iJmuider Courant g Zilerdag 24 Januari 1925. 2e blad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK 10 uurDs. Van Oostrom Soede. 5 uurDs. Van Oostrom Soede. ^Woensdagavond 8 uurBijbellezing. Ds. Erdman. Zaterdagavond 8 uurBidstond, Doopsgez. Oram. Afd, ProL Bond. 10.30 uurDs. A. H. Haentjes, van Haarlem. 7.30 uur 'savonds: Ds. W. Luikinga. Herdenkingsrede 400-jarig bestaan Doopsgezinde Broederschap. GEREF. KERK. 10 uurDs. Joh. Jansen. 5 uurDezelfde. CBR. OEREF. KERK. 10 uur: Oodsdienstoefening. 5 uurHetzelfde. EVANGELISATIE HOOOEBERB Zondagmorgen 10 uur: Samenkomst. SprekerB. van der Meer. Zondagmiddag 12 uur: Zondagschool. Zondagavond 7 uurSamenkomst. SprekerB. van der Meer. Woensdagavond half acht: Meisjeskrans, boven 12 jaar. Donderdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 0 uur: Ds. W. Kroese. 5 uurDezelfde. GEREF. KERK. 0 uur: Ds. O. J. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. W. S. van Leeuwen. Dezelfde. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 0 uur - Ds. J. D. Boerkoel. H. Avondmaal 5 uurDezelfde, Dankzegging. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 0 uurProf. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. LOKAAL BETHEL. 45 uurDs. J. C. Brussaard van Bloemendaal, f30 uur: Dezelfde. EVANGELISATIE. 0 uurDs Boeke, te Heemstede. .30 uurBijbelbespreking. Tegen slapeloosheid, Overspanning, Oejaagdheld, Prikkelbaarheid en Examenvrees gebruikt men de Zenuwstlllende en "Zenuwsterkende Mljrihardt s Zenuwtabletten 0 uur 5 uur DE STAKING IN HET STOOMTRAWLERBEDRIJF. „Beier één vogel in de hand, dan tien in de lucht.'' Onwillekeurig kwam dit spreek woord in onze gedachten, toen we ver- lamen dat het bestuur der federatie (an de reeders verzocht had, de drie- aaandelijksche premie te wijzigen in en loonsverhooging van vijf gulden er maand. Of de opvarenden dan rees koesterden dat de vijftien gulden er kwartaal in de lucht zouden blij- en vliegen? Indien zulks het geval fas, is zulks zeker niet uit gebrek aan ertrouwen in de reederij, dat zij na et dienstverband de vijftien gulden iet zouden krijgen. Meer waarschijn- jk komt het ons' voor, dat zij' huive- ig waren de loonsverhooging afhan- ,elijk te stellen van het dienstver and. Bij vele opvarenden zal de overwe- ing hebben gegolden, dat drie maan en achtereen bij dezelfde reederij te aren een te riskante voorwaarde was, yertuigd dat het op de trawlers te eel een va et vient is, om daarop het )on te doen baseeren. Dat komen en gaan is ongetwijfeld ikwijls de schuld of wil men den wil er opvarenden zelf. In zooverre zou- en zij het dus persoonlijk in de hand ebben gehad, de premie te bemachti- en. Echter zijn er ook dikwerf oorza- en buiten hun directe schuld, dat zij innen betrekkelijk korten tijd van ïhip of reederij veranderen bijv. door anbieding van een grooter of beter 'hip. Niet alle schepen varen even ge makkelijk; niet alle eischen dezelfde 'erkkracht, maar bovenal niet alle ïfenen een zelfde soort visscherij uit i is de soort visscherij dikwijls van ïer grooten invloed op de besomming i daardoor op den toeslag op het loon an percentage. Hieruit blijkt, dat hoe vaak het over- appen van de eene boot op de andere n minder plausibele redenen gebeurt, toch ook meermalen motieven kun- én zijn die het veranderen wettigen, ïgeacht dat ook noodzaak van hoo- ïr hand het veranderen van schip of ;ederij gebiedt. Welnu, we meenen dat maar zelden it wisselen van reederij of schip ach- rwege zal blijven, indien daar niet in grooter belang aan verbonden is, dan een premie, die in het gunstigste geval slechts f 15.per kwartaal be draagt. De vraag is of dit wel voldoen de beseft werd door het bestuur van de federatie toen zij het premiestelsel in dezen vorm als een basis \oor on derhandeling aanbood of aanvaardde. Het wil ons voorkomen van niet, ge zien het resultaat der stemmingen, on danks het advies der bestuurderen om op die voorwaarde de staking op te heffen. Anderzijds mag de vraag gesteld wor den of de reederijen, die zeer zeker volkomen terecht eenigen waarborg van stabiliteit in hun bedrijf wen- schen, ernstig van