ORGAAN VOOR D r'No. 28 Uw gezondheid WYBERT Zaterdag 24 Januari 1925 10e Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Veis en, op Dinsdag 27 Januari 1925, des namid dags 7 uur ten gemeèntehuize. AGENDA: Ingekomen stukken. Verlenging ontruimingstermijn van een aantal onbewoonbaarver- klaarde woningen. Vergunning tot het in exploitatie brengen van aan de N.V. Binncn- landsche Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen toebe- hoorende gronden. Wijziging van het exploitatieplan van de N.V. Amsterdamsche Bal- last-Maatschappij Grondoverdracht voor verbree ding van den Hagelingerweg. Beroepschrift inzake de weigering eener bouwvergunning. Verkoop van grond aan den Zee weg te Velseroord. Ruiling van grond te Santpoort. Verleen en van vrijstelling van art. 68 al. 3, der bouw- en woningver- oridening. Bekrachtiging huurovereenkom sten inzake „Velserbeek". Bezwaar van Gedeputeerde Staten tegen het raadsbesluit tot reorga nisatie van de M. U. L. O.-school A te IJmuiden. Reorganisatie van het lager on derwijs. Wijziging van het raadsbesluit dd. 25 November 1924, no. 13, tot het aangaan van eene rekening-cou- rant-overeenkom-st met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's Gravenhage. Vaststelling van een nieuw regle- ment voor de burgerlijke armbe sturen en van daaruit voortvloei ende besluiten. Intrekking van het raadsbesluit van 18 December 1923, no. 11 en vaststelling-opnieuw der uren, waarop het verboden is vleesch in de gemeente in te voeren, door te voeren of te vervoeren. Verhuur van grond te Wijkeroog aan het bestuur der vereeniging Kinder vreugd' Benoeming van een onderwijzer aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. 1 10. 1 11. c 12. 13. re der 15. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De burgemeester van Velsen herin nert er aan, dat voor inschrijving voor I den dienstplicht alsnog gelegenheid zal worden gegeven ter gemeentesecre tarie op Dinsdag 27 Januari a.s. van des voormiddags half tien tot des na middags 'half een ure. 1 Ingevolge het bepaalde bij Art. 46 der Dienstplichtwet wordt met hech tenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden gestraft hij die niet aan de op jhem rustende verplichting tot inschrij ving voldoet, of de in verband met de 'wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt, j- Met gevangenisstraf van ten hoogste [twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden wordt ge straft hij, die opzettelijk een dier be doelde feiten pleegt. Velsen, den 20 Januari 1925. De burgemeester van Velsen, RIJKENS. HINDERWET. om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Velsen, den 21 Januari 1925. Burgemeester en wethouders voorn., de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de Conti nental Petroleum Company te Rotter dam, om op het perceel, kadastraal be kend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1041, gelegen aan de le Industriedwarsstraat, eene ondergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondsche aftapinrichting te mogen oprichten, door hen is toege staan onder voorwaarden. Velsen, den 20 Januari 1925. Burgemeester en wethouders voorn, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. 1 Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. H. Elzinga en H. Visser te Leeu warden, om vergunning tot het op-i richten van een vischmeelfabriek, 'waarin o.m. gebezigd zullen worden een stoomketel en een stoommachine, in het gebouw, kadastraal bekend ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, sectie L no. 1809 en plaatselijk bekend Industriestraat, Wijk C no. 23. Op Woensdag, den 4 Februari 1925, des voormiddags te elf uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan ROND DE GEMEENTEBEGROOTING. III. Als we enkele belangrijke zaken, die bij de behandeling der posten aan de orde. kwamen, zullen bespreken, noe men we in de eerste plaats de belastin gen. Zooals men weet had de meerder heid van B. en W. voorgesteld de ge heele zuivere winst van het gasbedrijf in de gemeentekas te storten, om zoo doende tot eene zeer wenschelijke be lastingverlaging te komen. Temeer vond men tot het nemen van dezen maatregel aanleiding, nu de gasprijs hier in vergelijking met andere ge meenten geenszins hoog is te noemen. Deze leden vonden het reservefonds thans voldoende kapitaalkrachtig. "Wethouder Lande weert vormde de minderheid in het college en voerde verschillende argumenten daartegen aan. De wethouder wees er op dat het