ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. SS Zaterdag 17 Januari 1985 10e Jaargang IJMUIDER COURANT DE GEMEENTEBEGROOTING. II Wij hebben van de groote rede van den heer Groeneveld alleen 't begin nog maar bezien. Uit het verdere deel zien we dat de Chr. Historischen het be staan van een R.K. burgerlijk armbe stuur naast het algemeene toch eigen lijk een ongewenschten toestand vin den. Des te meer is het onbegrijpelijk, dat ze aan de poging tot het beëindigen van dezen toestand niet hebben meege werkt. Nu verheugde men zich alreeds den éénen controleur voor de beide hoewel deze zaak nog in raad behandeld moet worden. De beer Groeneveld sprak de hoop uit, dat uit den arbeid van den controleur zal blijken wat het R.K. parochiaal armbe- pestuur voor haar armen doet, in ver houding tot het R.K. burgerlijk armbe stuur. Dezen wensch deelen wij ook, boewei wij niet de minste verwachting koesteren, dat wij die cijfers ooit tegen over elkaar zullen zien. De heer Groeneveld sprak ook over iet voorbereidend onderwijs en hield sen pleidooi voor gelijke behandeling van het openbaar en het bijzonder voorbereidend onderwijs. Meerdere wenschen werden geuit, o.a. de invoe ging van het centrale zevende leerjaar mor het hart der gemeente. Wij ver- noeden dat de heer Groeneveld hier /"eisen of Velseroord mee bedoelde. Uit- ebreid lager onderwijs te Velsen en Velseroord werd ook door anderen be- sleit. Een feit is dat het onderwijs in ïnze zoo snel groeiende gemeente de oortdurende aandacht van den raad n ook heel wat offers vraagt. Zoo is het ook met ons wegennet. Jet drukke moderne verkeer vraagt uitzettend: veel geld voor het in orde irengen onzer wegen en wij kunnen iet niet bijhouden. Het voorstel der oc.-dem. fractie, dat verworpen werd, feeft ons aanleiding hier nog wel op erug te komen. De heer Groeneveld wijdde ook aan lacht aan de vereeniging I.Tmuidens lloei en had liever gezien, dat die Vel- ens Bloei ware genoemd. Wij kunnen lit wel begrijpen, maar de naam Vel en is in ons land minder bekend dan Jmuiden. De meeste onzer landgenoo- en denken bij het hooren van Velsen .an een klein landelijk plaatsje, wat [ns moederdorp ook werkelijk nog is. Vij weten hoe ook zelfs de redacties an groote dagbladen niet anders oor- leelen. Van IJmuiden weet men dat iet de groote zee- en visschershaven is. daar er zijn slechts weinig Nederlan ders, die weten dat I Jmuiden tot de ge- neente Velsen behoort en als men het hooren ze er verbaasd van op. heeft men de Vereeniging Jmuidens Bloei genoemd, al heeft het zich niet beperkt tot IJmuiden, aar ook uit Velsen heeren in het be duur zitting hebben en ook uit andere jlaatsen personen lid kunnen worden. Wij steunen zeer den wensch van iien heer Groeneveld, dat bij flinke \anbouw van woningen de onbewoon- aar verklaarde krotten zullen worden ntruimd. En nu we de zekerheid heb- ien dat'er nog 300 woningen gebouwd ■lullen kunnen worden, hopen we dat ïindelijk de Vele ellendige krotten ens opgeruimd zullen worden. Vooral •ie Velseroord moet een groote oprui ming plaats hebben. De heer Groeneveld besloot met een irarm woord van dank aan het college n in 't bijzonder aan den voorzitter, 'oor zoover het de bevordering der relvaart en den bloei onzer gemeente etreft, gaan wij daarin mede, maar iet waar het de geestelijke belangen ipzer ingezetenen raakt. Nooit toch is r een jaar geweest, waarin de meer der bevolking zoo heftig ont- )erd was en waarin zich zoo groote ai1 scherpe oppositie ontketende tegen ?et beleid van het college en de meer derheid van den raad, als in 1924. c Dat had de meeiderheid wel eens pogen bedenken. En om dan te spre- en van een leiding, die boven alle cri- ek verheven is, 't getuigt wel weer van aïn wonderlijke vrijmoedigheid. Wat 2&nkt men toch eigenlijk wel? Dat hien geen verantwoording schuldig