wenkamp een uiteenzetting, van wat Dinsdagavond in Flora (toen de aange kondigde vergadering niet doorging) gebeurd is, en welke oorzaak er was voor dit buitengewone uur van verga deren. Het was zalengebrek, daar de zaal houders ter plaatse, met uitzonde' ring van Cycloop niet genegen zijn hunne zalen aan de Communisten te verhuren. Dit was ook Disdagavond het geval geweest, want met brieven in de hand toonde hij aan dat het hel stuur eerst de zaal van Flora gehuurd heeft gehad. De voorzitter meent dat dit alles gebeurt uit vrees voor hetgeen de Communisten willen. Daarna kwam de heer Wijnkoop aan het woord. Deze begon met critiek op hetgeen deze week gebeurd is te Sant' poort.Schoten tegen anti-militairis- ten, waarbij het woord. Communisten de roode lap was, waarop de machtheb' bers hunnen aanval gericht hebben, omdat men weet dat de Communisten feitelijk anti-militairisten zijn, al zul len ze zich desnoods met geweld verde digen. Maar men wil ons ontijdig pro- voceeren. Zeker, indien men zich door brand stichting tegen het militairisme ver zet, juicht de partij dat toe, maar zij zelve wil doelmatig te werk gaan. En dan is zij in Nederland nog te zwak. Niet in de wereld. Meer dan een zesde deel der wereld, met 1800 millioen mensehen staat onder leiding der Com munisten, waarbij meer dan 1 millioen in de Communistische Partij v er- oen igd is. En ondanks alle voorspel lingen zijn de Communisten in Rus land staande gebleven ten spijt van al wat hun tegenwerkt. Naar spr. meening is men zoo bang voorde partij, omdat ze werkelijk geeft wat ze beloofd en daarom is ze eenig. De Christenen beloven de belooning pas na den dood, de S. D. A. P. zegt wel te willen, maar toen ze in 1918 Jn Duitschland de macht er toe had, durf de ze niets anders doen dan door de „bende van Noske1' Liebknecht en Lu xembtirg te doen vermoorden, op een lafhartige wijze. Doch in Rusland hebben de Bols je wild volbracht wat ze beloofd hadden ondanks de bedreigingen van buiten laiidsche kapitalisten. Daarom staat spr. geen hersenssc.himmen te verlcon digen, maar een zekere toekomst. De dag zal komen dat de revolutie dit re gime ineen doet storten. Maar dan moe ten de arbeiders ook zorgen dat ze hun organisatie gereed hebben om de lei' ding te geven, zooals Lenin dat had. In die organisatie mag een afdeeling in een havenplaats, als IJm iden, niét' ontbreken. Nadat spr. er nog op gewezen had dat zijn partijblad, de Tribune, eigen lijk het eenige dagblad is dat de sta kers te IJmuiden werkelijk steunde, wekte hij de aanwezigen op lid zijner partij te worden, om dan de afdeeling ter plaatse in een volgende bijeen komst, te kunnen oprichten. Van de gelegenheid tot debat werd door geen der aanwezigen gebruik ge maakt. Wel gaven zich na afloop een voldoende aantal personen op, zoodat de oprichting eener afdeeling verze kerd is. Bij Kon. Besluit is met ingangl Ivan 16 dezer benoemd tot sluismeester aan de Noordzeesluizen alhier de heer E. J. Jacobs, thans sluismeester te S ch elling wo ude Wij verwijzen naar de adverten tie van het Centraal Drank we er-Comi té, waarin een filmavond wordt aan gekondigd op a.s. Vrijdagavond Thalia. Er zullen 2 mooie propagan distische films worden vertoond, geti teld „Satansoffer" .eni „Een daad van zelfopoffering'1. Te 5 uur heeft e> kindervoorstelling plaats met speciale films voor kinderen. De toegangsprijs is zeer laag gesteld. Naar wij vernemen zal in het Thalia-Th eater op 30 Januari een Heijermans-avond gegeven worden. Opgevoerd zal wórden „Ghetto1 treurspel in drie bedrijven. In deze opvoering zal Mevrouw Esther de Boervan Rijk en Louis de Vries de hoofdrollen vervullen. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen dit mooie werk van Heijermans, gaan zien. Heijermans-huldiging. Naar aan Hl. Dbl. wordt medegedeeld, is het hier opgerichte Heijermans- comité er niet in geslaagd, van bet Rotterdamsch Tooneelgezelschap toe stemming te verkrijgen tot het doen opvoeren van „Allerzielen" door een dilettantengezelschap. Er wordt nog getracht e:en ander stuk van Heijer mans te spelen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeerta- bletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de min ste kramp. Doos 60 ets. Bij apoth. en drogisten. 308 Het veilig verkeer. Aan de leerlingen der Insinger school van de Ned. Herv. Qemeente, alhier, zal in een cursus van eenige maanden, een uur per week verkeers-ondericht worden gegeven. Deze lessen, waarvoor het initiatief geno men is door het hoofd der school, den heer J. Dalhuysen, zullen gegeven worden door den heer Barendse, agent van politie, alhier. Oranje-Vereeniging „Wllhelmlna In een dezer dagen gehouden vergade ring van de Oranje vereeniging „Wilhel mina" werd besloten het bestuur met twee leden, bij voorkeur dames, uit te breiden. Deze zullen op de volgende vergadering gekozen worden. In de bestaande vacatures werd voorzien door de verkiezing van de heeren P. Heere, C. v. d. Broek en L. Ermshaus. De vergadering werd afgewisseld door eenige nummers van de kamermuziekver- eeniging „Kunstkring", onder leiding van den heer S. Vlessing, Alhier is opgericht door de cur sisten vanaf den 16-jarigen leeftijd van de cursussen voor Lichamelijke Opvoe ding van dem heer C. F. Smit, de Gym nastiek- en- Athletiek Vereeniging „Olympia". Het voorloopïg bestuur is als volgt samengesteld: voor de gym- nastiek-afdeeling de heeren P. Smit, voorzitter; J. H. Kroonsberg, secretaris en P. Oort, penningmeester; voor de athletiek-afdeeling de heeren H. Wichinann, voorzitter; W. A. Sparre- boom, secretaris en J. H. Jonker, com missaris, terwijl het Dag. Bestuur ge vormei wordt door het Bestuur der Gymn.-afdeeling. Gezien den korten tijd, die de vereeniging bestaat, mag zij zich reeds in een flink ledental ver heugen. Meerdere dames- en heeron- leden zijn, ten zeerste welkom. Biljart-seance. Voor de door de heeren Bos en Meyer in de Willem Barondz gegeven biljart-seance bestond ondanks den niet garingen entreeprijs vrij groote.be langstelling. Een honderdtal biljart liefhebbers zijn getuigen geweest van een korten maarinteressanten kamp op liet groene laken, waarbij de heer Bos schitterend als overwinnaar naar voren kwam. In 7 beurten bad hij het aantal ca- romb.als van 545 bereikt (de wedstrijd ging om 500 punten) met. de navolgen de series: 9115285236Al —282 en een moyenne van 71. De heer Meyer maakte daartegen in 6 beurten .177 punten in series van 46- 1553 -33—16—14 met een moyenne van 29. Beide heeren prezen om het zeerst het fraaie Wililelmii\a-bil jart en de uit stekende kwaliteit der ballen. Na de seance werden een aantal fantasie- slooten ten beste gegeven, die terecht de bewondering der hiljartliefhebbers verdienden. De concertzaal van Thalia was gisteravond geheel gevuld met een belangstellend publiek. De Spoorweg Onthouders-Vereeni- ging, in samenwerking met loge ,'In veilige haven" van. de Goede Tem pelieren, had een propaganda-kunst- avond: belegd. De propaganda bestond uit een rede van den heer F. W. M. Uzuret, uit Am sterdam, tusschen de kunst in. Het on derwerp was aangekondigd: „De wa gen van Djaggernaut. In zijn sterk sprekend betoog schilderde