ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN So. 20 Woensdag 7^Januari 1925 10e Jaargang IJ MUIDER COURANT OFFICIEEL. INSCHRIJVING toot den DIENSTPLICHT. De burgemeester van Velsen maakt bekend dat in Januari a.'S. voor dien dienstplicht moeten worden ingeschre ven personen, die geboren zijn in 1906. In het bijzonder zal voor de aangif te gelegenheid1 worden gegeven ter ge meente-secretarie op 5, 6, 9, 12, 13, 16, 20 en 23 Januari 1925 tusschen 91/2 uur voormiddags en 12'/= uur namiddag. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf of bij verhin dering door zijn wettigen vertegen woordiger; zij kan geschieden door tusschenkomst van een daartoe schrif telijk gemachtigde. Onder wettige vertegenwoordiger wordt verstaan degeen, die de ouder lijke macht, de voogdij of de curatee- le uitoefent. Voor verdere 'bijzonderheden wordt verwezen naar de aanplakbiljetten. Velsen, 7 Januari 1925. De burgemeester voornoemd, RIJKENS. Waterstand IJmulden. Januari 1925 H. water L. water Dagen *.ni. n.m. v.tn. n.m. 8 2.11 2.22 10 10 10.22 9 2.48 2.59 10.45 11.00 10 V.M. 3.24 334 11.23 11.39 11 3.59 407 11.57 12 4.30 4.39 0.15 0 31 13 5.05 5.15 0.49 1.03 14 5.39 5.50 1.19 1.35 15 0.15 6.31 1.52 2 12 De staking In het visscbeTijbedrijf. Een spoedig einde noodzakelijk. De staking ih het visscherijbedrijf is voor onze gemeente, vooral voor IJmuiden en Velseroord, zulk een ramp, dat wij meenen niet langer werkloos te mogen toezien. Niet dat wij meenen met dit artikel de staking te kunnen opheffen, maar wij willen althans een poging doen om te trach ten nieuwe bemiddeling te verkrijgen. Want zooals het nu gaat, kan en mag het niet gaan. Het conflict neemt steeds scherper vormen aan en beide partijen staan buitengewoon scherp tegenover elkaar. Het is niet meer een strijd om wat loon meer, het is zuiver een strijd om de macht. Wij aarzelen niet te schrijven, dat dit ten sterkste moet worden veroordeeld. Aan zulk een machtsstrijd mogen geen 2000 k 2500 arbeidersgezinnen gewaagd wor den, maar ook niet het visscherijbedrijf te IJmuiden in zijn geheel. Ook niet de middenstand van IJmuiden en Velser oord. En niet alleen de middenstand niet, maar ook niet handel en indu strie. Laten wij indachtig blijven, dat ook in andere plaatsen, vooral te Egmond de gevolgen van de staking zwaar wor den gevoeld. Dagelijks wordt de strijd scherper. De vele arbeiders van fabrieken en werkplaatsen worden naar huis gezon den, omdat er geen werk is. De zakenmenscben worden in het conflict betrokken en velen van hen moeten partij kiezen. De eene groep de zijde der stakers en de andere die van de reeders en dit alles, omdat dreige menten van boycot en niet meer leve ren worden geuit. Het gevolg is \vrok en verbittering. Dit kan zoo niet voortduren. Als straks een der partijen het moet opge ven en dus verliest, blijft de wrok bé staan en daarmede de kans, dat het conflict opnieuw uitbreekt, zoodra de verliezende partij daartoe de gelegen heid gunstig acht. Wij stellen daarom een nieuwe bemiddelingspoging voor. Laat men nu niet zeggen, dat dit on mogelijk is, omdat de officiëele Rijks- bemiddelaar zijn advies gegeven heeft. Wij achten het een uitnemende zaak, dat we hebben gekregen de gelegen heid tot oplossing van arbeidersge schillen1, maar vinden het geheel ver keerd1, dat daartoe één persoon aange wezen is. Wij willen.ons hier niet men gen in het conflict, maar het rapport, dat de Rijksbemiddelaar heeft uitge bracht en dat wij woordelijk hebben opgenomen, is absoluut onvoldoende. Dit stuk houdt niets in