VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART het leerplan 'gewenschi. Dit leerplan werd bij de invoering van den leer plicht tot en met den 13-jarigen leefijd, zoodanig ingericht, dat de leerstof, be houdens de zeer geringe vermeerde ring wegens het begin-ondei'wijs in de Engelsche taal, werd verdeeld over 7 jaren. Waai- reeds bij het bestaan van deze wettelijke verplichting der 7e klasse lang niet door alle scholieren werd doorloopen en het aan te nemen is, dat, nu de leerplicht weder tot den 12-jarigen leeftijd is beperkt, meerde ren na de 6 klassen te hebben doorloo pen de school zullen verlaten, is het bestaande leerprogram niet te handha ven cn dient er een program te komen, waarin zooveel doenlijk de leerstof, die nu over 7 jaren is verdeeld, wordt be handeld in 6 leerjaren. Er zij hierbij uitdrukkelijk op gewezen, dat de her ziening van het leerprogram aller minst in zich' mag sluiten afschaffing van het 7e leerjaar. Dit leerjaar moet naar het oordeel van de commissie be houden blijven. Reorganisatie van de Mulo-school A te IJmulden. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten de M. U. L. O.-school A. te IJmuiden te splitsen in de volgende scholen: een 6-jarige gewone lagere school, waaraan verbonden een cen traal 7e leerjaar, speciaal opleidend voor II. B. en Gymnasium; b. een 6-ja- rige gewone lagere school; c. een school voor uitgebreid lager-onderwijs met 4 leerjaren, en te bepalen dat de onder b en c vermelde scholen worden ge plaatst onder eenzelfde hoofd. Naamsverandering der burgerlijke armbesturen. Indertijd nam de raad een motie aan, voorgesteld door den heer Tuse- nius, om te onderzoeken in hoeverre het mogelijk zou zijn den naam Arm bestuur" voor de burgerlijke armbe sturen in de gemeente Velsen, te ver anderen in dien van Maatschappelijk hulpbetoon''. B. en W. meenen aanneming ^an een voorstel dienaangaande te moeten ontraden. Door reglementeering in de zen zin toch zou ten onrechte de in druk woeden gewekt, dat de bedoeling, verstrekt door een instelling van maatschappelijk hulpbetoon niet is armenzorg, maar liefdadigheid. En liefdadigheid nu is, naar de algemee- ne opinie, speciaal aan particuliere personen en instellingen overgelaten. Verhuur van grond te Wijkeroog. Indertijd werd besloten tot aankoop van grond, gelegen aan den Doodweg in Wijkeroog voor den bouw van een gashouder, regulateursgebouwtje en fitters woning. Waar voor deze wer ken' niet Ih'et geheele terrein benoodigd zal zijn, moet het vrijblijvende perceels gedeelte voor andere doeleinden be stemming vinden. De Vereeruiging „Kindervreugd" te Wijkeroog zou gaarne de beschikking hebben over een speelterrein aldaar; tegen een huur van f 100 per jaar. B. en W. stellen voor aan „Kinder vreugd." bedoelden grond met ingang van 1 Mei in huur uit te geven; welke huur komt ten voordeele van het gas bedrijf. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN De heer H. M., pianohandelaar te Amsterdam, heeft aangifte gedaan dat D. C. alhier een orchestrion verduis terd heeft. Door d'e politie wordt een onderzoek ingesteld. Woensdag had op het Willems plein een vreemd tooneeltje plaats. Een dronken Duitsche opvarende van een stoomtrawler was op de muziek tent geklommen en hield vandaar een redevoering tot de omstanders, die spoedig in aantal toenamen. De poli tie maakte echter een eind aan de re de van den Duitschen visscher en hield hem in. bewaring tot hij weer nuchter was. De vierde godsdienstige samen komst, uitgaande van de verschillen de kerkeraden en de afdeeling der Evangelische Maatschappij zal wor den gehouden op Vrijdag 30 Januari in de Herv. Kerk. Als spreker zal optre den Dr. A. H. de iHartog te