J. G. Schaaf MASKARADE Adverteert in dit blad. Kamermuziek (924-1925 De Graaf van Monte Cristo DE VERSCHOPPELING Haarlemse!» Bankvereeniging Huwelijk. Flink dagmeisje Dagmeisje net Meisje Een nette Werkman Flinke Jongen Leernar Boekhanden Woonschuitje Dagmeisje Flinke Dienstbode Keuken werkmeisje Te koop of te huur 2e Concert op 27 Januari a.s. in bet Gebouw voor Chr. Belangen - IJmuiden Alex Schmuller en Marcel van Gooi. KAMER (S) PENSION Winkelhuis, Heerenhuis, Burgerwoonhuizen 32 Kuipbaden 61 Douchebaden Zomercollectie Dameshoeden Hinderhoeden Regenhoeden Oranjestraat. Thalia-Theater-IJmniden Tel. 1361 OF „NUR EINE NACHT" RENTEWIJZIGING Deze wedstrijd: was uitgeschreven de Fa. P. Meurs Pzn., meelfabri- te Alkmaar. Ingezonden moest Worden 1 panbrood en 1 brood naar 'keuze in den Wittebrood-wedstrijd, terwijl in den bruinbrood-wedstrijd, de inzending van 2 pan-bruinbrooden ge- eischt werd. Als prijzen had de firma beschikbaar gesteld 25 balen bloem drie eervolle vermeldingen [met diploma's. I Juryleden waren dezelfden als voor jden gezellenwedstrijd op Maandag. De heer N. J. Oud te Beverwijk deelde s avonds den uitslag mede. Afd. Wittebrood. II 1ste prijs 5 balen Atma's best, J. G. Stevens te Beemster; 2e prijs 4 balen Üdem, P. B. Oude-Weernink te Hilver sum, 3de prijs 3 balen idem, Centrale bakkerij IJmuiden; 4de prijs 2 balen ^dem, T. Bijl te Broek in Waterland; !>de prijs 1 baal idem, L. J. Rinkel te Een eervolle vermelding ontvingen M. J. Oud te Beverwijk, A. A. Schoon *ie Akersloot en J. Schipper te Zand- iVoort. k Afd. Bruinbrood. 1ste prijs 4 balen ongebuild, II. van fr)ijk te Hilversum; 2de prijs 3 balen id., Elfrink te Alkmaar; 3de prijs 2 ba- aen id., J. Tuilenaar te Overveen; 4de Wijs 1 baal id., H. H. Meijer te Velsen. z Een eervolle vermelding ontvingen A. A. Schoon te Akersloot, H. Vijn tej 'iJedemblik_en K. Medemblik te Broek j en Waterland. Bo\endien werd aan alle prijswin een diploma toegekend, evenals lij den gezellenwedstrijd. 1 Woensdagmiddag werd voor de l-eugd de poppenkast vertoond, terwijl' .an alle kinderen bij den stand van le firma Keg te Zaandam een aardig' Prentenboek werd geschonken. 's Avonds werden namens de jury loor den heer Dingier de prijzen aan j 'te standhouders uitgereikt. Dezen tyerden daarna met hunne dames door j voorzitter van het Comité tot een Gezellig samenzijn uitgenoodigd, aan- langende na de sluiting 's avonds om uur. 5 Donderdag heeft de wedstrijd plaats ehad, welke uitgeschreven was door y\& firma Dethmers en Co. te Gronin gen. Deze wedstrijd gold voor bakkerspa- eroons en betrof 4 afdeelingen. lste Afdeeling: Beschuit: 10 beschuiten (5 onder- en 5 boven- kappen). 2de Afdeeling: Wittebrood: 1 Water-busbrood. 3de Afdeeling: Krentenbrood: 1 Water-buskrentenbrood. 4de Afdeeling: Cake: 1 ronde Cake van ten hoogste 20 c.M. middellijn. Bij dezen wedstrijd werden eveneens inzendingen toegelaten ter opluistering uitsluitend voor fantasie-werk. Van dezen wedstrijd was weer zeer veel werk gemaakt en met succes. In de lste Afd. werd de lste prijs, een verg. zilveren krans behaald door H. Beumer te Apeldoorn; de 2e prijs een zilv. med. door S. B. Ilken te Am sterdam; de 3de prijs, een verg. bron zen med., door H. H. v. d. Weerdt te Driebergen; de 4-e prijs A. een bronzen med. door A. G. H. v. d. Bosch te Vee- nendaal; de 4de prijs B door de Cen trale Bakkerij te Middelie. Diploma's ontvingen G. Konings te Volendam, H. H. Meyer te Velsen, W. Hendriks te Voorthuizen, N. J. Out te Beverwijk, J. van Snippenberg te Lun- teren en Vita Nova te Purmerend. In de 2e Afd. werd de lste prijs be haald door H. H. Meyer