dan conclusies. De Federatie heeft alleen de staking geproclameerd, de reederijen hebben de laatste jaren groote verliezen gele den, er kunnen geen hoogere looncn gegeven worden, dus moeten de zeelie den weer gaan varen. Wij betreuren ten zeerste dat onze burgemeester niet anders kon doen, dan de partijen tot den Rijksbemidde laar, of liever dezen tot de partijen te brengen. Veel liever hadden wij den burgemeester als bemiddelaar gezien, omdat wij gaarne erkennen, dot de burgemeester in arbeidsconflicten al les doet, om partijen tot elkander, te brengen. Wij herinneren er aan, dat de burgemeester reeds eerder on met suc ces als bemiddelaar in conflicten is op getreden en hoe de heer Vermeulen hem daarvoor warmen dank in den raad bracht. Nu, na het pogen van den Rijksbe middelaar, een bemiddeling van den burgemeester alleen wel uitgesloten is, stellen wij voor, dat er een commissie van bemiddeling komt, b.v. van 5 leden. In deze commissie zouden mannen zit ting moeten hebben, die buiten de par tijen staan, liefst geheel van het vis scherijbedrijf onafhankelijk. En 't. bes te lijkt ons dat iedere partij, in dit ge. val dus de IJmuider Federatie en de Reedersvereeniging, twee leden aan wijst en dat deze vier een voorzitter kiezen1. Wij koesteren de hoop, dat de burgemeester dan gekozen zal worden en deze de keuze zich zal laten welge vallen. Deze commissie zal dan met spoed beide partijen moeten hooren en een zoo volledig mogelijk onderzoek instel lerr. Men zal moeten weten of het juist is, dat de f 2.50 per week meer niet ge geven kan worden en anderzijds zal men ook overtuigd- moeten worden, of de voorstelling van de Federatie juist is, dat bij een besomming van f 70.000 f 100.000 per schip per jaar de geluk kigste matroos nog geen f 25 per week thuisbrengt. Bovendien zal beoordeeld en zoo noodig veroordeeld moeten worden, of er van de zijde der Federa tie contract- of woordbreuk heeft plaats gehad. Wij hopen zeer, dat beide partijen dit voorstel willen aanvaarden. Wij stellen niet voor dat deze commissie een bindende uitspraak zal doen. Zij zal een conclusie kunnen nomen en een voorstel kunnen doen. Vooral hopon wij, dat de partijen, die nu zoo onver zoenlijk tegenover elkaar staan, er door tot elkander zullen worden ge bracht en wellicht een bemiddelings voorstel kan worden aanvaard. Wij hopen er zelfs nog meer van, n.l. dat bij gunstig resultaat deze commis sie nog meer zal kunnen doen, b.v. om alle arbeidsverhoudingen aan de vis- schershaven aan een onderzoek te on derwerpen. Natuurlijk met instem ming en met medewerking van ree ders- en arbeidersorganisaties. Hier voor is indertijd een raadscommissie benoemd, maar deze heeft met haar arbeid geen groot succes behaald. Wij willen een nieuwe poging om bétere toestanden aan de Visschershaven te scheppen, hartelijk aanbevelen .en zou den het een mooi ding achten, als een permanente commissie daarvan het resultaat was. Er is nog genoeg, dat om een betere regeling vraagt, waarbij wij denken aan de vischlossers, en de ongunstige verhouding der opvaren den van kleine stoomtrawlers tegen over die der groote schepen. Een ze gen zou het ook zijn, als er niet meer was de rivaliteit en de concurrentie tusschen de arbeidersorganisaties, welke ook nu weer blijkt. Wij doen een ernstig beroep op de reeders en de zeelieden, om deze po -ging te steunen, opdat de commissie ten spoedigste gevormd kan worden en haar arbeid beginnen kan. Alvorens dit artikel te plaatsen, heb ben wij het ter inzage gegeven aan het bestuur der Reedersvereeniging en aan het bestuur der Federatie, met het verzoek of men- deze bemiddelings poging zou willen aanvaarden. Het bestuur der Reedersvereeniging bleek hiertoe niet geneigd. Het bestuur der IJmuider Federatie wel, waarhij dit bestuur er nog eens op wees, dat het bereid is iedere bemiddelingspo ging te aanvaarden. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN Naar we vernemen is naar aan leiding der imededeeling in ons blad van Zaterdag j.l. inzake de benoeming van een Directeur-Redacteur -der IJmuider Courant door enkele aan deelhouders een algemeene vergade ring van aandeelhouders aangevraagd Voor het laatste examen En- gelsche Handelscorrespondentie van de „Vereeniging van Leeraren" slaag de o.a. onze plaatsgenoot de heer L. Bink, opgeleid door den heer Renes, leeraar aan den Handelsavondcursus alhier. Vroeger heeft hier ter plaatse een bloeiende afde-eling van de Nederland- sche Vereeniging lot afschaffing van alcoholhoudende dranken bestaan, die ver over de honderd leden telde. Deze is echter door lauwheid teniet gegaan. Men wil thans trachten opnieuw eene afdeeling te krijgen, waarvoor te gen Woensdagavond een openbare vergadering is bijeengeroepen in liet Koning Willemshuis. Daar zal een kunst-programma wor den afgewerkt door Mevr. Schermer (piano), Mej. N. de Waal (declamatie) en den heer Doets (viool). Als spreker treedt op de 'heer J. Duinker van Zaan dam. Aangezien deze spreker, destijds hier woonachtig, bovenbedoelde bloei tijd van nabij heeft -meegemaakt, komt het ons zeer waarschijnlijk voor dat het hem zal gelukken, vele dier oud strijders opnieuw te bewegen, zich on der het blauwe vaan te scharen. Door de R.K. parochie van den H Gregorius alhier is feestelijk herdacht het 40-jarig bestaan der kerk. Hierover lezen wij in de N. Haarl. Ct. het vol gende; Tot 1884 maakte net -destijds nog on aanzienlijke IJmuiden- deel uit van de St. Engelmundus-Parochie van Velsen Driehuis. Eenige jaren had IJmuiden reeds een noodkerk welke bediend werd -door den Kapelaan van Driehuis. Ie-deren Zondag werd op een bovenka mertje van een huis in de Kanaalstraat zoo goed en zoo kwaad als het ging om geschapen- tot een Godshuis, de H. Mis opgedragen. Zooals te begrijpen is, bood deze bekrompen ruimte al spoe dig geen plaats meer voor de geloovi- gen, zoodat het al een- gewoon ver schijnsel werd, dat de Roo-msche Vo- len-dammers, die met hun scheepjes IJmuiden waren komen binnenloopen, gehurkt op de trappen en zelfs op straat -de H. Mis moesten bijwonen. Eindelijk werd door den Bisschop van Haarlem verlof gegeven tot het bou wen van een eigen kerk te IJmuid™ De Zeereerw. heer van 't Westeinde werd aangësteld tot eersten pastoor. Door -den onvermoeiden arbeid van enkele ingezeten-en, waarvan er eeni- gen dit feest nog mochten beleven, werd eeni inzameling gehouden -om de eerst benoodigde gelden bijeen te krij gen. Een algemeene collecte, door den Bisschop voor heel het Bisdom voor geschreven moest hun zwaren arbeid komen verlichten. Eindelijk den 12en Augustus 1884 kon -de deken van Beverwijk den eer sten steen komen leggen voor het nieu we kerkgebouw. In -den loop der jaren sterk toegeno men in bevolking, heeft Roomsch IJmuiden ook zijn Parochieleven zich steeds wijder zien ontplooien, zoodat het nu niet alleen kan wijzen op kerk, R.K. scholen en vereenigingsgebouw, maar ook dank -den voorbeeldigen ijver van zijn Pastoors op een steeds omhoog stijgend godsdienstig leven, zich uitend- vooral in een buitengewoon groot aantal H.H. Communiën en bloeiende godsdienstige