IJ. V. V. STORMVOGELS V. T. O. 8. INGEZONDEN. verantwoordelijkheid der redactie t De staking in het visscherijbedrijf te IJmuiden. 1 Maandag heeft onder de opvarende 'de stoomtrawlers de stemming (laats gehad over de vraag of de sta.' ;ing zou worden opgeheven of volge houden en de uitslag is geweest dat de Werderheid zich voor volhouden heeft 'iitgesproken. s Om de juiste beteekenis van deze "litspraak te kunnen bepalen moet re worden gehouden met 2 zaken waarover liep de stemming en wel te waarde hebben de uitgebrachte "(temmen in verband met den omvang |an het bedrijf? De voornaamste eisch die vóór de gesteld werd was een loons- lerhooging van f 10.per maand, voor opvarenden met uitzondering van l'en schipper, een eisch waar blijkbaar vat af kon, want in de overeenkomst de Federatie later sloot met, enkele ileine reeders werd de reserve ge.' dat wanneer de Federatie ee contract zou afsluiten .met de Reeders- perceniging, dit contract daarvoor in ie plaats zou treden. De Reedersvereeniging willigde de niet in en de staking werd ge Nadat de Rijksbemidde laar zijn conclusie had genomen en gepubliceerd, waarbij werd erkend dat de gevraagde loonsverhooging van de Éeeders niet "kon worden gevorderd de arbeid op de oude voorwaarden behoorde te worden hervat, hebben 'nochtans de Reeders, mede ter wille "van de nevenbedrijven niet een star standpunt willen'innemen, maar heb ben zij eene regeling ontworpen waar eenerzijds gehandhaafd werd. dat "geen loonsverhooging kan worden ge- 'geven en anderzijds de mogelijkheid 'werd geopend dat de opvarenden, die inderdaad willen medewerken om een Vegelmatiger gang in het bedrijf te 'verzekeren, een premie van f 15.per '3 maanden "kunnen (bekomen bij een onafgebroken dienstverband van 'maanden. Voor de ordelievende opvarenden 'staat dit dus gelijk met een inkomens- "vermeerdering van f 5.per maand "mogelijk gemaakt door hun persoon medewerking tot regelmatiger /uitoefening van het bedrijf en voor de 'Reeders is het eene uitgave die niet en al op de andere bedrijfslas ten wordt gelegd, maar die eene ge "deeltelijke compensatie vindt, in bete bedrijfsuitkomsten. Alleen den min ïder ordenlievenden1 elementen, die van de eene boot, naar de andere vlie- 'gen en telkens oponthoud in het be- veroorzaken, brengt deze regeling geeni verbetering van positie, tenzij ze pok hunne houding wijzigen. Dit nu is 'het waarover de stemming heeft plaats gehad, en, nu de waarde de stemming zelve. 11 Zooals onzen lezer bekend zal zijn 1'heeft alleen de Federatie eene stem l'mihg uitgeschreven. De drie andere Bonden hadden niet noodig dit te "doen, want die konden zich met deze 1 regeling heel goed vereenigen en kun nen dus worden geacht er voor te heh- 'ben gestemd. Van de stemming hij de Federatie is ons de uitslag van 3 plaatsen hekend, n.l. van IJmuiden. Egmond en -Amsterdam. Zijn do ons verstrekte cijfers juist, dan zijn in to 3 taal uitgebracht voor doorstaken 269 stemmen, voor opheffing van de sta- 5 king 205 stemmen en in blanco 25 .stemmen. Rest nog de ongeorganiseer- die uit den aard der zaak niet mochten medestemmen, die in stakin, Czijn gesleept en niet in de gelegenheid zijn om deze te helpen opheffen en de onverschilligen y Wij komen dus tot de conclusie dat in totaal met 269 stemmen eene sta- king wordt doorgevoerd, waarvan al- leen onder de arbeiders zeker meer dan i een paar duizend personen met hunne gezinnen direct en indirect de groote j naidëeli'ge gevolgen ondervinden, onge- acht de groote bedrijfsbelangen die geschaad worden en de al gem eene be- langen van onze gemeente, en zeer con- creet samengevat, zouden we eigenlijk