VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART De staking in het Visscherijbedrijf. Het conflict in 'het visscherijbedrijf duurt, nog steeds voort in al zijn scherpte. Maandagmiddag hebben de kleine reeders een vergadering ge houden. ten kantore der Visscherij Mij. „IPcnriëtte". Op die vergadering is in beginsel besloten een vereeniging vn.il kleine recders op te richten. In het voorloopig béstuur werden geko zen 'de hoeren J. v. cl. Made on D. Horn, lie id en van de Visscherij-Maatschap pijen Helgoland en Henriëtte; G. Prins l'z., van de Visscherij-Maatschappijen Witte Zee en Zwarte Zee; J. R. Kuhn van de Visscherij Mij. Aneta en W. Loend-ersloot van de Visscherij Mij. Ak-maria, E. de Groot en K. Schol. Besloten werd alles in 't werk te stellen om de schepen der aangeslo ten reederijen te doen blijven varen. Aan de verschillende leveranciers, die nu weigeren benoodigdheden t,e leve ren, zal een schrijven gezonden wor den met. do mcdedeeling, dat, wanneer zij bun ingenomen standpunt blijven handhaven, zij ook na de staking van de leveranties zullen worden uitge sloten. Voorts zal men, om van alle narigheden te zijn gevrijwaard, voor- laan ijs betrekken van een Rotterdam sche ijsfabriek. Er werd een commis sie gevormd, waarin benoemd werden de hoeren E. de Groot, J. v. d. Made en S. Wiersma. Ook zal men pogingen in ',t werk stellen om een coöperatieve Stores op te lichten. Tijdens de verga dering werd -de mededeeling gedaan, dat twee groote leveranciers van bui ten de loozegging hebben gedaan, dat •7.ij de schepen gedurende het geheele jaar van ijs en kolen zullen voorzien. De nieuwe vereeniging zal voortaan zelf onderhaaldelingen met do organi saties voeren over de loonregeling en de arbeidsvoorwaarden.. De Reëdersvereeniging hield gis termiddag ook een vergadering, maar daar wilde uien van toenadering niets weten. Men zal alles in 't werk blijven stellen, dat geen enkele IJmuider stoomtrawler meer kan uitvaren. Daarentegen stelt, de IJmuider Fede ratie alles in 't werk om de Duitsehe stoomtrawlers te weren. Op de D-uit- fiche schepen, die hier komen, worden manifesten verspreid en aan de be manning wordt gevraagd, hier niet weer terug te komen. Zaterdag war-m dan ook slechts twee Duitsehe stoom trawlers binnen en Maandag ook slechts twee. Terwijl anders Maan dags 20 a 25 stoomtrawlers binnen zijn, toestond dien dag de geheele aan voer uit de ladingen der twee Duit scbe trawlers, wat niet veel bijzonders waren, zoodat deze schepen ieder slechts f 2600 besomde. Men kan be grijpen, dat bet aldus moeilijk wordt met de vischvoorziening en dat de vischhamdel ook leelijk 'bij het con flict betrokken is. ITct is nu Maandag jl. reeds vier we ken geleden dat de staking in het vis scherijbedrijf alhier is uitgebroken, een staking die weer zoo ontzaggelijk veel ellende brengt in misschien meer dan 2000 gezinnen en die niet kan na laten haar weerslag te doen gevoelen in het gehëéle bedrijf. Wij behoeven ge-en breed betoog te leveren hoe jammer het is dat zich dit nu weer in ons midden "afspeelt en niet uiteen -te zetten hoe de geheele plaats hieronder lijdt, of hoe noodza kelijk en gewenscht het is dat in deze spoedig verandering intreedt. Het ligt. niet op den weg van een neutraal blad- als het onze om nu eens te zeggen wie nu wel gelijk heeft en wie niet, of dat ook hier het spreek woord kou gelden dat waar twee kij ven er ook twee schuld, hebben. Wij zullen daarom beter doen er ons toe te bepalen alleen feiten weer te ge ven, het aan ieder onzer lezers overla tende eigen óor-déel op te maken. En dan komt in de eerste plaats naar voren het feit dat nadat de Rijks- bemiddelaar, de heer de Vries, zijn uitspraak heeft gedaan, zich nog wei nig symptomen hebben voorgedaan, waaruit zou m'ogen worden afgeleid dat met deize uitspraak zal worden re kening gehouden. Iïet was te verwach ten. dat deze uitspraak in de houding fier reeders voor zoover zij bij het con flict betrokken zijn weinig verande ring zou brengen, maar