vereenigingen Voorbereid door Pater Borromaeus de Greeve, is het veertigjarig jubilé, bij gelegenheid van het Veertig uren-gebed op den Tweeden Kerstdag schitterend gevierd. Pastoor Wenzel van Schoten, oud-Pastoor der Parochie, droeg de plechtige H. Mis op, geassisteerd -door Pastoor v. d. Meer van Driehuis en Pas toor Lasance, den- tegenwoordigen herder der Parochie. De feestelijke -dag werd gesloten met een- plechtig Lof gecelebreerd door Pastoor Smeele, met assistentie van Pastoor Wenzel en Kapelaan van Ben ten, allen priesters, die vroeger in deze parochie gearbeid hebben. Door den heer de Gr. alhier werd aangifte -gedaan, dat hij vermoedelijk was opgelicht door een staker, die om geld te leen vroeg en- zeide, dat hij den volgen-den dag uitkeering zou ontvan gen. De heer de Gr. had hem toen een gul-den gegeven. 1-Iet bleek bij onder zoek dat bedoelde persoon ook bij ande den -detzo praktijken- -had uitgehaald. Zoo had hij bij den heer V. ook een gulden en- bij den hoer G. twee gul-don ontvangen. Voorts bij een andere in gezetene nog drie gulden. Maandagavond heeft -de politie den da-der, L. J. H. genaamd, aangehouden. Een bekend type, v. d. H. genaamd en beter bekend onder -dien bijnaam „Mobilisatie", heeft weer eens van zich doen spreken, -door bij den heer Br., in do -Huygensstraat eenige ruiten stuk te gooien en ook bij d-en heer v. T„ die daar boven woont. Tegen v. d. II. is wegens vernieling proces-verbaal op gemaakt. Denk om de rijwielplaatjes. Maandag hebben de belastingamb tenaren ,in vereeniging met -de poli tic, de wielrijders aangehouden, om te zien of ze wel een nieuw belasting plaatje had-den, O.g. 50 personen wa ren er niet van voorzien en da-n werd het rijwiel in beslag genomen en kon men meegaan, o-m zich van een plaatje te voorzien. VELSEROORD. Gelijk uit een in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, begint de turniust te Velseroord te ontwaken. Eenige oud-turners roepen liefhebbers op om te komen tot de oprichting van een ai'beidersgymnastiekverecniging. In een zoo bevolkte afdeeling als Velseroord is, zal deze oproeping zeker wel gunstige resultaten hebben. Het Centraal Drankweer-Comité organiseert morgen-, Donderdag avond, een gezellige samenkomst voor de stakende zeevisschers en hunne vrouwen in -de zaal Flora alhier. Er zal muziek zijn, terwijl eenige voor drachten worden gegeven en een kop thee zal worden geschonken. Ook zul len lichtbeelden vertoond worden. Een viertal personen alhier is aangehouden door de marechaussee, wegens diefstal van lood op de terrei nen van het Hoogovenbedrijf. Na ver hoor zijn ze weder vrijgelaten. Voorts is aangehouden wegens he ling de opkooper de W. alhier. De-ze is naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. De lunchroom Eynihoven, alhier, onder gaat een verbouwing, waarbij het naast gelegen perceel geamoveerd wordt. Door deze verbouwing krijgt de heer Eynthoven de beschikking over een paar aardige vergaderzalen, onmiddellijk bij het station Velsen. Aan dergelijke zalen bestaat groote behoefte te Velseroord, niet alleen ten behoeve der plaatselijke vereenigingen, maar ook voor organisaties die hunne leden over de geheele gemeente hebben en dus uiter aard op het middelpunt zijn aangewezen, voor hunne vergaderingen. Door de ligging van het gebouw en door de voorgenomen wijze van exploitatie, kunnen we dan ook het initiatief van dezen ondernemer niet anders dan toejuichen VELSEN Bevolking op 31 December 1924: Mannen Vrouwen Totaal 15736 15377 31113 Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 