tarief van de retributieregeling zooda nig is getroffen, dat haar opbrengst ge lijk werd aan het bedrag, hetwelk ge middeld in de laatste jaren direct of indirect aan de gemeentekas ten goede was gekomen. Hoewel de heer Lande- weert meenide dat de retributie in noodgevallen misschien nog wat kan worden verhoogd, mag zij volgens hem niet zoo hoog worden opgevoerd, dat zij permanent de leveringsprijzen aan de verbruikers drukt. Zij stabiliseerde de winstuitkeering aan de gemeente en maakte verdere winstuitkeering aan de gemeente onmogelijk. De wethouder wees er op dat het voornemen van de meerderheid er toe zou leiden dat de gasprijzen verband zouden gaan hou den met de aan de gemeente uit te kee- ren winsten, dat het .gasbedrijf direct in zijn noodige uitbreidings en vernieu- wingswerken wordt beknot en be moeilijkt en het vormen van meerdere reserve wordt tegengehouden, welke juist zoo noodig kunnen zijn voor een vlot functioneeren van het bedrijf in de komende periode. De heer Landeweert herinnerde aan het door de commissie voor gas en water gedane voorstel in zake de bestemming der netto-winst en meende dat eerst later als de ge kweekte reserve voldoende is de tijd daar is om verandering in de be drijf spolitiek onder de oogen te zien. Maar om deze nu reeds in te richten om de 'directe belastingen met een fractie te verlagen, dit kwam den wet houder ten opzichte van het gasbedrijf ongeraden en van de gasverbruikers onbillijk voor. Wij hebben dit wat uitvoerig weerge geven, omdat het van belang is. In de begrooting is het de eenige breede prin- cipiëele uiteenzetting van het college. Wie zich ons standpunt ten opzichte van de winstuitkeeringen van het gas bedrijf herinnert, zal begrijpen,, dat wij aan de zijde van den wethouder voor gas en water staan. Natuurlijk prijzen wij zeer het streven van het. college, om te komen tot belastingver laging. Maar wij willen opmerken, dat onze gemeente inzake belastingheffing lang niet 't sterkste figuur maakt. Er zijn plaatsen, waar de menschen heel wat meer moeten opbrengen. De totaalopbrengst der inkomsten-1 kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doosen 65 Cts. mi i i iniiiii belasting voor het nieuwe belasting jaar wordt geschat op f 657.000. In Purmerend moet men f 230.000 opbren gen. Nu heeft Velsen juist vijf maal zooveel inwoners als Purmerend en als we evenveel moesten betalen als de in gezetenen van dit marktstadje, zou den we f 1.150.000 moeten opbrengen, dus f 500.000 meer. En zoo zouden we nog verschillende andere gemeenten kunnen noemen, als Beverwijk, Helder, Enkhuizen enz., waar men heel wat meer moet betalen dan hier. Men zal kunnen opmerken, dat wij Bloemendaal en Heemstede dicht bij hebben en dat men daar heel wat min der betaalt. Maar al is het goed te be denken dat wij aan Bloemendaal gn n- zen en dat het dus goed is naar belas tingverlaging te streven, wij kunnen een luxe gemeente als Bloemendaal toch niet tot voorbeeld nemen. Merk waardig was wat de heer Wardenaar hierover zei. Zijn rede bij deze zaak was trouwens zeer scherp en had eer der van een fel sociaal-democraat kun nen verwacht worden. Volgens don heer Wardenaar wilde de regeering, dat er een paar plaatsen in ons land zijn (in onze provincie Bloemendaal en Heemstede), waar de kapitalisten rus tig kunnen blijven wonen. Daarom ge loofde hij dat de belastingverlaging geen hooge inkomens naar onze ge meente zou Irekkexiv-En ofschoon de heer Wardenaar verleden jaar had ge holpen om f 10.000 van de winst van het gasbedrijf in de gemeentekas te storten, nu wilde men de geheele winst inpalmen en dit achtte hij zeer on rechtvaardig. Hij was dan ook van meening, dat de gasprijs best met een cent verlaagd kon worden. Deze rode wekte eenige consternatie in den raad en vooral bij den heer Ver meulen, die dadelijk verklaarde, .dat hij het met zijn partijgenoot heelemaal niet eens was. Wij hebben steeds bezwaar gehad, dat men de winstuitkeering van het gasbedrijf koppelt aan de vaststelling van de inkomstenbelasting. Nogmaals, wij zijn voor belastingverlaging en al zou die geen hooge inkomens in onze gemeente brengen, het kan wel ande ren aantrekken en vooral kleine rente niers, voor wie het hier mooi wonen is. Maar daar moest het gasbedrijf bui ten staan. Laat men eqn flinke reserve vormen, want o.i. is een reserve van f 144.000 voor een zoo uitgebreide ge meente als de onze niet veel. Als er eens groote vernieuwings- of uitbreidings werken moeten