mogen zeggen dat dit alleen geschiedt i ten behoeve van die groep opvarenden die niet bereid is op ordelijke wijze mc- de te werken om het bedrijf toch zoo- veel mogelijk tot welstand te brengen. X. Noot Wij willen alleen opmerken dat do dus gegeven opgave van de stemmen1 niet juist is, daar te IJmui den 200 leden niet hébben willen stem men en dus bij de 269 stemmen voor doorzetten geteld moeten worden. Redactie. Kennemers VStormvogels V 3- Stormveld IIStormvogels VI 19—0 A.s. Zondag wordt gespeeld: STORMVOGELS I—V. O. C. te 2 uur BLAUW-W. Ill— STORMV. II te 2 u, E. H. S.—STORMVOGELS III te 10 u, (Bekerwedstrijd). HAARLEM V—STORMV. IV te 10 STORMV. VI—E. G. K. II te 12 u. SPORT. VOETBAL. H. V. V.—STORMVOGELS 2—0. Alle voorspellingen ten spijt zijn de Stormvogels er niet in geslaagd ook II. V. V. een nederlaag toe te brengen, Wij kunnen er echter onmiddellijk bij voegen, dat de overwinning van H.V.V. geenszins de juiste verhouding weer geeft. Over 't geheel is Stormvogels de meest aanvallende partij geweest, 't Zat echter alles tegen dezen middag. Telkenmale ontsnapte het H. V. V.- doel op de meest wonderbaarlijke wij ze. Zoo gingen twee schoten van Sint, toen- de keeper uit zijn doel was, net naast, terwijl dezelfde speler, met den H. V. V.-doelman op den grond liggend voor zich, tegen dezen aan schoot. Vis ser maakte nog een aardiger geval mee. Hij kwam alleen voor den keepe: te staan. Rekkers liep uit maar draai de zich, toen Visser schoot, half om waarhij hij, als wilde hij zijn gezicht, beschermen, zijn vuisten voor dit li chaamsdeel hield. Het harde schot van Visser, dat volgde, vloog toen via des keepers vuisten over de lat. Hoewel dus veel tegenliep, mag niet ontkend worden, dat H. V. V. hardnek kig tegenstand heeft geboden. V-an het begin tot het eind hebben de Hagenaar gespeeld met den wil om te winnen Vooral de heide backs kunnen op goeden wedstrijd terugzien. De half backs vielen meer op cloor taai verde digen dan door het steunen van hun voorhoede. Deze kwam echter geregeld zelf den bal balen en dan bleken Sand berg on Campioni handige spelers te zijn. Heeft dus IT. V. V. hard gewerkt, ook Stormvogels mag die lof niet onthou den worden. Ondanks den tegenslag reeds in 't begin van den wedstrijd heeft men energiek geprobeerd, tot het einde to£, tegen te scoren. Maar 't wilde nu eenmaal niet dezen middag. Op het laatst liep men elkaar door al te groo- ten ijver vaak in den weg, wat vooral Sint's spel weinig ten goede kwam. Oldenburg vergastte het publiek vaak op fraaie rennen. Vooral voor de rust waren zijn voorzetten zeer goed. daarna kwamen zij nog al eens achter hét doel terecht, aan wélke kwaal As- beek al bijzonder leed. Van het binnen trio vonden wij Visser het best. Tn de midden-linie was Struys weer de groo te kracht, die steeds weer zijn voorhoe de aan het we^k zette. Snoeks was voor de rust het. best, toen hij met lange centers Oldenburg aan het werk zette Haak was de minste. Hij beschouwt de taak van half-back veel te veel als een verdedigende. Zijn speelwijze was ech ter veel correcter dan de vorige week. Koster em Bldnkhoff hébben zich ech ter flink gehouden. Zij hadden he,k te gen Sandberg en Campioni niet altijd even gemakkelijk. De aanvoerder drong telkenls flink op, wat zijn spel ten goedé kwam. Blijft alleen over we zouden haast zeggen de princi- piëele kwestie dat wij liever zouden zien, dat hij meer den buiten-speler be waakte. Van de Wint -heeft het lang zoo druk niet gehad, als Rekkers. De doelpunten waren niet te voorkomen. Mét dé beslissingen van Van Zwiete ren konden wij ons niet altijd verceni- gen. De wedstrijd. Deze werd gespeeld tusschen: v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Haak Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Uitslagen van de j.l. Zondag ge speelde wedstrijden: H. V. V.Stormvogels I 20 Stormvogels IIWatergr.m. II 60 Stormvogels III—H. F. C. III 2—2 D. I. O. IIStormvogels IV 42 Huygen's, Campioni, Neuerburg, Sand berg, Eschauzier Van Heel de Beus Bonman Campioni Neuerburg Rekkers. De allereerste minuten brengen ons een verkennen van 'elkanders krachten. De H. V. V.