ORGAAN VOOR DE VELSEN ffo. SI Zaterdag 10 Januari 1985 10a Jaargang IJMUIDER COURANT *OND DE GEMEENTEBEGROOTING. Evenals verleden jaar willen wij jenige beschouwingen houden over de jemeentebegrooting en de behande- ing daarvan door den gemeenteraad. Wij zijn dankbaar, dat wij mogen con- jtateeren, dat en het college en de raadsleden zelf hebben ingezien, dat ~een betere en degelijke voorbereiding Ivan deze behandeling noodzakelijk is. SZooals het nu ging, was het onmogelijk er wat goeds van te maken. De raads leden hadden voor zich een nota van de Financiëele commissie. Wij wisten daar niets van, maar bemerkten in de discussies, dat men over voorstellen over dit rapport sprak. Daarop hebben cwij aan de bestuurstafel laten vragen, of wij ook dit rapport mochten hebben. Eerst kwam het antwoord, dat dit nog niet voor de pers bestemd was, maar later hebben de verslaggevers dan toch Heen exemplaar gekregen, st Natuurlijk hadden1 wij in onze cou rant gaarne het een en ander uit dit -rapport vermeld. Maar na de behande ling der gemeentebegrooting was dit smosterd na den maaltijd en daarom "hebben wij het nagelaten. Het was nu jjzoo gek alles, dat de voorzitter in den h-aad mopperde, dat de Financiëele commissie haar bevoegdheid te buiten was gegaan. De nota dezer commissie hadden B. en W. en de raadsleden der ivorigen avond ontvangen en niemand had er nog voldoende kennis van kun nen nemen. De heer Dalmeijer had vol komen gelijk, toen hij opmerkte, dat de voorzitter dan eerst de nota der Finan ciëele commissie had moeten afwach tten, alvorens de vergadering uit te ^schrijven. Maar aan beide zijden zijn fouten ge smaakt. De raad wilde niet de behande- lling in afdeelingen en wij kunnen best begrijpen, dat B. en W. eindelijk de be grooting vastgesteld wilden zien. Wij hopen dat voortaan een degelijke voor bereiding van de begrooting zal plaats vinden en dat er voldoende tijd zal zijn, om in ons blad de rapporten der afdeelingen en de memorie van ant woord' te vermelden, opdat de lezers beter dan tot nu toe de behandeling der begrooting zullen kunnen volgen. Ook ditmaal werden algemeene be schouwingen door de leden gehouden. Deze begonnen met een korte verkla ring van den heer Langendijk na mens de R.K. fractie. Wij betreuren werkelijk, dat de R.-Katholieken in den raad de man missen, die door intellect of door sprekersgaven hun erkende leider zou zijn. Zij weten dil zelf ook en zijn daarom bescheiden genoeg, om geen groote redevoeringen te geven. Wat de heer Langendijk zei, was dan ook al heel sober. Men was er voor om jjde groote gezinnen wat te ontlasten, I maar voor een ophaaldienst voor de be lastingen waren zij nog niet te vindon. Dat konden wij slecht verstaan, omdat emet een goed-georganiseerden weke- (jlijkschen ophaaldienst de groote gezin- n nen vooral gebaat zijn. iVerder pleitte de heer Langendijk voor wederinvoering der mondelinge grondvraag aan 't eind der raadsverga deringen. Wij hopen met den voorzitter, dat we daarvan verschoond zullen blijven, want dan krijgen wij hetzelfde r van vroeger, n.l. dat iedereen wat heeft en dat de een zal vragen om een licht i punt en een ander om wat grind op den weg en zoo vraagt men allerlei I kleinigheden, die best aan B. en W. i of aan een wethouder verzocht kunnen worden. De soc-democratische fractie draagt i de groote rede ieder jaar aan een ander 1 lid op. Ditmaal was de heer Visser aan de beurt. De heer Visser nu is geen prettige spreker, hij spreekt wat stroef en de bouw van zijn rede gaat niet als r van een leien dakje, maar wat moeilijk i en zwaar. Het is heel wat anders dan het impulsieve en bruisende van den heer Schilling en dan een welverzorgde j en goedopgebouwde rede van den heer Dalmeijer. Ook het klare en rustige betoog van iemand als de heer Schaar hooren wij liever. Toch is de heer Vis- I" ser nog beter te verstaan dan de heer 1 Roelse, die 't ons steeds het moeilijkst 1 maakt. 