plaats hebben, wat be- teekent anderhalve ton dan? Maar laat men 'dan verder geen groote win sten maken, maar den gasprijs zoo laag mogelijk stellen. Dat zal toch iedereen een mooi ding vinden, 't zij men arm of rijk is. Het is een voordeel voor onze gemeente, als wij kunnen wijzen op een zeer lagen gasprijs. Wij herhalen ons bezwaar van ieder jaar, dat het zeer onbillijk is'dat een groot bedrag in de gemeentekas komt, voornamelijk op gebracht door de menschen met de laagste inkomens, terwijl de grootste gebruikers, dat zijn vooral de groote gezinnen, hiervoor 't meest moeten op brengen. We waren verheugd, dat ook de heer ten Broeke dit gevoelde en dat hij erkende, dat uit sociaal oogpunt be zien verlaging van den gasprijs het gunstigst was. De heer ten Broeke zei- de dan ook niet voor het voorstel van B. en1 W. te zijn, om de geheele winst van het bedrijf in de gemeentekas te storten. Dat vonden we heel wat sym pathieker dan de rede van den heer Maas, die zeide dat als men mooie as faltwegen wil, daar ook het geld voor moet komen. En aangezien de gas prijs hier al laag was, waren de R.K.- leden voor het voorstel van B. en W. De heer Maas haalde er toen de soc- dem. wethouders van Amsterdam hij en toen een der leden een interruptie maakte, vroeg de voorzitter dit niet te doen, want de heer Maas hield nu eons een rede, waarnaar hij met genoegen luisterde. De heer Schilling pakte weer eens op ouderwetsche manier uit en sprak van zakkenrollersbelasting. Het slot was dat het voorstel-ten Broeke werd aangenomen, zoodat één cent per M3 verbruikt gas in de ge meentekas zal worden gestort. Als we nu 6 of 8 millioen M3 gebruikten, zou het ons nog eenigszins bevredigd heb ben,- maar nu de winst werd geraamd, op f 29.855 en we 3 millioen M3 gebrui ken, beteekent dit dat de geheele winst van het bedrijf in de gemeentekas komt en vinden wij de uitkomst onbevredi gend. De heer Wardenaar behoorde dan bok onder de tegenstemmers. Wij zullen er maar niet veel meer over zeggen. Men blijkt niet anders te willen. Wij voor ons meenen dat men met den gestadigen groei onzer bevol king (die in 1924 alleen met ruim dui zend zielen toenam) de belasting best 'wat lager had kunnen ramen. UIT DE GEMEENTE. Het volgende adres is aan den Raad der gemeente Velsen gezonden: Daartoe gemachtigd door het ge neeskundig gezelschap „Kennemer- land", waarbij zijn aangesloten o.m. elf artsen; wonende en praktizeerende in de gemeente Velsen, bij besluit van de vergadering van 14 Januari j.l., heb ben wij de eer het volgende onder Uw aandacht te brengen. Uit de dagbladen vernamen wij, dat het voornemen bestaat bij Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente aan U voor te stellen voortaan den gemeen tegeneesheer te veroorloven consulta tieve praktijk uit te oefenen. De bedoe ling van dezen maatregel is blijkbaar het groote verloop van gemeente-art sen, zooals dat tot nu toe in dien geest zich openbaarde, te voorkomen, door den gemeentearts in de gelegenheid te stellen zijn inkomen door het uit oefenen van andere praktijk te ver- grooten. Het valt niet te ontkennen, dat door bovenbedoelden maatregel het gemelde doel zou zijn te bereiken, maar een vraag is, of zulks in het be lang van de gemeenschap mag worden geacht. Immers het is misschien niet onnoodig er hier in het bizonder de aandacht op te vestigen onder con sultatieve praktijk wordt verstaan niet alleen het bezoeken van patiënten op verzoek van of met een ander arts te samen, maar ook het bij zich aan huis ontvangen van patiënten. Het spreekt vanzelf, dat daardoor de werkkracht van den gemeentearts, wellicht niet onmiddellijk, maar dan toch langza merhand en in steeds stijgenden mate, in beslag zal worden genomen door het werk waarvoor men hem thans toe stemming zal willen verleenen, tenge volge waarvan, zooals de praktijk in andere gemeenten heeft doen zien, de werkzaamheden verbonden aan de be trekking van gemeentearts, in de eer ste plaats in het gedrang zullen komen j en in het bizonder het schoolartsen- werk oppervlakkig dreigt verricht te zullen worden, daar eenige controle op de wijze waarop dat deel van de taak 1 wordt vervuld, zeer moeilijk, zoo niet 1 onmogelijk is. Wij vreezen, dat op den duur, waar de bron van inkomsten als gemeentearts automatisch vloeit, ter wijl het inkomen dat de betrokken functionaris verder zal genieten, even redig is aan den ijver en de werkkracht, die hij voor zijn consultatieve praktijk noodig heeft, er