-linkerwing komt het eerst op dreef, maar Blinkhoff's hoofd doet 'n plicht. Bij Stormvogels is juist de rechterwing 't eerst in actie. Van Kos ter komt de bal via Sint bij Oldenburg. Deze geeft een keurigen voorzet, waar Rekkers juist onder door slaat. Asbeck loopt toe en schiet juist tegen Neuer burg. Een' doelworsteling volgt, waar uit een H. V. V.'er zegevierend te voor schijn komt. De wing CampioniHny- gens brengt snel op, I-Iuygens zet voor, waarna Haak, o.i. onnoodig, hands maakt. De toegekende penalty schiet Van Heel zuiver in (1—0). Er is dan 5 minuten gespeeld. De IT. V. V.'ers zijn nu e enigen tij d niet te houden. Sandberg en Campio ni werken als paarden. Na een geza- menlijken aanval schiet Campioni kei gels te slaan. Wij verwachten dan ook een kleine zege der thuisclub. Volledigheidshalve volgt hieronder de stand der 2e klasse. Trekvogels 8 6 0 2 G. F. C. II 8 6 0 2 Ulysses II 7 5 0 2 Bato 10 7 0 3 V. I. O. S. II 7 3 0 4 Ecnnemerl. II 6 2 0 4 D. V. S. II 7 10 6 Vitesse 7 0 0 7 12 36— 8 1.50 12 16—16 1.50 10 11— 5 1.43 14- 24—13 1.40 6 22—12 0. 4 10—16 0.67 2 6—31 0.23 0 9—32 0.00 Hard in 't zijnet. Nauwelijks is weer af getrapt, of Sandberg rent tusschen Haak en Koster door. Deze weet hem echter nog in te halen en op zij te zet ten, aldus een zeker doelpunt voorko mend. Heeft tot dusver de voorhoede der Vogels nog niet veel gedaan, thans be gint zij ook een woordje mee te spro ken. Een corner is hier al gauw het gevolg van. Goed genomen door Ol denburg, krijgt Asbeck de kans van den dag. Hij schiet hard juist langs de paal. Even later wordt een schot van Visser juist corner getipt. Dezen schiet Snoeks hard tegen één der backs, waarna wij duidelijk penalty consta teer en. Van Zwieteren ontgaat echter zulks. Ondanks den 10 achterstand den ken wij tot dusver aan geen nederlaag, daar de aanvallen van Stormvogels veel gevaarlijker zijn dan die van I-I. V. V. Wel brengen de Hagenaars soms aardig op, maar voor 't doel ge komen zijn de Stormvogels-verdedi gers de baas, zoo zelfs, dat v. d. Wint weinig te doen krijgt. Anders is het met Rekkers, die voortdurend in actie moet zijn. Oldenburg onderneemt een paar mooie rushes, die menig Haagsch hart angstig doen kloppen. Een dier voorzetten plaatst Visser weor voor doel, waarna Blinkhoff Sr. het leder over de lat werkt. Een tweede voorzet brengt Visser alleen voor Rekkers. De ze loopt, uit, draait zich om, z'n vuisten voor z'n gelaat houdend, en. werkelijk Visser bekogelt de vuisten des keepers. Dan passeeren Campioni en Huy- gens Blinkhoff Jr. Een mooie voorzet geeft Neuerburg een dito kans om in te schieten, wat hij ook doet, maar te zacht. F/en vrije trap cloor Sandberg genomen stopt v. d. Wint op z'n be kende wijze. Stormvogels komt nu overweldigend opzetten. Tot tweemaal toe krijgt men een kans \oor open doel, doch op on begrijpelijke wijze blijft de gelijkmaker uit. Hoewel Stormvogels de leiding al leszins verdiend had, breekt de rust aan met 10 in 't voordeel der thuis club. Als weer wordt begonnen, gaat de strijd: aanvankelijk gelijk op. Juist heeft Bekkers een vrije trap van Struys gestopt, of aan den overkant werkt