Haarlem met het onderwerp „Vrijdenkers en godsdienst." VELSEROORD. Dinsdag jl. des middags 2 uur be vond de jachtopziener Gijs Jansen, in dienst van Jhr. Boreel van Hoge] an d en, zich op diens gronden nabij de „Kik- vorsch" en zag dat zich aldaar vier personen ophielden die daar niets te maken hadden. Op de nadering van den jachtopziener namen zij de vlucht en klommen over het hek bij het Stormvogelsterrein. Eenmaal daar zijnde, begonnen zij den jachtopziener te tarten en uit te dagen, waarop deze, die z'n mannetje wel hebben kon on in de uitoefening van zijn plicht nimmer achteruit, gaat, ook over het hek sprong en één der vier mannen vast greep en de namen vroeg tot het opma ken van. een proces-verbaal. De heeren begonnen zich toen le ver zetten en de jachtopziener, die zijn mannetje niet losliet en dus zijn han den niet kon gebruiken, werd deerlijk mishandeld, waarbij één zijner bela gers van een gummistok gebruik maakte. De namen die zij hem ten slotte op gaven bleken later valsch' te zijn, doch het mocht den jachtopziener, geassi steerd door de Rijksveldwaclit toch gelukken er achter te komen wie zij waren, n.l. J. A. G., C. K„ J. S. V. en C. M. v. d. W. allen varensgezellen, woonachtig te Velseroord. Het laatste bedrijf speelt natuurlijk weer voor den Politie-Rechter te Haar lem. In een Woensdagavond in het Clubgebouw van V. S. V. gehouden vergadering is opgericht de Velser- oordsche Gymnastiek. Vereeniging, waartoe 20 leden toetraden, waaronder verschillende oud-turners. Als leider zal optreden de heer Omsting, leeraar der Gymnastiekvereeniging van per soneel der Hoogovens. Het bestuur bestaat uit de heeren B. Jonker, voorzitter; >C. Grilekspoor, secretaris en E. Iiillencamp, penning meester. Aan de gemeente zal worden gevraagd gebruik te mogen maken van een der turnlokalen. Naast de pas opgerichte Dames Gym nastiekvereeniging hebben wij er dus nu ook een voor heeren gekregen. Heijermans-avond. De Centrale Commissie voor Arbei dersontwikkeling heeft een drietak let terkundige cursusavonden belegd. De le daarvan was gewijd aan den dezer dagen overleden, Herman Heijermans en vond plaats in de turnzaal van school H. Er was zeer weinig publiek. Tengevolge van een misverstand in de organisatie was zelfs de voorzitter niet aanwezig, zoodat een lid der com missie de vergadering opende. Onmiddellijk werd het woord gege ven aan den spreker, den heer J. Sternheim, uit Amsterdam. Deze be gon met zich te verontschuldigen, hij steeds gewoon is zijn declamatie! doen voorafgaan door een inleidt hij acht die noodig voor het publ om een schrijver te begrijpen. Deze keer teekende hij Heijernn als den kunstenaar, die ftendienzsti ken schreef omdat hij al den strijd zijn tijd, een goede twintig jaar g, den' heeft meegestreden op zede] maatschappelijk en letterkundig rein. Als geboren kunstenaar heeft weergegeven den strijd die, als so list, in hem leefde. Had hij in een dere eeuw geleefd, kunstenaar zoo evenzeer geweest zijn, wellicht g socialist. Doch neem de brando levensvraag op den achtergrond i uit zijn „Op hoop van zegen" of b lerzielen" of „Het pantser" en krijgt stukken met een burgerlijke mantiek, die op niemand dien groo indruk zouden maken als thans. Heijermans' kunst moest lev, zijn, doch zijn geheele leven heeft j hem dat verweten. Slechts na zijn <1 is hij gehuldigd als een man van o' tuiging. Steeds is hij geweest een n vrij van kliekgeest, omdat hij kracht bezat eigen overtuiging te gen. Aan het einde van zijn inleid weersprak hij de door Dr. van Ee geopperde veronderstelling, als Heijermans in het laatst tot het tholicisme geneigd zijn geweest. 