3 Jan. 1925 14 timmerlieden, 2 metselaars, 7 -schilders, 1 wagen-maker, 1 steenhou wer, 1 typograaf, 3 kuipers, 23 bank werkers, 5 plaatwerkers, 2 vuurwer kers, 2 loodgieters, 3 -metaaldraaiers, 1 electicien, 1 koperslager, 3 ketelma kers, 2 chauffeurs, 2 machinisten, 4 stokers, 1 zeilmaker, 1 bakker, 1 .siga renmaker, 2 kantoorbedienden,: 296 diversen, De tentoonstelling op Midden stand- en Bakkerijgebied, welke van 1015 Januari in het gebouw der K. S. A. te Beverwijk zal worden gehouden, belooft een succes te worden. Alle plaatsen in de groote zaal en in de Kegelbaan -worden bezet en men is met man en macht bezig om alles voor de o-pening op a.s. Zaterdag 's middags uur gereed te -maken. -Sinds -de Kerstdagen stond er een mooie groote kerstboom in de zaal van het Luxor Theater te Wijkeroog, die gedurende de voorstellingsavonden verlicht werd. Na do voorstelling op Driekoningendag -heeft de directie de zen boom in den tuin gezet, voorzien van allerlei cadeautjes. De kindoren, -die de voorstelling had- Ion bijgewoond, mochten toon de vruchten er af plukken van welk vpr- lof een -dankbaar gebruik gemaakt werd. Gelijk uit een advertentie in dit nummer blijkt, heeft de directie van het Luxor-Theater weer goede plan nen voor a.s. Zaterdag en Zondag. Uit -de advertentie, welke in het nummer van Zaterdag zal voorkomen, zal blij ken, dat -het spannende filmverhaal: „De mooie Cubaansche" vertoond zal worden, maar dat tevens een zeer mooi bijprogramma de aandacht zal vragen, SANTPOORT Hedenavond vervult de heer .1. Hartog voor de afd. Santpoort—Bloe- mondaal der S. D. A. P. een spreek beurt, waarin hij als onderwerp zal behandelen „Vrede op Aarde." De avond wordt opgeluisterd door piano- en cellö-muzick. Morgenavond vindt in Corner- lust wederom een volkszangavond plaats. Eenige dames en heeren, waal- onder onze plaatsgenoot™ Mej. Vis ser en de heer Arisz, verleenen hun welwillende medewerking. DRIEHHUIS. In het crematorium op Wester- veld hebben in het afgeloopen jaar 256 crematies plaats gehad tegen 218 in 1923. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Teekenen des tijds en een woord Ier overdenking te middelt van de maatschappelijke verwarring. Moet de staking niet opgeheven worden7 Merk op -deze twee teekenen des tijds: 1. Door de Federatie is de staking geproclameerd. 2. Door den Rijksbemiddelaar is -het openbaar ge-maakte advies gegeven: stakende zeelieden, gaat varen op d!e oude voorwaar den. Maar nog steeds vaart men niet. Moet dit nog langer zoo voortduren? Laat ieder over deze twee vragen be slissen: Is langer staken plicht! óf moet men onmiddellijk gaan varen? Waar blijft hier de ware „democra tie", d.w.z. de stem van het volk? Of wil het vol-k eigenlijk niet demo cratie, maar „aristocratie" d.w.z. ihet bestuur van de besten, welke besten voor het Federatievolk ook in deze staking vermoedelijk in Moscou tro nen. Maar dan bespot het „volk" zich- zelve toch feitelijk! rk wil het „volk" Hóllands scheepsvolk niet vleien. Volksvleiers kunnen niet de beste menschen zijn. Ik wil wat anders doen: U toeroepen „weest -mannen"! Scheepsvolk laat al uwe stemmen -hooren voor „varen!" of „niet varen!", maar laat ze zuiver geteld worden. 't Is. nu zóó, dat arbeiders zich sta kingen laten gelasten. Dat laat men- sclielijke traagheid -zich doen. 't Moet zóó zijd, -dat el-ke man het verrichten van arbeid, geregeld™ ar beid, zelf wilde. Een volksvriend. BESTELT UW DRUKWERK BIJ DB N.V. DRUKKERIJ SINJBWEL IJMUIDEN. WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1