1 De heer Visser nu was ook dankbaar 1 voor den gunstigen keer in het econo misch leven in onze gemeente. De te rugblik op 1924 stemde tot tevreden heid en er was dan ook dankbaarheid, dat B. en W. niet verder wilden tor nen aan de salarissen der ambtenaren en werklieden. Had men van soc-demo cratische zijde dus een woord van dank voor veel arbeid van het college, zeer slecht was men te spreken over de houding van de rechtsche fracties in den raad. Natuurlijk bevreemdde dit ons niet in het minst, want de gang van zaken in 1924 heeft zeker bewezen, hoe de rechtsche fracties al te zeer ge bruik hebben gemaakt van hun meer derheid, om belangrijke zaken door te drijven. Als de heer Visser zegt dat de rechtsche fracties van den raad een politiek college hebben gemaakt, dan heeft hij gelijk. En de heer Groeneveld, die de groote rede voor de Chr. Histo rische fractie hield, kon ons niet over tuigen van het tegendeel. De Chr. Hist, fractie liet tweemaal een verklaring af leggen, eerstens dat het onjuist was, dat alles vooruit in de rechtsche frac ties werd klaar gemaakt. Het vormen van een coalitieblok zou dus een praatje zijn, meende de heer Groene veld. Hierover stonden wij versteld, want een feit is en geen Ghr. Hist, raadslid kan dit ontkennen, dat de ziekenhuis- kwestie wel degelijk vooraf door de rechtsche fracties is klaar gemaakt. De rechtsche leden, behalve de heer Slui ters, hebben zich met hun handteeke- ning schriftelijk verbonden, dat het subsidie aan de Mariastichting hun stem zou krijgen en er door zou komen. Dit kan al het water van de zee niet afwasschen1 en men kan nu met veel pathos nog zooveel verklaringen afleg gen, het feit blijft., In dit opzicht staan wij dus aan den kant van den heer Visser. Daarom wil len wij nog niet zeggen, dat de soc- democraten alle politiek buiten den raad willen houden. Dat is bij de be handeling van onderwijszaken wel an ders gebleken en ook bij de herhaalde poging, om op den 1 Meidag èen offi ciéél stempel te drukken. De heer Visser pleitte voor de school voor voorbereidend onderwijs te IJmui- den, voor een belastingophaaldienst on voor meer goede dingen. Natuurlijk was men het met de belastingpolitiek van B. en W. niet eens en als voorstan ders van uitgifte van grond in erf pacht ook niet met de grondpolitiek. Maar daar komen wij later nog wel op terug. Wij komen nu terug op de groo te rede van den heer Groeneveld, wel ke op schrift was gesteld. Gaarne had den wij ook de rede van den heer Vis ser op papier gehad. Toen wij de rede van den heer Groeneveld hoorden, dachten wij er aan, hoe de vroeger zoo bescheiden Chr. Hist, fractie zich ont wikkeld heeft tot een der drie groote partijen in den raad en hoe vreemd de ze partij in den raad gedaan heeft. Men staat verbaasd over de vrijmoedigheid, beter nog de stoutmoedigheid, waar mede de heer Groeneveld spreekt, ter wijl men weet dat zij in de zeer princi- piëele kwesties niet het vertrouwen der kiezers meer hebben. De heeron zijn gebleven en hebben den heer Slui ters uitgestooten, terwijl zij heel goed kunnen weten, dat wanneer er in 1924 gemeenteraadsverkiezing was geweest, de heer Sluiters zeker met een over weldigende meerderheid herkozen was geworden, terwijl de andere vier zeker plaats hadden moeten maken voor