ten slotte toe zal lei den en ook dit heeft de ondervin ding in andere gemeenten weer bewe zen dat de hoofdbetrekking bijzaak wordt en datgene wat men als uitzon dering zou willen toestaan, hoofdzaak. Om bovengenoemde redenen zouden wij U dringend in overweging willen geven het daarheen te willen leiden, dat het salaris op zoodanig peil wordt ge bracht, dat het dezen gemeenteambte naar in staat stelt naar zijn stand te leven en deze verhooging niet te zoe ken in het treffen van den bovenbe doelden door ons sterk te ontraden maatregel. Namens het Bestuur van voornoemd Gezelschap, w.g. C. J. de Vnes Robles, voorz. Dr. Y. Hanneman, secr. VOOR DEN RAAD. Ruiling van grond te Santpoort. Bij de uitzetting van het gedeelte van den Terrasweg, voor den aanleg waar van de benoodigde grond ten name der gemeente werd onteigend, bleek, dat het niet in alle opzichten mogelijk en daardoor ook niet gewenscht was dit gedeelte te traceeren als in het be trekkelijk onteigeningsplan was aan gegeven. Dientengevolge is de door braak deels geschied op grond, welke aan dë M. „Het Terras", te Santpoort, toebehoort, terwijl van den bovenbe doelden grond een gedeelte is overge schoten. B. en W. stellen voor dezo beide grondstrooken tegen elkander te rui len. Ontruimingstermijn onbewoonbaar verklaarde woningen. B. en W. stellen voor den ontrui mingstermijn van de volgende onbe woonbaar verklaarde woningen: Kal- verstraat no. 73, Engelmundusweg no. 27, Trompstraat nos. 9 en 11, Zeeweg no. 14, Kalverstraat nos. 112, 114, 116, 118, 120, 122, 124, 126, 128 en 130, En gelmundusweg no. 9, 11, 17, 19, 7, 21 en 23, Wi'llemsbeekweg no. 14, Velserdui- nerbuurtweg no. 85, Bloemendaalschc straatweg no. 100, Rijksstraatweg nos. 19, 21 en 23, Westlaan no. 3, Doodweg nos. 10, 12, 20 en 22, en Schulpweg nos. 113, 114, 115 en 117, met zes maanden te verlengen. Zooals indertijd reeds werd medege deeld, ligt het in het voornemen van B. en W. de 295 woningen, voor den houw waarvan bij de daarin genoemde be schikking van de ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Finan ciën, voorschotten werden toegekend, in de eerste plaats te doen strekken tot ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen, pakhuizen, e. d. Zoolang eerstbedoelde woningen ech ter niet gereed zijn, laten de omstan digheden, naar het oordeel van B. en W., niet toe, dat tot ontruiming wordt overgegaan. Reorganisatie van het lager onderwijs. De Commissie ad hoe voor de reorga nisatie van het lager onderwijs doet den gemeenteraad een ontwerp-veror dening, regelende het lager onderwijs in de gemeente Velsen, toekomen. Met betrekking tot den overgang van het lager naar het middelbaar onder wijs bestaat voor leerlingen, komende van de gewone lagere scholen, momen teel een leemte die aangevuld moet worden. Dit kan voorshands niet an ders geschieden dan door inrichting van een centraal 7e leerjaar, waar de kinderen na bet verlaten van de 6e klasse eener lagere school worden sa mengebracht, om daar te worden opge leid voor het Middelbaar Onderwijs. Het is de bedoeling dit centraal 7e leer jaar voor de afdeeling IJmuiden te ves tigen aan school A I en voor de overi ge deelen der gemeente aan school D II te Velseroord. Van de lagere scholen zal voorloopig alleen worden gesplitst school D. Met den verbouw dezer school is hierop ge rekend. De commisise wenscht de bestaan de regeling omtrent de toelating der leerlingen tot de scholen te handhaven. D.w.z. voor de gewone lagere scholen B I, C, D I, D II, E, F, G, en H, 1 April en voor de beide lagere scholen en de U.L.O.-school, ontstaande door de splitsing van de M.U.L.O.-school A, 1 Sept. De toelating tot de centraal 7o klassen ware eveneens te bepalen op 1 Sept. In de plaats van de tot nog toe ge volgde wijze van inschrijving wordt voorgesteld een centrale inschrijving, te regelen door B. en W. De toewijzing van leerlingen aan de verschillende scholen zal ook geschieden door dit college. De invoering van dezen maat- vegel is gewenscht om te komen tot een zooveel mogelijk gelijkmatige be zetting der klassen en mede voor do regeling van het aantal surnummo- raire leerkrachten. Tenlgevolge van de reorganisatie znl het bestaande leerplan van school A veranderd, moeten worden, alsmede het leerplan van school D II in verband me^ de vestiging van een centraal 7e leer jaar aan deze school. Ook voor de an dere lagere scholen is herziening van

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1