is an de ingezetenen? Als men het wat had gedaan, zou het heel itat beter gestaan hebben. Nu lijkt het el, alsof de heeren zich zoo sterk en »ker voelen, als was er geen vuiltje aan de lucht en als waren het slechts een paar lastige menschen geweest, die het niet met het optreden der rechtsche leden eens waren. Zij weten echter veel te goed, dat de zaak anders staat. De heer Groeneveld besloot zijn lof rede met een critiek op den burge meester als hoofd der politie en hoopte dat deze met de dans- en muziek ver gunningen wat minder toegeeflijk zou zijn. Waarop de voorzitter dadelijk in ging en toegaf, dat waar hij nu een maal begonnen is, hij steeds verder moet gaan. Met het gevolg dat we er gerlijke en schandelijke tooneelen krij gen, als te IJmuiden in September zijn voorgevallen. Terwijl de meeste men schen niet weten, wat voor walgelijke dingen zich soms afspelen bij het uit gaan der nachtelijke danspartijen. De heer Sluiters legde ook een ver klaring af, n.l. dat hij door de Chr. Hist, fractie niet wordt erkend en dat. hij dus voortaan voor zich alleen spreekt. Het was een openlijk erken nen van 't geen wij reeds eenigen Jijd wisten en 't zal zeker velen pijnlijk ge troffen hebben. Maar voor den heer Sluiters is dit geen blaam. Integen deel, wij zijn er zeker van dat het mee- rerideel der ingezetenen in hem eert den fier en en onafhankelijken man, die eerlijk uitkomt voor zijn beginsel en die tegenover al zijn partijgenooten in den raad durft gaan staan, als hij meent dat het geweten dit gebiedt. De heer Sluiters moge nu alleen staan, hij heeft in de gemeente duizenden achter zich en dat maakt hem Sterk. De opmerkingen van den voorzitter en van de wethouders waren kort en zakelijk. De voorzitter zeide dat hij moeilijk op verschillende'zaken kon antwoorden, omdat het college zich niet eerst beraden kon. Dat de voorzit ter vertrouwen had in het particulier initiatief en het beste van de vereeni ging IJmuidens Bloei hoopt, was ver blijdend. De heer Landeweert meende dat de gemeente al genoeg doet voor het bij zonder voorbereidend onderwijs in on ze gemeente. Wij erkennen dat onze gemeente daarvoor veel doet, maar het is een onhoudbare toestand, om de eene school wel en de andere niet te steunen. Een herziening der sübsidi- eering lijkt ons wel gewenscht. Bij de replieken zeide de heer Nijssen weinig waarde te hechten aan alge meene beschouwingen. Volgens hem wordt het voornaamste werk in het belang der gemeente in de commissies verricht. Hiermede zijn wij het niet geheel eens. Wij erkennen natuurlijk dat het voorbereidende werk der commissies zeer belangrijk is, maar in de vergade ring van den raad moeten de zaken toch' worden afgedaan en daar moeten de dingen openlijk en klaar voor 't oog van de ingezetenen behandeld worden. Algemeene beschouwingen achten wij dan ook goed, als ze breed opgezet zijn en de groote lijnen uitstippelen. Dan is een goede rede veel waard. Maar dan is een betere voorbereiding van de be handeling der gemeentebegrooting noodig. Een volgende maal spreken wij over de behandeling der posten en voorstel len. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De datum van de 25-jarige ambts bediening van Ds. Joh. Jansen, predi kant bij de Geref. kerk alhier, is niet, zooals in een der vorige nummers is gemeld, 10 Febr. 1925 maar 10 Febr. 1926. De fout is reeds jarenlang in het jaarboekje der Geref. kerken opgeno men. Woensdagmorgen ontstond een begin van brand in de modewinkel van den heer Meyer in de Huijgensstraat en wel in de etalage. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar behoef de geen dienst te doen, daar men in middels het vuur reeds gebluscht had. VELSEROORD. Na gehouden aanbesteding is het vergrooten en verbouwen van den lunchroom van den heer D. H. Eynt- hoven aan den Stationsweg opgedra gen aan de heeren Sanders en van Kaam alhier. Een Vaandelwijding. De R.