an deren. De heer Groeneveld liet wijselijk de ziekenhuiskwestie rusten, maar gaf wel een verklaring over de kwestie der armbesturen, die pas in den raad be handeld was. En 't was jammer, maar deze verklaring der Chr. Hist, fractie was er glad naast. De heer Groeneveld begon met te zeggen, dat de Chr. Histo- rischen zich er voor wachten om zich te pletter te loopen tegen een rots, wel ke reeds 200 jaar, alle aanvallen ten spijt, zich1 te handhaven wist. Nu be doelde de heer Groeneveld met deze rots blijkbaar niet de R.K. kerk, maar het R.K, Burgerlijk Armbestuur. Dit nu is lichtelijk belachelijk, want dit bestuur heeft heelemaal niets van een rots gehad. Integendeel, toen onze ge meente snel groeide in de laatste 30 jaar en er heel wat te doen viel aan de armenzorg, heeft dit armbestuur steeds gewerkt met groote sommen uit de ge- Groeneveld er naast, toen hij zeide dat een belijdend Protestant Rome niet be strijdt in haar goede werken, doch met het zwaard des geestes. In theorie gaan wij hierin mede, maar het was misplaatst, omdat de heer Groeneveld dit zeide in verband met de kwestie der armbesturen. En het is wonderlijk gemakkelijk, als de R.-Kafcholieken de ze goede werken doen met geld uit de gemeentekas. Niet maar met een klein subsidie, maar met dertigduizend gulden, als er drie en dertig duizend wordt uitgegeven. Dit is niet alleen misplaatst, het is meer dan verdrage- lijke bevoorrechting. Dat de Chr. Hi storische en Ant. Rev. raadsleden dit ook niet zoo hebben gevoeld, bewijst hoe rotsvast ze nog zitten in het coali tieblok. Het is een zeer hoog spel, dat vooral de Chr. Historische leden in on zen raad spelen en dat wel zeer af wijkt van hun partijgenooten in ons land. Zoo hoog is dit spel, dat ze een man als de heer Sluiters hebben uitge stooten, een man, die sedert lange ja ren een der beste van onze raadsleden is, een degelijke, knappe vertegen woordiger; een man uit één stuk en krachtig van beginsel. Wij hebben niets op den heer Groeneveld en ken nen hem als een flink werker, vooral in zijn vakorganisatie; maar dat een jong raadslid als hij, die nog zoo heel veel leeren kan van een oudgediende als de heer Sluiters, deze mede op zulk eefi wijze desavoueert, bewijst hoe ge vaarlijk het pad der politiek is. Over de verdere beschouwingen spre ken wij in een volgend artikel. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De sluisbouw. Het maken van drie ijzeren roldeu ren en van een ijzeren afsluitcaisson voor de deurkasten der nieuwe schut sluis alhier is opgedragen aan Burger- hout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam voor f 995.000. Deze firma was niet de laagste in- schrijfster. Het laagst was ingeschre ven door de N.V. Wilton's Machinefa briek en Scheepswerf te Rotterdam voor f 882.500, dus ruim honderddui zend gulden minder. Voorts had de fir ma Friedr. Krupp te Reinhausen inge schreven voor f 895.000. De raming bedroeg f 1.150.000. Naar we vernemen, is de opdracht aan Burgerhout's Machinefabriek ge geven, omdat deze het werk geheel met Hollandsche arbeidskrachten maken zal. Ned, Ver. tot afsch. v. Alc. Dranken. In het Koning Willemshuis had Woensdagavond een vergadering plaats van bovengenoemde vereeni ging, die zeer slecht bezocht werd. De vergadering was uitgeschreven door de federatie Kennemerland en had ten doel de afdeeling IJmuiden te doen herleven. De voorzitter, de heer G. Sluis, uit Beverwijk herinnerde in zijn openings woord aan de kracht die vroeger van de afdeeling was uitgegaan en sprak de wensch uit, dat de federatie met deze eerste vergadering in het nieu we jaar