Neuerburg Blinkhoff Jr. van den hal. Van der Wint weet, door uit- loopen erger te voorkomen. Toch heeft dezelfde speler vrij spoedig succes. Een groot deel der Stormvogels-verde diging wordt gepasseerd, waarna Neuerburg netjes in den hoek schiet (2-0). IT. V. V. blijft even sterker, maar al ras probeert Stormvogels het verloren terrein te herwinnen. Het hiunentrio verandert een paar maal van plaats. Maar de pech blijft de Stormvogels achtervolgen. Naclat Rekkers een kop bal van Visser keurig heeft gestopt, wordt tot tweemaal toe tegen den op, don grond liggcnden keeper aango-«en onverdiende nederlaag heeft gele schoten. Als de II. V. V.-keeper mist, Deze wedstrijd, welke m zeer goe weet Sint vlak voor 't-doel den bal nogverstandhouding werd gespeeld, naast de paal te werken. Ook een aan-m°est toch nog een eemgszins onaan- tal corners leveren geen succes op. I £enaam sJ°t hebben, doordat een V. S. Bij een der weinige H. V. V.-uitvallen V.-supporter zich met kon vereenigen lost Neuerburg een schitterend schot,m?L genomen besluit van den V. S. v.—H. R. C. 0 -1 Beide elftallen stellen zich om tien minuten over twee op. Er ontwikkelt zich spoedig een vlug opgaand spel, zoodat heide keepers al spoedig hande lend op moeten treden. Vooral de V. S. V.-keeper, Lokker, die door ongesteld heid van Terhorst onder de lat staat, geeft direct al een betrouwbaren in druk. V. S. V., dat overdonderend op komt zetten, brengt eenige verwarring in de II. R. C.-gelederen, zoodat men alle zeilen moet bijzetten, om score te voorkomen. Eenmaal denken wij Zwa nenburg te zien doelpunten, maar zijn schot, gaat jammerlijk naast. Eindelijk weet. H. R. C. een corner te forceeren, welke, goed genomen, even goed door van Zutphen het veld wordt, ingekopt. Het spel wordt steeds vlugger, zoodat de bal als hot ware over het veld vliegt, Verschillende harde schoten van Zwa nenburg zijn jammerlijk steeds te hoog. Eenmaal heeft V. S. V. bijna succes, maar Fortuna is niet met V. S. V. De H. R. C.-keeper weet hét harde schot ten koste van een corner te red den. Bakker, die geblesseerd is, speelt op halve kracht, zoodat de corner, wel ke door hem wordt genomen, achter gaat. Met blanco stand gaat de rust in. Na de rust, welke de II. R. C.-spelers goed schijnt te hebben gedaan, zien wij hetzelfde vlugge spel, maar nu is het IT. R. C., dat V. S. V. geheel op eigen helft terug dringt, zood'at keeper en beide backs het een oogenblik kwaad krijgen te verantwoorden; maar door dat het in de TT. R. C.-voorhoede aan goede schutters ontbreekt, kunnen zij het ook niet, tot doelpunen brengen. Eindelijk ziet V. S. V., dat er nog har der gewerkt moet worden wil zij een kleine overwinning behalen, maar het, lukt niet. Reeds denken wij aan een gelijk spel, als op een gegeven oogen blik een aanval op het V. S. V.-doel plaats heeft, waarbij de rechtsback door hands een penalty veroorzaakt. De scheidsrechter fluit en wijst naar de J)eruchten stip. Groote vreugde on der de H. R. C.-supporters, verslagen heid hij V. S. V. De H. R. C.-midvoor plaatst zich achter het leder en geeft Lokker het nakijken 0—1. Hard wordt er nog door V. S. V. gewerkt, met tien man, daar Bakker het veld al reeds had verlaten, maar do gelijkmaker blijft uit, zoodat, als scheidsrechter Hinse het einde aankondigt, V. S. V. v. d. Wint laat zich niet meer scheidsrechter. Door het tlinlce optre den passeeren. Bij een volgenden uitval,0™ van het bestuur en spelers, wist loopt v. cl. Wint meer dan 3 pas, wat F1™ ™g™ te voorkomen. Wp raden Van Zwieteren ontgaat. het v- S V.