wat velen wel verwacht hebben en wat niet verwe zenlijkt is, is 'dat er verwacht werd dat de IJmuider Federatie zich niet zou hebben beperkt tot het uitspreken, ba rer afkeuring over dezen uitspraak, maar dat deze ook een stemming zou hebben gehouden onder hare leden, die toch de last dezer staking moeten torschon, om .te vernemen of deze le den zelf van oordeel bleven dat ook nu de staking moest, worden-voortgezet. Het wil ons voorkomen dat de sta kingsleiding -daarmede toch wel een heel groote verantwoordelijkheid op zich heeft genomen, grooter dan ge dekt wordt door de uitkeeringen die aan de stakers kunnen worden ge daan. Houdt men derhalve van de zijde der IJmuider Federatie vast en blijven de Centrale Bond en de beide Christelijke bonden hun neutraal stand-punt hand haven, niet alzoo de reeders die door de staking worden getroffen. Nadat deze eerst alleen met de groote werkgevers dn de nevenbedrijven over leg en samenwerking hadden ge zocht, hebben zij later de kring niet onbelangrijk uitgebreid met de kleine re en kleine neivenbedrijven. Het resultaat -daarvan vinden wij vermeld in het communiqué dat van werkgeverszijde is uitgegeven, en dat als volgt luidt: In een zeer -druk bezochte vergade ring van belanghebbenden bij bet Visscherijbedrijf op Maandag 5 dezer gehouden in de vergaderzaal van de Ijsfabriek voor de Vischhandclvcr- eeniging aan bet Sluis-plein alhier, is besloten -de overeenkomst tusschcn verschillende reederijen on nevontoe- drijiven reeds -eerder mondeling aange gaan thans in, 'contractvorm vast te leggen met de bedoeling, zooveel mo gelijk thans nog varen-de stoomtraw lers het uitvaren te beletten-1 en daar door dus bet conflict te. verkorten. Daarioe werd ter tafel gebracht een concept waarbij alle onderteekenaars zich verbinden om gedurende een vol jaar geen leveringen -op te dragen of bestellingen te doen aan leveranciers, die vanaf heden direct of indirect me dewerken of zullen hebben medege- gewerkt om tijdens de staking stoom trawlers n-aar zee te helpen. Verder worden boetebepalingen vastgelegd voor overtredingen, bet aan leggen van een zwarte lijst wordt.ge regeld en de uitvoering van een en an der opgedragen aan de Commissie van belanghebbënd-en door de vergadering benoemd, terwijl eindelijk een arbïtra- geclausule is opgenomen met het oog op eventueele geschillen die uit dé overeenkomst zouden kunnen voort vloeien. Nadat dit concept ampel was bespro ken, waarbij geen enkele wijziging werd aangebracht, werd tot ondertee- lcening uitgenoodigd, waaraan door bijna alle aanwezigen werd gevolg ge geven, terwijl van meerderen, die niet aanwezig konden zijn reeds bekend wa's, dat deze eveneens tot onderteeke- ning bereid zijn en daaraan spoedig gervolg zullen geven. Vervolgens kwam uit de vergadering ter tafel een voorstel omtrent de stich ting van een algermeene werkgeversver- eeniging in het visscherijbedrijf te IJmuidén, om door samenwerking maatregelen te kunnen nemen om te voorkomen eventueele nadeelige -ge volgen die voor de onderteekenaars uit de staking zouden kunnen voortvloei en' en om te verbinden tot medewerking dat na afloop der staking het bedrijf weder op regelmatige wijze zal worden hervat en uitgeoefend. Aan het verzoek om ook dit beginsel besluit te onderteekenen werd even eens -door bijna alle aanwezigen gevolg gegeven, waarna op voorstel van dim voorzitter dit voorstel in handen werd gesteld van de Commissie van belang hebbenden bij het visscherijbedrijf, reeds in een vorige vergadering aange wezen, opdat deze Commissie de op richting -dezer werkgeversvereniging verder ter hand zal nemen. Wij willen over dit alles geen be schouwingen geven, er conclusies uit. trekken of er profetieën op baseeren, maar bepalen er ons toe de hartelijke wensch' uit te spreken dat spoedig een verandering ten goede moge intreden, opdat de schepen weer uitvaren, onze handel voorzien wordt, van visch en onze -gezinnen van brood en het gehee le bedrijf en do plaats onzer inwoning