-K. Harmonie „St. Fidelis" heeft haar vaandel ontvangen. De hee ren Hummels en Buinenberg namen het initiatief, klopten aan alle deuren en Roomsch Velseroord tastte gul in den buidel. Zoo heeft de jonge Harmo nie al spoedig haar vaandel verworven, een van de mooiste, die wij hier bezit ten. Zondagavond werd het gewijd dooi den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Capucijnen in hoogst eigen persoon. En het werd groot feest natuurlijk. Pater Theodosius, rector te Rilland en oud-vicarius van Velseroord, was over gekomen om de feestrede uit te spre ken. Pater Alexander opende de bijeen komst met den Ghristelijken groet en sprak woorden van welkom en har'te- lijken dank. Hij dankte vooral, onder daverend applaus, de heeren Ummels en Bruinenberg, voor hun onbaatzuch tige bemoeiingen. Hij dankte ook den heer Handgraaf, wethouder van Vel sen, die het beschermheerschap over „St. Fidelis" op zich had genomen. Daarna speelde de harmonie, knap en vlot, eenige nummers, waarna de wijding van het vaandel plaats had. Onder diepe stilte der aanwezigen werd de korte plechtigheid door den H. eerw. Pater Provinciaal verricht. Dan betrad Pater Theodosius het spreekgestoelte, om een feestrede uit te spreken. De sympathieke oud-vicarius werd met daverende toejuichingen be groet. 1 I1 De Eerw. spr. zette op schoone wijze uiteen de hooge waarde der muziek en de aandoeningen en verheven stem mingen, die zij in ons kan opwekken. Dan verhaalde hij op geestige wijze de lotgevallen van de harmonie „St. Fide lis", aan wier wieg 'hij had gestaan. Nadat het corps weer eenige mar- schen en ouvertures voor het aandach tig publiek had ten gehoore gebracht, en het dubbel mannenkwartet, onder leiding van den heer Aris, eenige mooie nummers had gezongen, werd gelegen heid gegeven om „St. Fidelis*' te com plimenteeren. Felicitaties werden o.a, uitgesproken door den heer Grimber gen, hoofdonderwijzer der R.-K. Jon gensschool en een afgevaardigde van de zustervereeniging „Soli Deo Gloria". Na de pauze genoten wij weer volop van muziek en zang. Het dubbel man nenkwartet „St. Caecilia", dat wij voor de eerste maal hoorden, bracht hek-jïr zeer goed af. Vooral „Ritters abschjjid" werd zeer goed gezongen. De traditioneele verloting ontbrak niet. f N. Hl. Ct. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het Centraal Drank- weer-Comité in de gemeente Velsen werd verslag gedaan van den gezelli- gen avond voor de zeelieden. De on kosten daarvan bedroegen ruim f 45. Besloten werd aan het Zuid-Lim burgsch Drankweer-Comité een bij drage van f 5 te zenden voor een te houden bazar, terwijl de aangesloten vereenigingen gevraagd zullen worden daarvoor ook wat te zenden. Het Comité zal op Vrijdag 23 Jan. een bioscoopavond organiseeren in Thalia te IJmuiden. Twee mooie drankbestrijdersfilms zullen worden vertoond. Des middags wordt een kin dervoorstelling gegeven met aardige films voor de kinderen. De jaarvergadering zal in de tweede helft van Februari gehouden worden. Daarvoor zal de medewerking worden gevraagd van een Haarlemsch muziek gezelschap, van de Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Voor uw Naaste" en van de afdeeling der Ned. Chr. Jon gelieden Geheelont. Vereen. „De Scha kel". Nog werden besproken het houden van een winkelraamtentoonstelling en het organiseeren van een fakkelop tocht. De arrestaties der anti-militairisten. Hierover lezen we in Haarlems Dag blad het volgende: In ons nummer van Dinsdag hebben wij medegedeeld, dat alle aangehouden personen, na verhoor in de marechaus see-kazerne te Beverwijk, weer in vrij heid gesteld waren op twee na. Die twee personen uit Velseroord zouden nog later verhoord worden. Intusschen blijken ook die vrijgela ten te zijn. Hoewel de militaire