de spr. der vreeselijken dienst ter eere van Djag gernaut, die vroeger eens per jaar plaats vond' bij het stadje Poerik in Bengalen. Deze Djaggernaut was een uitbeelding van Vishnoe, het scheppen de wezen in de Bramaansche godheid Het was een leelijk houten beeld van reusachtige afmetingen, dat eens per' jaar op een grooten wagen geplaatst, rondgereden werd. Bij dien rondgang openbaarde zich een tot hartstocht overgaande geestdrift, waarbij bloemen en kostbaarheden geofferd werden, daarna velen hun lichaam gingen mis handelen en eindelijk een massa In diërs zichzelve of hunne kinderen on der de wielen der wagen verpletteren lieten. Het was een verschrikkelijk tooneel. Aan deze gruwelijke heerschappij maakte de Britsche regeering een ein de. De opeenhooping van mensc.lien op die kleine plek was hygiënisch zeer ongewenscht. Bovendien, hoever ook de godsdienstige verdraagzaamheid gaat, dit kwam de grenzen voorbij cm de plechtigheid werd tegengewerkt uit zedelijke motieven. Toch laat Engeland nog een Djagger naut vrij heerschappij voeren. Maar dat is geen Indische "afgod, de zetel daarvan is in Engeland zelf en slechts Engelsche zak ebbe! an gen voeren haar naar Indië, Afrika enz., in den vorm van whisky. Dat is Djaggernaut-alcohol en zijn slachtoffers maakt tot in het hartje van Londen. Ontelbare scharen wor den door dien afgod' finantiëel, lipha melijk en moreel ten gronde gericht. En. de Engelsche regeering verbied dien "vreeselijken e eredienst niet op hy giënische en zedelijke gronden. Maar in dezen is het niet alleen En geland maar ook Holland. Het eenige verschil is, dat men daar whisky, hier jenever drinkt. Die Djaggernaut heerscht hier op vreeselijke wijze doodt tot in het derde en vierde ge slacht. Ontzettend is de ellende door hem veroorzaakt, doch de regeering verbiedt niet. Deze afgodendienst wordt alleen vernietigd al? allen me dewerken om dien slavernij af te schaf te r Voor en na deze rede kregen we het kunstprogramma, dat zpker wel de meeste menschen getrokken had en de gewekte verwachtingen volkomen be vredigde. Het was het polyphoniscli mandoline-gezelschap „Amicïtia" uit. Amsterdam, dat verschillende nurn mers speelde. Met deze eenvoudige instrumenten gaf men de teerste impressies uit de muziek weer, zelfs een stuk als „Asa's Tod" van Grieg werd volkomen weer gegeven. Deze uitvoering, inderdaad eenig op IJmuiden, heeft ons geheel andere, betere gedachten gegeven van deze tokkelinstrumenten. We gelooven dan ook wel dat de bei de vereenigingen met genoegen op dezen welgeslaagden avond zullen terugzien, evenals de vele bezoekers. Openbare vergadering S. D. A. P. De verkiezingscampagne werd hier geopend met een openbare vergade ring der S. D. A. P,. afd. IJmuiden, waarin als spreker optrad de lieer A. B. Kleerekoper. Na een kort openingswoord van dei voorzitter, den heer de Waal, verkreeg de heer Kleerekoper het woord. Deze begon met de wensch uit te spreken dat de kiezers en kiezeressen het ministerie Ruys een leelijk e pijp zou laten rooken, omdat clit ministerie zit, ton spijt van de democratie, waar het Nederlandsche volk trots ch op is, Om die stelling te bewijzen ging bij de lotgevallen van het kabinet sinds 1918 na, met de herhaalde reconstructie. Sinds hot verdwijnen van minister de Geer eru het optreden van den beer Co- lijn, is deze de man aan het wiel gewor den en spr. meent dat de eerste minis ter in dit kabinet cle laatste is naar wiens meening-gevraagd wordt. Maar het kabinet was 'een parlementair kabi net, rustende op een, bij de verkiezin gen in 1922 versterkte