tot nieuwe welvaart worde gebracht. De staking. Voor de eerste maal 'sedert bet uit breken van de staking kwam Maan dag 5 Ja.n. geen enkele IJmuider stoomtrawler aan de markt. De Vischhandel.wensoht neutraal te blijven. Een verzoek van het Comité van verweer uit de reederijen en belang hebbenden in de nevenbedrijven aan heit bestuur der Visclihandelvereerii- ging om geen visch te koopen van die schepen, waarvoor de gevraagde loonsverhooging is ingewilligd, is door dit. bestuur met de meeste beslistheid van de hand gewezen, op grond, dat het zich in dit conflict, geen partij wenschte te stellen en strikt neutraal wenschte te blijven. Te betreuren is het nu, dat van de zij-de der federatie, naar men ons be richt, pogingen in het werk worden ge steld de komst van Duitsehe stoom trawlers te weeren, waardoor de moeilijkheden voor den handel nog grooter zullen worden. Te-gen Maandagmiddag waren de besturen: der arbeiders-organisaties door den burgemeester voor een be spreking bijeengeroepen, om zoo mo gelijk voorwaarden vast te stellen, die een basis zouden kunnen vormen voor een bespreking met de reeders, welke dan zou kunnen leiden tot beëindiging van -het conflict. Naar we vernamen maakte liet be stuur van de af-d. IJmuidén van de fe deratie aanvankelijk bezwaar aan de besprekingen, die uit den aard van vertrouwelijk-en aard zijn geweest en dus niet voor publiciteit in aanmer king kwamen, deel te nemen buiten te genwoordigheid van een li-d van het hoofdbestuur -dier organisatie. De vertegenwoordigers der andere organisaties stonden sympathiek te genover -deize bemiddelingspoging. Toen later toch met de vertegenwoor diging der federatie alhier een bespre king volgde, moet -daarbij niet het be oogde resultaat bereikt worden. 01' (bans nog een bespreking met de ree ders is gevolgd, me enen we te mogen betwijfelen, daar deze toch tot geen praktische gevolgen zouden kunnen leiden. Wij lezen in De Tel. van gister avond':' - De gemeentelijke vi-schvodrziening te Amster-d. ondervindt, ernstige stagnatie ten gevolge van de langdurige staking in hot T.fmiiidensche visscherijbedrijf. Want 't was in hoofdzaak IJmuidén, dat als leverancier' onzer stad optrad. Vandaag kon men in de gemeentelij ke winkels nagenoeg geen visch krij gen; de „goedkoope v'ischdagen" zijn reeds eenigen tijd opgeschort. Naar wij nog vernemen is de ge meente er thans in geslaagd buitor. IJmui-den een' partij visch ter voorzie ning in den gemeentelijken zee-banket- nood in te koopen, welke partij dus morgen ter beschikking van het pu bliek staat. Mocht evenwel de benarde toestand voortduren, -daii zal de dienst der gemeentelijke vischvoorziening zich met een uiteenzetting van den toestand tot het publiek wenden. Maar eigenlijk wéét men 't reeds: we bele ven een nagenoeg -visichloozen tijd ton -gevolge van de IJmuidensche staking en de particuliere handel vermag ai evenmin in het tekort te voorzien. Gisteren was er geen enkele stoomtrawler aan den afslag. De eerii- ge vischaanvoer bestond uit wat beug- yisch van een Maassliiische sloep. Aan het 130 man sterke perso neel der Mij. 'Hera is tegen 17-dezer ontslag aangezegd. De 'Stoomtrawler Zaanstroom IV IJ.M. 50, die. ter IJsla.ndvisscherij is, heeft met s-lecht weer te kampen ge had, waardoor een sloep is weggesla gen én meerdere schade over dek is be komen-. Hierdoor heeft men op hoi 'schip nogWeinig kunnen visscheo. De zeillogger De Hoop Sch. 94 van den heer L. Vrolijk te Scheven in gen, is, naar de N. VI. Ct. meldt, aan gekocht door de heeren A. v. d. ICooyj en J. Dalhuizen te Wassenaar. Hei schip zal vanuit Katwijk aan de vis-; scherij -deélnem-en. De met een lading haring van de Schotsche Oostkust naar Altona ver trokken Duitsehe stoomtrawler IIo- henluft is met Kerstmis op de rotsen geslagen- nabij Muil of Oa, waarbij elf der twaalf opvarenden verdronken. Het crediet voor de Zui&erzeevisschers in 1925. De „Credietvereeniging voor de Zui derzee" zal, alvorens te beslissen of voor het-nieuwe jaar eenige