politie-autori- teiten alle nadere inlichtingen weige ren, is het thans waarschijnlijk, dat alle aangehouden personen weer in vrijheid gesteld zijn. In ons nummer van Dinsdag hebben we eenige bijzonderheden, die we van de personen aan den Slaperdijk verna men, gepubliceerd. Hedenmorgen hebben we ons om na dere inlichtingen gewend tot de familie Van W„ te Velseroord, van wie ook eenige zoons gearresteerd en in de ma rechaussee-kazerne te Beverwijk ge hoord werden. Maandagmorgen vroeg", zei de be jaarde moeder ons, „ik geloof dat het nog vóór zevenen was, werd er luid aan de deur gebeld. Ik was alleen met mijn zoon Abram, een jongen van achttien jaar, thuis. Ik zelf lag ziek te bed. Mijn zoon deed de deur open en zag toen twee rijksveldwachters en twee mare chaussees voor zich staan. Ze wilden zóó maar doorloopen naar binnen toe. Abram zei toen tegen hen: „Ho, ho: dat gaat zóó maar niet! Ik zal het eerst aan moeder vragen!" Ze liepen even wel tóch door. Ik riep uit mijn bed: „Wat is dat hier allemaal?'1 Eén van de militairen antwoordde: ,,0, moeder tje blijf maar rustig liggen. Wij doen geen kwaad en komen alleen even naar vuurwapenen zoeken!" Nu, ik liet ze toen hun gang maar gaan, want we hebben nooit vuurwapenen in ons huis gehad en hadden ook heele.maal geen kwaad in 't zin. Overal hier in huis, zoowel boven als beneden, zijn de man nen bezig geweest; zelfs in de kleinste dingetjes hebben ze naar vuurwapenen gezocht. Ze zijn ongeveer een half uur gebleven, maar hebben natuurlijk niets gevonden. Mijn zoon Aart, die timmerman is (mijn zoon Dirk is in een woning aan den Slaperdijk gearresteerd) werd te half acht, toen hij in de werkplaats aankwam, dadelijk beetgepakt en naar de Marechaussee-kazerne te Beverwijk gebracht. Toen zijn de militairen naar de Vischhal in IJmuiden gegaan, om mijn man te halen, want die moest óók al gehoord worden. Hij werd evenwel weer gauw vrijgelaten. Mijn oudsten zoon Gerrit wilden ze ook hebben, maar die was niet thuis. Toen hij kwam en van 't geval hoorde, is hij dadelijk uit zichzelf naar Beverwijk gegaan, want hij voelde er heel weinig voor. om als een misdadiger over de straat te worden geleid. Al zijn mijn jongens anti-militaristen, daarom zijn het toch nog geen misdadigers! Het is trouwens niet de eerste maal geweest, dat de militairen bij ons geweest zijn, maar ze hebben nooit iets kunnen vinden. Mijn man en m'n jongens zouden niet in staat zijn, om een musch kwaad te doen, laat staan een mensch. Daar voor zijn ze dan ook anti-militaristen!" Op dit oogenblik kwam de vader, de oude Van W„ binnen. Hij barstte dade lijk los: „Ik vind het meer dan erg, wat ze hier gedaan hebben. Ik was per soonlijk in de omgeving en terwijl mijn zieke vrouw alleen met een min derjarigen zoon thuis was, hebben ze hier mijn heelen boel doorzocht. Over al sta ik hier, zelfs van mijn diensttijd af, gunstig bekend. De menschen hier wisten niet wat ze hoorden, dat ik naar de kazerne was gehaald. Kijk eens hier ik ben iemand van Christelijke beginselen en kon ook geen anti-mili tarist zijn. Nu evenwel de groote oorlog er is geweest en ik de ellendige nasleep er van heb gezien, nu moet ik er ook niet veel meer van hebben. Maar wat ze hier Maandagmorgen gedaan hebben, vind ik zeer ongemoti veerd. En in de kazerne deden ze on waardig. Een majoor zei tegen me: „Het is zoo goed als zeker, dat een van je zoons het gedaan heeft!" Ik antwoordde hem: „Meneer, wees u wèl voorzichtig en weet wat u zegt!" Ze moeten zeker m'n jongens hebben omdat ze anti-militaristen zijn." De vader deelde nog mede, dat één van zijn zoons wegens dienstweigering een tijd in de gevangenis heeft doorge bracht. Een andere zoon, die bij den landstorm diende is gedeserteerd en naar Duitschland uitgeweken. Daar heeft hij nog in krijgsgevangenschap geleefd. Nu woont hij in Frankrijk.