-bestuur echter ten zeerste Tot 't einde werken de Stormvogels aan> onP,re elementen voortaan hard voor een tegenpunt, doch 't wil V? het verwyderd te houden, niet. Alzoo werd don l&don Januari0ok was het wel wenschehjk om een 1925 de eerste nederlaag gehoekt. Paar wedstrijden geen kinderkasten meer te verkoopen, om alzoo de jeugd OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Zaterdag 17 Januari. te leeren, hoe zij zich moet gedragen bij een voetbalwedstrijd tegen een scheids- f rechter, die toch al niet zoo'n dankbaar i baantje heeft. Wat dé spelers betreft: Kennemërland "li—V. 1. O. S. II ter-Een nederlaag hebben zij niet verdiend, rein afgekeurd vooral keeper had beter verdiend. Voor a.s. Zaterdag 24 Januari is heeft „duidelijk blijken gegeven een vastgesteld- &oeaen reserve-keeper voor het le elf- Kennemerland I-V. I. O. S. I. 'M Daarom V. S. V.'ers, al is Voor V. I. O. S. II is een vriendschap-kampioenschap voor dit seizoen pelijke wedstrijd aangevraagd. vertoren, hbudt goeden moed voor het Vertrek le elftal uiterlijk kwart volgend seizoen, voor twee J Even willen wij nog mededeelen, dat 11deze wedstrijd, op verzoek van het V. Zaterdagmiddagcompetitie. S. V.-bestuur, naar aanleiding van ver- V TOST trekt naar Kpnnemer-schillende krantenberichten over het land, welke club voor ons geen onbe-woeste en ruwe spel der V. S. V.'ers, kende is. Thuis werd op het kantje afwerd bijgewoond door den hr. Boeljon, met 32 gewonnen.. Veel behoeft er 'Hoofd-Oonsul van den Nederlandschen gewonnen., dus niet gezegd te worden voor den komenden wedstrijd. V. I. O. 'S. dient, als zij een gunstig resultaat wil beha len, alle zeilen bij te zetten, daar an ders de punten wel eens in Heemstede konden blijven. Trekvogels, waarbij Mulder weer in de gelederen is, gaat naar Ulysses. Ook dezen IJmuidenarcn wacht een zwa- strijd. Thuis werd met 2—1 verlo ren, waardoor zij de bovenste plaats af moest staan aan Ulysses. Deze club heeft die plaats echter slechts kort be zet, daar Zaterdag j.l. met 20 van Bato verloren werd. Wint Trekvogels dus, dan staat zij weer vast bovenaan. Ulysses II zal zich echter ook op eigen terrein niet onbetuigd laten en alles in het werk stellen, om Trekvo- Voetbal Bond. De staking in het visscherijbedrijf. Onze hoop is niet verwezenlijkt ge worden, daar de vergaderingen der IJmuider Federatie Maandag niet ge- 4eid' hebben tot dc oplossing van het conflict. Het bestuur d'er Federatie had het bestuur der Reedersvereeniging tot eon conferentie uitgenoodigd, welke werd aangenomen. Deze conferentie had Za terdagavond te Haarlem plaats Het be stuur der IJmuider Federatie stolde daar voor, dat de Reedersvereeniging de toegezegde f 15 gratificatie per drie maanden zou Veranderen in een loons verhooging van f 5 per maand. Finan- ciëel kwam dit dus op hetzelfde neer, maar het Federatiebestuur, dat van oordeel is dat de loonen der zeelieden niet op peil zijn, had ernstig bezwaar tegen de benaming gratificatie. De be stuurders verklaarden zich bereid, in dien de Reedersvereeniging hierop wilde ingaan, in de ledenvergaderin gen de aanneming der voorstellen le zullen bevorderen. Nadat het bestuur der Reedersver eeniging over dit voorstel een half.uur lang vergaderd had, werd aan liet. be stuur lier IJmuider Federatie meege deeld, dat men er niet op inging, liet resultaat dezer conférentie was dus een mislukking. Maandagmorgen had in Thalia de ledenvergadering van de IJmuider Fe deratie plaats. De vergadering was strikt huishoudelijk en de pers word niet toegelaten. Wij vernamen over bol. verloop der vergadering het volgende. Behalve het lid van het hoofdbestuur der Ned. Federatie van Transport arbei ders, 'de h'eer Brandsteder, die met de dagelijksche