uitbrei ding zal worden gegeven aan het cre diet voor Zuiderzeevisschers, de resul taten van de voorjaarscampagne af wachten. Overigens zullen nog slechts die Zuiderzeevisschers voor crediet in aanmerking kunnen komen, welke nog niet of niet ten volle daarvan gebruik maakten, alsook zij, die op hun verleende voorschotten inmid dels voldoende hébben afgelost. Actie in het Zeevisschersbedrijf. De bemanningen van Vlaardingsche stoomloggers, -die gereed gemaakt wa ren voor de beugvisscherij, hebben ge weigerd te monsteren, omdat de ree ders niet zijn ingegaan op het verzoek om het klaarmaakgeld per boot van f 75 te veranderen in een dagloon vaüj f 3, tot een -minimum vau 7 -dagen en om niet te monsteren' voor het heele jaar, maar alleen voor de beugvis scherij. Iir een vergadering van -de-verschil lende zeeliedenbonden i<s besloten ge noemd standpunt te handhaven. De Reedersvereeniging heeft dat be sluit beantwoord met een al geheele stopzetting van het bedrijf. In de 10 maanden van het vorig jaar tot 31 October 1.1. was de uitvoer van haring en visch 155.072.000 kronen tegen 95.366.000 in dezelfde periode van 1923; van visch in blik 71.081.000 kr. tegen 30.205.000 kr.; van vischmeel en mest 8.207.000 kr. tegen 4.958.000 kr. en van traan ien vet 64.113.000 kronen tegen 49.521.000 'kr. Van de verzending 852 ton stokvisch en 2479 ton gezou ten baring naar Holland. - Zondagmiddag is -door een vis- seher te Winthernsea de grootste inkt vis ch gevonden, -die ooit aan de Brit- sche kust is gezien. Hij lag half in -het zand verborgen, was meer dan zes voet in omvang, had;acht vangarmen en twee lange voelhorens. Hij was diep rood van kleur. In do haven van Reykjavik beeft een -aanvaring plaats gevonden- lus- schen het Noorsche stoomschip „In- ger Benedict©"' en een lerschen treil er. Het eerstgenoemde vaartuig zonk on middellijk; de -opvarenden- konden wor den gered. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de klacht van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart tegen den schipper van den stoomtrawler Amn.lia IJ.M. 324 (de wacht aan dek overgelaten aan minder -dan twee personen). De Raad -is van óórdeel, dat de klacht gegrond is. Hét verzuim van -den schip per is des te ernstiger, nu hij de brug verliet op een oog-cublik, dat zich voor den boeg een schip bevond, dat, naar zijn inzicht, vóór -de Amal-ia over zou gaan, en hij niet heeft gewacht, tot allo gevaar voor aanvaring was ge weken. De schipper bad zich moeten overtuigen van de gedraging van het andere schip en had er voor moeten waken, dat op zijn eigen schip de noo- d-ige zeemanschap werd in acht geno men. Nu hij dit naliet, krijgt de over treding van het -desbetreffende wette lijke voorschrift een zwaarder karak ter. Het heeft den Raad bij het verhoor van den aangeklaagde getroffen, dat hij dit niet schijnt in te zien. Een ern stige -straf is, naar 'het. oordeel van den Raad, hier op haar plaats. De Raad straft d'en -schipper door hem de be voegdheid te ontnemen nis schipper te varen op een schip, als bedoeld hij art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van 14 dagen. SCHEEPVAART; In de week van 29 December 1924 tot 5 Januari 1925 zijn te IJmuidén uit' zeebinnengekomen 4stoomsche pen en 1 zeilschip en naar zee vertrok ken- 53 stoomschepen en 2 zeelichters. Het stoomschip Aachen" van den Nord-Duitscben Lloyd geraakte voor de sluis onklaar, doordat het an kerspil defect was. Plet schip moest eerst repareeren en heeft d-en geheclcn Vrijdag in het buitentoeleidingskanaal gelegen. Zaterdagmorgen was de scha de hersteld en kon het schip opvaren naar Amsterdam. Het stoomschip „Ganymedes" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., stoomen- de van Hamburg, kreeg^ na liet ver laten -dér sluis een tros in de schroef, waardoor het schip moest vastmaken in het kanaal, totdat de tros verwij derd was. De vaart in het Noordzeekanaal is thans geheel hersteld, daar alle schepen den bij Westzaan door aan varing gezonken zandbak