1 gens hem was de schrijver tot aan: dood bewonderaar van de gedaif uit de natuur tot de natuur. Vervolgens declameerde de spre fragmenten uit „Het zevende gek „Schakels" en „Het pantser". Het heel was een mooie avond, die aanwezigen dichter bij de kunst Heijermans bracht. VISSCHERIJ. Waterstand IJmnlden. Januari 1925 Dagen 25 26 27 28 29 30 31 E.K. H. water L. water v.m. n.m. v.m. n.m. 3.25 3.41 11.29 11.54 1.55 4.13 4.28 0.18 5.00 5.16 0.42 2.41 1.05 5.47 6.04 1.27 3.24 1.48 6.32 6.49 2.05 4 01 2.30 7.16 7.35 2.48 3 15 8.01 8.25 3.30 3.58 Gedurende de week van 15 1. m. 21 Januari 1925, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen 12 Hollandsche-, 5 Duitse ha Stoomtrawler» 1 IJslander, 33 zeilloggers, 2 sloepen, 5 •toombeugers en 115 kustvisichers. De besommingen waren als volgt: Hoiiandsche Stoomtrawlers van f 1781.— lol f 8728. Duitsche Stoomtrawlers IJslander Zeilloggers Sloepen Sloombeugers 1 3813.— I 6270.- f .- f 16169.— I 530.— f 1913. f 480.— f 1085.— I 1724.— f 2704.— terwijl de kustvisichers totaal 115930.— be- somden. De aanvoer bestond uit 572875 K. G. trawlviscb, 58825 K.O. IJslandichevisch en 12760 beugvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 158961,80 Schotsche haring en Sovjet-haring. In de Prawda wordt geklaagd over „De sovjet-isatie van de Schotsche ha ring". liet blad schrijft het volgende: Het volkscommissariaat van buiten- landschen handel koopt in Engeland Schotsche haring. Wanneer zoo'n ha ring van het eene bourgeois-land naar liet andere wordt uitgevoerd, laten we zeggen: van Engeland naar Duitsch- land, dan komt er gemiddeld 30 pCt. onkosten op. Maar nu wanneer de ha ring naar Rusland gaat! Dan onder gaat hij den niet gering te schatten in vloed van de sovjet-bepalingen en ge woonten! 1-Iet begint al op het oogen- blik, waarop de koop gesloten wordt; dan komen op de prijs van de haring een dusdanige wijze, dat een vaatje haring, dat in Londen is gekocht voor 21 h 22 roebel, in Moskou wordt ver kocht voor 98 roebel! Naar verluidt zijn twee te Osten- de thuis behoorende visscherssloepen, de 144 en 177, in de Noordzee vergaan. De eerste liep door den mist op de Schotsche kust, de andere is aangeva ren. Van de eerstgenoemde boot zijn 12 der opvarenden en van de tweede vier gered. Tegemoetkoming aan Zulderzee- visschers. Een wetsontwerp is ingediend ter regeling der tegemoetkoming aan de Zuiderzeevisschersbevolking enz. we gens de schade welke de afsluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen. Het ontwerp stelt in de eerste plaats vast, dat zal moeten worden uitge maakt: a. wie voor tegemoetkoming in aanmerking kunnen komen; b. waarin de tegemoetkoming zal bestaan; c. op welke wijze, en c.q. tot welk bedrag de tegemoetkoming zal worden uitgekeerd; d. wanneer met het verstrekken van tegemoetkoming zal worden begon Men. De regeering herinnert aan het ver slag der Staatscommissie, ingesteld in 1892 en het daar opgebouwde wets ontwerp, dat in 1918 het Staatsblad bereikte. Met betrekking tot de maatregelen, welke in verband met het bepaalde in artikel 3 dier wet zouden behooren te worden genomen, is de voorlichting gevraagd van den Zuiderzeeraad, die zijn commissie B. uitnoodigde, deze materie ter hand te willen nemen. Een uit deze commissie benoemde sub commissie bracht in December 1920 reeds verslag uit. Het stemt zeker hoopvol dat is gebleken, volgens het verslag der sub-commissie dat de be langhebbenden vóór alles willen trach ten met inspanning van alle krachten zich nieuwe bronnen van inkomsten te verschaffen, mits daarbij op den steun der Regeering kunnen rekenen. Deze moet dan harerzijds niets onbe proefd laten wat tot het slagen van het streven der bevolking in dit op zicht zal kunnen bijdragen. Volledige opvolging