meerderheid. Toen kwam de vlootwetcrisis, waar bij een belangrijk deel der meerderheid de regeering welbewust het vertrou wen opgezegd heeft. Na dien kwam het ministerie terug, niet krachtens de wil der meerderheid', maar krachtens een regeeringsdaad waarvoor liet wei gert cle grondwettige verantwoording aan het parlement te geven. Zoo is hel een bespotting der democratie en wordt het hoog noodig te zorgen voor nieuwe bezems. Daarna besprak de heer Kleerekoper de verschillen in de Katholieke Staatspartij, die hij op zichzelve van niet zoo groote beteeke nis achtte. De heeren laten die acties uitwerken als een soort veiligheids klep, omdat anders de spanning te groo.t, wordt. Maar het. bestaan van die spanning bewijst dat ook die arbeiders in de richting der eerlijke democratie willen en niet ten onrechte heeft, men een kamerlid moedig genoemd, die in die kringen het beleid der kamerfrac tie durfde verdedigen. Vervolgens hecritiseerde spr. het, be leid van de regeering- zooals die in de salarispolit.iek, in de beperking van so ciale wetten en in de belastingpolitiek. vooral in de tariefwet, tot uiting komt. Daarentegen wordt er geld uitgegeven voor nuttelooze, militaire doeleinden, naar het heet, ter handhaving van den vrede, doch hij meent dat voor dien vrede heel wat meer zou zijn gedaan; als in de plaats van Van Karnebeek en van Evsinga, eens afgevaardigden naar den Volkenbond werden gezonden, die werkelijk gelooven aan dat ideaal. Maar een volk wordt zoo geregeerd als het is. Daarom is er ook geen reden tot klagen, maar spr. wil alle arbeiders op roepen' een eenheidsfront te vormen voor de democratie. Hij wil b.v. de ka tholieke arbeiders niet overhalen hun ne kerk te verlaten, maar ze toeroepen de democratie te handhaven. En als er democratie is in de politiek dan komt het ook in het bedrijfsleven. Daarom wekt hij alle aanwezigen, vrouwen en mannen op in hunne omgeving de de mocratie te verdedigen. Dan komt de roode stem vanzelve wel. In debat trad de heer G. van Buu- rink, uit Rotterdam. Deze waarschuw de de arbeiders niet te denken dat bij een verkiezingsuitslag, zooals de heer Kleerekoper wenscht, de dingen goed gaan. Als ze de macht hebben zijn ook de sóciaal-democraten slechts de la keien van het kapitaal. Om dit te bewijzen citeerde hij de be kende brochure van den heer De Mi randa over. De kip en het ei. Aan de hand daarvan becritiseerde hij het werk van de soc.-dem. wethou ders van Amsterdam en Rotterdam. Ook bij de staking in het visscherijbe- drijf was de houding der S. D. A. P. niet voor de arbeiders. De heer Stek stelde een \:raag over het doel van liet j militarisme. De heer Kleerekoper beantwoordde de beide debaters, voor zoover dat noo dig scheen. Gedurende het debat met den heer van Buurink was de vergadering i eenigszins luidruchtig. In reparatie. De stoomtrawler Witte Zee, die bij het uitvaren uit de haven, Vrijdag, met| een der remstoelen in botsing kwam en, ter nader onderzoek weer vast-| meerde, is Zaterdag in het dok gegaan i om gerepareerd' te worden. VELSEROORD Bond van Rentetrekkers. Zaterdagmiddag vergaderde de on langs. opgelichte afdeeling Kemiemer land van den Nederlandschen Bond van rentetrekkers ingevolge de On gevallenwet. Nadat de voorzitter, de heer Valk. eerst afdeeling en, leden een gelukkig nieuwjaar had toegewenscht, werd het huishoudelijk reglement behandeld en goedgekeurd. De penningmeester bracht verslag uit van het gevoerde be heer, waaruit bleek dat de afd. finan tiëel zeer gunstig er voor staat. 