kunnen pas- se er en. Het hier met fosfaat voor Am sterdam van Tampa (Ver. St.) aange komen Zweedsche stoomschip „Oxe- lösund" heeft door stormweer schade over het achterdek bekomen. Het lichtschip Haaks is wéder op zijn plaats gelegd. IJmuidén. Vertrokken 5 Jan.: Kat wijk, St., Caen, ledig; Winterswijk, st., Newcastle, ledig. Uit Maas-sluis wordt nu weer ge meld, -dat het vuurschip Haaks in Nieuwediep is binnengehaald en dat er geen ton in -de plaats daarvan wordt gelegd. Het hier van West-In-dië vort Amsterdam aangekomen Duitse^ stoomschip Therese Horn heeft bij groote sluis het remmingswerk aang varen, waardoor -dit beschadigd weg Ook het schip hek-wam eenige scha* aan de reeling. j BURGERLIJKE STAND HUWELIJKSAANGIFTEN. 1 De Ambtenaar van den Burgerlijk Stand der gemeente Velsen brengt j kennis van belanghebbenden, dat li noo-diig is, -dat hij de huwelijksaangir de stukken worden overgelegd, c voor het huwelijk verei-scht worde teneinde onjuistheden of teleurst lingen ten aanzien van de huwelijl afkondiging of huwelijksvoltrekki te voorkómen. Inlichtingen betreffende -de vv eïsclhte stukken kunnen verkreg worden aan de- afdeeling Burgerlij Stand op eiken werkdag tus-sehej uur v.m. en 1 Uur n.m. Vels-en, 7 Januari 1925. De Ambtenaar van den Burgerlijk Stand, voornoemd, SUWERINK. Burgerlijke Stand Velsen. Geboren: C. DijkVisser, z.; i VeldmanBasstra, z.; P. C. v. Noor Woerlce, z.; W. P. Broek—v. cl. Stf d.; E. v. Delft.Ua.rtog, z.; T. Haa| manv. Uitert, d.; M. TrompLanj reis, d.; tl". PT. Jaspèrse—v. Os, d. Over 1 c -d e n Geertru id a I-Iee' mans, 57 j., echtgen. v. Th. A. Di man; Johann Christian Lu-dwig Go sens, 1 j., z. van H. L. Goossens en D emmers. DIENSTPLICHT. EGMOND AAN ZEE. De inschrijving vóór de dienstplii tigen -geboren in het jaar 1906 zal bonden worden ter Secretarie op Di derdag .8 Januari a.s. des voor mid eb; 10 uur. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren Willem, z. va,n Will Zwart en Antj-e Groen; Neelt.je, d. Teuni-s Zwart -en Jotojie Visser. Ondertrouwd: Petrus Kop 24 jaar en Grietje Groen, 22 jaar; C nélis Stam, 28 jaar en Dirkje Glas, jaar; Jacob de Groot, 24 jaar en Ar Stam, 22 jaar.. Overlede n Pieter Gravemak 72 jaar. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redat Godsdienstige samenkomsten. Zo-oals rnen uit de advertentie he kunnen- zien, wordt a,:s. Vrij da,ga. v< de -derde godsdienstige samenkomst bon-den. Deze heeft wéder plaats in Oud-Kath. kerk. Ds. F. Dijkei Dóopsgez. predikant te Amsterdams spreken over „De onfeilbaarheid den Paus". W-aar dit -onderwerp belicht is door de paters Dominica? zal men nu zeker ook de be-sch-ouv 'van Protoistantsehe zij-de willen hooi Wij wekken ook de R.-Kath. in ge a nen op, déze uiteenzetting t.e g boor en, terneer -daar zij voor a.nti- pisme of/groote woorden niet bang boeven te zijn. De Kerkerad-en der Néd. PI Gem., Doopsgez. Gem., Geref. Kérk; Kerkbestuur Oud-Kath. kerk en -de IJmuiden-Velsen der Evai lische Maatschappij. Kamer van Koophandel en Fabrie voor Haarlem en Omstreken. Door een ex- en importfirma te Ai land, New-Zeeland, worden pogii in het werk gesteld om in verbim te komen met Hollandsche firn Belanghebbenden verzoeken wij tot -de Kamer van Koophandel en! brieken voor Haarlem en Omstre Kruisweg 70, te Haarlem te weri-dei Invoer in Turkije. Vanaf 1 December 1924 is bij in in Turkije voor alle goederen een tificaat van oorsprong noo-dig. I certificaten moeten worden goe- keurd door de Kamer van Koophal en Fabrieken van het ressort, wa de expediteur gevestigd' is en dar w-orden gelegaliseerd -door het T sche Consulaat (tijdelijk gevesJ Javastraat 86 den Haag geo| van 1012 uur kosten f 15.63), De goederen moeten vergezeld van -de oorspronkelijke factuur. De turen moeten de handteekening den- expediteur dragen en aan en verdere -bepalingen voldoen. Voor nadere bijzonderheden gel men zich te wenden- tot het Bureau Kamer van Koophandel, Kruisweg Haarlem.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2