te Velsen, een verguld zilv. krans; de 2e pr. een zilv. med. door N. J. Out te Beverwijk, de derde prijs een verg. br. med. door S. B. Ilken te Amsterdam, de 4e prijs een br. med. door G. W. Goes te Alkmaar. Diploma's werden behaald door H. C. Kloet te Alkmaar, A. J. Martens te Beverwijk, A. Kortlever te Leerdam, W. Kool te Doesburg, M. Gerrits te Apel doorn en H. L. J. Mcnsing te Utrecht. In de derde Afd. behaalden den lsten prijs, een verg. zilv. krans G. J. W. Goes te Alkmaar, den 2d en prijs een verg. br. med., C. Kooyman te Jutfaas; don 3den prijs een br. med. A. v. d. Boveu- kamp te Zeist. Diploma's ontvingen H. H. Meyer te Velsen, de N.V. „De Toekomst" te Be- verwijk en C. Schilder te Alkmaar. 1 In de 4e Afd. werd de lste prijs be- j haald, een verg. zilv. krans door S. B. Ilken te Amsterdam, de 2e prijs een verg. br. med. door A. v. d. Bovenkamp te Zeist, de 3e prijs een br. med. door j D. G. Weiners te De Bildt. Diploma's behaalden II. H. Meyer te Velsen, H. W. T. Sterk te Beverwijk en C. Honingh te Oudendijk. In de Afdeeling Ter Opluistering be haalden den lsten prijs, een zilv. med. der T entoonstellings-Commissie met bijzonderen lof der jury, H. W. T. Sterk te Beverwijk, den 2den prijs W. J. Brugman te Haarlem. Diploma's ontvingen C. Honingh te Oudendijk, II. H. Meyer te Velsen, P. Groot te Castricum en N. J. Out te Beverwijk. De heer H. H. Meyer te Velsen had alzoo in iedere afdeeling eene bekro ning en ontving daarvoor als extra- prijs een fraaie pendule. SANTPOORT. De geruchtmakende arrestatie van de 14 verdachte brandstichters heeft tot gevolg gehad, dat de Vrije Socialis tische groep Santpoort in samenwer king met de Vrije Groep Jordaan en de Anarch. Mokergroep, beiden uit Am sterdam, Donderdag een vergadering had belegd, waarin de heeren Herman Groenendaal en Ademas het onder werp behandelden: „Wie zijn de brand stichters". Het gebouw aan het Kerkplein was stampvol. Het eerst werd het woord gevoerd door Groenendaal. „Ik ben" aldus deze spreker „na de arrestatie eens gaan snuffelen in de Nederlandsche staatswetten en ontdekte daar o.m. het volgende in: „Allen, die zich op het grondgebied van den Staat bevinden, zijn vrij en bevoegd tot het genot van de burgerlijke rechten. „Slavernij wordt in het rijk niet geduld". Nie mand wordt dus zoo gaat "Gr. ver der verplicht dingen te doen, die hij niet wil. Alles is er op uit om hem een leven te doen leiden zoo vrij en frank als maar mogelijk is en er wordt ge waakt voor ieders persoonlijke vrij heid. Dit is o.a. prachtig uitgekomen in 't geval, dat zich hier in Santpoort heeft afgespeeld. Wat toch is 't geval? Eenige militaire gebouwen te Spaarn- dam, Overveen en Muiden zijn afge brand. Van al deze branden is de oor zaak onbekend. Nu is er in Nederland een korps van menschen, dat er op uit is, hun medemenschen achter slot en grendel te zetten. Dit korps was ook over deze zaak speurende naar daders. „Het kon best eens wezen, dat die anti- militairisten het gedaan hadden", zoo dacht men. Dit was nog niet zoo dom geredeneerd van de politie, want 't zou inderdaad zeer wel mogelijk zijn dat men, het gebeuzel over ontwape ning moede, tot daden was overge gaan. Ik wil dit hier even verklaren, omdat ik niet den schijn wil wekken, als zoude ik tegenstander van zulke daden zijn, als daarmee een oorlog te voorkomen was. Maar de politie had geen bewijzen. En ondanks dat werden aan den Slaperdijk de menschen met de voeten vertreden. Met het grootste aplomb trad men de huizen binnen. De manier, waarop men te keer is ge gaan, loopt de spuigaten uit. Hier werd de wet overtreden door menschen, die