meening zijn ge weest, die te verkrijgen door een pre miestelsel van zoo betrekkelijk gerin ge beteekenis. Wij hadden zoo gaarne gezien, dat op den voorgrond stellende, dat de bedrijfsuitkomsten zulks gedoogden een andere basis voor het overleg ware aangelegd. Stel eens, dat het bestuur der ree der svereeni ging, toen zij tot een be spreking met de federatie bereid ge vonden werd, tot de conclusie was ge komen, dat het regelmatig uitvaren der schepen en een zoo groot mogelijke stabiliteit in het bedrijf wel een klein geldelijk offer waard was, hetwelk men men zich wel wilde getroosten, zelfs zonder dat men de noodzakelijk heid van loonsverhooging gevoelde of erkende, zou dan de meerdere bedrijfs zekerheid niet hebben opgewogen te gen de financieele nadeelen. Zouden die nadeelen daardoor niet ruim schoots vergoed geworden zijn. Natuurlijk hebben de reederijen dat wel ingezien, doch zelfs de zoo zeer be geerde meerdere bedrijfszekerheid heeft hen niet kunnen bewegen, daar voor een premie vast te stellen, die de redelijke verwachting kon opwekkon die meerdere bedrijfszekerheid te ver krijgen door 'het eigenbelang van de opvarenden daarin te doen ipedespre- ken. Is zelfs niet in een reedersvergade- ring de idee geopperd van socialisatie in het stoomtrawlerbedrijf, wat na tuurlijk nog veel verder gaat, dan het aankweek en van interesse bij het be drijf. Indien nu de gevraagde loonsverhoo ging van f 10.per maand en per man geen onoverkomelijk financieel be zwaar zou zijn geweest bij de huidige besommingen zulks wordt vrij al gemeen beweerd en van dit standpunt gaan we thans uit zou dan de sta king niet terstond opgeheven zijn ge worden, ja wellicht niet eens uitgebro ken, als de reederijen zoo ver hadden willen en kunnen gaan om de ge vraagde loonsverhooging van f 10. per man en per maand als premie te stellen op de voege, zooals dit thans met f 5.geschiedt, met verbeurte, in dien een der opvarenden te kort komt in vast te stellen verplichtingen. Wij hadden gehoopt, dat eenige meerdere bedrijfszekerheid de reederijen tot dit offer hadden bereid gevonden. Dat ook de opvarenden zoodanige regeling zou den hebben aanvaard meenen wij te mogen veronderstellen. Men verdenke ons niet te pleiten in het belang der opvarenden of voor hun eischen een lans te breken. Wij zijn ons al te zeer bewust van de groo- te en ernstige moeilijkheden, die vele reederijen ondervinden van den wille keur van zekere groepen van opvaren den 'gerugsteund door hun vakorgani satie. Wij erkennen den plicht der ree derijen tegen willekeur en machtsmis bruik stelling te moeton nemen en zij zouden al slechte bedrijfsleiders zijn, als zij niet alles aanwendden om het ook voor hen zoo moeilijke en riskante bedrijf niet door regelmatige uitvoe ring zoo rendabel en productief moge lijk te maken. Dit zou o.i. nader be reikt geworden zijn, door aanwakke ring van een goed begrepen eigenbe lang bij de opvarenden. Dit eigenbe lang blijkt bij het aangeboden premie stelsel niet voldoende bij een groot deel der opvarenden, die de staking hebben geproclameerd, gesproken te hebben Wij spreken hier in U algemeen belang, hetwelk onze taak iis en we spreken den wensch uit, dat spoedig een verge lijk getroffen mag worden, opdat een zoo kostbaar bedrijf, dat broodgever is voor duizenden die er direct en indi rect aan verbonden zijn, niet langer tot werkloosheid worde gedoemd door "verschil van meening over een zoo be trekkelijk geringe kwestie van vijf gulden premie of vijf gulden loon per maand. Nauwelijks haklden we het boven staande geschreven toen we bericht kregen van de spoedeischende Verga dering van de federatie in Thali op Donderdag ƒ.1. Dat het daar aan het bestuur der federatie verleende mandaat om de staking op te hef fep t bij inwilliging van het eenigszins gewijzigde verzoek in zake de toekennning van de in uit zicht gestelde premie bij de reeders- vereeniging in gunstige overweging genomen zou worden, was te verwach ten na de voorbespreking, die te dezer zake tusschen partijen had plaats ge had. Gelukkig mag men het prijzen dat men ook van reederszijde niet tot het uiterste