten zouden zijn nagekomen, die bij het contract waren voorgeschreven, om aanspraak te kunnen maken op vergoeding van schade, ontstaan door de aanhouding van hun schepen. 5. De ondergeteekende, namens wien reeds sedert geruimen tijd stappen ter zake bij de Britsche regeering zijn gedaan, is bereid ten deze het mogelijke te blijven doen. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende, overgenomen uit „de Mercredi Bourse": Gedurende de groote vischweek, heeft een onzer voornaamste vïschfak- toren, de heer Alph. Deknuydt en Cie de gelukkige gedachte gehad, in zijn magazijn, gelegen Brahdhoutkaai 19 te Brussel, een interessante n doel matige tentoonstelling te houden, wel ke ten doel had het publiek in kennis te brengen met de diverse soorten gerook te viscb, zooals: sardinen, kippers, zalmachtige haring, pieterman, paling, spiering, schel- visch enz. enz. Alles was tentoonge steld met gezocht 'decor en ingericht met veel smaak. Vroolijk waren wij verrast door de aanwezigheid van de bekoorlijke vischmeisjes uit het huis Devos van Ostendc (Esperanto), zeer lieftallig zagen zij er uit in oud- Ostendsche kleederdracht. Het is waarlijk verbazingwekkend om te zien hoe vlug die meisjes de kleine vischjes, sprot genaamd, aan de speten steken. Zeer goed bedacht was de bevroren visch. Deze waren zeer; mooi te zien in de helder verlichte ijs-i blokken. Ook werd er menig proefje genomen van de garnalen der beken de firma René van Torre, te Zeebrug- ge. In de hal van het huis troffen wij eenige produktcn van de firma Van den Abeele. Zeer voordeelig waren de ze uitgestalt, o.a. hunne befaamde Rolmops in doozen, wiens bewaring, vier maanden gewaarborgd is: Er kan niet adders gezegd worden dat het huis Deknuydt Cie succes verdienen, want het is hun gelukt om het publiek moor in kennis te brengen met de verschillende soorten visch. De organisatoren der vischweek en al de andere belanghebbenden waren dan ook eenparig de toewijding der firma Deknuydt Cie erkentelijk en wij zijn verheugd hier den vertolker van allpn te mogen zijn om zooals zij het verdie nen, deze firma en zijn deelgenoot geluk te wcnschen, daar zij fier op hunne etalage en winkel konden zijn en meer dan ooit recht op de erkente nis van vischhandel en vischetend pu bliek mogen hebben. Geen Schotsche winter-haring- visscherij. Door Duitsche importeurs en hande laars is overeen gekomen om dit jaar geen winterharing te koopen of in consignatie te némen. Het schijnt dat verleden jaar zooveel verloren is met den handel in dat arti kel, dat men er huiverig van is om de kans nog eens te loop en. Van de ha ringvangst op de Engelsche kust zijn op het oogenblik 600.000 tonnen a 2—3 ps. per ton verkocht en 160.000 tonnen bevinden zich nog in de hand der zou ters, en ongeveer 30.000 tonnen liggen er bij handelaars op het vasteland. Toen een week of drie geleden de prijs der pekelharing steeg tot 3 ps. hield de kooplust op en zelfs toen de prijs daarop zakte tot 54 sh. per ton, was er nog weinig liefhebberij. Natuurlijk is dit genomen besluit een groote tegenvaller voor de Schot sche visschers, die na' het succes van het afgeloopen seizoen, ook van do winter-campagne heel veel verwacht ten. Sommige booten waren al naar do Westkust uitgevaren. Volgens eenige Britsche zouters heeft een kleine haringvisscherij in den v.ili ter, alleen voor de versehverz aiding tmi de binnenlandsche rookerijen, ook haar goede zijde. De haring, die nu niet gevangen wordt, komt tegen het eind van Mei tot rijpheid, ais wanneer ze dan als Westkust-maatjes van lies- te kwaliteit ter markt gebracht kan worden, en goede prijzen kan maken. De winter-visscherij was toch dikwijls niet voordeelig voor de: visschers, door het groote verlies van netton tenge volge van ruw weer. Do duur van het besluit hangt ech ter van den loop der omstandigheden'" af. Blijkt het dat de handel goed gaat, dan is er altijd nog gelegenheid om den voorraad met winterharing aan ie vullen. N. VI. Ct. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte kom onverwachts, het noodlidmant- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en teven gebruik van vcr- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 12 te Vclseroord. BESTELT UW DRUKWERK BIJ DE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJ MUIDEN. WILLEMSPLEIN Lessen en vertalingen in boven genoemde talen tegen billijke conditiën. Adres Chr. Lonbar Petri Santpoort. timmerman, metselaar i—i en aannemer i—i WILLEM BARENDSZ5TRAAT 18 TELEFOON No 467. gedragen en nieuwe LEEREN VANAF f4.50 PER PAAR. PRIMA WOLLEN WATERDICHTE MET ETUI SLECHTS f 18.—. ZEESTRAAT 10. Zelfde adres handwaoens te koop HoofdkantoorAlkmaar BijkantorenHaarlem, Leiden, 'sGravenhage, Delft, Rotterdam en Hoorn Verstrekt handelscrediet onder diverse zekerheid als HYPOTHECAlR-VERBAND, BOROSTELLINO ENZ. SPAARBOEKJES RENTE 4% i Agentschap Ijmuiden Kantoor Kerkstraat 5 Kanaalstraat 05, IJ molden Dir. i L. M. Camman Telefoon 103 Agentschap van de Nationale Hypotheekbank Agentschap van de Rotterdamsche Scheepsbypotbeekbank Verzekeringen Bouwcredleten, Credlethypotheken, Voorschotten, Boekhouding en Adminiatratifn Opgericht 1890. Beslellingen bij de heer P. BLOKKER Amslelstraat 5. BELEEFD AANBEVELEND. ALOEMEENE CENTRALE BANKVEREENIOINO VOOR DEN MIDDENSTAND. Agentschap Velseroord Stationsweg 84. vocir den Indusirieelen en Handeldrijvenden Middenstand. SPAARBANK 4°/„.

IJmuider Courant | 1924 | | pagina 3