de wetten handhaven. De politie drong de huizen binnen zonder zich behoor lijk aan te melden. In perceel Slaperdijk 50 nam men aanwezige correspondentie in beslag, 't Gold hier een bundeltje minne brieven. In een ander huis, nummer 46, maakte men het nog bonter. De man werd op zij gedrongen, waarna men met zijn drieën in de slaapkamer kwam, waar de vrouw nog op bed lag. Haar wordt bevolen het bed te verla ten en zich aan te kleeden. Waar nie mand zich verwijdert, weigert zij zulks. Dan verlaat men tenminste de kamer, maar de deur blijft wijd open staan. Als de vrouw zich heeft aangekleed zegt men haar, dat ze mee moet. Als ze wijst op haar huilende kinderen, wordt haar gezegd, dat ze die maar in den wagen moet zetten en ze meene men. In de marechausseé-kazerne was de behandeling niet veel beter. Eten werd in den beginne niet verstrekt on toon één der gearresteerden zeide: „Ik ga niet in dat hok, of ik moet eerst eten hebben," werd hij geschopt. Het is ge woon krankzinnig, zooals men te keer is gegaan. En dat alleen, omdat men bewijzen wou en zou hebben. Ik weet niet, of zij 't gedaan hebben. Maar wat ik wel weet, is dit: Dat de brand, ge sticht in de militaire gebouwtjes niets is, vergeleken bij den grooten brand, waarin de autoriteiten in 1914 door hun Mobilisatie Nederland hebben ge zet. Ik weet ook, dat 't onwettig is ge bouwen in brand te steken. Maar ik vraag u allen af: „Wat is misdadiger, 't werk van de iDrandstichters, of 't werk van de militaire kliek?" Hoog stens zou men den brandstichters kun nen verwijten, dat zij gedwaald heb ben uit goede bedoelingen." Hiermede eindigde Herman Groenen daal zijn toegejuichte rede. Het woord was daarna aan den twee den spreker, den heer Ademas. Deze besprak niet zoozeer de geruchtmaken de arrestatie. Hij deelde meer in bijzon derheden de verschrikkingen van den oorlog mede. Tenslotte eindigde hij al dus: „Mag wat hier in Santpoort is ge schied een les voor u allen zijn, om niet bij de pakken neer te zitten. Helpt ons onze afdeeling sterk te maken." Een der gearresteerden, de heer J. C. Oversteegen, nam daarop zelf het woord. „Het slechtst" aldus O. zijn we in Beverwijk behandeld. Hier volgde men de tactiek om kameraden tegenover elkaar uit te spelen. „Zeg het maar," aldus werd gezegd, „de be wijzen zijn volop voorhanden, dat jul lie het gedaan hebt. Jullie gaat met makkers om, zoo denk je, maar 't zijn geen vrienden, want ze hebben ons volledig ingelicht." De jongeren onder de gearresteerden werden lastig gevallen met vragen, die ver boven hun begrip gingen. Mijzelf hebben ze langdurig onder vraagd en wat ze mij daar aangedaan hebben is zoo grievend, dat het niet on der woorden is te brengen. De vader van genoemden Overstee gen sprak daarna nog eenige woorden, welke op een dusdanige toon gespro ken werden, dat ze niet nalieten die pen indruk te maken. „De jongelui", zoo zeide hij o.a., „zijn in Beverwijk geestelijk gemarteld." Tenslotte werd met algemeene stem men de volgende motie aangenomen: De Vrije Soc. Groepen Santpoort en Jordaan en de Anarchistische Moker- groep Amsterdam, in vergadering bij een te Santpoort, waar vele ingezete nen van Santpoort aanwezig waren: Gehoord de mededcelingon omtrent den inval bij en de arrestatie van anti- militairisten te Santpoort (in Bloem en daal, van meening, dat een daad van wil lekeur is geschied, waarbij alle gren zen van rechtmatigheid en mensche- lijkheid ver zijn overschreden, protesteert ten sterkste tegen deze daad van politie-willekeur, gericht te gen revolutionairen. Roept allen op tot protest tegen deze vervolgingen van revolutionairen, en gaat over tot de orde van den dag. 