de consequentie van het principe heeft willen vasthouden. Te betreuren valt het dat niet reeds vroeger naar zoodanige oplossing is gezocht of getracht. Het ware dan hoogstwaarschijnlijk niet noodig ge weest het bedrijf voor zoo langen tijd stil te leggen. Want deze conclusie moet uit dit conflict wel getrokken worden dat het niet onvermijdelijk is geweest en dat met wat minder licht vaardige voortvarendheid eenerzijds en een meer soepele behandeling van de looneischen anderzijds de staking spoediger had opgeheven kunnen wor den, zoo niet geheel voorkomen. Had men van de zijde der stakende zeelieden bedacht dat de gronden, waarop zij hun looneisch steunden, n.l. de momenteel gunstiger bedrijfs uitkomsten, van tijdelijken aard kun nen zijn en dat er op de vette tijden van een winterseizoen, maar al te dikwijls magere volgen in het zomerseizoen, dan had de looneisch waarschijnlijk in een meer gematigden vorm zijn in gediend en de kans tot ernstige over weging anderzijds grooter geweest Te betereuren is het, dat de federatie destijds niet een meer tegemoetkomen de houding heeft aangenomen tegen over de pogingen van den burgemees ter, wiens idee toch inderdaad geble ken is een kern te zijn, waarop partij en tot ©en vergelijk zijn gebracht en is daarom door allen, die bij het bedrijf betrokken zijn, dank verschuldigd aan hem, die den verbroken draad weder heeft opgevat en aangeknoopt; die, zij het dan ook wel wat laat den boeg heeft, durven wenden en werkelijk niet met onverdeeld genoegm de trat-i- d'union tusschen partijen is geweest. Moge de nieuw gesloten overeen komst tusschen partijen op goede grondslagen gevestigd worden, opdat ernstige stagnatie in het bedrijf voor geruimen tijd achterwege moge blijven Mogen de opvarenden de woorden van Wijnkoop ernstig ter harte ne men, dat, waar ovèr alle liniën in de arbeidswereld naar verlaging van loo- nen wordt gestreefd als onverbiddelij- ken eisch voor een opbloeiend econo misch leven, door de stakende zeelie den nog verbetering van loonsvoor waarden is verkregen. Moge het bestuur der reedersvereeni- ging gedachtig zijn, dat bij een loon- conflict de positie der werkgevers veel moeilijker is, dan die der werknemers, omdat men zeker van de eersten mag verwachten, dat zij niet dan na zeer ernstig beraad den grens vaststellen tot waar men kan en mag gaan; dat men, rekening houdende met de men taliteit der werknemers, niet blind zij voor de teekenen des tijds en het van juister beleid en meer grootmoedig heid getuigt toegankelijk te zijn voor de wenschen van de werknemers, dan bii- voorbaat iedere toenadering of elk overleg van de hand te wijzen, juist omdat men van werkgeverszijde, als de intelleetueele, meer aan gezag en prestige zal inboeten, indien de om standighedën nopen tot daden, waar tegenover men aanvankelijk een stren ge, afwijzende houding had aangeno men, dan wanneer men zich tot toena dering of tot overleg bij den aanvang van het conflict had bereid getoond. Mogen de opvarenden ten slotte in dachtig zijn, dat het ook hun plicht is, alle zeilen hij te zetten om het moeilij ke stoomtrawlerbedrijf loonend te ma ken en alles aan te wenden om iedere stagnatie, die niet gebiedend noodza kelijk is, te voorkomen. Dat zij zoo. SPORT. VOETBAL. STORMVOGELS—V. O. C. Overzicht. 't Is inderdaad een léelijke pijp, .wel ke onze plaatsgenooten Zondag j.l. in den Haag gerookt hebben. Dat, voor de 18de wedstrijd gespeeld was, de Stormvogels wel een nederlaag te pakken zouden hebben gehad, dat had den wij wel verwacht - 'n ongeslagen kampioenschap zou toch werkelijk al te mooi zijn geweest - maar dat deze reeds tegen H. V. V. geboekt zou moe ten worden, daarvan hadden wij geen flauw idee. Intusschen ontmoedigend behoeft deze nederlaag niet te werken. In de eerste plaats spelen de Stormvo gels zóó geen tweeden wedstrijd meer. Een wedstrijd, waarin je alles, maar dan ook absoluut alles, tegenloopt, mag je eens per seizoen spelen, de vol gende wedstrijden speel je öf veel min der en dan verlies je verdiend, öf 't zelfde en met een tikje geluk win je met 3, 40. Zeker, er werden fouten gemaakt