1-Iet ledental is gestegen van 20 tot 36. Verschillende zaken, de betrokken belangen van leden rakende, zijn in onderzoek of zijn onder de aandacht gebracht. De voorzitter waarschuwde ernstig om niet te verwarren de rente toegekend ingevolge de ongevallenwet, en die ingevolge de invaliditeitswet. Nog werd aangenomen het. voorstel van een der leden, tot het gezamenlijk vormen van een weerstandskas, waar uit mogelijke beroepszaken bekostigd kunnen worden. tegen de gevraagde bedragen van f li,, plus f 1.per kind voor gehuwden eli van f 7.voor ongehuwden, terwijl zij ook de steun wel door tusschenkomsi van de organisaties wil uitkeeren. Ech ter zal moeten worden aangetoond, dai de organisaties reglementair niet to' steunen bevoegd zijn. De fee stuit voering ter gelegen heid van het vijf-'en-twintig-jarig bi staan van de Harmonie „De Een dracht", zal naar Hl. Dbl. meldt, plaat hebben op Zondagavond 1 Februari ij het gebouw „Concordia". Medewerkinj verleent de tooneelvereeniging „Con cordia". Op denzelfden dag 's middags vai 35 uur wordt door de jubileerencl vereeniging een receptie gehouden. Naar men ons van welingelichte ei betrouwbare zijde mededeelt, moet bi verschillende oud-werkende leden he plan bestaan, de vereeniging een hul deblijk aan te bieden. Burgerlijke Stand Velscn. Geboren: C. Belgraver—Wienei d.; E. v. KeulenSpits, z.; J. Kramer Hoefnagel, d.; G. Wagenaar—v. Tuyl zoon. Overleden Jacob Stam, 5 mnd z. van J. Stam en M. C. Stekelenburg. VELSEN - De heer IJ; J. Zeeman alhier heeft op de tentoonstelling van Avicultura te 's Gravenhage met zijn Orpington- hoenders weer mooie successen be haald, n.l. een eerste prijs, twee eere- prijzen en een zeer eervolle vermei ding*. Een blauwe Orpington werd door den heer Zeeman verkocht voor f 25, In de laatst gehouden vergade ring van de afd. Velsen-Ï Jmuiden van den Algemeenen Bond van Politieper soneel in Nederland, welke druk was bezocht, heeft de voorzitter, de beer C. B. Noorman met eenige har-olijke woorden, afscheid genomen van het lid Kloosterman, die op 1 Januari den po litiedienst met wachtgeld heeft veda- ten. Spr. dankte den heer Kloosterman voor alles wa.t hij als lid en afdeclings- bestuurder voor de organisatie beeft gedaan en sprak de lioop uit dat lie! hem in zijn verdere leven goed mocht gaan. Als blijk van waardeering bood de voorzitter 'hem namens de leden een Eversharp vulpotlood aan. De waardeerende woorden van dim voorzitter werden door de vergaderin, met luid applaus onderstreept. De heer Kloosterman dankte voor de hem gebrachte hulde. Hierna hield de Bondsvoorzitter de heer Koenot uit Amsterdam, een rede over „Diensttijd verlenging" waarop een uitvoerige gedacbtenwisseling' plaats had maar toch bleek dat non over het algemeen mee kon gaan met de wijze waarop door het Hoofdbestuur de actie was geleid. Tot leden der commissie voor G. O. werden gekozen de heeren J. C. Groot en C. B. Noorman en tot plaatsverv. J. A. Frerickse en J. IT. Weenink. Woensdag 4 Februari houdt Vel sen's Ziekenfonds zijn jaarvergade ring. Behalve de gewone punten als jaarverslag secretaris en penningmees ter en Bestuursverkiezing, bevat de agenda een voorstel van het Bestuur tot verhooging der contributie met 1 cent per lid en per week. Als leden worden aangemerkt personen boven 16 jaar. Deze hoogere contributie zal worden aangewend' tot vorming van een reservekas. Ook komt een regle- ments-herziening aan de orde. Kenn. Alhier is een Christelijke Reciteer- club opgericht. De vergaderingen wor den Dinsdagsavonds in het Gebouw voor Chr. Belangen gehouden. Dé Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente zal voor