der gedane voor stellen komt de regeering echter niet wenschelijk voor. Als resultaat voor al te drukken: diverse vergoedingen voor hare overwegingen stelt de regeering in personen, die direct en indirect bij den aankoop betrokken waren, reis- en verblijfkosten van diverse personen, overwerkvergoedingen, enz. Daarna komen de kortingen, vergoedingen, uilkeeringen, enz., aan Russische offi- eieeele en semi-officieele organisaties. Na al deze bewerkingen is de haring eindelijk „gesovjettiseerd", maar op het onderhavige ontwerp voor, dat: 1. aan belanghebbenden en hunne kinderen nijverheidsonderwijs zal kun nen verstrekt op de wijze, als thans reeds in de Nijverheidsonderwijswet is geregeld, tenzij dit onderwijs niet mocht kunnen voorzien in de opleiding tot eenige handwerk, ambacht ol be drijf, in welk geval in die opleiding eventueel op andere wijze zal kunnen worden voorzien; 2e. ter verkrijging van arbeid aan be langhebbenden hulp en voorlichting en aan hunne kinderen zooveel mogelijk voorlichting bij beroepskeuze zal wor den verschaft, zoo noodig onder toeken ning van financieelen steun, terwijl ook ide mogelijkheid tot verplaatsing van bedrijven onderzocht zal kunnen wor den; 3e. crediet verleend zal kunnen wor den zoo noodig door een op te richten vereeniging, die de credietbehoeften met de daartoe jaarlijks beschikbaar gestelde gelden zal verzorgen, of wel rechtstreeks door of vanwege het Rijk; 4e. voorkeursrecht tot het kosteloos verkrijgen van een1 vergunning tot uit oefening der visscherij op de afgesloten Zuiderzee kan worden verleend; 5e. op den voet van de kostwinners vergoeding bedoeld in art. 38 der Dienstplichtwet, uitkeering in geld kan worden gegeven. Zooals we reeds vroeger hebben medegedeeld, is in Canada een nieuw soort ijs gemaakt, dat een veel lager temperatuur kan opwekken dan ge woon ijs en bijzonder geschikt moet zijn, voor het conserveeren van visch bij lange transporten. In Noorwegen is voor dit artikel een agentuur gevestigd bij den heer Olaf Orvig te Bergen, die spoedig proefnemingen er mee wil doen tot nadere bekendmaking. De Noor- weegschë consul te Montreal heeft een rapport over deze zaak aan zijn regee ring gezonden, waarin hij mededeelt, dat IJs-Cy. van plan is filialen in alle groote steden van Canada op te rich ten, die in het begin van dit jaar al werkzaam zullen zijn. De fabriek in Montreal zal beginnen met. een produc tie van 50.000 pond ijs per dag. Bassen van haring. Volgens onderzoekingen ook door Hollandsche Zoöloogen, zou er onder scheid zijn tusschen de groote herfst- broed-haring, gevonden in de zuidelij ke Bight gedurende de maanden Janu ariMaart, behoorende tot dezelfde soort als de October-broed haring, ge vangen in November aan de zuidzijde der Doggersbank en verder van deze bank tot de Engelsche kust, genaamd Doggersbank-haring, en de meer over vloedige winterbroed-haring, gevangen in dezelfde streek en op denzelfden tijd, genaamd Kanaal-haring. De Engelsche onderzoeker Dr. Wallace meent die meening te moeten bestrijden, en kan dus niet de verdeeling van twee rassen aannemen. Het blijkt alzoo, dat de we tenschap op dit punt nog niet vast staat, en nadere onderzoekingen zullen moeten uitmaken aan welke zijde de waarheid ligt. Wie over deze kwestie nader wenscht ingelicht worden, schaffe zich aan het i „First Report on Young Herring in the Southern North Sea and Englisch Channel", uitgegeven door het Engel- sche ministerie van Landbouw en Vis- sclierij, verkrijgbaar a 13 sh. bij „Stati onery Office, Kingsway London". N. VI. Ct. Mosselen als voedingsmiddel. De officiëele Visscherij-Commissie in de stad Hamburg maakte onlangs het volgende bekend: Om eenige afwisseling