we denken hierbij vooral aan het min der tactvolle spel der voorhoede na de rust maar we zijn er van overtuigd, dat Stormvogels wel minder wedstrij den heeft gespeeld en toch heeft ge wonnen. Morgen komt het Rotterdamsche V. O. C. op bezoek. De Rotterdammers staan er inderdaad niet best voor en als er niet een wonder, een groot wonder gebeurt, dan zal V. O. C. haar eerste klasseschap tegen de 2 kampioenen der Tweede Klas moeten verdedigen. De vorige week speelde R. C. H. aan den Schieweg slechts gelijk, nadat ze met 3—1 had achtergestaan. De Racing telde echter de noodige invallers, zoodat het resul taat nog zoo slecht niet is te noemen. Wat de wedstrijd van morgen betreft, gelooven we nauurlijk in een Storm vogels-overwinning. De Stormvogels zullen echter goed doen te bedenken, dat voor de aanwijzing der eerste klas kampioenen eventueel het doelgemid- delde beslist. Was dit van Stormvogels tot vóór 18 Januari heel wat beter dan van H. B. S., thans ontloopen de ge middelden elkaar niet veel. Als we de 46 tegenpunten van V. O. C. beschou wen, zouden we haast zeggen dat de gelegenheid schoon is, om hpt doelge- middelde wat op te knappen. Het elftal, dat de Stormvogels Zon dag in 't veld brengen, ziet er weer als volgt uit:. v. d. Wint Blinkhoff Jr. Koster Struys Snoeks Haak Oldenburg, Blinkhoff Sr., Sint, Visser, Asbeck. Scheidsrechter is de heer Pelser. NEERLANDIA—V. S. V, V.S.V. is door haar nederlaag tegen H. R. C. een aardige club van de mid delmoot geworden. Men oordeele: 11 gesp., 5 gew., 1 gel., 5 verloren, 20 goals voor, 20 goals tegen. Zondag trekt zij naar Neerlandia, dat een zeer bescheiden plaatsje op de competitie-ladder inneemt. De wed strijd is van weinig belang, daar Swift als vrijwel aangewezen is, om de on derste plaats te bezetten. We verwach ten een verdeeling der punten. BLAUW-W. III—STORMVOGELS II De vorige Zondag bracht een stevige Stormvogels-overwinning. Ondanks de groote onvolledigheid, waaraan het re serve-elftal den laatsten tijd laboreert,, wordt nog steeds de tweede plaats in genomen. Tegen Blauw-Wit III gelooven we niet, dat een evcntueele onvolledigheid ongestraft zal blijven. We gelooven zelfs, dat een volledig elftal een zwa- ren dobber zal hebben. Aangepakt, Stormvogels Stormvogels-Veteranen V. O. C.-Veteranen. Voor den „grooten" wedstrijd Storm vogelsV. O. C. spelen de „oudjes' van beide vereenigingen een friendly- game. Dat zal een aardig, gemoedelijk partijtje worden. Onze voorspellingen. R. C. H.—D. F. C. StormvogelsV. O. H. B. S.—H. V. V. AjaxExcelsior U. V. v.—E. D. O. C. R. C. H. Stormv. H. B. S. Ajax E. D. O UIT DE GEMEENTE. Uit Nijverheid en Handel nemen wij het volgende over uit de rede van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstr.. op 2 Januari j.l. gehouden. Thans overgaande tot de bespreking van den toestand van handel en nij verheid in het gebied der Kamer, waar voor mij van verschillende zijden waardevolle gegevens zijn verstrekt, moge ik in de eerste plaats uwe aan dacht vestigen op het grootsche werk dat IJmuiden de grootste sluis van Europa zal geven: zeker een der be langrijkste gebeurtenissen in de ge schiedenis van het economisch gebied onzer Kamer, waarvan wij de voltooi ing met belangstelling tegemoet zien Te IJmuiden is in het begin van het af- geloopen jaar het hoogovenbedrijf in werking gebracht, van welks groot sche opzet velen uwer zich persoonlijk hebben kunnen overtuigen bij de be langwekkende bezichtiging, waartoe de directie ons in staat heeft gesteld. Uit het in September in druk ver schenen jaarverslag zijn reeds de uiteraard nog niet voor volledige be oordeeling geschikte gegevens betref fende de aanvankelijke uitkomsten van het bedrijf bekend. De eenige hoog oven, die voorloopig in gebruik geno men is, levert een ijzer van uitmun tende kwaliteit, en overtreft in pro ductievermogen aanmerkelijk het ge garandeerde cijfer van 225 ton per dag. Ook -de productie der kooksovons kon tot een aanzienlijk hooger cijfer dan waarvoor ze ontworpen waren worden opgevoerd, zoodat het evenwicht tus schen deze beide belangrijke onder deden van het bedrijf