leiding der staking is be last, waren nog twee hoofdbestuursle den aanwezig, n.l. de heereri Sneevliet en Bouman. Ondanks de weigering van het bestuur der Reedersvereeniging. om de toegezegde gratificatie van 5 per maand te veranderen in loon, was het bestuursadvics aannemen dor voorstellen. Dit is ook door dc hoeren Sneevliet en Bouman krachtig verdedigd. Tlot mocht niet baten: de groote strooming was tegen het aanvaarden..Verschil lende leden noemden het aanvaarden van eene gratificatie een vernedering. Eindelijk werd er na lang praten ge stemd. Alleen de in de Fed e ga lie geor ganiseerde leden mochten aan de stem ming deelnemen. Toen bleek hoe groot het verzet was, want vele leden, n.l. een kleine twee honderd, weigerden aan de stemming deel te nemen en velen verscheurden hun stembiljet. Toch werd er gestemd en de uitsiag was, dat 153 leden zich verklaarden voor het doorzetten dei- staking, 92 voor opheffing der staking, terwijl 17 stemmen blanco werden uit gebracht. Deze uitslag bracht groote teleur stelling in IJmuiden en Veiseroord. Men 'had zoo gehoopt, dat er deze week een einde aan het conflict was geko men. Op straat was de belangstelling en overal, ook in Velseroord, zag men groepjes menschen staan, die den uit slag bespraken. Het bestuur der IJmuider Federatie en de hoofdbestuursleden reisden per auto naar Egmond aan Zee, waar 's middags vergaderd werd. Ook daar werd veel critiek uitgebracht op het advies van het. bestuur, om de voor stellen te aanvaarden. De uitslag der stemming was daar, dat 91 leden zich verklaarden voor doorzetten der sta king, 93 voor opheffing, terwijl 4 stem men blanco waren uitgebracht. Van dc totaal uitgebrachte stemmen waren dus 244 voor doorzetten dei- staking, 185 voor opheffing, terwijl 21 stemmen blanco werden ingeleverd. Waar met de leden, die niet stemmen wilden, dus ruim 450 tegen de voorstel len waren, bleef de staking gehand haafd en zal deze ook verder geleid worden door het Hoofdbestuur der Ned. Federatie van Transportarbeiders. De staking. Te Amsterdam, waar de IJmuider Federatie ook 63 leden heeft wonen, is Maandagavond ook nog een vergade ring gehouden en ook daar heeft de meerderheid zich uitgesproken voor het doorzetten der staking. Gistermiddag is 'door het bestuur der IJmuider Federatie persoonlijk aan het bestuur der Reedersvereeniging kennis gegeven van de uitslag der ge houden stemmingen. Daarbij is nog maals gevraagd of de toegezegde f 15 gratificatie niet in loon kon worden omgezet, maar wederom is dit door het bestuur der Reedersvereeniging ge weigerd. Het bestuur der Reedersvereeniging heeft den brief van twee predikanten en den pastoor der Oud-Kat.h. kerk ge antwoord, dat het zulk een commissie niet noodig acht, om'dat men een spoe dige oplossing van het conflict ver wacht. (dit werd bericht vóór de verga dering der IJmuider Federatie). Echter verklaart het bestuur zich bereid de noodige inlichtingen aan een commis sie te verstrekken. Het bestuur der IJmuider Federatie antwoordde dat het, nu nog geen op lossing bereikt is, gaarne bereid is me de te werken aan het vormen oener commissie. Men zou echter gaarne zien, dat die commissie uit minstens 5 per sonen zou bestaan en dat de twee an dere personen niet tot dén geestelijken stand zullen behooren. Inschrijving voor den Dienstplicht. De burgemeester van Velsen herinnert er aan, dat voor inschrijving voor den dienstplicht alsnog gelegenheid zal worden gegeven ter gemeente-secretarie op Vrijdag 23 en Dinsdag 27 Januari a. s. van des voormiddags half tien tot des namiddags half een ure.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 3