het tekort van f 2000 een rentegevende leening uitschrijven. Naar aanleiding van het schrij ven van den IJmuider Bestuurders- bond, aan de raadscommissie tot steunverleening, heeft het bestuur van den Y. B. B. met die commissie een on derhoud gehad. Als resultaat van dit onderhoud ontving de B. B. een brief, waarin wordt gemeld, dat de commis sie in het algemeen geen bezwaar heeft SANTPOORT. Productieve Associatie. Over dit onderwerp sprak Zaterdag avond de heer J. C. Oversteegen in gebouwtje der I. O. G. T. voor een Co mité, gevormd uit voorstanders vai Coöperatieve productiewijze. De heer Oversteegen behandelde uil voerig 't geen reeds op het gebied de Productieve Associaties in Nederlan was gedaan En vooral onthield sprt ker zich niet van critiek, als het ziji geestverwanten betrof, die grooten deels mede de oorzaak waren dat ii Nederland op dit gebied zoo weinig ge leverd is aan praktijk, wat bij tegen standers respect afdwingt. Het gemeenschappelijk werken moe de getuigenis zijn van een nieuwe gees tesgestcldheid, een nieuw levensbewè gen, een anderswording der persoon lijkheid. Zou dit mogelijk zijn te doe: mist men de werkkracht en liefd voor het hoogst denkbare levenside aal, dan verzaakt men pogingen in werk te stéllen het socialisme al strijdbare levende werkelijkheid tegen over de zieldoodende productiewijze t plaatsen. Wij allen moeten arbeider, willen worden, die liefde voor hun val en werkwijze koesteren en dit is alleéi mogelijk in vrij samenwerkende arbei dersgemeenschappen, besloot spreke zijn aandachtig gevolgde rede. Voor het debat gaven zich enkel oud-leden der ITaarlemsclie Bouwassö ciatie op, die echter zeer tot het genoe gen der debeters en aanwezigen beau! woord werden. Diegenen welke ec; Coöp. Prod, vereeniging wenschten o; te richten gingen na afloop der verga dering over in een bijeenkomst. Naar men ons verder meedeelt is op gericht met aanvankelijk 17 lede: een Coöperatieve Productieve Handel en Verhruiksvereeniging genaamd „D Nieuwe Gemeenschap". Het gestort aanvangskapitaal bedraagt f 1150.— Het bestuur is samengesteld uit dj heeren S. Westra', voorz., KI. Munstei man, sec., I. ClaasenburgQueridc penningm. en commissarissen zijn d heeren C. Rompelman en G. Hendrick: Het Tweede Kamerlid, de heer 4 B. Kleerekoper, heeft tot den minis te van Justitie de volgende schriftelijk vragen gericht: Is de minister bereid te onderzoe ken, of het juist is, dat bij de arres tatie of bij het verhoor of bij de op sluiting van personen, die te Scho ten en omstreken in "verband met d brandstichting in rijksgebouwen ziii aangehouden, door de rijkspoliti schoppen zijn gegeven, zoodat eei der arrestanten een wond' aan he been kreeg? Is het juist, dat deze personen, on der wie ook vrouwen, die 's morgen zeer vroeg, de meesten van hun bed werden gearresteerd, eerst in dei namiddag een stuk brood hebben ge kregen, en dit ten gevolge van hui protest, terwijl zij alleen tegen beta ling daarbij een kop koffie kondei krijgen? Is Het juist, dat een der gearres teerden 's nachts om twee uur wede aan de deur is gezet, ver van ziji woonplaats, in stede van hem in dei nacht weder huiswaarts te brengei per voertuig, zooals men hem gf haald had? Indien een van deze feiten juist is o verschillende van deze feiten inder daad mochten zijn voorgevallen, ach de minister, zoo vraagt het Kamerli ten slotte, dan dit optreden' juist, me nama tegenover personen, omtrent wie aansprakelijkheid voor datgene, waai van zij verdacht worden, niets is gf bleken?j tv;

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2