gehandhaafd kon worden. Een samenloop van fac toren bemoeilijkte het eerste jaar den afzet van het produkt, die geheel af hankelijk is van den steeds wisselen den economischen toestand niet alleen in Europa, maar ook in Amerika, waardoor de ijzermarkt in de verschil lende ijzerproduceerende landen wordt beheerscht. Zoo was do sedert het verschijnen van het jaarverslag in getreden belangrijke verbetering in handel en nijverheid in de Vereenigde Staten na de presidentverkiezing oor zaak, dat het Hoogovenbedrijf zijn ijzer voor afzet naar Amerika thans wem- vrij vlot kan verkoopen. Het, jaar ein digt dan ook met betere vooruitzichten dan het zich in den nazomer liet aan zien. Intusschen blijft de verhouding in Europa voor de hoogoven-industrie in het algemeen nog weinig rooskleurig; de Europeesche verhoudingen berus ten nog niet op voldoend stevigen grondslag om omtrent de toekomstige ontwikkeling van de Europeesche markt iets met zekerheid te kunnen voorspellen. Over den technischen gang van zaken kan de directie slechts tevreden zijn; ten aanzien van de commercieel e en financieele uitkomsten is de toestand gelijk aan die van dergelijke bedrijven in het buitenland, en wordt op een op leving van zaken gehoopt,. Voor den afzet der bijprodukten heeft het Hoogovenbedrijf overeen komsten aangegaan om den regel mn- tigen afzet te verzekeren. Vermelding verdient het streven om het. kooks- ovengas als licht en1 warmtebron aan naburige gemeenten te verkoopen. Zoo betrekt de gemeente Velsen van 1 Juli 1925 af het benoodigde gas (ca. 3.000.090 M3 per jaar) van het. Hoogovenbedrijf. Om de rest van het kooksovengas zoo wel als het geheele overschot der boogovengassen waardevol te maken wordt hiervan aan de P. E. G. E. \T. verkocht voor het opwekkon van olee- trische energie. De papierindustrie verbeterde gaan deweg. nadat in het begin van 1924 door de zich voortzettende daling van verschillende papiersoorten nog eenige moeilijke maanden moesten worden doorgemaakt. Er was in Nederland vol doende afzet tegen voor enkele soorten zelfs loonende prijzen. Tegen het ein de des jaars veranderde de tóestand iets naar den ongunst.igen kant. doch het blijft althans voorloopig, mogelijk de verschillende ondernemingen in vol bedrijf te houden. In den toestand van den viscbhan- del te IJmuiden valt eenige verbete ring te bespeuren. Het jaar zette goed in door toenemen de vraag naar versche visch voor Duitschland. doch de zeer hooge prij zen voor schelvisch. tengevolge der ge ringe vangéten, waren een belemme ring voor een uitgebreider handel met. dat land. Ook de slechte spoorwegver bindingen naar bezet en onbezet Duitschland lieten hierbij hun invloed terdege gelden. De hooge schelvischpriizen hand haafden zich1 tot het einde van het jaar, doch in het vervoer viel na de overname der "Regie-sporen door de Duitsche Spoorwegen op 16 Nov. i.l. "ben zeer belangrijke verbetering te he speuren. Ook de aangevoerde pekel haring. steurharing en versche haring en sardiin vond voor een groot gedeelte grif aftrek in Duitschland. Voor export van versche visch kwa men verder in aanmerking Frankrijk en Zwitserland, doch in hoofdzaak ten gevolge van het langdurige en onzeke re vervoer, kwam het niet tot groote za ken. België betrok als altijd veel ver sche visch, zoowel in consignatie als ook tegen vaste prijzen, en voorts pe kelharing, steurharing en zoutevisch, de laatste in hoofdzaak IJslandsche visch door de Duitsche trawlers, voor al in de maand Mei, te IJmuiden versch aangevoerd en daar gezouten. Ook Engeland kocht ten gevolge van de daar heerschende schaarschte ge regeld IJmuider versche visch. De goe de verbinding met Londen via Hoek van Holland werkte dezen handel zeer in de hand. Ons land was geregeld gebruiker van alle aangevoerde soorten zeeviseh. Tengevolge van een uitgebroken loon- staking der bemanning van de Stoom trawlers in den loop van December is de handel voorloopig tot gedeeltelijke werkloosheid gedoemd en moeten de nieuw veroverde afzetgebieden weer aan concurreerende landen worden afgestaan.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5