^ „Waarom kwam de militaire politie op de gedachte, hier huiszoeking te, doen?", vroegen we aan den oudsten zoon, Gerrit. Omdat we Van W. heeten en om dat we, toen de loods in -Spaarndam afbrandde, in een motorbootje hebben gevaren en benzine bij ons hadden. Maar er lagen dien morgen wel zestig motorbootjes dien benzine bij zich had den." Hebt u daar inderdaad toen geva ren?" „Ja zeker, maar dat doen we bijha eiken Zondag! Dan gaan we naar den Mooien Nel. Op dien bewusten Zondag waren er ook zeilwedstrijden bij de Hembrug; er lagen veel jachten. Ver schillende menschen moeten ons daar gezien hebben, want we hebben daor toen nog een tijd aan den grond geze ten. De manier waarop men tegen ons is opgetreden, is erg leelijk. Maandag middag 2 uur kwam ik in de kazerne te Beverwijk en zag daar mijn broers. Ik werd apart in een gangetje geduwd, waar geen zitplaats was. Meer dan drie uur heb ik daar moeten staan, eer ik aan de beurt kwam om gehoord te worden. In dien tijd kreeg ik slechts wat droog brood. Ik vind dat erg. Men wist immers daar toch nog niet, of wij werkelijk misdadigers waren: wc wa ren alleen maar verdachten, die ge hoord moesten worden. Men wilde mij als het ware de ver klaring afdwingen, dat ik, toen we dien Zondag aan het varen waren, op een zeker gedeelte van de route ben terug gekeerd om naar het fort te Spaarn dam te gaan, teneinde daar een loods in brand te steken. Hoe men mij ook vroeg, dat wilde ik niet bekennen, om de doodeenvoudige reden, dat ik dit niet gedaan heb. Mijn broer Aart heb ben ze zoo wel zeven maal een kruis verhoor afgenomen. Het was gewoon verschrikkelijk. Men wilde ons blijk baar in de war brengen. Maar dat ge lukte niet." Tot zoover do zoon Gerrit. De vader wees er nog op, hoe belache lijk het zou zijn zulk een loods af te- branden. Dan bouwen ze immers weer een nieuwe en dan moeten we daar weer belasting voor betalen!" VELSEN. Naar Hl. Dbl. verneemt is beslo ten Velserbeek als Hotel-pension te verpachten aan II. J. Hegger, directeur van het hotel-pension „De Vijverberg" te Doetinchem. Voor de te bouwen 295 arbeiders woningen is aan de gemeente een voor schot van f 678.500 verleend voor den bouw en van f 206.500 voor den aan koop van grond. De opheffing der Huurcommissie. In een openbare zitting van Ged. Sta ten zijn Woensdag behandeld bezwaar schriften tegen besluiten van B. en W. van Velsen en van B. en W. van Bever wijk tot opheffing der huurcommissie. De voorzitter, deelde mede dat de huurcommissie te Velsen was inge steld voor de gemeenten Velsen, Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk en dat alle drie de gemeenten besloten tot op heffing der commissie. Alléén tegen het besluit van Wijk aan Zee en Duin kwamen geen bezwaarschriften in. De heer J. Visser lid van den raad van Beverwijk voerde aan dat aldaar indertijd alleen door bemiddeling van Ged. Staten er geen huurcommissie kwam. B. en W. zijn naar zijn meening incompetent om te oordeelen of de huurcommissie al dan niet moet wor den opgeheven. Naar aanleiding van den ontzetten- den woningnood verdedigt spr. de handhaving der huurcommissie. Hij is bevreesd, dat wanneer die commis sie er niet meer is, groote gezinnen geen huisvesting meer zullen kunnen vinden. Van B. en W. is weinig mede werking te wachten. De vertegenwoordiger van den IJmuider bestuurdersbond, betoogde ook dat er nog een groot woningtekort is. Hij sloot zich geheel aan bij het be toog van den heer Visser. De heer Schilling van Velsen vrees de dat na een opheffing der huurcom missie vele uitzettingen zullen volgen zonder dat de menschen een andere woning kunnen vinden; alsmede dat dan vele huurverhoogingen zullen plaats hebben. Het is voor de gemeen te Velsen wenschelijk dat de huurcom missie blijft bestaan.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1