'iJ Geboren: ADOLFINA MARIA dochter van R. C. VISSER en M. VISSER- OOUDA. Algemeene kennisgeving. IJmuiden, 15 Januari 1025. Op 31 Januari e.k. zijn D.V. onze lieve Oudera SIMON MOSSEL en JOHANNA ROODNAT 12'/, jaar getrouwd. Hun liefhebbende kinderen, Bregje Cornells Paulus Hendricus Hendrika Paulina i Nicolaas Santpoorl(Station). «saseseeas^ssS^ Verst©]- en Naaiwerk GEVRAAOD (geencostuum). Adres te vernemen bureau van dit blad. WEDUWNAAR, net werkman, 38 j. oud met twee kinderen, zoekt langs dezen weg kennismaking met Wed. of jonge Dochter, 30 lot 40 jaar. Brieven onder letter L. W. bureau van dit blad. gevraagd. Adres Barendsz. Hotel Willem OEVRAAOD, niet beneden 18 jaar. Adres te vernemen bur. v. d. blad. OEVRAAOD een voor halve dagen, Vrijdags den geheelen dag. AdresJutienakade 6 zwart. met vaste pos. wenscht tanga deztn weg in kennis te komen met een nette R. K. Weduwe tusschen 40 en 50 jaar. Brieven onder No. 2420, bureau van dit blad. gevraagd. ANT. VODEOEL, Schoenmakerij, Bloemstraat 104. heeft nog eenige uren vrij. Condi' ties mondeling. Br. onder no. 2422, bureau van dit blad. te koop, ledig, liggende Sluiseiland IJmuiden. AdresH. Koster, aldaar gevraagd. Adres: Kanaalstraat 83. gevraagd, voor dag oi dag en nacht. Adrei: bureau ven dit blad. 1 Februari wordt ta Amsterdam in dokterigezin gevraagd 2e werkmeisje aanwezig. Hoog loon en verval. Brieven R 171 aan den ■oekh. P. F. C. Roalie IJmuiden. een OROOT WINKELHUIS met BOVENWON1NO. Koopsom f 10.000. Huurwaarde per week f 7.50 ent 12.50. Winkelhuis direct te aanvaarden. Staande Vel- serduinerbuurtweg bij deTrompstr. Te bevr. Vetserduinerbuurtw. 28. TE KOOP, direct te aanvaarden, een volgens naar de eischen des tijds ingericht te geven door PROORAMMA Mendelsohn llnbay «ach Tsehsdkowsky Saint-Saens Kaarten verkrijgbaar bij P. F. C. Roeise, KanaalstraatFischmann, Prins HendrikstraatJ. Duinker, Willemsplein h f 2.75. gezocht met PENSION, liefst over de brug, met opgaaf van prijs. Br. onder No. 2424, bureau van dit blad. aangeboden met vrij slaapkamertje, huiselijk verkeer, billijken prijs. Brieven onder No. 2423, bureau van dit blad. TE KOOP een groot Iraai met ruime woning. Kanaalweg 30, Velseroord. Door in de IJMU1DER COURANT te adverteeren is succes verzekert. aan de Kennemerlaan. Adres P. Heere en Zonen. Fa. SOLIEDE NIEUWOEBOUWDE te koop aan de Trompstraat te Velaeroord, vanaf t 3500. Te bevragen bij M. J. Rolvink, Vclserduinerbuurtweg 163, Vel- atroord. In de week van 5 Jan.—10Jan.'25 werden in de Badinrichting aan de Snelliusstraat, IJmuiden, gebruikt: Tarief i Kuipbad 45 cent. Douchebaden 25 cent. DE IJMU1DER COURANT IS het meest gelezen blad voor IJmuiden, Velseroord, Wijkeroog, Velsen, Driehuis en Santpoort. OM PLAATS TE MAKEN VOOR ONZE WORDEN ALLE NOO VOORRADIOE TEOEN SPOTPRIJZEN OPOERUIMD. Profiteert van de koopjes, :-: ALLES MOET WEO :-: ZATERDAO, ZONDAO en MAANDAO vertoonen wij hat pracht filmwerk Speciaal ver aardlgd naar het lied van dien naam. Begeleiding Mevr. Croese. Beneden 18 jaar geen toegang. ZONDAOMIDDAO half 3 en 5 uur en WOENSDAO en DONDERDAO Een prachtwerk met de beste Fransche artistan. Deze film overtreft het Oude nest. De keuringscommissie spreekt hier voldoening over dit mooie werk uit. s—s VOLOENDE WEEK het superwerk Deze niet te verwarren met de seriefilm „Cristo". IJmuiden Beverwijk Deposito dagelijks opelschbtar 1pCt. voor één maand vast Prolongatiekoars. voor drie maandtn vast 3pCt. voor een jatr veet 41/, Spaardeposito (Spaarbankboekjes tol maximum f 2500.-) 4 pCt.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 7