succes mocht hebben, daar toch het aantal bezoekers geen waar demeter in een vergadering behoeft te zijn. De heer J. Duinker, van Zaandam, sprak een propagandarede uit. Ook hij wees op vroeger tijden, doch na 1916. toen het goud te IJmuiden rolde, was het vuur voor de geheelonthouding ge doofd. Hij vreesde dat ook daarbij het gel'd vele betere dingen verdreven had Men is zoo licht geneigd den alcohol te onderschatten. Deze maakt meer slachtoffers dan de oorlog, pest en tering samen. In helle kleuren teekende hij daar na af de geweldige schade, door den alcohol toegebracht aan het gezinsle ven, aan het maatschappelijk leven en aan de cultureele ontwikkeling der menschen. Daarbij lichtte hij veelal zijn stellingen toe met v ooibeeld en uit zijn ervaring als onderwijzer. Tenslotte besprak hij de wijze van bestrijding der drankellende. Dat kan niet geschieden door matigheid, daar telkens bij een volgend geslacht, de zwakkelingen de gelederen der dronk aards weer aanvullen. Dat kan slechts door absolute geheelonthouding. En dan wenscht hij, als eens de groote meerderheid des volks van het goede daarvan overtuigd is, de resultaten van die overtuiging vast te leggen in de wet. De ■vergadering werd afgewisseld door muziek van Mevrouw Schermer (piano), en den heer Doets (viool). Voorts declameerde Mej. N. de Waal een drietal gedichten van Adama van Scheltema. Aan het einde der vergadering ga ven zich 'eenige der aanwezigen op als lid der afdeeling. Voorloopig is het adres dezer vereeniging: de heer J. Lindhout, Kennemerlaan 27. Men mag nu in 't begin van het jaar wel goed letten op de rijwiel-be lastingplaatjes. Weer zijn eenige aan giften van diefstal van plaatjes gedaan, n.l. door A. R., die zijn rijwiel had staan op het terrein van het Hoogoven- bedrijf en door G. J. S., wiens rijwiel in de vischhal stond. Naar wij vernemen organiseert het Departement van 't Nut op Vrijdag 16 Jan. in Thalia een Adadma van Scheltema-avond, met medewerking van Ds. N. J. C. Schermerhorn en mej Nelly Menagé Challe. De dichter Ada ma van .Scheltema, die ten vorige jare gestorven is, was één onzer meest ge liefde zangerige dichters. Zijn talrijke dichtbundels zijn in veler hand en van wien zou meer worden voorgedragen dan van dezen teergevoeligen Nederl.- schen bard. Het is goed dat 'n volk zijn dichters eert en liefheeft en daartoe wil het Nutsdepartement door dezen avond meewerken. Dat het Departe ment daartoe bereid gevonden-heeft Ds. N. J. C. iSchermerhorn en Mej. Nel ly Menagé Ohalla, houdt reeds de be lofte in dat de avond zeer belangwek kend zal worden. Beiden zijn om hun spreektalen! en voordrachtkunst hier zeer gewild, zoodat zij bij hun optreden steeds volle zalen vinden. Ds. Scher merhorn zal spreken over het leven van dezen dichter en Mej. Nelly Menagé Challa uit zijne gedichten voordragen, waardoor het te samen een schoon heel belooft te worden. Ook niet-leden van het Departement kunnen toegang tot dezen avond krijgen. VELSEROORD. Dames Gymnastiekvereen- Gratia. Deze pas opgerichte gymnastiekver- eeniging heeft Dinsdag 6 Januari haar eerste oefenings-avond in het gymnas tieklokaal van school D gehouden. Dit naar de eischen des tijds inge richte lokaal, maakte door zijn gezel lig interieur en prachtige electrische verlichting een gezellige indruk. De leider, de heer P. Dijkstra, gym nastiekleraar M. O., den dames, na mens het bestuur, welkom heetende, bracht dank aan het Gemeentebestuur, voor het beschikbaar stellen, van dit lokaal en wekte de leden op door trouwe opkomst en een gezelligen en vriendschappelijken omgang met^ el kander, de