te brengen in den sedert zes maanden opnieuw inge- voerden openbaren verkoop van goecl- koope zeevisch, welke instelling weer een even groot gevolg heeft als vóór den oorlog, alsmede omdat vermoede lijk de vischprijzen zullen stijgen als de aanvoer van visch door stormweder zal verminderen en de vraag bij toe nemende, koude grooter wordt, zal evenals in de jaren 19121914 voortaan ook weer op de 216 verkoopplaatsen van visch wekelijks op Donderdag te gen billijken prijs mosselen te koop aangeboden worden. De prijs zal waar- schijnlijk 15 pf. per pond, ongeveer 20- 25 stuks, bedragen. De mossel leelt in den Noord-Atlan- tischen Oceaan van de Noordelijke IJs zee tot aan de Middellandsche Zee. vooral in de Noord- en Oostzee. In Rheinland wordt de mossel reeds als een volksvoedsel hoog geschat en in Holland, België en Frankrijk worden groote hoeveelheden mosselen veror berd. Deze schelpdieren bezitten een hooge voedingswaarde en worden bij goede bereiding als een lekkernij ge roemd. Men kan ze koken, braden, tot ragout of soep bereiden of ze inmaken. De behandeling der gerechten is zeer eenvoudig, doch over het alge meen weinig bekend, daarom zullen aan de verkoopplaatsen alle mogelijke inlichtingen gratis verstrekt worden. D. F. Z. De motorlogger IJsel XI V.L. 77 van de Zeevisscherij Mij. IJsel te Vlaardingen is aangekocht door den heer L. Parlevliet Nz. te Katwijk aan Zee. Het schip zal vanuit IJmuiden in de vaart gebracht worden onder de merken Y.M. 202. De stoomtrawler Witte Zee Y.M. 26 is gisteren, na volbrachte reparatie, ter visscherij uitgevaren. Het stoomharing- en beugsehip „Elise", VL 50, van de N.V. Vlaarding- sche Stoomvisscherij, dir. de firma IJzerman» Co., wordt thans voorzien van een electrische verlichting. Deze plaatsing is opgedragen aan de firma van der Meer en Van der Arend te Rotterdam. Het plan bestaat om de in aanbouw zijnde stootnvisschersvaartuigen i van electrisch licht te voorzien. N. VI. C Zaterdagmorgen was er aan Rijksvischafslag een groote aam van sardijn. Bij den aanvang van afslag werden er hooge prijzen maakt, tot f 3.75 per mand. Er waren twee botters, die gezauL lijk in één nacht 300 manden hai gevangen. De stoomlogger Clara S.C.H. van de reederij A. v. d. Toorn Ji Scheveningen is naar Frankrijk i kocht. Postduif opgevangen. Door den stoomtrawler Helga i< LTmuidon aangebracht een op zee gevangen blauwe postduif, aan rechterpoot op aluminiumring merkt 9 24 23065 N. De stoomtrawler Bruinvisch 322 van de Scheepsexploitatie Mij Marezaten is naar Frankrijk (Bol ne sur Mer) verkocht. De door den. heer P. ten Broe Hardinxveld aangekochte stoomdri Java Y.M. 340 van de Oceaan Vissp rij Mij. zal onder dezelfde naam merken van IJmuiden uit blijven ren. SCHEEPVAART. IJmnlden. Het groote nieuwe N sche motortankschip Varanger li bij het proefstoomen op de reede Texel tweemaal in het Gulpengat den grond gezeten. Het is te Am' dam in een droogdok opgenomen V bodemonderzoek. Het uitgaande Engelsche sto schip Algol is bij Buitenhuizen in i varing geweest met het inkome Ned. tankstoomschip New-York, de Algol werden drie platen ingede benevens de reeling. Ook bekwam schip schade aan de davits en een i dingsloep. Het stoomschip heeft de naar Huil voortgezet. Het uitgaande Zweedsche sto schip Kiruna, dat te Amsterdam lading fosfaat heeft gelost, is roerschade daarheen teruggekeeri zal die schade eerst herstellen. IJmnlden. Aangekomen 18 I IJsel XI, motorlogger, Altona, schershaven; 20 Jan.; Niobe, St., C ijzererts, Hoogovens. Vertrokken 16 Jan.: Naaldwijk, Leith, ledig; 17 Jan.: Hebe, St., Roi dam, ledig; 19 Jan.; Maashaven, Boston, met ijzer.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 2