vereeniging tot bloei te brengen. Er werd besloten dat het in den laat- sten tijd in zwang zijnde, nieuwe maar eenvoudig turncostuum, ver plichtend te stellen. Daarna werd met de oefeningen be gonnen. Met veel animo werd gewerkt. Naar men ons verzekerde was het den aanwezigen uitstekend bevallen. Zij hadden een prettigen avond gehad en wij twijfelen dan ook niet of deze vereeniging zal haar weg in de turn- wereld wel vinden. Nog <*nkele dames kunnen als lid toetreden. Dinsdag 13 Januari om 61,'. uur n.m. zullen ook voor de adspiran ten de oefeningen aanvangen. Ook zal getracht worden een clubje van meisjes van 8—10 jaar te vormen, die waarschijnlijk dan op Woensdag middag zullen oefenen. VELSEN. Door de IJ. B. B. is naar Hl. Dbl. meldt, aan de raadscommissie tot steun aan werkloozen een brief gezon den, waarin door haar wordt verzocht de georganiseerden, die reglementair nog geen recht op steun hebben, zij die uitgetrokken zijn en zij die door de sta king in de visscherijbedrijven werkloos zijn geworden een steun te verleenen van i 11 plus f 1 per kind en per week voor gehuwden en kostwinners en f 7 per week voor ongehuwden. Tevens verzocht zij dezen steun te laten loopen over de organisatie en de werkloozen niet te verwijzen naar de armbesturen. De Minister van Onderwijs heeft bepaald, dat een literair-economische afdeeling is verbonden aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier. In verband met het leggen der gas buizen vanaf 'de hoogovens in de Cor- verslaan te Wijkeroog liggen daar nog versc-hilleride hoopen zand, puin en ook enkele kapotte buizen. Hierover kwam Zaterdagavond naar Kenn. meldt, een wielrijder te vallen met liet geivolg, dat hij zich vrij ernstig aan de handen bezeerde, terwijl de tanden door zijn bovenlip heengingen, zijn rijwiel bleef onbeschadigd. Diere nasyl. Inhoud 'busjes van: den heer Deelder, IJmuiden f 0.76 den heer Forch, idem - 0.63 den heer Tismoer, idem - 1.80 den heer P. Bais, idem - 0.40 den heer R. Nieborg, idem - 2.19" den heer Deegenaar, Beverw. - 8.01 Verkoop hangertjes Gift voor zwerfh. van Mevr. D„ IJmuiden Totaal f 13.79" f 8.— - 1.— f 22.79' Loop dier Bevolking ln 1924. Bevolking op 1 Januari 1924 MVT 15149 14922 30071 Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte MVT 413 352 765 door vestiging 1374 1362 2736 Vermeerdering 1787 1714 3501 Vermindering gedurende het jaar door overlijden 117 102 219 door vertrek 1083 1157 2240 Vermindering 1200 1259 2459 Verschil tusschen vermeerdering en vermindering 587 455 1042 Bevolking op 31 December 1924 15736 15377 31113 Getal geborenen in de gemeente levend 402 348 750 levenloos aangegeven 12 11 23 Totaal 414 359 773 Getal huwelijken 243. Getal echtscheidingen 7. Bevolking op 31 December 1924. wijken IJMUIDEN C 11070 VELSEROORD D en E 8378 VELSEN K en gedeelte I 983 WjlJKEROOG F—L en M 5869 SANTPOORT G—II en ged. I 3209 J. G. VAART A en B 1604 Totaal 31113 NIEUWE UITGAVEN.. Wij ontvingen van de Verzeke- rings Mij. De Nieuwe Boerhaave te 's Gravenhage een kalender en eenige vloeibladen. Van de Levensverzekering Mij. R. V. S. te Rotterdam ontvingen wij een aantal kalenders met reproducties van bekende meesters en een keurig uit gewerkt notitieboekje. Wij ontvingen het jaarboekje voor 1925 van de Vereeniging van per soneel in dienst bij den Rijkswaterstaat in Nederland, onder de zinspreuk „Eendracht maakt macht", samenge steld door H. Groeneveld te Velsen. Het is een boekje van 240 bladzijden, waarin een ledenlijst en allerlei we tenswaardigs over den Rijkswaterstaat BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1